PDA

View Full Version : Succesorul lui Armstrong



Darkslowstar
18th July 2005, 15:40
Cine il va urma lui Lance in saua Turului Frantei?

In poll este permis sa votezi si cu mai multi ciclisti, rugamintea mea este sa va limitati la maxim 3 oameni. Thx.

bob
18th July 2005, 16:04
asta trebuia intrebat la inceputul turului. atunci avea farmec. am mai spus-o : basso, daca nu-si da cu firma( sau pilula) in cap!

Marquise MGP
18th July 2005, 16:16
nu exista succesor la ora actuala...doar potentiali castigatori de tur :ok:

Darkslowstar
18th July 2005, 16:17
Ma rog, cum vrei sa-i spui. Cine va castiga urmatorul tur, daca asta te face mai fericit :D

bob
18th July 2005, 16:23
draga marquise, incepi sa enervezi cu obsesia ta. daca se retrage texanul, nu-ti tragi si tu un glont in cap?

Sharkie
18th July 2005, 17:39
Am votat cu Valverde si Rasmussen.
Rasmussen cred ca are sanse la anul,iar Valverde pe viitor.Ati vazut vazut ce i-a facut Valverde lui Lance in prima etapa cu finish pe catarare.

Darkslowstar
18th July 2005, 17:47
E bun de tot la catarare. Contratimpul se invata si cine stie pe unde va fi contratimpul de la anul. Poate pe Mont Ventoux. :) Eu zic ca are si danezul sansa lui.

Sharkie
18th July 2005, 17:52
Poate isi imbunatateste contratimpul pt la anu.Ca la catarare nu prea are ce.

Marquise MGP
18th July 2005, 17:53
draga marquise, incepi sa enervezi cu obsesia ta. daca se retrage texanul, nu-ti tragi si tu un glont in cap?

stii era o melodie hip-hop care avea niste versuri cam asa...." nu vorbi fara sa stii \ numai ce auzi de la altii " ( reproducere aproximativa ) ... am repetat de zeci de ori ca ma bucur ca se retrage armstrong si ca nam fost suporterul lui niciodata...dar cine sa auda? ... tu ? ... ma indoiesc... daca citesti doar printre randuri sau din an in paste te rog sa nuti mai dai cu parerea despre alte persoane...pricepusi acu ? ... sau sa mai repet o data ? ... zi repede cat sunt disponibil :D

Sharkie
18th July 2005, 17:54
Poate se muta Rasmussen la Discovery in locul lui Lance :D :rolleyes:

Marquise MGP
18th July 2005, 17:59
si daca se muta ce ? :D

dextercioby
19th July 2005, 03:13
Din cauza virstei, aproape sigur 2006 va fi ultimul Tour competitiv pentru Jan Ullrich, asa ca eu sper sa cistige. Vinokurov ii va fi adversar (ca si in 2003 si 2005) serios, insa Klöden si restul echipei vor fi de partea sa. Lui Basso ii tre'echipa sa-i duca trena pe munte (cind si daca va fi in galben). Rasmussen n-are nici o sansa la Rabobank unde e acum. Tre'sa se transfere, ca si Vinokurov. Valverde ar tre'i sa se concentreze exclusiv pe Tur, desi e greu sa-i ceara asta unei echipe spaniole.

Cit despre cei tineri, poate in 2007.

Daniel.

Vand vise
19th July 2005, 09:16
Favoritii mei sunt: Basso, Vinokourov si Ullrich /OLE/

Edgar
19th July 2005, 10:31
Eu cred ca Basso ar fi facut bine sa accepte oferta celor de la Discovery. CSC nu are o echipa suficient de puternica. In fine, sper ca italianul sa castige Marea Bucla anul viitor.

uti2102
19th July 2005, 10:34
La anul bataie Basso, Rasmussen, asta daca nu cumva spaniolii ishi schimba tactica de sezon shi vin cu Heras shi Beloki in varf de forma.
Peste 2-3 ani intra pe fir Valverde, care cred k va lua cateva tururi la rand. Sa vedem cat il va tzine.

rox
26th July 2005, 21:49
cred ca heras si beloki nu mai pot face nimic.
valverde are sanse daca are echipa buna.
cred ca csc e capabila sa-l sustina pe basso.

in discursul de pe podium lance a vorbit de un 'succesor' si l-a numit pe basso si dupa aceea si-a amintit ca era si ullrich pe acolo si l-a numit si pe el. ;)
eu ii dau dreptate.

