PDA

View Full Version : Transferuri



raul97
31st January 2007, 10:25
Popan pleacã, vine Bãcnean

Miscãrile de trupe continuã la FC Baia Mare. Dupã cum am anuntat, Alin Bota a primit dezlegare pentru CFR Cluj si momentan se antreneazã cu “satelitul” Unirea Dej, clujenii fiind în cantonament în Antalya. Odatã cu portarul FC-ului, la Dej a plecat si Vlad Hotico, care si-a reziliat contractul cu Gaz Metan Medias si care s-a pregãtit câteva zile sub conducerea lui Leo Grozavu. În schimbul lui Bota, FC Baia Mare a primit dezlegarea fundasului Bãcnean, care s-a si prezentat deja la pregãtirile echipei bãimãrene. El va semna un contract individual pânã în varã, cu drept de prelungire dacã echipa noastrã se va salva de la retrogradare.
Dupã Alin Petrovan, care si-a reziliat pe cale amiabilã contractul cu FC Baia Mare, un alt jucãtor urmeazã sã facã acelasi lucru.
Atacantul Grigore Popan a anuntat cã vrea sã plece de la echipã. Popan mai avea contract pânã în varã cu FC-ul, dar are probleme medicale si doreste sã si le rezolve. De altfel, din acest motiv a absentat si mai multe etape din turul campionatului.
În sedinta de ieri a Consiliului Judetean, a fost aprobatã suma de 350.000 RON (3,5 miliarde lei), participare la majorarea de capital la FC Baia Mare. Dupã ce acesti bani vor intra în contul clubului vor fi stinse si datoriile pe care jucãtorii le au la contracte.
Astãzi, Leo Grozavu va nominaliza jucãtorii care vor pleca în stagiul de pregãtire montanã de la Izvoare.

Glasul

raul97
1st February 2007, 12:35
Schimb Bacnean - Bota


Mediatizatul transfer al portarului Alin Bota de la echipa FC Baia Mare la CFR Cluj s-a clarificat ieri.

Bota semnase un contract cu echipa clujeana înca de anul trecut, dar conducatorii baimareni nu s-au aratat dispusi sa renunte gratis la goalkeeperul aflat în ultimele sase luni de contract. A urmat un memoriu la FRF prin care Bota cerea sa fie declarat jucator liber, pe motiv ca FC Baia Mare nu îsi achitase în întregime restantele financiare fata de jucator. In cele din urma, CFR Cluj a ajuns la un acord cu maramuresenii, prin care portarul va trece în curtea echipei “feroviare” înca din aceasta iarna, iar la FC Baia Mare va ajunge fundasul Bacnean, care a fost împrumutat în tur la “satelitul” Unirea Dej. “Am fost de acord sa renuntam la Bota, iar în schimbul lui a sosit fundasul Bacnean”, a admis presedintele lui FC Baia Mare, Petre Andronic. De asemenea, bossul baimarean a confirmat si despartirea pe cale amiabila de atacantul Popan, care s-ar putea sa fie nevoit sa renunte la fotbal. “Am reziliat si contractul cu Popan, care este destul de bolnav si trebuie sa se îngrijeasca. S-ar putea sa renunte la cariera de fotbalist”, a conchis presedintele Andronic.

Pe de alta parte, conducerea tehnica a galben-albastrilor a stabilit la finalul ultimului antrenament de ieri lotul de jucatori care va merge în cantonamentul de la Izvoare, primul din aceasta iarna. Acesta este compus din: Nadaban, Gordin (portari); Colar, Bumb, Darabus, Hodor, Eudean, M. Pop, Bacnean, Lonca, Durus (fundasi); Mihu, Sandulescu, Negrea, Szentlaszloi, Bichiri, Suteu (mijlocasi); Dragan, Batin, Fabian, Petrusca (atacanti).

prosport

raul97
13th February 2007, 11:49
Nu le-au iesit mutarile

FC BAIA MARE Perenyi si Dragan nu vin înca la maramureseni

Noul tehnician al baimarenilor, Leo Grozavu, si-ar fi dorit ca în cantonamentul din tara vecina sa se poata baza si pe serviciile atacantului Dragan (Gloria) si pe ale fundasului Perenyi (Farul).

