PDA

View Full Version : Platini umbla la Liga Campionilor!



Dennis
30th January 2007, 02:33
Abia ales in functia de presedinte al UEFA, Michel Platini pare sa fi inceput sa-si “plateasca” datoriile fata de cei mici, care l-au ajutat sa ajunga in fruntea forului european. Platini a declarat pentru postul Canal Plus ca doreste "doar sa reechilibreze" Liga Campionilor, reducand de la patru la trei reprezentantele marilor campionate incepand din 2009, dar acest proiect nu este decat o parte "infima" din programul sau.

"Īn Liga Campionilor este nevoie de o reechilibrare intre cluburile marilor tari si cele ale altor tari. Pentru Anglia, Spania si Italia in prezent exista 2 plus 2 (doua calificate direct, doua pentru turul trei preliminar), eu propun trei echipe direct calificate pentru o reforma care va incepe in 2009", a spus Platini, informeaza AFP. Apoi, noul presedinte al UEFA a fost ironic: "De ce nu o Liga Campionilor cu 32 de echipe cu opt cluburi din tarile mari (inclusiv Germania)? Ii vom lua un loc unei tari mari si il vom da altei tari care nu dispune de aceleasi mijloace financiare".

Pentru Platini, aceasta schimbare este "infima". "Exista lucruri mult mai importante in fotbal decat sa ne gandim care va fi a patra echipa in 2009. Nu au decat sa termine in primele trei", a spus Platini.
Michel Platini a revenit si asupra altor aspecte din programul sau, evocand solidaritatea din timpul campaniei, pentru care a fost considerat un "romantic social" de catre Theo Zwanziger, presedintele Federatiei Germane de Fotbal.

"Astazi dam mai multi bani federatiilor mici. Dar nu este o problema de bani. De exemplu, daca antrenori georgieni vin 15 zile la Clairefontaine (centrul de antrenament al echipei Frantei), acest lucru este platit de UEFA", a afirmat Platini, care a revenit si asupra proiectului "6+5", care ar impune cluburilor sa alinieze cel putin sase jucatori selectionabili in echipa nationala a campionatului lor. "Este o solicitare a FIFA pe care o sustin in totalitate, dar va fi dificil de convins Comisia Europeana", a spus el surazand.

Īntrebat de faptul ca deja Anglia si Germania i-au transmis mesaje de avertizare, Platini a spus: "Important este sa muncim in interesul fotbalului. Oamenii care nu au fost pentru mine vor veni spre mine (...) Este putin o lume politica".


Mie personal mi se par foarte importante aceste schimbari shi cred ca sunt demne de discutat.

Ce m-a interesat foarte mult in acest articol a fost partea in care Platini a dezvaluit proiectul lui sustinut de FIFA, in care s-ar impune cluburilor sa joace cu 5 jucatori din tara lor, fara atati straini.
Asta ar fi decizia care cred ca ar echilibra cel mai mult fotbalul din Europa.

Ce parere aveti??

Liviu
30th January 2007, 13:01
"Īn Liga Campionilor este nevoie de o reechilibrare intre cluburile marilor tari si cele ale altor tari. Pentru Anglia, Spania si Italia in prezent exista 2 plus 2 (doua calificate direct, doua pentru turul trei preliminar), eu propun trei echipe direct calificate pentru o reforma care va incepe in 2009", a spus Platini
Adica schimbare si nu prea . Nu vor mai intra direct 6 echipe din cele 3 tari ci 9...Vor disparea echipele clasate pe locurile 4 din campionatele respective . Anul asta au fost : Osasuna , Chievo si Arsenal . Cu exceptia ultimei , celelalte nu conteaza in fotbalul european si au fost eliminate de HSV respectiv...Levski...:D . Si cam asa e in fiecare an . Cred ca de fapt li se face o favoare echipelor de pe locurile 3 din cele 3 tari - sa se califice direct .
Si ca sa revin la faptul ca vor intra direct nu 6 ci 9 echipe...asta nu ne afecteaza si pe noi in mod direct ? Vorbim de 2009 , daca situatia se mentine , s-ar putea sa nu mai intre campiona direct , existand mai multe echipe calificate direct in grupe . Se scot 3 echipe din tabloul CL ca sa li se faca loc reprezentantelor Andorrei si Luxemburgului , care vor sa inscrie campiona in CL si Muntenegrului , o noua tara pe harta Europei .

