PDA

View Full Version : scheme de joc



marinike
17th July 2005, 21:21
m-am gandit c-ar fi interesant sa avem un thread si despre tactica jocului de baschet in care sa se discute despre diferite scheme de joc vazute la echipele din nba, gasite prin diferite reviste de specialitate sau pe internet, mai ales ca am vazut pe cativa dintre noi chiar pasionati de chestia asta. am observat ca astfel de discutii au fost cam pe toate topicurile(mai ales pe cel despre comentarii supra meciurilor) dar mi-ar placea ca cine gaseste (sau stie) diferite scheme sa le posteze aici iar ceilati sa ne dam cu parerea, pentru ca la un meci de baschet mi se pare interesant nu numai spectacolul facut de jucatori ci si felul in care au gandit antrenorii meciul. spre exemplu am acasa (si dupa ce termin sesiunea le voi aduce) cateva scheme de atac folosite de echipele din nba sau din colegii prin anii '70, scheme gasite intr-o carte romaneasca de profil si ar fi interesant de discutat pe seama lor si pe seama evolutiei jocului din acest punct de vedere de-a lungul timpului. ce ziceti?

nr15
18th July 2005, 00:20
vlade ( bici) ..ce ar fi sa povestim aici schemele lui phil ????:P:DP:::P

Bicinigar
18th July 2005, 12:43
la nivelu la care jucam noi schemele lui phil yereau super tari
fiind simple shi eficiente in acelashi timp
dar cu cat creshte nivelu de joc creshte shi complexitatea schemelor

danrogojan
18th July 2005, 14:35
malone vine la stockton, ii face blocaj, dupa care coboara spre cosh. stockton ii da pasa, iar postasul inscrie.

PS: schemele and 1 se pun?

marinike
18th July 2005, 17:09
de ce de fiecare data cand nu va convine o chestie trebuie sa fiti ironici si pusi pe caterica? dc nu v-a placut ideea mea sau vi s-a parut deplasata, lipsita de sens, aiurea sau cum vreti voi sa-i spuneti puteati posta pur si simplu chestia asta, nu sa incepeti cu mishtouri si alte chestii dintr-astea. schemele de baschet se pot reduce intr-adevar la un blocaj si la o iesire din bloc urmata de o pasa decisiva dar ele sunt mult mai complexe si la ele participa mai mult de 2 jucatori, lucru pe care sunt sigur ca-l stiti si voi.

Jason Kidd
18th July 2005, 17:45
Ideea e foarte buna.
Poate cind incepe sezonul discutam schemele diferitelor echipe.

Raptor
18th July 2005, 22:48
Sau poate ne explica thekobe sau caseta... triangle offense.

caseta
18th July 2005, 23:30
hehe .... as vrea eu sa fiu asa meserias de sa stiu /\ cit sa il explic si la altii ....

@marinike - eu zic ca e o idee buna threadu asta. don't mind mistourile, ca cuvintele nu doare ;)

cel mai bine ar fi sa postati, care gasiti, niste animatii cu schemele de joc. spre ex nba.com dadea niste flash-uri cu scheme ....

@kidd - putem incepe de acum, nu tre sa asteptam sezonul urmator.

PS: astept pe threadul asta colaborarea unor anumiti useri care in timpul in care nu scriu pe forum mai sunt arbitrii sau alte d'astea ;). sa faca share la informatie, nu sa o tina pt ei .... :D

mishu
19th July 2005, 00:28
se foloseste f mult in ultimul timp (si nu ma refer doar la nba) ca inceput de schema un pick and roll intre c si pg... eficienta vine din faptul ca mismatchul e evident chiar si pentru nba... spun asta pentru ca de exemplu la un pick and roll intre pg si sg... sau intre sg si c... exista posibilitatea de a schimba oamenii fara sa fii f dezavantajat...
pe ideea asta e o schema (nu am vazut-o in nba) in care c si pf fac dublu screen pt pg sus la caciula... iar pg patrunde fie pe stanga fie pe dreapta... daca c aparator steps up... atunci c atacant rolls down... in caz ca nu iese primul pick... atunci pf vine sa-l ajute cu un al doilea pick pe pg... daca ai un pg cu forta mare de patrundere si niste c sau pf mobili schema asta poa sa-ti aduca puncte bune de-a lungul unui meci... singura deficienta vine din faptul ca sg si sf cam someaza... fiind activati doar in cazul in care apratorii lor pleaca la inchidere...
mai stiu cateva scheme dar mi-e lene sa le scriu acum poate dupa ce mai posteaza si altii... oricum regret si acum ca anul trecut am avut la un moment dat posibilitatea sa cumpar o cartulie cu schemele echipelor din nba editata prin 2000 si nu am luat-o... iar de atunci nu am mai vazut asa ceva...

