PDA

View Full Version : Atentie la Monza!



csehi
13th September 2003, 23:22
Urmariti maine formula 1 cu atentie...daca ii iese lui Apparte treaba veti vedea un banner anti-Urs Mayer la Monza!
Pt orice eventualitate doi amici de-ai lui vor incerca sa puna acelasi mesaj la partida Roma -Brescia(in sectorul fanilor din Brescia).

Sorin
14th September 2003, 00:05
:yeah:
:ok:

EDMOND_
14th September 2003, 01:55
OK , si asa eram foarte atent....acum , ca stiu , o sa fiu cu ochii pe toate bannerele care apar.......

viole(n)t
14th September 2003, 11:05
Credeam shi eu ca, in sfarshit, a aparut un topic fara traumele shi frustrarile de miercuri seara. Se pare ca m-am inshelat.

Trezitzi-va baietzi!!!
Danemarca - Romania s-a terminat 2-2, iar noi (din pacate) nu ne-am calificat. Punct.
Atzi facut destul tzara de ras cu mesajele alea la Meyer!!!
Eu i-am scris un mesaj lui Meyer prin care i-am cerut scuze pentru astfel de manifestari din partea poporului meu.

deep purple
14th September 2003, 11:10
Sincer violentule, si eu ma gandeam sa-i scriu un mesaj prin care sa-i explic felul de-a fi al romanului care e foarte diferit de al elvetianului. Am vrut sa-i spun si sa stea linistit ca nu se va intampla nimic. Avem premieri si presedinti care ne fura de cand se stiu pe scaun si nu au patit nimic si deci si el va fi bine... dar tocmai am auzit ca si-a blocat e-mailul sau l-a filtrat. Poate omul n-a avut nici o intentie rea. Poate pur si simplu l-a inselat intuitia in acel moment. Oricum, nu mai conteaza.

lupisor lupetto
14th September 2003, 11:16
Urmariti maine formula 1 cu atentie...daca ii iese lui Apparte treaba veti vedea un banner anti-Urs Mayer la Monza!
Pt orice eventualitate doi amici de-ai lui vor incerca sa puna acelasi mesaj la partida Roma -Brescia(in sectorul fanilor din Brescia).


bravo!

EDMOND_
14th September 2003, 22:44
Viole(n)t , vezi ca incepi sa crezi ca esti singurul treaz in tara asta...
Intai ar trebui sa-si ceara acest arbitru scuze..catre noi , catre toti romanii... Daca vreti va fac o castea sa mai vedeti de cateva ori meciul...
A fost un arbitru "pro Danemarca " de la inceput pana la sfarsit! A ajutat-o pe Danemarca exact atat cat a fost nevoie... Iar penaltyul acela nu l-ar fi dat niciodata daca era in careul danez... Iar daca rolurile erau invers adica noi atacam si aveam nevoie de gol sunt convins ca se fluiera chiar mai repede.. Fiecare cu parerea lui , dar incercati sa nu ne mai dati lectii de civilizatie si bun simt! Nu aveti nici un drept! In cel mai fericit caz sunteti la fel ca noi! Nu mai buni...Indiferent unde sunteti !
O seara frumoasa...

PeaceKeeper
15th September 2003, 15:03
Intru totul sunt deacord cu tine Edmond.
Ai spus intradevar tot ce era de spus.Bravo!
HAI ROMANIA!!! :yeah:

ady_azzuro
15th September 2003, 18:24
Bravo EDMOND_ :ok:
Ma bucur ca le-ai dat peste nas la "civilizatii" astia :happy
Prea se cred buricul Romaniei .
Toti am vazut acelasi lucru numai ei timisorenii au vazut altceva.
Vor sa para speciali :D :D :D :D

EDMOND_
15th September 2003, 19:30
Nu "timisorenii" azzuro! Eu m-am referit exclusiv la cei doi ... Deep si Viole(n)t...sufera de multe ori de un complex de superioritate..! Timisorenii , în general ,sunt OK ...am multi prieteni acolo!