georgebz
30th January 2007, 13:17
E o idee foarte buna si subscriu

Cappone
5th February 2007, 23:46
foarte bine face daca le ia cate un loc englezilor spaniolilor si italienilor
dar ramane de vazut daca va putea

YoYoyOi
5th February 2007, 23:54
Mai eu stiu ca Liga Campionilor e a campionilor, nu a vice campionilor si nicidecum a celor de pe 3, 4 5, sau 10 din campionat. Si asa ar trebui sa fie. Cu ce naiba ajuta ca nu se califica 2 si 2 ci 3 direct? Ca una dintre ele nu intra si ca locul e pus la bataie pt aia mititei? Mare scofala.
S-a denaturat total scopul acestei competitii.

Lavinia
5th February 2007, 23:58
da yoyo da mai e vorba si de valoare k nu potzi sa compari campioana poloniei,cehiei,belarusului sau yo mai styu ce alta tara cu echipele de pe locu 3,4,5 din anglia,spania si alte campionate puternice

delaparis
6th February 2007, 00:00
s-a intamplat intr-un an ... nu mai stiu exact ... 2001-2002 probabil sau mai devreme ... :rolleyes:

s-a intamplat ca semifinalistii sa fie toti pe locurile doi si trei in tarile respective :shocked: ... castigatoarea a fost o echipa care nici macar nu a fost campioana in tara ei ... :no:

georg40
6th February 2007, 00:08
De asta l-au si ales unele federatii pe Platini, pentru ca el a promis o restructurare a cupelor europene, in asa fel ca acestea sa nu mai fie apanajul cluburilor din Spania, Italia, Anglia, Germania su Franta. Toate cele 52 de tari membre trebuie sa aiba sanse egale de participare. Cupa campionilor sa apartina campionilor, iar Cupa UEFA sa se desfasoare intr-un sistem asemanator celui de azi, dar ceva mai perfectionat privind structurarea valorica.

Lavinia
6th February 2007, 00:09
pey si oricum tot la tarile astea o sa ajunga trofeul...

YoYoyOi
6th February 2007, 00:09
DA...dar ganditi-va cum au ajuns acele echipe puternice? Pe ce bani?
Steaua n-a castigat de cand exista atatia bani intr-un an ca sezonul trecut. Daca mai participa (si nu ma luati la misto) inca 2-3 ani in CL va strange si mai multi bani, va aduce jucatori mai valorosi, iar peste alti 3 ani va fi mult mai sus. In acelasi timp si celelalte echipe au de castigat ca punctele la coeficienti se strang si participam cu 2 apoi cu 3 echipe in CL. Si uite asa in cativa ani vom fi egalii Italiei ca participante in marea vanzoleala. Si asa vor curge si mai multi bani si vor veni si mai multi jucatori valorosi.

Asa s-au ridicat si marile echipe de acum. Si asa se vor ridica altele de acum inainte. Daca sunt conduse cum trebuie.

delaparis
6th February 2007, 00:12
. Cupa campionilor sa apartina campionilor, iar Cupa UEFA sa se desfasoare intr-un sistem asemanator celui de azi, dar ceva mai perfectionat privind structurarea valorica.

cupa UEFA e bine structurata ... parerea mea ... ce trebuie ar fi ca CL sa fie mai restrictiva cu tarile "mari" in fotbal si mai deschisa competitiilor din est :rolleyes: ... si astia tot campioni au fost ... ce naiba :rolleyes: ... sa joace acolo sansa lor ... e corect ... nu ?

Lavinia
6th February 2007, 00:13
yoyo..s'au ridicat k au devenit faimoase si au atras sponsori...banii kre ii castiga echipele mari in cl ii dau pe un transfer...

