PDA

View Full Version : Tur 2005-2006



uti2102
19th July 2005, 11:31
Campionatul 2005-2006 incepe destul de dur pentru Steaua, cu meciuri destul de dificile in primele etape. De punctat aici deplasarea de la Timishoara, cu Poli.
S-a dat programul televizarilor din primele 4 etape. Ceea ce este aiurea e ca doua din meciurile Stelei sunt pe TELESPORT :o , post TV pe care il prin destul de putzini abonatzi......
Cine shtie un local ceva unde se prinde TELESPORT, k sa vad shi io meciul din prima etapa :P ?

ETAPA 1
FC ARGEŞ – STEAUA 6 august, ora 18.00, TELESPORT
ETAPA A 2-A
STEAUA – FC NAŢIONAL 14 august, ora 20.15, TVR 1
ETAPA A 3-A
POLI TIMIŞOARA – STEAUA 21 august, ora 20.15, TVR 1
ETAPA A 4-A
STEAUA – OŢELUL GALAŢI 28 august, ora 18.30, TELESPORT
:o:

SORENSEN
19th July 2005, 22:33
Ce jegosi , avem 2 meciuri pe TELESPORT :nah: , marlani astia ....
MAcar meciul cu Otelul il vad ca ma duc la stadion :rolleyes:
Poate da careva banu' sa se vada macar la un post national nu la unul de buzunar.. :headbang:

uti2102
21st July 2005, 21:34
Am vazut pentru prima data in acest sezon un meci intreg al Stelei, amicalul de la Buzau. Totodata am vazut pentru prima oara cum evolueaza echipa sub comanda noului tehnician shi l-am vazut pentru prima oara pe Victorash Iacob in tricoul rosh-albastru.
Deshi adversarul a fost unul mai mult decat modest (care a obosit relativ repede shi nu a fost in stare sa puna presiune la poarta noastra), se pot trage nishte concluzii. Sper ca o parte din ele sa se adevereasca shi in meciurile oficiale :
- echipa pare foarte bine pregatita fizic, proaspata shi dispusa la efort pe toata durata unei partide (Bostina, Nicolita shi Lovin au fost la fel de agili in minutul 90 ca shi in debutul partidei)
- jocul ofensiv implica o mishcare continua a jucatorilor, fapt ce poate crea dificultatzi apararii adverse (sa nu uitam ca in sezoanele trecute jocul era previzibil shi aducea putzine surprize adversarului)
- am sesizat tendintza de a juca mai in viteza shi din cat mai putzine atingeri
- Dica a primit un rol mai important in angrenajul echipei, fiind un mijlocash avansat, capabil sa urce la finalizare dar insarcinat in acelashi timp shi cu faza de constructzie (a dat nishte pase frumoase astazi)
- Banel Jardel pare arma secreta, fiind intr-o continua mishcare shi demarcare pe teren (a inscris astazi doua goluri in urma unor demarcari surprinzatoare)
- Victorash Iacob shi-a luat in primire rolul de pivot, reushind cateva devieri de efect; pare foarte agil pentru gabaritul sau shi e imbucurator ca reusheshte sa traga in jurul lui catziva adversari, fapt ce poate crea culoare pentru coechipieri
- Paraschiv shi Lovin par ceva mai tupeishti shi mai dispushi la riscuri in faza ofensiva (verticalizeaza mai des shi paseaza inapoi mai rar decat o faceau inainte)
Cam asta sunt concluzile pe care le-am tras eu dupa amicalul de astazi, insa trebuie sa precizez inca o data ca ADVERSARUL A FOST MAI MULT DECAT MODEST! In acelashi timp se vede ca echipa nu e intrata inca in ritm, se pierde uneori in fatza portzii shi rateaza destul de mult.
N-am reushit sa trag nici o concluzie cu privire la aparare shi la sistemul defensiv, insa sper ca Protasov nu a neglijat acest aspect. Ma ashtept ca echipa sa pastreze mare parte din sigurantza defensiva afishata in ultimele 2 sezoane.
Urmeaza Shelbourne, alta distractzie :D Sper sa iasa cu bine ! FORZA STEAUA !

