PDA

View Full Version : Cel mai bun film al tuturor timpurilor!



Pages : [1] 2

marinike
16th July 2005, 15:28
care film, dintre toate cele vazute, vi s-a parut a fi cel mai bun? de ce?

Tess
16th July 2005, 20:45
cred ca sunt rare persoanele care sa considere un singur film ca fiind cel mai bun (mai ales al tuturor timpurilor)...pt mine, de ex. ar conta mesajul -- cauza pe care`o sustzine, scriptul, interpretarea actorilor, atentzia acordata detaliilor si (unde este cazul) calitatea efectelor speciale...or pt mine e putzin probabil ca un singur film sa intruneasca toate aceste calitatzi...
...totusi am cateva filme in minte: In the Name of the Father & Dead Poets`Society-pt problemele pe care le pun si interpretarea actorilor si ar mai fi cateva - Butterfly Effect-interesanta `teoria haosului`si Casablanca:D ...dar cred ca s`ar incadra in categoria filme preferate...

don_denver
16th July 2005, 21:27
Totally agree with you Tess...Nu pot sa zic care a fost cel mai bun film. Dupa timpul meu, mai am ceva de trait ca sa-mi fac o parere. Pana acum, nu mi-am facut-o. A, ca sunt innebunit dupa Cercul poetilor disparuti, as revedea Radio de nu stiu cate ori si multe altele ...este deja o alta problema.

King of Hell
16th July 2005, 22:17
Eu as zice Signs sau seria Nasul..a..era sa uit, American History X e tare.

Al Dracu
16th July 2005, 23:38
The Heat cu Al Pacino, Robert de Niro, Val Kilmer.

Marquise MGP
16th July 2005, 23:52
the silence of the lambs cu jodie foster si anthony hopkins.

dlgicu
17th July 2005, 01:27
pulp fiction

marinike
17th July 2005, 01:31
in topul meu pe primul loc se afla "nasul"(in special pentru distributie si jocul actorilor) urmat, nu neaparat in aceasta ordine, de "la vita e bella", "the heat","cei sapte magnifici", "Ray", "lista lui schindler", "the butterfly effect", "fight club" si chiar "basic instinct"(l-am vazut de o gramada de ori si tot ma intreb cine e criminalul) si lista poate continua.

Gabriel
17th July 2005, 15:10
Pentru mine cel mai bun film al tuturor timpurilor a fost si ramane Pulp Fiction.
Pentru personajele carismatice, dialogurile extraordinare si modul de prezentare al actiunii....pe episoade necronologice.

Zebrone
17th July 2005, 16:29
silence of the lambs, mai ales ca e un film la care scenariul "sta" cu cartea, nu o ia pe aratura :ok:

mistress of ice
17th July 2005, 16:56
cel mai bun film mi se pare ThE RiNg I k pe doi nu l-am vazut din pacate...:(

nancy_callahan
17th July 2005, 17:18
dea, nu ai pierdut mare lucru. pierde complet farmecul primei parti. e destul de boring... asa ca mai bine nu il cauta, numai o sa iti strici imaginea primului :P
ma duc pe mana lui denver. radio, dead poets' society si adaug ray :D

don_denver
17th July 2005, 19:34
mc aly...n-ai gusturi proaste..:))

nancy_callahan
18th July 2005, 09:31
oh really now? :P
mi-au mai venit doua in minte intre timp: Eternal Sunshine of the Spotless Mind si A Beautiful Mind.
si acu ar trebui sa ma decid?

don_denver
18th July 2005, 10:25
uitasem..beautiful mind..superb...raman la aceeasi parere....

ieppy
18th July 2005, 10:51
greu, trebuie sa iei din diferite genuri. Sa zicem asa

Scarface, Godfather, Scent of A Woman, Pulp, Silence of the Lambs, Truman Show, Man on the Moon, Shawshank Redemption. Ar mai fi o gramada insa gun to the head, as spune Godfathe every single time.

don_denver
18th July 2005, 11:16
scent of a women..ce film......cred ca o sa-l revad deseara...mc ieppy ca mi-aia adus aminte..

ieppy
18th July 2005, 11:18
it's what I do. :D

Utilizator
18th July 2005, 14:55
Imposibil de spus care a fost cel mai bun al tuturor timpurilor.
dintre cele care mi-au placut imi vin cum in minte: Cei sapte samurai, Zorba, Odiseea spatiala 2001, My left foot (Tess: Daniel Day Lewis este intr-un rol zic eu mult mai complex decat in In the name of the father), Picnic la margine drumului, The Goodfather (primul si al doilea in special), Hair, Amadeus si ar mai fi...
Altfel, dintre cele considerate de critici ca fiind 'cele mai bune' am vazut doar Cetateanul Kane (Orson Wells) care mi-a placut dar nu extraordinar.

miril
18th July 2005, 16:01
Antebelic: Casablanca, postbelic: 8 1/2, iar din mileniul trei, pana in prezent: La Pianiste.

Gabriel
19th July 2005, 14:42
miril, Casablanca este produs in anul 1942. deci nu poti spune despre el ca este antebelic :)

ieppy
19th July 2005, 14:42
Am uitat de Natural Born Killers. :D

miril
19th July 2005, 22:43
Da, stiam, dar nici...belic nu-l putem numi. Am vrut o impartire de orientare, facila.

sorinl
20th July 2005, 11:53
se cunoaste ca vorbesc aici forumisti seriosi...
hai sa ne amintim un pic de filmele copilariei: marry poppins...
domnului profesor cu dragoste-cu sydney potier...e un film "master" dupa asta s-au mai facut zeci de filme pe tema asta...
zorba e intr-adevar maret-printre foarte putinele filme care au depasit cartea dupa care au fost facute...
dintre cele noi recunosc solemn ca mi-a placut cercul poetilor disparuti,pentru mesaj,desi finalul e cam previzibil

Lucky_OLD_G's
14th August 2005, 02:07
cel mai bun film al tuturor timpurilor?????e ca si cum ai avea de ales intre maradona pele si cryuff.........e greu de zis .........fiecare cu opinia sa
da' godfather a fost primu film care mi-a lasat o impresie puternica........sunt multe........a walk to remember si meet joe black imi plac tare.........desi primu nu are actori asa mari...........fiecare cu opinia sa.

godfather cred

Hard
15th August 2005, 17:04
titanic

t.b.
16th August 2005, 19:11
lol seby, ai zis asta la misto sau lasi sa se intrevada partea sensibilia inchisa sub carapace :happy

A alege cel mai bun film ever e ceva imposibil, filme care mi-au placut in mod deosebit: Citizen Kane, One flew over the cuckoo's nest, The deer hunter, Godfather, Lista lui Schindler, Pulp Fiction, Memento, American Beauty, Fight Club si unul mai recent Eternal sunshine of the spotless mind, si filmele lui Kubrick, in special A clockwork orange si Doctor Strangelove,

Triphat
16th August 2005, 19:33
Godfather, la o mila distanta de restul.

bravoman
16th August 2005, 23:21
scent of a woman(pt rolul lui al pacino), dangerous liasons(pt rolul lui john malkovic)

Dorin
17th August 2005, 02:27
Ma gandesc de o saptamana si nu reusesc sa gasesc filmul care mie mi se pare cel mai bun! Varietatea este prea mare si aprecierea depinde de starea de spirit in care te afli cind vizionezi un film.Bine ca sint multe filme foarte bune! :yeah: Dorin

Sharkie
20th August 2005, 01:09
Lion King,Troia si Instinct.
Regele Leu m-a impresionat si cand eram mic si ma impresioneaza si acum.

sid the sloth
24th August 2005, 17:33
Orasul Zeilor(cidade De Deus)

tacitus
26th August 2005, 11:55
Casablanca!

fia
27th September 2005, 01:09
Mulholland Drive!

Nu stiu sigur daca e cel mai tare.... dar l-am revazut azi.... este genial.
Pot s il vad de 20 de ori si tot descopar lucruri noi. Cred ca se pot scrie zeci de pagini numai despre filmul asta.

Evident nu pot sa nu mentionez aici filmul pe care l-am vazut de cele mai multe ori: Pulp Fiction : probabil de mai mult de 50 de ori.

Apoi ar mai fi Thruman Show, si restul de Quentin Tarantino: KB1,2;RD,FDTD

Iata si ce zic altii:
http://www.imdb.com/chart/top

Ady
28th September 2005, 23:45
Dead Poets`Society

Merci Tess , chiar nu stiam la ce sa ma uit in seara asta si cum nu l-am vazut de mult nu a trebuit decat sa ii vad titlul ca sa ma hotarasc .

Finding Forester nu a placut nimanui ? Sau Closer ? Great expectations ? sunt multe ... chiar nu pot spune care e cel mai bun , astea mi-au venit acum in minte pentru ca erau variante pentru in seara asta ...

fanes77
6th October 2005, 15:21
Nu cred ca exista unul care sa fie deasupra celorlalte. Cred ca exista CELE mai bune.
- Scent of a woman, Godfather, A Beautiful Mind, Devil's Advocate, Patch Adams, Casablanca, Gladiator, Star Wars (1-6), Lord of the Rings 1-3, Face off.

De departe cel mai tare actor e Al Pacino.

MariusTR
6th October 2005, 15:23
Ever ever...

Inchisoarea ingerilor

desdemona
13th October 2005, 05:29
Apropo de Scent of a woman.... Cand mi se punea sau mi-am pus intrebarea cu "filmul preferat", intotdeauna mi-am raspuns, fara sa stau nici o clipa pe ganduri, ca "Parfum de femeie" :rolleyes: Si totusi, de cand e topicul asta deschis aici nu am postat, pentru ca sunt atatea filme extraordinare...


Ma gandesc de o saptamana si nu reusesc sa gasesc filmul care mie mi se pare cel mai bun! Varietatea este prea mare si aprecierea depinde de starea de spirit in care te afli cind vizionezi un film.Bine ca sint multe filme foarte bune! :yeah: Dorin

Vorba lui Dorin.... si nu numai a lui... cam dificil sa alegi :)


Pentru fiecare dintre noi .. cel mai bun film al tuturor timpurilor poate fi tradus si prin "filmul preferat", care ne-a impresionat mai mult... dar poate echivala si cu un film despre care stii ca e foarte bun, dar nu e preferatul tau. Prin urmare nu am stiut ce sa raspund :evil: mai ales ca sunt o gramada de filme pe care le consider bune, printre ele aflandu-se si preferatele mele.... poate ca ar fi fost mai interesant sa ni se ceara o parere pe genuri de filme, nu ar fi fost chiar atat de greu de nominalizat doar unul... :rolleyes:

Dar sa restrang totusi, fara sa ma mai gandesc 3 secole.... cred ca Scent of a woman.... vazut de n de ori (chiar! nu l-am mai vazut de multicel).... Si ar mai fi si Mulholland Drive... care m-a impresionat inca de prima data si pe care l-am revazut de cateva ori cu aceeasi curiozitate si placere....

ehe.. si ar mai fi multe .. :)

Kyara
27th October 2005, 21:14
Breaveheart-best movie i ever saw

William Wallace: [narrating] "In the Year of our Lord 1314, patriots of Scotland - starving and outnumbered - charged the fields of Bannockburn. They fought like warrior poets; they fought like Scotsmen, and won their freedom. "

Rechinul Ucigas
28th October 2005, 18:56
cel mai bun film pe care l-am vazut si m-a impresionat : Gladiatorul

fia
28th October 2005, 18:59
Ce ciudat, mie mi s-a parut unul dintre cele mai prosate filem vazute ponderat cu reclama care i s-a facut/ bugetul.

ce te-a impresionat asa de mult la el?

maldini
28th October 2005, 19:15
ALI si AMERICAN HISTORY X :D

si star wars 1-6, lord of the rings 1-3, braveheart,gladiator,passion of the christ, troy, ghost, dead presidents, point break...
recent am vazut doom si este excelent...

era sa uit hero cu jet li rocks !!!

Tess
28th October 2005, 20:32
American History X mi se pare unul dintre cele mai zguduitoare filme pe care le`am vazut...unul dintre preferatele mele :ok:

si mie mi`a placut Gladiatorul :D aerul, personajele, actorii...dar nu m`a marcat asa cum au facut`o alte filme...

White Shadow
29th October 2005, 03:39
Gladiatorul
Final Destination 2
Spartacus ( mai bun decat Troia parerea mea )
Ce parere aveti ?
Yo unu am vazut filmele astea trei de foarte multe ori.
Pregatitiva pt KING KONG in decembrie am vazut niste secvente pare OK

desdemona
29th October 2005, 04:07
American History X mi se pare unul dintre cele mai zguduitoare filme pe care le`am vazut...unul dintre preferatele mele :ok:
don't tell me.. si al meu... chiar l-am revazut de curand pe HBO cred ... am rezistat eroic la ora aia sa-l revad :P ;)

Rechinul Ucigas
29th October 2005, 04:39
Ce ciudat, mie mi s-a parut unul dintre cele mai prosate filem vazute ponderat cu reclama care i s-a facut/ bugetul.

ce te-a impresionat asa de mult la el?
nu ma intereseaza cum ti s-a parut tie filmul , este filmul meu preferat ! mi-a placut absolut totul la acest film !

goofie
23rd December 2005, 15:06
cel mai bestial film mi se pare eurotrip e o supercomedie dar cel mai marfa ramane mafia comedie nu altceva.....

GruppoApparte
23rd December 2005, 23:47
American History x .... A Walk To Remember .... American Pie ... si ar mai fi destule :) ... :) ... :)

Tess
24th December 2005, 19:25
unul dintre cele mai bune filme ale tuturor timpurilor, cu specific de Craciun...
It`s a Wonderful Life...l`as revedea in fiecare an, fara sa ma plictiseasca :)...de la el, clopotzesc de fiecare data cand am ocazia :P...ca deh...ce`ar fi ingerii fara aripioare? :rolleyes:

http://www.imdb.com/title/tt0038650/

maldini
24th December 2005, 19:36
American History X

SixeR
28th December 2005, 11:40
Unul dintre cele mai une filme trebuie sa fie cu siguranta si "Armaggedon". L-am vazut de o gramada de ori dar de fiecare data am plans. In special, la ultimele faze. Ultima data l-am vazut acum vreo 2 saptamani si am bocit la el de nu am mai stiut de mine :D

Andy1987
18th April 2006, 11:39
Cu siguranta cel mai bun film, din toate punctele de vedere, este TITANIC.
dak mai este cineva care nu l-a vazut, nu stie ce pierde...

Kyara
19th April 2006, 14:39
Braveheart , din punctul meu de vedere.....desi ar mai fi inca o multime de filme pe care le apreciez...

ps:_ no offence dar Titanic nu e printre ele....adik a fost dragut ...dar dak te uiti acum la el..