YoYoyOi
6th February 2007, 00:24
pai de ce au atras sponsori Lala? Ca au participat acolo. Si cu asta s-au si riricat. Noi ce facem? Lancezim pe fundul albiei de atatia ani ca noi nu avem Siemens sau Benq pe tiept. Noi avem Bergenbier si RAFO si vrajeli mioritice. Si drepturi de televizare de la foarte putin spre deloc si alte rahaturi. Si daca scoatem capul de la cutie i se trezeste neuronul singuratic unui Rummenige ca ii luam locul de joaca si ne-am bagat galetuta in groapa lui cu nisip.
Ia sa mai mearga dracului toti si sa fie sanse egale pt toti.
Cine s-ar fi asteptat ca Steaua sa ajunga anul trecut atat de departe? Eu una nu. Am simtit ca ne-o da Betis de la 4-0 in sus de nu stim nici ce numar avem la apartament sau la casa...si uite ca nu a fost chiar asa. Si Legia Varsovia poate sa faca surpriza intr-un an si sa ajunga in Finala sau chiar sa o castige. DAr daca nu i se da sansa cum sa faca treaba asta?

Lavinia
6th February 2007, 00:25
mey..traim in romania...nush ce mare sponsor ar veni la noi sa arunce cu bani in stanga si'n dreapta...

YoYoyOi
6th February 2007, 00:31
O sa vina in curand;)
Daca o tinem asa cu participarile inca un an doi o sa vina. Se vor bate la usa noastra;)

Ar trebui sa renuntam la conceptia asta cu "traim in Romania", e de domeniul trecutului. suntem stapani pe propriile fapte si trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta sa evoluam. Dar doar daca ne rupem de durerile si conceptiile din trecut.

Lavinia
6th February 2007, 00:32
un an doi...poate 5-6...

Dennis
6th February 2007, 02:45
O sa vina in curand;)
Daca o tinem asa cu participarile inca un an doi o sa vina. Se vor bate la usa noastra;)

Ar trebui sa renuntam la conceptia asta cu "traim in Romania", e de domeniul trecutului. suntem stapani pe propriile fapte si trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta sa evoluam. Dar doar daca ne rupem de durerile si conceptiile din trecut.

Aici ai totala dreptate. Noi, romanii gandim tot in trecut, ceea ce e total gresit. Daca vrem sa facem performanta, bani, faima shi echipe mult mai valoroase in tara asta trebuie sa luptam pentru ele. Dar pentru a incepe lupta depindem putin shi de comisia UEFA, dar cel mai mult de noi!

Lallaaa, daca inca 2 echipe acum fac cinste Romaniei in Europa sezonul asta shi sezonul care vine, sunt sigur ca sponsorii o sa vina. O sa vezi.

danpuric78
6th February 2007, 03:25
O sa vina in curand
Daca o tinem asa cu participarile inca un an doi o sa vina. Se vor bate la usa noastra
Ar trebui sa renuntam la conceptia asta cu "traim in Romania", e de domeniul trecutului. suntem stapani pe propriile fapte si trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta sa evoluam. Dar doar daca ne rupem de durerile si conceptiile din trecut.

1. Tocmai ca nu se scapa usor de mentalitea asta. Iar exemplu cel mai concludent sta in fraze de genul "nu vine nici un sponsor sa bage bani la noi".
Inca mai persista ideea ca sponsorii sunt persoane care baga bani in fotbal asa de florile marului sau ca sa se dea mare. E drept ca fotbalul romanesc a fost si inca mai este dominat de mafioti care au lasat impresia ca fac "bine" bagand bani la fotbal.
Nu fratilor, sponsorii investesc in fotbal cu un scop clar, cuantificabil, nu cu abureli de gen po****ritate sau notorietate.
O alta falsa premisa e ca sponsorii "nu vin" in Romania.
Sponsorii sunt deja in Romania. Care din sponsorii marilor echipe din Vest nu activeaza si in Romania. Cate firme multinationale nu sunt si in Romania.
problema e ca fotbalul nu a reustir sa-i atraga. Imaginea de activitate dubioasa intretinuta de personajele dubioase din fotbal a tinut departe firmele serioase.
Insa si eu cred ca inca un an doi de performante i-ar atrage in fotbal.