dragos_popa17
22nd July 2005, 10:58
Important e ca ne-am distrat cu o echipa chiar si modesta, pentru ca returul trecut nu prea eram in stare de asa ceva. Parera mea ca fata de sfarsitul campionatului Steaua e mult mai sigura pe ea. Sa nu uitam ca in Austria a reusit deseori sa revina dupa ce a fost condusa sau egalata. Mai trebuie sa mentionez ca Steaua a facut(dupa mine) cel mai bun si inteligent stagiu de pregatire spre deosebire de Rapid si Dinamo care desi au avut adversari puternici mai mult s-au plimbat prin toata Europa sa ajunga la ei.

uti2102
1st August 2005, 11:20
Supercupa de ieri a fost un meci care a avut aproape toate ingredientele necesare unui derby autentic, poate cu exceptzia duelului galeriilor,
mult subtziate de un interes redus pentru aceasta competitzie. Pentru stelishti a fost frustrant sa piarda un meci pe care nu-shi puteau imagina
ca-l pot pierde, avand in vedere cum s-au desfashurat lucrurile timp de 60 de minute. Dar superficialitatea lui Protasov (care pune la indoiala
dorintza lui de a cashtiga acest trofeu) shi gafele in lantz ale lui Keca shi Ghionea au daramat tot ceea ce se construise pana atunci. Chiar daca
infrangerea a fost poate prea dura pentru modul cum s-au desfashurat ostilitatzile, ea este perfect fireasca avand in vedere atitudinea celor
2 banci de rezerve : in timp ce Protasov probabil ca shi-a subestimat adversarii, schimband prea mult shi prea repede, slabind echipa, Andone
a facut schimbarile cu tact shi a impins jocul in jumatatea stelista. Dinamovishtii au fost mai deshteptzi shi mai serioshi. Suficient insa ca
rosh-albii sa "merite victoria", asha cum poate cel mai bun jucator stelist de aseara, Banel Nicolitza, avea sa declare cu fair-play dupa meci.
Trecand peste dezamagirea pierderii unui meci contra principalilor noshtrii adversari, e bine de punctat cat de cat obiectiv cum s-au mishcat
jucatorii noshtrii.
Inceputul meciului a fost dominat de dinamovishti. Fara sa aiba actziuni coerente ei au reushit totushi sa puna presiune pe poarta Stelei shi
au avut prim-planul in primele 10 minute. De-atunci, insa, shi pana in minutul 60, cand Protasov a inceput schimbarile, jocul s-a desfashurat
intr-un singur sens, fiind entuziasmant modul in care stelishtii i-au tzinut la respect pe dinamovishti printr-un pressing nimicitor shi pase
dintr-o singura atingere. Acest stil de joc a ridicat din greutatea care apasa pe umerii apararii, o aparare ezitanta, sub ceea ce am vazut sezonul trecut
la echipa campioana. Chiar daca per ansamblu Ghionea, Baciu, Nesu shi Ogararu s-au achitat bine de sarcini, e cert ca fundashii centrali sunt destul de
lentzi; iar gafa de la golul 2 a lui Ghionea spune multe shi despre sigurantza lor in conditzii de presiune, presiune ce a aparut odata cu
imposibilitatea stelishtilor de a-shi respecta sarcinile stabilite la cabine (3 schimbari plus accidentarea lui Para)...Apoi, in 10 oameni,
dupa ce cedase mijlocul, Steaua a primit firesc inca 2 goluri.
Paraschiv shi Lovin au fost foarte muncitori la mijloc; iar fostul bacauan, in ciuda unor momente de panica, incepe sa arate ca poate sa-shi
asume responsabilitatzile unui mijlocash central. Neshu este un cashtig pentru faza de atac, insa este slab pe aparare, unde este depashit
destul de ushor de adversarii directzi shi unde faulteaza uneori inoportun. Banel, Dica shi Boshtina sunt trioul din spatele varfului shi au
aratat aseara ca pot crea pericol indiferent de partea unde evolueaza pe teren. Banel a fost extraordinar, a luptat pana la capat. Iar Victorash
s-a mishcat destul de bine, shi-a luat in primire rolul de pivot shi a reushit sa creeze culoare favorabile coechipierilor shi chiar sa inscrie.
In mare, perspective frumoase pentru noul sezon. Insa pentru a se face performantza e nevoie de seriozitate totala timp de 90 de minute (shi chiar mai mult)
de la nivelul bancii tehnice shi pana la ultimul om de pe gazon. Meciul de aseara a fost un cashtig pentru ambele echipe, pentru ca s-a putut masura
fortza celor doua angrenaje in meciuri cu miza. Sper ca meciul de aseara sa fi adus multe invatzaminte lui Protasov shi jucatorilor, astfel
incat ei sa nu mai repete greshelile comise. Important este ca jucatorii sa fie aptzi fizic shi psihic 100% pentru meciul cu Shelbourne shi
pentru noul campionat. Eu am incredere in ei! FORZA STEAUA !

