PDA

View Full Version : Greseli pe forum



recall
18th July 2005, 23:35
Am vazut ca s-au facut cateva greseli pe forum si as vrea sa clarific lucrurile.Inaltimea lui Spudd Webb e de 5.6=1.68 cm.Detenta lui Kadour Ziani e de 58'=147 cm.Detenta lui Wayne Clark e de 53'=135 cm.Jason Richardson are cea mai mare detenta din Nba 48'=122.4.Se pare ca Charles Millan chiar a dat 720.Articolul este aici-
http://www.buzzle.com/editorials/7-7-2001-3903.asp
M-am gandit ca poate va intereseaza.

Raptor
19th July 2005, 00:13
Spud Webb are 5'7 deci 1.73;
Kadour are 56 inch vertical;
Wayne are in mod oficial 49 inch, adica 1.26;
J-Rich are detenta de 41 inch, adica 1m 4cm; Josh Smith 39.5 inch adica 1m;
Articolul cu Charles Millan e vrajeala.

mishu
19th July 2005, 00:33
poate puneti si voi un link la sursele fiecaruia... (ma rog in cazul in care vreti sa le dezvaluiti)

Bicinigar
19th July 2005, 06:09
pai ... dai pe google shi scrii :
-Spud Webb ... oficial site baga ashea 5'7''
-Kadour Ziani ... pe site-u slam nation zice ca are detenta 1.47cm
-Wayne Clark ... ultima oara a zis ca sare 49' da ca ishi revine (direct de la sursa)

danrogojan
19th July 2005, 09:39
la detente nu ma bag. ca nu avem cum sa stim.
iar 147cm mi se pare absurd, din moment ce omul ala ar trebui sa aiba 10 cm peste inel cu capul.

despre charles millan atata va zic:
este un papagal, care prin 2001 a facut un site www.ronniefields23.com, pe care baga povesti cum ca il bate pe james white si da 720. chiar pusesem botul si eram foarte entuziasmat. numai ca nu a venit niciodata cu footage deosebit. si nimeni nu-i confirma povestile.

in fine, acuma a mai crescut si tine siteul www.suaveandsmooth.com.

acu vreun an i-am dat un mail si l-am intrebat cum e cu 720, cu james white etc.
si a zis ca nici vorba de asa ceva, fara a justifica insa povestile de demult.

Danila
19th July 2005, 10:03
bici are dreptate!
P.S.:Wayne cand era in colegiu a avut 53'

recall
19th July 2005, 20:48
Bai raptor tu ai facut matematica cu femeia de serviciu?5.7=170.85.Adica aprox 1.71.Cum dreq ti-a dat tie 1.73?

Raptor
19th July 2005, 22:27
Corect. Eu m-am gandit la faptul ca 6'0 e 1.83 - 4 inch (adica 10 cm) = 1.73 adica 5'7. Asa m-am gandit eu atuncea. Dar diferenta e de 5 inch, sau 4 inch de la 1.81 (Adica 5'11) - 4 inch (adica 5'7) = 1.71.

Cam complicat nu?

Sau puteai sa inmultesti picioarele cu 30.48, sa aduni inchii si sa inmultesti cu 2.54 .

Oricum eu stiu inaltimile pe de rost, mai gresesc la astea sub 5'11... ;)

recall
20th July 2005, 12:49
Raptor sa te uiti la concursul de dunkuri NBA 2003 si ai sa vezi ca la primul dunk al lui J Rich(moara aia din aruncata),inelul este undeva la nivelul ochilor,poate chiar mai jos...J Rich are 6.6=199 deci detenta lui e clar mai mare de 41'.Nu sunt 48' dar in orice caz cred ca e cea mai mare detenta din Nba(Vince are "doar" 43').