2. Momentul e prielnic pentru romania acum cu anuntatele reforme ale lui Platini.
Era normal ca sa se dea ceva si estului. Estul europei a crescut in ultimii ani atat fotbalistic cat mai ales ca importanta economica. Sutele de milioane de consumatori din Polonia, Ro, Ungaria, Ucraina rusia, etc. incep sa reprezinte un interes din ce in ce mai mare pentru cei care platesc spoturile publicitare in timpul CL.
Calculul e simplu: o echipa mai putin din Spania, Italia sau Anglia nu va afecta audienta foarte mult in tarile respective, insa una din Polonia sau Romania creste semnificativ audienta in aceste tari. Iar Ford, mastercard si ceilalti cam asta vor.
Fotbalistic vorbimd nu se vor schimba multe, tot cei pe care -i stim vor juca finale de CL, insa au si echipele meci sansa de a se vedea pe la "masa bogatilor".
Si daca am reusti sa scoatem capul un pic atunci cand pe nimeni nu-i interesa de noi, nu vad de ce nu am continua sa luptam acum.

grekul
6th February 2007, 10:14
pentru ca si noi suntem in situatie,parca as fi de acord cu schimbarile. dar sincer mai bine vad locul 4 din anglia cu locul 4 din spania( am toate sansele sa vad un arsenal-real sau un liverpool-valencia) decat sa vad partizan belgrad cu wisla sau mtk budapesta cu hajduk split, acestea fiind campioanele din tarile lor. ipotetc

Sevilla86
6th February 2007, 10:39
Tarile mari vor avea 3 echipe, dar nu trebuia sa fie calificate direct in grupe. Cel putin una din ele ar fi trebuit sa joace preliminarii. Cu asta nu sunt in totalitate de acord.
Decizia cu jucatorii e buna. Fiecare echipa sa aiba cel putin sase jucatori selectionabili in echipa nationala a campionatului lor. Partea cu "selectionabili in echipa nationala" e geniala pt ca se evita naturalizarile, casatoriile etc. Pana acum puteau sa obtina 14 brazilieni cetatenie si se rezolva, intrau toti in lotul echipei.

Lavinia
6th February 2007, 13:50
mie asta cu jucatorii mi se pare o prostie..ar insemna ca echipele engleze sa aiba numai mosi sau numai jucatori de mana a 2-a ptr k ei la tineret nu prea mai au cine stye ce jucatori...plus k peste ani nu isi mai aduce nimeni aminte ca x din y avea doar 1 jucator de nationalitate y ci ca echipa era din tara respectiva si a castigat trofeul ptr acea tara...

danpuric78
6th February 2007, 18:30
pentru ca si noi suntem in situatie,parca as fi de acord cu schimbarile. dar sincer mai bine vad locul 4 din anglia cu locul 4 din spania( am toate sansele sa vad un arsenal-real sau un liverpool-valencia) decat sa vad partizan belgrad cu wisla sau mtk budapesta cu hajduk split, acestea fiind campioanele din tarile lor. ipotetc
Tu da, e foarte clar ca si eu as prefera asta, insa wisla-mtk ar avea o audienta mult mai mare in polonia sau ungaria decat ar avea un valencia-arsenal.
Si eu cred ca asta incearca uefa, sa gaseasca o formula care sa maximizeze audienta in toata europa.

Lavinia
7th February 2007, 12:43
da dar ar avea audienta mare doar in tarile respective...

JJ
7th February 2007, 14:11
Decizia cu jucatorii e buna. Fiecare echipa sa aiba cel putin sase jucatori selectionabili in echipa nationala a campionatului lor. Partea cu "selectionabili in echipa nationala" e geniala pt ca se evita naturalizarile, casatoriile etc. Pana acum puteau sa obtina 14 brazilieni cetatenie si se rezolva, intrau toti in lotul echipei.
Propunerea asta e o tampenie in lumea actuala, care contravine principiului liberei circulatii a fortei de munca din UE. Daca lanseaza asta, o sa i se taie imediat macaroana de la Bruxelles. In plus, cred ca toti vrem sa vedem dueluri intre mari echipe cu cei mai buni jucatori.
Aia cu liga campionilor nu avantajeaza Romania, care e deja pe lista de CL cu doua echipe. Daca insa se califica mai multe echipe din tarile mari direct, s-ar putea ca ambele echipe ale Romaniei sa joace preliminarii CL.

Sevilla86
7th February 2007, 14:31
Propunerea asta e o tampenie in lumea actuala, care contravine principiului liberei circulatii a fortei de munca din UE.