SORENSEN
1st August 2005, 14:01
da acest meci e un castig pt ambele echipe ,iar Steaua incepe sa arate cat de cat cu ce ar trebui sa fie.

Paul
1st August 2005, 15:46
Opinia mea :

- Hamutovsky ... inca nu ma pronuntz , ieri din 5 suturi pe poarta a luat 3 goluri si o bara ;

- Ogararu & Banel ...cel mai bun cuplu de banda dreapta , unul dintre punctele tari ale echipei;

- Apararea centrala: Baciu & Ghionea ... un + pentru Baciu , un - pentru Ghionea;
Cand va revenii Mirel , altfel sta treaba ...

- Nesu & Bostina ... Nesu , a fost intors pe toate fetele de Fl. Petre insa sustine mai mult decat P. Marin atacul.
MI se pare o solutie excelenta ca Nesu sa joaca in meciurile de acasa , si P. Marin in cele din deplasare;

Paraschiv & Lovin ... punctul slab al echipei;
O solutie o reprezinta un cumplu Paraschiv - Dica la mijloc , sau Paraschiv - Dumitru (dupa ce revine)

ATacul: Eficintza buna , sa vedem cand revine Oprita cum va fi !

dragos_popa17
1st August 2005, 18:35
Adevarul e ca aseara am fost superiori atat cat am vrut sa jucam, iar apoi ne-a doborat mai degraba ghinionul si niste gafe impardonabile. Daca nu gresea Ghionea si nu se accidentau Nesu si Paraschiv nu egalau nici azi Dinamo, poate mai dadeam noi cateva prin Cristea sau Simion. In general sunt multumit de joc si am multa incredere in Steaua in sezonul ce vine, mai multa decat aveam anul trecut pe vremea asta, iar cand ma gandesc ca pe langa ce-a fost aseara mai trebuie sa revina Radoi, Oprita si Dumitru increderea creste.
P.S. De remarcat media de varsta a jucatorilor, dintre toti doar Iacob cred ca avea peste 26 de ani.

Paul
1st August 2005, 18:42
Hamutovsky - 27
Ogararu - 25
Baciu 25
Nesu 22
Ghionea 26
Banel - 20
Lovin 23
Bostina 28
Dica 25
Paraschiv 24
Iacob 25

Cristea 21
Simion 19

Varsta ideala pentru marea performantza.

Se adauga

Radoi 24
Oprita 24

dragos_popa17
26th August 2005, 14:11
Oare cum s-ar descurca Fl.Dumitru pe postul de fundas stanga? Sa formeze un cuplu pe partea aceea cu Nicolita, iar pe dreapta o pereche Ogararu-Oprita. Bostina ar trece in centru in locul lui Lovin sau Paraschiv, pentru ca are calitati de mijlocas central si e destul de creativ, iar in atac ar ramane acelasi Iacob sustinut de Dica. Ar creste enorm inteligenta si limpezimea din jocul nostru, pentru ca am avea multi jucatori creativi si capabili sa faca faze frumoase(Dumitru, Bostina, Nicolita, Oprita, Dica si chiar Ogararu). Iar in iarna, daca binevoieste Gigi, am putea sa mai aducem cativa jucatori utili, mai ales la mijloc.