ady_azzuro
15th September 2003, 19:34
poate prietenii tai sunt seriosii , si yo aveam inainte o parere foarte buna despre timisoreni dar de cand am venit pe acest forum m-am lecuit de ei :D :D :D

deep purple
15th September 2003, 20:34
Vad ca inca nu ati inteles. Meier nu se considera vinovat iar daca nici comisia europeana nu il va scoate vinovat ramanem noi de rasul Europei cu acele e-mailuri. Toti ne vor crede nebuni, si asa suntem considerati putin deplasati pentru ca pentru vestici fotbalul nu e o asa patima ca pentru noi. Ei mai au si altceva in viatza lor nu numai fotbal ca noi.
Si din punctul meu de vedere arbitrul a gresit si am spus-o de zeci de ori, dar nu cred ca e cazul sa ne scoatem noi in evidentza cu asa ceva. Urs Meier a primit amenintzari cu moartea iar premierul Nastase care a avut luni de zile sa amenajeze gazonul de pe Lia Manoliu n-a primit nici macar un plic de "multumiri". Eu cred ca pentru unii asta e un mod de-a se face auziti in vest. Nu e neaparat vorba de civilizatie in cazul de fatza, e vorba poate de o atitudine vizavi de unul care a calcat pe bec.
Dupa cum reactionati voi considerati ca un criminal n-ar trebui judecat si trimis la parnaie ci ar trebui lasat inainte de judecata pe mana voastra sa-i dati omorul cu pietre dupa legile lui Moise.
ady, cum ti-am mai spus parerea ta despre alte persoane nu prea face 2 bani. Daca ai fi un intelectual pensionat as mai tine cont de ce spui tu dar asa iti tocesti tastatura fara nici un sens.

Tudose
15th September 2003, 21:04
Va asteptati cumva ca Urs Meier sa se considere vinovat? :? :? :? Bineinteles ca va sustine mereu cu tarie ca nu a gresit cu nimic, si asta in ciuda evidentei!
Nu a spus nimeni de aici ca arbitrul ar fi unicul vinovat si ca Federatia, Guvernul, antrenorul, jucatorii nu ar avea o parte din vina. Dar, daca eu am gresit si am uitat sa declansez alarma cand am plecat de acasa, nu inseamna in nici un caz ca trebuie sa ii cer scuze hotului care m-a pradat!
In ceea ce priveste avalansa de mail-uri: ar fi fost de preferat sa nu se ajunga aici. Dar nici nu trebuie sa fim pasivi, trebuie atrasa atentia asupra a ceea ce se petrece. Altfel: "Qui tacet consentit".

EDMOND_
15th September 2003, 21:15
Deep , nu ai de unde sa stii cat de reale sunt acele amenintari cu moartea! Cred ca mai degraba arbitrul a vrut sa distraga atentia presei de la problema reala faptul ca a gresit in favoarea Danemarcei ,intentionat !
Povestile cu o voce cu accent european care l-a amenintat ...asta este asa, sa fie compatimit!

Tudose
15th September 2003, 21:32
Bietul Meier, cat sufera :D Are nevoie intr-adevar sa fie compatimit...

deep purple
15th September 2003, 23:17
Haideti mai sa fim realisti. Facem scandal pentru ca avem echipa mult mai buna si am fost dezavantajati... dar ce-am pazit toata aceasta campanie de calificare? Cu Danemarca am pierdut acasa fara sa avem treaba cu arbitrajul, la fel si cu Norvegia.
FRF a facut deja memoriu si urmeaza sa fie trimis dar si ei au spus ca nu va face prea multe diferente acest lucru. Cu atat ramanem.
Ziceti ca noi suntem saraci si de aia nu ne vor aia in Portugalia. Aia nici nu cred ca stiu exact cati bani avem. Nielsen se intraba daca avem internet cand a auzit de zecile de mii de mesaje. Nici un arbitru nu este de acord sa-si strice blazonul pentru ca lui nu i s-ar parea corect din punct de vedere economic pentru Portugalia sa mergem noi. Aberatii! Poate ca Meier a mers pe mana lor ca a uitat procentul de 5% pentru gazde si l-a facut 50% dar e cazul sa lasam o impresie buna asupra noastra.
Oricum, subiectul va muri in curand. Va ramane doar o amintire neplacuta. Dar de la a spune ca Europa nu ne vrea... cred ca e cale lunga.

