PDA

View Full Version : Offseason Moves



Pages : [1] 2 3

caseta
3rd May 2005, 00:25
Pt discutii legate de transferuri, draft, antrenori schimbati etc.

Cred ca deocamdata cea mai importanta discutie este "unde va ajunge Phil Jackson ?". Pina acum se zvonea ca la lakers, unde a discutat cu buss si ar fi pe cale sa se impace cu kobe. Mai sunt unii care cred ca Phil e pe cale sa isi ceara iertare de la Kobe ... :D

In afara de lakers, jackson a mai discutat cu knicks si cu cavs.

"the Cavaliers will have to outbid New York and Los Angeles -- something new owner Dan Gilbert is believed to be willing to do, according to ESPN.com's Marc Stein."

cit despre impacarea cu kobe si jackson cerindu-si iertare ... se pare ca mai poate sa astepte ... cel putin din punctul de vedere al lui jackson ... :D:D

"Jackson was scheduled to meet with Bryant in Los Angeles this week, according to ESPN The Magazine's Ric Bucher. However, sources close to Bryant said that he has not heard from Jackson about a possible meeting between the two. The sources said Bryant would not be opposed to such a get-together. "

thekobe
3rd May 2005, 01:03
1. Jackson hunt down to Lakers, Knicks; Cavs out (http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2051543)

2. http://www.latimes.com/sports/la-sp-heisler1may01,1,3406763.column?coll=la-headlines-sports

"The Knicks signaled Jackson gave them a polite turn-off and turned their attention to Saunders and P.J. Carlesimo."

..........

caseta
3rd May 2005, 13:40
1. Jackson hunt down to Lakers, Knicks; Cavs out (http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2051543)

2. http://www.latimes.com/sports/la-sp-heisler1may01,1,3406763.column?coll=la-headlines-sports

"The Knicks signaled Jackson gave them a polite turn-off and turned their attention to Saunders and P.J. Carlesimo."
..........
din ce zici pari ca vrei sa lasi impresia ca phil va ajunge la lakers. o data ce competitia era intre lakers si knicks si knicks au fost refuzati. daca e sa ne uitam in articolul al 2-lea:

" Unfortunately for the Lakers, all that really happened was that Jackson went to dinner with Jerry Buss, as he had the night before with New York Knick President Isiah Thomas.

The Knicks signaled Jackson gave them a polite turn-off and turned their attention to Saunders and P.J. Carlesimo. The Lakers didn't signal that anything positive happened.

This has been a long shot all along, or no shot. If Jackson is smart, and he is, he'll sit out another season to see if he has better options."

si ceva mai jos:

The only thing that ever changed was the Lakers' attitude, going from "no way" to "please come back and save us."

:drak: :drak:

thekobe
3rd May 2005, 22:44
tu: phil jackson are de ales intre lakers, knicks si cavs
eu: cavs out, knicks out
tu: bine, bine, dar tot nu ajunge la lakers. mai bine sta un an pe bara.
eu: :rolleyes:

btw invata sa faci diferenta intre "a report" (imi scapa acum sensul in romana) si o opinie. primul e o relatare a evenimentelor (adevarata sau nu, depinde de surse) si te lasa sa tragi singur concluziile (!), a doua este parerea respectivului aka "scriu ce-mi convine mie chiar daca e SF".

report: "The Knicks signaled Jackson gave them a polite turn-off and turned their attention to Saunders and P.J. Carlesimo."

opinie: "If Jackson is smart, and he is, he'll sit out another season to see if he has better options." si "The only thing that ever changed was the Lakers' attitude, going from "no way" to "please come back and save us.""

caseta
4th May 2005, 13:34
pina acum, in media " the reports" (relatarile) s-au dovedit de multe ori a fi simple opinii.

ca sa zic asa, only time will tell ;)

PS: daca esti asa convins ca jackson va ajunge la lakers, de ce crezi ca nu s-a intilnit inca cu kobe ? (nu e o intrebare retorica, chiar sunt curios ce parere ai despre asta)

thekobe
6th May 2005, 01:22
sunt destul de convins ca s-au intalnit deja si daca e asa cum cred eu, au facut-o in secret

caseta
7th May 2005, 02:54
"The Kings, after winning only one playoff game with an underachieving roster, have contacted Phil Jackson's agent, Todd Musburger. The Kings join the Lakers, Knicks and, more remotely, the Trail Blazers as teams interested in Jackson."

Iar Isiah se pare ca vrea sa se intilneasca din nou cu phil jackson. deocamdata in afara de cavs care au fost se pare refuzati, restul echipelor inca par a fi in cursa pt serviciile lui jackson. mie imi pare rau ca minesotta nu e interesata. taylor, owner-ul, face dupa parerea mea o mare greseala. cu citeva miscari inspirate in vara si cu jackson si kg, ar avea echipa de titlu ....

iar daca jackson ajunge la kings, va fi interesant unde va ajunge adelman, care nu e deloc un antrenor rau ....

thekobe
7th May 2005, 03:02
tot mai speri ?

caseta
7th May 2005, 03:15
imi place jackson si as vrea sa il vad la o echipa care sa imi placa .... ;)

mishu
7th May 2005, 03:32
iar daca jackson ajunge la kings, va fi interesant unde va ajunge adelman, care nu e deloc un antrenor rau ....
la wolves...

thekobe
9th May 2005, 16:20
http://img250.echo.cx/img250/6306/104762172123439209vy.jpg :evil:

caseta
10th May 2005, 01:52
hope not .....
COY - d'antoni (http://sportsillustrated.cnn.com/2005/basketball/nba/specials/playoffs/2005/05/09/dantoni.ap/index.html)

dupa mine, skiles ar fi tre sa fie COY si colangelo GM of the Year.

rumor:
" Look for Boston to try to deal Paul Pierce and probably let Walker and Payton go. "

mishu
13th May 2005, 14:21
desi asta tinde sa fie un thread caseta vs thekobe... mai bag si eu cate una scurta asa...
sloan ii va antrena pe jazz si la anul, utah fiind de acord si cu prelungirea pana in 2007-2008 a contractului...

caseta
13th May 2005, 14:52
eu as vrea sa il vad pe sloan si la alta echipa .... sunt curios ce ar face cu ea.
threadu asta tinde sa fie caseta vs thekobe pt ca nu se mai baga nimeni ... nu ca i-am goni noi pe aia care se baga ...
in plus vad ca nici thekobe nu a mai postat de ceva timp ....

caseta
13th June 2005, 23:45
am obervat ca threadu asta se cam prafuise, asa ca am zis sa va dau un exercitiu intelectual.

se spune, din ce in ce mai tare, ca larry brown va ajunge president la cavs dupa sezonul asta. caz in care, va intreb eu, cum ar fi ca phil jackson sa ajunga antrenor la detroit ?!?!?

deocamdata optiunile lui jackson ar fi lakers (front runners se pare), knicks, blazers si posibil kings, care se pare ca au vorbit sau au intentionat sa vorbeasca cu el. in rest nu prea mai sunt locuri libere - fie jackson deja a refuzat ofertele (cavs), fie nu i-au fost oferite respectivele job-uri (wolves - care, zic eu, au facut o mare greseala. phil jackson + kg = love + championship :D). knicks si portland sunt job-uri de reconstructie, chestie pe care jackson nu a facut-o pina acum si poate nu se va baga ... are deja un nume si risca sa si-l strice.

in rest houston i-au dat extensie lui jvg, orlando au antrenor, phila l-au luat pe mo cheeks, sonics probabil vor ramine cu mcmillan, dallas i-au dat contract lui avery johnson, bulls "l-au extins" pe skiles ... nu prea mai sunt joburi interesante.

asa ca de ce ar astepta jackson ?
poate dumars, care a facut o miscare neasteptata si acum 2 ani cind l-a concediat pe carlisle si l-a adus pe brown, va mai face o surpriza. ca sa fac o paranteza, mie imi place carlisle mult, si cred ca si el ar fi cistigat titlul cu detroit in conditiile din 2004. dovada - ce a facut cu indiana anul asta.

hai sa va vad cu pareri - daca sunt sanse si ce ar face jackson la detroit. ar juca echipa mai bine sau mai prost cu el ?

thekobe
14th June 2005, 20:43
bump

e oficial

hmm

Raptor
14th June 2005, 23:21
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2084948

thekobe
15th June 2005, 03:20
de la conferinta de presa :



Mitch intros:

Week ago, ABC did interview with PJ re pursuit and coaching decision and whole process. PJ referred to it as biggest pregnant pause in sports history. Still not exactly sure what that means. Here today to announce that pause is over. Please welcome back PJ...

PJ:

Well, something I thought would never happen, less than one year after being part of the dissolution of this organization and changing of the guard so to speak, so comfortable to be stepping back in. Even more than first time, feel have complete support of team, staff, and management.

Not a fantasy. Will take a lot of hard work, support of people of L.A. and those in the organization.

One reason I came back has been the support has been so back for this return. So many people have asked when I'm coming back the apst 2 months.

It's a pleasure to be back. City has tremendous amount of support and affection for the team.

A lot went into decision. Had to check my own status over the past month. 100% healthy. Confident I can go forward in this season and do it the way I want to do it. Vision of direction how we should go, was waiting to get an OK, physically and mentally, to take this job. Felt very comfortable seeing in mind's eye how this team can have success.

Not going to happen overnight. We expect some patience.

How make a winner out of this team?
-- Two weeks ago I said roster not attractive. We have glutted roster. People have overlooked we have a lot of talent. Best core player in the league in Kobe Bryant. Two very talented players in Lamar Odom and Caron Butler. Anticipate Brian Grant can help us this year.

Jim Hill: How improve/ restore relationship with Kobe ater the book?
-- I think it's rebuilding the trust we had. Kobe called me this a.m. and congratulated me. I'm confident that he's confident we can go forward.

Larry Burnett: Contract signed, sealed and delivered? Anything in your contract preventing a book?
-- My other [job] title this year: journalist for Lakers. Negotiations went very quickly.

-- We're going to try to shut that [innuendos] down over the next few years. I'm going to to try to lead that.

-- No other situation offered to me was more intriguing. Tremendous story here. Story of forgiveness, of redemption.

Lindsay Soto: Jeanie factor?
-- Most supportive of this. Saw possibility even when I was away from the ballclub. No direct pressure. Underlying understanding. Encouraged me not to retire from something I had so much success with. Thinking I was not too young to retire.

-- Three-year contract. Not about a championship, but having a competitive team, a team that the fans are proud to watch.

-- Jim, Mitch and I have talked about things.

-- Called Tex, before he went to Hungary, to be a consultant next year. Have other names he's considering.

-- Think it is [my greatest challenge ever]. In '94, MJ was back a few games, MJ not in bball shape, team was totally rebuilt. Went 72-10 the next year. Rebuilding team turned into one of the greatest teams ever. This team is like that. We don't expect that, but who knows. We have hope.

-- Kobe knows what it [the system] looks like, what's anticipated. We talked personnel, what people can do in the format that I coach. We won't have same presence inside. Kobe understands that, he's got a good bball mind.

Shaq such a big part/ What like to rely on Kobe as primary weapon?
-- We know Shaq has been a trememdous target for a team. In basic terms it's about penetration; Shaq could get within 10-12' and get the ball inside. We'll have the ability to be flexible, to full-court press, to do more transition, trap & zone -- we'll be much more mobile as a basketball team. That's in our favor at this time. Shaq isn't the kind of player you'd use in that situation.

Tomorrow?
-- Watching tape of potential draft picks. Calls to make to coaches.

How much did conflict contribute to success?
-- Always a certain - not always - always a nice tension flows between performance and how to be the best you can be. Expectations that follow success put a person in position where you do generate a little more energy to be comfortable in the job, I'm sure that added to the energy that motivated Shaq, me, and helped us to push the team to where it hadn't been before.

Hill: Kobe like MJ next year?
-- More than likely. More isolation, also for Odom. Offensively. This team has to learn how to play defensively. We need that cohesion needed to stop people.

Odom?
-- As a fan/ outsider watching, felt he was the best player delivering the ball, running the fast break, seeing the court, things like that. Would hope that Lamar could fill a Scottie Pippen-type of role. Not expecting that. Will be a growth time for him.

-- I feel my relationship with Kobe has been reconciled, but it will always be watched next year. Team has a trust value with the community. Community puts a level of trust them in terms of their support. The community felt let down, and we need to win back their support.

Lindsay -- need to clarify "lunch money" comments?
-- I think they understood that. (Laughter) When you're making $14M, you know you have to contribute. Vlade didn't get much of a chance, but a player has to come to training camp in terrific shape to be ready to play.
mai erau si alte chestii

Dumars
15th June 2005, 11:32
Acum se va vedea de ce e in stare Phil. Multi carcotasi au spus ca orice antrenor ce ii are in subordine pe Jordan, Pippen & Co, respectiv Kobe, Shaq poate avea rezultate excelente.
Acum Lakers sunt in deriva, 19 pierdute din ultimele 21 partide si e doar a doua oara in 30 ani cand nu reusesc sa ajunga in playoff.
Sa vedem intai ce jucatori mai vrea sa aduca.

Florian GG
15th June 2005, 11:50
Intr-adevar o provocare pentru el...insa cred ca va reusi si de data asta! Nu stiu daca o va duce pe Lakers in finala e greu...am incredere ca se va califica macar in playoff

Kobe24
15th June 2005, 14:11
in play-off nu va fi foarte greu sa se califice.....sa nu uitam ca RUDY T. a lasat echpa asta pe 6 in Vest. Pai daca Tomjanovic a reusit asta atunci PJ e in stare de mai mult.
Dupa cum spunea si Phil echipa asta seamana cu Bulls(cred ca o sa-mi sara lumea in cap dar asta e:P sunt optimist). L-a comparat pe odom cu pippen iar kobe va juca c a jucat MJ la Bulls. desi a zis ca ar fi "amazed" daca Lakers in al 3-lea an s-ar bate la titlu cred ca e si el un pic mai optimist). Pentru DEFENSE(acolo e problema) e nevoie de B.Grant si Vlade...sa vedem ce se va intampla cu ei.

caseta
15th June 2005, 19:26
stai usurel mertin, nu incepe sa te bucuri. rudy t a lasat echipa pe 6 pt ca pina atunci avusesera un schedule usor. si au fost "in carti" pt playoff pina cu fo 10-15 meciuri inainte de finalul sezonului, cind au avut parte de o serie de meciuri mai tari. si s-au rupt acolo. daca incepeau cu seria aia de meciuri ... poate ar fi fost pe penultimul loc in vest. ca pe ultimu sunt hornets :P

phil jackson e un mare antrenor, no doubt about it, dar ..... sa vedem cit si cum se va impaca cu kobe, daca kobe a inteles ca nu va putea sa faca totul singur etc. probabil vor prinde playoff-ul si vor degusta o "first round exit". nu pot sa zic ca o sa imi para rau de ei. :drak:

caseta
16th June 2005, 02:38
Kobe Bryant's only words came out in a statement. It read: "When the Lakers began the search for a new head coach, I put my complete trust in Dr. Buss and Mitch Kupchak to select the person they thought was best for the Lakers organization. In Phil Jackson, they chose a proven winner. That is something I support." It was nice, but a smile and a handshake would have read better. Bryant had his chance to run this team. It didn't work. Owner Jerry Buss smartly stepped in, admitted his mistake, and handed the keys back to Jackson. Bryant was not consulted. Bryant was not given veto power. Bryant had no say, so now he must sit and listen. If he does, he'll understand that this is all good.

daca bryant nu a avut nici un cuvint de spus ... ma intreb cum/daca se va intelege cu jackson.

PS: daca sezonul viitor fara mari schimbari in roster (de fapt fara aducerea unui star care sa il complementeze pe bryant) lakers vor ajunge in playoff .... stiti ce se va zice: "kobe fara jackson nu a putut nici sa duca echipa in playoff". asta pe linga deja clasicul "fara shaq nu ar fi avut titluri".

sincer, nu cred ca treaba asta va dura mai mult de 1 an. fie isi da demisia jackson pe motive de sanatate, fie lakers il transfera pina la urma pe kobe. si daca cineva crede ca buss nu ar renunta la kobe daca ar putea sa il aduca in locul lui pe, sa zicem, lebron james .... se inseala. si peste 1-2 ani s-ar bucura sa il dea pe kobe pt amare sau wade. ;)

Kobe24
16th June 2005, 07:37
totusi cred ca bryant a avut un cuvant de spus;) au vb ei ceva acolo....nu cred ca venea Jackson fara sa se asigure ca n-o sa aiba probleme cu kobe...s-au si intalnit de cateva ori. Kobe cred ca dupa sezonul asta si-a dat seama ca are nevoie de un antrenor bun pe banca. Starul ala de care zici cred ca va fi Odom:D

mishu
16th June 2005, 13:57
sincer, nu cred ca treaba asta va dura mai mult de 1 an. fie isi da demisia jackson pe motive de sanatate, fie lakers il transfera pina la urma pe kobe.

raspunsul s-ar putea sa fie asta: "I want him committed for three or four years" ... "He promised me he wouldn't do a one-and-out"... astea sunt doua dintre declaratiile lui Buss despre Phil in ultima saptamana... deci daca pe Phil il vor sigur si ceva nu va merge bine... atunci oare cine va pleca???... oricum din ce am mai citit am inteles ca Jackson ar fi vrut si "an ownership stake"... nu stiu daca pana la urma a obtinut-o sau nu...

SilverZeus
16th June 2005, 14:22
....va pleca probabil Kobe; nu cred ca cei 2 se vor intelege mai bine, nici de data asta ....s-a mai pus parca problema in urma cu 1 an sau doi: un schimb cu Orlando ptr T-Mac ....ma rog, erau zvonuri.....dar se vorbea

...o alta sosire: Dwane Casey, secund la Seattle, se instaleaza ca principal la Wolves ...care va fi oare miscarea lui McMillan, caruia ii expira contractul in 2 saptamani ?

caseta
17th June 2005, 05:01
si eu cred ca pina la urma va pleca kobe. si chiar ar fi o posibilitate sa incerce lakers sa il aduca pe lebron la anul. o sa fie restricted free agent dar daca nu semneaza extensie si cavs merg la fel de prost, probabil ca peste inca 1 an ar pleca si cavs ar ramine fara vreun jucator apropiat de valoarea lui, asa ca vor prefera sa il transfere. la fel s-a intimplat cu orlando si mcgrady

thekobe
17th June 2005, 08:22
iar citesti toate tampeniile caseta http://www.clublakers.com/forums/images/smiles/whipit.gif

1. daca kobe venea la conferinta de presa pentru "a smile and a handshake", nu facea decat sa dea apa la moara celor care zic ca el e gm bla bla. jucatorii nu se duc la anuntarea antrenorilor. nu s-a dus la rudy, de ce ar face-o acum. in schimb l-a sunat dimineata si l-a felicitat. dar normal ca orice ar face, mereu se gaseste cineva sa comenteze.

2. si terminatii aia de la times ca si majoritatea celorlalti sunt total pe dinafara. lakers il contactasera pe agentul lui pj inca din decembrie, dupa ce si-au dat seama ca rudy nu face fatza. prin februarie, dupa ce rudy a plecat, pj l-a sunat pe kobe sa vada "cum ii mai merge". kobe i-a zis ca e ok, dar ca il deranjeaza ca presa ii sare in cap orice ar face si ca pe undeva e o scurgere de informatii. la putin timp dupa asta a aparut articolul ala din espn in care zicea ca ei urmau sa se intalneasca si kobe l-a sunat si i-a zis "uite, vezi, cineva are gura mare". atunci au hotarat de comun acord sa "completely shut off the media" si cine mai era prins dand informatii aiurea urma sa fie pedepsit. de asta in ultimele luni nimeni n-avea habar unde o sa ajunga pj si fiecare isi dadea cu parerea. aiurea. in fine, contractul a fost gata de la sfarsitul lui aprilie, dupa ce kobe si pj au mai vorbit de cateva ori si s-au pus de acord in privinta directiei pe care avea sa o ia echipa. au asteptat pana acum sa anunte oficial pentru ca au asteptat momentul potrivit (finala) si pentru ca a mai existat o problema cu scurgerea de informatii (treaba cu sfx) si au vrut sa-l prinda pe vinovat.

3.
daca sezonul viitor fara mari schimbari in roster (de fapt fara aducerea unui star care sa il complementeze pe bryant) lakers vor ajunge in playoff .... stiti ce se va zice: "kobe fara jackson nu a putut nici sa duca echipa in playoff".
aici ti-ai pus piedica singur. daca rosterul ramane acelasi si ajung in playoff, singura diferenta fata de anul trecut ar fi antrenorul. deci, ce treaba are kobe cu asta ? vroiai sa-i si antreneze tot el ?

4.
si peste 1-2 ani s-ar bucura sa il dea pe kobe pt amare sau wade.
daca amare se transforma in 2 ani in olajuwon II (adica pune pe el aparare si cateva post-moves eficiente), poate. daca nu, pauza. wade :rolleyes: . sau cum zicea buss "you'll have to give me the whole arena, maybe even the city, then i'll consider"

5. bender + #17. pana in draft.