SORENSEN
26th August 2005, 17:01
De ce sa nu incepem acu cu tranferurile , se poate Steaua 2 se afla in DIv c care nu a inceput si se pot trece jucatorii noi luati acolo (se pot trece la echipa de baza si la a 2-a vreo 5 sau 8 jucatori). Asa ca se poate.

SORENSEN
29th August 2005, 12:53
Turul pana 4 310 9-0 10p primul loc , mai bine ca anul trecut in cifre dar oare efectiv suntem mai buni ca anul trecut?

uti2102
29th August 2005, 15:10
Mai eficientzi suntem cu sigurantza. Ne creem mai multe ocazii. Nu shtiu insa cum stam cu apararea. Dupa ce am vazut cu Rosenborg.....deshi cam toate goluri le-am luat pe nishte gafe care in mod normal nu se fac; dar la fel a fost shi in supercupa.......Eu sper ca jucatorii sa elimine aceste gresheli; numai astfel putem repeta performantzele de anul trecut.
Legat de meciul de aseara : Otzelul a fost printre cele mai slabe echipe prezente in Ghencea in ultimii 2 ani sa zic. N-au jucat nimic. A plecat Iacob shi bate vantul prin atacul lor. A plecat shi Cartzu shi bate vantul shi prin apararea lor. Nu mai au practic nimic otzelarii...Shi cand ma gandesc ca Pandurii, Jiul sau Vasluiul sunt chiar mai slabe......imi vine sa plang ce campionat slab avem.

dragos_popa17
29th August 2005, 15:48
Anul asta chiar avem campionat slab. Daca anii trecuti nou-promovatele erau echipe cat de cat inchegate(anul trecut au ramas toate 3 in A), anul asta, Pandurii, Jiul si Vasluiul ar avea viata grea si in B. Toate au tras tare sa promoveze fara sa se gandeasca ce se intampla dup-aia. Oricum, anul asta prevad multi de 4-0 in Ghencea.
Apropos, ca veni vorba de greseli in aparare, am observat ca nu facem multe, 3 greseli la 3 meciuri. Din pacate toate trei au fost intr-un singur meci, cu Rosenborg: primul gol greseala a intregii aparari(nu doar a lui Radoi), al doilea gol greseala a lui Hamutovski care s-a plasat gresit(Radoi l-a bagat in unghi pe Odegaard dar nici acum nu pot sa cred cat de prost a putut sta Hamu, nu a acoperit deloc coltul lung), iar al treilea gol ... stim cu totii.

uti2102
29th August 2005, 17:55
Shi la primul gol au greshit grav. Nu e admis sa lashi mingea sa cada in careu dupa o lovitura libera sau aruncare de la margine. De fapt, una din cele mai elementare reguli pe care le invatza un aparator este sa nu lase mingea sa cada, ci sa o loveasca cat timp ea este inca in aer.

dragos_popa17
29th August 2005, 18:18
La primu au gresit toti, nu numa Radoi. Mingea cazuse odata pana l-a sarit pe Radoi. Sa nu mai vb ca Lovin era mult prea departe de Solli iar Hamutovski putea si el sa iasa dupa ce l-a sarit mingea pe Radoi. A fost o ezitare in lant a intregii echipe.

Paul
1st September 2005, 22:33
Steaua ocupă locul 66 īn clasamentul cluburilor

Steaua ocupă locul 66, īn urcare cu o poziţie faţă de luna trecută, īn clasamentul Federaţiei Internaţionale de Istorie şi Statistică a Fotbalului dat publicităţii astăzi. Steaua a acumulat 143 de puncte, după ce luna trecută se afla pe locul 67, cu 135 de puncte. Adversara echipei Steaua īn primul tur al Cupei UEFA, Valerenga Oslo, ocupă locul 155, cu 95 de puncte, urcīnd de pe locul 393. Celelalte echipe romāneşti din clasament sīnt Dinamo, locul 159, cu 94 de puncte, şi Rapid, locul 190, cu 89 de puncte

Cred ca acesta este punctul maxim , poate mai urcam pana in top 60 , ar fi prea frumos ...sa fin in top 50.

