PDA

View Full Version : War of The Worlds vs. The Day After Tomorrow



NY_giants05
20th July 2005, 12:27
Care credetzi k a fost mai bun???.....Amandoua filmele au fost super mijto....asha k nu pot sa decid care film a fost mai bun. Vreau sa vad shi parerea voastra.

dragos_popa17
20th July 2005, 18:01
Dupa parerea mea War Of The Worlds ar trebui mai degraba comparat cu Independence Day pentru ca subiectul era asemanator(extraterestrii vin si ne-o trag cum vreau ei). Oricum, War of the Worlds mi se pare multe peste Independence Day si cu putin peste The Day After Tommorow. In special pentru ca in ce priveste War of the Worlds nu s-a prezentat ce se intamppla pe intregul Pamant,ca in celelalte doua filme, lucrurile fiind mai mult prezentate din perspectiva personajului lui Tom Cruise, a fost oarecum mai personal.

Seahawk
21st July 2005, 22:51
Wotw

King of Hell
23rd July 2005, 19:34
nici nu am vazut WOTW, doar traileru', dar la cat de laudat este, si la cat de infect o putut fi The Day After Tomorow, e clar care film e mai bun.

Adrian
23rd July 2005, 20:41
Am vazut si eu de curand The day after tomorrow, are de-a bug-uri...
Pustiulica ala de unde stia sa se fereasca de ochiul furtunii? Nu-i zisese nimeni ca acolo e frig ca dracu', asta o aflase numa tac'su da nu i-a spus-o la telefon...frigul ala de -xxx grade intra numai pana la usa, acolo se oprea.....
M-au mai enervat si cliseele americane, cum ingheata steagul, aia pleaca la ditamai drumul cu un GE :), in loc sa ia si ei o Toyota ca lumea sa ajunga sa dea dea coltul...
Misto comedia, oricum....

Zebrone
24th July 2005, 10:39
nu mi s-au parut deosebite nici unul din filme, probabil m-am saturat de "apocalipsa", dar din doua rele sa il alegem pe cel mai mic, prefer wow macar pentru final, am lesinat de ras, pe bune. oricum din seria asta cu "alieni" independence day ramane sef de trib. :ok:

Gabriel
24th July 2005, 19:56
cred ca mai bine se intreba in sondaj...care film e mai prost :D

realmadrid.com
24th July 2005, 23:53
Acum am vazut si eu WotW...eu zic ca e mai bun ca TDaT...dar cum zicea si dragos, acesta seamana mai mult cu Independence Day...:)
Oricum, tare filmul...ii dau 8/10 :D

virtual
14th August 2005, 17:36
Bai ce e cu voi? Am votat pe imdb War'u si unica problema era dak sa ii dau 1 sau 2... i=am dat 2, dar cam umflata nota... Iar de cealalta capodopera nici nu mai are sens sa zic... am vazut-o recent si nici nu o mai tin bine minte, asa de mult m-a impresionat...

Ce e mai naspa e ca am dat 80 de mii sa va vad capodopera la Glandale...

Hard
15th August 2005, 16:02
The day after tomorrow, clar, a avut un subiect mai interesant.

Utilizator
16th August 2005, 10:58
Greu de comparat cele doua filme (s-a mai zis aici de ce), dar Day after tomorrow m-a impresionat mai mult prin faptul ca poate fi real. Schimbarea climatica datorita actiunilor umane (poluarea in special) este o problema grava si desi multi au realizat pericolul masurile ce se iau sunt inca insuficiente. Filmul s-ar putea sa fie chiar optimist...

dragos_popa17
19th August 2005, 10:25
Din ce-am auzit de la niste meteorologi la o emisiune pe National TV chestiile din Day After Tomorrow sunt fanteziste rau de tot. Mai degraba vin extraterestrii decat sa se intample schimbarile alea climaterice.

Utilizator
19th August 2005, 10:41
scenariul avut ca baza de DAT este real, poate nu este cel mai probabil dar nu va asteptati sa fie mult diferit. Incalzirea globala este un fapt real cu sau fara acordul unora, iar secolul trecut a inregistrat o crestere medie de temperatura mai mare decat in mileniul care l-a precedat. Scenariile pentru secolul asta sunt destul de diverse, dar exista cateva care prevad o crestere brusca a temperaturii cu vreo cateva grade Celsius ceea ce ar avea ca rezultat ceva in genul DAT.
Schimbarea climatica nu este recunoscuta de toti oamenii de stiinta iar cei care o studiaza au elaborat mai multe scenarii posibile. Exista un grup de cercetatori care se incapataneaza sa prezinte un fel de 'demonstratie clara' precum totul e normal si actiunea umana nu a afectat cu nimic mediul ceea ce e fals si este probabil comandat de anumite grupuri de interese economice (vorba lui Traian). Dovada cea mai buna ca pericolul e real si oamenii politici constienti de asta sunt toate acordurile internationale pentru protectia mediului (gen Protocolul de la Kyoto). Dovada cea mai buna ca vremea e in schimbare sunt cele ce se petrec in Romania si in lume in ultimii ani. De ex. cine a mai auzit pana anul asta de tornade la noi? mici deocamdata dar...

tacitus
26th August 2005, 11:05
Day After Tomorrow este cu mult peste Razboiul Lumilor!