Sharkie
26th July 2005, 21:57
Mah,Basso cati ani are ? Ca io prin succesor nu inteleg castigatorul turului 2006,ci un ciclist care sa ia macar 3 tururi consecutive si sa fie super-puternic.

Edgar
28th July 2005, 11:24
Implineste 28 de ani pe 26 noiembrie.

Sharkie
28th July 2005, 11:30
In cazul asta,Basso ar putea sa ia cateva tururi.Bine,probabil pe parcurs va aparea "pe fir" Valverde si altii care sa se bata pt. titlu.Oricum Basso nu va domina turul cum a facut-o Lance.

Mihai
28th July 2005, 11:31
Nimeni nu va domina turul cum a facut-o Lance :drak:

Darkslowstar
8th August 2005, 17:09
Poate peste muuulti ani sa mai apara un ciclist la Lance, ca printre rutierii de acuma nu-l vad pe nimeni capabil sa-i calce pe urme lui Lance.

rox
8th August 2005, 19:43
sa fim sinceri, dupa ce lance a castigat primul tur nimeni n-a zis c-o sa le ia pe urmatoarele, si tot asa. in fiecare an se faceau presupuneri, ullrich era prezentat ca favorit...
asa cum n-am stiut ca lance va castiga atatea tururi n-avem cum sa stim cine poate sa castige de-acum.

Darkslowstar
9th August 2005, 10:10
Ullrich a fost favorit numai in ochii celor care nu-l pot suferi pe Armstrong. Basso si Valverde sunt de urmarit, Ullrich va ramnane o epava.

Shony
6th September 2005, 17:37
S-ar putea sa-l avem chiar pe ARMSTRONG ca succesor al sine insusi ;) la anu' - http://www.statesman.com/search/content/sports/stories/other/09/5lance.html

andreiush
7th September 2005, 14:44
Ullrich refuză să creadă într-o eventuală revenire a lui Armstrong :lol:

Germanul Jan Ullrich, care a câştigat Turul Franţei în 1997, a declarat azi în paginile cotidianului Die Welt, că refuză să creadă într-o eventuală revenire în competiţie a americanului Lance Armstrong.
"După petrecerea de adio pe care a avut-o la Paris (la încheierea Turului Franţei 2005), nu pot să-mi imaginez că Lance va participa din nou la această competiţie", a declarat rutierul german.

Darkslowstar
7th September 2005, 15:40
Ullrich deja face pe el de frica, sa nu cumva sa revina Lance. Ce nu vrea sa inteleaga saracul om este ca si fara Lance el nu va mai castiga Turul. Pe motiv de lipsa de valoare suficienta pt a castiga din nou. Exista acum ciclisti mai buni ca el, nu ca in 97.

mblue
8th December 2005, 00:42
La anu va participa Damiano Cunego, am auzit multe lucruri bune despre ciclistul italan. Am inteles ca va fi inclus doar pentru experienta,urmand ca abia in 2007 sa lupte pt tricoul aurit. Cred ca Baso e va castiga turul viitor.

thegizmo
8th December 2005, 17:58
Basso, care urmeaza 'stilul Armstrong', adica alearga doar in Grande Boucle; nu se incurca cu cursele clasice; eventual foloseste curse de mai mica importanta doar pentru pregatire;din pacate. Sper ca in urmatorii ani sa nu mai asistam la o dominare a unui singur ciclist in Turul Frantei.

uti2102
8th December 2005, 18:23
Eu sper ca in urmatorii ani sa apara un ciclist care sa cashtige 2 mari tururi pe an :D

Darkslowstar
8th December 2005, 18:33
Pt asta ar trebui sa fie 2 mari tururi si nu e decat unul. In acceptiunea mea un mare tur are si mari ciclisti. Tururile Italiei si ale Spaniei atrag mai mult ciclisti itanieni si spanioli. UCI ar trebui sa lucreze la chestia asta, Pro Turul nu ajutat foarte mult.