viole(n)t
16th September 2003, 09:16
Nu "timisorenii" azzuro! Eu m-am referit exclusiv la cei doi ... Deep si Viole(n)t...sufera de multe ori de un complex de superioritate..! Timisorenii , în general ,sunt OK ...am multi prieteni acolo!

De ce complex de superioritate, EDMOND_? Pentru ca am opinie diferita?

Acest topic este relevant pentru modul cum se discuta pe acest forum: daca "deranjezi" opinia generala esti imediat catalogat in diferite moduri (pe pm shi in public am fost facut danez, ruda cu meyer, prost, bozgor imputzit, antiroman, etc).

In primul rand ca niciodata (poti sa verifici ce am postat) nu am scris ca Meyer a arbitrat bine. Dimpotriva. Eu am luat pozitzie numai impotriva reactziilor de dupa meci.

Pentru ultima oara, iata care sunt cele 2 lucruri unde consider eu ca s-a exagerat:
- mesajele "razbunatoare" la adresa lui Meyer. Presa a excelat la acest capitol: Libertatea cu "Scuipatzi aici!!", ProSport cu 2 interviuri care mi-au amintit de interogatoriile securitatzii, Gazeta, samd. Apoi amenintzarile cu moartea shi injuraturile conatzionalilor: nu ajunge sa ai internet ca sa fii civilizat, mai trebuie sa dovedeshti acest lucru. Dupa parerea mea, intre actul terorist de la 11 septembrie si reactziile romanilor dupa meciul cu Danemarca doar metoda difera. In rest, ambele sunt acte nascute din sete oarba de razbunare alimentata de incultura shi lipsa de civilizatzie.
- opiniile conform carora nu suntem acceptati de UEFA, UE, samd. Cu UEFA e discutabil, sa zicem, dar cu UE e ridicol. Lucrez in domeniu shi va spun ca UE baga bani in Romania en-gros. Opinia mea este ca UE ne impinge de la spate spre Europa, chiar daca noi de multe ori nu meritam...
Despre faptul ca "UEFA nu ne vrea la masa bogatzilor" nu mai comentez. Scriu doar urmatoarele: Cehia, Bulgaria - deja calificate direct; Rusia, Croatia, Letonia, Ungaria, Polonia, Bosnia, Slovenia au sanse mari de calificare cel putin pentru baraj. Iata ca din fostul bloc comunit exista deja 2 calificate plus 7 cu shanse. Deci 9. Daca mai adaugam Grecia shi Turcia (ambele din est) se fac 11. 11 echipe implicate in lupta inca. Cifrele vorbesc!!!
Shi voi vretzi sa ma convingetzi ca UEFA are ceva cu noi, c-om fi noi spaima Europei al fotbal... Noi, cei mai buni, de care se sperie totzi shi implicit totzi ne foot pe la spate. CONSPIRATZIE!?!? Sincer baietzi, nu simtzitzi ridicolul situatziei?????

EDMOND_
16th September 2003, 09:47
Eu simt ca tu devii usor ridicol insistand la nesfarsit....ti-ai spus parerea , este OK , am citit-o ... In ce va priveste pe tine si pe Deep nu ma refeream numai la aceasta pagina si la prestatia voastra generala aici!
Dar este parerea mea , poate ma insel...

viole(n)t
16th September 2003, 15:30
Eu simt ca tu devii usor ridicol insistand la nesfarsit....ti-ai spus parerea , este OK , am citit-o ...