Raptor
17th June 2005, 13:37
atunci au hotarat de comun acord sa "completely shut off the media" si cine mai era prins dand informatii aiurea urma sa fie pedepsit

Cum anume?

mishu
17th June 2005, 19:24
Jonathan Bender is indeed on his way to Los Angeles along with the 17th pick in the draft. In return, the Lakers will send Devean George, Slava Medvedenko and a second-round pick...

treaba ca lakers au asteptat finala ca sa-l anunte pe phil antrenor mi se pare o aiureala... puteau sa astepte o perioada mediatica mai libera... nu acum cand toti vorbesc numai despre finala... au mai fost niste chestii...
1. lakers au asteptat la larry brown... desi se stia ca va merge la cavs lakers au sperat pana in ultima clipa...
2. desi nici acum nu e foarte sigur ca nu va fi un lockout la vara... poate lakers au capatat ceva informatii in plus pentru ca mi se pare aiurea sa arunci milioane pentru un antrenor care nu antreneaza...
3. a existat intr-adevar o intarziere de aproape o saptamana intre semnarea contractului si anuntarea lui pentru ca a existat un conflict intre fox si abc pentru cine va avea exclusivitate... atunci lakers au decis amanarea cu o sapt pentru a impaca si capra si varza...

thekobe
18th June 2005, 00:04
nu acum cand toti vorbesc numai despre finala...
au contraire, mon ami. acum era momentul cel mai potrivit. ia intreaba-i pe colegii nostrii forumisti de peste ocean despre ce s-a vorbit mai mult. pana si interviul ala dinainte de meciul 3 am inteles ca a avut audienta mai mare decat meciul in sine.
doua cazuri concrete :
1. pe espn (parca) aveau aia emisiune. o tin ei toata emisiunea cu pj bla bla si dupa vreo 2 ore ii anunta in casti ca trebuie sa incheie. a urmat ceva de genul : "alright, this is it for today... oh yeah and detroit won. good night"
2. radio in san antonio. spurs aveau meci in ziua cu pricina, aia o tot tineau cu pj pe aici si pe dincolo incat pana la urma au inceput sa sune fanii spurs sa le zica sa mai termine odata cu jackson si sa mai vb si de echipa lor.

larry brown era longshot din multe motive

si dupa cum am mai zis contractul a fost semnat de ambele parti de la sfarsitul lui aprilie

mishu
22nd June 2005, 10:45
mai mult ca sigur nu va fi lockout... cele doua parti s-au inteles si mai trebuie practic doar hartogaraia de pus la punct si de semnat...

-jucatorii vor primi 57% din veniturile anuale ale ligii... la fel ca in ultimele 2 sezoane...
-salary cap-ul a crescut de la 48% la 51% din veniturile anuale
-luxury tax ramane la acelasi nivel ca in anii trecuti...
-durata maxima a unui contract va scade cu un an, de la 7 la 6 pentru jucatorii care isi prelungesc contractul si de la 6 la 5 pentru ceilalti...
-echipele vor putea avea un roster de 14 jucatori
-limita de varsta pentru a juca in nba va fi de 19 ani
-fiecare jucator va fi supus aleatoriu la 4 teste antidrog pe sezon...

cam astia sunt termenii principali ai intelegerii...

SilverZeus
22nd June 2005, 11:37
...foarte interesant un interviu luat lui Shaq zilele trecute....:

"ESPN: What do you think about Phil Jackson returning as head coach of the Lakers?
Shaq: I have always had a tremendous amount of respect for Phil. And I think it's great for Phil. I'm happy for Phil. I'm happy for Phil, I really am. I would have liked to see him take the Sacramento job though, I think they would have been a little better fit for the triangle. "

...urmeaza apoi exprimarea unor ...hmmm, hai sa le zic "nemultumiri"...ce ne duc cu gandul intr-o directie anume....:

ESPN: Have you talked to Phil at all?
Shaq: No. I'll do it here on ESPN. 'Congratulations Phil.' There is no need to talk, 'cause he's not in, he's not in the neutral waters any more. So I'll just say congratulations and we'll leave it at that"

....urmeaza o nevinovata ironie...ca sa nu-i spun batjocura:

ESPN: Do you ever see the day where it would be possible for you to sit down, have a talk with Kobe Bryant?
Shaq: Who?

...iar la final se face lumina si se dau cartile pe fata:

ESPN: Kobe Bryant. (ca raspuns ajutator la intrebarea lui Shaq: "WHO????")
Shaq: You know what I am not familiar with that name, I know a lot of names and I have a lot of names in my head, but I am not familiar with that name. Especially if there is nothing to talk about, I'm sorry I can't recall that name.

....mie imi pare sugestiv....Shaq si-a atras si mai multa simpatie din partea mea....ptr ca nu-l stiam asa de bascalitor

...thekobe, inca susti ca acest conflict Kobe-Shaq nu exista decat in mintea presei ????

Danila
22nd June 2005, 11:59
shaq's da men!!!

mishu
22nd June 2005, 15:45
aoleo... nu-l starniti pe kobe pe subiectul asta ca iar scrie pagini intregi... pe urma sa baga si caseta si a murit thread-ul... asta e pentru off-season moves...

caseta
22nd June 2005, 16:08
silver, thekobe nu a zis ca e conflictul in mintea presei. el zice ca in mintea presei e ideea ca kobe ar fi de vina si ca in realitate nu kobe a creat conflictul ci shaq. adevaru e ca shaq face mai mare tam-tam pe chestia asta. ma si mir ca nu stii ca de 1 an de zile nu ii mai pronunta numele lui kobe ....

dar nu eu cred ca si kobe a facut el ceva sa se ia in gura cu shaq. de egoist, e egoist, asa ca ....

@mishu - caseta tocmai s-a bagat. vorba aia .. eu am facut threadu, eu il omor :drak:

daca se continua pe tema kobe & shit, un moderator sa ia posturile de minutza si sa le indrume spre un thread mai potrivit :P

thekobe
23rd June 2005, 02:06
Q: (Kornheiser) People say you have money, a good life and you don't have to coach. And so we ask the obvious question: why are you doing this ?
A: (Phil Jackson) It was a challenge I just couldn't walk away from … I felt like this past year, Kobe got blamed for everything he didn't do — and more that he did do. And it was just like, "Let's heap everything on top of Kobe." And then everything just fell apart with this Laker team, which is more talented than they really showed. It was an opportunity for me to come back to a situation where it looked like I was run out, but I really wasn't run out, and it looked like Kobe made all of these moves and decisions, but that he really didn't do.

Q: (Kornheiser) I would be remiss if I didn't ask if you weren't one of those people who didn't pile on Kobe … You called him uncoachable in your book. How do you get past that ?
A: Because I know you two (Kornheiser and Wilbon) read … You know if you read the last two-thirds of the book, how the uncoachable became the coachable — the floor general and the guy who got us to the playoffs …

Q: (Wilbon) Phil, you're such a communicative person, and Kobe is not necessarily. How do you guys get past this ?
A: We have a deep, intuitive feeling about each other. Any time you work so closely together … there's a relationship that goes very deep there. And so it was pretty natural for us to reconnect, (although) I think it's going to be harder for people to allow us to reconnect … The biggest thing is to keep our communications on a private level.

Q: (Kornheiser) Do you believe the Lakers, as presently constituted, can make the playoffs? Or are you going to have to tinker ?
A: Tinkering is going to be done. They can make the playoffs, but we're going to have to strengthen this team — and I mean literally strengthen this team.

Q: (Wilbon) Is it possible that we might see Kobe moved to see the kind of talent needed, and that you're used to having ?
A: I didn't come here to make a change where Kobe has to move. I came back here to coach and work with Kobe.

Raptor
25th June 2005, 14:58
JUNE 24'S LATEST NEWS + RUMORS ON THE NBA DRAFT
TRADE RUMORS
1) I am still hearing that the Lakers are going to acquire the 3rd pick of the draft from Portland. The Blazers would get Caron Butler and the #10 pick and the Lakers would get #3 pick and Rueben Patterson.
2) The Blazers are involved in another rumor as well. The Celtics moving Pierce for the #3 pick and Damon Stoudamire. The Blazers/Lakers deal seems stonger.
3) The Knicks/ Phoenix trade is still active.

LOCAL INTERESTS
• Marvin Williams is the #1 or #2 pick of the draft
• Martel Webster continues to float from #8 to #13
• Nate Robinson looks more and more like a second round pick. However, there is talk about him in the late first round. He is being banded about from 25 to 50. Nate tested as the #1 physical athlete at the Chicago camp. He measured at 5’7. Universally, everyone in the NBA thinks he can play and will play. Maybe not a rotation player, but an impact player at times. Moreover, they think he will have a long career. Yet, teams are reluctant to pull the trigger. The Sonics are considering him at 25.
• Ronny Turiaf played very well in Chicago and measured well. He will be drafted and could be a high second rounder if someone takes a liking.
• Tre Simmons had a terrific camp in Chicago and has moved into the second round of the draft
• Will Conroy after a strong work out at the first camp was disappointing in Chicago and will be a free agent.


NBA DRAFT RISERS
A common theme here is high schoolers. The new collective bargaining agreement has a clause that lets you move players to the NBDL while retaining their rights. This increases the value of 2nd round picks and is making teams more willing to gamble on high school prospects.

1) High School product CJ Miles is on fire. He is being talked about in the top 20 of the draft. More likely the 6’6 shooting guard will be 20 to 30. He will be working out for the Sonics on Saturday.
2) High School product Andray Blatche, a 6’11 prospect, may have moved into the top 20. The word is he denied Boston a workout and the Celtics are sitting at #18
3) Luther Head may have worked himself into the first round of the draft with solid workouts.
4) The big mystery is still where has 7 foot high schooler Andrew Bynum been promised.

NBA DRAFT FADERS
1) Julius Hodge. Despite a great body and a versatile game his inability to shoot is really hurting his stock.
2) Joey Graham. He has a great body. One of the best ever. However, his disappearance in the NCAA tournament and lack luster workouts is a question.
3) Chris Taft. The Pittsburg power forward has slide more and more ever day. The Sonics will work him out on Saturday.
4) Kennedy Winston. Once a first rounder now is a 2nd round pick.


# posted by Locked on Sports @ 4:14 PM 3 comments

caseta
27th June 2005, 01:52
suns il dau pe quentin richardson la knicks pt kurt thomas

nu inteleg de ce suns l-ar vrea pe thomas in locul lui q. q arunca bine de 3p, ceea ce ii ajuta sa "spread the floor" si ii facea loc lui amare. in plus nu am auzit sa nu se fi inteles cu ceilalti jucatori, asa ca ....
daca suns vor sa aiba ceva chemistry ... ar tre sa isi pastreze un "core" de citiva jucatori fo 2-3 ani, cit il mai tine si pe nash, ca nu o sa poata fugi asa pina la 50 de ani.
thomas e destul de batriior, e un PF care a jucat mult C si nu prea vad cum vor sa il foloseasca suns. ca C nu ar avea sens, iar ca PF ... inseamna sa il mute pe marion inapoi SF dar ... nu se stie cum le va afecta asta atacul. pina acum era amare + 4 oameni care puteau sa arunce de 3p. acum amare va avea mai multe double teams si ar fi bine sa invete repede sa scoata mingea la omu liber.

cit despre de ce knicks mai iau un SG (au deja fo 3 - crawford, houston, hardaway) ..... nici nu ma mai intreb. deja au practic o echipa formata din marbury + o circa de SF si o gasca de PF. cred ca se numeste "strategia lu' isiah" .... sau pur si simplu isiah thomas vrea sa vada daca ii poate falimenta pe cablevision (proprietarii lui knicks) la fel cum a falimentat cba-ul.

mishu
27th June 2005, 11:03
la cum a jucat q-rich in playoff si in special in seria cu san antonio eu l-as da imediat (daca tin bine minte el inainte a jucat pe la clippers deci oricum nu e obisnuit cu ce se petrece in playoff)... e adevarat ca e greu pt kurt thomas sa se integreze in atacul de la suns... dar in aparare eu zic ca poate sa ii ajute...
cat despre knicks ii dau dreptate lui caseta aproape in totalitate... totusi ei au incercat si in anii trecuti sa-l dea pe kurt... iar daca reusesc acum, un backcourt cu marbury-crawford-richardson nu arata chiar rau... totul e ce pui sub cos... poate ar putea sa ia ceva tare din draft... si sigur le trebuie un antrenor cu mana de fier (in primul rand sa-l controleze pe marbury)...

Raptor
27th June 2005, 11:05
Q a avut meciuri in care "a dat" 0 puncte in vreo 30 de minute de joc...

Anyway, uite aici "RUMORS": http://www.hoopshype.com/rumors.htm

SilverZeus
27th June 2005, 11:35
...ii dau dreptate lui Mishu.....Suns trebuie sa se fortifice in aparare, neaparat....cat despre Quentin, el avea contract pana in 2010, iar Suns cred ca se gandesc in viitor sa ii prelungeasca mai bine contractul lui Joe Johnson (care oricum e mult mai bun defender decat Q) decat sa il tzina pe Quentin

caseta
28th June 2005, 01:06
asta a fost o chestie la care m-am gindit si eu, si parca la fel scria printr-un articol. ca vor sa aiba bani ca sa il pastreze pe joe johnson. asta ar avea sens. chestia cu Q care a avut si meciuri proaste .... acum ce vreti ? prima oara in playoff, echipa nu a avut destul timp ca sa isi dezvolte niste relatii de joc, o "chemistry" - pt asta e nevoie de 2-3 ani (vezi spurs, detroit).

cit despre knicks ... daca nu face isiah vreo minune (si sunt dispus sa pariez ca daca face vreun trade, iar o sa pice de fraier) vor avea un sezon si mai prost decit anul asta. oricum, pina nu ii expira contractul lui houston ... nu prea au vreun viitor, ca ala le maninca juma de cap space.

Raptor
28th June 2005, 01:41
Da, se zvonea mai demult ca vrea sa-l aduca pe Vince la NY. E nevoie de SF si SG... :headbang:

mishu
4th July 2005, 19:13
la knicks se pare ca viitorul antrenor va fi bill laimbeer... isiah thomas a inceput sa vorbeasca la trecut despre herb williams... iar zvonurile il dau aproape sigur pe bill... totusi knicks, ca si alte echipe din nba l-ar dori pe nate mc millan care se pare ca nu s-a inteles cu sonics...
discutiile dintre mc millan si sonics s-au impotmolit nu la bani ci la faptul ca jucatori precum ray allen sau jerome williams sunt liberi si ar putea sa paraseasca seattle... astfel mc millan nu vrea sa antreneze un seattle fara sanse la playoff...
ray allen a primit pe 1 iulie o caseta video de la cavaliers in care lebron il ruga sa vina in cleveland... allen n-a zis nu iar daca seattle nu se ridica la asteptarile lui financiare e posibil sa-l vedem la cavs... o a doua caseta de genul ala a primit si michael redd, iar cavs sunt dispusi sa-i ofere salariul maxim...
houston sunt si ei destul de activi pe piata zvonurilor... ar vrea sa-l ia pe antoine walker avand in vedere ca sunt deficitari la capitolul pf... de asemenea au ridicat pretentii la donyell marshall sau damon stoudamire precum si la stromile swift care chiar si-ar fi exprimat dorinta de a juca in houston
cam asta e ce am mai auzit in ultima vreme...

Raptor
4th July 2005, 21:55
Iar la New Jersey s-ar putea sa aterizeze ori Shareef Abdur-Rahim ori Stomile Swift (care ar lua rolul lui Kenyon Martin din trecut). Ar fi marfa sa vina unu din astia... Krstic, Stro/Shareef, Jefferson, Vince, Kidd... :D

thekobe
4th July 2005, 22:21
swift se duce acasa (hornets)

caseta
4th July 2005, 22:59
mdea, nu ar fi o echipa rea.
anu asta e destul de plina piata de PF si C reliable. nu stars, dar reliable. curry, chandler, shareef, Z, swift, marshall, walker, dalembert. desi walker nu prea mi se pare un PF clasic, in sensul ca nu prea ii place sa "mix it up inside".

in locul lui houston l-as prefera pe shareef. walker e prea ball-hog.
ar fi interesanta o echipa cu lebron si ray ray si cu un C cit de cit valabil. se zice ca lebron ar incerca sa il momeasca pe curry.

Raptor
4th July 2005, 23:26
Da, Curry s-ar putea sa vina in Cleveland, si o sa fie bine daca-i trece inima, si daca il mai bagi si pe Ray sau Redd pe acolo, si McInnis daca o ramane, ar fi destul de marfa. Drew Gooden e destul de bun.

thekobe
4th July 2005, 23:34
lebron sa stea in banca lui ca nu e el gm

Nightfly
4th July 2005, 23:41
Hm deabia astept sa vad alley oopurile Kidd to Carter,Stro,Jefferson :) Oricum ar fi super echipa si cu siguranta(sau nu?) ar ajunge in semifinale...

caseta
5th July 2005, 01:12
lebron sa stea in banca lui ca nu e el gm
asa e. sa stea in banca lui ca nu e kobe. uhmm, vreau sa zic ... nu e gm. :evil:

@nightfly - ma indoiesc ca stromile swift e omul care i-ar duce pe nets in finala. nu uita ca miami i-au distrus anul asta, iar la anul miami, detroit, indiana vor avea probabil echipe puternice, cu wizards si bulls avind posibilitatea ca prin 1-2 miscari inteligente sa ridice pretentii la cistigarea conferintei est.

Raptor
5th July 2005, 02:15
E normal ca un jucator cum e LeBron sa vrea sa aibe jucatori pe langa el care sa i se potriveasca pe cat de bine posibil. Si GM-ii doresc asta, sa construiasca o echipa in jurul lui LeBron si probabil ca ei au fost cu ideea ca LeBron sa-si aleaga jucatorii pe care-i considera el potriviti.

Mi se pare normal si corect. Nu e cazul ca GM-ii sa faca pe desteptii si sa aleaga niste jucatori a caror chimie sa nu se potriveasca, dar bineinteles ca nu LeBron va lua decizia in proportie de 100%. Adica probabil ca el o sa zica "uite cu asta m-as intelege bine" si antrenoru o sa fie sau nu de acord, in functie de ce are in cap sa faca.

Se cheama teamwork.

Jason Kidd
5th July 2005, 03:59
Ma cam indoiesc ca il intreaba pe Lebron ce jucatori vrea. Are doar 20 de ani.

In al doilea rind, Lebron poate semna la anul sau cind ii vine rindul cu Cavaliers, sau poate nu. Cavs isi fac echipa cum cred ei, doar i-au cerut lui Lebron sa inregistreze 2 mesaje. Nici nu stiu daca inseamna prea mult ptr Redd, cu atit mai putin ptr Ray Allen.
Sa nu amestecam jucatorul Lebron James cu omul de afaceri Lebron James, care tocmai si-a concediat managerul care i-a adus contracte de +120 Mil si si-a adus in loc un fost coleg din echipa din liceu.

Kurt Thomas este unul dintre cei mai underestimated player din NBA, o alegere buna ptr Suns, dar tot nu rezolva problema unui big man. Thomas este PW/C cu cel mai bun joc de pick and roll, bun aruncator, f bun aparator (chiar daca nu are talie), un jucator scolit la scoala clasica, fara figuri. Thomas a incercat sa il trade de cind a venit, n-am inteles niciodata de ce, dar n-am inteles nici de ce a traded o multime de alti jucatori.

L-ar vrea pe Walker, care joaca orice, pina si PG. Dar acum 3 ani, in perioada cind Isaiah Thomas antrena Indiana, a fost unul din antrenorii echipelor de All Stars, unde Walker nu a jucat mai mult de 2 minute, desi era in forma buna, si, vorba aia, era All Stars, si lumea se distra. Va uita Antoine chestia asta ? Si, in general, cine s-ar duce zilele astea la Knicks, o umbra de echipa, care nu are antrenor, are un roster pe care nu-l intelege nimeni, are un GM care isi impune personalitatea prea mult si impotriva oricui. Un GM care a schimbat tot rosterul, si il re-schimba acum, incercind sa-l trade si pe Marbury si ignorindu-l total pe Crawford, care ar trebui sa fie omul # 1 la ora asta.
Si toata lumea ii tine isonul, ptr ca a fost mare jucator. La fel ca si lui Hagi.

mishu
5th July 2005, 15:34
An unidentified writer from Knicks4Life.com connected with the Knicks Organization has informed that the New York Knicks have targeted Larry Brown as their top choice for their head coaching position. Should Brown not be available, the Knicks will demote their current head coach Herb Williams and hire WNBA coach Bill Laimbeer. Laimbeer, whose WNBA team had recently won a title, had been interviewed by Isiah Thomas twice. Should Laimbeer be hired, former championship teammate Rick Mahorn would be also be called upon as his lead assistant.

Dumars
5th July 2005, 21:27
Ray Allen a semnat pe 5ani 85mil$. ("He got game")

Danila
5th July 2005, 23:44
CU CINE???????????????????????
zici ca a semnat....dar ai uitat sa zici CU CINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE??????????????????????????? ?????????????????????

Raptor
6th July 2005, 00:00
Cu Seattle.

C-O-S + min
6th July 2005, 00:17
Bai exista un loc unde pot sa aflusi eu ce total salary cap au fiecare echipa sau ceva de genu asta. De ex Utah ce jucatori isi mai permite sa aduca? Sau daca isi mai permite?
Sau o lista cu ce salari are fiecare jucator din liga?

In alat ordine de idei: Ray Allen la Seatle, Redd la Bucks, Cleveland cu ce mai ramana?