stefanm14
8th December 2005, 20:44
Din pacate cam asta e situatia, italienii si spaniolii , reprezentantii celor mai mari forte in ciclismul actual se concentreaza doar pe tururile lor nationale, iar cei care mai vin si in Le Tour vin mai mult ca sa fie acolo...nu cred ca va aparea prea curand un ciclist sa castige 2 tururi mari in acelasi an, poate un italian sau un spaniol, dar cu conditia ca Le Tour din acel an sa aiba un nivel mai scazut.

joao pinto
8th December 2005, 21:44
Cred ca Lance Armstrong...

Lucky_OLD_G's
13th December 2005, 20:18
Sper sa nu mai existe asa ceva......doamne fereste de inca unu ca el........n-as mai rezista sa vad castigand 7 la rand un trisor un meschin ordinar.....unu care fura si vine sa si deovedeasca nevinovatzia dupa aia cand orice om cu mintea al cap de pe lumea asta stie ca lance e un trisor un hotz ordinar....tot respectu ptr victoria cea mai mare repurtata in viatza si cariera lui.lupta cu canceru ...da la ciclism e un hotz marsav si sper sa nu mai axista un " urmas" de genu lui......pantani era si el un drogangiu da macar a avut bunu simtz sa ia numa un le tour si un giro........singuuru care merge pe baza de carnatzi de la mama soacra si bere din fundu bexciului e ursaki..ullrich

joao pinto
13th December 2005, 20:22
Parerea ta...
Asta pentru ca ai timp sa crezi tot ce scriu ziarele de scandal, si mai ales cele frantuzesti. Aia se oftica de mor din orice, daramite cand un american castiga turul de 7 ori la rand.
De ce nu au zis despre el ca e drogat decat dupa ce a castigat de 7 ori?

Lucky_OLD_G's
13th December 2005, 21:30
ptr ca nu au descoperit asta ..ce simplu e...tu nu gandesty normal? si daca tu zici ca e'quipe e ziar de scandal sunt curios sa vad ce parere ai de VIP sau de libertatea............ai facut ceva sport la viazta ta ?

stefanm14
13th December 2005, 21:35
Sunt povesti astea cu Armstrong dopat sau alte prostii de genul asta nascocite de cei dornici de senzational.

joao pinto
14th December 2005, 15:23
@ Lucky_Old_G's
Noroc ca au descoperit dupa sapte ani...
Acum cativa ani, cand L'Equipe ne-a facut tzigani, nu era ziar de scandal, nu-i asa?
Stai linistit, am avut ocazia sa lucrez cu frantujii si stiu bine ce le poate pielea... Singurul lucru la care se pricep bine, este sa faca scandal.
Nu stiu ce relevanta are daca am facut sport sau nu, dar daca te intereseaza afla ca am facut baschet la nivel de juniori.

Darkslowstar
14th December 2005, 15:46
L'Equipe nu mai e un ziar serios pt mine. Toata faza este cusuta cu ata alba. Nu vreua sa ma repet, am spus cam tot ce aveam de zis pe threadul care a tratat problema respectiva. Nu exista nici un fel de dovada concludenta privind vinovatia lui Lance. Nu e decat calomnie si invidie pt un mare campion

Lucky_OLD_G's
14th December 2005, 17:35
team intrebat daca ai facut sport ptr ca orice sportiv din lumea asta stie cume treaba.......azi joci bine maine la fel peste 3 zile la fel...da o zi slaba tot prinzi..o zi cand nu tzi iese nimik...............ce dovada mai buna ca sta vretzi..........ca-n 7 ani de le tour n-a prins nici o zi slaba ..doar alea in care facea teatru ieftin..ii mai lasa unuia xcateva secunde..............daca e asa mare campion de ce nu a castigat de la primele participari turu? de ce era unu care nu a terminat decat dupa prima 100 primele 3 tururi la care a participat? desi nue relevanta chestia asta...da e cum atzi zice voi cu e;quipe ziar de scandal........asa s-a zis si de marion jones pe tim montgomery cj ala grasu.......recorduri mondiale doborate etc etc olimpiade campionate mondiale castigate............pun pariu ca la ora aia tot asa ziceatzi...........mama mama ce sportivi ce atletzi ce campioni ce mari caractere.......cand ei erau cei mai mari hotzi..................nu tot ce are aripi zboara