Danila
20th July 2005, 12:53
inelul este undeva la nivelul ochilor,poate chiar mai jos...J Rich are 6.6=199 deci detenta lui e clar mai mare de 41'.Nu sunt 48' dar in orice caz cred ca e cea mai mare detenta din Nba(Vince are "doar" 43').
Nu prea sunt de acord cu ce ai scris tu...adik acolo sa stii ca e vorba si de unghiul din care e filmat totul...si sunt sigur:nu-i vine inelul la nivelul ochilor...uita-te mai bine si o sa vezi ca e filmat putin de jos in sus...unghiul te pacaleste.Nu stiu insa de detenta lui vince...tind sa cred ca e mai mare.
Stii care e treaba:faza cu detenta e relativa:din 10 persoane, 9 o sa iti spuna altceva...nu e nimic oficial.Sa-i aud eu pe fiecare cum declara ce detenta au si atunci o sa fiu sigur
Wayne de exemplu a zis clar:53' cel mai mult, 49' acum
Si 50 din And1,nu are 50' apropo:P cunoscatorii stie!

Raptor
20th July 2005, 13:34
Eu am luat de la echipele lor de mai demult, cand faceau teste de VJ, de acceleratie, tot felu de drills, si acolo chiar aia de la Golden State ziceau de 41 de inch. Si Iverson a avut tot 41, Vince 43, Jordan 43, D-Mase 41. Kobe de ex. are 38.

In schimb de McDyess scrie pe pagina lui (la players pe nba.com) la BIO, cum ca are 42 inch standing si 47 inch one-step (by the way toate cifrele referitoare la "detenta" sunt de fapt referitoare la detenta de pe loc, fara pas fara nimic). Iar McDyess are 6'9 adica 2.06... + 1.19=3.25... ar fi cu capu la 3.25... daca ar sari de pe doua cu avant de un pas... ceea ce in mod sigur acum nu face (cu genunchiu busit) dar inainte chiar era super dunker:

"Has a 42-inch vertical leap and a one-step leap of 47 inches" (http://www.nba.com/playerfile/antonio_mcdyess/bio.html)


Deci aberatziile cu detenta cu x cm peste 1 metru sunt... aberatzii, dar exista si exceptii (vezi LeBron slam in McDonalds Dunk Contest).

Si eu daca aveam 1.98 ma duceam cu capu la inel, si nu joc in NBA, oricine care e inalt si are cat de cat detenta (pe la vreo 85 de cm) da moara si astea.

thekobe
20th July 2005, 21:12
Kobe de ex. are 38.
acum 9 ani

Raptor
20th July 2005, 21:27
Corect. Intre timp chiar a mai pus muschi pe el (cum au facut si altii) si cred ca a ajuns pe la 40-42.

thekobe
21st July 2005, 00:09
http://img226.imageshack.us/img226/6862/kobe1ib9yx.gif

MadSkillz
21st July 2005, 02:07
Goaltending !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu se pune!!!!!!!!!!!!

Black Mamba
21st July 2005, 02:35
Auch! Ce misto a sarit! :D

eddy_jozsa
21st July 2005, 09:46
a.k.a. Cel mai frumos mod de a inscrie 2 puncte pentru echipa adversa :D :D :D

recall
21st July 2005, 17:57
Apropo,am si eu o problema la genunchiul piciorului drept.Acum un an(sau un an jumatate,nu mai tin minte exact)mi-am scrantit genunchiul si acesta s-a umflat.Am continuat sa joc baschet cateva zile,apoi am luat o pauza de vreo 3,4 zile si dupa o saptamana jumatate(parca),genunchiul s-a mai desumflat.Acum 4 zile,dupa vreo saptamana de baschet intens(3 ore si jumatate in continuu) genunchiul s-a umflat din nou(fara sa ma lovesc).Am jucat baschet inca 3 zile,crezand ca genunchiul se va desumfla,insa nu s-a intamplat asa.Azi ,genunchiul este umflat poate mai mult decat inainte.M-am hotarat sa nu joc baschet si sa incerc sa nu mai sar si sa alerg azi si inca vreo 2-3 zile,in speranta ca genunchiul se va desumfla.Mi-am legat genunchiul cu o batista imbibata in apa rece insa genunchiul nu s-a desumflat asa ca sunt nevoit sa mai stau linistit cateva zile.V-as ruga sa-mi dati niste sfaturi daca puteti, si daca unul din voi a avut o problema comuna la genunchi sa-mi spuna cum a tratat-o.Mi-e frica sa nu am apa la genunchi.Poate ma puteti ajuta sa-mi rezolv problema fara sa fie nevoie de interventia medicului(am auzit ca se foloseste seringa pentru extragerea apei).