Raptor
6th July 2005, 00:59
Joe Johnson... dar cine a zis ca Redd se duce la Bucks... bine ca cine da cu picioru la 22 de milioane de dolari... :headbang:

caseta
6th July 2005, 12:07
horry ramine la spurs (http://sportsillustrated.cnn.com/2005/basketball/nba/07/06/horry.ap/index.html)

joe johnson cred ca va ramine la suns. nu de alta dar l-au dat pe Q ca sa le ramina destui bani pt johnson. daca johnson ar pleca, suns ar ramine ..... cum ochii in soare :drak: cel putin in ceea ce priveste postul de SG.

raptore ... malone a dat cu piciorul la 18mil (intr-un an) nu 22 pe 5 ani. si renunta la ceva bani in plus cine vrea sa cistige campionate. kg a renuntat la destul de multi bani pt ca wolves sa aiba cap space si sa ii aduca jucatori care sa il ajute.

si sincer, sa fiu in locul unui star din nba dintre a avea 120 mil sau 100 mil + titlu ..... si odata ce ai un titlu, sunt convins ca ai sanse sa scoti bani mai multi din publicitate.

@cosmin - vezi ca s-a mai postat de citeva ori un link. da si tu un search.

SilverZeus
6th July 2005, 13:27
...candva am avut si eu aceeasi problema



Bai exista un loc unde pot sa aflusi eu ce total salary cap au fiecare echipa sau ceva de genu asta.


http://www.hoopshype.com/salaries.htm

Raptor
6th July 2005, 15:13
Anyway, cum ar fi ca KG sa vina in New Jersey... si sa faca la fel ca si Malone cand a venit la Lakers... sau macar sa faca NJ un trade cu Minnesotta (de ex. Jefferson cu Buford pentru KG si altcineva) etc.

Pentru ca daca ar veni KG si ar juca cu Kidd (care e clar ca l-ar pune pe KG in valoare), cu Vince (cu care se intelege foarte bine), cu Jefferson (daca nu pleaca in trade) si Krstic caruia KG sa-i mai dea cate un assist, ar fi... :rolleyes:

caseta
6th July 2005, 18:12
acum nu oi vrea sa il dea minesotta pe kg contra 2 pick-uri in second round ?

Raptor
6th July 2005, 19:55
Nu, ma gandeam la un pick din second round si unul din first round...

Seriously now, poate pleaca el... sau demands a trade :D asa ca sa-mi faca mie pe plac (mi-a zis mai demult ca asa vrea sa faca).

SilverZeus
6th July 2005, 22:16
Seriously now, poate pleaca el... sau demands a trade :D asa ca sa-mi faca mie pe plac (mi-a zis mai demult ca asa vrea sa faca).

...asa da...o sa-l sun sa-l rog sa mearga mai bine la Spurs...ce tandem ar face acolo cu Timmy....hmmmm :rolleyes:

Raptor
6th July 2005, 23:10
Mai bine vine TD si KG la New Jersey si gata :D

Haha s-a transformat si threadu asta in "aberation thread".

mishu
7th July 2005, 11:52
maine portland il anunta pe nate mc millan antrenor...

SilverZeus
7th July 2005, 15:38
....urata lovitura ptr Sonics....intai au pierdut secundul care a plecat la Wolves, acum si pe Nate.....hmmm, urmeaza Radmanovic?

Kobe24
7th July 2005, 16:44
bine ca nu l-au pierdut p ray allen...atunci kiar k se duceau de rapa.

Raptor
7th July 2005, 22:53
Coveted free agent Michael Redd agreed Thursday to re-sign with the Milwaukee Bucks, choosing to stay with the only NBA team he's played for over LeBron James and the Cleveland Cavaliers.

"He's going to get a max deal in Milwaukee for $90 to $96 million, depending on what the cap is, over six years," Redd's agent, Kevin Poston, told The Associated Press early Thursday afternoon. "Michael started his career in Milwaukee and hopes to end it there, too.

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2102454

Seahawk
7th July 2005, 23:04
Radmanovic o sa semneze cu Sonics, you'll see :) pacat de Nate :( ... dar nu'nteleg de ce'a plecat.. pt ca din cate'am auzit Sonics i'au oferit super salariu... nush cat anume dar stiu ca devenea in top 5 coaches..din NBA..ca salariu..so yeah ..pacat.. in fine.. a facut ce'a vrut el..
Nu era de ajuns ca era rivalry intre Seattle si Portland.. acum s'a mai dus si McMillan acolo... :drak:

Seahawk
7th July 2005, 23:16
Seriously now, poate pleaca el... sau demands a trade :D asa ca sa-mi faca mie pe plac (mi-a zis mai demult ca asa vrea sa faca).

Da tu ai cea mai vaga idee asa.. cam cat e salariul lui KG ? :D

Raptor
7th July 2005, 23:21
Da, 18 milioane. Ce dragutz.

Seahawk
7th July 2005, 23:31
si cand o sa poata vreodata in lumea asta NJ sa plateasca salariile lui: Jefferson, Garnett si Carter ... toate deodata? :D
eh, in fine... asa vreau si eu sa vina yao ming si baron davis la Seattle :)


si eventual.. daca s'ar putea...si Larry Brown ;)

thekobe
8th July 2005, 00:01
se pare ca nimeni nu vrea sa joace cu lebron

caseta
8th July 2005, 00:14
cica toti asteapta sa se elibereze un loc la lakers, sa joace cu kobe :evil:

bibby, am inteles ca mcmillan nu a plecat el degeaba dupa ce toata cariera a fost la sonics. cica portland i-a oferit DUBLU fata de seattle. asa ca sonics nu i-au oferit chiar super salariu. ;)

Jason Kidd
8th July 2005, 04:55
Eu am inteles ca in ultima zi, Sonics i-au oferit 6mil/pe an, care il puneau in top 5 antrenori platiti.
Doar ca Portland au plusat un milion/an, neconfirmat inca.
Nici nu stiu daca e neaparat vorba de bani, GM-ul lui Sonics l-a purtat pe drumuri din toamna, cind echipa mergea f bine. Si cred ca la ora aia McMillan cerea mai putin. Fiecare il incearca pe celalalt, dar una peste alta, Sonics au iesit shifonati, cel putin din pdv al antrenorilor. Si doar Ray Allen a semnat(un fel de a spune), ceilalti Sonics free agents inca n-au semnat.
Nets nu are bani prea multi de cheltuit, asa ca vorbim discutii de KG. Dar daca il iau pe Shareef Abdur-Rahim, au pus-o. Restul nu prea conteaza.
Vad ca lumea a batut piua pe Redd si Ray Allen si, ca de obicei, Joe Johnson e intr-un colt de umbra. Si eu cred ca Suns il vor lua, fiind si restricted.
M-ar interesa unde vor ateriza Zydrunas Ilgauskas si Samuel Dalembert, the 2 big men si Antoine Walker.
In rest, Cleveland vor semna second hand players si ii vor deschide lui Lebron James afacere de facut casete. Ambii Allen si Redd au pasat Cavs ptr ca Lebron James nu va sta toata viata in Cleveland. Sponsorii din NY si LA il asteapta si sa roaga sa nu faca vreo prostie pina atunci.
Larry Brown o freaca intr-un mod balcanic, asteptind ca Dumars si ownerul sa se plictiseasca si sa-l concedieze. Ma indoiesc foarte tare ca vrea sa mai stea in Detroit. Ma indoiesc si mai tare in declaratiile nevestei lui ca nu va antrena in New York anul asta. Doar ca atunci (daca) cind va ajunge in NEw York, s-ar putea sa nu-l mai gaseasca pe MArbury, desi Thomas a declarat azi, iritat, ca nu are de gind sa il trade.
Lui Saunders ii trece timpul si ii scade cota.
Clubul antrenorilor de +6 mil/an pare a fi foarte select.

marinike
8th July 2005, 08:34
se pare ca mcmillan a ales sa plece de la sonics nu numai datorita faptului ca portland ar fi oferit dublu (se vb de 30mil in 5 ani) ci si a felului in care a fost tratat vara trecuta cand a dorit o renegociere a contractului si a primit doar indiferenta.de asemenea situatia jucatorilor liberi de contract inca nerezolvata nu i-ar fi fost pe plac plus faptul ca nu prea s-a inteles bine nici cu presedintele supersonicelor, Wally Walker.

caseta
8th July 2005, 15:45
asa am citit si eu. portland a oferit 30 mil/5 ani fata de doar 18 mil cit au oferit sonics. si mi se pare normal ca daca a fost tratat nasol sa aleaga ce e mai bine pt el.

si ma intreb daca ray ray va mai semna cu sonics pina la urma. dar cred ca da, pt ca din cite am vazut la el e in foame mai mare de bani decit de titluri. daca ar fi cautat sa ajunga la denver, care au nevoie de un SG mai mult decit orice, ar fi avut sanse mult mai mari la titlu decit cu sonics, la care poate nici nu se mai intorc toti free agents.

mishu
8th July 2005, 17:55
Acum ca i-au pierdut pe redd si allen (ma rog ar mai fi de doi bani speranta acum dupa ce a plecat mcmillan) Cavs ar fi vrut sa-l ia pe joe johnson... insa e f.f. mica probabilitatea, mai ales dupa ce a plecat Q de acolo... Astfel cavs s-ar putea orienta catre bobby simons (ei au nevoie disperata de un outside shooter) agentul lui simmons a declarat deja ca bobby s-ar potrivi perfect langa lebron... avand in vedere ca cavs au aproape 30mil in cap space e greu de crezut ca clippers vor putea tine pasul...
se mai zvoneste ca cleveland incerca sa-si completeze si pozitia de pg... fie cu jaskievicius (la bataie cu indiana) fie cu antonio daniels...
un zvon tare de tot... shareef abdur rahim la san antonio...

Kobe24
8th July 2005, 18:06
pt abdur-rahim se bat mai multe multe echipe...printre care si Nets. Acum Shareef cred ca vrea si el performanta(poate kiar un titlu).....si va alege cea mai buna solutie din acest punct de vedere. Kidd - Vince - Jefferson - Abdur-Rahim ar fi o echipa cu pretentii dar totusi la Spurs ar avea mai multe succese.

Raptor
8th July 2005, 22:50
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2103569 - Larry Hughes la Cleveland.

Jason Kidd
9th July 2005, 00:47
pt abdur-rahim se bat mai multe multe echipe...printre care si Nets. Acum Shareef cred ca vrea si el performanta(poate kiar un titlu).....si va alege cea mai buna solutie din acest punct de vedere. Kidd - Vince - Jefferson - Abdur-Rahim ar fi o echipa cu pretentii dar totusi la Spurs ar avea mai multe succese.
Ar avea desigur, dar nici n-ar juca.
Decit daca Popovich ar decide sa-l joace pe el si nu pe Duncan.
Shareef este un starter si va cauta o echipa care sa-l joace de la inceput.
Nets ar arata ca o echipa cu pretentii, insa as da pe oricare dintre Jefferson sau Carter pe un centru serios. Sau pe Krstic si Collins.
Fara un centru ca lumea, nici o echipa nu are sanse.
Oricum, Nets pare a arata mult mai bine anul viitor decit in sezonul incheiat.

Nu l-am vazut jucind pe Jaskievicius, dar am citit multe despre el. E interesant jocul echipelor din NBA care stiu ca e jucator bun si matur, dar ar vrea sa-l ia pe mai nimic. Dar el se incapatineaza sa refuze oferta peste oferta. Poate fi surpriza intersezonului.
L-ati vazut jucind ?

Kobe24
9th July 2005, 01:16
da l-am vazut jucand la JO si la Euroliga e un jucator bun..dar nush daca si pt nba. Arunca de 3(6,25) f bine....dar a mai fost un jucator de asta...prin nba..Ibrahim Kutluay tot cu o aruncare de 3 EXCELENTA(in Europa) dar nu a facut fata...si acuma joaca pe la Panatinaikos...e un jucator extrem de valoros in Europa...capitanul Turciei..si liderul acestei echipe...adica inaintea lui Okur si Turkoglu. E deja batran Sarunas...28 de ani....eu zic ca o sa fie o deceptie(nu e in genul lui Manu)asta daca va veni in NBA

caseta
9th July 2005, 02:08
@raptor - citind comentariile legate de faptul ca cavs i-au "pierdut" pe ray ray si redd, chiar voiam si eu sa zic ca mai sunt citiva SG pe piata. si na ca l-au luat pe hughes. citeva idei legate de asta:

1. ray ray e prea cu ochiul pe bani, si cred ca nu il intereseaza asa de mult sa cistige un titlu.

2. redd e over hyped in mom de fata. acum 2-3 ani era (clar de tot) sub-apreciat. dar acum, nu cred ca 23p, 4.2erb, 2.3ast si sub 1 stl per game merita un max-out deal.

3. larry hughes (22p, 6.3reb, 4.7ast si 2.9stl per game) ar putea fi cea mai buna optiune cu conditia ca anul asta sa fi fost un break-out year, nu doar un contract-year dupa care hughes sa redevina jucatorul mediocru care a fost pina sezonul trecut.

@kidd - fara un C sau PF bun nu poti cistiga. bulls au cistigat fara un C, detroit anul trecut cu 2 PF (wallace bros joaca amindoi natural PF), spurs anul asta fara un C de mare valoare. nazr e ok, dar nu e vreun star.

@sheed (iti raspund aici la un post de pe alt thread ca nu am timp/chef sa umplu forumu de posturi) - eu stiu ca "defense wins championships". only that i like mine with a little bit of offense as well. ;)
ideea e asa - defense poate sa practice si unul mai "din topor" daca e destul de atletic si de mare. de ex mi s-a intimplat sa joc basket cu unu care facuse handbal, si se apara ca pe semicercul de 9m. dar nu avea nici o legatura cu basketul.
si daca esti atit de cunoscator cit zici ca esti, ar trebui sa apreciezi si "finesse" de care dau dovada unii jucatori in ofensiva. mie, spre ex, nu imi placea shaq (si nici acum nu ma omor dupa el) pt ca mare parte a jocului lui se bazeaza pe forta. este impresionant, dar de placut imi placea mai mult hakeem.

o ultima chestie - repet, pt cineva care e atit de extaziat in fata defensivei, e de mirare ca nu iti place alonzo.

mishu
9th July 2005, 03:22
eu nu stiu cat de bun o sa fie hughes pt. cavs... mie mi se pare ca face cam aceleasi lucruri pe care le face si lebron... faza e ca din declaratiile celor de la cavs si din ce au in roster acum... aveau nevoie de un long distance shooter... citeam ca anul trecut au fost pe locul 28 la 3pt fgm (3.7 in medie pe meci) si l-au adus pe hughes care anul trecut a dat tot sezonul doar 52 cu o medie de 0.282... nu zic ca hughes nu e ok... cifrele de anul trecut sunt super tari... in special alea 2.9 stl per game... dar nu cred ca e exact ce le trebuia la cavs... ma rog acum probabil ca o sa se focuseze pe big z sa-l tina la echipa...

referitor la ce zicea caseta de salariul max primit de redd... sunt multi ca el... sau mai bine sa o luam altfel... sunt foarte putini care ar merita in momentul de fata un salariu maxim... duncan si garnett sunt doua exemple... shaq ar mai fi unul... kidd si nash sunt si ei acolo (bine nash e cam batran)... si probabil in felul in care joaca acum lebron si cu amare vor avea parte de astfel de oferte cand le va veni vremea... altfel revenim la celebrul exemplu a lui new york cu jucatori imbuibati si fara motivatie...

Kobe24
9th July 2005, 08:20
redd e in genul in care era houston la knicks acum ktiva ani(cu o medie ceva mai mare..asta pt ca arunca mai mult, la knicks era o ECHIPA)...si uitati c salariu are acum si cum joaca....de fapt nu prea joaca. la lista aia cu jucatori care ar merita maxim....i-as mai adauga pe ray allen, kobe bryant si allen iverson(wade,lebron,amare sunt inca tineri...dupa c term contractele astea vor merita si ei)

caseta
9th July 2005, 12:36
lui ray-ray nu stiu daca i-as da contract max ..... e ceva mai bun decit redd (24ppg, 4.4reb, 3.7ast, 1stl) dar nu mi se pare un leader.

mcgrady, carter (daca joaca cum a jucat la nj - 27.5ppg, 5.9reb, 4.7ast, 1.5stl, nu cum a jucat la raptors in ultimii ani). bine, carter va primii max deal pt ca aduce oameni la meciuri, la fel ca iverson.

si, indiferent ce cred unii dintre voi despre el, nowitzki isi merita banii. 26ppg, 9.7reb, 3.1ast, 1.2stl, 1.5blk - nu-s multi in liga cu asa statistici. l-ati uitat si pe jermaine o'neal. bine, anu asta nu prea a jucat, dar isi merita banii.

si inca cineva care va lua "top dollar" desi dupa stats parca nu merita este ..... drum roll ..... yao ming. pe de alta parte banii se dau si pt potential, si yao are sanse sa creasca. numai ca nu prea cred ca el cu mcgrady se potrivesc ca stil de joc - mcgrady ar fi bun intr-o ofensiva gen phoenix sau new jersey, in timp ce lui yao cred ca i se potrivesc mai bine atacurile pozitionale. in plus am dubiile mele in ceea ce priveste capacitatea lui jvg de a-i utiliza eficient pe cei 2.

ar mai fi baron davis daca joaca asa cum a facut-o in '03-'04, adica 23ppg, 4.3reb, 7.5ast, 2.36stl si sa joace macar 70-75 meciuri pe sezon, ca in ultima vreme tot a fost accidentat.

Dumars
9th July 2005, 17:07
da l-am vazut jucand la JO si la Euroliga e un jucator bun..dar nush daca si pt nba. Arunca de 3(6,25) f bine....dar a mai fost un jucator de asta...prin nba..Ibrahim Kutluay tot cu o aruncare de 3 EXCELENTA(in Europa) dar nu a facut fata...si acuma joaca pe la Panatinaikos...e un jucator extrem de valoros in Europa...capitanul Turciei..si liderul acestei echipe...adica inaintea lui Okur si Turkoglu. E deja batran Sarunas...28 de ani....eu zic ca o sa fie o deceptie(nu e in genul lui Manu)asta daca va veni in NBA

Jaskievicius este un jucator complet. Cu mult peste Kutluai. La Jo de la Sidney, aproape de unul singur, era sa ii bata pe americani (cu Vince Carter &co). Au pierdut parca la 2 puncte. Dar J. a jucat exceptional. Este un jucator care "nu se pierde". Poate juca tot meciul prost dar pe final sa joace excelent.
Eu zic ca s-ar descurca in NBA. Si de la 28 ani pana la final de cariera mai sunt 5-6ani.

Kobe24
9th July 2005, 20:52
n-am zis ca Ibrahim ar fi peste Jasikevicius....dar tot cam acelas gen de jucator este....cu un plus pt Sarunas....dar acum depinde si la c echipa ajunge.

caseta
9th July 2005, 21:14
o noua regula (http://sportsillustrated.cnn.com/2005/writers/marty_burns/07/08/amnesty/index.html) in urma careia e posibil sa mai avem citiva free agents interesanti: finley, houston (care probabil se va retrage sau va semna pe 20cents/season ca nu stiu cine l-ar lua asa accidentat cum e), webber, jalen rose.

cit despre jasikevicius, mi-ar placea sa il vad facind o figura frumoasa. si nu este prea batrin. in mod normal intre 27-30 de ani este apogeul carierei la majoritatea jucatorilor.

Jason Kidd
10th July 2005, 01:23
@kidd - fara un C sau PF bun nu poti cistiga. bulls au cistigat fara un C, detroit anul trecut cu 2 PF (wallace bros joaca amindoi natural PF), spurs anul asta fara un C de mare valoare. nazr e ok, dar nu e vreun star.


Da, poti sa spui big men.
Dar tu vorbesti despre exceptii, care sint putine...
Pe de alta parte Chicago nu au cistigat pina nu l-au luat pe Bill Cartwright (7 ft) si au stat in top si datorita lui Luc Longley (7'2"), altfel toata frumusetea lor de echipa arata ca Phoenix anul asta. A pleasure to watch, tough to win finals.
Nazr nu e vreun superstar dar s-a mulat pe jocul lui Spurs. Si a facut exact ce ei nu aveau, offensive rebounds. Si l-au avut pe Duncan.
Cit despre Detroit, cei 2 Wallace sint pe departe cea mai buna pereche de big men. Daca tu vrei sa-l numesti pe Ben Wallace PW, e optiunea ta si a www.sports.yahoo.com . Dar ptr mine, indiferent cit de ofensiv poate deveni Ben Wallace el este un Center, cum se si autointituleaza.

Cavs l-au luat pe Hughes, desi aveau nevoie de un SG, dar urmatorul Sg ar fi fost probabil Cutino Mobley, care ptr ei e prea batrin, iar ei vor jucatori tineri.
Not a bad move, dar in continuare fara SG. Anul trecut au luat pe singurul alb din top 10, Luke Jackson(pick # 10), care s-a accidentat, dar care e un bun shooter si poate fi asul lor de pica.

Tocmai au anuntat ca Bobby Simons a semnat cu Milwakee ??
Da, lumea nu se prea inghesuie sa se mute in Ohio.
Intre timp, Atlanta i-a oferit lui Joe Johnson maximum de contract. Oare sa match Suns oferta ? Eu as face-o fara ezitare.

caseta
10th July 2005, 02:35
mobley se pare ca merge la nuggets. cel putin am inteles ca nuggets sunt interesati de el. ma intreb ce miscari va mai face sacramento, care i-a pierdut in ultima vreme pe divac, webber, christie si acum se pare ca il va pierde si pe mobley. doar cu peja, bibby si miller .... nu m-ar mira sa rateze playoff-ul anul viitor. mai ales ca in vest lupta pare parca din ce in ce mai dura.

