PDA

View Full Version : Antrenor nou la Nationala?



Timisoreanul
16th September 2003, 12:56
S-a vorbit mult dupa ratarea calificarii: ca nu ne vrea Europa (dar de ce ii vrea Europa pe bulgari, cehi, sloveni, rusi?), ca arbitrii ne fura la meciurile importante, ca nu avem terenuri (doar Bucurestiu are stadioane?), ca antrenorul ba este bun, ba nu este bun?
Jucatorii il sustin in momentul actual pe Iordanescu, intr-adevar meciul cu Danemarca a fost din punct de vedere strategic bine pus la punct, dar celelalte meciuri? Nu meciul cu Danemarca din deplasare a fost decisiv, toate meciurile cind incepi o campanie de calificare sint importante: Romania-Norvegia (putem spune ca am avut ghinion, terenul), Romania-Danemarca (tot terenul? sa ne aducem aminte cine a jucat: Filipescu-protejatul lui Iordanescu, practic pe partea lui Filipescu s-a pierdut meciul), Norvegia-Romania (a avut o formula de joc destul de defensiva lasind meciul de la Copenhaga sa fie decisiv).
Parerea mea este ca vinovat este si Iordanescu, a asteptat pina in ultima clipa in multe privinte: jucatori favoriti desi au avut evolutii slabe in campionatele unde joaca: Filipescu, Adi Ilie, Stelea, Gica Popescu, influente de a aduce jucatori la Nationala care nu au ce cauta aici la momentul actual, strategii de joc care nu se impuneau, schimbari de jucatori contrare cursului jocului...
Parerea mea este ca persoana cea mai potrivita pentru postul de Antrenor al Nationalei este Lucescu (cu toate ca este dinamovist si de multe ori a profitat de pozitia lui pentru a-si crea avantaj)!
PS: In cazul in care alegeti optiunea "altul" specificati persoana si daca doriti argumentati!

IlMILAN
16th September 2003, 13:36
Lucescu , dar ilLuce nu vine sa se ingroape in mocirla de la FRF.
Dar oricum nu Iordanescu. Piturca, Rednic,Lacatus ar fi mai indicati decat el.

Tudose
16th September 2003, 14:28
In actuala situatie cel mai potrivit ar fi Lucescu. Trebuie cladita o adevarata echipa, iar el se pricepe cel mai bine. In plus, are si cu ce!

DRAGOS
16th September 2003, 15:16
Si eu as vota cu Lucescu dar cum el a declarat ca mai ramne in Turcia destul timp cred ca ar trebui sa ramana Iordanescu mai ales daca asa vor jucatorii. Haideti sa-l lasam sa-si faca treaba.

gicu
16th September 2003, 16:20
as avea argumente si pro si contra...asa ca pt. moment cred ca ceea ce-si doresc jucatorii e cel mai important. Ca sa nu mai spunem ca nu avem nici o alternativa reala la postul de antrenor al echipei nationale. Cei consacrati nu vor accepta asa usor, iar cei care n-au suficienta experienta nu se vor descurca (exista normal si exceptii :thinkso: )

Asa ca HAI ROMANIA, cu sau fara Iordanescu :yeah:

PeaceKeeper
16th September 2003, 17:12
Lucescu ar fi cel mai potrivit,dar in acest moment ar trebui sa ramana la nationala Iordanescu,pt. ca se pare ca el este dorit de jucatori,si cred ca totusi a dovedit ceva la Copenhaga.
HAI ROMANIA!!!

Tudose
16th September 2003, 17:34
Daca jucatorii il vor intr-adevar pe Iordanescu, ar trebui sa ramana. Desi eu cred ca Lucescu ar fi fost cel mai potrivit...

PeaceKeeper
16th September 2003, 17:42
Asa spuneam si eu tudose!
HAI ROMANIA!!!

zamolxe
16th September 2003, 19:36
Iordanescu a dovedit ca poate mai mult la Copenhaga (cind nu se baga becali). Dar, este slab de inger. Accepta compromisuri in functie de interese.


Un singur nume: LUCESCU


HAI ROMANIA

oaspetele
16th September 2003, 21:03
Si eu as vota cu Lucescu dar cum el a declarat ca mai ramne in Turcia destul timp cred ca ar trebui sa ramana Iordanescu mai ales daca asa vor jucatorii. Haideti sa-l lasam sa-si faca treaba.

da cine nu-l lasa ??
din nou , ne plangem ca nu e "liniste".
parca s-au mai plans cativa ca nu e liniste si stabilitate , si au fentat de doua ori un popor intreg.