Avand in vedere ca in top 70 sunt o groaza de echipa din America de Sud si din ASIA (care au punctaje mare datorita campionatelor slabe) , as risca sa spun ca Steaua este printre primele 30 de echipe ale Europei in acest top.

/OLE/ si la mai mare !

Suntem mandrii de voi !

SORENSEN
2nd September 2005, 01:36
Acum trebuie sa trecem de norvegieni si daca vom prinde un sezon bun in grupe poate ajungem in top 50 .

sun
2nd September 2005, 12:17
Daca reusim si anul acesta sa trecem de grupele UEFA , intram in top60 :ok: . Oricum , cum ai spus Paul , aceste clasamente intocmite de Uefa si Fifa sunt irelevante pentru ca , de exemplu , Inter conduce in continuare , desi nu a castigat nici titlul , nici vreo cupa europeana de ceva timp .

Mariusmadmax
3rd September 2005, 10:44
Rezultate mai mult decat multumitoare !!!
Arges , National , Otelul , Timisoara ... pe multi are sa popeasca !!!
Rapid este prima victima !

uti2102
16th October 2005, 23:23
Un meci excelent facut de Steaua la Constantza, cu toate ca am tremurat serios in prima parte a reprizei secunde. Victoria de la Constantza sunt sigur ca va conta decisiv in lupta pentru titlu.
Ce ma bucura cel mai mult e ca echipa a inceput sa capete din ce in ce mai multa consistentza. Cauzele sunt in principal urcarea lui Radoi in linia mediana, unde se descurca excelent, shi nu in ultimul rand jocul foarte exact al lui Goian. Imi place foarte mult apararea, e atletica, exacta. De fapt toata echipa a inceput sa fie mai atletica, cu jucatori inaltzi, puternici sau foarte rapizi.
La Constantza Boshtina a aratat din nou forma buna in care se afla shi a fost omul meciului. Banel, in schimb, a fost foarte shters. Dar are shi el meritele sale.
Shi cateva vorbe despre Neshu : chiar daca face in continuare gresheli prosteshti, copilareshti, Mihaitza a inceput sa joace mai matur. Se plaseaza mai bine, e mai exact in executzii shi mult mai ordonat tactic. Pana la finalul acestui sezon cred k Protasov il va transforma intr-un fundash stanga pe care te potzi baza oriunde, inclusiv la echipa natzionala.
FORZA STEAUA ! SPRE 23 ! Asha va vrem mereu !!! /hello

uti2102
24th October 2005, 01:35
Au trecut 10 etape de foc. Steaua are 7 victorii shi 3 egaluri ! Este la un singur punct de un lider, Dinamo, care a avut un program mai ushor. Sunt perspective imbucuratoare shi, sincer sa fiu, dupa ce am vazut aseara pe Giuleshti nu pot sa spun decat atat : NU MAI AM NICI UN DUBIU CA LA FINALUL ACESTUI SEZON VOM SARBATORII TITLUL CU NUMARUL 23 !!! De ce ?! Pentru modul cum jucatorii s-au sacrificat pana la ultima picatura de energie, pentru determinarea shi felul in care au tras cu dintzii de fiecare balon, pentru ca au aratat ca o adevarata familie, pentru toate astea shi poate pentru mult mai mult. Ii felicit shi ii iubesc.
FORZA STEAUA ! SPRE 23 !!! /hello

SORENSEN
24th October 2005, 13:24
eu zic ca nu numai la acest meci baietii au dat masura devotamentului pt club,determinare, concentrare ,vointa ,valoare ci in mai multe si zic eu ca in sezonul asta au arata aproape cat in tot sezonul trecut si cred ca sustine ceea ce ai spus mai sus .Cred ca vom lua CAMPIONATUL SI SEZONUL ASTA.