Kobe24
10th July 2005, 03:23
o noua regula in urma careia e posibil sa mai avem citiva free agents interesanti: finley, houston (care probabil se va retrage sau va semna pe 20cents/season ca nu stiu cine l-ar lua asa accidentat cum e), webber, jalen rose.


da...regula asta aparuse de ceva vreme....si sunt mai multe echipe care vor apela la ea....ca sa scape de luxury tax. finley, grant ,houston,ratliff, rose posibil ca si eddie jones sau doug christie...sa fie "released" (si webber ar putea). interesant e ca jucatorii isi vor primii salariile de la echipele respective...asa incat...noile echipe nu cred ca le vor oferi prea multi bani.

Raptor
10th July 2005, 03:50
Eu chiar nu inteleg ce e luxury tax, dar mai ales de unde si pana unde are Allan Houston salariul nr. 2 in NBA de 19 milioane $...

O alta chestie pe care nu o inteleg e de ce isi cheltuie Cleveland banii (la greu), cand peste 2-3 ani aceiasi bani le vor trebui ca sa ii ofere lui LeBron... :headbang:

Baccardi
10th July 2005, 08:44
Ferry e sub presiune si nu putea sa rishte sa astepte pana la sfarsitu verii cand probabil se va rezolva situatia lu Joe Johnson sau a lu Ilgauskas. Omu are nevoie de rezultate rapide sa-l bucure pe lebron (care BTW pare a fi viitorul si visul oricarei echipe din NBA). Larry e "baiat de cartier", se va intelege de minune cu lebron, tare mi-e frica, ca la baschet o sa dea rateu, el nu e mare shooter, mai mult penetrator, iar asta face lebron 99,9 % din cazuri (unless he becomes a 3 point shooter). Jasikevicius vine sigur daca Ilgauskas resigns, sunt tovarasi la catarama, plus Z ii e nas, deci se aude ca daca Cavs reusesc sa-l semneze pe Z impusca 2 iepuri dintr-o lovitura. In alta ordine de idei, ferry il vrea pe Udonis Haslem, care sincer e un jucator de duzina, irosesc banii aiurea cand au un PF foarte tare, Anderson Varejao (baiatu asta va fi mare, in 2-3 ani, daca improves jump shotul si FT percentage, he's a beast, can be better than Rodman)

Kobe24
10th July 2005, 14:22
O alta chestie pe care nu o inteleg e de ce isi cheltuie Cleveland banii (la greu), cand peste 2-3 ani aceiasi bani le vor trebui ca sa ii ofere lui LeBron... :headbang:
pai.....trebuie sa cheltuie daca nu-i cheltuie....atunci nu vor avea rezultate(cu echipa asta nu pot sa aiba) si nu vor mai putea sa-i dea banii aia lui LeBron. Acum important e sa-i cheltuie cu folos.

Raptor
10th July 2005, 14:37
Pai da dar ei semneaza contracte pe 5-6 ani... si LeBron termina contractu peste un an sau cand il termina... si atunci n-or sa mai aibe la fel de multi bani ca sunt luati de Hughes si cine-o mai fi...

thekobe
10th July 2005, 15:39
cand isi semneaza proprii jucatori pot sa treaca oricat peste salary cap. deci chiar daca isi cheltuie toate mil cu care sunt sub cap pe hughes si mai stiu eu cine, pot sa-i dea max lui bron

luxury tax e o taxa pe care o platesti la liga cand salariile insumate trec de o anumita limita (variabila mi se pare in fct de contributiile fiecarei echipe la veniturile ligii). era parca 1$ pt fiecare $ cu care ai depasit. deci daca ny au salarii de 90 mil si luxury tax intra de la 60 mil, pe langa salariile alea ny trebuie sa mai plateasca inca 30 mil la liga

Raptor
10th July 2005, 16:55
So bye bye Allan Houston in cazu asta...

caseta
11th July 2005, 02:10
thekobe a explicat bine cum e cu luxury tax, dar am impresia ca limita e aceeasi pt toti, la fel ca si salary cap-ul. si e calculata pe baza veniturilor estimate ale ligii pt sezonul urmator. evident, salary cap-ul e mai mic decit limita de la care intra luxury tax-ul. de asemenea din cite stiu e o prevedere in functie de care se aplica sau nu luxury tax-ul. ceva de genul daca salariile totale in liga depasesc cu X% veniturile ligii, se aplica luxury tax echipelor ale caror payrolls (salarii totale pt jucatori) depasesc o suma egala cu Y% din veniturile ligii. procentele exacte nu le stiu.

taxa e intr-adevar de dollar-for-dollar.

thekobe, nu e chiar asa cu semnarea agentilor proprii. cred ca e valabil numai pt restricted free agents. daca sunt free agents (non-restricted), exista niste limite. de ex golden state l-a pierdut pe hughes pt ca nu a putut sa ii ofere cit i-a oferit washington. la fel indiana cu brad miller. si au mai fost cazuri ...

iar acum suns au "cleared cap space" pt a-l pastra pe joe johnson ....

raptore ... banuiesc ca nu erai asa de pasionat de nba acum citiva ani. sau nu aveai net. houston era pe cai mari la new york. daca nu ma insel chiar in anul ala in playoff a bagat cosul cistigator in meciul 7 impotriva lui miami heat (a fost o rivalry tare intre knicks si heat, care s-au intilnit in playoff citiva ani la rind).

asa ca knicks ca sa il pastreze i-au oferit un monstru de contract. inca de atunci s-a zis ca i-au oferit prea mult (cred ca fostul gm, layden, i-a oferit contractul), pt ca nici o alta echipa nu i-ar fi oferit atit. se pare ca si daca ii ofereau cu 20 mil mai putin (pe 6 ani) l-ar fi pastrat. si tinind cont ca fiecare din aia 20 de mil o sa ii dea sau i-au dat deja in plus inca o data la luxury tax ..... as zice ca au aruncat pe geam 40 de mil. asta inseamna diferenta intre un gm bun si un ageamiu .....

*** edit ***
se pare ca suns il vor pastra pe joe johnson (http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2104688)
mie personal mi se pare totusi cam mult 70mil pe 5 ani (cu 20mil in primul an) pt ce a aratat pina acum.

thekobe
11th July 2005, 02:55
ma refeream la jucatorii cu bird rights (http://members.cox.net/lmcoon/salarycap.htm#17), cum e si cazul lui bron.

aia cu luxury se pare ca intelesesem eu gresit si era vb de alta faza

Jason Kidd
11th July 2005, 05:34
Treaba e ca vor trebui sa ii plateasca salariul lui Houston chiar si daca il wave. Doar ca vor scapa de luxury tax. Cred ca o s-o faca oricum. Mia interesant este ca Houston (ca si altii) pare ca a premeditat treaba asta, asteptind ca Knicks sa se sature de nesiguranta. Si daca semneaza cu alta echipa isi ia banutii de la Knicks si de la noua echipa. Asa a facut si Mutombo cu Nets, anul asta fiind jucatorul 3 2 ca bani dupa Shaq, primind banii si de la Nets care l-au waved si de la Houston. Dar Mutombo a plecat intr-o situatie diferita, la ora aia Nets au considerat ca le "slow down" jocul si nu au gasit pe nimeni sa il trade, avea un salariu mare.
Pe de alta parte, cind Houston a semnat contractul, era alt jucator si genunchi buni si motivatie. Inca de atunci multi au spus ca este overpaid, dar era baiat de caracter si au vrut sa il faca un lider by example. Dar Houston n-a fost niciodata un lider, doar un great shooter.

Kobe24
11th July 2005, 12:36
raptore ... banuiesc ca nu erai asa de pasionat de nba acum citiva ani. sau nu aveai net. houston era pe cai mari la new york. daca nu ma insel chiar in anul ala in playoff a bagat cosul cistigator in meciul 7 impotriva lui miami heat (a fost o rivalry tare intre knicks si heat, care s-au intilnit in playoff citiva ani la rind).
asa ca knicks ca sa il pastreze i-au oferit un monstru de contract. inca de atunci s-a zis ca i-au oferit prea mult (cred ca fostul gm, layden, i-a oferit contractul), pt ca nici o alta echipa nu i-ar fi oferit atit. se pare ca si daca ii ofereau cu 20 mil mai putin (pe 6 ani) l-ar fi pastrat. si tinind cont ca fiecare din aia 20 de mil o sa ii dea sau i-au dat deja in plus inca o data la luxury tax ..... as zice ca au aruncat pe geam 40 de mil. asta inseamna diferenta intre un gm bun si un ageamiu .....


la asta mah gandeam si eu....asa cum houston era pe cai mari la knicks acum 5 ani...asa e redd acum la bucks....acelas gen de jucatori....ganditi-va ca redd se va accidenta urat de tot....si bucks vor ramane cu contractul asta pe capul lor....iar peste 4 ani...se vor intreba unii :" dc drq are banii astia ca nu face nimic?? :o: "
knicks daca il vor elibera pe houston vor economisi vreo 40mil$...treaba asta e strict financiara.

Kobe24
11th July 2005, 18:29
*** edit ***
se pare ca suns il vor pastra pe joe johnson (http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2104688)
mie personal mi se pare totusi cam mult 70mil pe 5 ani (cu 20mil in primul an) pt ce a aratat pina acum.
este mult prea mult..evident....dar...treb sa lupte cu atlanta....care ii dau 60 sau 70mil p 5 ani...desi eu zic ca ar putea sa-si indrepte atentia spre altii free agents...cuttino mobley spre exemplu...care din kt se pare nu se mai intoarce la Sacramento.

Sheed
11th July 2005, 18:36
@caseta : este imposibil teoretic ca JJ sa obtina 20 mil in primul an
asta inseamna ca o sa-i scada salariul pe an ce trece , ceea ce e aberant

thekobe
11th July 2005, 20:33
in ce sens e aberant, sheed ?

caseta
12th July 2005, 01:30
sheed, "i'll go out on a limb" (dupa cum spune francezu) si o sa presupun ca NU ai citit articolul la care am dat link.

daca mai vrei un ex de astfel de contract, vezi-l pe cel al lui kenyon martin.

nu vreau sa fiu rautacios cu tine acum, ca vad ca te-ai dat pe brazda si consider ca noua ta atitudine trebuie incurajata (:D), dar ..... la fel cum jocul de basket are si alte aspecte in afara de defense (;)), si contractele sunt mai complexe, cu tot felul de clauze si conditii. tu de ce crezi ca gm si agents sunt platiti asa de bine ?

iar daca te gindesti la motivatie, cum ca jucatorul in loc sa fie din ce in ce mai motivat pt ca tot ii creste salariul el va fi mai lipsit de motivatie odata cu trecerea anilor pt ca ii scade salariul, e posibil sa nu ii scada salariul de la an la an, ci suma initiala sa fie un fel de "prima de instalare" de X% din val contractului, dupa care restul sumei e platita in transe care cresc de la an la an.

Sheed
12th July 2005, 10:37
http://www.hoopshype.com/salaries/denver.htm

M-am uitat de curiozitate pe contractul lui K-Mart si daca observi salariul e crescator pe masura ce contractul inainteaza in virsta.Aici regula este urmatoarea (in mare si cu niste exceptii generate de vechimea in NBA) : salariul nu poate creste IN TIMPUL CONTRACTULUI decit cu maxim 12,5 % din salariul din anul precedent.Daca navighezi pe hoopshype o sa observi ca in 99,99%din cazuri chiar 100% salariul de pe primul an este cel mai mic comparativ cu salariul pe ceilalti ani. De ce e asa? Pt ca echipa vrea ca Weber de exemplu sa joace la ei primii n-ani pe salariu mic, asta oferindu-le flexibilitate in achizitionarea de alti jucatori valorosi, iar apoi pe final de contract, daca weber se face prost, sa poata sa il transfere la o echipa in reconstructie care are nevoie sa-si elibereze salary cap-ul(nu e cazul cel mai fericit aici cu Philly care are alte planuri cu weber) odata ce contractul lui weber expira.

Garnett a semnat un nou contract MAXIM recent, cred ca anul trecut,iar in primul an de contract a avut ceva de genul 16 milioane, desi in ultimul an al fostului contract a avut 28 mil.

Aici (nu sunt sigur) cred ca regula este urmatoarea:se ia media ultimului contract sa zicem 2 milioane.Salariul pe primul an al urmatorului contract nu poate fi mai mare decit cu maxim 5% decit 2 milioane.Iar apoi , pe urmatorii ani se face cum am spus mai sus, cu cresteri de maxim 12,5%. "Aici sunt si alte clauze de genul vechime in NBA sau faptul ca semneaza cu fosta echipa care ii pot mari salariul de start"

Deci, in concluzie, TEORETIC JJ nu poate avea 20 mil in primul an(oricum daca garnett nu a avut nici el nu are). Iar daca vorbim de un contract de 70 mil pe 5 ani cu 20 mil in primul an , asta e exclus .

Scuze pentru incoerenta, daca cititi atent o sa intelegeti ,,, m-am grabit & stuff

edit **
am citit si eu de-abia acum articolul :) si intr-adevar asa scrie , dar cred ca e o greseala sau sunt , dupa cum ai spus si tu prime de instalare(n-am auzit de asa ceva pina acum in nba), sau sunt efectele noului contract dintre patroni si jucatori(iarasi nu cred).

caseta
12th July 2005, 12:43
am zis "un fel de prime de instalare" adica le da o parte din bani in avans. ideea la "front loaded deals" este ca ele sunt in general oferite restricted free agents. scopul lor este de a incarca payroll-ul echipei care are dreptul sa "match" daca aceasta se decide sa isi pastreze jucatorul.

nu stiu daca in cazul in care se fac niste plati in avans ele consuma din cap space, dar chiar daca nu consuma din cap space, un contract cu plata imediata a unei sume mari poate sa afecteze cash-flow-ul echipei. pina la urma fiecare echipa e o afacere.

pe de alta parte echipa care ofera un astfel de contract are probabil deja gindita o strategie care tine cont de un astfel de contract.

citeste aici (http://www.nydailynews.com/sports/story/212395p-182909c.html). zice asa:
"Denver is prepared to offer a heavily front-loaded $82.3 million maximum contract that could pay Martin up to $25 million right away".

deci, se poate.
stiu ca teoretic contractele pleaca de la o suma si au cresteri anuale de max 12.5% daca jucatorul semneaza cu echipa lui sau de 10% daca semneaza cu alta echipa (asta e unul din motivele pt care un jucator ia mai multi bani daca re-semneaza cu echipa lui + ca i se poate oferi un an in plus de contract).

apropo de garnett, NU A LUAT MAX. a semnat acum 2 ani, si a acceptat o reducere de salariu (substantiala) pt a le oferi lui wolves flexibilitate financiara astfel incit sa ii aduca jucatori care sa il ajute sa cistige un titlu. aici se vede pt cine conteaza mai mult titlul decit banii.

PS: front-loaded deals nu sunt efectele noului CBA, pt ca martin a semnat un astfel de contract anul trecut cind era in vigoare vechiul CBA.

Sheed
12th July 2005, 12:58
Asa scrie asa e . Oricum iti trebuie 5 facultati sa intelegi regulile din NBA. De aia si este mult peste Champions League, care incepe sa tinda spre o competitie profesionista;dar e foarte greu pt europeni sa ajunga la nivelul regulilor din NBA pt ca astia le-au testat timp de 5 decenii.

Kobe24
13th July 2005, 21:14
Mobley ar putea ajunge la Clippers....ar umple golul lasat e Simmons acolo...eu as zice ca e kiar mai bun dkt Bobby.
Kwame Brown va pleca de la Wizards sa vedem unde...Lakers l-ar oferi p Butler in schimb....:hmm: kiar daca Odom va juca SF Butler era un jucator important.....dar cine stie..Phil stie mai bine..(asa a facut si cu Rice...si a facut bine).Brown e un talent cu siguranta...dar.... :rolleyes: inca nu arata mare lucru.(e adev... avem mare nevoie de jucatori sub panou). In acelasi timp Lakers se gandesc sa elibereze cap space pt 2007 atunci cand Yao si Amare vor termina aceste contracte.
Yao :rolleyes: :ciocan: pe kt de mare e.... :rolleyes: (evident ca exagerez....dar...multi spun il dau ca fiind cu mult ma bun dkt e..asa ca eu fac invers:d)

Raptor
13th July 2005, 21:19
Yao e un jucator foarte bun. Has a killer jumpshot! Are potential enorm si mie imi place cum joaca.

Raptor
14th July 2005, 02:06
Jasikevicius la Cleveland?

http://sports.espn.go.com/nba/columns/story?columnist=stein_marc&id=2105306&num=3

thekobe
15th July 2005, 12:56
http://www.geocities.com/teamxratedx/chucky.jpg

Raptor
16th July 2005, 01:25
Jerome James la Knicks, starting Center;
Antoine Walker la Kings;
Kwame Brown la Lakers, pentru Caron Butler + Chucky Atkins (din poza lui Kobe :D)/Devean George.

Kobe24
16th July 2005, 02:43
Divac retras iar Cuttino la Clippers(sigur) daca nu vine antonio daniels la lakers atunci ar putea apara Watson sau McInnis....se zicea ca la Spurs ca va veni Scola...dar pan la urma va fi tot un argentinian...Oberto...o echipa cosmopolita Spurs...insa(dupa cum s-a vazut si in finala) doar 2 jucatori....sunt CU ADEVARAT importanti(duncan....putem sa-l consideram american). Oberto se doreste a fi al treilea

caseta
16th July 2005, 02:45
de j. james auzisem. de walker la kings .... nu am auzit. e doar rumour, sau e cu "parfum de credibilitate" ?

haslem ramine la miami (http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2106742)

uite de ce imi place de el:
At the end of the day, everybody makes a pretty decent check playing this game -- but everybody doesn't win a championship :ok:

pe de alta parte se pare ca mobley e interesat mai mult de bani decit de titluri si vrea sa isi cistige banii in cit mai putine meciuri pe sezon - adica nu mai multe de 82. se pare ca nu i-a placut in playoffs, asa ca s-a dus la clippers unde sigur nu mai e in pericol sa mai prinda playoffs in cei 5 ani pe cit a semnat. :drak:

si divac se retrage (http://web.fiba.com/pages/en/news/latest_news_article.asp?r_act_news=8253&r_cat=8&page%20=1) as expected

PS: raptore, da si tu linkuri .... ;)

Jason Kidd
16th July 2005, 02:50
Nu cred ca a fost vreodata o echipa cu mai multi big guys ca Spurs la ora asta.
Va trebui sa trade cel putin unul, cu care va lua ceva la schimb. They can only get better, including Oberto.
Scola are un buyout contract de peste 10 milioane, il mai lasa un an-doi, pina cind se face de 1 milion. Funny enough, the more they save on players, the better they become.
@Raptor, n-am vazut nicaieri stirea despre Antoine Walker la Kings, de unde ai luat-o ? VAd ca nici Sacbee.com n-au aflat.

thekobe
16th July 2005, 05:27
si divac se retrage (http://web.fiba.com/pages/en/news/latest_news_article.asp?r_act_news=8253&r_cat=8&page%20=1) as expected

ahem (http://www.pe.com/sports/breakout/stories/PE_Sports_Local_D_vlade_web_16.2715.html)
e expiring contract. intai il trade si dupa aia face ce vrea

Raptor
16th July 2005, 11:17
Jerome James:

Knicks have signed 7'1 centre jerome James from Seattle

From Nba Daily:

Knicks Clog Paint With 7-1 James
In the STAR-LEDGER, David Waldstein reports that "Knicks president
Isiah Thomas plugged a gaping hole in the middle of his team yesterday when
he came to terms with 7-footer Jerome James on a five-year contract,
according to James' agent, Marc Fleisher. Perhaps the most impressive
thing about James is his size, something the Knicks have sorely lacked
since trading Nazr Mohammed last February. James is 7-1, 272 pounds, has a
knack for blocking shots, can run the floor and has a soft touch around
the basket."

Antoine Walker:

The Kings apparently have decided to try to upgrade their power-forward position and have discussed a sign-and-trade deal with free-agent forward Antoine Walker's agent.
Walker, who will turn 29 on Aug. 12, played for the Atlanta Hawks and Boston Celtics last season , averaging 19.1 points and nine rebounds. Walker has career averages of 19.8 points and 8.7 rebounds and is a versatile player also capable of passing the ball and fitting into the Kings' offense.



Agent Mark Bartelstein called the 6-foot-10 Walker one of the league's top 20 players. That's arguable, but Boston improved dramatically in the season's second half after reacquiring Walker.

"I spoke with (Kings president of basketball operations) Geoff (Petrie) and explored some sign-and-trade possibilities," said the Chicago-based Bartelstein, who played a role in the sign-and-trade, three-team deal that brought Brad Miller to the Kings in July 2003. "I'll throw out a couple of ideas and try to get the teams talking. I did that in the Miller deal."

It's not known whom the Kings would send to Boston.

