PDA

View Full Version : Minerul Lupeni



BigStar
26th January 2007, 21:27
Cred ca Minerul Lupeni a fost revelatia primei parti a campionatului. In ciuda greutatilor care sunt la echipe, "minerii" au reusit sa termine pe locu 3. Cine stie ce se intampla in retur si termina pe 2 si promoveaza.

BigStar
26th January 2007, 21:30
Cei mai cunoscuti jucatori din lotul Minerului Lupeni sunt Tiberiu Csik (ex Steaua) si Ovidiu Talvan (ex, Dinamo). De asemenea in echipa lupeneana se mai regasesc si jucatori care au activat in trecut in primul esalon romanesc: Ovidiu Vezan, Ciprian Luca, Flavius Boroncoi sau Ion Dumitra.
:yeah:

Mishumacher
27th January 2007, 15:55
Pentru mine chiar a fost o surpriza sa vad Minerul Lupeni asa sus in clasament!

Le va fi greu in a doua parte si ,parerea mea, nu cred ca vor reusi sa-si pastreze forma..

BigStar
28th January 2007, 09:42
Cine stie? eu sper chiar daca au inceput anul cu 2 infrangeri.

boshcUtza
28th January 2007, 11:57
Cei mai cunoscuti jucatori din lotul Minerului Lupeni sunt Tiberiu Csik (ex Steaua) si Ovidiu Talvan (ex, Dinamo). De asemenea in echipa lupeneana se mai regasesc si jucatori care au activat in trecut in primul esalon romanesc: Ovidiu Vezan, Ciprian Luca, Flavius Boroncoi sau Ion Dumitra.
:yeah:

Csik e un fundas central destul de bun, insa Talvan e cam iesit din forma

BigStar
28th January 2007, 16:54
Pe Talvanu nu l-am vazut decat intr-un singur meci, fiindca a venit in iarna asta de la Cluj, dar antrenorul Lupeniului, Dan Manaila, este foarte incantat de el. Cine stie, poate isi revine. Ambii sunt jucatori cu experienta care pot face diferenta.
:)

BigStar
28th January 2007, 17:01
Minerul are si un stadion dragut, chiar daca are o capacitate de 3.500 de locuri.:)

Wily_B.L.U
28th January 2007, 18:59
Recunosc ca avetzi o echipa destul de buna !!!! nu potzi sa imi trim si mie ceva poze cu stadionul din Lupeni sau dami pls ID tau de mess sa mai vb

boshcUtza
28th January 2007, 20:09
Pe Talvanu nu l-am vazut decat intr-un singur meci, fiindca a venit in iarna asta de la Cluj, dar antrenorul Lupeniului, Dan Manaila, este foarte incantat de el. Cine stie, poate isi revine. Ambii sunt jucatori cu experienta care pot face diferenta.
:)

cam greu sa faca diferentza avand in vedere ca nu mai au mult si ies la pensie
orim mult succes in lupta pt locu 2

BigStar
28th January 2007, 20:52
Iti multumesc eu in numele lor. Csik deja urmeaza niste cursuri de perfectionare si ar putea fi secund din sezonul viitor. Daca ii ajuta Dumnezeu atunci se pot bate in continuare pentru locul 2, chiar daca nu isi permit sa promoveze din cauza greutatilor financiare care au aparut la club. :groggy:

nix
29th January 2007, 19:00
salut

BigStar
29th January 2007, 20:36
Salut Nix. :) Bine ei venit pe forumul Minerului Lupeni. Pentru orice informatie legata de aceasta echipa te rog sa intrebi si iti voi raspunde fara ezitare.:ok:

florin_vs
30th January 2007, 16:01
ce mai face Torok ? e la Minerul Lupeni din cate stiu :ok:

BigStar
30th January 2007, 17:57
Ce sa mai faca. Din pacate pentru el nu prea mai prinde echipa. Poate in retur o sa joace, dar in prima parte a campionatului a jucat foarte putin, dar are scuza ca a fost si accidentat. :)

florin_vs
30th January 2007, 20:54
din cate stiu Minerul Lupeni trage la promovare pt k apoi sa fuzioneze cu jiul ... e adevarat ?:rolleyes:

boshcUtza
30th January 2007, 22:17
omule de anu asta is interzise fuziunile
gata nu mai merge

Bogdann
30th January 2007, 22:25
de anul asta echipele care nu au bani se vor feri de promovare pt ca decat sa ajunga in liga I si sa dea faliment mai bine in liga 2

Mishumacher
31st January 2007, 14:01
Dar pot ajunge in Liga 1,vor vinde locul iar patronii se aleg cu sume frumusele...