Andy1987
19th April 2006, 15:42
eu dak ma uit acum la el, dupa ce l-am vazut de peste 50 de ori, tot ma emotioneaza si tot imi place sa ma uit la el ;) pt. mine este UNIC!

desdemona
19th April 2006, 16:01
Titanic? Nu m-a impresionat nici la prima (si ultima) vizionare ... desiiii eram mai tanara pe vremea aia.
:D

cip_81
19th April 2006, 19:02
The Shawshank Redemption cu Morgan Freeman si Tim Robbins in rolurile principale.

Andy1987
19th April 2006, 19:47
puteti spun ce vreti voi, dar tre sa ai suflet sa nu ramai impresionat dupa ce vezi titanic, ori de cate ori il vezi!!!

joao pinto
19th April 2006, 20:21
puteti spun ce vreti voi, dar tre sa ai suflet sa nu ramai impresionat dupa ce vezi titanic, ori de cate ori il vezi!!!

Mare dreptate ai, mai andy. :D

Andy1987
19th April 2006, 20:52
nush ce dreq am de mananc in ultima vreme din cuvinte....:(

realmadrid.com
19th April 2006, 23:48
@tv

Banuiesc ca la tine sa ramai impresionat la un film de genul Titanic, este sa "pishi" ochii :D

Andy1987
20th April 2006, 01:01
@realmadrid, dak simti, nu te retine nimeni, e o prostie sa te abtii....sau tu faci totul doar de ochii lumii? fa ce simti, nu fa ceva doar de ochii lumiii...asta, in general, nu neaparat la filme de genul Titanic.

Leo_
20th April 2006, 10:53
Titanicul e un film atat de miscator ca ar putea muta muntii din loc. Cand l-am vazut pentru a 49-a oara, am plans atat de mult ca Titanicul s-a scufundat in prima jumatate de ora din cauza lacrimilor mele...

Ayrton
20th April 2006, 10:58
Ma Leo da' rau esti ... Lasa oamenii sa-si exprime sentimentele si emotiile si nu mai rade! Insensibilule! :D

Leo_
20th April 2006, 11:06
Nu sunt rau mah...asa ma stii tu? :D
Dar decat Titanicul, mai degraba m-a impresionat Casablanca ;)

Ess
20th April 2006, 11:58
Cel mai bun film al tuturor timpurilor? Cam greu. Hai sa le impartim un pic :D
- Actiune: Matrix (prima parte);
- Horror : seria cu Freddie (Elm St);
- Comedie: TheParty (PeterSeller);
- Musical: Singin' in the Rain (GeneKelly/DebbieReynolds);
- Istoric: BraveHeart;
- Biografic: TheDoors;
- Romanesc: Balantza;
- Fantastic: LOTR (toate 3);
- Drama: Legend of the Fall; Jesus of Nazareth (Zafirelli);
- Serial TV: Sainfeld.
OffToppic: Cele mai ,,capsuna de aur" filme:
SF- IcePlanet
Actiune: Filmele cu Don ,,TheDragon" Wilson - cred ca sarbu de la protv e mare fan;
Drama: Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni (sau cum potzi distruge o carte buna printr-un film idiot);
Horror - Liftul Groazei (nu mai stiu cum ii zicea pe limba lor);
O zi maxima tuturor !

Andy1987
20th April 2006, 13:04
Titanicul e un film atat de miscator ca ar putea muta muntii din loc. Cand l-am vazut pentru a 49-a oara, am plans atat de mult ca Titanicul s-a scufundat in prima jumatate de ora din cauza lacrimilor mele...
sunteti jalnici

Mihai
20th April 2006, 14:05
Andy in caz ca voiai sa vb respectos cu Leo acorda si tu subiectu cu predicatu: "Sunteti jalnic"
Pentru detalii te rog consulta:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=6047&highlight=greseli

ULTRAS-CT
23rd April 2006, 01:53
Cel mai bun film al tuturor timpurilor? Cam greu. Hai sa le impartim un pic :D
- Actiune: Matrix (prima parte);
- Horror : seria cu Freddie (Elm St);
- Comedie: TheParty (PeterSeller);
- Musical: Singin' in the Rain (GeneKelly/DebbieReynolds);
- Istoric: BraveHeart;
- Biografic: TheDoors;
- Romanesc: Balantza;
- Fantastic: LOTR (toate 3);
- Drama: Legend of the Fall; Jesus of Nazareth (Zafirelli);
- Serial TV: Sainfeld.
OffToppic: Cele mai ,,capsuna de aur" filme:
SF- IcePlanet
Actiune: Filmele cu Don ,,TheDragon" Wilson - cred ca sarbu de la protv e mare fan;
Drama: Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni (sau cum potzi distruge o carte buna printr-un film idiot);
Horror - Liftul Groazei (nu mai stiu cum ii zicea pe limba lor);
O zi maxima tuturor !

de aceeasi parere dar mai baga si unele filme noi care merita sa le amintesti ;) ( sunt destule )

Datenshi
28th April 2006, 19:04
Parerea mea e ca nu exista. Au fost prea multe filme bune de-a lungul timpului.

georgemp
9th May 2006, 11:56
Singur acasa,foarte mult mi-a placut,cred totusi ca au fost si altele mai bune!

Pepsi-Cola
12th May 2006, 22:59
scary movie ........razi de numa

Lucky_OLD_G's
13th May 2006, 01:27
singur acasa cat? au fost mai multe.......

dannymoga
24th May 2006, 02:45
:ok: Mie mi-a placut The Ghost(Fantoma) in special pentru faza cu melodia Unchained Melody a celor de la Righteous Brother

whisper
19th June 2006, 01:19
Gone With The Wind!

irinaidu
19th June 2006, 03:20
de ales un film nu pot, dar daca nu ar fi filmele viata mea ar fi mai trista. reprezinta o pasiune de-a mea. asa ca o sa scriu cateva titluri care imi vin n minte acum.
anul asta mi-a placut " crush". am vazut ca multa lume a apreciat american history x si subscriu si eu.
mi s-a intamplat de multe ori sa vad filme de care nu auzisem si care nu au avut nu stiu ce reclama sau buget dar m-au emotionat f tare cum ar fi " ordinary people", " liberty heights", " chasing amy","dogfight", " a little romance", " riding in cars with boys", "running on empty", " stand by me". nu stiu, poate ca sunt filme cunoscute dar eu am nimerit sa ma uit la ele din pura intamplare si am ramas f impresionata.
de asemenea sunt o fana inraita a filmelor " before sunrise" si "before sunset".
mai imi plac si o gramada de filme vechi : "gone with the wind", " to kill a mocking bird" ( cu toate ca la filmele astea 2 mi-au placut mai mult cartile), the philadelphia story ( rad de fiecare data de ma stric , cu toate ca de acum il stiu pe de rost), arsenic and old lace.
sa nu uit good will hunting, garden state, memento( la filmul asta chiar ca nu m-am prins care-i faza pana in ultimele scene).
si mai imi place si sa ma uit la filme bizare cum ar fi cele ale lui almodovar.
cred ca se vede ca pot sa-i dau intr-una cu fimele dar o sa ma opresc ca cred ca am plictisit lumea destul.

TenisFan
19th June 2006, 22:26
Nu exista "cel mai bun film din toate timpurile" pt ca cica un individ Einstein pe numele lui a afirmat sus si tare ca: totul e relativ si din exces de zel si plin de sine si de afirmatia facuta a mai si demonstrat acest lucru... :o: Mama lui de derbedeu... :cool: Exista filme foarte bune si atat...Din aceasta categorie eu as putea sa insir cateva nume:
The Shawshank Redemption
Amadeus
A Clockwork Orange
Wild Strawberries (50 parca film suedez)
North By Northwest
The Philadelphia Story
Memento
Lock Stock and Two Smoking Barrels
Snatch
Fight Club
Seven
The Usual Suspects
Cidade de Deus
Before Sunrise -> Before Sunset
Dog Day Afternoon
12 Monkeys
Apoi exista filme care ne plac noua personal si de aceea le consideram foarte bune... ;) Pe acelea probabil le voi spune cu alta ocazie... :yeah:

lolo_grupa_c
23rd June 2006, 12:53
Saw 1 Si 2..

nubian
8th July 2006, 16:17
Cidade de Deus :yeah: :yeah: :yeah:

lolo_grupa_c
9th July 2006, 00:54
mihai viteazul.........

Vlad
9th July 2006, 01:23
asta-i filmul in care se vedeau stalpii de telegraf, sau nush ce ceas ori le confund cu alte filme romanesti care se desfasurau in vechime? :D
cel mai tare film este 'Cosmar pe strada ulmilor' (1-6)

myke
21st July 2006, 15:09
cati dintre voi ati urmarit filmele din perioada 40-60? este un film, citizen kate, care am auzit ca ar fi fost declarat cel mai bun film. aici nu am vazut nominalizate decat filme din perioada 80-prezent. e foarte greu sa te pronunti in legatura cu acest subiect atata timp cat nu le-ai vazut pe toate ceea ce este imposibil. in orice caz, din 2000 si pana azi, dupa mine cel mai bun film este crash urmat de The Eternal Sunshine Of The Spotless Mind(my favorite).

Jerry20cm
21st July 2006, 16:42
Nu stiu care e cel mai tare film , dar pot spune care mi s-a parut mie cel mai tare film acela e:
...Sleepers cu Robert de Niro, Brad Pitt, Kevin Bacon, Dustin Hoffman etc.

cred ca am spus totul cu actorii care au jucat in acel film, uitatzi-va ca nu ve-ti regreta ;)

Universal
22nd July 2006, 06:24
The Green Mile . Cel mai bun film pe care l-am väzut.

interfan
22nd July 2006, 19:55
Foarte greu de spus care e cel mai bun! Dar hai sa enumar si eu cateva care mi-au placut: Al saselea simt; Unbreakable; Instinct; Lord of the Rings; Scent of a Woman; Seven; American Beauty; Million Dollar Baby; Sleepers; etc


http://www.imdb.com/chart/top

Universal
24th July 2006, 06:08
Alte filme care le iubesc: Cast Away, Al Cincilea Element, Braveheart, Die Hard 1, Pulp Fiction,The Godfather, Chaplin,Französisch für Anfänger

razvan30
14th August 2006, 16:08
schindler va place?
sau cei sapte samurai?

krydo
18th August 2006, 01:21
Dupa mine cel mai bun film al tuturor timpurilor este Pacientul Englez. Este un film interesant, de departe cea mai captivanta poveste de dragoste din istoria cinematografiei...
Alte filme bune ar fi Schindler's List, The Pianist, Spider, Forrest Gump, Gattaca si The Green Mile.

markwat21
22nd August 2006, 04:01
Bine, sa va zic si eu ceva, m-am inscris aici doar sa va intreb daca nu a-ti auzit si de K-PAX ? In rest sunt de acord cu majoritatea in afara celor care considera filme gen Saw, ca fiind bune.

Lavinia
12th October 2006, 00:21
ba da am auzit d k-pax... :D ....sincer mie film bun mi s'a parut varianta q audrey hepburn,nush exact dak a fost prima,d la the lion in winter...da nu pot sa zic k ar fi cel mai bun film al tuturor timpurilor...asa cv nu exista....

Sasuke Uchiha
15th October 2006, 11:40
cateva filme bune...
Schindler's List, The Pianist, Forrest Gump, Pulp Fiction,The Godfather, Snatch, Fight Club, Seven, Sleepers, The Usual Suspects, Reservoir Dogs

r0bby
15th October 2006, 12:04
E greu de spus...insa inclin spre Pulp Fiction!

Lavinia
17th October 2006, 00:28
salvati soldatu ryan...nu chiar cel mai bun da' totushi un film bun

ContraTodos
24th October 2006, 21:59
the eternal sunshine of the spotless mind ptr ideea p kre se bazeaza si felul qm a dezvoltat-o si man on the moon ptr k reuseste sa explice intr'un fel sau altul viata unui om neinteles d cei din jur...si for the record:nu's mare fan jim carey...

Lavinia
24th October 2006, 23:18
styu k mai sus am zis k nu exista cel mai bun film al tuturor timpurilor dar contratodos mi'a adus aminte k ba da,exista:the eternal sunshine of the spotless mind...q toate k f multi nu l'au inteles...insa asa qm zicea cnv:We saw it in Total Recall...We saw it in Vanilla Sky....But now, finally, we get to see it done RIGHT.

Sasuke Uchiha
6th November 2006, 18:34
THE DEPARTED
un film de nota 10
pt mine este unul dintre cele mai bune, de mult nu mai vazusem un film asa de bun :yeah:
excelent !

r0bby
6th November 2006, 19:46
Codul lui Da Vinci te pune pe gandit..este un film bun..acum urmeaza sa fac rost de noul film cu Agentul 007!Criticii au declarat ca noul james bond este cel mai bun dintre toata generatia lor!