Poate ai citit-o, dar nu shtiu cat ai intzeles-o. Altfel nu ai fi scris ceva de genul asta:

Intai ar trebui sa-si ceara acest arbitru scuze..catre noi , catre toti romanii... Daca vreti va fac o castea sa mai vedeti de cateva ori meciul...
A fost un arbitru "pro Danemarca " de la inceput pana la sfarsit! A ajutat-o pe Danemarca exact atat cat a fost nevoie... Iar penaltyul acela nu l-ar fi dat niciodata daca era in careul danez... Iar daca rolurile erau invers adica noi atacam si aveam nevoie de gol sunt convins ca se fluiera chiar mai repede..
Eu nu am contestat faptul ca arbitrajul a fost prost.

Ca sa nu mai zic de continuare:

Fiecare cu parerea lui , dar incercati sa nu ne mai dati lectii de civilizatie si bun simt! Nu aveti nici un drept! In cel mai fericit caz sunteti la fel ca noi! Nu mai buni...Indiferent unde sunteti !

Cine sunt "noi" shi cine sunt "voi"? Vad ca esti tentat sa crezi ca eu am vorbit in numele timishorenilor. FALS. Eu am vorbit in nume propriu. De altfel am avut nishte dispute shi cu timishoreni de-ai mei, care (deshi mai moderatzi) au avut reactzii asemanatoare.


In ce va priveste pe tine si pe Deep nu ma refeream numai la aceasta pagina si la prestatia voastra generala aici!
Dar este parerea mea , poate ma insel...

Nu shtiu la ce prestatzie te referi. Probabil la faptul ca am indraznit sa avem alte pareri decat oltenii tai (sic!).

csehi
16th September 2003, 18:34
Mesajul pus pe un banner care a rezistat cam 15 min(pana l-au confiscat carabinierii) a fost:"URS MEYER=BYRON MORENO",Asta ca sa priceapa si italienii :P !

EDMOND_
16th September 2003, 18:44
Viole(n)t , cand am spus "voi" ma refeream la tine si Deep , nu la timisoreni , despre care am o parere buna si unde am si mult5i prieteni...
Vad ca ai recitit mesajul meu in intregime ... nu te mai obosi , eu am inchis subiectul aici , am spus ce am avut de spus...

EDMOND_
16th September 2003, 18:53
Csehi , spre deosebire de altii eu ma bucur ca romanii au reactionat...de fapt era datoria federatiei sa reactioneze energic! Daca au facut-o suporterii eu cred ca au dat dovada de patriotism... si nu cred ca s-a sarit calul in vreun fel , atat timp cat cea mai mare parte din presa straina ne-a dat dreptate in ceea ce-l priveste pe arbitru... Iar chestiile cu amenintarea la moarte sunt povesti inventate de individul respectiv si preluate de presa avida de scandal...

deep purple
16th September 2003, 19:21
Viole(n)t , cand am spus "voi" ma refeream la tine si Deep , nu la timisoreni , despre care am o parere buna si unde am si mult5i prieteni...
Vad ca ai recitit mesajul meu in intregime ... nu te mai obosi , eu am inchis subiectul aici , am spus ce am avut de spus...

Edmond, daca de felul nostru reactionam putin diferit nu inseamna ca suntem "buruieniile" Timisorii. Am avut si noi o parere diferita vizavi de reactia tututror si mai ales despre concluziile date. Poate ca Meier a fost rau intentionat ca urmeaza sa iasa la pensie si il doare in cot de viitoarele delagari sau ... Faza cu UE a fost de-a dreptul comica. Daca la noi politicul se baga in fotbal voi credeti ca si in civilizatia vestica se intampla acelashi lucru? E ca si cand sunam acasa si-mi ziceau prietenii sa merg pe jos sau cu tramvaiul ca sa nu cheltui bani pe benzina aici. Pai nu am nici tramvai nici autobuz si nici trotuar. Numai cu mashina pot merge.
Nu raportati totul la Romania. Sunt tzari chiar aproape de noi care nu fac nicicum legatura intre fotbal si politica. Este o aberatie care n-as vrea sa iasa de pe teritoriul Romaniei.
In rest ramane sa va ganditi ca daca reactionam tot asa, UEFA poate chiar va face tot posibilul sa nu fim pe la turnee finale sa nu iasa scandaluri pe-acolo. O sa avem stampila cu "DANGER" pe frunte. :D