Jason Kidd
19th July 2005, 00:49
@Caseta - baietii, eu sint intre o vacanta, un contract scurt si o alta vacanta. Deschid Internetul in graba prin hoteluri, mi-ar fi place sa discut scheme, dar m-ar asasina "jumatatea" daca si in vacanta tot de baschet vorbesc.
Am acasa ceva documentatii si probably links, I would like to share them.

mishu
19th July 2005, 01:03
eu sunt intre un we prelungit in vama veche si un alt we prelungit in vama veche... acolo oricum nu deschid internetul pt ca probabil as debita numai euforii bahice... in perioadele astea de vacanta se face cu schimbul la trena forumului... mai evadeaza cate unul... probabil ca o sa ne regrupam toti la sf lui octombrie cand incepe le tour-ul nostru...

Bicinigar
19th July 2005, 05:41
@mishu incearca k prin schemele alea sa mai bagi shi cuvinte de prin limbile spaniola, greaca shi rusa, iar in paranteze explicarile sa le scrii in sarba
shi poate faci un seminar despre basket, tu shi raptor (shi daca citesc mai atent il bag shi pe caseta :P ), in care la 2 cuvinte in limba romana bagatzi unul dintr-o limba de circulatzie internatzionala
(scuze ca sunt off topic da... revenitzi-va bayetzi)
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :rosu:

danrogojan
19th July 2005, 09:41
schema 2:
malone vine la stockton, ii face blocaj, dupa care coboara spre cosh. stockton nu-i da pasa, ci arunca liber.

Danila
19th July 2005, 10:13
schemele de joc nu sunt facute decat pentru a avea o circulatie, si doar in anumite momente se respecta...
dar trebuie sa recunosc ca de departe, cele mai bune scheme sunt cele scrise de dan.Adik...simplu si eficient.Decat 1000 de blocaje, coborari, iesiri(nu le-am tradus in engleza ca mi-e lene:P) mai bine UN blocaj bun si O coborare...

caseta
19th July 2005, 15:28
nigare, vezi tu, eu scriu in eng pt ca asa am auzit cuvintele alea si mi-e lene sa caut echivalentele in ro. cum nu am facut basket in mod organizat vreodata, ce am prins a fost uitindu-ma la tv la nba si citind diverse chestii pe net. asa ca unii termeni nici nu cred ca stiu cum suna in ro.

cu alte cuvinte scriu si eu cum pot, nu fac asta ca sa fiu "cool" :cool: :D

Jason Kidd
19th July 2005, 16:07
Mishule, nu le da atentie.
Cine e interesat de threadul asta va ramine, cine nu, isi va refula mishto-ul si sarcasmul balcanic pe alte forumuri, unde li se da atentie.
Subiectul forumului este NBA si multe denumiri nu exista in romaneste, sau ar deveni false prin traducere.

Raptor
19th July 2005, 16:24
Pai Danila nu cred ca a zis la mishto, cred ca a fost sincer.

In rest, ar mai fi isolation play, in care jucatorul cu mingea este lasat singur cu aparatorul sau, asta la o aparare om la om a adversarilor, prin faptul ca ceilalti 4 jucatori se misca in afara semicercului de trei puncte si, deci, ramane mult mai mult spatiu pentru ca cel cu mingea sa treaca de aversarul direct, prin dribling.

marinike
19th July 2005, 19:35
nu, dar acum pe bune in loc de screen se poate spune blocaj,nu?

Raptor
19th July 2005, 19:41
Si daca se poate spune, ce?

marinike
19th July 2005, 20:43
era vb de un post anterior in care se spune ca ar fi indicatsa folosim echivalentele romanesti ale termenilor baschetbalistici si nu inteleg de ce poti spune screen sau double screen si nu poti spune blocaj sau paravan, spre exemplu? mai ales ca nu trebuie sa fi jucat cine stie ce baschet ca sa te familiarizezi cu astfel de termeni. stiu ca limba romana imprumuta, ca orice limba, o serie de termeni ce nu pot fi tradusi printr-un cuvant deja existent, dar dc acel cuvant exista de ce sa nu-l folosim? o sa ajungem sa sunam ca pustoicele alea de clasa a noua carora le vine mai la indemana sa zica "o my god" decat "dumnezeule".
dar mai bine ar fi sa discutam alta data, sau pe alt thread , despre chestia asta si sa revenim on topic. ok?

caseta
20th July 2005, 01:34
whatever :evil:

Kobe24
20th July 2005, 02:00
pe langa isolation play...ar ai fi si "post up"...o angajare a pivotului.....astea sunt cele 3 scheme "simple"...
1. pick and roll
2 isolation
3. post up