MagicTouch
6th November 2006, 20:33
Greu de spus avand in vedere ca trebuie ales dintr-o multime de ani cat si de genuri diferite.
Totusi:
Comedii - My cousin Vinny, With Honours, Jackass II
Actiune - Leon, Heat, The Usual suspects, The Shawshank redemption
Thriller & Adventure - The Game, Dances with wolves
Desene animate - Shrek, Ice Age si Ice Age - the meltdown
Adult cartoons - South park the movie
Deasemeni pentru diferite motive ar mai fi:
Pentru interpretarea rolului - Scarface, The Green Mile, The Terminal
Pentru efecte speciale si mai ales pentru probabiliatea ca asa ceva sa se intample - Armageddon
Daca as fi fortat sa aleg doar 3 din cele de mai sus, alegerea mea ar fi:
Heat, The Usual suspects, The Shawshank redemption (nu neaparat in aceasta ordine)

TheIceMan
6th November 2006, 21:06
Forrest Gump (1994)
The Sting (1973)
Love Actually (2003)
Scarface (1983)
Godfather part 1 (1972) & part 2 (1974)
The Shawshank Redemption (1994)
La Vita è bella (1997)
Schindler's List (1993)
All the president's man (1976)
Three Days of the Condor (1975)
The Insider (1999)
Scent of a Woman (1992)
Platoon (1986)
Enemy at the Gates (2001)
Black Hawk Down (2001)
Escape from Sobibor (1987) (TV)
Jaws (1975)
Star Wars (1977)
The Deer Hunter (1978)
Shrek (2001) & Shrek II (2004)
Rat Race (2001)
Johnny English (2003)
My Big Fat Greek Wedding (2002)
Canadian Bacon (1995)
Asfalt tango (1993)
Operatiunea 'Monstrul' (1976)
Buletin de Bucuresti (1982)
Iarna bobocilor (1977)

MagicTouch
7th November 2006, 04:10
Uitandu-ma pe alte preferinte mi-am dat seama ca am uitat Forrest Gump -fantastica interpretare. De fapt tot interpretarea lui Tom Hanks reuseste sa faca "The Terminal" un film care merita vazut.
Cat despre Titanic...hmmmm....daca s-ar fi numit "Dragoste pe Titanic" mai intelegeam. In tot filmul batranica a fost spuma filmului (adica inceputul si finalul) in rest...apa de ploua. La fel au zapacit si Pearl Harbor. Prima varianta Titanic si Tora tora tora au fost mai la subiect. Ma intreb ce o sa mai urmeze: Dragoste pe 9/11? Iubire in WTC?
Tot la capitolul filme, un film nu prea reusit totusi cu un final surprinzator de neasteptat (mai ales ptr. un regizor american) a fost Arlington Road(Nu stiu cum s-a numit in romaneste)

dannyboy79
24th April 2009, 15:58
In opinia mea, si credeti-ma, sunt cinefil infocat, cel mai bun film ever made ramane Underground de Kusturica.....in acest film se imbina toate genurile de film, de la comedie la drama....astept replay la thread... :)

Elphax
24th April 2009, 16:30
Forrest Gump, Pulp Fiction si Ice Age :D

Prome
24th April 2009, 17:09
Stalker

Lucian86
24th April 2009, 22:20
In opinia mea, si credeti-ma, sunt cinefil infocat, cel mai bun film ever made ramane Underground de Kusturica.....in acest film se imbina toate genurile de film, de la comedie la drama....astept replay la thread... :)

E o capodopera Underground, unul dintre preferatele mele;)

Cel mai bun film al tuturor timpurilor binenteles ca nu exista. E greu sa declari un sportiv a fi cel mai bun din toate timpurile, in sport unde criteriile de selectie sunt mult mai clare. Cinematografia este cel putin printre filmele mari, extrem de subiectiva.

Pentru mine:
- cel mai bun SF: Star Wars fara dubii (pentru mine binenteles)
- cel mai bun film politist: Usual Suspects (nu numai finalul e frumos ci orice secunda din acest film ;) )
- cel mai bun thriller: Pulp Fiction
- cea mai buna comedie : Life of brian si Dr Strangelove
- cea mai buna drama: The Shawshank Redemption si Barry Lyndon
- cea mai buna animatie: Wall-E (incantator)
- cel mai bun serial de animatie: The Simpsons
- cel mai bun film de razboi: Appocalypse Now
- cea mai buna sitcom: Seinfeld
- cel mai bun film romanesc: Filantropica

Dintre filmele considerate mari care personal nu mi-au placut in mod deosebit: "Braveheart" , "Casablanca", "Lord of the Rings", "Gladiator",

Sergiu
24th April 2009, 22:58
Star Wars peste 2001: A Space Odyssey?
Usual Suspects? și nu văd de ce e nu e Thriller și ăsta. E ok dacă ai IQ sub o limită, altfel nu. Adică filmu se vrea să fie mai inteligent decât cel care-l privește. Dacă reușește poate părea un film bun, altfel e al naibi de plictisitor.
The Shawshank Redemption? E bun ca poveste care să te inspire, să te facă să te simți bine, dar ca dramă nu prea, în sensu că e prea implauzibil.

Dar de obicei Citizen Kane e în cea mai mare parte declarat cel mai bun film al tuturor timpurilor. Altele ca Ladri di Biciclette, Godfather, Vertigo, 2001: A Space Odyssey, Lawrence of Arabia, Casablanca, 8 1/2 și nu numai apar mai tot timpul în top, după Citizen Kane.

Lucian86
24th April 2009, 23:22
Star Wars peste 2001: A Space Odyssey?
Usual Suspects? și nu văd de ce e nu e Thriller și ăsta. E ok dacă ai IQ sub o limită, altfel nu. Adică filmu se vrea să fie mai inteligent decât cel care-l privește. Dacă reușește poate părea un film bun, altfel e al naibi de plictisitor.
The Shawshank Redemption? E bun ca poveste care să te inspire, să te facă să te simți bine, dar ca dramă nu prea, în sensu că e prea implauzibil.


No offence Sergiu, eu cred ca tu incerci sa pari mai inteligent decat esti. Vreau sa spun ca te agati de niste subtilitati care-ti vin foarte comod atunci cand vrei sa te argumentezi intr-un anumit fel, subtilitati la care poti avea dreptate insa parerea mea este ca nu iei in considerare aspecte mai importante.
Ca sa ma fac lamurit: Am spus ca Star Wars este cel mai bun film SF pentru ca acest film este SF prin definitie. Este poate cel mai reprezentativ film din acest gen; este o epopee de 6 episoade care in opinia mea sunt toate la un nivel foarte ridicat. 2001 este o capodopera binenteles insa are intelesuri care trec dincolo de fantastic, un film mult mai filozofic daca putem spune asa.

Usual Suspects pentru mine este un film extrem de captivant in orice detaliu.
Daca intelectul meu atata poate, ce sa-i fac:(

The Shawshank Redemption - Daca un tip care sta nevinovat 20 de ani in inchisoare nu e drama atunci ce mai e ?


In fine, am precizat ca toate aceste judecati sunt complet RELATIVE.
Sa nu crezi ca tu esti in stare sa dai o judecata mai buna:(

Sergiu
24th April 2009, 23:54
2001 o fi el și filozofic, dar tot așa pot spune că Star Wars e despre un tip cu niște prieteni care se revoltă împotriva forțelor cotropitoare deci nici ăsta nu e SF pur. Oricum imaginile, efectele speciale, modul de prezentare e fantastic în 2001 și dacă a reișit să facă mai mult decât un SF, nu înseamnă că nu a făcut și cel mai bun SF.

Și la celelalte 2 nu am vrut să zic că sunt filme proaste, dar nici cele mai bune nu sunt. Adică au atâtea defecte filmele astea că n-au cum să fie considerate cele mai bune. Iar dacă ție îți place să privești doar o idee de ansamblu a filmului și nu filmul în toate detaliile lui e ok, dar nu mi se pare locul potrivit aici la Cel mai bun film al tuturor timpurilor. Aici să vii doar cu capodopere fără greșeli.

trejo
25th April 2009, 00:08
Falling Down si Pulp Fiction
http://images.amazon.com/images/P/0790742780.01._SCLZZZZZZZ_.jpghttp://imagecache01a.allposters.com/images/pic/PYREU/PP31257~Pulp-Fiction-Posters.jpg:cool:

Lucian86
25th April 2009, 00:13
Segiule, pentru mine Usual Suspects, Star Wars sau Shawshank Redemption nu au greseli ;)

irinaidu
25th April 2009, 00:42
am vazut si eu citizen kane ca sa ma lamuresc care o fi faza. ei bine, nu e nici una. e un film bun, probabil chiar inovator in anul care a fost facut dar nu se ridica la inaltimea discutiilor despre el.
dar trebuie sa recunosc ca orice film despre care citesti ca e asa si pe din colo te dezamageste. e mult mai usor sa iti placa un film despre care nu stiai nimic inainte sa il vezi.
asa si cu usual suspects. l-am vz de mult inainte sa am internet si sa descopar ca unii cred ca au descoperit sfantul graal in filmul asta. asa ca nestiind nimic despre el mi-a placut mult. daca l-as vedea acum stiind cata valva a facut, as zice : si ce daca?
Shawshank Redemption e un film dragut dar nu m-a dat pe spate.

a, si sunt perfect de acor ca nu exista cel mai bun film.

Sergiu
25th April 2009, 01:13
am vazut si eu citizen kane ca sa ma lamuresc care o fi faza. ei bine, nu e nici una. e un film bun, probabil chiar inovator in anul care a fost facut dar nu se ridica la inaltimea discutiilor despre el.


Probabil? În fine pierderea ta dacă nu te-a impresionat. Dar cunosc sentimentu ăsta. Și eu când am vizitat Luvrul nu am înțeles ce e așa de interesant la tablourile sau sculpturile alea, deși toată lumea le lăuda.

Grinco
25th April 2009, 01:28
Nu inteleg de ce zici asta despre fanii Usual Suspects, Sergiule. N-are rost sa jignesti lumea pentru ca tie nu ti s-a parut cine stie ce. Si la mine e in top 10. In mare am cam aceleasi preferinte ca Lucian, doar ca as mai adauga The Party la comedii, Memento la thriller si Godfather, Citizen Kane si Oldboy la ce categorie vreti...Parerea mea :D

Elphax
25th April 2009, 01:29
Probabil? În fine pierderea ta dacă nu te-a impresionat. Dar cunosc sentimentu ăsta. Și eu când am vizitat Luvrul nu am înțeles ce e așa de interesant la tablourile sau sculpturile alea, deși toată lumea le lăuda.

poate nu sunt asa interesante toate tablourile din Luvru, dar cand am pus mana pe Codul lui Hammurabi chiar am avut un sentiment f. interesant si ciudat in acelasi timp, m-am simtit mai deosebit decat majoritatea persoanelor din lumea asta ...

revenind la filme, cred ca pentru fiecare din noi, cel mai bun film e cel pe care l-ar putea vedea indiferent de cate ori fara sa se plictiseasca

de asta am spus Forrest Gump (x7), Pulp Fiction (x9), Ice Age (x15)
am uitat de Singin' in the Rain - nu stiu de cate ori l-am vazut :)

Marius
25th April 2009, 09:58
Top Gun, indubitabil :D

jo27
25th April 2009, 10:26
Probabil? În fine pierderea ta dacă nu te-a impresionat. Dar cunosc sentimentu ăsta. Și eu când am vizitat Luvrul nu am înțeles ce e așa de interesant la tablourile sau sculpturile alea, deși toată lumea le lăuda.


Cred ca pierderea ta a fost mult mai mare decit a Irinei ;).
Nu cred ca putem stabili noi care este cel mai bun film a tuturor timpurilor, daca am aduna cei mai buni critici din lume si nu cred ca s-ar pune de acord asupra acestui lucru.
Putem vorbi despre filme preferate, si bineinteles, fiecare considera ca ceea ce-i place lui este cel mai bun :cool: .

Filmul meu preferat este Pulp Fiction, vazut de 12 sau 13 ori, si il consider cel mai bun din toate timpurile, insa nu bag mina in foc. :D

Apropo, am vazut aseara What Doesn't Kill You, ceva asemanator lui PF, in sensul ca prezinta viata din spatele crimei a unor infractori, insa nu seamana deloc ca stil cu PF, aduce mai degraba cu Things to Do in Denver When You're Dead.....oricum interesant filmul.

si Usual Suspects....ma bucur ca sint cam prost si mi-a placut filmul :ok:

Sergiu
25th April 2009, 12:23
Păi s-au făcut topuri cu cei mai mari critici din lume și Citizen Kane a ieșit pe 1. Cel mai important exemplu e cel de la sight and sound:
http://www.bfi.org.uk/sightandsound/topten/poll/critics-long.html
Dar cam peste tot am văzut că e cam unanim Citizen Kane e cel mai bun.

jo27
25th April 2009, 16:20
Păi s-au făcut topuri cu cei mai mari critici din lume și Citizen Kane a ieșit pe 1. Cel mai important exemplu e cel de la sight and sound:
http://www.bfi.org.uk/sightandsound/topten/poll/critics-long.html
Dar cam peste tot am văzut că e cam unanim Citizen Kane e cel mai bun.


Tocmai, foarte multe filme au voturi, adica parerile sint foarte variate, la asta ma refeream...... ca majoritatea il considera pe CK cel mai bun e adevarat, dar nu e o diferenta imensa fata de alte filme.

Sergiu
25th April 2009, 17:31
Păi altă soluție nu văd. Adică au luat cei mai buni critici, adică pe aceia care își câștigă banii din comentarea filmelor, cei care au văzut enorm de multe filme din toate tipurile și toate genurile. Fiecare are o gusturi diferite, din 100 și ceva de critici au ales sute de filme (peste 500 n-am stat să le număr exact) majoritatea filmelor fiind alese doar de câte 1-2 persoane, dar culmea la foarte mulți dintre ei indiferent de ce filme au pus au pus și Citizen Kane. Mie mi se pare suficient să-l declari cel mai bun film al tuturor timpurilor, chiar dacă din acei critici doar vreo 10 l-au pus pe primul loc.

irinaidu
27th April 2009, 01:53
as fi curioasa de ce zice lumea ca ck e asa de bun? adica nu zic ca nu e un film bun dar de ce mai bun decat altele??? pt mine un film e bun in functie de ce are de zis si cum e jucat. felul in care e filmat, unghiuri, editari chestii tehnice nu ma pasioneaza. so, de ce subiectul si ck care e intalnit si in alte filme e considerat mai bine expus in acest film decat in altele???

cineva a zis ca cel mai bun film e cel la care te uiti fara sa te plictisesti. e ciudat dar eu nu cred ca filmele la care ma uit eu des sunt neapart asa de bune, doar ca imi plac mie.
adica ce am vz eu de peste 10 ori : philadelphia story si cat on a hot tin roof de exemplu nu mi se par nici pe departe deosebite ca subiect sau ca mod de abordare a subiectului.

asa ca e tare greu sa te hotarasti ce face un film sa fie considerat bun. eu zic ca cel mai ok e sa te uiti la filme sa te bucuri de ele si sa nu bagi in seama topuri si pe aia care ar fi vrut sa faca filme si cum nu au putut s-au facut critici de filme.

rob_din
27th April 2009, 02:50
Daca e sa vorbim de topuri mie cel de pe imdb mi se pare cel mai realist, chiar daca pe mine nu m-a impresionat nici unul din filmele aflate in primele 10 (poate doar Schindler's List). nici sa n-aud de topuri facute de cativa critici, am alergie la astia. eu doar dupa ce vad un film ma uit sa vad ce parere au avut criticii astia de meserie.

JJ
27th April 2009, 11:04
Mi-au placut la filme... Nici eu nu pot sa numesc un "cel mai bun".
- cel mai bun SF: The Empire Strikes Back; Matrix
- cel mai bun film politist: LA Confidential; Usual Suspects
- cel mai bun thriller: Jaws; Seven; Sixth Sense
- cea mai buna comedie : Jerry Maguire; Taxi; Goodbye Lenin
- cea mai buna drama: The Green Mile; American Beauty
- cel mai bun film de actiune: Kill Bill; Con Air; Ransom
- cel mai bun film de aventuri: Indiana Jones and the Last Crusade; Crouching Tiger Hidden Dragon
- cea mai buna animatie: Ice Age; Schrek
- cel mai bun film de razboi: The Thin Red Line; Saving Private Ryan
- cea mai buna parodie: Hot Shots
- fara categorie: Trainspotting; Forrest Gump; Scent of a Woman

Sergiu
27th April 2009, 11:43
Acuma filme care mi-au plăcut sunt cu sutele. Mai interesant e să zici de ce ți-au plăcut, ce le-a făcut să fie mai bune decât toate celelalte.