deep purple
16th September 2003, 19:23
Csehi , spre deosebire de altii eu ma bucur ca romanii au reactionat...de fapt era datoria federatiei sa reactioneze energic! Daca au facut-o suporterii eu cred ca au dat dovada de patriotism... si nu cred ca s-a sarit calul in vreun fel , atat timp cat cea mai mare parte din presa straina ne-a dat dreptate in ceea ce-l priveste pe arbitru... Iar chestiile cu amenintarea la moarte sunt povesti inventate de individul respectiv si preluate de presa avida de scandal...

Energic, energic de acord... dar totul are o limita.

inter
16th September 2003, 19:25
deep te sponsorizeaza rudele de la alcatel ? :D :D :D :D ,sa nu mergi pe jos :drak: :drak: :drak:

deep purple
16th September 2003, 20:04
Pacala, te-a lasat inter sa-i folosesti nick-ul?

:D Vezi cum si tu vorbesti fara sa cunosti realitatea. Detroit e capitala industriei auto. Aici s-a scos orice mijloc de transport pentru ca lumea sa circule intentionat doar cu mashina. Aici fiecare persoana trebuie sa aiba mashina pentru a-si cumpara tigari sau bere pentru ca distantele sunt foarte mari si trotuarele cam lipsesc. Nevasta-mea lucreaza in alt loc si deci trebuie sa aiba mashina ei. O mashina pe familie nu e suficient. Cum am mai spus-o voi inca raportati totul la Romania... si ne mai miram de americani ca-s ignoranti. :oops:
Dar, ma rog. Ai vrut sa fii interesat. :D
Ai auzit celebra zicala "daca taceai fliozof ramaneai"? E buna!

P.S. Inter daca ai intrat pe forumul nostru ca sa rastalmacesti ce se spune acolo mai bine stai pe-afara. Eu zic c-ai fost bine primit. Daca eu ma apuc sa scriu aici ce ati vorbit voi o sa sariti in sus. Asa ca fii fair-play.

EDMOND_
16th September 2003, 20:55
Nu a spus nimeni ca sunteti "buruienile" Timisoarei! Nu era vorba numai de subiectul cu urs meyer ... "Vreti" sa fiti diferiti tot timpul...indiferent de subiect! Ma opresc aici ...nu am sa mai raspund pentru ca , in mod sigur nu am termina nici pana la Craciun! Si , cum am vazut ca-ti place in orice discutie sa ai ultimul cuvant , poftim...esti invitatul meu!

deep purple
16th September 2003, 21:39
Edmond, nu vreau ultimul cuvant ca nu ne certam ca la usa cortului. Vreu sa te lamuresc. Eu inteleg ce vrei sa spui si sunt si eu suparat pe tot ce s-a intamplat si consider ca arbitrul a gresit pot spune oarecum intentionat. Au fost prea multe greseli pro-Danemarca. Dar ce facem noi acum nu mai isi are sensul si nu va aduce un rezultat in favoarea noastra. Asta e tot ce-am vrut sa spun. Departe de mine gandul sa te contrazic. Nu am nici un motiv sa ma opun unor idei. Poate ca in acea seara i-as fi trimis si eu un mesaj de "bine" dar se poate si ca peste 2-3 zile realizam ca nu a fost tocmai solutia ideala. E o diferenta de cultura intre noi si elvetieni foarte mare. Aici nu incerc sa-i pun deasupra pe ei cum vor crede multi, dar nu facem decat sa-i uimim cu impulsivitatea noastra si cu ura exagerata. Pentru ei un meci de fotbal e doar un meci de fotbal in schimb pentru noi e o religie. Asta ei nu au cum s-o inteleaga.

