PDA

View Full Version : Cel mai bun antrenor din Bundesliga ?



Laur_Farul
31st January 2007, 10:33
Felix Magath :D !

georg40
31st January 2007, 11:10
Prietene, eu nu am nimic impotriva ca in aceasta sectiune sa fie deschise noi threaduri, ele pot anima discutia, desi subiecte de discutie avem deja destule. Numai ca nu prea inteleg unde tintesti si la ce vrei sa ajungi.
Intrebarea pe care o pui este absolut relativa.
Numai un exemplu. Pe vremea cand Ajax era foarte mare, cu Cruyff, Neeskens si multi altii, antrenor era acolo Pisti Covaci. Un titlu venea dupa celalalt , cat echipa a mers... Era Pisti, fie-i tarana usoara, cel mai bun antrenor ? Acel Ajax putea fi antrenat si de soacra-mea si tot ar fi fost campioana. Asa si cu aceasta intrebare...

tchibos
31st January 2007, 12:18
si totusi Georg40 poate ne spui care e cel mai bun, nu de alta dar eu stiu destul de putin din Germania si nu par foarte cunoscuti, iar rezultatele nu vin in principal datorita meritelor unor antrenori ci datorita jucatorilor. De exemplu, eu personal il urmaresc pe Ronald Koeman peste tot unde merge pentru ca stiu ca face treaba buna si asta cu niste jucatori as putea spune cam mediocri. Nu se bate intotdeauna pentru locul 1, dar cu siguranta locul 2 il urmareste indiferent de competitie, campionat, cupa europeana s.a. Deci poate ne impartasesti opinia ta despre cel mai bun antrenor din Germania, daca vrei.

ca idee mie mi se pare bunicel antrenorul de la Leverkusen, Skibbe daca nu ma insel

georg40
31st January 2007, 13:36
Toti antrenorii din BL sunt absolventi ai scolii de antrenori din Köln, ei se numesc in fapt "Fussballlehrer" adica profesori de fotbal. Cu alte cuvinte pregatirea teoretic (si practica, marea majoritate au fost jucatori activi si inca buni) nu sta sub semnul intrebarii. Documentele de planificare si programele de antrenament le fac toti sa zicem la fel, sie fiecare ste inconjurat de un stab intreg de ajutoare: secund, antrenor pentru portari, preparator fizic, medic, maseuri etc.etc. Crede-ma nu este altfel la Schalke sau Bremen ca la Mainz sau Mönchengladbach. La aceasta ultima echipa este Jupp Heynckes(a fost la randul lui campion cu Bayern. Cu Schalke si Frankfurt a dat in bara, fiind concediat, iar de la Borussia este acum la un pas de concediere)....Nu mai este , chiar in acest moment se anunta la televizor ca el a renuntat la functie...fara sa astepte sa fie dat afara...
Eu sa fiu sincer, nu stiu cine este cel ma bun.Dar campionul va fi cu siguranta.

georg40
31st January 2007, 16:06
Bine ca nu m-am grabit cu un raspuns, viata unui antrenor, cariera lui am vrut sa spun, atarna de un fir de ...paianjen.
Acum cinci minute anuntau agentiile de presa si televiziunea ca Felix Magath a fost dat afara datorita rezultatelor slabe ale echipei.
Cum suna intrebarea ? Cine este cel mai bun antrenor ?

CrAzY92
12th February 2007, 22:24
Michael Frontzeck...!