Top 250 IMDB e destul de bun, în sensu că are majoritatea filmelor în limba engleză foarte bune sunt pe un loc sau altul. Mai sunt și filme în alte limbi, dar destul de puține și de aia nu cred că e cel mai bun reper pentru filme.

Despre Citizen Kane cei care zic că e cel mai bun o fac pentru că efectiv i-a impresionat filmul. Nu există un singur lucru pentru care să zici că acel film te-a impresionat, satisface o mulțime de gusturi. Probabil cel mai important și mai spectaculos sunt imaginile realizate, unghiurile din care s-a filmat. Apoi desigur modul de a spune povestea și montajul cadrelor mereu captivante, oarecum îți dă o idee despre scena respectivă, restul îl lasă la latitudinea privitorului. Desigur nu doar modul de a spune povestea ci și scenariul e unul interesant, mai ales datorită controverselor pe care le-a stârnit. A și să nu uit e foarte amuzant, multe replici la care am râs.
Apoi faptul că mulți regizori l-au apreciat și i-au preluat stilul și metodele folosite, dar nu au reușit să se ridice la același nivel e alt indiciu că filmul acesta e senzațional.
Dar astea nu sunt toate motivele pentru care filmul e iubit, sunt sigur că fiecare persoană care iubește acest film are alte motive să-i placă.
Nu zic că mie mi se pare cel mai bun, din punctul meu de vedere nu e nici măcar în top 20 al meu, e undeva în top 50. Dar asta nu înseamnă că, dacă de exemplu This is Spinal Tap sau Laura mi se par mai bune, nu înțeleg de ce Citizen Kane ar fi cel mai bun.

jo27
27th April 2009, 13:46
Precizez ca nu am vazut CK, il voi vedea zilele astea cu siguranta, prea multa vilva in jurul lui ca sa nu ma faca macar un pic curios. Insa, am citit urmatorul comentariu pe imdb, si mi s-a parut genial. Genial nu in ceea ce zice despre film, am spus si mai sus, nu l-am vazut inca, ci in modul in care e scris. Deci:

AphroditeVenus from Sydney, Australia

I know why you're reading this. You're smart, you have great taste, a passion for cinema, and you see CK near the top of every 'Great Movie' list ever compiled. So with great anticipation you borrow a DVD copy and sit down for a real treat, and... you can't get through the first half hour. You fall asleep.

Surprised, you think, 'It must be me, maybe I'm tired,' so a month later, you try again. But you don't even get as far as before, and wake up drooling out the corner of your mouth as a bloated Orson Welles, with really bad age make-up, groans 'Rosebud, Rosebud'.

It doesn't make sense. You're perplexed. You've watched other films on the lists... Casablanca made you stand up and cheer, cry, laugh, feel connected to all humanity. You even adore films on the list that some might consider oblique, like 8 1/2, which you reckon reinvented cinema language, weaving in and out of memory, dreams, psyche, reality, putting the human spirit up on the screen, making you cheer, laugh, and feel connected to all humanity.

So why does CK leave you so cold? You wonder, 'What's wrong with me? Am I stupid or something?'

Your borrowed DVD copy gathers dust (notice how the lender never asks for it back?), taunting your unquiet mind: "You must watch me: I'm the greatest film of all time!" But you shudder at the thought. Life's too short and, after all, there's more engaging things to do - like scraping plaque off the dog's teeth.

Years pass. Finally, you can take it no longer. You think, 'To be a serious film lover I MUST watch Citizen Kane! Maybe I was too immature before - yes, that must be it!' So you gird your loins and sit - awake! - through the whole thing. The whole turgid, ponderous, dull, vacuous, plodding, dank catastrophe. It's even worse than you feared. An emotionally and intellectually empty story. Your average six year old can invent a more complex, engaging tale.

Genuinely puzzled, you ask people who name it as one of the greatest films of all time why they like it, and with barely concealed superiority that phoneys are wont to adopt, they wax lyrical talk about the haunting mystery of the final words, "Rosebud, rosebud". You notice there's no feeling behind what they say. They also talk a great deal about Gregg Toland's cinematography, with liberal references to "deep focus", and you appreciate this, you really do, the cinematography was damned fine, best thing about the movie. That shot which started outside the window then tracked back into the room was really cool. But you just don't believe a movie is made great by cinematography alone.

In all your inquiries, you never once hear the following phrase, spoken from the heart: "God, I love that film".

So here you find yourself, reading IMDb comments.

Well, let me tell you this: There's Nothing Wrong With You! You Are Right! It's Overrated Flashy Unintelligent Rubbish!

One day, perhaps (one can but dream), the coolest, greatest, most admired film being in the world will point out the bleeding obvious nakedness of this bloated Emperor, and the assorted film critics, film studies teachers, and others who need to be told what to think by an authority figure, shall squirm, and CK shall drop off the lists once and for all.

Until that great day, don't be afraid to speak the truth.

Sergiu
27th April 2009, 14:19
Hai să zic eu: "God, I love that film!" and I do mean it.
Acuma e adevărat că nu e prea emoțional, chiar dimpotrivă e lipsit de sentimente, fără compromisuri, dar mie chiar îmi plac mai mult genul ăsta de filme crude, seci în care îți este lăsată imaginația să-și facă o impresie.
Cât despre imaginile alea recunosc că nici mie nu mi s-au părut fantastice, dar ca la orice film dacă nu-l vezi la cinema imaginile (cinematography) nu au cum să exprime ceea ce au vrut inițial să fie. Una e să-l vezi pe un ecran de câteva zeci de inchi și alta e pe un ecran de sute de inchi. Oricum dacă o să am vreodată șansa să-l văd pe un ecran mare sigur n-o să-l ratez.

iuli
27th April 2009, 15:09
Well, let me tell you this: There's Nothing Wrong With You! You Are Right! It's Overrated Flashy Unintelligent Rubbish!

One day, perhaps (one can but dream), the coolest, greatest, most admired film being in the world will point out the bleeding obvious nakedness of this bloated Emperor, and the assorted film critics, film studies teachers, and others who need to be told what to think by an authority figure, shall squirm, and CK shall drop off the lists once and for all.

Until that great day, don't be afraid to speak the truth.[/I]


Perfect adevarat ceea ce a fost scris aici.

OVERRATED FLASHY UNINTELLIGENT RUBBISH !!!

PS. Imi aduc aminte, 4-5 pauze am facut ca sa termin aceasta capodopera :headbang:

PS2. Ma incadrez si eu in categoria "prostilor" care considera Usual Suspects un film foarte bun.

Sergiu
27th April 2009, 15:54
Nu ești prost că îl consideri film foarte bun, deși eu sunt de o altă părere, dar să pomenești de el pe acest thread mă face să nu dau prea mulți bani pe părerile tale. Nu că ar fi ceva rău cu ele sau că ar trebui să te afecteze asta cu ceva.

Cât despre Citizen Kane ce te-ai mai chinuit, câtă voință pe tine, auzi să faci atâtea pauze câte sunt la tv la un film. Oricum sunt curios ce ai făcut în pauzele alea.

irinaidu
27th April 2009, 15:55
eu am mai vz si alte filme facute de orson welles si m-au impresionat la fel de putin. iar in ck faza cu rosebud mi s-a parut ieftina. adica ideea ca marele magnat si-a adus aminte la batranete de probabil singura oerioada cand a fost fericit si de momentul in care viata lui s-a schimbat. asa, si? iar personajul principal e un cliseu cu totul si exact genul de om pe care daca l-as cunoaste peronal nu l-as placea deloc.
eu cred la vremea respectiva mai mult personalitatea lui welles a impresionat si probabil chiar o fi fost inovator omul atunci. si daca a reusit sa cauzeze o panica generala cu doar o emisiune de radio , trebuie sa fii fost un personaj interesant si cu imaginatie.
dar cand vine vb de filme mai bine ma uit la altele.

cand vine vorba de arta, fie ca e film sau carte, sau muzica sau pictura eu apreciez ceea ce ma face sa simt ceva. fazele cu kkturi apreciate de critica pt ca au nu stiu ce realizari pe care le vad doar ei ma lasa rece.

Sergiu
27th April 2009, 16:33
Povestea chiar e luată după un magnat al acelor timpuri, ce-i drept aceluia nu i-a plăcut cum a fost realizat filmul, dar nu înțeleg de ce ar fi un om clișeic. Și să nu crezi că acei critici apreciază doar kkturi. Am citit vreo 2-3 păreri de-ale lor și culmea îndrăgeau filmul. Toți apreciem ceea ce ne face să simțim ceva, doar nu crezi că spune cineva că filmu ăla îi place pentru că e interesant să-i placă. Acuma care sentimente pe care le simțim le apreciem mai mult diferă.
Faza cu rosebud, e altceva, în realitate era altceva, dar nu prea cred că era potrivit să pună aia în film și a fost mai mult un pretext și o modalitate inedită de a spune povestea, dar culmea pentru mine a funcționat și ca mister destul de bine la prima vizionare. Dacă tu despre asta ai crezut că e filmu mai bine te mai uiți de data asta fără să te gândești la rosebud poate o să ți se pară mai interesant.

irinaidu
27th April 2009, 16:41
pai daca tu ai inteles altceva de ce nu ne spui ce ai inteles? asta daca chiar e ceva de spus, pt ca mie discutiile astea in care cineva zice ca a inteles ceva dar nu vre sa zica ce mi se par suspecte.

jo27
27th April 2009, 16:55
ahhhhhhhhhhh spoiler spoiler spoiler. tocmai ce am descarcat filmul...am citit primul rind din comenariul iriniei si-am inchis......revin aici dupa ce vad filmul...sper fara pauze

Sergiu
27th April 2009, 17:32
@Irina Păi nu sunt critic de film să explic eu filmu. Tot ce știu e că mi-a plăcut fiecare moment din film. Dar asta e valabil pentru orice film care mi-a plăcut. Habar n-am ce am înțeles, poate faptul că am văzut fiecare scenă din film realizată într-un mod aparte, m-au impresionat și replicile. Chiar nu știu ce să zic, povestea a fost una captivantă cu destule momente amuzante și interesante în același timp menținându-se atmosfera oarecum tragică și tristă, și fiecare scenă e impresionantă, memorabilă, la fiecare vizionare e la fel de proaspăt și îmi place din ce în ce mai mult.

Poate ăsta e și secretul să treci peste aflarea sensului filmului sau motivul pentru care e cel mai bun film și să stai să te uiți și să iubești fiecare secundă din film.

irinaidu
27th April 2009, 18:06
ok sergiu, sunt perfect de acord cu motivarea asta. si mie imi plac unele filme pur si simplu pt ca imi plac. dar tu ai zis chestia asta:



Faza cu rosebud, e altceva, în realitate era altceva, dar nu prea cred că era potrivit să pună aia în film și a fost mai mult un pretext și o modalitate inedită de a spune povestea, dar culmea pentru mine a funcționat și ca mister destul de bine la prima vizionare. Dacă tu despre asta ai crezut că e filmu mai bine te mai uiți de data asta fără să te gândești la rosebud poate o să ți se pară mai interesant.

daca rosebud e altceva decat ce am inteles eu si tu nu crezi ca era potrivit pt film, atunci ce anume crezi tu ca era si de ce te-a deranjat prezenta momentului in film?

ps: acum simt nevoia sa ma uit la un film care chiar sa-mi placa si nu am nimic pe calculator. :(

Sergiu
27th April 2009, 21:19
Nu m-a deranjat prezența momentului ăla în film ce vroiam să zic e că Rosebud era porecla tipului după care s-a făcut filmul pentru clitorisul amantei lui. (cel puțin eu așa am înțeles din ce am citit) Și de aceea nu cred că ar fi fost potrivită acea explicație în film și au făcut ca rosebud să însemne altceva.

Tyler Durden
27th April 2009, 21:52
De cand cu democratizarea opiniilor, enormitatile au drept la existenta si incultura dreptul la expresie.

jo27
28th April 2009, 03:01
De cand cu democratizarea opiniilor, enormitatile au drept la existenta si incultura dreptul la expresie.

Inainte de democratizarea opiniilor incultura nu avea dreptul la expresie?

Cit despre film, l-am vazut acum, cu o pauza (sergiu, daca te intereseaza ce am facut in pauza, ma anunti si iti spun :D), nu mi-a displacut, ca dovada ca am reusit sa-l vad asa de tirziu fara sa adorm....si nici nu m-am plictisit, insa sincer nu il vad ca cel mai bun al tuturor timpurilor. recunosc, nu am pregatirea celor care l-au votat in sondajul respectiv, asa ca nu pot sa comentez. Ce mi-a placut, e ca, asa cum a zis si Sergiu, lasa loc interpretarilor, si a fost construit intr-o maniera care te tine atent pina la final (cel putin cazul meu). Ce nu mi-a placut, e faptul ca nu mi-a indus nici o emotie, lucru care mi se pare esential, de exemplu Pulp Fiction, filmul preferat, cum am mai spus, o face pe intreaga sa durata. Per total, nu regret ca l-am vazut, un 8/10 nota mea pt cetatean.

jo27
28th April 2009, 03:06
De cand cu democratizarea opiniilor, enormitatile au drept la existenta si incultura dreptul la expresie.

Ti-am citit ultimele vreo 20 de posturi....ai perfecta dreptate:rosu:


Scuze pt. dublu post, dar n-aveau legatura si nu am vrut sa le amestec.

Tyler Durden
28th April 2009, 10:44
Inainte de democratizarea opiniilor incultura nu avea dreptul la expresie?



Avea dreptul la expresie insa nu o lua nimeni in seama si nu era la fel de agresiva ca azi. Acum incultura a devenit docta si este o adevarata pandemie ce bantuie pamantul.

P.S.Te-as ruga ca pe viitor sa nu-mi mai acorzi onoarea de a ma baga in seama.;)

Marius
28th April 2009, 11:24
Păi s-au făcut topuri cu cei mai mari critici din lume și Citizen Kane a ieșit pe 1. Cel mai important exemplu e cel de la sight and sound:
http://www.bfi.org.uk/sightandsound/topten/poll/critics-long.html
Dar cam peste tot am văzut că e cam unanim Citizen Kane e cel mai bun.

Mie, Citizen Kane mi s-a parut o tampenie.