Lucescu are timp sa fie convins ........urmatorul meci e abia la anu .
8)

deep purple
16th September 2003, 21:41
Iordanescu nu e antrenor rau. Nu e de nivelul lui Lucescu e adevarat. Eu zic ca cea mai mare problema e faptul ca e influientat la selectia jucatorilor. Si Lucescu am inteles ca detine in parte sau in totalitate anumiti jucatori din campionatul intern. Nu stiu daca ne va aduce prea multe schimbare venirea lui. Sa nu uitam ca-i sprijinit de Becali, Borcea etc si asta iar nu suna bine deloc.

Blue
17th September 2003, 03:24
Dupa mine, doar trei antrenori au cu adevarat valoare de natzionala:LUCESCU, IORDANESCU SI PITURCA.

Dar...
1.Lucescu e pasa la turci si nici nu-l inghite sandu spurcatul
2.Iordanescu a innebunit de tot, si pleaca urechea la giovani becali cam des
3.Piturca are carentze grave de caracter

Adica n-avem nici unul, pai atunci eu cu cine votez stimabile :D :D :D


Iar sa aduci antrenor strain la noi... :D :D :D mi- ca n-avem bani de unul adevarat si nici ca va reusi sa intzeleaga ce se intampla in fotbalul romanesc. :D :D :D

Ferko
17th September 2003, 09:24
Cu Iordanescu ma tem ca iar ii aduce pe Ilie, Filipescu, etc. Echipa de acum nu este opera lui Iordanescu - este mai mult opera protestelor fanilor si a presei.
Lucescu nu vine. Piturca - prea orgolios. Rednic - prea slugarnic.
Eu as merge pe mana lui Lacatus. Are coloana vertebrala si nici nu este orgolios cand nu este cazul. Pana la preliminariile lui CM 2006 mai este timp. Mai trebuie programate niste meciuri amicale puternice pentru Nationala. Cine sa le programeze ? FRF nu are timp pentru asa ceva, ei trebuie sa lupte sa nu pice de pe scaune. Echipa este formata, mai trebuie sudata putin - numai prin jocuri impreuna.
HAI ROMANIA !!!

oaspetele
17th September 2003, 10:59
chiar asa !!
titlul topicului este ...un antrenor NOU !

daca Lucescu nu vrea si nu vrea, io zic ca ar trebui sa avem curajul sa propunem pe cineva nou.
Lacatus nu ar fi o idee rea.

odata si odata antrenorii astia "obisnuiti" pentru nationala vor imbatrani si nu vor mai putea fi pusi in calcul.
e timpul sa dam credit si unui nou antrenor.

s-a schimbat generatia la fostbalisti, sa se schimbe si la antrenori !!
(bine , ca ar trebui si la conducere, da asta e alta mancare de peste)

mie mi-a placut mult de antrenoru de la Lazio (parca Mancini), care nu demult juca pe teren.
mi-a placut cum a speculat lipsa de experienta a turcilor in competitiile intercluburi europene si avantul , uneori exagerat, dat de sprijinul tribunei.

altfel, Besiktas a fost egala italienilor.
mai putin 2- faze.

asa ca , daca Lucescu nu vrea, asteptam un nou antrenor.
merge Lacatus.

gicu
17th September 2003, 13:33
deep_purple, pe Lucescu zici ca-l sustin Becali, Borcea, etc.? Eu nu cred ca-i asa, ci mai degraba mi se pare ca ei se agata de imaginea lui Lucescu pt. a se mandri si ei cu ceva. Sunt satul de pupincuristi de genul asta, sa nu uitam ca Borcea ii pupa si mana lui C. Dinu cand l-a adus la Dinamo, si a ajuns ca el sa fie unul din cei care-l trimit la plimbare pe Dinu :?

Si sa revin la topic, nici unul din tinerii antrenori (Rednic, Lacatus, Andone) nu au rezultatele care sa-i promoveze la Nationala. Asta nu inseamna ca nu sunt buni, sau ca n-or face treaba mai buna ca "generalul". Dar sa fie ales unul din ei, iti trebuie un oarecare curaj, ca sa nu mai vorbim ca riscurile sunt relativ mari. Sincer eu prefer unul care stie sa formeze o echipa din jucatori buni de la diverse echipe.