Vadim
21st July 2005, 20:49
Du-te la doctor sa faci o radiografie, e clar ca e ceva acolo. Nu exista expresia "a-ti scrinti genunchiul", aia e la glezna. La genunchi sint lucuri mult mai delicate, nu scrinteli. Nu stiu ce poate fi, dar nu e deloc in regula sa ti se umfle genunchiul.

nr15
21st July 2005, 20:56
eu am mai auzit de aceste cazuri ..si s-au rezolvat doar la ortopedie ...
ascula-i sfatului lui vadim si du-te la dotor ..
doar daca stai cateva zile nu vei rezolva nimic




ps: vadim ..de cat timp nu ai mai scris tu pe forumul de basket ????

Raptor
21st July 2005, 21:15
Asta ma-ntrebam si eu^^^^^^^^^^^

Adrian
21st July 2005, 21:38
Genunchiul...vesti proaste!
E cea mai complicata articulatie. Umflatura aia nu e apa sau prostii, e pur si simplu inflamatie. Trebuie sa mergi neaparat la medic. Da-mi un mesaj pe privat daca vrei, un fost coleg de-al meu de grupa ramas in tara e ortoped la Malaxa (in Bucuresti).

virtual
24th July 2005, 13:18
Recall, dac e ce cred eu nu e bine.
Asa prob am avut si eu acum vreo 4 ani, cand am sarit in meci la slam la un panou fixat p perete. Si din spate un fundas m=a luat in bratze cand eram in aer si m-a bagat cu genunchii intr=un calorifer de sub panou. Nici o durere si nimk, doar ca mi s=a umflat genunchiul ca un cartof. Am fost la orto si aveam apa la genunchi (ma rog, de fapt e puroi. daca e cu sange e de la un traumatism, daca nu e de la ceva problema mai veche... la mine era cu sange).
Am facut punctie si etc., de zici ca eram robinet. Ideea e ca de atunci au trecut vreo 4 ani si nici acum nu e super ok. Detenta a scazut mult si ce e mai rau e ca nu mai simt piciorul ca p vremuri, mi=e frica sa sar tare la capac si alde de astea. Joc doar cu fasa si cu protectie (cauciuc intarit de la nike, e o chestie super care se pune cumva peste fasa...) si tot e naspa.
Sper sa nu fie cazul tau. Oricum du=te asap la orto si apoi fa recuperare la ceva spital profi dac vrei sa fie cat de cat ok.

recall
24th July 2005, 17:36
Nu stiu ce sa intamplat,dar genunchiul sa desumflat,Am fost la baschet ieri si vad ca azi genunchiul nu mai are nimic.Ce ziceti de asta?

CinstitCuPanoul
24th July 2005, 19:02
Io zic sa iti faci o radiografie.Serios.

1/2Om1/2Belea
24th July 2005, 19:17
io zic sa continui ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat nimic. ce dreq, daca nu te mai simtzi naspa, chiar daca ai ceva, ce importanta are? atata timp cat nu vine vun doctor cretin sa-ti zica "nu mai juca", ca doar stii clar ca asta o sa se intample... plm
fara caterinca acuma... daca nu te-ai dus inca la un doctor, nu ai facut bine. o chestie in general tinde sa se complice. daca inca o duci, asta inseamna BINE in sensu ca inca are un grad mare de recuperare... dar cu tratament, fara sa te supere prea tare. nu vrei sa treaca aceasta etapa si sa incepa cea in care o sa regretzi ca nu ai actionat din vreme. totusi nu te speria, e posibil sa nu fie cine stie ce, dar trebuie musai investigat! traseu: medic de familie, trimitere la ortopod, alte investigatii paraclinice, inapoi cu ele la ortoped, prescriere tratament, urmeaza-l! bafta si sanatate!