Cneazul
28th April 2009, 17:26
The Godfather! iar daca nu sunteti de acord cu mine, " I`ll make you an offer you can`t refuse" :)

Urmuz
28th April 2009, 17:53
www.sensesofcinema.com este un site cinematografic foarte bun

Urmuz
28th April 2009, 18:06
Mi-este imposibil sa spun care este cel mai bun film din istoria cinematografului. Pot sa spun, insa, care sunt filmele ce mi-au placut cel mai mult: The Thin Red Line, Cei sapte samurai, 21 de grame, Kagemusha, Being John Malkovich, Fight Club, Dictatorul si Modern Times, Ben Hur, Amadeus, Andrei Rubliov si Solaris, Pay it Forward, etc...Era sa uit, ador filmele lui Lars Von Trier si Gus Van Sant, pe toate.
M-a terminat, pe bune, Reconstruction (Christoffer Boe).

Bumbescu
28th April 2009, 19:37
Este intr-adevar imposibil sa spui despre cutare film ca a fost cel mai bun. Mi-au placut multe filme ca fiind "cel mai bun", dar dintre ele mentionez "Blow-up", pe care l-as putea revedea oricand cu aceeasi placere.

miril
28th April 2009, 20:43
Si mie mi-a placut, ca si capodoperele felliniene.

Bancaru
29th April 2009, 01:25
Cateva:

Blowup (http://www.imdb.com/title/tt0060176/)- genial
Delicatessen (http://www.imdb.com/title/tt0101700/)- genial
A Clockwork Orange (http://www.imdb.com/title/tt0066921/) - genial
The Big Lebowski (http://www.imdb.com/title/tt0118715/) - genial
Train de vie (http://www.imdb.com/title/tt0170705/) - genial
Apres vous (http://www.imdb.com/title/tt0344604/) - foarte bun
Moi Cesar... (http://www.imdb.com/title/tt0314390/) - bun

jesus supremu
29th April 2009, 02:38
hm ideea de cel mai bun e tampita prin definitie dar ca sa comentam am observat ca la capitolul animatie toti dau exemple din america.din punctul meu de vedere la capitolul asta japonia bate la curul gol america.va recomand sa vedeti spirited away(e drept subiectul se adreseaza celor din categoria14-16 ani) insa calitatea animatiei e halucinanta.la inceput e o padure uitati-va la detalii, am vazut filme cu bugete de sute de milioane si cu o imagine mai proasta.
si mai e ceva anumite filme nu sunt cine stie ce dar rezoneaza prin ceea ce se numeste chemistry, adica actorii care trag filmul dupa ei.cel mai bun exemplu ar fii pretty woman, un film banal cu o pereche de vis gere-roberts sau rocky.prefer un asemenea film decat casablanca de exemplu:confused:
ultimul film care m-a facut sa raman mut a fost brazilianul city of gods:ok:

Sergiu
29th April 2009, 09:10
Orașul lui Dumnezeu, nu al Dumnezeilor. Chiar nu înțeleg cum poate cineva să facă așa confuzie, mai ales jesus.

Și nu cred că e tâmpită ideea de cel mai bun. Adică unul trebuie să fie cel mai bun. Evident că se pot face clasamente după gusturile multora și să avem tot atâtea clasamente câte persoane își dau cu părerea, în definitiv sunt foarte multe filme geniale. Însă se poate căuta o metodă de aflare a celui mai bun, în ansamblu pe baza unor criterii.

Prome
29th April 2009, 19:10
Poti sa o cauti pana mori si tot nu vei reusi :D
Singurele criterii care ai putea sa le aduci in discutie ar fi cele tehnice si poate incasari, timp pe locul 1, vanzare pe vhs/dvd, dar daca pui diversi oameni sa voteze, intervine fara indoiala subiectivismul.

irinaidu
29th April 2009, 20:12
criteriile tehnice nu intereeaza pe nimeni, iar incasarile sunt de obicei mari la filme pt idioti, asa ca ne-am lamurit, nu exista criterii pt cel mai bun film :D

Sergiu
29th April 2009, 20:43
Ba interesează și pe ălea tehnice, doar că problema e că la un monitor mic nu prea au cum să te impresioneze.

Eu cred că Citizen Kane e cel mai bun pentru că are numeroase realizări de tot felul și a reușit să impresioneze pe multe dintre cele mai exigente persoane.
La alte filme chiar dacă au impresionat pe mai multă lume, acele persoane sunt mai ușor impresionabile și mai mult: multe sunt impresionate pentru aceeași realizare, nu pentru multe chestii diverse.

Bumbescu
29th April 2009, 20:44
Si mie mi-a placut, ca si capodoperele felliniene.

Pt mine blow-up reprezinta "FILMUL"....unul din primele vazute la cinemateca....pana atunci ma uitam la filme mai mult dupa actiune(vorba unui reputat critic de aici:), un indiana jones, un die hard ceva...in fine, nu neaparat astea dar in genul....)
La blow up am fost ca sa-l vad pe jimmy page(apare prima lui trupa yardbirds intr-o scena scurta), incepusem sa cochetez cu genul ala de muzica, mai putin pentru film. Dupa ce l-am vazut prima data am mai fost de vreo doua ori intr-un interval f scurt, iar de atunci l-am mai vazut de cateva ori.

Sergiule@ ne-ai spart cu fraze de genul "e cel mai bun pentru că are numeroase realizări de tot felul ":happy:

Sergiu
29th April 2009, 21:01
Sergiule@ ne-ai spart cu fraze de genul "e cel mai bun pentru că are numeroase realizări de tot felul ":happy:

Păi ce să fac nu prea am stat bine cu româna. În mintea mea e foarte clar ce am vrut să zic, acuma dacă nu am reușit să transmit ideea corect îmi cer scuze.

Prome
29th April 2009, 22:14
Ba interesează și pe ălea tehnice, doar că problema e că la un monitor mic nu prea au cum să te impresioneze.



De ce sa nu impresioneze pe monitor mic?
Prin criterii tehnice nu te referi la calitatea imaginii sau calitatea efectelor speciale :D

Sergiu
29th April 2009, 22:26
Adică un peisaj care arată de exemplu scena exploziei din There will be blood, sau scena cu bătălia pe mare din Benjamin Button nu are cum să fie perceput la fel pe un monitor mic, sau în cazul lui Citizen Kane una e să vezi acele prim planuri cu oamenii de câțiva metri înălțime ce îți ocupă tot unghiul de vedere filmați din tot felul de unghiri interesante. Îmi inchipui că ar fi impresionant, cu totul altceva decât așa cum l-am văzut eu, pe un monitor de jumate de metru înălțime.

Bancaru
29th April 2009, 23:26
Alte filme excelente - filmele lui Charlot. SUnt acolo niste idei care cu greu ar putea sa mai vina cuiva astazi. Este un soi de Caragiale, pastrand proportiile si masurile.

TenisFan
2nd June 2009, 01:12
12 angry men, The network, Der untergang, Fight club, Deliverance, The third man, Shawshank redemption, The good the bad and the ugly, Bridge over the river Kwai, 2001 - A space odyssey, M, Schindler's list, Filantropica, Moartea d-lui Lazarescu, The conversation, Aguirre - the wrath of god... Mai am vreo 100-200 probabil. :(
La edit apare ca mentiune speciala Mr Smith goes to Washington. :(

Lavinia
2nd June 2009, 14:32
ar mai fi the deer hunter :)

Jerry20cm
2nd June 2009, 16:57
Sleepers

Gooner
16th June 2009, 13:10
I am legend :D

Eddy DoubleD
16th June 2009, 16:04
I am legend :D

Glumesti,nu?

Gooner
16th June 2009, 18:31
Glumesti,nu?

Nu, chiar nu glumesc ;)

Bronco
16th June 2009, 22:27
Nu, chiar nu glumesc ;)

Nu, pe bune acum, tu chiar nu glumesti? :mda:

Si daca nu, atunci care versiune, cea cu final alternativ sau cea care a fost si la cinema cu final stupid?
:drak:

RAT
11th September 2009, 14:52
hai sa facem alt top, pe forumu asta sau spus pareri din 2005 pana mai acuma....sa spuna fiecare 3 filme care li sau parut cele mai bune pana acum....sa nu fie de prost gust sau foarte vechi in alb-negru....uitati parerea mea:
1. Stapanul Inelelor
2. Troia
3. Va las pe voi sami faceti aceasta descoperire

zebe
11th September 2009, 15:14
1. Fightclub
2. The Shawshank Redemption
3. The Usual Suspects

Alte filme care mi-au placut: Children Of Men, Big Fish, Memento, Leon, Requiem for a Dream, Man On Fire, 21 Grams.

P.S. Cred ca mai este un thread care se leaga de subiectul asta..

Sergiu
14th September 2009, 12:51
hai sa facem alt top, pe forumu asta sau spus pareri din 2005 pana mai acuma....sa spuna fiecare 3 filme care li sau parut cele mai bune pana acum....sa nu fie de prost gust sau foarte vechi in alb-negru....

Atunci fă alt topic cu cele mai bune filme color din ultimii nu știu câți ani. Aici e din toate timpurile și nu o să excludem filmele pentru că sunt vechi sau alb negru.

RAT
15th September 2009, 12:15
ba asta sergiu nu ti se pare ca tu comentezi cam mult :confused: prea mult iti spui tu parerile despre ce scriu altii....am cerut doar sa scrii 3 filme care tiau placut cel mai mult si sa nu fie alb-negru...ce nu stii nici unu sau iti cadea mana sa scrii:groggy:

Sergiu
15th September 2009, 14:54
Bine hai că zic: Heathers, This is Spinal Tap, Butch Cassidy and the Sundance Kid. E ok?

Dar sincer ai viziunea cam îngustă, n-ar strica să vezi și niște filme mai vechi și alb negru multe sunt de-a dreptul geniale.

TenisFan
15th September 2009, 18:04
Adica M, All quiet on the western front si The third man. :shocked:

irinaidu
15th September 2009, 20:43
ce-i drept sunt multe filme alb negru care au fost deosebite la vremea lor dar sincer daca le vezi acum trebuie sa iei in considerare cand au fost facute.
" M " e interesant chiar si acum. dar nu m-ar fi dat asa pe spate daca nu stiam cand e facut.
" All quiet on the western front " e un film bun dar filmele de razboi nu m-au prins niciodata 100%. war is bad we all know that !!!
ma tot stradui sa vad The third man. imi place cum scrie graham greene dar nu cred ca am vz nici o ecranizare, sau nu imi aduc aminte acum.

TeBat
15th September 2009, 22:41
Threadul acesta nu are un nume prea potrivit...fiecare isi exprima o opinie evident SUBIECTIVA:rolleyes:

irinaidu
16th September 2009, 00:03
dah.....

Lover
16th September 2009, 00:15
am vazut putine filme alb-negru ( 2-3 ). am avut noroc si am dat peste 12 angry men, care mi`a placut foarte mult.

repo
25th September 2009, 20:16
Am si eu doua nominalizari, "Goodfellas" si "12 Angry Man"!

repo
25th September 2009, 20:50
Interesant este ca dintre toti cei care au postat cate ceva vizavi de subiect,nimeni cel putin nu a amintit macar de "Goodfellas",un film pe care eu il consider foarte bun.Poate nu m-am uitat eu cu atentie,dar sa omiti un asemenea film complet din discutie,m-i se pare incredibil.

TeBat
25th September 2009, 22:36
nu e incredibil deloc...mie personal mi-a placut mai mult Godfather II

Sasuke Uchiha
1st November 2009, 20:22
Goodfellas e excelent , chiar nu stiu de cate ori l-am vazut si nu pot sa ma plictisesc

Adrian U
10th November 2009, 22:14
"Nuovo cinema paradiso" al lui Tornatore, "Persona" al lui Bergman, "La Notte" al lui Antonioni, "Reqviem for a dream" al lui Arronofski, "Pulp fiction" al lui Tarantino, "The Big Lebowski" al fratilor Cohen, " Amacord" al lui Fellini, "Ciociara" al lui De Sica, "The Rear Window" al lui Hitchcock, " 2001:Space Odyssey' al lui Kubrick, " Der Himmel uber Berlin" al lui Wenders, " Oedip" al lui Pasolini, " City Lights' al lui Chaplin, " Citizen Kane" al lui Welles, "Underground" al lui Kusturica, " Cet obscur objet de desire' al lui Bunuel, "Mullholland Drive" al lui Lynch, "La Caduta degli Dei" al lui Visconti, "Apocalypse Now" al lui Coppola, "Breaking the Waves" al lui Von Trier, " Solaris" al lui Tarkovski... si multe, multe altele:)

TeBat
10th November 2009, 22:29
"Nuovo cinema paradiso" al lui Tornatore, "Persona" al lui Bergman, "La Notte" al lui Antonioni, "Reqviem for a dream" al lui Arronofski, "Pulp fiction" al lui Tarantino, "The Big Lebowski" al fratilor Cohen, " Amacord" al lui Fellini, "Ciociara" al lui De Sica, "The Rear Window" al lui Hitchcock, " 2001:Space Odyssey' al lui Kubrick, " Der Himmel uber Berlin" al lui Wenders, " Oedip" al lui Pasolini, " City Lights' al lui Chaplin, " Citizen Kane" al lui Welles, "Underground" al lui Kusturica, " Cet obscur objet de desire' al lui Bunuel, "Mullholland Drive" al lui Lynch, "La Caduta degli Dei" al lui Visconti, "Apocalypse Now" al lui Coppola, "Breaking the Waves" al lui Von Trier, " Solaris" al lui Tarkovski... si multe, multe altele:)

am vizionat cateva filme din lista ta,dar sunt multe de care inca nu am avut timp ;pe viitor mi-am propus sa vad cam tot ce ai scris acolo :ok:

Adrian U
11th November 2009, 14:00
:ok:atunci iti doresc sa ai cat mai mult timp pentru filme mari:)..iti garantez ca merita vazute

TeBat
11th November 2009, 17:33
merci! sper sa le gasesc pe toate:)

TenisFan
12th November 2009, 16:17
Poate nu m-am uitat eu cu atentie,dar sa omiti un asemenea film complet din discutie,m-i se pare incredibil.Si mie mi se pare la fel de incredibil ca cineva ti-ar lua propunerea in seama avand in vedere modul teribil in care batjocoresti limba romana. ;)
Aguirre - The wrath of god. :> Si majoritatea filmelor pe care le face Werner Herzog.

repo
24th November 2009, 17:10
Da, inteleg ce spui si sincer m-as bucura daca ai face corecturile de rigoare, fireste, pentru a arata cat de importanta e limba romana pentru tine si ca tu mi-ai atras atentia asupra modului de exprimare cu bune intentii si nu din pura rautate.Respectele mele!