Walker has been criticized for a quick trigger on three-pointers, but he would bring a sorely needed ability to score in the low post and rebound defensively.

marinike
16th July 2005, 12:56
Trail Blazers free agent Shareef Abdur-Rahim and his agent are willing to wait as long as it takes to find a solution for his future. The Nets won't go that long.
"We are going about our business. There are other people we have interest in," said Nets team president Rod Thorn, who met with Grizzlies free agent Stromile Swift this week.
The mid-level is for five years, but Goodwin( Abdur-Rahim's agent) is trying to entice a sixth year that the Nets only can provide if Portland does a sign-and-trade. The Nets need the Blazers to accept a $4.9 million trade exception and a second-round pick. Portland doesn't want the trade exception, which the Nets must use by July 29 or lose. Portland wants a first-round pick or the draft rights to the Nets' second-round pick from last month's draft, Mile Ilic. The Nets are adamant about keeping both.

marinike
18th July 2005, 18:49
the new tribune
The Seattle SuperSonics are on the verge of naming Bob Weiss their new head coach.
An assistant with the Sonics since 1994, Weiss has been endorsed by key players, including Ray Allen.
Weiss was a player on the original Sonics, coming to the team in the expansion draft of 1967.
After 12 years as a player, he began his coaching career in 1977 as an assistant with the San Diego Clippers.
Weiss has had three stints as a head coach in the NBA. He coached the San Antonio Spurs to a 59-105 record between 1986 and 1988. He guided the Atlanta Hawks to a 124-122 mark from 1990 to 1993, then went 27-55 with the Los Angeles Clippers during the 1993-94 season.
Weiss averaged 16.3 points a game as a senior guard at Penn State. He was drafted by the Philadelphia 76ers as the 21st overall pick in 1965.

Ray Allen: "A guy like Bob Weiss would come to the front of the plane and show us his magic tricks."

caseta
18th July 2005, 23:33
se pare ca ceea ce era de asteptat sa se intimple, s-a intimplat sau se va intimpla asap (http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2110640)

Raptor
19th July 2005, 10:44
news-

* stro gives a bullshit verbal comitment to houston...to stir the real suiters
* shareef to jersey is done, all thats being settled is the figures/pieces.
* the grizz will not pick up bonzis 8 mill, which is good for somebody- but not at that price(5 mill?)
* finley will be shipped out of mav town/possibly even released.



and....

the knicks payroll for next season is 125 MILLION DOLLARS!!!!!! thats almost 80 million over the cap

caseta
19th July 2005, 15:23
si vreo 70 de mil into luxury tax territory. adica vor da pe salarii cam 195 mil. hmm .... pai in 2-3 ani de banii astia poa sa cumpere o echipa. suns s-a vindut cu aprox 400-450 mil.

crede cineva ca daca nu prind nici la anu playoff-ul, isiah va mai ramine mult GM ?

Raptor
19th July 2005, 16:16
Da.

Raptor
19th July 2005, 20:00
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2110920

Raptor
19th July 2005, 22:37
Abdur-Rahim la NJ Nets, Stro(mile) la Houston si Marshall la Cleveland : http://www.hoopshype.com/rumors.htm

Raptor
22nd July 2005, 09:15
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2110920

caseta
22nd July 2005, 12:40
Free-agent signing date delayed indefinitely (http://sportsillustrated.cnn.com/2005/basketball/nba/07/20/free.agent.ap/index.html)

Turiaf to undergo open-heart surgery (http://sportsillustrated.cnn.com/2005/basketball/nba/07/22/turiaf.lakers.ap/index.html)

bibby, sa nu imi zici ca si asta e de la weed .....

raptore, vaz ca ejti asa bucuros ca ajunge sherifu la nets de ai pus linku de 2 ori :D

si, o chestie deja stiuta, flip e noul antrenor al lui detroit. oare la meciurile cu wolves, va fi un pic mai motivat ? :P cred ca le va cere jucatorilor sa ii demoleze pe wolves, iar la cum le arata echipa acum .... nici nu ar fi greu. wolves nu au facut NIMIC ... nici un transfer, nici un free agent, nimic. in stilul asta ma astept sa il transfere si pe KG pt niste expiring contracts si sa intre intr-o perioada de rebuilding. pt ca nu cred ca vor prinde playoff-ul nici sezonul viitor .... si KG vrea sa cistige. a renuntat la multi bani pt asta si probabil ca va cere sa fie transferat daca wolves nu ii ofera o echipa care sa il ajute ...

Raptor
22nd July 2005, 13:12
Pai cred si eu. Nu m-ar mira sa-l mute pe Sprewell la NY... :happy si apoi sa-l ia de la NY si sa-l dea pe KG... si apoi sa... ok e destul...

Adrian
22nd July 2005, 20:03
Cert e ca Brown i-a facut pe Pistoane ce sunt acuma...apararea este trademark-ul lui doar...fara el sunt convins ca nu or sa mearga la fel de bine, Flip e foarte departe de clubul select de super antrenori (Phil , Brown, Pop).
Pe de alta parte, ce gaseste Larry la Knicks e dezastru! A ramas acolo doar Marbury, tocmai "prietenul" lui Brown de la Olimpiada:))
Ca fan Pacers, nu pot decat sa ma bucur:)

Seahawk
22nd July 2005, 22:59
bibby, sa nu imi zici ca si asta e de la weed .....



ok, de acord.
dar cum se face ca au atatia probleme cu inima? eu cred ca de la drugs...dar nu's eu doctor sa zic.. asa ca nush.. in fine ce conteaza.. turiaf chiar e bun

Kobe24
22nd July 2005, 23:30
Flip e foarte departe de clubul select de super antrenori (Phil , Brown, Pop).

l-as mai baga aici si p Rick Carlisle...ok nu a castigat nici un inel....dar c a facut anul asta la Indiana...si rezultatele din trecut il fac un mare antrenor (cu 2 echipe diferite si la Detroit a facut o treaba buna)

caseta
23rd July 2005, 01:41
good point mertin. exact asta ma pregateam sa zic si eu. si sa nu uitam ca rick carlisle a construit echipa lui detroit. si a ajuns in finala estului inainte sa o preia brown. iar brown a fost ajutat (enorm zic eu) de venirea lui rasheed care s-a potrivit perfect cu restul echipei.

sincer, cred ca daca ramindea carlisle la detroit tot luau titlul anul trecut. si poate l-ar fi luat si anul asta.

poate ca nu e carlisle un pedagog asa bun cum se spune ca e brown, dar e un strateg foarte bun, poate chiar mai bun decit brown.

bravoman
23rd July 2005, 13:03
sper sa fie un topic interesant si foarte 'discutabil'

caseta
23rd July 2005, 13:15
cred ca discutia asta merge foarte bine pe "offseason moves" sau pe alt thread existent .... si ca nu are nevoie de un thread separat.

un moderator, pls .... move this
:)

MadSkillz
23rd July 2005, 15:03
E posibil sa faca, daca pana si NBA 2005 mi-l lauda la fiecare meci :ok:

Adrian
23rd July 2005, 18:50
Evident ca si eu l-am pus pe Carlisle acolo, dar l-am sters dupa aia sa nu ziceti ca sunt subiectiv...Oricum, faptul ca e mult mai tanar decat restul si ca inca nu are inele (pe care sper sa le ia cu Indiana) nu-l baga chiar in Hall of Fame...eu cred sincer ca au sanse Pacers anul asta (poate mai putine decat anul trecut, cand era si Reggie), singura conditie este sa stea Ronny in banca lui....offff, cat mai e pana in octombrie....

Raptor
24th July 2005, 00:36
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2114460

Raptor
24th July 2005, 22:44
Shawn Kemp to play again : http://seattletimes.nwsource.com/html/sports/2002398938_kemp24.html

caseta
24th July 2005, 23:35
iar nu mai are bani de coke ???
la capitolul "cum sa te chinui sa iti f*ti cariera" cred ca asta il depaseste si pe mutu .....

Kobe24
25th July 2005, 15:58
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2115697
motivul pt care a ales Indiana...sa castige titlul...ambitios baiatu

caseta
25th July 2005, 16:55
stii care e faza ?
cleveland si-au luat o mare teapa ... cel putin parte din motivul pt care l-au pastrat pe Z (care maninca o gramada de bani si ca stil nu stiu daca se potriveste cu lebron la fel cum yao nu cred ca se potriveste cu tmac) era ca se asteptau ca jasikevicius sa vina la cavs, pt ca e tovaras bun cu Z (i-a fost "best man" la nunta).

tare sunt curios cum va juca sarunas jasikevicius .... si daca va fi destul de bun sa fie starter .... indiana are titulari bunicei pe toate posturile .... PG tinsley, SG jackson (cam sarit el si forteaza multe aruncari, dar ...), SF artest, PF o'neal iar la C ii au pe foster si pe dale davis care nu au facut o treaba rea anul trecut.

larry bird a fost bun ca antrenor si imi place si ca GM. cel putin deocamdata a facut treaba in indiana.

Kobe24
25th July 2005, 18:28
nu cred ca o sa-l scoata sarunas p tinsley din primii 5, si altceva in afara de PG nu cred ca ar putea juca. o sa fie un candidat la "sixth man award" :D

Raptor
25th July 2005, 22:55
Sarunas merge si ca SG sa joace...

Adrian
26th July 2005, 03:48
Pe aici lumea e innebunita dupa Sarunas...toti vorbesc de inele...sper sa nu pateasca cum patesc si oltenii mei de la Craiova, vorbesc de titlu in fiecare an si dupa aia retrogradeaza:)
Oricum, Pacers au acum 14 jucatori sub contract si mai au 1 mil pana la cap...pe care il vor folosi pentru a-l resemna pe James Jones sau Dale Davis...Umbla vorba de un schimb in care sa dam 3-4 jucatori pentru Magloire.....

caseta
26th July 2005, 10:32
nu prea l-am vazut pe magloire jucind .... dar din ce am vazut nu mi se pare asa de deosebit. stiu ca toronto il vrea pt ca e canadian. dar nu stiu daca au cum sa il aduca. pe de alta parte la aprox 11p, 9 reb si 1 ast ..... si asta in conditiile in care joaca 30 de min la o echipa slaba ..... nu cred ca ar merita sa fie dati 3-4 jucatori pe el.

dale davis, desi mai batrin, cred ca ar oferi aproape acelasi lucru la mai putini bani.

Sheed
26th July 2005, 13:14
no way , Magloire merita orice sacrificiu pentru ca e un pivot adevarat nu e un surogat de pivot (PF reprofilat) cum au 20 de echipe din NBA. Are miscari si joc de pivot in caciula.

NU te uita la statistici in cazul lui Magloire, nu sunt pivoti asa de buni ca el in NBA . Parerea mea este ca se afla intre primii sa zicem 7 pivoti din NBA cu siguranta(shaq,yao,brad miller,ilgauskas,ben,si probabil ca mai e cineva pe care l-am omis pentru ca nu ma gindesc prea mult;vreau sa zic ca exemple gen edie curry nu intra aici)

Daca as fi indiana as da lejer 3-4 jucatori dintr care si un point guard

Raptor
26th July 2005, 15:09
Sa inteleg ca Ben nu e PF reprofilat?

Adrian
26th July 2005, 21:43
Ultimele 4 minute ale Lituania - USA, cu Sarunas inscriind 3 aruncari consecutive de 3 PT (including a 4pt play):

http://www.pacersdigest.com/sarunas/USA_Lithuanie.wmv
Ce ma distreaza cee se bucura francezii:)

Alte faze cu el aici:

http://www2.indystar.com/forums/showthread.php?t=113006

SilverZeus
27th July 2005, 12:14
legat de Sarunas: ...nu imi pare a fi o afacere extraordinara ptr pacers....un jucator modest...atat...nu se compara cu Anthony Parker sau Majauskas....

....echipa tare este acum Nets...foaret buna capania de achizitii, cu toate ca stiu eu ca Shariff va fi "sign-and-traded by Portland to New Jersey" s-atunci is curios pe cine va ceda Nets....oricum se anunta o echipa cu potential asemanator lui Suns din sezonul tocmai incheiat...
...interesante si mutarile de la Cavs: semnatura lui Hughes si reinnoirea contractului lui Big Z....nush ce PG a ramas, dar daca e unul cat de cat valabil, vor fi ok....cu toate astea defensiva lor mie imi pare a fi in pioneze...si aici vor avea mari probleme zic eu chiar si ptr calificarea intre primele 8
....Bulls e echipa cea mai faina din Est si lor o sa le tzin pumnii, iar Detroit vor fi favoritii mei (cica vor sa il dea la schimb pe Milicic ptr Al Harrington...is curios daca pot prostii lumea chiar in felul asta...)

mishu
27th July 2005, 16:19
nu poti sa zici de sarunas ca e un jucator modest... come on... are trei titluri in euroliga... problema e alta el vine prea tarziu in nba... si asta nu e vina lui e vina scouts-ilor din nba care nu au stiut sa-l vada mai devreme...
omul a fost un jucator bun in colegiu (la maryland - 52%fg si 39%3pt in ultimul an) si parerea mea e ca ar fi avut loc lejer in draft-ul din 98 care a fost destul de slab... de ex crezi ca sarunas n-ar fi avut loc in locul lui Mirsad Turkcan 18th pick, Ansu Sesay 30th, Toby Bailey 45th sau Maceo Baston 58th... please...
asa a ajuns in europa unde a avut succes la fiecare echipa la care a jucat (barcelona, maccabi) unde mai pui ca le-a tras-o la americani in 2004 la olimpiada (28p in meciul ala) si aproape ca era sa le-o traga in 2000...
marea problema acum e ca mai are vreo 3 sau 4 in care poate sa straluceasca si ca daca sa zicem ii ia un an sa se adapteze la jocul din nba ar putea sa fie prea tarziu pentru el... dar daca ingroapa vreo cateva de trei pe final de meci asa cum e obisnuit cine stie daca nu o sa le mai potoleasca celor din indiana dorul de reggie...
m-am lungit dar concluzia mea e ca nu e deloc un jucator modest...

Adrian
27th July 2005, 18:22
legat de Sarunas: ...nu imi pare a fi o afacere extraordinara ptr pacers....un jucator modest...atat...

Daaa, nu e decat cel mai bun PG din Europa, care a castigat titlurile pe unde s-a dus...
Acu e drept ca NBA e alta ciorba si ca o sa fie rezerva lui Tinsley o vreme, dar Utah si Cavs se bateau pe el de cateva luni, iar Pacers l-au luat pe mult mai putini bani decat ofereau ceilalti, doar ca ei ii ofera sansa unui inel...
Chiar daca Al Harington nu a stralucit cat a fost la Pacers (la Atlana nu l-am mai urmarit), cred ca daca mai arunca Detroit si un pick, ceva, acolo, atunci POATE sa mearga schimbul...

caseta
27th July 2005, 18:27
@silver - maciauskas e MAI SLAB decit jasikevicius. i-am vazut jucind in euroliga ... si mi s-a parut clara diferenta. in timp ce jasikevicius si-a facut de cap, maciauskas a cam disparut in meciul ala.

@mishu - din cite am citit GMs au fost cei care nu l-au luat pt ca s-au temut ca nu se poate apara si ca are un temperament dificil (un fel de artest la nivel european). dar se pare ca bird nu se teme de asa ceva (ca dovada ca nici nu l-a dat pe ron artest). oricum acum in nba e foame de PG .... mai ales ca au vazut toti ce a facut nash la suns. daca tineti minte, critica cea mai des intilnita la adresa lui nash e ca nu se apara, dar cred ca orice echipa ar zice acum merci sa il aiba .....

uneori te intrebi cum ajung unii GMs .... dau o galeata de bani pe cite un jucator absolut nejustificat. ny pe allan houston, warriors pe derek fisher, bucks pe redd sau atlanta pe joe johnson (cel putin se pare ca ii va oferi max). dar nu sunt dispusi sa riste 4-5 mil pe un jucator care s-ar putea dovedi mult mai valoros decit suma respectiva .....

PS: silvere - trade-ul se refera asa: nets da o "trade exception" de fo 4.9 mil (nu ma intreba cum au obtinut-o si alte detalii) + un first round pick de anul viitor sau peste doi ani (nu-s sigur) dar protejat la loterie. adica daca e pick de loterie, il pastreaza nets si il vor da anul urmator. cam atit.

aaa, da, si portland il da pe serif :D

Raptor
28th July 2005, 10:33
Trade exception a fost obtinuta de cand a fost "Trade-at" Kenyon Martin la Denver...

SilverZeus
28th July 2005, 11:11
....mai...asta e parerea mea si gata: jasikevicius nu e modest, e mediocru....sincer imi pare rau ptr Pacers ca au luat un jucator cam expirat....oricum, datorita actualei componente a lotului, eu zic ca cu sau fara Sarunas, vor fii aproape de Finala estului sezonul urmator...
@caseta: maciauskas NU e MAI SLAB decit jasikevicius. ..... tu vb despre confruntarea directa din Finala????....sarunas nu a stralucit deloc, (decat episodic) ....americanii le-au adus titlul israelienilor (vezi Parker si Baston, care au jucat fenomenal )....cat l-am vazut eu sarunas era doar nervos...probabil iti amintesti evolutia din semifinale, cand antrenarul nu l-a mai suportat si l-a scos afara

...pe de alta parte te-ai referit la maciauskas, care este de fapt MVP Europe (titlu acordat inaintea Turneulul Euroligii)....si cand spui ca sarunas e mai bun decat el, probabil te referi doar la meciul din Finala...si eu zic ca nu ajunge....si nu uita ce meci a facut Maciauskas in semi finala impotriva rusilor si a arbitrilor si a unei sali intregi....aaa, si inca o diferenta: Sarunas are 29-30 ani, iar Kalashnikov are 25

...repet : asta e parerea mea, ca Indiana nu au facut o mare afacere, insa intr-adevar daca l-au adus ptr a fii rezerva lui Jamaal, atunci e altceva...:D

caseta
28th July 2005, 12:14
larry brown e noul antrenor al lui knicks (http://sportsillustrated.cnn.com/2005/basketball/nba/07/27/brown.details.ap/index.html)

niste poze interesante aici (http://sportsillustrated.cnn.com/multimedia/photo_gallery/2005/07/27/gallery.larrybrown/content.1.html)

sunt curios daca asta inseamna ca isiah il va transfera pe marbury, pt ca larry brown sigur nu il inghite ... si chiar daca isiah vrea sa il transfere .... oare va fi cineva destul de fraier sa il ia ???

thekobe
28th July 2005, 12:50
isiah <3 stephon

bravoman
28th July 2005, 15:44
williams de la n c draftat de atlanta cred ca va face o figura foarte frumoasa in nba.am vazut finala ncaa si sa miscat destul de bine acolo..

Raptor
28th July 2005, 17:10
Am vazut si eu finala NCAA... si nu am remarcat nimic deosbit la el. In schimb Sean May (acum la Charlotte) a jucat excelent.

Jason Kidd
28th July 2005, 19:48
... din cite am citit GMs au fost cei care nu l-au luat pt ca s-au temut ca nu se poate apara si ca are un temperament dificil (un fel de artest la nivel european). dar se pare ca bird nu se teme de asa ceva (ca dovada ca nici nu l-a dat pe ron artest). oricum acum in nba e foame de PG .... mai ales ca au vazut toti ce a facut nash la suns. daca tineti minte, critica cea mai des intilnita la adresa lui nash e ca nu se apara, dar cred ca orice echipa ar zice acum merci sa il aiba .....

uneori te intrebi cum ajung unii GMs .... dau o galeata de bani pe cite un jucator absolut nejustificat. ny pe allan houston, warriors pe derek fisher, bucks pe redd sau atlanta pe joe johnson (cel putin se pare ca ii va oferi max). dar nu sunt dispusi sa riste 4-5 mil pe un jucator care s-ar putea dovedi mult mai valoros decit suma respectiva .....


Parerea mea este ca Bird a ezitat mult inca de vara trecuta daca sa-l trade sau nu pe Artest. Ii pierduse intrarea in finala conferintei de est intr-o faza tipica.
Dar e greu sa trade Artest . Cu cine ? Cine-ti da ce-ti ofera el ? Si bune si rele.
Si probabil ca i-a parut rau ca nu l-a dat (parere personala), practic din momentul "paharului de bere" Pacers si-au luat ramas bun de la orice finale, cu tot eroismul aratat de rezerve.
Si mai cred ca si acum ezita, sperind undeva ca toata supendarea l-a maturizat.

Ma abtin de fiecare data cind cineva pare mirat de suma max oferita lui Joe Johnson. Mie mi se pare o mare valoare.
Vorbim de lituanieni talentati, cu experienta in NCAA si Europa, care nu se stie cum se vor adapta in NBA, alt animal.
Pai Johnson a dovedit in NBA, la o echipa de frunte, ca e tare. Nu mai enumar toate fatetele lui, desi cred ca le uitam (nu doar noi de pe forum) prea repede, baiatul fiind un tip discret. Eu cred ca Suns vor pierde daca nu il semneaza.
Ce altceva mai poate face ca sa primeasca max ?

SilverZeus
29th July 2005, 17:57
....Nets incep sa isi faca de cap in Liga: cica l-au transferat si pe Mcinnis, un jucator care mie imi place fff mult....se anunta o echipa extraordinara....is curios care va fii SF-ul titular: Vince sau Jefferson....
...pe de alta parte se spune ca Miami sunt in tratative cu Antoine Walker...hmmm, se anunta zile fff interesante

bravoman
31st July 2005, 01:40
tot respectul pt may ..un meci excelent...nu stiam ca afost si el draftat....
ai vazut ca faceau comentatorii katerinca ,,pe seama faptului ca e atit de [uternic incat nu prea avea adversar la echipa adversa?:))

Raptor
31st July 2005, 01:45
Da... si mai ziceau ca asta n-o sa mai fie valabil in NBA... pentru ca sunt destui pivoti puternici in NBA.