Nu e vorba numai de UE. E vorba mai ales de America de Sud de unde vin zeci de jucatori in fiecare an. Stoparea migratiei jucatorilor din UE si din afara vine in sprijinul campionatelor mai sarace, cum este si al nostru.


cred ca toti vrem sa vedem dueluri intre mari echipe cu cei mai buni jucatori.

Daca aproba proiectul 6+5, diferentele de valoare intre campionate vor fi diminuate.
Multi "suporteri" ai echipelor de afara (Barcelona, Mancester etc.) nu sunt de acord cu asta, dar eu ma gandesc in primul rand la echipele de club si la campionatul din Romania.
Putin imi pasa ca echipele mari vor fi slabite d.p.d.v. valoric...
In felul asta vor aparea tot mai multe scoli de fotbal, iar toate cluburile vor incerca sa creasca jucatorii (ceva in genul lui Ajax) in loc sa-i cumpere de peste mari si tari.
Una peste alta masurile astea vin in sprijinul campionatelor mai mici, si in general in sprijinul fotbalului European. Eu unul cred ca era nevoie de asa ceva.

JJ
7th February 2007, 14:58
Daca echipele romanesti vor performanta, sa investeasca si sa ia jucatori buni, indiferent de nationalitate. Atat.
Oricum, daca se aplica, e un pas spre aparitia unei structuri diferite de FIFA, conduse de cluburi si orientate exclusiv spre spectacol si profit. Ceea ce n-ar fi deloc rau.

danpuric78
7th February 2007, 15:26
Daca aproba proiectul 6+5, diferentele de valoare intre campionate vor fi diminuate.
Multi "suporteri" ai echipelor de afara (Barcelona, Mancester etc.) nu sunt de acord cu asta, dar eu ma gandesc in primul rand la echipele de club si la campionatul din Romania.
Putin imi pasa ca echipele mari vor fi slabite d.p.d.v. valoric...
In felul asta vor aparea tot mai multe scoli de fotbal, iar toate cluburile vor incerca sa creasca jucatorii (ceva in genul lui Ajax) in loc sa-i cumpere de peste mari si tari.
Una peste alta masurile astea vin in sprijinul campionatelor mai mici, si in general in sprijinul fotbalului European. Eu unul cred ca era nevoie de asa ceva.
Masura e menita sa mai diminueze un pic diferentele intre campionatele europei. SI poate ca in acelasi timp va mai reduce sudamericanizarea si africanizarea din campionatele europei.
Pe de alta parte, Liga Campionilor e o competitie bazata pe puternice considerente financiare. Iar cand vrea sa schimbe ceva, UEFA se gandeste in primul rand la bani.
Cei din spatele CL, gandesc cu mult inaintea noastra si au sesizat probabil ca cei mici nu mai sunt chiar asa de mici. Adica nu pot sa ne ignore pe noi si pe altii ca noi la infinit.


da dar ar avea audienta mare doar in tarile respective...
Intr-o saptamana se disputa 16 meciuri de CL. Un Wisla-Mtk s-ar transmite in polonia si ungaria, unde ar avea audienta maxima. In alte tari din europa s-ar transmite alte meciuri, care ar avea audienta maxima in tarile respective.
de ex. Dinamo kiev - steaua. A avut in ro si ucraina audienta mult mai mare decat oricare alt meci din CL din etapa respectiva. Cat lume il; urmareste in restul europei nu coonteaza ca oricum nu e transmis. Atii vad meciurile care ii intereseaza pe ei.
Hai sa ne gandim numai la audienta la care au avut-o Meciurile stelie in CL ,cele cu Boror sau Steaua-Rapid. E logic ca astfel de audiente ar putea fi si in alte tari din estul europei daca echipele lor ar juca meciuri asa de importante. Crede cineva ca e vreun sponsir al CL care sa ignore asa o masa de oameni?
Pur si simplu s-a sesizat potentialul urias al cluburilor din est. Si mai ales ca acesta se poate exploata fara sa se afecteze prea mult campionatele din vestul europei.

Aurel.D
7th February 2007, 16:23
Lallaaa,
mie asta cu jucatorii mi se pare o prostie..ar insemna ca echipele engleze sa aiba numai mosi sau numai jucatori de mana a 2-a ptr k ei la tineret nu prea mai au cine stye ce jucatori...