Pacala
17th September 2003, 14:22
Rednic :? abia daca poate fi numit antrenor, la Bacau a fost dat afara dupa un start f slab, nu si-a dat seama nici ca suedezul ala de la Anderlecht juca singur, are in palmares doar acest titlu dar e cam titlul lui copos. Este cel mai prost psiholog dintre toti

Andone :? n-avem ce discuta de Andone, a antrenat doar prin B, si 2 ani in A la retrogradare, la dinamo e o tufa. Chiar nu inteleg cum se poate gandi cineva la el

Lacatus si Cartu sint prea defensivi.Daca il injuram pe Iordanescu pe astia o sa-i spurcam. Cartu in plus e si mai ciudat ca Iordanescu, nici in avion nu vrea sa urce.

Boloni, are un titlu cu Sporting, dar mai mult conjunctural si al lui Jardel.N-a de monstrat cine stie ce calitati dar a dezertat ca ultimul papagal.Nu cred ca poate considerat macar ca pretendent vreodata.

Alti antrenori care? Hagi ? :D /nope/
cine?

Iordanescu m-a dezamagit, a ajuns un batran ciudat si ridicol, ordonanta lui giovani becali. Sa ne lase.

Lucescu ar fi bun, desi si el ca si Iordanescu, joaca defensiv. Mie mi-a placut de Piturca la nationala si ar fi o reparatie pentru indepartarea lui de la nationala desi o calificase.Si mai este si certat cu Giovani Becali. Asta e o bila alta, poate fce singur echipa ,sper.
Sau daca vine Piturca, echipa o face Gigi Becali? :x
Eu sint pentru antrenor strain.Sa vina Cruyff :happy

DRAGOS
18th September 2003, 20:29
Vad ca toti il prefera pe Lucescu!!!! Nu cred ca "turcul" va veni. Din campionat avem vreo trei solutii: Piturca, Lacatus, Rednic si chiar Hizo.

Tudose
18th September 2003, 21:14
Lucescu nu va veni daca nu i se asigura conditiile dorite (si aici nu ma refer in primul rand la bani!). Cu el am fi siguri ca Nationala va urca.
Sa vedem daca nu va ramane pana la urma Iordanescu, mai ales ca jucatorii il doresc. Cred ca meciul de la Copenhaga l-a pregatit foarte bine, chiar daca in final a gresit schimbandu-l pe Mutu.

oaspetele
19th September 2003, 08:11
tudose, degeaba a 'jucat' bine in ultimul meci, a avut timp o campanie sa reuseasca acesta calificare.
iar daca acuzele cum ca ar pleca urechea la sfatul procurorului atunci cand alcatuieste echipa se adeveresc, cu atat mai mult trebuie indepartat.

trebuie sa avem curaj sa propunem un nou antrenor.
la urma-urmei, toti au debutat candva.

Tudose
19th September 2003, 11:24
Eu sunt de acord ca o calificare se construieste in intreaga campanie, dar vorbeam de ultima impresie, care este favorabila. In trecut, a gresit la selectie (Reghecampf, Filipescu), nu stiu daca erau obligatii fata de Becali, dar daca e asa, e un lucru grav.
Conteaza in primul rand ce doresc jucatorii, ori se pare ca ei il sustin pe Iordanescu. Deocamdata, urmeaza un amical cu Japonia, pe 11 octombrie, sa vedem cine va conduce echipa.

ady_azzuro
19th September 2003, 15:53
din pacate iordanescu va fi incontinuare antrenorul nationalei :(

Danny
21st September 2003, 01:54
Parerea mea este ca cea mai indicata persoana este MARIUS LACATUS ...
Lucescu e batran , Rednic n-are valoare , Piturca a fost , Boloni la fel...
Nu vedeti ce rezultate are Lacatus ? A inceput cu National un tur de campionat , nu a mers pt ca nu erau bani , jucatorii , vedetele nu jucau ...
Cu Otelul intr-un retur a urcat de la retrogradare pana pe 5 !! Cu Brasovul a terminat pe 4 (sau 3??)!!! ve--ti vedea acum , cu Brasov va avea rezultate din nou .....Si in plus are experienta imensa ca jucator , 10 titluri cu Steaua .... El merge pe totul sau nimic ...Mare performanta sau nimic ...
Motivul pt care nu ajunge nici macar in cupele europene se datoreaza faptului ca inca Steaua nu l-a cooptat .....Ca sa aiba sanse , trebuie sa ajunga cel putin la Craiova !!!