DaniNadal
23rd December 2009, 11:58
The Bone Collector-e super filmu cel mai bun pe care le-am vazut.
Home Alone 1,2-Culkin il interpreta perfect pe Kevin mai ales cand este uitat de parinti acasa e criminal.
Avatar-efectele alea vizuale m-au innebunit.
Cam astea ar fi mi-a placut si HoHoHo cu Banica care are un limbaj de tot rasu.
A si era sa uit ,,It's a wonderfull life" e genial filmu.

iuli
23rd December 2009, 12:46
Cam are dreptate TenisFan :(

michai
23rd December 2009, 14:00
Gladiatoriul:ok:
Nu stiu daca este chiar cel mai bun al tuturor timpurilor,dar este un film extraordinar :yeah:

RAT
28th December 2009, 17:00
Top 5 filme animate....mie miau placut:
1.Princess Mononoke
2.Shrek(toate partile)
3.The road to El Dorado
4.Madagascar
5.Ice Age

RAT
5th January 2010, 22:09
Nu vrea nimeni sa raspunda.......

angola
8th January 2010, 11:18
Pentru mine, Imperiul soarelui a lui Steven Spielberg, este cel mai bun film.
Un Cristian Bale (copil) care face un rol magnific si care a primit pt acest rol Premiul Academiei Britanice de Film. Un film cu multe simboluri pe care il redescoperi cu fiecare vizionare.
Nu inteleg de ce este uitat marele Chaplin! Luminile orasului este cutremurator de frumos. Incredibila reintalnirea din final si trandafirul ce-si scutra petalele....
Parfum de femeie.... imi place marele AlPacino da parca mai mult mi-a placut variant italiana mai veche
Si putem continua mult si bine

innuendo
24th March 2010, 15:24
Requiem for a dream, The notebook, The Pianist, Titanic, Casablanca, The Godfather, Slumdog millionaire ...

ice_girl
8th April 2010, 18:59
The Godfather, Scent of woman, Titanic, Home Alone, Basic Instinct, Gone with the wind, Slumdog Millionaire, The Reader, Braveheart, The Pianist, Schindler's List, Ghost, Love Story, 7 years in Tibet, Troy, Pulp Fiction...

TheIceMan
8th April 2010, 19:08
The Godfather, Scent of woman, Titanic, Home Alone, Basic Instinct, Gone to the wind, Slumdog Millionaire, The Reader, Braveheart, The Pianist, Schindler's List, Ghost, Love Story, A walk to remember, 7 years in Tibet, Troy...

you mean "Gone with the wind" ?

ice_girl
8th April 2010, 19:12
you mean "Gone with the wind" ?
da, sorry greseala de ortografie, ce sa fac se mai intampla...:(

F_Goeske_fan
10th April 2010, 16:13
pai...cel mai bun film (dupa parerea mea) este : Französisch für Anfänger
Summertime blues
Mai multe.....

Kooler
10th April 2010, 18:18
Slumdog Millionaire. Cel mai bun film.

Bun mai e si Twilight.

TeBat
19th April 2010, 22:47
am uitat de Before the devil knows, you're dead- printre cele mai bune

RAT
11th June 2010, 13:26
Ash vrea s shtiu ce filme psihologice v-au placut(prin psihologice m refer la filme care va dau ceva de gandit...m rog va dati seama din topu meu)

Mie mi-au placut:
SAW (snt. mai multe filme,dak le vedeti macar pe PRIMELE doua at. e bn)
MEMENTO
FIGHT CLUB
.......

ciufulitu
6th August 2010, 13:04
shawshank redemption de departe cel mai bun film

cataa.
20th March 2013, 17:07
shawshank redemption de departe cel mai bun film

:yes::yes::yes:

Leo
5th April 2013, 14:39
Topul celor mai bune 100 de filme din istorie alese de MSN

1. The Wizard of Oz (1939), r. Victor Fleming


2. North By Northwest (1959), r. Alfred Hitchcock



3. The Fellowship of the Ring (2001), r. Peter Jackson


4. It's a Wonderful Life(1946), r. Frank Capra


5. Annie Hall (1977), r. Woody Allen


6. The Shawshank Redemption (1994), r. Frank Darabont


7. The Graduate (1967), r. Mike Nichols


8. Nashville (1975), r. Robert Altman


9. Lawrence of Arabia (1962), r. David Lean


10. The Searchers (1956), r. John Ford
...................







http://procinema.ro/stiri/cele-mai-iubite-100-de-filme-din-istorie-vezi-topul-ales-de-msn.html

iulya_x
20th April 2013, 01:50
Sunt mai multe filme dar incerc cu unul deocamdata - Gladiator care din punctul meu de vedere nu mai merita nici un comentariu , filmul spune totul .

babyypaul
25th July 2013, 09:36
I guess it is titanic

mihaidascalescu
25th January 2014, 18:33
Kane si motivul de ce e primul. Am copiat un comentariu de aici:
The thing with Citizen Kane isn't so much the film itself as how it was made. It was the first film to do a lot of things.

In order to appreciate that you'd have to see a lot of movies that came before it. The cinematography was incredibly innovative: deep focus shots where things are going on in both the foreground, midground, and background all at once. The low-angle shots involved new ways of building sets. They introduced effects to make crowds look bigger and buildings look grander. The compositions and shading of the shots are quite beautiful.

Welles invented the L-cut: the edits for a scene would change the soundtrack a few frames ahead of the visual. They do that all the time today, and when you see old movies that don't do that the cut feels abrupt and jarring.

Finally, there's the way the film was produced. They gave Welles an unheard of amount of creative control, so he got to make the movie he wanted to make. It's as if he made an indie film on a big studio budget, perhaps the only time in history that has ever really happened. That gave Welles the freedom to shoot a controversial script (Kane is a thinly disguised version of William Randolph Hearst, who tried to get the movie shut down or destroyed) using novel filmmaking techniques.

But I can hear you saying, "Why do I care?" and in fact, you really don't. All of this is for film buffs, who repeatedly call it the Greatest Movie of All Time. For the rest of us, all of these technical tricks have been done over and over and over, and "it was the first!" rings rather hollow.

Get the version of the film with Roger Ebert's commentary and you'll find out why the critics all go ga-ga over the movie. Beyond that, though, it's just a movie. A pretty good story, with some nice visuals and some great acting, but just a movie.

Si altul care pune punctul pe i.
It's one of the greatest films ever made, within the context of it's making. You can't really compare it to modern movies, because they're using tools to craft their product that didn't exist until Orson Wells and the crew of Citizen Cane invented them. It's like standing Issac Newton alongside a 2008 Physics grad student- the grad student actually knows a whole hell of a lot more about physics than Newton did, but we're still impressed by Newton for originating so much.

Johnny D
13th February 2014, 10:53
Filmul meu preferat e "The Dark Knight", si sunt sigur ca nu doar al meu. Bine, eu sunt fan Batman inca de cand l-am vazut prima data, de departe cel mai tare personaj din DC Comix si Marvel luate impreuna, deci sunt usor subiectiv!:P
M-a disperat la culme "Raj Koothrappali", personajul indian din "The Big Bang Theory" cand a zis "I struggle with Batman"! De obicei e un personaj extrem de adorabil, inteligent si foarte obiectiv, dar uneori o gafeaza maxim ca la acea faza cand mi-a venit sa-i iau gatu!:P

phife
30th July 2014, 15:07
Topul celor mai bune 100 de filme din istorie alese de MSN

1. The Wizard of Oz (1939), r. Victor Fleming


2. North By Northwest (1959), r. Alfred Hitchcock



3. The Fellowship of the Ring (2001), r. Peter Jackson


4. It's a Wonderful Life(1946), r. Frank Capra


5. Annie Hall (1977), r. Woody Allen


6. The Shawshank Redemption (1994), r. Frank Darabont


7. The Graduate (1967), r. Mike Nichols


8. Nashville (1975), r. Robert Altman


9. Lawrence of Arabia (1962), r. David Lean


10. The Searchers (1956), r. John Ford
...................







http://procinema.ro/stiri/cele-mai-iubite-100-de-filme-din-istorie-vezi-topul-ales-de-msn.html



msn.,ce mizerie de top
annie hall? woody allen e overrated, manhattan a fost singurul lui film stralucit, impreuna cu anni hall.
lotr si wizard of the oz? ce fel de hipsteri sunt astia?
nashville e un musical dracu, graduate e din multe puncte de vedere mediocru si restul topului e o prostie.


la bataie pe primele locuri : the shining, pulp fiction, blue velvet, midnight cowboy, godfather, eraserhead, psycho, 2001 a space odissey..
ma rog, mai sunt ..sunset bvd, clockwork orange, all quiet on the wester front, 12 angry man
cele din topul mns sunt filme considerate culte? nici macar. nici citizane kane, cel mai overrated ever si preferatul criticilor nu e in top 10..

Eddy DoubleD
30th July 2014, 15:22
Citeste cartea "The Shining" ca sa vezi ca apoi nici nu esti in stare sa termini filmul...

Altfel, toate discutiile astea despre cele mai bune filme sunt cat se poate de subiective.

jo27
2nd August 2014, 22:50
msn.,ce mizerie de top
annie hall? woody allen e overrated, manhattan a fost singurul lui film stralucit, impreuna cu anni hall.
lotr si wizard of the oz? ce fel de hipsteri sunt astia?
nashville e un musical dracu, graduate e din multe puncte de vedere mediocru si restul topului e o prostie.


la bataie pe primele locuri : the shining, pulp fiction, blue velvet, midnight cowboy, godfather, eraserhead, psycho, 2001 a space odissey..
ma rog, mai sunt ..sunset bvd, clockwork orange, all quiet on the wester front, 12 angry man
cele din topul mns sunt filme considerate culte? nici macar. nici citizane kane, cel mai overrated ever si preferatul criticilor nu e in top 10..

Nici macar cei mai mari critici nu vor cadea de acord asupra celor mai bune filme, daramite niste simpli pasionati ca noi (daca tu cumva esti specialist, imi cer scuze ca te-am pus in aceeasi categorie cu mine)... sau MSN :D

Si o observatie, Nashville nu e musical... si e genial :)

phife
3rd August 2014, 00:07
sunt ok cu asta, nici eu nu pot spune care e filmul meu preferat, dar topul e facut pe criterii aiurea.
nashville nu e musical? eu asa am crezut

eddi, am citit mult din king, inclusiv the shining - seria din 90 (parca) a urmat cartea si a fost slabut.

jo27
3rd August 2014, 06:39
http://www.imdb.com/title/tt0073440/reference

Si pe imdb scrie Drama/Music.

Daca era muzical scria Musical.

Are foarte multa muzica in el, insa actiunea propriu-zisa se desfasoara cu dialoguri normale :)

Johnny D
10th November 2014, 08:40
Topul celor mai bune 100 de filme din istorie alese de MSN

1. The Wizard of Oz (1939), r. Victor Fleming


2. North By Northwest (1959), r. Alfred Hitchcock



3. The Fellowship of the Ring (2001), r. Peter Jackson


4. It's a Wonderful Life(1946), r. Frank Capra


5. Annie Hall (1977), r. Woody Allen


6. The Shawshank Redemption (1994), r. Frank Darabont


7. The Graduate (1967), r. Mike Nichols


8. Nashville (1975), r. Robert Altman


9. Lawrence of Arabia (1962), r. David Lean


10. The Searchers (1956), r. John Ford
...................







http://procinema.ro/stiri/cele-mai-iubite-100-de-filme-din-istorie-vezi-topul-ales-de-msn.html

Suta-n mie nu-s de acord cu lista asta, cred ca majoritatea m-ar plictisi cum defapt ma plictisesc majoritatea filmelor lui Woody Allen!
Apropo de filmul din 77 de pe locu 5, ala e in top 10 si Star Wars nu e!?:)) Ca si ala e tot din 77 si m-am gandit ca poate topu asta o fi facut cu filme de pana in anii 80, dar am vazut ca au aruncat acolo un LOTR deci nu merge ideea!:P
Apropo de anii 80, atunci a aparut Terminatorul, dar Terminatorul 2 - Ziua Judecatii din anii 90 a lui James Cameron e Dumnezeu!:yes:

SuperDumnezeu
10th November 2014, 22:05
Annie Hall se caca de sus pe Star Wars.

Raiden
11th November 2014, 06:20
Star Wars e o porcarie overrated.

https://www.youtube.com/watch?v=RelOJfFIyp8 - asta e cel mai bun film din toate timpurile si asa va ramane pana va disparea universul asta.

Johnny D
11th November 2014, 10:13
Annie Hall se caca de sus pe Star Wars.

:)) Trebuie sa-l vad atunci, abia astept sa isc nou scandaluri pe teme de filme! :D


Star Wars e o porcarie overrated.


E film pentru copii si adolescenti mai mult, e usor overrated, dar nu e o porcarie.:P



https://www.youtube.com/watch?v=RelOJfFIyp8 - asta e cel mai bun film din toate timpurile si asa va ramane pana va disparea universul asta.

Nu stiu daca e cel mai bun dar e f bun!
Atat de bun de l-am vazut de 2 ori si in varianta veche cu Henry Fonda si in cea noua cu Jack Lemmon, deci de 4 ori!;)
Apropo de Jack Lemmon, recomand "Inherit the Wind", film foarte bun iar pe teme avocatesti/existentiale!:yes:
Apropo de teme existentiale, recomand si "The Sunset Limited" cu Samuel L. Jackson si Tommy Lee Jones si "Man form Earth".


PS: Invata sa pui un link de youtube, se pune doar ce e dupa "=".:P

Raiden
11th November 2014, 23:27
Am pus special linkul asa.

Lucian86
19th November 2014, 18:13
Star Wars e o porcarie overrated.

https://www.youtube.com/watch?v=RelOJfFIyp8 - asta e cel mai bun film din toate timpurile si asa va ramane pana va disparea universul asta.



E film pentru copii si adolescenti mai mult, e usor overrated, dar nu e o porcarie.:P


Adolescent stupid aici :cool: Normal ca filme cu personaje ca Jabba the Hutt sau Chewbacca vi se par puerile.

Filmul e genial dar inteleg ca nu e pentru voi astia mai intelectuali.


Annie Hall se caca de sus pe Star Wars.

Ce comparatie adecvata. Merele cu perele sunt mai asemenatoare deci n-am s-o folosesc ca figura de stil.

Johnny D
20th November 2014, 08:49
Si mie imi place Star Wars dar trebuie sa recunosti ca nu e genul de film care sa te solicite, e genul de SF care te introduce in alta lume, plina de aventuri, intrigi, efecte vizuale, lucruri ce copiii si tinerii le gasesc fascinante; in momentul asta dupa c-am vazut Guardians of The Galaxy parca mi se pare usor sub si i-as da doar 8/10!:D Oricum probabil peste Annie Hal dupa parerea mea, desi nu pot s-o spun asta ca nu l-am vazut si nu stiu daca o sa am chef sa-l vad vreodata!:))

Raiden
23rd November 2014, 22:08
Ce comparatie adecvata. Merele cu perele sunt mai asemenatoare deci n-am s-o folosesc ca figura de stil.

