PDA

View Full Version : Castelul Bran vandut unei firme din SUA?



Elphax
28th January 2007, 11:25
Anul trecut Castelul Bran a fost retrocedat lui Dominic de Habsburg, care a semnat un acord de administrare a castelului, principala prevedere e ca acesta va ramane muzeu vreme de trei ani.

Ulterior, proprietarul a facutoferta de vanzare a Castelului Bran, in valoare de 60 de milioane de euro, Consiliului Judetean Brasov. Presedintele Consiliului Judetean Brasov, Aristotel Cancescu, a anuntat ca va face un imprumut la o banca din Austria pt. a plati suma ceruta.

Dar acum, se pare ca Dominic de Habsburg a semna un contract cu o firma din America, pretul de vanzare fiind de peste de 100 de milioane de euro!

Ministerul Culturii spune ca tranzactia este ilegala, avocatul familiei Habsburg spune ca poate vinde castelul oricui deoarece oferta CJ Brasov a venit prea tarziu, iar presedintele CJ, Cancescu, nu mai stie pe cine sa dea vina.

Pana la urma se pare ca Romania va pierde unul dintre cele mai importante obiective turistice, iar Castelul Bran face obiectul unor tranzactii imobiliare record.

kerosene
28th January 2007, 22:18
Mai ai putina rabdare ca o sa inceapa sa ne vanda si pe noi.Toata tara este de vanzare...ce sa mai...nu ma mai mira nimic :headbang:

RedStar
28th January 2007, 22:39
Castelul Bran e declarat Patrimoniu National prin lege si nu poate fi utilizat in alte scopuri decat cele avizate de Guvernul Romaniei.
Nimeni nu va putea sa-l foloseasca ca pe o vila sau sa inceapa sa demoleze pe el.
Nu stiu ce vrea Dominic asta, dar mai mult de 15-20 mil Euro nu va obtine pe el de la nimeni.

Sergio_D
28th January 2007, 22:44
Dominic sufera...
Nu stiu cum s-a ajuns intr-o asa situatie, dar nu-i de-a buna. Cum sa vanda ma bunul Romaniei ? Cum sa vanda o parte din istoria tarii ?

Unii si-ar vinde si mama... :mda:

Ady
28th January 2007, 23:27
si firma care-l cumpara la ce credeti ca il va folosi? tot in scopuri turistice ... si banii vor mari PIB-ul Romaniei ...
imi pare rau ca spun asta, dar poate ei il vor promova mai bine decat noi ... numai incompetenti si la CJ Brasov ... :(