nr15
24th July 2005, 21:47
l-ati vazut pe jumate om cat de serios a putut fi in a doua jumatate a mesajului sau ????
eu zic ca ... merita aplauze:P:D

Raptor
24th July 2005, 22:24
Probabil printre singura/ele fraze bune pe care le-a scris p-aici... :headbang:

1/2Om1/2Belea
24th July 2005, 23:22
mai multe ca ale tale, that's for shore ! nu intra aici, nu cred e stai tu sa-mi analizezi posturile, oricat ai fi tu de moderator. si nici nu stai sa ma freci la melodie cu atitudinea mea, mai stiu io cum si ce nu-ti convine! ce preferi sa ma iau de multele tampenii pe care le spui oamenilor direct, sau sa bag si niste caterinca pe parcurs, ca sa fie mai greu de digerat? seriozitatea se vede cel mai putin pe lumea asta in vorbe, ma baiatule, asa ca nu imi bat prea tare capu cu A FI SERIOS pe forum... atata timp cat lumea intelege ce am de zis ! n-am nimic cu nimeni.

Raptor
24th July 2005, 23:27
n-am nimic cu nimeni.

Se vede... :ciocan:

Bicinigar
25th July 2005, 00:07
@1/2 oare yeshti shi tu fre'un student la medicina shi te-ai gandit sa ne ajutzi pe noi cu sfaturi dophtoriceshti ???
(intrebarea cre' ca ye retorica) :headbang: :headbang: :headbang:

Raptor
23rd August 2005, 14:23
Pai chiar ca e retorica, se pare ca half man s-a transformat in 1/4 man pe acest forum... ca n-a mai intrat de mult :evil: :evil: :evil: :drak: :drak: :drak:

Sharkie
23rd August 2005, 14:36
De unde stii ca nu e invisible ? :D

Raptor
23rd August 2005, 14:52
Pai eu ii vad pe aia invisible ...

Danila
24th August 2005, 11:15
se antreneaza din cate am auzit eu:D

1/2Om1/2Belea
27th August 2005, 23:12
da, din greu! un fel de plm...

mishu
5th September 2005, 21:30
Romania-Cehia... fara acoperire...

banuiesc ca ati primit si voi mailul asta... care se intitula Romania-Cehia, acoperire totala... oare aia care fac acoperirea sunt si ei fotbalisti...(vezi cuvintele subliniate)???

Stimati membri ai forumului Onlinesport,

Echipa nationala a Romaniei a reusit un meci mare cu Cehia, la Constanta. Va invitam pe siteul Onlinesport pentru a citi informatii proastepe despre meci, precum si pe forum, pentru a comentat partida alaturi de sute de microbisti.

Multumim,

Echipa Onlinesport

Sharkie
5th September 2005, 21:44
Asta bag-o la Sugestii,Idei-site-ul onlinesport.ro

mishu
5th September 2005, 22:57
eeee... nu m-apuc eu sa le dau sugestii... am pus-o aici asa pt fun... banuiesc ca a vazut-o toata lumea, inclusiv ei...
m-a distrat ca s-au laudat cu acoperirea totala si au inceput cu "informatii proaste...pe"

Sharkie
5th September 2005, 23:20
:lol: Mde,si io am primit.....cam aiurea...si culmea e ca greselile sunt si subliniate :D :lol:

Raptor
6th September 2005, 15:12
:lol: Mde,si io am primit.....cam aiurea...si culmea e ca greselile sunt si subliniate :D :lol:

Hahahahaha bai Sharkie bai tu esti de coma tata :happy :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

mishu
6th September 2005, 21:30
lasa-l ma ca ne mai distram si noi...:):)