LOTR si Harry Potter se caca de sus pe Star Wars. :))

TheIceMan
23rd November 2014, 23:19
LOTR si Harry Potter se caca de sus pe Star Wars. :))

^ E ca si cand ai spune ca Justin Bieber si Timberlake se caca de sus pe Michael Jackson.

Star Wars e un cornerstone, e un film de referinta, celelalte doar entertainment :D

Raiden
23rd November 2014, 23:41
Nu e ca si cum ai spune aia. E adevarul.

Lucian86
24th November 2014, 01:41
Si mie imi place Star Wars dar trebuie sa recunosti ca nu e genul de film care sa te solicite, e genul de SF care te introduce in alta lume, plina de aventuri, intrigi, efecte vizuale, lucruri ce copiii si tinerii le gasesc fascinante; in momentul asta dupa c-am vazut Guardians of The Galaxy parca mi se pare usor sub si i-as da doar 8/10!:D Oricum probabil peste Annie Hal dupa parerea mea, desi nu pot s-o spun asta ca nu l-am vazut si nu stiu daca o sa am chef sa-l vad vreodata!:))

Nu recunosc nimic. E si ce spui tu (fara n-ar mai fi nimic) dar e mult mai mult decat atat. Cred ca a fost votat unul dintre cele mai obsesive filme (adica lumea e fanatica si se uita la el de nenumarate ori).
The Guardians of the Galaxy (asta da film pur entertainment, maxim 7 ii dau) peste Start Wars niciodata.

Apropo, mie imi plac toate cele 6 episoade spre deosebire de altii.



LOTR si Harry Potter se caca de sus pe Star Wars. :))

:happy

LOTR boring as fuck !Nu stiu de ce nu mi-a placut trilogia asta. Harry Potter e decent dar nu atinge nici jumatate din valoarea Star Wars-ului.

La inceput nici mie nu mi-a placut. Aveam vreo 19 ani si ma credeam prea matur pentru filme ca Star Wars. Intr-o zi am zis sa-i dau o sansa. Intr-o saptamana am vazut toate episoadele. De atunci de multe alte ori.

Julio_Zane
24th November 2014, 02:30
Godfather sau Citizen Kane pot fi numite cele mai bune.Una din ele sigur este.Acum depinde cat de subiectiv gandim.Obiectiv as zice Citizen Kane.

Johnny D
24th November 2014, 03:01
Da, am exagerat un pic cu copilarismul Star Wars, l-am vazut demult, trebuie sa-l revad ca sa-i apreciez compexitatea!
S-ar putea sa ia chiar 9/10, e totusi unul din cele mai bune SF-uri din istorie si e si pe 7 parti, extrem de complex si cu un fir foarte lung si intamplari multiple, personaje complexe si extrem de numeroase, etc.
Insa eu lu Guardians of The Galaxy tot 8.5/10 ii dau!:P E in orice caz peste seria Transformers de exemplu.

Cat despre Godfather, intrebarea mea ramane: care a fost mai bun Godfather sau Interstellar? Pentru cei care le-au vazut!:D

Raiden
24th November 2014, 15:29
Ok, ii avem fani Star Wars exact pe cei care considera filme precum City of God si LOTR plictisitoare. Nimic in neregula din punctul meu de vedere, ar fi fost culmea si destul de straniu sa fie altfel. :))

mihaidascalescu
24th November 2014, 16:46
Godfather sau Citizen Kane pot fi numite cele mai bune.Una din ele sigur este.Acum depinde cat de subiectiv gandim.Obiectiv as zice Citizen Kane.

Kane e strabunicul la tot ce-i film in ziua de azi. Daca si intelegi de ce Kane e important esti pe fundatie buna.

sak
24th November 2014, 17:18
Godfather! De departe. Asta-i opțiunea mea.
La bună vedere.

Xaviesta
24th November 2014, 18:21
Lotr si the dark night cele mai bune trilogii din istorie imo. Urmeaza si the hobbit sa intre acolo.

Eddy DoubleD
24th November 2014, 21:50
The Hobbit nu e nici pe departe in aceeasi categorie cu LOTR si TDK, lol :happy

Lucian86
25th November 2014, 11:32
Ok, ii avem fani Star Wars exact pe cei care considera filme precum City of God si LOTR plictisitoare. Nimic in neregula din punctul meu de vedere, ar fi fost culmea si destul de straniu sa fie altfel. :))

Da cum sa nu ! :rolleyes:

http://s27.postimg.org/tw4qchqmr/fdfdf.jpg

Si Johnny e de partea ta mai mult in caz de nu ti-ai dat seama.
De practic a facut o inductie de la doua date disponibile, Johnny si eu (interpretate prost pe langa pentru ca mie City of God imi place si Johnny nu e mare fan SW) si ai tras niste concluzii. Foarte "inteligent"

Raiden
25th November 2014, 12:41
Da, am exagerat un pic cu copilarismul Star Wars, l-am vazut demult, trebuie sa-l revad ca sa-i apreciez compexitatea!
S-ar putea sa ia chiar 9/10, e totusi unul din cele mai bune SF-uri din istorie si e si pe 7 parti, extrem de complex si cu un fir foarte lung si intamplari multiple, personaje complexe si extrem de numeroase, etc.

Lucica, mai citeste o data postul asta si apoi sa-mi vii cu adresari ironice puse in ghilimele daca e cazul, daca nu, mai bine ramane cum am stabilit. :))

Pentru mine Star Wars e o porcarie overrated, cum am mai spus, nu doar overrated si film de nota 9 pentru ca nu stiu ce p*la in cur, daca e sa ne luam dupa logica defecta a bastinasului din Zalau. Deci concluzia ta cum ca Johnny D e mai de partea, e una gresita. :))

Lucian86
25th November 2014, 13:22
Lucica, mai citeste o data postul asta si apoi sa-mi vii cu adresari ironice puse in ghilimele daca e cazul, daca nu, mai bine ramane cum am stabilit. :))

Pentru mine Star Wars e o porcarie overrated, cum am mai spus, nu doar overrated si film de nota 9 pentru ca nu stiu ce p*la in cur, daca e sa ne luam dupa logica defecta a bastinasului din Zalau. Deci concluzia ta cum ca Johnny D e mai de partea, e una gresita. :))

Sa fie undeva la mijloc.

Am inteles ca nu-ti place; e parerea ta. Nu incerca acum sa ti-o obiectivizezi cu analize din astea de 2 lei facand fel si fel de corelatii pentru a trage concluzii de genul ca cui place SW e nu stiu cum si ii place aia si cealalalta. Hai te rog !:rolleyes:

mihaidascalescu
25th November 2014, 14:46
Oare sa fie interstellar cel mai bun? ma duc acu sa vad.

Utilizator
25th November 2014, 15:41
Oare sa fie interstellar cel mai bun? ma duc acu sa vad.

sincer pe mine m-a cam dezamagit.
Nolan incearca sa-i dea o tenta mai profunda, dar mie nu mi s-a parut nemaipomenit. The Prestige ramane pentru mine filmul cel mai bun al lui Nolan, are subiect foarte bine conturat si inchegat, bine jucat si foarte bine realizat.
In opinia mea Odiseea spatiala 2001 e mult peste Interstellar desi mijloacele tehnice de la vremea lui (1968) erau mult mai mici decat azi. Dar filmul ala are mult mai mult miez iar inceputul si saltul brusc in timp de la origini in plina era spatiala este fantastic. Odiseea spatiala 2001 e in opinia mea unul dintre cele mai bune filme ale tuturor timpurilor. Cu siguranta ca este printre cele mai bune filme SF ale tuturor timpurilor impreuna cu Calauza (Stalker, 1979) si Solaris (1972), ambele regizate de Tarkovski si toate trei avand la baza carti/scenarii ale unor scriitori consacrati in domeniu. Dintre filmele cu tenta SF mai noi mi-a placut foarte mult Mr. Nobody (2009) care iarasi are o idee excelenta la baza si este realizat si jucat extrem de bine (Jared Leto in rol principal).

In opinia mea Interstellar nu are ceva memorabil care sa se apropie cat de cat de acest nivel inalt. Pe alocuri mi s-a parut chiar plictisitor si mult prea fortat finalul.
Ma rog, chestie de gust, vezi-l, sunt curios sa mai aud alte opinii.

mihaidascalescu
25th November 2014, 15:50
Vom vedea.

TheIceMan
25th November 2014, 19:55
Rosebud :D

Sa ne lamurim Starwars e un film care a re-inventat genul SF. Un film de referinta pornit direct din imaginatia lui George Lukas and friends.

Lotr and harry potter sunt niste adaptari foarte bune a unor carti si cam atat

mihaidascalescu
25th November 2014, 22:12
Sa ne lamurim Starwars e un film care a re-inventat genul SF. Un film de referinta pornit direct din imaginatia lui George Lukas and friends.

Lotr and harry potter sunt niste adaptari foarte bune a unor carti si cam atat

Mai zii ca zici bine.

mihaidascalescu
25th November 2014, 22:21
sincer pe mine m-a cam dezamagit.
Nolan incearca sa-i dea o tenta mai profunda, dar mie nu mi s-a parut nemaipomenit. The Prestige ramane pentru mine filmul cel mai bun al lui Nolan, are subiect foarte bine conturat si inchegat, bine jucat si foarte bine realizat.
In opinia mea Odiseea spatiala 2001 e mult peste Interstellar desi mijloacele tehnice de la vremea lui (1968) erau mult mai mici decat azi. Dar filmul ala are mult mai mult miez iar inceputul si saltul brusc in timp de la origini in plina era spatiala este fantastic. Odiseea spatiala 2001 e in opinia mea unul dintre cele mai bune filme ale tuturor timpurilor. Cu siguranta ca este printre cele mai bune filme SF ale tuturor timpurilor impreuna cu Calauza (Stalker, 1979) si Solaris (1972), ambele regizate de Tarkovski si toate trei avand la baza carti/scenarii ale unor scriitori consacrati in domeniu. Dintre filmele cu tenta SF mai noi mi-a placut foarte mult Mr. Nobody (2009) care iarasi are o idee excelenta la baza si este realizat si jucat extrem de bine (Jared Leto in rol principal).

In opinia mea Interstellar nu are ceva memorabil care sa se apropie cat de cat de acest nivel inalt. Pe alocuri mi s-a parut chiar plictisitor si mult prea fortat finalul.
Ma rog, chestie de gust, vezi-l, sunt curios sa mai aud alte opinii.

Bun. au fost chestii ce mi-au placut au fost si chestii ce nu mi-au placut. Auzisem de stiinta din film ca e pe cit se poate reala si in mare parte era. Parca n-a avut puterea cinematica a lui Kubrick sa prezinte imagini cu sunet minimal. Totusi acum e prea la cald si sa-l compar cu cele enuntate de tine, mr no.. n-am vazut, pe care le-am vazut de zeci de ori parca n-ar fi correct. daca ar fi ales un actor necunoscut probabil m-ar fi deranjat mai putin. muzica sunt convins ca o sa imi stea in cap. cam atit deocamdata pina mai vad si altii.

Utilizator
26th November 2014, 22:59
Din punctul meu de vedere partea cu gaura neagra e deplasata si nu are mai nimic stiintific.
Si au mai fost chestii suparatosre dar nu vreau sa stric placerea altora ce nu au vazut filmul.
Cu toata dmiratia pentru Nolan, mi se pare un film slab dar poleit cu multe pretentii si voit pretios.
Cam cu vorbesc unii din auto-intitulata elita romaneasca: cu arabescuri literare infinite ce ascung goliciunea ideatica a continutului si fracventele fracturile logice.

irinaidu
26th November 2014, 23:23
Cu toata dmiratia pentru Nolan, mi se pare un film slab dar poleit cu multe pretentii si voit pretios.
.

So true :ok: Nu inteleg de unde toata aprecierea pt filmul asta, pe care o tot vad in dreapta si-n stange.

Julio_Zane
27th November 2014, 00:31
Kane e strabunicul la tot ce-i film in ziua de azi. Daca si intelegi de ce Kane e important esti pe fundatie buna.

1.Rosebud
2.Magnatul a existat...sub alt nume desigur.Dar cred ca e cunscut si de alti forumisti --- aka William Randolph Hearst

Utilizator
27th November 2014, 13:55
Cetateanul Kane este un film bun si considerat de multi a fi cel mai bun film al tuturor timpurilor si datorita faptului ca e judecat in contextul timpului la care a fost facut. Considerand ca e facut la inceputul anilor '40 putem spune ca e genial, dar are o poveste solida care rezista timpului si e intr-adevar realizat foarte bine. De altfel Orson Wells a influentat enorm cinematografia iar cetateanul Kane a fost reper pentru foarte multi mari regizori.
Pe de alta parte e greu de spus ca e filmul absolut si e nedrept pentru multe alte filme mai vechi sau mai noi.
Din aceeasi perioada ii avem de ex pe Chaplin cu o sumedenie de filme si idei geniale (Timpuri noi, Dictatorul), Hitchcock (Rebecca de acea perioada si multe altele de mai tarziu), avem Casablanca, Pe aripile vantului...Dar nu putem neglija nici multe alte filme mai spre vremurile noastre (unele mentionate si aici), multe dintre ele pe nedrept lasate mai deoparte.
Dar topurile conematografice sunt de multe ori dominate si subiectiv de catre americani. Spuneam mai sus de filme ale lui Tarkovski si cinematografia rusa are cateva capodopere cinematografice demne de luat in seama (incl. fratii Mihalkov si Konchalovski). Dar mai avem de ex capodopere date de catre cinematografia italiana cu Antognioni, Fellini, Visconti, de Sica samd sau cinematografia franceza cu Truffaut, Renoir, Goddard, Malle, chiar si Melville (cat de frumos e Samuraiul ultimului...), cinematografia japoneza cu maestrul Kurosawa...

De ex se discuta mai sus despre Star Wars. De acord ca nu e un film magistral realizat, e un film de actiune in spatiu. Dar la vremea respectiva a fost ceva total nou si este referinta tuturor filmelor de azi pe segmentul SF (si nu numai). Industrial Light and Magic fondata de Lucas special pentru Star Wars a marcat trecerea efectelor speciale intr-o era complet noua. Ne place sau nu, Star Wars este un reper cinematografic si unul dintre cele mai cunoscute filme in lume.