Raptor
20th July 2005, 10:01
Care le regasim in NBA Live... ca altfel n-am stii de ele.

marinike
20th October 2005, 18:53
am gasit in revista oficiala a fiba (assist) un articol scris de greg popovich in care acesta isi detalieaza o parte din schemele folosite sezonul trecut. e de remarcat faptul ca nici una ele nu este dificil de realizat (nici macar la nivel scolar, dar in nba) si ofera cate doua-trei variante pentru ultima pasa.
http://www.fiba.com/asp_includes/download.asp?file_id=577

marinike
7th November 2005, 12:34
ca tot am vazut ca se discuta despre pick'n'roll pe threadul dedicat nba iata un articol scris de bob ociepka (fost assistant coach la timberwolves) despre schemele defensive folosite contra acestei modalitati de atac (daca aveti rabdare sa cititi si in acelasi timp sa urmariti diagramele):
http://www.fiba.com/asp_includes/download.asp?file_id=424

am citit un astfel de aricol si in revista federatiei romane de baschet insa sunt sigur ca era copiat de aici (nu mai am materialul ca sa ma edific)

nancy_callahan
7th November 2005, 12:55
PS: schemele and 1 se pun?
eventual and 1mix tapes.... :P

Jason Kidd
7th November 2005, 17:27
Marinike multam.
Interesante articolele.

marinike
15th November 2005, 20:44
dupa parerea mea princeton offense este, in acelasi, una dintre cele mai simple scheme de atac dar si mai eficiente in momentul in care ai in echipa cel putin un jucator cu forta de patrundere, care sa atraga asupra lui si un al doilea adversar (pe langa cel direct) si un jucator care sa arunce bine din "pozitii deschise".
apoi rotatia celorlalti jucatori ramane doar o chestie minora care nu ar avea cum sa puna probleme mai ales daca acestia sunt atenti la joc (cum e si logic).
caseta punea problema, pe topicul cu nba, ca desi e folosita de mult aceasta inca e greu de aparat. cred ca acest lucru se datoreaza faptului ca aceasa ofera o multime de pozitii din care poate fi dezvoltata (jucatorul cu mingea se poate afla in orice pozitie a atacului)----> greutatea creerii unei scheme defensive iar, in plus, daca aparatorul direct al celui ce patrunde este depasit, sau un alt aparator, care a observat intentia atacantului, vine la inchidere---> om liber care poate arunca.

http://espn.go.com/ncb/2003/0304/1517990.html

si ca tot se vorbea de triangle offense (apropo, caseta cum faci de inserezi triunghiul acela in posturile tale?) iata un link cu aceasta tactica implementata de phil la lakers in mandatul precedent (probabil ca e aceeasi schema ca si la bulls -nu stiu sigur- si probabil ca multi o cunosc)
http://lakerz2k.tripod.com/lakers/id10.html


@kidd: linkul postat de tine la nba 2005-2006 nu merge.

Jason Kidd
15th November 2005, 21:57
Am fixat linkul.

marinike
18th November 2005, 23:55
am gasit pe net, la http://www.jes-soft.com/playbook/download.html un program cu ajutorul caruia iti poti crea propriile scheme de baschet, le poti anima sau poti numai urmari diferite scheme si exercitii existente in baza lor de date.


cel mai bine ar fi sa postati, care gasiti, niste animatii cu schemele de joc

pe www.jes-soft.com/playbook se gasesc o serie de scheme in flash. spre exemplu la triangle offense se gasesc 25 de variante ce pot fi dezvoltate plecand de la o asezare clasica .

Air-Cip
28th December 2005, 12:55
http://www.guidetocoachingbasketball.com/
Gasiti aici o groaza de chestii.
Si screen se traduce prin "bloc" , "bolcaj" e lung, greu de urlat/ cerut in timpul meciurilor.

marinike
28th December 2005, 14:51
Si screen se traduce prin "bloc" , "bolcaj" e lung, greu de urlat/ cerut in timpul meciurilor

nu e vorba cum striga antrenorul in timpul meciurilor, ci cum se traduce corect in romana. eu asta am vrut sa spun la momentul respectiv.

interesant site! :ok: cand mai gasesti ceva nu ezita si posteaza!

Air-Cip
28th December 2005, 18:51
corect in romana se traduce "paravan" daca o luam mot-a-mot, sau "blocaj", in termeni baschetbalistici. Dar nici un jucaotr/antrenor nu urla "blocaj" in timpul meciurilor, "bloc" se utilizeaza pe teren.

Danila
28th December 2005, 19:33
nici macar bloc nu se foloseste asa des...mai mult aud "schimba!!":D!