Bogdann
31st January 2007, 15:27
din cate am inteles eu nu mai e permis asa ceva, ai promovat joci, ai retrogradat mai promovezi la anul...daca au scos fuziunile si ii lasa sa vanda locul atunci nu au rezolvat nimic...

BigStar
31st January 2007, 15:36
Cele doua cluburi nu sunt in relatii prea bune, asa ca e exclus ca Lupeniul sa traga pentru Jiul. Oricum cei de la Lupeni nu vor sa promoveze si cred ca vor face multe "meciuri" in retur.:(

florin_vs
1st February 2007, 20:08
omule de anu asta is interzise fuziunile
gata nu mai merge

ai uitat k jucam in liga lui mitica ? :D se poate intampla orice ...

florin_vs
1st February 2007, 20:12
Cele doua cluburi nu sunt in relatii prea bune, asa ca e exclus ca Lupeniul sa traga pentru Jiul. Oricum cei de la Lupeni nu vor sa promoveze si cred ca vor face multe "meciuri" in retur.:(

eu sunt curios cine promoveaza din aceasta serie in afara de U Cluj ... Dacia Mioveni ? :rolleyes:

boshcUtza
1st February 2007, 22:54
poate, desi eu zic ca totusi resita ar avea mai multe sanse

BigStar
2nd February 2007, 15:03
Am vazut Resita si nu mi se pare o echipa care are puterea sa traga pentru promovare. Mioveni s-a intarit si din cate am auzit isi doresc cu adevarat sa promoveze.:)

yo_min
10th March 2007, 13:46
Cu mai multa munca si cu mai multa seriozitate Minerul Lupeni ar putea evolua de la anul in liga 1.Hai Minerul!Hai Lupeniu!

Mario Di Lazi
26th April 2007, 14:51
Dan Mănăilă: "Simota ar trebui să transfere toata echipa Minerul Lupeni la Jiul"
Tehnicianul Dan Mănăilă a confirmat interesul patronului Alin Simota pentru jucătorii săi. "Am auzit că vrea să ia câțiva jucători, dar eu îi propun să ia toată echipa nu numai unul. Avem o echipă superbă aici la Lupeni și trăim un vis frumos care nu am vrea să se termine niciodată. Din păcate sunt îngrijorat de faptul că la meciul cu Auxerre Lugoj de sâmbătă vom fi arbitrați de un arbitru din Vâlcea ceea ce mi se pare dubios, având în vedere că noi ne luptăm cu Târgoviște pentru promovare. Am devenit un balaur cu șapte capete și toți vor să se urce pe noi. Le e teamă de noi", a spus Mănăilă. Tehnicianul a mai afirmat că a sărbătorit deja cu băieții obiectivul impus de club. " Matematic suntem salvați de la retrogradare așa că am îndeplinit un obiectiv", a spus Mănăilă.
sursa - prosport.ro

BigStar
17th August 2007, 02:28
Iata cateva informatii noi despre Minerul Lupeni:

Primele achizi]ii la Minerul Lupeni
Dup` ce \n prima lun` de dup` \ncheierea campionatul trecut, a pierdut mai bine de jum`tate din echipa de baz`, Minerul Lupeni a transferat \n ultima vreme mai mul]i juc`tori \n \ncercarea de a-[i forma o echip` care s` poat` \ndeplini obiectivul pentru campionatul acesta, adic` evitarea retrograd`rii.
Astfel, au semnat contracte cu gruparea lupenean` [ase fotbali[ti, to]i de la echipe din e[aloanele inferioare, cel mai cunoscut dintre ei fiind mijloca[ul Ionu] }iclea (n. 29 noiembrie 1984), ultima oar` la Poiana C<mpina, [i care a mai jucat \n cariera sa la Universitatea Craiova. Pe l<ng` acesta, au mai venit mijloca[ul st<nga Marius Roman (Steaua II Bucure[ti, 20 de ani), atacantul Sorin Chi]u (FC Snagov, 26 de ani), funda[ii Apostol [i Ciuc`, ambii de la Minerul Motru, dar [i portarul Mecea de la juniorii Universit`]ii Craiova.
Elevii lui Tudorache s-au preg`tit \n perioada 10-22 iulie la Herculane, iar \n perioada aceasta au disputat [i mai multe meciuri amicale: 5-2 cu EMC Rovinari, 0-0 [i 1-2 cu Drobeta Tr Severin, 0-0 cu CS Vulcan [i 3-1 cu CSM R<mnicu V<lcea. S<mb`t`, ace[tia vor da piept cu echipa de liga a III-a Minerul M`t`sari, iar s`pt`m<n` viitoare vor juca \mpotriva celor de la Corvinul Hunedoara [i a celor de la Marmosim Simeria.


