PDA

View Full Version : Unde gasesc un club de capoeria???



mihai3k
26th January 2007, 18:03
As dori sa stiu unde as putea sa gasesc in Bucuresti un club de capoeria.

Mersi

Leu_Capoeira
26th January 2007, 22:31
In Romania unicul Club de Capoeira este in Resita.Sa vad daca pot sa deschid si in Bucuresti unul.Intra pe site-ul meu si ai sa vezi detalii(www.Leu-Capoeira.t83.net).
Mai sunt uni in tara care au invatat de unde au putut...dar numai capoeira nu au practicat.
Leu Capoeira
AltoAstral Romania

mihai3k
1st February 2007, 22:27
mersi
si astept cat mai curand deschiderea clubului

te rog sa-mi trimiti si mie noutati pe mailul: mihaiionelpopescu@yahoo.com

raduzamolo
4th February 2007, 11:41
ai incercat wushu?partea de tao este la fel de frumoasa

luu2u
6th February 2007, 16:55
ma intereseaza si pe mine in viitorul apropiat un club de capoeira in bucuresti!! si pt ce-i ce nu stiu in Iasi este un club de capoeira, club universitar chiar, care actioneaza de ani buni...si doamne fer' ce pot face baietii aia....

luu2u
6th February 2007, 16:57
NU stiu cum se face k lumea a auzit doar de clubul din Resita, www.capoeira-knoi.ro

Leu_Capoeira
16th February 2007, 00:12
Cum poti sa zici de cineva ca face Capoeira care a invatat de pe net sau de nu stiu eu unde.Nu au nici un Instructor atestat,cei de cine zici tu ca "mama ce fac....".Eu nu am vazut decit centuri de incepator la ei.Sa zici ca fac cind au sa-mi raspunda la urmatoarele intrebari:Capoeira la voi? .Raspunde-mi si mie la citeva intrebari:
-Unde a practicat Instructorul lor Capoeira(in ce tara,cu ce Maestru,in ce Grup si citi ani?)
-Unde sunt demonstratiile alea cu muzica live(la care sa cinte la instrumentele specifice Capoeirei si bineintales si din voce) daca tot zici ca stiu?
-Vreau sa vad poze ale instructorului lor cu Maestrul lui si citeva din Rode ale lui(daca e instructor trebuie sa aiba),stie portugheza(e obligatoriu la un Instructor de Capoeira)??????????????????????
-Site-ul grupului de Capoeira unde a practicat Instructorul lor
-Cum poti sa zici ca pratica Capoeira cind ei au invatat de pe net....Daca nu stiai Capoeira este o arta martiala.Si daca nu ai practicat nici un sport iti spun eu:"nici o arta martiala sau vreun sport olimpic nu se poate invata singur".
Din tot ce te-am intrebat eu le am pe toate.vreau sa vad la ei.Si apropo,anul asta mai vine in Tara un Gradat in Capoeira(din Satu Mare-m-a contactat de afara unde practica el) si vrem sa organizam un Festival in care sa vina si niste Maestri(al meu,al lui si mai citiva).O sa ii anunt si pe ei ca sa participe(atunci o sa vad ce "stiu ei")
Mai au de invatat mult
Pt voi cei care nu stiti va pot prostii,ca sunt "capoeiristi"dar.....asta pt voi,nu pt cine a practicat.Capoeira nu sunt salturi ,e o arta martiala.
Asa ca nu ii mai lauda pe "acrobatii aia",ca ei nu sunt "capoeiristi".