Air-Cip
28th December 2005, 20:20
Da, schimba se urla dupa ce a fost facut blocajul, si jucatorul care ar fi trebuit s-l apare pe atacantul care a beneficiat de blocaj nu ma iajunge la el, atunci acel aparator urla "schimba"

Danila
28th December 2005, 20:59
io strig din prima ''schimba'':D.cea mai mare lipsa a mea ca jucator de baschet momentan este faptul ca nu pot sa ies din blocaj.stiu cum...dar nu pot...

caseta
29th December 2005, 04:13
"bloc" e "block" din engleza
iar "schimba" la ei e "switch" - chiar asa striga ei pe teren

Air-Cip
29th December 2005, 10:01
o fi el block in engleza, dar se striga SCREEN. Asta iti spun din propria experienta, intrucat am jucat cu/impotriva multor jucatori straini.
Oricum, cuvantul (cuvintele) cel ma ides auzite sunt "box out" :D

marinike
29th December 2005, 13:00
Oricum, cuvantul (cuvintele) cel ma ides auzite sunt "box out"


care ce vor sa semnifice?

thekobe
29th December 2005, 14:33
care ce vor sa semnifice?
http://img490.imageshack.us/img490/2950/boxout3aa.jpg

za_horse
29th December 2005, 19:17
o fi el block in engleza, dar se striga SCREEN. Asta iti spun din propria experienta, intrucat am jucat cu/impotriva multor jucatori straini.
Oricum, cuvantul (cuvintele) cel ma ides auzite sunt "box out" :D
Se mai foloseste si "Pick" pt blocaj, sau mai ales in aparare "Watch the pick!"
Box Out se refera la faptul ca toata echipa sa faca blocaj defensiv pe aruncarea adversarului.

Danila
29th December 2005, 23:04
inclusiv ala de a fugit deja pe contraatac?

Air-Cip
30th December 2005, 10:44
hai ca-i tare intrebarea :D
De obicei, ala care pleaca e un guard, iar box-out e facut de forwarzi si C..dar si aici depinde, daca se apara om-om sau in zona.....e discutabila asta, nu e nimik batut in cuie. Daca e o echipa care prefera atacul pozitional in 80% din faze, atunci, da, si ala :)

virtual
30th December 2005, 11:56
Air=Cip, sper ca dupa ce incepe returul, sa ne dai info despre ce se intampla la TM... ca fiecare baga mini=recenzia sa dupa meciul din orasul sau, bineinteles subiectiva, dar asta e.

Ma bucur sa vad ca avem in sfarsit si un timisorean activ.

Air-Cip
30th December 2005, 19:55
Ok, o sa va tin la curent cu tot ce se intampla in echipa din TM...daca vreti va bag si discutii de vestiar :):)
PS: ca sa nu fiu off-topic, ceva impotriva zonei (da,da,aia care omoara spectacolul :D)
http://www.y-coach.com/AtackingZone.html

marinike
31st December 2005, 12:05
inca ceva impotriva zonei:
http://members.tripod.com/~coacheshome/zone1.htm
http://members.tripod.com/~coacheshome/zone2.htm
http://members.tripod.com/~coacheshome/zone3.htm


Dribble drive the seams (gaps) in a zone. An important coaching point here is to teach players to dribble penetrate as a passer. Do NOT allow them to jump up and leave their feet while making passes. It should be noted that the use of the dribble in Motion Offense versus the zone is emphasized to a greater extent than it is versus man-man defense.

asta este una din indicatiile date in articolul postat de air-cip despre cum sa ataci zona, indicatie care dupa parerea mea este cea mai riscant de folosit daca nu ai in echipa un pasator foarte bun. daca zona este destul de "ermetica" (imi place mie termenul asta) :P probabilitatea unui TO sau a unei interceptii creste seminificativ.

Air-Cip
31st December 2005, 13:01
da, dar in cazul in care ai acel pasator, zona e invinsa, si 90% ai marcat. Si cam orice coordonator bun poate face asta, atat timp cat stie exact ce vrea sa faca, nu patrunde si pe pasi incepe sa zica "Io arunc, sa vedem ce iese" :D
http://coachlikeapro.tripod.com/basketball/id6.html
Despre blocaje, interesant si bun de tinut minte :)

marinike
9th January 2006, 13:23
discutam mai pe la sfarsitul anului trecut, pe thread-ul de "nba vs. europa", despre cum ma fost folosit dirk nowitzki de catre antrenorul germaniei la campionatul european si spuneam ca am citit un articol in care acesta isi motiva alegerea. am regasit articolul si cred ca poate fi postat aici:
http://www.fiba.com/asp_includes/download.asp?file_id=601