EDMOND_
19th September 2003, 18:10
Deep , nu mai incerca , nu ai cum sa ma lamuresti... trebuie sa intelegi tu ca oamenii care au trimis mesaje arbitrului nu au facut scandal , au avut numai o anumita atitudine legata de prestatia arbitrului
pe care si-au manifestat-o astfel... Eu nu am trimis un astfel de mesaj
dar ma bucur ca ei au facut-o...m-am saturat sa stam pasivi de fiecare data...asta a fost atitudinea... a- i fi preferat sa-i dea in cap? Daca aveai o solutie mai eleganta trebuia sa o aplici...asa , sa stai pasiv si sa-i critici pe altii este usor... Si intre noi si elvetieni nu este neaparat o diferenta de cultura ...cat una de nivel de trai! Si chiar nu-mi dau seama cum nu ai relizat ca arbitrul ala scandinav nu s-a mirat in mod real ca avem internet si a incercat sa faca o gluma la niste intrebari incomode ale unui ziarist .... probabil nu ai citit articolul in intregime....

Pacala
19th September 2003, 18:27
daca de felul nostru reactionam putin diferit nu inseamna ca suntem "buruieniile" Timisorii.
:thinking: :nah: negarea negatiei ar fi mai apoape de adevar
nu,esti buruiana :happy /nope/ :evil:

deep purple
19th September 2003, 18:40
Deep , nu mai incerca , nu ai cum sa ma lamuresti... trebuie sa intelegi tu ca oamenii care au trimis mesaje arbitrului nu au facut scandal , au avut numai o anumita atitudine legata de prestatia arbitrului
pe care si-au manifestat-o astfel... Eu nu am trimis un astfel de mesaj
dar ma bucur ca ei au facut-o...m-am saturat sa stam pasivi de fiecare data...asta a fost atitudinea... a- i fi preferat sa-i dea in cap? Daca aveai o solutie mai eleganta trebuia sa o aplici...asa , sa stai pasiv si sa-i critici pe altii este usor... Si intre noi si elvetieni nu este neaparat o diferenta de cultura ...cat una de nivel de trai! Si chiar nu-mi dau seama cum nu ai relizat ca arbitrul ala scandinav nu s-a mirat in mod real ca avem internet si a incercat sa faca o gluma la niste intrebari incomode ale unui ziarist .... probabil nu ai citit articolul in intregime....

Nu critic pe nimeni si nici nu spun c-ai facut rau. Am spus eu undeva ca tu Edmond ai gresit cu ceva? Uite. Am cautat pe google paginile in limba engleza pentru meier si romania si tot ce-am gasit a fost ca vrajitoarele de la Craiova vor sai inece plamanii elvetianului sa nu mai poata fluiera. Nimic nu a spus BBC-ul si ceilalti despre cum a arbitrat. Am ajuns de rasul Europei. Pe langa ca ei cred in Dracula si considera ca noi inca mai traim in castele pe varf de munte acum toti vor afla ca avem si vrajitoare care sa ne indeplineasca obiectivul in materie de fotbal. Urmatorul articol va fi "Romania si Evul Mediu". :D

EDMOND_
19th September 2003, 21:52
Fii serios.... asta cu rasul Europei era valabila acum zece ani.... acum Europa stie mai multe despre noi... Iar europenii stiu foarte bine cata baza sa puna pe presa si televiziune...

Tudose
19th September 2003, 22:13
Totusi, mass-media in general si televiziunea in special sunt un mijloc puternic de mani****re a opiniei publice. E penibil ca s-au dat numai stiri cu vrajitoare, fara sa se pomeneasca nimic de modul de arbitraj. Sper totusi ca occidentalii sa aiba mai multa minte in cap si sa nu inghita totul.

deep purple
20th September 2003, 08:48
Fii serios.... asta cu rasul Europei era valabila acum zece ani.... acum Europa stie mai multe despre noi... Iar europenii stiu foarte bine cata baza sa puna pe presa si televiziune...

Ca sa nu mai lungim ce-am spus vezi ca sunt doua articole in prosport legate de acest aspect. Primul e interviul cu marele scula de la UEFA si al doilea e cel cu Mircea Pascu.