sorinl
21st September 2003, 12:31
eu cred ca stoichita si rezultatele cu armenii sant peste cartea de vizita a lui rednic si lacatus.asa-i,stoichita n-are trecutul de jucator al lui lacatus,rednic sau macar piti,a fost o viata la jiul si un pic la national,
dar ce mare fotbalist a fost sven goran eriksson? enzo bearzot a fost si el destul de obscur ca jucator si a luat mondialul,ca sa nu mai spun ca de la platini franta n-a mai avut ca antrenor vreunul care a fost mare vedeta.
deci...stoichita,eventual laca secund

Tudose
21st September 2003, 13:40
Iordanescu va continua la Nationala. Deci, discutia noastra se poate opri...

PeaceKeeper
21st September 2003, 13:43
Este foarte bine ca Iordanescu ramane la nationala,jucatorii il vor,si dupa meciul cu Danemarca,si o mare parte din suporteri,vor ca el sa continue.
Hai Romania!!! :yeah:

ady_azzuro
21st September 2003, 15:22
nu imi vine sa cred ca il sustineti incontinuare pe iordanescu.
el este principalul vinovat .
A jucat defensiv in toate meciurrile decisive , inclusiv in danemarca, in prima repriza danezii au fost pe noi , ce mai antrenor e si asta,.
O rusine :D :D :D

Tudose
21st September 2003, 16:53
Pe Iordanescu il sustin in primul rand jucatorii, apoi primul ministru.
Eu as fi fost pentru Lucescu, un lucru insa greu de realizat.

Timisoreanul
23rd September 2003, 12:03
Dupa parerea mea o miscare foarte desteapta a lui Mirciulica.
In oricare din cazuri, adica daca Iordanescu va califica Romania la CM 2006, Sandel se va umfla in pene ca el a fost cel care l-a sustinut in continuare pe Iordanescu si a avut incredere in el chiar daca a ratat o calificare, pe de alta parte daca Iordanescu nu va reusi calificarea, Sandel nu va avea nici o problema deoarece toate oalele se vor sparge in capul lui Iordanescu.
Deci Iordanescu va ajunge sa fie pentru nationala Romaniei: Demon sau Dumnezeu! :D

Catalin
25th September 2003, 23:40
Dupa cum se vede si in forumul acesta, unde in decurs de 7 zile
100 de persoane si-au dat cu parerea, intrebarea "Antrenor nou la
Nationala" cred ca tine mai mult de constitutia Romanie decat de
mass-media. Eu propun ca senatul si camera sa aibe o sedinta
extraordinara, si sa amendeze costitutia Romaniei cu o noua lege
o data cu alegerile prezidentiale sa aibe loc si alegerile antrenorului
echipei nationale de fotbal. In felul acesta sunt convins ca economia
se va redresa, chiar si numai prin economia de hartie care se va face,
ca sa nu vorbesc, ca o data ce omul de rand isi va regasii linistea
sufleteasca, va mai muncii si el cate ceva.

Pacala
26th September 2003, 00:06
cred ca trebuia pus giovani becali, fara salariu. Oricum el face echipa. dar nu trebuia sa fie platit, se scotea el ca nu mai da spaga lui Iordanescu ca sa-i ia la nationala jucatorii /fu/

Albastreata
26th September 2003, 03:09
Pentru ca nu putem sa-l aducem pe Lucescu, Iordanescu ramane singura solutie deocamdata! Sigur ca exista antrenori mai buni, dar ei nu vor veni niciodata sa antreneze pentru mafia romaneasca... Puiu e singurul care se poate strecura deocamdata. Pe mine ma ingrijoreaza ce se va intampla cand va spune si el pas! Atunci or sa fie cu adevarat dureri de cap: Hagi!? Piturca?! Boloni?! Nu prea vad solutia... :drak:

MARCELC
28th September 2003, 01:10
EU CRED CA LACATUS VA FACE TREABA BUNA LA NATIONALA.
NU STIU CE MAI E CU D-L IENEI, :shock: DAR EU CRED E CEL MAI BUN
ANTRENOR DIN ROMANIA. VAD CA NIMENI NU MAI POMENESTE DESPRE DINSUL.

