PDA

View Full Version : Ce sanse sunt sa functioneze?



relansat
29th January 2007, 16:44
Am un duron la 500 Mhz, 160 RAM, placa video TNT 32 MB si un hard de 7 GB. Daca imi pun un tv tunner o sa mearga? Sunt sanse sa mearga concomitent si 1-2 IE deschise? Cine a mai avut de-a face cu ashe ceva ? :)

Elphax
29th January 2007, 16:46
eu am avut tuner pe K6-2 la 500 MHZ cu 192 RAM , hard de 20 si a mers tuneru - doar el, dar nu mai stiu ce fel de tuner era

vrei sa te angajezi la ols? :P

relansat
29th January 2007, 16:59
Deci trebuie sa imi scot artileria grea de la naftalina :thinkso:

Ce anume, elphax? :)

tuxie
29th January 2007, 20:51
Am un duron la 500 Mhz, 160 RAM, placa video TNT 32 MB si un hard de 7 GB. Daca imi pun un tv tunner o sa mearga? Sunt sanse sa mearga concomitent si 1-2 IE deschise? Cine a mai avut de-a face cu ashe ceva ? :)

Teoretic, ar trebui sa mearga. N-are prea multa treaba cu placa video, asadar TNT should fit. Singurele dume ar putea apare daca ai vreo placa de baza idioata si mai montezi si un tuner retardat. Ai putea incerca dscaler in loc de aplicatia cretinoida livrata cu tunerul pe un cd, ca sa eviti consumul de memorie. La fel, tot pentru optimizare, ai putea folosi firefox sau alta natie de browser nehalitor de ram, IE chiar sare din schema. De asemeni, daca nu ai nevoie explicita de el, dezinstaleaza pluginul de Flash din browser, vei constata ca e mare devorator de RAM. Presupun ca ai vreun Wingoz generatia '98/ME, freaca-i o defragmentare, seteaza pagefile fix cam la 600MB si ar trebui sa-ti poti face treaba. Repet: depinde foarte mult de nivelul de "I'm junk" al tunerului si placii de baza.

relansat
29th January 2007, 21:11
Mda, e clar :D .... trebuie sa imi scot avionul de la naftalina ;)

Ms mult tuxie :ok:

YoYoyOi
29th January 2007, 22:41
tuxie, Dscaler ala e mai bun? Eu am incercat alta aplicatie pt tuner si nu mi-a mers decat cea livrata:mda:

Si cu Dscaler m-am pierdut :groggy:
Trebuie sa-l setez special, sau i'm lost in space si nu ma stiu?:D

PS: Asta din urma era o gluma, nu e nevoie sa fii de acord:P

tuxie
29th January 2007, 22:53
tuxie, Dscaler ala e mai bun? Eu am incercat alta aplicatie pt tuner si nu mi-a mers decat cea livrata:mda:
Si cu Dscaler m-am pierdut :groggy:
Trebuie sa-l setez special, sau i'm lost in space si nu ma stiu?:D
PS: Asta din urma era o gluma, nu e nevoie sa fii de acord:P

Of, of. Si un cartof :)
Da, la dscaler trebuie sa-i explici ce natie de chipset are tunerul, la modul generic. Majoritatea chinezarelilor de pe piata vin cu BrookTree 878 & compatibles (bt878). Pe de alta parte, dupa ce-l setezi, nu are greturi, e doar o aplicatie mai complexa decat porcariile ordinare ce vin livrate cu tunerul, plus ceva decodari software pentru canale codate in modulatie (daca ai decoder in casa poti sa uiti). Eu l-am setat cu succes sa-l pot folosi si cu telecomanda la un moment dat, intr-o zi in care eram plictisit, iar la consum de resurse sta mult mai bine decat rahaturile alea cretinoide super-colorate gen "i do nothing but i look gay" ce se gasesc pe discurile de instalare.

PS: dscaler is free. Free as in "free beer", of course :)
Spre deosebire de porcariile mentionate de pe discurile de instalare, care nici nu stii cine le-a facut, gasesti o eroare, speri ca poate in urmatoarea versiune a fost remediata, si dupa 10 minute de scormonit pe internet, iti pui intrebarea daca respectivul soft are vreo alta versiune.

YoYoyOi
29th January 2007, 22:57
aha deci tre sa fiu experta ca si tine, sa am o zi in care sa ma plictisesc sa-mi mearga remote-ul.
Si faza e ca nu imi vedea tunerul sau nu-l stiam eu seta ca lumea. ORicum nu ma pot plange de aplicatia pe care o am. Ma descurc cu ea si nu-mi face prbleme. Voiam doar sa stiu daca merge HBO :D

tuxie
29th January 2007, 23:09
Voiam doar sa stiu daca merge HBO :D
Da' de ce? :D

Adrian81
6th August 2010, 17:11
mai bine nu