Epure la Minerul Lupeni
Funda[ul st<nga Virgil Epure s-a transferat \n aceast` s`pt`m<n` de la CS Vulcan la Minerul Lupeni, debut<nd pentru echipa preg`tit` de Marin Tudorache chiar \n meciul de miercuri cu Jiul II Petro[ani, unde a jucat \n ultimele zece minute.
|n v<rst` de 31 de ani, Epure schimb` astfel echipa dup` aproape 10 ani de zile, timp \n care a evoluat pentru CS Vulcan at<t \n Liga a III-a c<t [i \n Liga a IV-a. Acesta a fost adus la Lupeni ca variant` de rezerv` \n cazul \n care unul dintre titularii de pe banda st<ng`, T<lvan sau Daj, ar deveni indisponibili, deoarece ace[tia sunt singurii juc`tori care pot evolua cu brio pe aceast` parte.

Cristi Oprea revine \n Valea Jiului
Minerul Lupeni l-a transferat la \nceputul s`pt`m<nii pe funda[ul central Cristi Oprea de la Astra Ploie[ti, fotbalistul revenind astfel \n Valea Jiului dup` ce \n sezonul 2003/2004 a fost legitimat la “rivala” Jiul Petro[ani. Ajuns la 33 de ani, Oprea a ratat partida amical` pe care Minerul a disputat-o \mpotriva Jiului din cauza unei accident`ri. Conform antrenorului Marin Tudorache, Oprea a semnat un contract pe doi ani de zile cu Minerul.

BigStar
20th September 2007, 23:23
Dupa disputarea primelor cinci etape, Minerul Lupeni se afla pe primul loc in seria a II-a a Ligii secunde. Adevarul e ca nu ma asteptam la acest lucru, dar munca pe care o depun acei baieti ma incanta. Chiar daca nu au conditii, iar vestiarele stau sa cada pe ei, elevii lui tudorache obtin rezultate foarte bune. Ultimul chiar impotriva celor de la Poli III Timisoara sau FCM Resita (cum i-o spune). Cea mai buna achizitie din intersezon este Sorin Chitu (adus de la FC Snagov) care este si golgeterul echipei cu trei goluri. E de felicitat si achizitionarea portarul Mecea, juniorul din teren al Minerului. :yeah:

Sper sa ramanem acolo si dupa meciul cu CSM Rm Valcea. Hai Minerul!!!!!:yeah:

BigStar
20th September 2007, 23:29
Am sa atasez si o poza cu trio-ul ofensiv pe care Minerul Lupeni il foloseste in acest campionat.:D

Vincitor
15th March 2008, 15:45
Hai Minerul !

Vincitor
16th March 2008, 20:14
bine ca baturam pe liberty ! Ce emotii am avut ... oricum pronosticasem x , eram deja resemnat ..si a venit izbavirea din min 93 ! Bravo C.Luca ! A cata oara ??:yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

Vincitor
5th April 2008, 19:20
valcea -MINERUL Lupeni 0-0 ! Good !

Vincitor
9th April 2008, 20:58
Minerul -ISC TURZII o-o Nu prea e bine !

Mario Di Lazi
10th April 2008, 08:32
e perfect pentru voi :D

ducus
3rd October 2008, 20:39
"Minerii" lui Marin Tudorache nu stau prea bine in seria B2, ocupand locul 15 dupa 7 etape, cu doar 6 puncte. Miane au meci in deplasare cu Muresul Deva, iar apoi vor intalni acasa pe Mechel Campia Turzii.

ducus
11th October 2008, 14:02
"Minerii" au reusit sa invinga pe teren propriu pe ISCT cu 2-1 si acum ocupa locul 14 cu 9 puncte.
Urmatorul meci: 18.10.2008 Drobeta Tr. Severin-Minerul Lupeni.
Meci dificil, cu o echipa de jumatatea clasamentului, dar care le-ar permite sa mai urce 1 pozitie sau chiar doua in clasament. Pe 25 octombrie vor intalni "U" Cluj a lui Dorinel Munteanu, care e si ea cu un picior in groapa.

ducus
4th December 2008, 22:46
Minerul Lupeni termina turul pe locul 15 cu 18 puncte.
Umratorul meci: 28 februarie Minerul Lupeni-Dacia Mioveni.
Credeti ca vor retrograda "minerii"?

Gontel
5th February 2010, 12:50
http://www.sport.ro/liga-2-seria-2/foto-scandal-sexual-in-liga-a-ii-a-jucatorii-lui-minerul-lupeni-prinsi-cand-o-faceau-impreuna.html :ras-plans:

ducus
18th May 2010, 19:28
"Minerii" se afla pe locul 13 cu 32p. si vor sa se salveze de la retrogradare. Mai au meciuri cu CSM Ramnicu Valcea, Jiul, UTA Arad si U Cluj.