HAI TIMISOARA
(TRIMIS DIN CANADA)

N0_NaM3
4th January 2004, 00:19
In acest moment Lucescu shi Iordanesc sunt cei mai indicati..cum Lucescu nu vine(cu parere de rau ptr noi) mai ramane doar Iordanescu...shi oricum avem antrenori tineri, de viitor..care mai pot ashtepta

ady_azzuro
4th January 2004, 14:13
Sa bage cei de la federatie mana adanc in buzunar si sa-i dea milionul de $ lui Lucescu sa vina, nu sa se milogeasca de toti generalii :ciocan:
Andone si Piturca ar fi variante acceptabile de asemenea. :cool:

Mariusmadmax
5th January 2004, 21:27
Iordanescu - nulitate
Piturca - acceptabil
Andone - mai are de confirmat
Lucescu - cel mai indicat
Rednic - o varianta de rezerva ( daca Lucescu , Boloni si Piturca nu accepta )
Boloni - om dificil , dar dupa Lucescu , este o varianta buna .

Astia sunt toti !

ricky
6th January 2004, 07:41
In ce consta declaratia "BOLÖNI-om dificil" ?

ieppy
6th January 2004, 11:12
Probabil in faptul ca e dificil pentru Federatie si pentru Becali&Popescu. Si ma rog, de ce ar trebuii sa mai confirme Andone? Pana una alta este un antrenor care stie sa lucreze cu tineri si care construeste echipe.

Mariusmadmax
6th January 2004, 21:43
Andone , fara suparare , n-a reusit mare lucru cu Sportul ( si Sportul avea jucatori pe care s-au batut toate cluburile mari sa-i ia : Dinita , Galamaz , Mazilu , Maxim , Paduret , Ciubotariu etc ).
Iar la Dinamo , nu are decit un tur reusit ( daca se poate vorbi despre asa ceva in conditiile in care cu eternii rivali , Dinamo , a pierdut : Steaua 0-1 , Rapid 3-4 )
Anul trecut , cind a venit la Dinamo , a contribuit la seria celor "sapte meciuri" .
Apoi a luat cupa ( peste cadavrul Astrei in semifinale ), cum a luat-o ...
Cam putin ...
Este un antrenor inteligent , chiar imi place , dar pina la Nationala , mai are .

Boloni este dificil ?- asa esta Ieppy , asta am vrut sa spun pe scurt . Eu raman la parerea ca Nationala mai avea nevoie de el ( macar meciurile de baraj ).

realmadrid.com
21st February 2004, 21:24
Lucescu fara discutzi!!!!!!!!!!!!!!

ultra_alba
18th March 2004, 15:07
Piturca ar fi cel mai potrivit sa preia nationala ,Lucescu la Dinamo iar la Steaua sa vina Lacatus

N0_NaM3
20th March 2004, 05:23
Lucescu la nationala ..este cel mai bun antrenor roman al momentului ...fara discutii .

JUVENTUS_1
20th March 2004, 14:23
Lucescu

realmadrid.com
21st March 2004, 21:26
ar merge altul:)

ricky
21st March 2004, 22:52
Mah "ficiori", mah lasati discutia asta cu LUCESCU antrenor !
Asta e om serios si cu capul pe umeri !
Asta vine in tara ca antrenor al NATIONALEI cind...s-a saturat de fotbal si de bani ! :p

Drakoness
23rd March 2004, 13:25
Intrebare : cind e meciul cu germania?

ADelPiero
8th April 2004, 22:37
Iordanescu ar trebui sa plece... prea multa agitatie s`a facut in ultimu timp in jurul nationalei ... Lucescu ar fi varianta cea mai buna

alx_ro
9th April 2004, 01:16
Lucescu senior. Dar cred ca vine doar dupa ce pleaca actuala conducere a fotbalului romanesc.

andreiush
9th April 2004, 23:38
Da bineinteles ca Lucescu nu vine atata timp cat in fruntea fotbalului romanesc is Mitica si Nashu.

vasile314tzurka
14th April 2004, 08:56
daca ar fi sa aleg un nou antrenor as incerca pe lacatus sau lupescu...

ADelPiero
18th April 2004, 01:15
sa ramanaa.. sa vedem ce face.. si dupaia .. paa papa :)

Cucu
19th April 2004, 17:21
mai o sansa .... merita ... la urma urmei el e singurul care a reusit ceva la nationala...