Negocierile care vizau împrumuturile celor doi pâna în vara, la echipa de sub “Dealul Florilor”, au cazut însa. Gloria nu mai vrea sa-l cedeze pe Dragan în Maramures, iar baimarenii au si renuntat la ideea achizitionarii lui. In ceea ce-l priveste pe fundasul Perenyi sansele ca fotbalistul sa joace din retur pentru formatia lui Leo Grozavu au scazut simtitor. Farul nu este dispusa sa renunte gratis la jucator si cere o suma de bani care nu este pe placul baimarenilor. In aceste conditii, impresarul fotbalistului, Sandu Mitran, este sceptic în privinta sanselor ca Perenyi sa evolueze în Maramures. “Cei de la Constanta au investit mult în jucator si ar dori sa-si recupereze o parte din bani. Voi mai discuta si cu Ion Marin, dar este greu sa-i gasesc o echipa, deoarece cluburile din liga secunda nu au bani, iar cele din prima liga si-au cam finalizat loturile”, a declarat Mitran. Impresarul afirma ca si FC Bihor îl vrea pe Perenyi. “Am oferte de la mai multe echipe din liga secunda pentru el. Sunt oferte si din liga secunda din Germania, dar doar din vara”, a completat impresarul. Fara Dragan si Perenyi, FC Baia Mare a plecat ieri-dimineata în Ungaria. In cadrul acestui stagiu de pregatire au fost perfectate patru partide amicale, doua în compania unor echipe din liga a treia si doua cu formatii de liga secunda. Fata de lotul cu care FC Baia Mare s-a deplasat în cantonamentul de la Izvoare, a lipsit Hodor, accidentat. Prima partida amicala a baimarenilor va avea loc astazi.

prosport

raul97
22nd January 2008, 03:36
Bota și Hodor pînă la vară

Alin Bota și Marius Hodor se pregătesc de cîteva zile sub comanda lui Emil Kemenes, cei doi avînd acceptul din partea cluburilor cu care se află sub contract să se antreneze cu gruparea galben-albastră. Cei doi își doresc extrem de mult să evolueze în retur la clubul unde s-au format, CFR Cluj, respectiv Unirea Alba Iulia, dîndu-și acceptul pentru un împrumut pentru șase luni la FC Baia Mare. În parafarea acestor două transferuri a contat și dorința jucătorilor, Bota și Hodor dorindu-și promovarea cu FC Baia Mare în Liga a II-a. Atît Bota, cît și Hodor nu au dus lipsă și de alte oferte, dar pînă la urmă au ales cu sufletul. „

M-a contactat și Liberty Salonta, dar îmi place să mă țin de cuvînt și vreau să evoluez pentru FC Baia Mare. Sînt acasă și aici mă cunosc și înțeleg bine cu toată lumea” – a declarat Alin Bota. Și Hodor are aceeași părere: „Nu mai vreau să umblu pe la alte echipe din țară, iar conducerea de la Alba Iulia a înțeles acest aspect. Prefer Baia Mare pentru că sînt acasă și îmi doresc să promovăm. Le-am spus celor de la Alba că decît să mă împrumute la altă echipă înafară de FC Baia Mare, mai bine rămîn la Alba Iulia și mă pregătesc cu juniorii”. În altă ordine de idei, Alin Petrovan a decis să renunțe la FC Baia Mare din cauza unor probleme familiale, chiar dacă a fost prezent la reunirea lotului și s-a pregătit timp de două zile cu galben-albaștrii. FC Baia Mare a perfectat deja o dublă cu Unirea Dej, pe 7 și 12 februarie.

Graiul Maramuresului