joao pinto
15th December 2005, 14:59
Hai sa-ti spun care este treaba cu succesele lui Armstrong, si cu asta am incheiat.
Cel mai important factor in victoriile sale a fost ECHIPA. Desi victoriile sunt ale lui Armstrong, echipa a dus tot greul. Au stiut cum sa-si anihileze adversarii. Daca ai urmarit turul, vei observa ca atunci cand, normal, el a prins o zi mai grea, a fost perfect sustinut de coechipieri.
Nu se compara cu atletismul, unde, cu exceptia probelor de fond, unde se mai folosesc "iepuri", in rest, conteaza ceea ce face fiecare in parte.

Lucky_OLD_G's
15th December 2005, 20:36
scuteste-ma cu explicatziile astea pintulei............astea nu le poate inghite decat unu ca tine................ai auzit ce au spus aia de la echipa lui? ai vazut ce a patzit tyler hamilton heras ........sau ca sprinteru george a aajuns mare catzarator.........astea cum le explici? cu echipa ta care-l susztine perfect atunci cand prinde o zi proasta........ca majoritatea cazurilor de dopaj sunt legate de cei care au activat pe langa lance...........orice atzi spune sunt doar sperazntele voastre ...adevaru e unu singur.............EPO. ...... sau ce dreaqu o fi luat ala.........

joao pinto
15th December 2005, 21:46
Bine, man, treaba ta.... Crezi ce vrei... Oricum, nu ai nici o dovada. Toate sunt doar speculatii.
Cea mai mare dorinta e sa revina si sa castige a opta oara. Asta le-ar da peste bot tuturor contestatarilor.

Darkslowstar
16th December 2005, 00:26
Nu sunt de acord ca echipa e decisiva. Echipa e arhi-necesara dar nu suficienta. Lance a rezistat si cand echipa a clacat, si era atacat de mai multi t-mobili si spanioli. Lucky lasa-ne!

I AM THA CHAMP
17th December 2005, 18:48
voi 2 cu lance al vostru.........voi atzi ramas in '99? sculatzi farte ca vine revelionu 2005 si voi tot dusi atzi ramas.............n-avetzi televizor pe acasa net reviste...sa va mai informatzi?

rainbow2006
20th December 2005, 11:45
Ma bag si eu in discutie pentru ca nu am altceva mai bun de facut:) .
Nu o sa ma apuc sa spun ca nu imi place de american ...pt ca imi place.
Si comparativ cu altii nu imi place de el pentru ca a castigat 7 TDF ci pentru modul in care alege sa se foloseasca de victoriile acelea pentru a promova o fundatie cu scop nobil si pentru a prezenta ciclismul ca pe un sport de mare clasa.
pentru cei care comenteaza...drogat....sportiv de doi lei am de spus doar atat-Trebuie sa incepeti sa traiti dupa alte concepte...chiar daca este cam greu pentru voi.
O acuzatie...sau mai multe acuzatii nu inseamna vinovatie.
Pana in momentul in care nu exista dovezi sau o hotarare judecatoreasca omul este nevinovat.
Si apropo...de ce nu se mai aude nimic, de ce face ziarul francez descoperiri senzationale doar imediat dupa victoriile lui Lance?
Stiati voi ca Lance este cel mai testat sportiv din istorie(a avut an in care au fost 9 controale neanuntate la domiciliul lui+testele dupa fiecare cursa).
Inca odata ...nu sunt fan de Lance.Sunt fan de ciclism.Si argumentele celor care spun ca au distrus TDF pt ca a castigat de 7 ori...si il compara cu Shumy va pot spune ca conform statisticilor in perioada"Armstrong" audienta acestui sport a crescut.
Am fost anul acesta la Paris.Si toate povestile acelea pe care le auziti voi la TV ca il huiduie lumea sunt basme.
A fost ca pe un stadion de fotbal....cand trecea omul se auzea un vuiet si toata lumea era in extaz.
Cand a fost premierea si defilarea echipelor s-a aplaudat 10 minute in sir.
Asa ca hai mai lasati povestile astea de ciclisti de tastatura si nu mai comentati realizarile omului incercand sa il desfiintati cu ajutorul unor povesti care nu au nici o logica.