Cat despre Nets... Vince o sa fie SF iar Jefferson SG...

thekobe
31st July 2005, 01:48
e pf

Raptor
31st July 2005, 02:30
E PF/C, nu PF/SF... ;)

thekobe
31st July 2005, 02:58
boozer e pf/c ?

Raptor
31st July 2005, 13:02
Da.

thekobe
31st July 2005, 14:23
:rolleyes:

caseta
1st August 2005, 00:05
hmmm, my 2 cents:
boozer e PF-PF. adica nu-l vad jucind nici SF (nu are shoot de 3, nu prea stiu de el sa patrunda sau sa paseze bine) dar nici C (nu joaca cu spatele la cos si are abia 6'8" adica 2.03m).

aaaa, si pe site-ul nba (http://www.nba.com/playerfile/carlos_boozer/) e trecut ca F-C.

Raptor
1st August 2005, 00:25
Dar are 117 kg... si Ben are 6'9 (2.06) si e C...

mishu
1st August 2005, 01:47
se pare ca jj nu mai vrea la phoenix...
ESPN is reporting this morning that Johnson has begged the Suns not to match the offer sheet he signed with Atlanta this week. "It's a lot of things," Johnson told the media. "How things were handled last summer, how things have been handled this summer. There's been some things going on that aren't great."

io nu-l inteleg... pleci de la o echipa cu 62 de victorii pe sezon... unde poti sa joci cu mvp-ul sezonului si unde ai sanse sa ajungi cel putin intr-o semifinala de conferinta... casa joci la atlanta... mmm...
daca phoenix il pierd pe jj o sa le fie cam greu... acum ca nu-l mai au nici pe Q... daca sezonul trecut tremurau sa nu se accidenteze nash... acum chiar ca e vai de ei daca se intampla asta... o sa fie vai de fundul (a se citi pg-sg) lor...

damon stoudamire la memphis...

si la urma cam unde se pot invarti echipele anul asta:
-2005-2006 salary cap o sa fie 49.5 milioane, adica 5.63 milioane mai mult fata de sezonul trecut
-NBA minimum team salary e 37.125 milioane
-echipele cu salarii peste 61.7 milioane vor plati "luxury tax", dollar for dollar. Asta inseamna ca Knicks vor plati cea mai mare taxa avand in vedere ca vor ajunge cu salariile undeva pe la 112 milioane. Chiar daca renunta la contractul lui Allan Houston ar ajunge pe la 98 milioane, care inseamna luxury tax de 36.6 milioane adica, pentru imaginatie, cam cat cheltuieste Charlotte Bobcats pe toate salariile, respectiv minimul de 37.125 milioane

marinike
1st August 2005, 08:43
am citit si eu un articol cu modificarile ce vor intra in vigoare din acest sezon si am vazut o chestie pe care nu o prea inteleg:


Veterans are subject to four random drug tests. The old rules called for one test during training camp. Rules are different for rookies.

de ce vetreranii sunt tratati diferit fata de debutanti si din acest punct de vedere cand normal mi s-ar parea ca aceste controale antidoping sa se faca aleator, neanuntat si netinand cont de varsta sau experienta jucatorilor?

Raptor
1st August 2005, 10:22
Pentru ca probabil ca veteranii sunt mai "prone" sa ia dopaje... pentru ca nu mai au vlaga in ei (cred eu). Rookies mai putin si nici nu vor sa se complice si sa aibe o "lumina proasta" inca din primu an. Si 4 teste... probabil ca sa nu se simta vanatzi.

Danila
1st August 2005, 11:12
sau poate fi si invers...aia mici vor sa iasa si ei in fata...sa joace bine, ca sa nu piarda sansa...

Raptor
1st August 2005, 11:22
Corect. Americanii si regulile lor...

caseta
1st August 2005, 13:34
@mishu - na ce teapa si-au luat suns. din 2 SG/SF buni, amindoi cu % bun la 3p, au ramas cu buza umflata. s-au grabit sa il dea pe Q, si acum .... sa vezi la anu ce double si triple team isi ia amare, ca nu o sa mai aiba cine sa "spread the floor".

asta e ceea ce se numeste o situatie lose-lose: sunt convins ca johnson nu va face cine stie ce mare brinza la atlanta, unde nu va pupa playoff inca 5 ani de acum incolo (nu vad de ce ar vrea un jucator care isi doreste sa cistige sa joace pt hawks). probabil pe la jumatea contractului va cere sa fie traded la o echipa de playoff. iar suns, in incercarea de a stringe bani pt el, au renuntat prea usor la Q. si nici ei nu vor mai avea parte de asa un sezon ca anul trecut. nu cred ca vor avea nici 55 de victorii fata de 62 anul trecut. mai curind undeva pe la 50-51.

oricum johnson nu face 70 mil pe 5 ani. suns ar face bine sa incerce sa scape de marion si sa isi aduca un SF mai ieftin si care sa fie bun la reb ca sa il ajute pe amare si un SG cu % mare la 3p.

mishu
1st August 2005, 13:48
cum se pare ca damon a ajuns la o intelegere cu memphis so incep sa sa capete sens zvonurile cu jason williams la lakers sau la boston... ambele variante ar presupune un 3-way trade cu miami...
1.varianta cu jason la boston, walker la miami si dovleac la memphis ca principali pioni ai trade-ului...
2. jason la lakers impreuna cu earl watson si lorenzen wright... dovleac cu devan george la memphis iar lorenzen wright la miami...

caseta
1st August 2005, 15:33
hmm
anu trecut din cite am inteles, jucatorii de la miami nu au vrut sa fie transferat dovleac, pt ca era apreciat de majoritatea jucatorilor si tinea echipa impreuna. ar fi pacat sa strice "chemistry" .... in plus walker nush unde s-ar integra in echipa. shaq si zo la C, haslem PF ..... mie mi se pare ca walker daca vine, ar tre ca haslem sa treaca rezerva ... dar e nevoie de cineva care sa il ajute pe shaq la reb si haslem facea asta excelent. nush daca walker cel repede aruncator de la 3p nu va duce dreq echipa ... nici o echipa care l-a avut pe el in componenta nu a avut prea mult succes. ca dovada si faptul ca nu sunt multi GM care sa alerge dupa el si probabil nu va lua mai mult de mid level exception.

nu am mai auzit nimic despre damon jones .... care, zic eu, a fost important pt miami anul trecut. la fel ca Q + jj pt suns. deschidea jocul pt shaq si wade. poate reusesc miami sa il transfere pe eddie jones ... asta ar fi o chestie.

uvictor
1st August 2005, 16:20
Wo wo, oameni buni, stati asa!!! De unde si pana unde J Williams la Lakers?! (Doamne ajuta!!! :D)

marinike
1st August 2005, 20:04
se pare ca pat riley vrea sa-l cedeze pe eddie jones la memphins si sa-i ia de acolo pe williams si james posey. in acelasi timp suns il tatoneaza pe finley care ar fi incantat sa semneze cu phoenix mai ales ca il va avea coechipier pe vechiul sau prieten din perioada dallas, nash.

de asemenea: shaq semneaza pe 125 mil $/ 5 ani iar udonis haslem pe 30,7 mil $/5 ani

iata un articol care desluseste misterul trecerii lui jj la atlanta:
http://www.azcentral.com/sports/suns/articles/0801suns0801.html

marinike
2nd August 2005, 20:03
iata un top 10 al celor mai proaste offseason moves facute vreodata:
No. 10: Golden State signs Adonal Foyle to a six-year, $51-million deal, and Derek Fisher to a six-year, $36-million contract.
No. 9: In 2001, Denver signs Tariq Abdul-Wahad to a seven-year, $43-million deal.
No. 8: Indiana re-signs Austin Croshere to a seven-year, $51-million deal, and Jalen Rose to a seven-year, $92.9-million deal in 2000.
No. 7: The Phoenix Suns sign deals in 1999 with Luc Longley for six years, $32 million, Tom Gugliotta for six years, $59 million, and Penny Hardaway for seven years, $87 million.
No. 6: Milwaukee signs Tim Thomas to a six-year, $67-million deal in 2000.
No. 5: Sacramento inks Chris Webber to a seven-year, $122.7-million contract in 2001.
No. 4: The SuperSonics re-sign Vin Baker in 1999 to a seven-year, $87-million deal.
No. 3: The Miami Heat engineer sign-and-trade deals in 2000 for Brian Grant (seven years, $86 million) and Eddie Jones (seven years, $93 million).
No. 2: The Knicks re-sign Allan Houston to a six-year, $100-million deal, and the Dallas Mavericks extend Michael Finley's contract (seven years, $102 million).
No. 1: The Orlando Magic engineer a sign-and-trade deal in 2000 for Grant Hill and his seven-year, $93-million contract.

topul e facut de cei de la sports illustrated, dar cred ca nu au analizat chiar "all time" cum zic ei caci imi vine greu sa cred ca inainte de '95 echipele nu si-au luat "tzepe", chiar dc tranzactiile implicau sume mai mici. sau poate au luat in considerare raportul calitate-pret si la asa sume e greu sa nu castige ultima decada.

Raptor
2nd August 2005, 23:01
Allan Houston situation: http://www.nydailynews.com/sports/story/333562p-285018c.html

Jason Kidd
3rd August 2005, 02:19
Walker se pare ca va ateriza in Miami, dar piata a fost rea nu doar ptr el, ci ptr toti bad boys out there. By the way, Walker poate juca lejer small forward, l-am vazut jucind si point guard. Dar nu cred sa-i dea cineva friiele vreunei echipe, decit daca sint fortati.
Jason Williams poate juca si el ptr Miami anul viitor. Am inteles ca Mourning vrea sa se retraga.
Dintre jucatorii "renegati", care vor lua banii ptr urmatorii ani si vor mai lua si ceva peanuts datorita conjuncturii, Finley pare cel mai curtat.
Nu stiu de ce, dar parca nu-l vad in Miami ci mai degraba in New York sau poate Phoenix.
Doleac, unul dintre cei mai buni backup centers, a fost mai mereu folosit ca moneda de schimb. Miami nu l-au dat anul trecut ptr ca nu au fost siguri de Mourning, care putea claca oricind. Ori Doleac e un aparator sigur, un but shooter de la semidistanta, maestru la pick and roll. Dar Miamia trebuie sa dea pe cineva la trade-ul asta.
They want Jason Williams badly.

marinike
3rd August 2005, 08:36
walker a aterizat la miami in cel mai mare trade din istoria ligii, trade ce implica 13 jucatori si 4 echipe. astfel miami i-a luat pe jason williams, andre emmett si james posey de la memphins plus "the draft rights" pentru roberto duenas de la hornets si i-a cedat pe eddie jones, qyntel woods, "draft rights" pt albert miralles, doua second draft-picks (la memphins) plus rasual butler(new orleans). utah l-a primit pe greg ostertag(memphins) si i-a cedat pe curtis borchardt(boston), kirk snyder(new orleans) si raul lopez (memphins).


in alta ordine de idei shaq a semnat pe 5 ani pe "doar" 100 mil $ .

uvictor
3rd August 2005, 09:48
Ce echipa si-a facut miami, wade, o'neal, walker, williams. Seamana cu Lakers de acum 2 sezoane :D. Oricum shaq a fost finutz, se vede ca vrea neaparat un inel la miami :P

nr15
3rd August 2005, 10:22
si se prea poate sa il ia ...

SilverZeus
3rd August 2005, 10:49
walker a aterizat la miami in cel mai mare trade din istoria ligii, trade ce implica 13 jucatori si 4 echipe. astfel miami i-a luat pe jason williams, andre emmett si james posey de la memphins plus "the draft rights" pentru roberto duenas de la hornets si i-a cedat pe eddie jones, qyntel woods, "draft rights" pt albert miralles, doua second draft-picks (la memphins) plus rasual butler(new orleans). utah l-a primit pe greg ostertag(memphins) si i-a cedat pe curtis borchardt(boston), kirk snyder(new orleans) si raul lopez (memphins).

....mama, acu ma doare capul....deci stai un pic: sa inteleg ca acum Miami il are si pe JW si pe posey????....si pe antoine si pe wade si pe shaq?....doleac, eddie j si buttler sunt cei care pleaca?...se stie ca si lakers fac presiuni la jason will......ce increngatura e p-aici....!!!!!!!!!!!

ps: ....nush de ce dar am un vag "feeling" ca Suns se vor alege pana la urma cu Allan Huston....:D....cu toate ca asta ar fii o "manevra" tipica lupilor din Minnesota

caseta
3rd August 2005, 12:12
hmm ... si eu (http://sports.espn.go.com/nba/columns/story?columnist=stein_marc&id=2123211) am intrebarile mele despre cum va fi echipa cu walker .... care nu mi-a placut niciodata prea mult .... in schimb damon jones mi-a placut si as vrea sa ramina in echipa. miami ar fi fraieri daca nu ar incerca sa il pastreze, chiar daca il au deja pe jason williams. williams uneori o mai ia razna, asa ca jones ar fi necesar .... iar un back-court cu 2 PG buni si cu wade .... ar fi de vis. oricum cert e ca miami au in momentul asta cel mai mult talent din liga in echipa. sa vedem ce vor face cu el.

de eddie jones nu imi pare rau ca l-au dat .... daca tineti minte, mare parte din anul trecut a avut % mic la aruncari. era bun la defense, dar din cite stiu posey e si el un defender bun.

si uite si un articol (http://sports.espn.go.com/nba/columns/story?id=2121726) care exprima o parere similara cu a mea in ceea ce-l priveste pe joe johnson

uvictor
3rd August 2005, 13:21
@caseta - o echipa cu walker arata cum a aratat boston anul trecut :D. Miami e super echipa in momentul de fata. Dar ce zici de bynum, odom, kwame brown, kobe bryant si un pg :) Stii ca am si eu fixurile mele dupa cum ai si tu cu bulls :P
@nr15 - parerea mea e ca vor esua. Daca nu...cinste lor!
@SilverZeus - de unde zvonurile cu Jason Williams la Lakers, am mai intrebat si mai intreb o data! Un link, ceva...

Jason Kidd
3rd August 2005, 20:27
Doleac nu cred ca a plecat.
@SilverZeus - Ce are Minnesota cu Allan Houston si Suns. Nu inteleg ce zici.
Pe hirtie, Miami arata ca o superechipa la ora asta. Dar nu merge intotdeauna calculul hirtiei. Oricum, au sanse si mai mari decit anul trecut.
Desi echipa de anul trecut parea inchegata. Au restructurat rosterul. Oare ptr a atrage si mai multi fani ? Oricum au iesit ff cistigati din tot dealul.

marinike
3rd August 2005, 20:41
anul acesta cred ca miami va accede cu siguranta in finala, cel putin dc ne uitam la lotul "upgradat" pe care il are si dc tinem cont ca sezonul care s-a incheiat a fost la un pas sa realizeze acest lucru cu un rooster decimat de accidentari.
@uvictor : probabil ca lakers vor face o figura mult mai frumoasa decat anul trecut (cand n-au facut nici o figura :D ), dar nu cred ca au forta sa se bata pentru titlu, iar lui bynum ii va mai trebui si ceva experienta(pe langa fizicul impresionant la varsta sa) pentru a se bate cu pivotii experimentati din liga (in special cu shaq care ii va arata cu siguranta cine e, deocamdata, taticul).

MadSkillz
3rd August 2005, 20:44
Minnesota face super afaceri, probabil asta a vrut sa remarce :)

Seahawk
4th August 2005, 08:01
cum zicea si reporteru de la ESPN : Basically everyone was involved in the trade, Miami got everybody and the other teams got no one =))
ce sa mai super trade... for miami :P
si cu toate astea ... eu zic ca tot Spurs sunt favoriti :rolleyes:

SilverZeus
4th August 2005, 11:46
Doleac nu cred ca a plecat.
@SilverZeus - Ce are Minnesota cu Allan Houston si Suns. Nu inteleg ce zici.
Pe hirtie, Miami arata ca o superechipa la ora asta. Dar nu merge intotdeauna calculul hirtiei. Oricum, au sanse si mai mari decit anul trecut.
Desi echipa de anul trecut parea inchegata. Au restructurat rosterul. Oare ptr a atrage si mai multi fani ? Oricum au iesit ff cistigati din tot dealul.

...deci....Minnesota este recunoscuta ptr "afacerile" deosebit de inteligentte pe care le-a facurt de-alungul anilor....dupa lungi discutii (uneori chiar aprinse) MadSchillz m-a convins de faptul urmator: daca Wolves ar avea conducerea administrativa a lui Spurs (sa zicem...:D), cu un jucator ca Garnett ar avea sanse foarte mari la titlu.....insa, din pacate ptr Garnett cei de la Minne, au aratat in ultimii ani ca nu se prea pricep....si s-a vazut prin modul in care au transferat anumiti jucatori (modul si valoarea contractului acelor jucatori...)....asa ca, nu m-ar surprinde "astazi" sa aud ca Minne il vor transfera pe Allan Houston dandu-i un contract maxim (ceea ce ar fi o imbecilitate, avand in vedere potentialul jucatorului la ora actuale...parca e de sticla , asa de mult se accidenteaza)
...ei bine, trecand acum la Suns:...am spus ca dupa toata telenovela asta in care Suns au facut cam multe stricaciuni rosterului lor ptr a-l tine pe Johnson (deci iata ca la nivel administrativ, la Suns apar unele simptome gen Minnesota), nu m-ar mira ca in goana dupa o vedeta (care sa-i ia locul lui Joe) sa il inregimenteze pe Houston (si ca dupa atatea esecuri, sa-i dea astuia un contract baban....)...asa am eu un feeling, ca Suns se vor baga pe Houston, in caz ca acesta va fii waived by NY....ramane de vazut

...referitor la Miami: super echipa....daca la Suns, anul trecut gemea de talente, la Heat anul asta e la fel...si in plus au si experienta lui Shaq...insa aici ramane marea problema: cat de competitiv va ramane Shaq....ptr ca anul asta a dat niste semne de "rigiditate" si "plafonare" necaracteristice ptr el ....

....alta echipa plina de talente, am mai spus, este: New Jersey.....imi plac si ei ff mult....parerea mea, e ca e peste Miami, exceptand pozitia C....se anunta un east fff interesant....in west, cred ca Spurs nu au adversar (Oberto e o achizitie de exceptie, o sa vedeti)

....apropo: cum e Maurice Evans....ce stiti despre el...cat e de bun ??????

uvictor
4th August 2005, 12:35
@SilverZeus - neluand in considerare ca tu esti fan Spurs si eu fan Lakers si avand in vedere ca la PG Lakers nu sta prea bine, chiar crezi ca Lakers nu va pune mari probleme Spurs-ului?! Cat 'bulan' sa mai aiba 'Hot Shot' Bob?! :D

Raptor
4th August 2005, 12:53
E greu de crezut ca va pune probleme... chiar si cu Phil Jackson antrenor ^^^^^

mishu
4th August 2005, 13:40
ca lakers sa puna probleme celor de la spurs trebuie mai intai sa ajunga in playoff... ori pana acolo e cale lunga... chiar si cu phil antrenor vorba lui raptor...
iar in caz ca vor ajunge in playoff... au lakers jucatori cu experienta meciurilor eliminatorii??? nu prea cred... si asta conteaza atat de mult... s-a vazut si in playoff-ul trecut... ceea ce numesti tu bulan pentru horry face parte din experienta de a juca serii eliminatorii... doar se stie ca nu e prima data cand horry face minuni din astea... iar fanii lakers cred ca o stiu f bine...

SilverZeus
4th August 2005, 15:06
..... chiar crezi ca Lakers nu va pune mari probleme Spurs-ului?!

.....:d :d :d......comme on man...wake up, and stop dreamin'


..... Cat 'bulan' sa mai aiba 'Hot Shot' Bob?! :D

...mai, o data e bulan...a 2-a oara e bulan...dar cand iti reuseste aproape de fiecare data, inseamna ca nu mai e bulan....daca esti asa de mare fan Lakers precum spui, ar trebui sa-ti amintesti unele chestii cand aduci vorba despre Horry....