marius03
27th February 2007, 02:09
Salut! Si eu sunt pasionat de aceasta arta martiala. Am practicat vara trecuta 3 luni de zile in spania cu un grup de acolo si cred ca ma voi intoarce si vara asta! Nu stiu daca poti gasi vreun club adevarat de capoeira in romania! Am cautat si eu dar nu am gasit mare lucru...
Sincer sa fiu eu nu am auzit mai nimic de clubul de capoeira din resita. Am intrat de citeva ori la ei pe site dar nu am vazut nimic interesant. Mi-ar place sa ii vad intr-o demonstratie live cu instrumente, in care sa cinte. Clipul pe care l-am vazut cu ei nu m-a lasat deloc impresionat, atit doar ca am vazut pentru prima data in romania pe cineva care sa cinte la berimbau(chiar daca nu prea avea ritm, macar incerca). Am inteles ca la iasi se mai face capoeira, i-am vazut pe acei baieti la unele emisiuni tv si in clipul de pe siteul lor si mi-au placut, cu toate ca nu aveau instrumente, se miscau destul de bine fata de cei din resita. Pe la tg mures si cluj cred ca se mai face capoeira, dar nu sunt sigur. Cam asta e cu capoeira in romania, poate cu integrarea asta o sa vina si la noi cineva care sa deschida un club adevarat, pina atunci nu ne ramine decit sa speram:)

Leu_Capoeira
17th March 2007, 14:17
Bai "capoeiristul lu peste" tu in 3 luni nici ginga nu stiu daca ai invatat-o,dar sa ajungi sa critici ritmul la instrumente.Daca chiar faceai capoeira stiai ca muzica e mai importanta in capoeira si dupa aia jocul(pe cind cei care ii "umfli' nu stiu decit salturi,muzica...nada).Cat despre cei care ii lauzi eu cred ca faci parte din "grupul" lor(ala de saltareti nu capoeiristi).Daca ai fi facut capoeira si nu erai de-al lor stiai ca o roda sau o demonstratie se face cu muzica live nu cu muzica de pe cd.
Asa ca 3 luni de Capoeira(:)) nici incepator nu poti sa zici ca esti) "vezi-ti de drum"pe romaneste ori "vais po caralho"pe portugheza.

razvan_m2
25th April 2007, 18:57
Unde Mai Exista In Tara Cluburi De Capoeira Unde Poti Invata???

vladiesel
9th May 2007, 11:36
Grupul K-noi Capoeira organizeaza la Iasi in perioada 17-20 mai 2007 un workshop de capoeira,avandu-l ca invitat pe maestrul Cibriba,din grupul Capoeira Brasil.Va asteptam cu mare placere.Mai multe detalii pe www.capoeira-knoi.ro sau capoeira_knoi@yahoo.com

freak_knoi
12th November 2007, 02:23
Grupul K-NOI Capoeira are plăcerea să vă anunțe organizarea la Iași a celei de-a doua editii a Evenimentului „CAPOEIRA WORKSHOP” . Perioada de desfasurare a acestui eveniment va fi 29 Noiembrie – 2 Decembrie 2007 si il va avea ca invitat special pe Mestre Cibriba (Grupul Capoeira Brasil).
Activitati din cadrul evenimentului:
- lecții de inițiere și consolidare a tehnicii in capoeira;
- atelier de muzică (vocal și instrumental);
- program de maculele (dans de origine africană ce împlinește cultura și personalitatea practicanților de capoeira);
- samba de roda;
- discuții interactive despre: cultura și civilizația afro-braziliană, sistemul filosofic al practicii capoeira;
- roda deschisă tuturor participanților.
Pentru mai multe informații privind programul activităților, participare la eveniment, condiții de cazare etc, accesați www.capoeira-knoi.ro.

Annah
11th January 2009, 00:07
si eu sunt interesata de un club de capoeria in bucuresti. ma pasioneaza foarte mult acest sport dar din pacate nu am avut inca ocazia sa il si practic. sper Leu-Capoeria ca vei deschide cat de curand un club si in bucuresti. te rog sa ma tii la curent pe idul maymutzyk_sweet2006@yahoo.com. multumesc

Leu_Capoeira
31st October 2009, 22:23
Capoeira in Timisoara:salon Denises,str Pestalozzi nr 22.
Informatii pe www.Leu-Capoeira.t83.net e-mail: leu_capoeira_timisoara@yahoo.com