uti2102
26th November 2005, 17:17
Un nou meci pe care grosul suporterilor stelishti nu a putut sa-l urmareasca, datorita televizarii de catre Telesport...
Am ascultat prima repriza la radio shi trebuie sa recunosc ca m-am imbolnavit de nervi. Parca reascultam meciul cu Gloria (shi ala transmis tot de Telesport...)
Din ce comentarii am vazut reiese ca ai noshtrii au intrat pentru totul sau nimic in repriza secunda. Nu intzeleg insa de ce nu au intrat asha de la inceput. Cruyff spunea ca in primele 15 minute trebuie sa te arunci peste adversar. Daca iese rau ai un meci intreg la dispozitzie sa revii. Steaua a jucat tzurca primele 45 de minute, noroc insa ca a cashtigat.
Sper ca jucatorii sa intzeleaga ca nu vor cashtiga nici un meci prin simpla lor prezentza pe teren. Trebuie sa inscrie primii shi trebuie sa controleze jocul pentru a nu intra in criza. Shi pentru a nu ne imbolnavi pe noi, cei de pe margine, de nervi...
FORZA STEAUA !!!

Paul
8th December 2005, 23:37
Cristea nu a jucat nimic in acest tur.
Ia`ta motivul:
http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/12/29048/617g2499-132222995d9f42bab2140_600_897_.jpg

http://www.gsp.ro/images/content/articles/2005/12/29048/617g2499-132222995d9f42bab2140_600_897_.jpg

Daca dupa meciul cu Valencia poza in trening , acu e mare smecher
In paz cu moda , si si-a tras si manechin pe post de prietena ... :no:

Cristea apuca`te de fotbal

SORENSEN
9th December 2005, 00:39
Mda poate fi si asta un motiv

uti2102
9th December 2005, 01:41
Hai mah baietzi sa fim serioshi.....din contra ash zice, tanti asta trebuia sa-l tzina in vana :D
Am dat shi eu un ochi pe poze. Am vazut ca Banel shi Boshtina au venit singurei. Dar tot singurele au venit shi 2 gagici, sortate pe inaltzime :D Eu cred k urmeaza un atac pe extrema al celor doi :P Prin invaluire :evil:

PS : Boshtina nu-i insurat nu ?! :cool:

superchumbo
9th December 2005, 09:37
Cristea deja confirma ca este noul Lutu

SORENSEN
9th December 2005, 12:20
HagiLutu cum ar veni , nu cred ca e un motiv fata din poza ci poate o motivare dar e complicat .
Se stia ca in trecut era un fotbalist si un om linistit poate s-a schimbat ...in mai rau

Paul
9th December 2005, 16:29
Hai mah baietzi sa fim serioshi.....din contra ash zice, tanti asta trebuia sa-l tzina in vana :D
Am dat shi eu un ochi pe poze. Am vazut ca Banel shi Boshtina au venit singurei. Dar tot singurele au venit shi 2 gagici, sortate pe inaltzime :D Eu cred k urmeaza un atac pe extrema al celor doi :P Prin invaluire :evil:

PS : Boshtina nu-i insurat nu ?! :cool:

cred ca`i insurat ...
la Ghionea pare cam interesanta treaba ... cred ca tipa aia l-a bagat "in forma" ...
se pare ca la fundasi efectul terapeutic al manechinelor (vezi cazul lui Ogararu sau Ghionea :ok: ) e benefic;
La atacanti e malefic ... de la Ronaldo , la Rooney ... pana la Cristea al nostru :rolleyes:

SORENSEN
9th December 2005, 17:59
Cred ca le trebuie o naspeta ca sa se concetreze pe marcat goluri si nu pe marcat ....la fotomodele.
Oricum turul asta a fost bunicel pt Steaua in campionat si bun in cupele europene.

dede
10th December 2005, 01:06
Am dat shi eu un ochi pe poze. Am vazut ca Banel shi Boshtina au venit singurei. Dar tot singurele au venit shi 2 gagici, sortate pe inaltzime :D Eu cred k urmeaza un atac pe extrema al celor doi :P Prin invaluire :evil:
nu buey...gagicile alea 2 erau nevestele sau prietenele la careva...domnii erau inainte...si domnisoarele...dupa...

Mariusmadmax
26th December 2005, 10:42
Avand in vedere ca iernam pe doi ... cu toata stima ce o port lu' Protasov , cred ca e vina lui !