PS:...ooops...acu vad ca acelasi lucru l-a scris si mishu...inseamna ca lucrurile cam asa stau....

uvictor
4th August 2005, 15:06
@mishu - normal ca stiu si stim...dar nu mai joaca la noi :( si e firesc sa ma intreb cand i se termina benzina :D. Iar jucatori cu experienta in playoff, acum nu stiu ce sa zic...ce intelegi prin experienta?! Minim 5 ani? Ca ar fi destui in echipa...:P

SilverZeus
4th August 2005, 15:15
...LOOL....e vb despre experienta competitionala de play-off......in afara de Kobe,\ and coach...spune tu cati au experienta unei finale de conferinta macar????

caseta
4th August 2005, 15:32
lakers, chiar daca ajung in playoffs, probabil ca vor iesi din primul tur. spurs, houston, nuggets, dallas si suns ramin, zic eu, cele mai tari echipe. sonics au fost o intimplare, nu cred ca vor putea repeta ce au facut anul trecut. e loc de playoff dar .... sa fim seriosi.

si cred ca e momentul sa observam ca "balanta puterii" in liga s-a inclinat inapoi catre est. partial trasa si de un jucator cu ceva greutate fata de care unii fani ai lui kobe sunt rautaciosi :drak:

in east sunt 4 echipe cu pretentii - detroit, indiana, miami si nets. in vest cred ca spurs, nuggets (daca continua ca anul trecut) si houston cred ca au ceva sanse reale la finala.

marinike
4th August 2005, 16:03
nu stiu dc denver vor lasa o impresie mai buna decat anul trecut chiar daca au acelasi lot. afirm asta avand in vedere ca nu au facut, din cate am mai citit, nici o achizitie de marca (si nici in draft nu au ales cine stie ce, poate doar julius hodge-cica bun aparator si pasator, plus ca doua alegeri din patru nu au semnat contracte de profesionisti) iar antrenorul a suferit(cu bine :) ) operatia de prostata si nu se stie dc va mai avea sau nu nevoie de ceva zile de spitalizare si pe parcursul sezonului viitor(doamne fereste!). norocul lor de a ajunge mai departe poate fi ca sunt echipe a caror forta a scazut fata de anul trecut (suns, spre exemplu) si astfel pot termina mai bine decat locul 8 in conferinta, loc care anul trecut le-a adus doar o confruntare cu viitoare campioana!

uvictor
4th August 2005, 17:18
...LOOL....e vb despre experienta competitionala de play-off......in afara de Kobe,\ and coach...spune tu cati au experienta unei finale de conferinta macar????
Mda daca la asta te refereai, ai dreptate:KB, Devean George, Brian Cook, Medvdenko, Luke Walton, Brian Grant(?!)!

mishu
4th August 2005, 17:54
in afara de kobe chiar nu e nimeni sa aiba experienta in playoff... aia de care zici tu nu cred ca au mai multe minute toti la un loc in playoff decat kobe... experienta nu inseamna sa fii jucat macar odata in playoff... experienta e sa nu-ti tremure chilotii cand esti condus si stii ca echipa ta poate sa fie eliminata... sa stii exact ce trebuie sa joci in diferite momente ale meciului... asta nu se capata asa usor...

cat despre balanta est-vest s-a mai echilibrat... probabil ca e mult prea devreme sa ne aruncam in pronosticuri... nici macar nu s-au terminat trade-urile... dar eu zic ca cu toate transferurile celor din miami... indiana, cu artest inapoi si cu jermaine in forma o sa fie foarte greu de batut... in est...
in vest io sper ca houston sa ajunga mai sus... am io pasiunea mea pt tmac... dar SA sunt prea harsaiti prin playoff ca sa nu ajunga din nou in finala...

caseta
4th August 2005, 18:03
@marinike - nuggets au terminat pe 8 pt ca george karl a venit abia dupa all star break. bazat pe % de W/L de cind a venit karl, ar fi fost cred in primele 4 din west.

@uvictor - am un feeling ca silver se referea la titulari ... iar daca aia sunt titularii ... pai atunci poti sa iti iei gindul de la playoff. acum mi se pare ca te contrazici numai ca sa te contrazici. iar daca tu chiar crezi sincer ca lakers au sanse la titlu (asa reiese din posturile tale) inseamna ca nu ejti prea obiectiv. chiar daca ejti fan, tre sa fii constient de limitele echipei cu care tii. si eu imi dau seama ca chicago nu are sanse la titlu anul asta. si probabil nici la anu. au nevoie ca jucatorii astia sa creasca 2-3 ani impreuna, poate sa mai aduca 1-2 jucatori si sa aiba o foarte buna "team chemistry".

Kobe24
4th August 2005, 19:28
Legat de Lakers si de sansele lor.....este o echipa in constructie.....(sa vedem cine vine p PG...daca nu a fost J.Williams(nush d unde a venit ideea asta)...acuma se vb despre derek anderson)...la prima vedere NU AU SANSE(la lupta pt titlu...nu neaparat la titlu:P) dar cine stie c se poate intampla...cu phil p banca si kobe in teren:P(eu incerc sa fiu obiectiv si spun ca m-as multumi pt sezonul acesta cu vreo 50 de victorii in sezonul regulat si cu o semifinala de conferinta in play-off). Ceea ce este evident este ca aceasta echipa are POTENTIAL....Bynum(are de invatat baiatu dar in summer league a dat semne bune(kiar daca a fost vb de un summer league ...a creat o idee...buna...)..si in 3-4ani...va fi(sa speram) cu ADEVARAT de folos)...Brown(kiar daca a avut el probleme la was....baiatu asta e talentat...si Phil stim ca poate scoate ce e mai bun din aceste "vedete")...Odom(este inca tanar....mai poate progresa...a ajuns deja la un nivel ridicat).....si la Kobe nu mai zic nimic:P !
O echipa ca asta NU POATE castiga(poate doar daca face Kobe adevarate MINUNI p teren sau phil p banca);din echipa de acum 2 ani....doar Kobe a ramas(Walton, George,Slava, Cook nu intra la socoteala...vb de oameni importanti).in rest....Mihm(anul trecut venit de la Boston)..Brown(acum venit de la Wizards)Odom(anul trecut venit de la Heat)...PG(anul acesta venit de unde..??..nush inca:P)....dupa cum se vede...jucatori adunati de prin diferite locuri.victore mai usor cu entuziasmu...ai rabdare;)(vine si vremea noastra:P).am mai spus-o si o repet...echipa asta imi aduce aminte de bulls din 95-96.
In ceea ce priveste lupta in vest respectiv est.
Spurs clar favoriti....
Suns au luat MARE teapa...(cu postul de SG)...n-o sa mai realizeze performanta de anul trecut....si apropo de comparitiile dinte GM-ul lor si a celor de la Timberwolves....e posibil sa aiba soarta lor de anul care tocmai s-a inkeiat.
Nuggets...o echipa FOARTE puternica...important e sa nu apare tensiuni prin vestiare....mai ales din cauza lui carmelo.
Dallas....nu mi se pare in stare sa castige titlul....oricum cred ca va face cam c a facut anul asta.
Houston......depind de T-MAC....cred ca vor fi in progres fatza de sezonul trecut.
Sonics....faptul ca l-au resemnat p Allen ii face sa aiba sanse MARI la un loc de play-off.CERT e ca nu vor mai avea home-court advantage in primul tur(adik vor termina undeva p 5-8)
Golden State par foarte BUNI....sa vedem daca se tin la fel cum au facut-o p final sezonul trecut.

In est.
o lupta CLAR in 4....Nets , Pistons , Pacers si Heat(Pacers i-as da favoriti.....si datorita faptului ca il au p Carlisle p banca...iar Brown nu mai e la Pistons)..restul nu conteaza decat pentru celelalte locuri...Larry are de muncit la Knicks...nu-i va fi usor.

Raptor
4th August 2005, 22:46
Daca nu vom vedea la TV NBA anul asta... tot degeaba tot ce vorbim noi aici... :headbang:

thekobe
4th August 2005, 22:52
mertin scrie si tu mai ordonat :<

MadSkillz
4th August 2005, 23:55
Sezonu` asta le vad prin satelit, am zis!

Raptor
5th August 2005, 00:24
During the course of the normal physical examination taken by forward Shareef Abdur-Rahim on Wednesday, August 3, 2005, to complete the trade, a question arose concerning a portion of the testing. The Nets are currently in the process of seeking other medical opinions, and until further notice, the trade with Portland for Abdur-Rahim has been put on hold. As a result of this development, the Nets have cancelled today’s scheduled press conference to announce the team’s free agent signings.

:headbang::headbang::headbang:

SilverZeus
5th August 2005, 00:40
...fff interesanta veste....sper sa se contretizeze totusi transferul ptr ca mi-ar place sa vad o echipa ca New Jersey, din nou in Finala....poate data asta nu o sa aveti iar ghinion sa jucati cu Spurs, ce zici Raptore ????

Raptor
5th August 2005, 01:14
Hm... iar sa-i dea Vince 43 de puncte in 3 sferturi lu Bruce Bowen... :ciocan:

Jason Kidd
5th August 2005, 01:32
Mesteci capsuni, SilverZeus, inca nu ti-a trecut euforia cu San Antonio ;)
Fabulai mai devreme si despre Houston si un contract mamut.
Din cite inteleg eu, dupa ce sint released, jucatorii pot semna ptr un contract de veteran. S-ar putea sa gresesc ...
Pe de alta parte, tare prosti ii crezi tu pe patronii de echipe NBA ca sa dea mega contracte ptr un jucator ca Houston, care n-a jucat de un an si care nu se stie daca mai poate juca. Mai gresesc si ei, dar si cu cele mai mari greseli, nu se apropie de Gigi Becali.
Criza cu Nets si Abdul Ibrahim Mohammed or whatever his name is ar incurca multe borcane.
Apropo de big guys, vad ca multi (fans Lakers or nu) se ambaleaza despre Andrew Bynum.
Nu stiu de ce imi aduce aminte de cei care il pronosticau vara trecuta pe Pavel Podkolzin ca mare vedeta. Cite minute a jucat ? 2min /meci.
Va juca un pusti din Plainsboro cu probleme de greutate la 17 ani mai mult in urmatorii 2 ani ? Fi-miu s-ar bucura, dar eu nu cred.
Da' ce stiu eu ...

SilverZeus
5th August 2005, 02:51
@Raptor: ...pai ce folos, daca va il dau arbitrii afara si echipa pierde in sfertul 4 ??... :) ...eh, serios acu: chiar as vrea un titlu ptr Nets...nu neaparat ptr Vince cat in special ptr Kidd (the real one, of course)....dar nici de Vince nu mi-ar parea rau....



Mesteci capsuni, SilverZeus, inca nu ti-a trecut euforia cu San Antonio ;)
Fabulai mai devreme si despre Houston si un contract mamut.
Din cite inteleg eu, dupa ce sint released, jucatorii pot semna ptr un contract de veteran. S-ar putea sa gresesc ...
Pe de alta parte, tare prosti ii crezi tu pe patronii de echipe NBA ca sa dea mega contracte ptr un jucator ca Houston, care n-a jucat de un an si care nu se stie daca mai poate juca. Mai gresesc si ei, dar si cu cele mai mari greseli, nu se apropie de Gigi Becali.

Da' ce stiu eu ...


....yo,yo,yo,yo ....chill amigo, chill....and then, learn how to read between the lines

....contractul de care fabulam eu:...binenenteles ca ar fii o cretinatate daca GM-il de la Suns ar face asa ceva....am mai spus ca e un "feeling" al meu (mai mult ca posibil sa nu fie asa...poate ca nu va fii Houston neaparat....ma refer doar la o proasta conducere, atat)...ideea era ca: Suns au riscat mult prea mult ptr a-l tine pe Johnson, care uite ca le-a tras clapa....iar acum s-au trezit cam descoperiti....probabil urmatoarea tinta e Finley...daca pica si ea (se aud zvonuri ca Denver ii fac cu ochiul) cine mai ramane?....pe de alta parte NY sunt dispusi sa renunte la contractul lui Houston si vor sa-l waive...in logica mea fara sens am spus ca Suns ar putea deveni interesati (spune-mi ca ma insel si iti respect parerea)...binenteles ca nu ii vor da un contract maxim, insa nu asta doream sa spun.....nici nu ma refeream la Allan Houston in mod special....uita-te la postul lui MadSchillz (care a inteles) si ai sa intelegi poate si tu ....Suns sunt intr-o situatie (cred eu) in care ar putea face ceva greseli, tocmai din dorinta de a nu pierde un peste mare (nu neaparat la Houston ma refeream)...cum a facut Minnesota cand l-a luat cu mult tam-tam pe Spree....(au fost cam naivi cei de la Minne)

...acu, chiar nu stiu cat de prosti ii cred eu pe aia de la Suns.....insa am vazut ca au stat dupa curu lui Joe, l-au dat si pe Q, ca sa-si faca "aparare"...sa nu mai zic ce declara D'Antony (nu mai zic ca e legat de Spurs si zici dupa aia ca vreau sa-i laud si ca nu mi-a trecut euforia...)...asa si ?....pai chiar is mult mai prosti decat Becali, daca nu stiu ca Johnson nu-l prea avea la inima pe Amare....si ar trebui sa stii cand sunt conflicte in sanul propriei tale echipe...probabil te-ai gandi mai mult ce jucatori sa sacrifici ptr a-ti face "apararea"...

...+: ce legatura au capsunile, cu San Antonio si cu Gigi Becali ???...ca zau ca nu te mai inteleg ce vrei sa zici....sau era o fabula?.... :drak:

Adrian
5th August 2005, 05:12
Una peste alta mie mi se pare ca toate echipele s-au "intarit"...de fapt cele bune au devenit si mai bune, iar alea slabe...
Miami a dat lovitura, intr-adevar, dar totul i se datoreaza lui Shaq, care a renuntat la 25 MIL $ !!!!! Adica o fi el Shaq, dar sunt 25 DE MILIOANE!!!! Acum Miami arata cam ca un Real Madrid la fotbal, plin de vedete dar si cu multe personalitati! Ca talent, cred ca sunt primii din Liga, dar "chemistry" conteaza de multe ori mai mult....
Una dintre echipele care a pierdut mult este Detroit...sa vedem acum cat conteaza plecarea lui Brown.
============================================
Uite cum e cu amnesty option, explicat in sfarsit bine :

The primary benefit to the team opting to exercise the amnesty option on a player is the removal of that player's salary from the computation of the NBA luxury tax for this season and any seasons remaining on his contract. The annual salaries will still count against the Salary Cap, and the team will still be obligated to meet the full terms of that contract. But reducing the luxury tax payment – a dollar-for-dollar penalty for teams whose payrolls exceed $61.7 million this season – is a very real benefit. That's why prominent players like Michael Finley, Allan Houston and Jalen Rose are all being reported as strong amnesty candidates.

Players waived under the amnesty option will collect the full amount of their original contracts. Depending on the nature of the contract they sign with a new team, they could "double-dip," which means they'll collect from both teams. This is one of those win-win scenarios. Teams can save a great deal of cold, hard cash while increasing roster flexibility and players have what amounts to an entirely new avenue to free agency with the prospect of getting paid twice.

Asta inseamna ca Allan Houston poate fi semnat cu 1$ de o echipa, ca el primeste salariul de la vechea echipa...

uvictor
5th August 2005, 10:40
@Adrian - cred ca totul i se datoreaza lui Pat Riley, parerea mea... Sau hai sa nu fiu egoist: in mare masura lui Pat! Acum ai dreptate prin paralela cu Real M, mai ales ca Walker e problematic, nu ca J Williams nu ar fi ;)
@Jason_Kidd - Bynum e o mare speranta si atat, nu ma 'trambalez' ci doar sper...mai ales dupa rusinea din sezonul trecut. Sa stii ca nici cu Mihm nu imi este rusine!
@Mertin - lasa ca o sa vada sezonul viitor 'dusmanii' ca a venit si vremea noastra :D. A trecut prea mult timp...:P

caseta
5th August 2005, 11:36
@uvictor - prea mult timp ???? acum chiar ejti obraznic. si nu zic asta numai ca fan bulls care nu si-a vazut echipa in playoff 7 ani la rind. intreaba un fan din washington, sau un fan al lui warriors sau hawks. nu mai vorbesc de clippers, ca la aia se stie ca patronu e un scirtar.

@zeus - contracte mari nu prea au cum sa dea nici unii, decit aia care sunt sub capspace. adica atlanta, cleveland (care nu mai au mult cap space ca l-au consumat pe free agents), clippers si hornets. ultimele 2 nu se prea agita din motive de patroni cacaciosi. iar in atlanta nu vrea nimeni, ca nu pupa playoff.
asa ca houston, finley si alti eventuali "beneficiari" ai amnesty rule vor primi cel mai probabil mid-level exception care e pe la 5 mil pe an. unii poate vor accepta chiar mai putin (de ex veterans' exception). oricum ei isi iau integral banii din contractele curente, platite de echipa care ii "wave". adica dallas ii va plati in continuare sal lui finley, doar ca nu va plati luxury tax pt el.

chiar daca exemplul dat de tine nu e realist, ai dreptate ca GMs lui wolves si suns au cam comis-o. numai ca nu tre sa uiti ca la momentul respectiv deciziile preau corecte. iar wolves, daca nu s-ar fi accidentat cassell in 2004 in playoff, eu cred ca i-ar fi batut pe lakers in finala vestului si ar fi avut sanse la titlul. americanii au o vorba apropo de decizii care par bune si apoi se dovedesc gresite: "hindsight is always 20/20". (nu stiti ce inseamna -> google ;))

faza cu abdur-rahim e cam naspa pt nets ... dupa ce s-au chinuit atit cu trade-ul .... si daca nu se face trade-ul, pierd si trade-exception-ul care ar fi ajuns la portland (daca nu il fol pina la sfirsitul lui iulie, nets il pierdeau).

PS: hai sa nu murdarim sportul asta amestecindu-l cu nume precum jiji becali. please.

thekobe
5th August 2005, 13:49
adrian tu chiar crezi ca donut a lasat aia 25 mil de bunavoie dupa tot *****ul de acum un an cu "o sa cer max pana la 50 de ani" si "if someone gets 25$ and i get 26$, i'm still the highest paid but i'm a benz not a bmw" ?

nu stiu de ce am impresia ca a fost ceva de genul :

riley : bah shaq uite care-i treaba. tu vrei 25 mil pe 5 ani, noi nu putem sa-ti dam decat 20 mil ca deja ai imbatranit si in playoff arati ca dampier, asa ca trebuie sa-ti aducem ajutoare. accepti sau o tai in alta parte si iei si mai putin de atat ?

snaq : *mumble* bine, da ma lasi intai sa dau in presa ca vroiati sa ma semnati pt 125 mil si dupa cateva zile ma semnati cu cat ati vrut voi si zic ca am renuntat de bunavoie la 25 mil ca asa sunt eu altruist si bun la suflet de felul meu http://www.ocf.berkeley.edu/~wwu/YaBBImages/rolleyes.gif

uvictor
5th August 2005, 14:33
@caseta - eram ironic :P. Si referitor la patronul scartzar de la clippers, s-a vazut vara trecuta cand l-au ratat pe Kobe la mustata. Oricum a fost 'fishy' anul trecut toata harababura aia :D
@thekobe - adevarul e intotdeauna la mijloc :D Numai ca shaq stie si intotdeauna a stiut sa faca valuri...Valuri -> publicitate -> bani -> il doare in kot de 5 milioane pe sezon pierduti

Raptor
5th August 2005, 14:52
E... nici chiar in cot...

Jason Kidd
5th August 2005, 18:47
5 mil sint 5 mil ptr oricine, dar asa e, adevarul e undeva la mijloc.
Nu cred ca ar fi luat mai mult de 20 sau 25 mil de la nici o alta echipa. Ca sa nu spun ca e un risc enorm anyway, la +32 de ani si cu o greutate oscilanta. E f posibil ca sa clacheze dupa 1 sau 2 ani. Dar deocamdata a dovedit ca e un jucator de echipa si ca prezenta lui face bine nu doar pe teren ci si in vestiar. Ceea ce Miami aveau nevoie.
@uvictor - nu vreau sa intru in contre cu tine (desi nu ma feresc de obicei), dar Mihm a dovedit la cel putin 3 echipe ca este un centru serios, hard worker, good ethics pe cind donut-ul ala micu' Bynum se juca acum 2 ani cu copii de 14 ani in parc. Nu-mi dati din nou exemplul lui TMac sau Kobe sau Garnett, aia sint mari exceptii, Bynum deocamdata e un cacacios de 17 ani care nu stie cind sa deschida gura. Ceea ce nu inseamna ca nu poate deveni in timp un jucator bun. Dar nu mai devreme de 2-3 ani.
Daca gresesc va las pe toti sa-mi dati un shut virtual in fund si platesc o bere la tot forumul. /hello
@Silver - Nu cred ca Suns management a facut ceva rau. Aici e chestie de tirguiala si de a alege dintre a pastra bani ptr unul din viitorii colosi ai ligii (Amare) si un jucator ff bun, dupa parerea mea, Johnson. In conditiile in care nu vor sa plateasca luxury tax. Din ce am citit, Johnson a fost nemultumit ca era vioara doua/treia, ca nu se impaca cu Stoudemire si ptr ca mgmt-ul lui Suns nu i-a dat 60 mil vara trecuta. Dar business-ul e business si il inteleg. Daca alegea Lakers, Miami, Detroit sau Minnesota il respectam ca decision taker. Asa, se duce la Foresta Falticeni din Atlanta, o echipa care n-a facut niciodata nimic si nici nu vad cum o sa schimbe el - mai ales ca va juca point guard-, cred ca nu a cistigat nimic.
Nici Minnesota nu a facut nimic rau cind l-a luat pe Spree, era un jucator exact de banii pe care ii lua. Sigur ca Spree nu e un role model, dar citeodata ai nevoie ca de apa de un jucator pe o anumita pozitie. Uita-te la Miami si Walker. Shaq il poate tempera asa cum Garnett l-a putut tempera pe Spree ...