In fine, pentru mine cel mai bun film al tuturor timpurilor ar fi in fapt o lista de zeci de filme, fiecare avand valoare maxima in evaluarea mea profund subiectiva.
In plus as fi ipocrit sa spun de ex ca revad Cetateanul Kane in mod periodic si asta imi creaza o placere intensa. de fapt l-am vazut cu respect de vreo 2-3 ori cu ceva vreme in urma si nu mai simt nevoia sa o fac din nou pentru ca in afara admiratiei pentru valoarea sa istorica mi-e greu sa gasesc multe alte delicii.
Vad insa des multe alte filme care se muleaza pe o anumita stare de spirit de moment.
Revad insa mult mai des filme precum Colina si 12 oameni furiosi ale lui Lumet, Zbor deasupra unui cuib de cuci sau Amadeus ale lui Forman, Requiem for a Dream a lui Aronofsky etc etc. Mi-ar fi imposibil sa consider Cetateanul mai bun decat oricare dintre astea de ex.

mihaidascalescu
27th November 2014, 14:19
De ex se discuta mai sus despre Star Wars. De acord ca nu e un film magistral realizat, e un film de actiune in spatiu. Dar la vremea respectiva a fost ceva total nou si este referinta tuturor filmelor de azi pe segmentul SF (si nu numai). Industrial Light and Magic fondata de Lucas special pentru Star Wars a marcat trecerea efectelor speciale intr-o era complet noua. Ne place sau nu, Star Wars este un reper cinematografic si unul dintre cele mai cunoscute filme in lume.

Esti atit de aproape si totusi atit de departe. Kane este precum SW, cum l-ai descris tu bine, doar ca pentru toate filmele care au urmat. Sunt atitea procedee tehnice de filmografie care cum ziceam sunt stramosii la tot ce-i modern. Ce chestii revolutionare au introdus Rebecca sau altele mentionate de tine?
Pentru ca acum tot ce a introdus Kane sunt omniprezente nici nu-ti mai dai seama sau mai bine spus amintesti/cunosti. gaseste o lista la tot ce a introdus nou Kane si o sa cazi pe jos.

Johnny D
27th November 2014, 15:02
Ok, ii avem fani Star Wars exact pe cei care considera filme precum City of God si LOTR plictisitoare. Nimic in neregula din punctul meu de vedere, ar fi fost culmea si destul de straniu sa fie altfel. :))
Nu poti compara City of Dog cu LOTR, e ca si cum ai compara Atletico Madrid cu FC Zair!:D
Apropo de Dog, Dogville, ala da film misto despre decadenta si neajunsul fiintei umane, nu asta cu City!;)

The Hobbit nu e nici pe departe in aceeasi categorie cu LOTR si TDK, lol :happy
Corect! Pt mine The Dark Knight sau sequel 2 din trilogie e peste prima si a 3-a la un loc, cel mai bun film din istorie.
Apropo de finaluri apoteotice, cariera lui Heath Ledger un actor pe care nu-l stimam neaparat, a cunoscut cel mai epic final pe care-l poate avea un actor in opinia mea; e mare, mare pacat c-a sfarsit asa ca om dar in acelasi timp nici nu se putea un final mai frumos din punct de vedere actoricesc.

PS: Utilizator, nu pot sa-ti citesc posturile c-am impresia ca faci aspru spoiler la Interstellar!:mda: Te rog tine-le pt tine.

Utilizator
27th November 2014, 15:23
Mihai: tocmai asta spuneam, eu nu pot aprecia valoarea unui film doar prin prisma revolutiei facute si contributiei inovatoare aduse cinematografiei. Mai sunt si alte aspecte precum transpunerea cinematografica, ideea lansata si modul in care filmul este realizat. Un film e bun si prin ceea ce transmite publicului, prin modul in care ambaleaza mesajul, transmite emotia de pe ecran, cat de legata e povestea din film, cum pune vizual in valoare atat povestea cat si actorii.

referitor la filmele mentionate de mine, Hitchcock a adus suspansul visual la nivel de arta iar modul in care il dozeaza pe durata filmului si il prezinta spectatorului a creat un stil in cinematografie.
Chaplin a ridicat pantomima la un nivel extrem de greu de atins, storyul filmelor sale a introdus subiectele serioase intr-o afacere considerata preponderent pentru entertiment, stilul unic in care trateaza subiecte serioase cu un umor inegalabil si le face digerabile audientei largi, felul inegalabil in care transmite mesajele spectatorului prin gestica.
Cinematografia italiana si franceza nu cred ca mai are nevoie de explicatii, sunt tone de critici ce vorbesc despre neorealismul din filmul italian sau noul val al cinematografiei franceze.

Poate ca niciun film nu are atatea merite istorice precum Cetateanul, dar asta nu cred ca le face mai putin valoroase.
E greu de spus ca acela care a inventat roata este mai bun decat cei carora trebuie sa le multumim ca avem azi electricitate ca bun comun, contributiile unui Da Vinci in arta sau ale parintilor calculatoarelor. Mereu va trebui sa recunoastem pionieratul istoric indiscutabil, dar nu inseamna ca becul lui Edison cu fir de bumbac era mai bun decat cele pe LEDuri de azi. Sau ca Da Vinci, Einstein, Adam Smith si Freud pot fi considerati vreunul mai bun decat altul din moment ce au adus contributii diferite si greu cuantificabile pe aceeasi scara valorica. Sau de ex. ca Adam Smith a fost un economist mai bun decat Keynes sau continuatorii lor de azi Friedman, Stilgitz si multi altii. E o diferenta in timp si ce au fundamentat unii la inceputuri este perfectionat azi de catre altii, poate fara a fi la fel de revolutionari dar cu siguranta la fel de importanti pentru vremurile moderne si poate chiar mai influenti in contextul actual.
Pentru mine sunt contributii imposibil de comparat si toate la fel de valoroase pentru ceea ce suntem si avem azi. Si mereu voi fi atat de aproape si totusi atat de departe in evaluarile mele subiective. Si de multa vreme nu mai cad pe jos in fata a ceva (apropo, asta cu 'cazi pe jos' suna a titlu de tabloid). :)



PS: Utilizator, nu pot sa-ti citesc posturile c-am impresia ca faci aspru spoiler la Interstellar! Te rog tine-le pt tine.

scuze, nu cred ca am facut spoiler sau cel putin am incercat sa evit. Doar am spus ca m-a dezamagit si am punctat vreo doua teme care sunt mult dezvoltate in film. vezi-l si vorbim dupa. :)

mihaidascalescu
27th November 2014, 16:16
Mereu va trebui sa recunoastem pionieratul istoric indiscutabil, dar nu inseamna ca becul lui Edison cu fir de bumbac era mai bun decat cele pe LEDuri de azi.

E o diferenta in timp si ce au fundamentat unii la inceputuri este perfectionat azi de catre altii, poate fara a fi la fel de revolutionari dar cu siguranta la fel de importanti pentru vremurile moderne si poate chiar mai influenti in contextul actual.

Fara becul lui Edison ulterioarele n-ar mai fi existat. Deci este cel mai important in acel domeniu. La fel Kane.

Bineinteles ca exista filme importante dupa Kane, ai dat tu exemple destule si mai includ si eu Romanian wave.

Intotdeauna clasificarile de genul asta sunt subiective dar pe it se poate cind faci o lista incerci sa pui/notezi niste criteria. Asta au incercat sa faca "listatorii" si au venit mai mereu cu Kane nr1.

Cit despre nestiintificul despre gaura neagra ce zici tu ca nu e ..........?

Utilizator
27th November 2014, 16:46
OK, daca criteriul este contributia fimului la dezvoltarea cinematografiei, atunci poate fi ca tine. Dar in acest caz ar trebui sa consideram si filmul O calatorie pe Luna al lui Georges Melies din 1902 ca fiind cel mai bun. E un pionierat aproape total. http://en.wikipedia.org/wiki/A_Trip_to_the_Moon

Altfel raman la opinia mea.
Si e o discutie ce era umanitatea fara descoperirea rotii sau fara dezvoltarea culturala marcata de mari artisti. Becul lui Edison e o borna de hotar, dar a survenit ca urmare a unei evolutii inceputa si marcata de altii inaintea lui. Pe de alta parte descoperirea LEDurilor a venit pe o alta directie de dezvoltare unde sunt iarasi multe alte contributii.

Uite Romanian wave e un exemplu, desi nu suport deloc genul.

mihaidascalescu
27th November 2014, 17:27
OK, daca criteriul este contributia fimului la dezvoltarea cinematografiei, atunci poate fi ca tine.

Uite Romanian wave e un exemplu, desi nu suport deloc genul.

Eu zisesem criterii plural. Asta sint rugati cei care voteaza in bfi poll
http://en.wikipedia.org/wiki/Sight_%26_Sound#2002

ce nu-ti place la genul?

Utilizator
27th November 2014, 17:32
uite cam ce ironizeaza astia nu-mi place la genul. Dar iarasi recunosc subiectivitatea criteriilor de evaluare. :)
http://www.timesnewroman.ro/entry/10747-bomba-la-hollywood-noul-film-star-wars-va-fi-regizat-de-cristi-puiu-si-va-fi-despre-comunism?category=181

mihaidascalescu
27th November 2014, 17:42
uite cam ce ironizeaza astia nu-mi place la genul. Dar iarasi recunosc subiectivitatea criteriilor de evaluare. :)
http://www.timesnewroman.ro/entry/10747-bomba-la-hollywood-noul-film-star-wars-va-fi-regizat-de-cristi-puiu-si-va-fi-despre-comunism?category=181

Pai ce legatura are aia cu Romanian wave, nimic.

Utilizator
27th November 2014, 19:12
are mare legatura, dar ca sa fiu direct spun doar ca ma enerveaza apriori pesimismul si hiperbolizarea exagerata a partilor negative din filmul romanesc actual. E o reflexie a mentalitatii romanesti defetiste care mi se pare frana evolutiei natiei. Dar e un stil si bravo celor ce l-au impus in lume. E drept ca e un stil cunoscut doar de o mana de concetateni din tara si de pe glob care au avut taria sa le urmareasca integral si sa le aprecieze la final.
Nu-mi place nici stilul de filmare minimalist devenit moda, respectiv cu camera de mana si imagine si mai proasta decat oricum era in filmul romanesc. Nu am vazut tot, dar mare parte dintre filmele din noul val romanesc mi se par slabe. Desi recunosc ceva valoare perena la cateva dintre filmele romanesti ma deranjeaza celalta tendinta de a mesteca indelung o idee si care rezulta in filme lente si obositoare care iti transmit in principal suferinta generata de sistem si mai nimic in rest.
Filmul fanion al lui Mungiu este cel mai bun in opinia mea si a reusit sa consacreze definitiv asa numitul Romanian new wave.

Altfel imi plac mult mai mult filmele din afara acestui val, de ex ale lui Pintilie (Balanta, Reconstituirea), imi plac mai mult cateva filme ale lui Pita (Concurs de ex.), imi plac mai mult filmele fara pretentii dar cu miez ale lui Nae Caranfil (ex. Filantropica), iar daca e sa ma duc la origini ma uit cu placere mereu la cele doua filme ale lui Sica Alexandrescu (Badaranii si O scrisoare pierduta, cu o suma de actori de comedie geniali).

mihaidascalescu
27th November 2014, 20:14
ma enerveaza apriori pesimismul si hiperbolizarea exagerata a partilor negative din filmul romanesc actual. E o reflexie a mentalitatii romanesti defetiste care mi se pare frana evolutiei natiei. Dar e un stil si bravo celor ce l-au impus in lume. E drept ca e un stil cunoscut doar de o mana de concetateni din tara si de pe glob care au avut taria sa le urmareasca integral si sa le aprecieze la final.

Hiperbolizarea este a societatii romanesti nu a filmului romanesc. partea rosie e corecta. Nu e frina daca e inteleasa si evitata. Zici ca-ti place caragiale, acelasi lucru pe ramura comedica.

Ma mir ca nu stiu romanii.

PS cred ca avem virste similare din filmele citate de tine recent.

Utilizator
28th November 2014, 01:59
Hiper olizarea este trauma societatii romanesti si fetisul cinematografiei nationale.
Nu a, ceva impotriva ei ca manifestare artistica, dar atunci cand este aplicata excesiv laturii negative imi creaza o reactie organica.

Tot ce am spus e corect, chiar daca subiectiv. Putem sa discutam oricand opinia mea dar nu corectitudinea. :)

Nu stiu ce varsta ai, a mea e afisata in profi, o poti vedea si compara.

Lucian86
29th November 2014, 13:53
Apropo de Star Wars, a aparut primul teaser de la episodul 7
OMOVFvcNfvE

Hm ! Mixed feelings ! E prea putin pentru a-mi face o opinie.

Intr-un final probabil noua trilogie va dezamagi pentru multi cum a facut-o si prequels-urile. Eu nu sunt de aceeasi opinie. Pararea mea e ca sunt toate filme foarte bune, de la episodul I pana al VI-lea. Binenteles, primele 3 pentru vechii fani SW a fost sub asteptari dar asta nu inseamna ca in absolut sunt filme slabe. Serios acum, pe IMDB primul episod are 6.6 si al doilea 6.8...Ma rog, mi se pare ca nu le face deloc dreptate.
Mult mai mare diferenta de calitate intre Matrix I si celelalte 2 care intradevar au dezamagit. SW in primele 3 episoade nu si-a schimbat stilul in opinia mea. Povestea e mai putin interesanta, clar, insa personajele, atmosfera e aceeasi si cu efecte speciale normal mult mai bune. Si asta mi-e frica de la noua trilogie, de la JJ Abrams. As fi avut incredere in George Lucas ca ar fi pastrat aceeasi atmosfera insa de la Abrams ma astept la un nou stil ce nu stiu daca-mi va placea.

irinaidu
29th November 2014, 13:54
Eu nu inteleg de ce ar fi o problema subiectivitatea opiniei cand vorbim despre filme.
Mie un film imi place pt ca evident se muleaza pe gustul meu, prin definitie o chestiune subiectiva. Nu ma intereseaza daca e inovator, daca e primul de felul sau, daca tehnica regizorala e nu stiu cum - eu ma uit la filme pt ce au sa imi spuna. S-ar putea sa ma intereseze cum aleg sa-mi spuna ceva, dar de obicei doar daca metoda aleasa este enervanta si ma scoate din subiect. Ma mai intereseaza intr-un film jocul actorilor pt ca ei au puterea sa strice o idee buna. Dar in principiu ma intereseaza scenariul, ma intereseaza ideea, ma intereseaza dialogul.
Evident pe altii ii poate interesa altceva, dar nu vad de ce ar trebui vreun fel de apreciere sa fie deasupra altuia.