Stii cand a jucat Arsenal echipa ta favorita fara sa aibe nici un englez in teren? Au fost ceva discutii atunci...

Liga Campionilor este creata in primul rand pt. sponsorii purternici si cluburile bogate. Este inadmisibil ca echipele campioane din tarile mici sa joace tururi preliminare. Eu zic ca UEFA si Cupa campionilor erau mai realiste si comeptitive in anii '80, chiar daca erau multe echipe slabe si se jucau doar 8 meciuri pana la finala.
Acum nu vorbeste decat banul.

Sper sa ii reuseasca lui Platini....

Geografu
7th February 2007, 16:46
Dupa parerea mea ar trebui schimbata UCL si reintrodus proiectul Cupa Campionilor Europeni ( CCE ) ,cand numai campioanele jucau acolo.Acum,in anul de gratie 2007 as introduce toate cele 53 de campione de tara din Europa plus locurile 2 din cele mai bune 11 tari ca si coeficient.Ar iesi 64 de echipe care ar juca 6 tururi pana la finala.Exact ca inainte de 1993 cand i-a fost bagat pe gat UEFEI acest proiect de catre sponsori si marii magnati !

Sal.


HAI PLATINI !! :ok:

Sevilla86
7th February 2007, 16:50
Dupa parerea mea ar trebui schimbata UCL si reintrodus proiectul Cupa Campionilor Europeni ( CCE ) ,cand numai campioanele jucau acolo.

Nici chiar asa... ar deveni Uefa o competitie mai puternica decat Champions League...

Geografu
7th February 2007, 16:55
Nici chiar asa... ar deveni Uefa o competitie mai puternica decat Champions League...

Pai dupa aia schimbi si Cupa UEFA daca ai schimbat UCL si pui echipele de pe 3 si 4 din fiecare tara sa intre aici.Dar repet nu se vrea asta si nici Platini nu cred ca are tupeul sa o faca...Vom mai vedea !

Sal.:)

JJ
9th February 2007, 16:54
Si nu s-ar mai uita nimeni. Ideea e ca in liga campionilor sa ajunga cele mai bune echipe din Europa. De vreme ce o campioana nu e in stare sa bata o echipa de pe locul 4 dintr-un campionat mai tare, n-are ce cauta acolo. Singura echipa pe care-as baga-o in plus ar fi castigatoarea cupei UEFA. Si as reveni la faza a doua a grupelor - in cei cativa ani cat a fost, a fost foarte spectaculoasa.

Alexz
9th February 2007, 22:30
dar oboseau astia si prin campioant erau vrastie,nu mai puteai sa pariezi pe ei ca lumea :P

Aurel.D
11th February 2007, 15:23
Nu vedeti ca jucatorii echipelor mari s-a saturat si ei de atatea meciuri in Liga? Mie mi se pare ca se pierde din farmec cu actuala formula....trebuie incurajata cumva si prezenta unor echipe din est...

Hai Romania
11th February 2007, 15:34
Respect pentru domnul Lennart dar a venit timpul sa vedem o schimbare in fotbalul european.Europa s-a saturat sa vada an de an aceleasi echipe luptand in UCL,desi o fac frumos.Numele de Barcelona deja ma dispera ce sa ma vorbim de Milan sau Manchester.A venit timpul schimbari!!!!!!!Dak va fi in bine ramane de vazut!Sa speram k Romania va avea de castigat prin aceasta schimbare!HAI ROMANIA!AFARA CU INCOMPETENTUL DA MIRCEA SANDU!

JJ
12th February 2007, 12:22
Barcelona si Milan te dispera... Crezi ca or sa te incante Levski Sofia, Ferencvaros, Wisla Krakow sau Slovan Liberec?

Sevilla86
12th February 2007, 12:33
Campionatele puternice or sa aiba in continuare 3 echipe in CL, asa ca nu or sa dispara din competitie Barcelona sau Milan... din contra or sa aiba grupe mai usoare si vor ajunge an de an in fazele superioare ale competitiei. Ca si pana acum...
Singura masura care ar putea schimba cu adevarat fata fotbalului European e cea privind jucatorii. Ma refer la proiectul 6+5.