Nets spun ca genunchiul lui abdur-rahim arata rau, desi problema lui a fost in ultimul timp cotul.
abdur-rahim declara ca a avut un accident la genunchi in liceu si la fiecare physical are aceeasi problema, dar ca nu-l impiedica sa joace.
Pe de alta parte, Portland spune ca ei nu stiau ca genunchiul lui abdur-rahim sa aiba vreo problema. Inca odata, asta complica lucrurile nu doar ptr Nets si Portland.

uvictor
5th August 2005, 23:26
@Jason_Kidd - de unde si pana unde contre?! Chiar eu am zis intr-un post anterior, ca si Mihm reprezinta o solutie pentru centru, ba chiar titular pana cand Bynum se va impune (daca... :) eu asa sper :D). Dar totusi sa stii ca Mihm mi s-a parut oscilant in ultimul sezon la Lakers, in sensul ca ba era cel mai bun la rebounds din echipa ba inscria d-abia 5 puncte. Asta poate insemna si ca Odom sau K Bryant au preluat stafeta in meciul respectiv dar poate fi si un semn de inconstanta :P

Jason Kidd
6th August 2005, 13:59
Un trade rumor intre Minnesota si Detroit, implicindu-l pe Kevin Garnett si cei 2 Wallace.
Greu de digerat, cel putin la ora asta, dar nu imposibil.
http://www.freep.com/sports/pistons/pistons6e_20050806.htm
http://torontosun.com/Sports/Columnists/Harris_Bill/2005/08/05/1160089.html

caseta
7th August 2005, 15:27
prima reactie a fost: :rolleyes:
si intr-adevar e greu de crezut. mai ales ca detroit ar renunta la 2 titulari, dintre care unul este/a fost cel mai bun jucator defensiv al nba. dupa cum zice si in articol, draft picks sunt irelevante, pt ca ar fi la finalului primei runde de draft. pozitii probabil intre 24 si 28.

dar .... daca stai sa te gindesti un pic .... nu e chiar imposibil. motive ar cam fi: rasheed mi s-a parut o umbra a ceea ce a fost inainte. a facut un job bun dpdv defensiv la duncan, dar asta si cu ajutorul lui big ben iar dpdv ofensiv .... he sucked.

big ben, desi inca foarte bun dpdv defensiv, nu a fost niciodata prea important in ofensiva. iar jocul lui defensiv se bazeaza mult pe calitatile fizice pt ca e undersized. si sezonul asta mi s-a parut ca a mai slabit ritmul.

daca dumars crede ca virsta incepe sa isi spuna cuvintul in cazul celor 2 wallace .... ar putea sa considere trade-ul.

iar KG ar oferi defense si reb (cel mai bun la reb, mai mereu in defensive first team) si in plus calitati ofensive cit cei 2 wallace combinati. daca dumars reuseste sa aduca si un C cu calitati defensive, poate ca detroit ar avea chiar mai multe sanse la titlu decit cu cei 2 wallace. in mod sigur conferinta de est ar fi muuuult mai interesanta decit acum 2 ani.

SilverZeus
7th August 2005, 16:53
Nu cred ca Suns management a facut ceva rau. Aici e chestie de tirguiala si de a alege dintre a pastra bani ptr unul din viitorii colosi ai ligii (Amare) si un jucator ff bun, dupa parerea mea, Johnson. In conditiile in care nu vor sa plateasca luxury tax. .

...prostia era ca nu au renuntat de la bun inceput la JJ, avand in vedere frustrarile lui JJ scandalul iscat intre cei 2 dupa un meci against Miami.....dar ei l-au scos de pe linie si pe Q....oricum, I don't give a F@@@@@@ about Suns and their GM.....

----referitor la tradeul respectiv: ...ar fii superb tradeul ptr Pistons...dar parca am mai auzit zvonuri de genul: Al Harrington traded for D Milicic....oricum cred ca Detroit deja se ling pe buze

Raptor
7th August 2005, 18:25
Da Shaq pentru Diddy n-ai auzit? :D

intruss
7th August 2005, 20:18
Frumos... L. Hughes si D. Marshall la Cleveland...
cu starting line-up-ul asta Snow, Hughes, James, Marshall, Ilgauskas... sigur ii vom vedea pe cavaleri in Play-Offs :yeah:

Nightfly
8th August 2005, 01:08
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2127979&CMP=OTC-DT9705204233
Exact cand ma bucuram si eu ca o sa aiba Nj iarasi un PF bun ca nu a mai avut unu de pe vremea lui K-Mart se intampla asta :( s-au dus sansele la finala conferintei de inainte sa inceapa macar campionatu) (asta daca e adevarat si cred ca e)

SilverZeus
8th August 2005, 12:20
....mda...de acord cu tine night fly....si mie imi pare rau

...tocmai citisem ceva de genul ca Rahim nu mai prea doreste ca devina un "Net"


Un trade rumor intre Minnesota si Detroit, implicindu-l pe Kevin Garnett si cei 2 Wallace.

....MAdShillz: de curiozitate, care va fii echipa ta preferata, daca se confirma si se intampla zvonul respectiv ??? :D :P :ok:

Raptor
8th August 2005, 23:04
Latest news : phone call from kidd sorted it out- deal will be completed by this evening, i hope so as the nets badly need him.

Nightfly
8th August 2005, 23:17
Hm sper sa ai dreptate si sper cu mare "ardoare"...

Jason Kidd
9th August 2005, 14:05
...prostia era ca nu au renuntat de la bun inceput la JJ, avand in vedere frustrarile lui JJ scandalul iscat intre cei 2 dupa un meci against Miami.....dar ei l-au scos de pe linie si pe Q....oricum, I don't give a F@@@@@@ about Suns and their GM.....
Incep sa am dubii asupra perceptiei mele despre unii dintre forumisti.
Am avut mereu senzaztia ca SilverZeus nu este un golanash care s-a strecurat din greseala pe forum.
In fine, o pun pe seama caldurii toride din ultima vreme ...

Mi s-a parut interesant sa discutam si despre ce sta in spatele deciziilor conducerii echipelor in NBA, tocmai ptr ca reprezinta de multe ori ceva din care invatam cu totii, mai ales in conditiile in care Romania trece printr-o perioada de tranzitie in management. In plus, NBA-ul nu inseamna doar dribling, slam dunk si statistici, ci si conducere. NBA-ul a ajuns la nivelul la care e printr-un cumul de factori, un factor important fiind si felul cum a fost managed ca sa ajunga aici. Si asta poate fi subiectul unui tread special, chiar daca ar avea putini aderenti.

Putin cite putin, Abdul Rahim ajunge in New Jersey, dupa iesiri marcate de emotii necontrolate. Ca sa vorbim de management, Nets nu au facut decit sa rumege putin un physical care arata altfel decit se astepta toata lumea. Iar cind temerile lor nu a ufost confirmate, au reluat dealul. Nimic anormal, decit poate ptr jucator. Dar interesul si educatia lui in management sint diferite de cele ale clubului.

Nu stiu daca are rost sa vorbim despre potentialul deal Garnet-Wallaces, dar ...
Ptr Minessota poate face sens faptul ca ei nu par a avea ce pune linga Garnett, un super-jucator care e posibil sa se fi saturat sa joace intr-o echipa care nu reuseste sa treaca de un anumit nivel.
@Caseta, nu stiu daca ar face sens ptr Detroit,care mi se pare o echipa legata. Nu cred ca vreunul dintre cei 2 Wallace da semne de virsta (apropo ambii au doar 2 ani mai mult decit Garnett). Ben Wallace a fost mereu mai putin activ in atac, desi anul asta a aratat un improvement vizibil.Cit despre Rasheed, nu cred ca in finale au fost suficiente plays special ptr el. El este, una peste alta, un jucator de 7 ft cu reale calitati ofensive si un f bun aparator. Nu cred ca Detroit l-ar trade ptr iesirile lui si technical fouls. Pina la urma, este un jucator de echipa care isi plateste singur amenzile si am senzatia ca stie exact pina unde poate merge, situatie total diferita de, sa zicem, Artest.
Dar ideea nu e pe cine dau, ci pe cine primesc. Ori moneda de schimb, Kevin Garnett este, o spun din nou, probabil jucatorul ultimilor 5 ani si al urmatorilor 5. Detroit are salile pline pricum, insa un astfel de jucator le-ar aduce nu doar si mai multe transmisii televizate, ci si un model uman de care orice echipa are nevoie.

intruss
9th August 2005, 14:28
Nu sunt mare fan Lakers, si nici K. Brown nu e unul dintre jucatorii model, insa nu cred ca LAL a facut o afacere proasta ca l-a incorporat. Sunt curios ce pozitie va juca... de fapt, nu cred ca va prinde primul 5...

Raptor
9th August 2005, 15:35
Din cate stiu eu, Shareef e unul din gentleman-ii NBA-ului (din ce in ce mai putini in ziua de azi... ar mai fi (De fapt e) Grant Hill), si mie se par normale atat reactiile lui, cat si cele ale clubului.

El, desi are conditia de "scar tissue" in genunchi de cand a fost draftat, n-a lipsit nici macar un meci din pricina genunchilor, si i se pare normal sa nu fie atatea discutii pe seama acelui tzesut.

In acelasi timp, pentru Nets, care au mai avut probleme si cu Kerry Kittles si Alonzo Mourning, si pentru care 38 milioane de $ nu sunt chiar de colo, au trebuit sa cerceteze in amanunt daca nu cumva, odata cu varsta lui Shareef over the years, ar putea sa apara probleme (grave) la genunchii sai.

Eu cred ca e o atitudine normala din partea ambelor parti... si eu zic (sper) ca se va rezolva, mai ales acum ca J-Kidd a si vorbit cu el etc. E un om deosebit si eu zic ca ar fi valoros, daca nu va participa extrem de mult ca jucator, pur si simplu ca liant al echipei si ca om cu capul pe umeri.

Despre Jeff McInnis... nush ce sa zic... despre el se zice ca e piaza rea din echipa din care face parte (vezi Cleveland), sper sa nu aibe aceeasi titulatura la NJ. Other than that, ar fi un foarte bun backup PG pentru Kidd, si ar putea sa-i dea some free time lu' Jason, in meciurile mai putin importante/in meciurile usoare.

Sper ca Shareef va semna si totul va fi ok, pentru ca I can hardly wait sa inceapa noul sezon... si sper ca NJ sa nu patzeasca la fel ca LA Lakers cu Shaq, Malone, Kobe si Payton...

Personal, cred ca Kidd, Vince, Jefferson si Shareef, cu Krstic pivot se vor intelege de minune in teren (gandindu-ma cam ce caracter au fiecare, mod de comportament etc).

Thoughts on this?

SilverZeus
9th August 2005, 22:26
Incep sa am dubii asupra perceptiei mele despre unii dintre forumisti.
Am avut mereu senzaztia ca SilverZeus nu este un golanash care s-a strecurat din greseala pe forum.
In fine, o pun pe seama caldurii toride din ultima vreme


...iti multumesc frumos pentru apreciere si ptr faptul ca pui o eticheta pe un om pe care nu il cunosti...este foarte matura si responsabila reactia ta....insa nu ma surprinde "spiritul" tau de forumist "justitiar": eu mi-am exprimat mai demult o parere despre GM-ul unei echipe....tu nu ai inteles ce am vrut sa-ti spun...ca un "golanash" batut de Soare ce sunt, am revenit ptr a-ti explica ce am vrut sa spun (cu toate ca unii intelesesera, insa am revenit tocmai din dorinta de a purta un dialog normal cu persoana ta)

...aaa, sa nu uit: iti multumesc si ptr faptul ca explici cum sta treaba cu NBA-ul si cum se conduce el si unuia ca mine "care s-a strecurat din greseala pe forum"...cu toate astea trebuie sa recunosc ca e interesant ce spui si sustin creearea treadului respectiv...insa, domnule user, nu te supara, dar felul in care te exprimi cel putzin ptr mine, lasa mult de dorit....asa ca please, lasa-mi persoana in pace si nu te mai obosi sa conversezi cu mine daca stilul meu de mahalagiu si golanash iti schimba tie perceptiile....
In fine, o pun pe seama caldurii toride din ultima vreme...

mishu
9th August 2005, 22:32
caldura mare nenicule... caldura mare... si spirite incinse...

SilverZeus
9th August 2005, 22:55
Din cate stiu eu, Shareef e unul din gentleman-ii NBA-ului (din ce in ce mai putini in ziua de azi... ar mai fi (De fapt e) Grant Hill), si mie se par normale atat reactiile lui, cat si cele ale clubului.

El, desi are conditia de "scar tissue" in genunchi de cand a fost draftat, n-a lipsit nici macar un meci din pricina genunchilor, si i se pare normal sa nu fie atatea discutii pe seama acelui tzesut.

In acelasi timp, pentru Nets, care au mai avut probleme.... au trebuit sa cerceteze in amanunt daca nu cumva, odata cu varsta lui Shareef over the years, ar putea sa apara probleme (grave) la genunchii sai.

Despre Jeff McInnis... nush ce sa zic....
.......
Thoughts on this?


..eu cred ca in "disputa" respectiva are dreptate atat Rahim, cat si clubul din NJ.....ptr un jucator ca el (ptr imaginea lui) e mai mult decat deranjanta aceasta "ezitare" din partea clubului de a-l semna pe motive de sanatate ....el vine cu niste argumente care nu prea tzin ptr un club profesionist, chiar daca "jocul" sau nu a avut de suferit pana acum...pe de alta parte Nets, care sustin ca l-au dorit atat de mult, dintr-o data prea il vad "de sticla" pe jucator....pana la urma sper (ptr Nets) ca se vor intelege....

Raptore, tu spui "over the years"...dar ce contract vor astia de la Nets sa-i ofere?...oricum, ca sa inchei: o cicatrice nu reprezinta neaparat o "afectiune" organica., ba mai mult arata o vindecare....daca pana acum jucatorul nu a aratat "reacutizari" ale afectiunii (ce a "provocat" cicatricea), nu cred ca Nets ar trebui sa-si faca atatea probleme...insa probabil stiu ei mai bine care e situatia in cazul respectiv

add: citisem pe hoops ca Nets s-ar reorienta acum spre altcineva decat Abdur-Rahim ... eu zic ca ar fii pacat ca in locul unui jucator ca Rahim sa vina un Diop sau un Songalia


-referitor la Jeff McInnis: o achizitie buna....zic eu

caseta
10th August 2005, 00:27
bah, avind in vedere ca dupa parerea mea sunteti 2 dintre userii cu pareri si posturi pertinente, nu are sens sa va dati in cap ....

revenind la nets si rahim, eu cred ca rahim va ramine la nets. in mare parte din cauza ca lui nets le expira trade exceptionu azi la miezu noptii, si ar ramine cu mina goala. in plus se cam caca pe ei la faza cu genunchiul - e adevarat ca e riscant, dar din cite stiu eu asigurarea ar acoperi pierderile in caz de accidentare.

rahim are oaresce dreptate, dar cred ca asta e cea mai buna situatie si pt el si pt nets si ar fi bine sa se impace. mai ales ca kidd, lawrence frank si carter parca au vb cu el .....

Raptor
10th August 2005, 00:43
Nets Rescind Trade for Shareef Abdur-Rahim


Abdur-Rahim
East Rutherford, NJ (August 9, 2005)- The New Jersey Nets have rescinded their trade with the Portland Trail Blazers for forward Shareef Abdur-Rahim, Nets President Rod Thorn announced today. The Nets and Trail Blazers had agreed on a deal, pending a physical, that would have sent the nine-year veteran to the Nets in exchange for the Nets first round pick in 2006, lottery protected, and the team’s trade exception as a result of the Kerry Kittles trade to the Los Angeles Clippers in 2004.
“We were anticipating adding Shareef to our roster,” said Thorn. “However, during the course of his normal physical examination, some questions arose that gave us cause for concern. After consulting with several noted specialists, we feel that rescinding the trade is our best course of action. We will now look in other directions for ways to improve our team for the upcoming season.”

Nightfly
10th August 2005, 01:10
Se pare ca domnul Caseta avea dreptate :D(si asta e foarte bine si ma bucura)

Raptor
10th August 2005, 01:54
“We were anticipating adding Shareef to our roster,” said Thorn. “However, during the course of his normal physical examination, some questions arose that gave us cause for concern. After consulting with several noted specialists, we feel that rescinding the trade is our best course of action. We will now look in other directions for ways to improve our team for the upcoming season.”

FUCK AND TRIPLE FUCKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKK

L-au luat pe Marc Jackson................... :headbang::headbang::headbang:

Jason Kidd
10th August 2005, 02:14
Domnu' Caseta, nu cred ca s-a certat nimeni in disputa Nets-Abdur Rahim.E doar o divergenta de interese si un viciu de procedura.
Cred ca era mai corect sa se faca physical-ul inainte de semnare si nu dupa, cu o zi-doua inaintea semnarii contractului.
Cert este ca amindoua partile au de pierdut. Dar probabil ca dupa rezultatele celor 3 medici Nets au considerat ca risca prea mult.

caseta
10th August 2005, 02:29
de data asta kidd cred ca e de-a dreptul incintat. mai ales dupa ce acum 2-3 zile l-a sunat pe serif sa il convinga sa nu se supere pe atitudinea celor de la nets. dupa ce l-au pierdut pe kenyon martin, acum nets il pierd si pe serif .... iar marc jackson .... fuggetaboudit .... mai bine abdur rahim cu genunchiul lui "riscant" decit marc jackson complet sanatos.

cred ca e momentul ca kidd sa ceara trade. de data asta nets au facut-o de kkt. au irosit trade exception-ul, au pierdut un al doilea PF de valoare (si asta la jumate din banii pe care ii cerea kmart) si si-au facut un renume cam naspa. daca vince carter isi pierde motivatia si ajunge sa joace cum juca la raptors .... au "sanse" la primul pick in loterie .... :headbang:

cu alte cuvinte, in east sunt doar 3 "pretenders" - miami, indiana, detroit. care, impreuna cu spurs, sunt cele mai bune echipe din liga.

PS: nush daca ati observat, dar e primul an in care mavs nu fac vreun trade important. si asta ar putea sa fie un lucru bun. echipa se omogenizeaza si s-ar putea sa ridice pretentii mai mari decit anul trecut, cind au fost la 1 meci de finala vestului. pe mavs, rockets ii vad ca fiind cei care le sufla in ceafa celor 4 de mai sus, cu nuggets avind si ei sanse in functie de cum se mentine chemistry-ul echipei.

*** edit ***
@kidd - nu s-au certat, dar serifu s-a simtit lezat de ezitarile celor de la nets. a si declarat ca nu prea mai vrea sa fie un "net". si na ca nici nu este. ma intreb unde va ateriza. cred ca i-ar suride sa ajunga in conferinta de est, preferabil in div atlantic, numai ca acolo nu prea mai sunt echipe cu sanse la titlu.

dintre alea cu sanse, si care au nevoie de un PF, houston l-au luat deja pe ... imi scapa numele, mavs il au pe dirk la PF si nu cred ca ar fi o idee buna sa il mute SF ca ar fi depasit de jucatorii mai mici si mai agili, iar serifu nu joaca SF, miami au destui PF si nu au bani, indiana parca au deja PF ;), spurs si ei parca au, detroit la fel (chiar 2, chit ca unu joaca C).

poate un sign & trade cu cavs pt gooden, de care se zice ca e baiat bun da nu pricepe defensu de echipa nici sa il bati. pe de alta parte cavs il au pe varejao pe care cam vor sa il promoveze .....

poate kings sa aiba nevoie de un PF .... si cu ei cred ca ar avea sanse sa vada si el playoffu de pe teren, nu la tv. dar daca ei il vor sau au banii ... cu totu alta problema ....

ar mai putea avea loc la wizards, care au nevoie de front-court .....

Raptor
10th August 2005, 02:39
Ba ce kkttttttttttttttttt...

Lawrence Frank chiar vorbise cu Reef si i-a spus sa refuze oferta celor de la Milwaukee (adica 48 de milioane de $) si Reef a refuzat-o. Kidd a vorbit cu el. Se pare ca si Vince.

Si uite ce kk a iesit. In vine sa vomit. Hai ca ma culc...

SilverZeus
10th August 2005, 09:19
....ce sa mai zic si eu: Nets par si ei a avea o "problema"...la cat de mult l-au dorit pe Rahim, asa il arunca a cum ca pe o masea stricata...e grav (ptr ei) ca au ajuns sa se implice si jucatori ca JKidd, facand "lobby" ptr Shariff...sunt foarte curios si astept si eu reactia lui Kidd....hmm, imi aduc acum aminte ca Jason i-a refuzat pe Spurs (unde vb aia, avea "a very good shot") ptr ca venea dupa 2 Finale consecutive ratate de Nets, si probabil i se promisese de catre conducere conditii (jucatori) care sa ii ofere pana la urma lui Kidd titlul...l-am admirat atunci ptr faptul ca nu renunta la ideea de a castiga titlul cu Nets....acum probabil si-a cam schimbat parerea...

mishu
10th August 2005, 12:04
poate kings sa aiba nevoie de un PF .... si cu ei cred ca ar avea sanse sa vada si el playoffu de pe teren, nu la tv. dar daca ei il vor sau au banii ... cu totu alta problema

The Kings are reportedly discussing sign and trade options with the Portland Trail Blazers; however the Blazers are said to have no interest in any available Sacramento players... The Kings are said not to have the same concerns regarding scar tissue in Abdur-Rahim's knee.

oricum fie ca va ajunge la kings sau la alta echipa, nasoala faza pentru shareef... l-au plimbat atat cu vorba... venea si pe bani mai putini numa sa joace playoff... si acum e cam in pom... sa vedem daca iese deal-ul cu sacramento...