www.ciclism.ro

fia
20th December 2005, 12:22
Parerea mea e ca cei care nu au idee de ciclism il acuza pe Armstrong. Li se pare anormal ca cineva este (a fost) atat de bun, ca a devenit o legenda si cauta prin orice metoda sa-l discrediteze.

foreva_ya
20th December 2005, 16:47
ptr ala de inainte care a vb despre actele de caritate ale lui lance...........asta nu contesta nimeni dom'le......e o poveste tare lance ......poveste de viazta..............da la sport nu e nimik altceva decat un dopat .....un trisor.......si numa cine n-a facut un sport la viazta lui poate sa creada ca lance e un mare sportiv.........astea-s aberatzii...................

Darkslowstar
20th December 2005, 17:00
Zi si tu niste argumente, nu te arunca in niste afirmatii asa aiurea in tramvai. Asa oricine poate sa spuna de oricine orice.
De curiozitate, te-ai urcat vreodata pe o biclicleta, ai urcat vreo panta mai sanatoasa pe ea? Te-ai uitat vreodata la turul Frantei?

rainbow2006
20th December 2005, 23:07
foreva_ya.......Subscriu celor spuse de Darkslowstar....
Si daca tot strigi sus si tare ca cei care afirma ca Lance este bun nu au facut sport in viata lor(este a doua oara cand citesc acest lucru scris de tine) vin cu o propunere......
Alege locul...data....un traseu de minim 50 de km cu cateva catarari asa mai acatari....si vin sa iti arat ce inseamna sa te dai pe bicicleta.:yeah: :yeah: :yeah:

Ca sa iti arat ca stiu ce vorbesc:)


www.ciclism.ro

Darkslowstar
21st December 2005, 01:23
Nici macar atat, sa urce din Brasov in Poiana, 12 km si 400 m diferenta de nivel. In copilarie il faceam pe Pegas :)

Shony
21st December 2005, 12:13
Nici macar atat, sa urce din Brasov in Poiana, 12 km si 400 m diferenta de nivel. In copilarie il faceam pe Pegas :)

True...:)

Si ca sa stie despre ce e vorba, iata profilul traseului Poiana Mica - Brasov:

http://img2.uploadimages.net/287200PoianaMica_Bv.JPG

(din POIANA BRASOV in Poiana Mica e 1 Km si un pic...)

Propun 30 minute ca timp de "calificare"! ;)

P.S. DARKSLOW... hai pe FORUM (http://www.ciclism.ro/site/modules.php?name=Forums&file=index)-ul asta, pentru discutii mai serioase despre ciclism!

foreva_ya
21st December 2005, 19:58
WEY baiete:))

radull
22nd July 2006, 18:48
vreau si eu profilul brasov-poiana brasov care mi-l poate da sau sa-l poesteze pe un server care merge

thegizmo
25th July 2006, 10:22
Din cauza virstei, aproape sigur 2006 va fi ultimul Tour competitiv pentru Jan Ullrich, asa ca eu sper sa cistige. Vinokurov ii va fi adversar (ca si in 2003 si 2005) serios, insa Klöden si restul echipei vor fi de partea sa. Lui Basso ii tre'echipa sa-i duca trena pe munte (cind si daca va fi in galben). Rasmussen n-are nici o sansa la Rabobank unde e acum. Tre'sa se transfere, ca si Vinokurov. Valverde ar tre'i sa se concentreze exclusiv pe Tur, desi e greu sa-i ceara asta unei echipe spaniole.

Cit despre cei tineri, poate in 2007.

Daniel.

Vinokurov, Rasmussen nu vor cistiga niciodata Le Tour; Vino e inconstant, Rasmussen e bun doar pe munte, insa merge la ciupeala, cistiga o etapa si apoi gestioneaza avansul de puncte, nu se bate pt fiecare etapa;Valverde are sanse mari. In nici un caz nu trebuie sa se concentreze doar pe Turul Frantei.