PDA

View Full Version : Am comentat superbowl-ul acuma 2 ani...



NFL_comentator
25th January 2007, 07:28
dintre Carolina Panthers si NE Patriots pe canalul TV Sport impreuna cu Florian Pitis...si profit de aceasta ocazie sa ii salut pe toti impatimitii de NFL care se pare ca sunt din ce in ce mai multi fata de acuma 2-3 ani.

Pacat ca nu se mai dau meciuri din NFL in Romania...Eu sunt plecat de 11 ani in US si am fost placut surprins acum 2 ani cand am venit in tara sa vad pe TV Sport un meci de fotbal american...M-am oferit pro bono sa le dau o mana de ajutor celor care incercau sa comenteze si m-m deplasat la Bucuresti( locuiam in Brasov) sa ii ajut si sa incerc sa le explic ABC-ul acestui sport spectaculos dar cu un regulament cam complicat care sufera modificari destul de des...Ma bucur sa vad ca fotbalul american castiga audienta si in Romania iar acest forum poate contribui la educarea si atragerea da fani a pubilcului romanesc.

Se mai televizeaza meciuri din NFL in Romania? Eu sunt acuma in Ca si am sperat ca NE Patriots sa mai bifeze o finala de NFL...in ultimii 5 ani au luat 3 superbowluri....din pacate au avut ghinion si Manning in sfarsit are sanse la un superbowl ring...



Cu respect ,
V

PS. A vazut cineva finala din 2004 de pe TV Sport dintre Carolina si New England?? Un meci deosebit de specataculos in care nu a lipsit mult ca buturuga mica, Panthers, sa invinga Patriots.

georgebz
25th January 2007, 08:47
salut si bine ai venit pe forum... postul Sport 1 care a intrat in grila de programe UPC a transmis la inceput meciuri inregistrate , iar incepand cu data de 31.12.2006 a transmis cate un meci LIVE si va transmite si SuperBowlul.

Poti citi mai mult pe acest sub-forum in diferite threaduri si sa vezi ca se incearca po****rizarea fotbalului si in Romania.

uite si un site dedicat acestui sport www.fotbal-american.go.ro


.

Seahawk
25th January 2007, 08:55
Welcome to tha family "NFL comentator" sau "V" ca nu ai vrut sa ne dezvalui numele :D

Se pare ca in ultimii ani fotbalul american a captat o mai 'mica-mare' atentie (daca-mi permiteti expresia) fata de anii precedenti...ceea ce nu poate fii decat imbucurator pt. iubitorii adevarati ai acestui sport.

cris21
25th January 2007, 10:27
Normal ca am vazut meciul. Si din pacate nu a castigat buturuga mica, chiar as fi vrut sa castige ei dar asta e...
Parca in acel an au dat tvsport 2 meciuri cu titans nu? eu asa tin minte. Stiu sigur de unu, cand saream prin casa la TD`uri si interceptii. Ce vremuri cu George, McNair, Mason, Wycheck.

codrutc
25th January 2007, 18:05
Bun venit si sper sa scrii mai des pentru ca e bine sa avem oameni cunoscatori ai acestui sport.
E bine ca Sport 1 sau TV sport in trecut arata meciuri de fotbal american.
Acestea sunt posturi mici dupa cate imi dau seama. Ne vom face o idee despre ce sanse are fotbalul american de po****rizare in Romania dupa ce
posturile mari vor incepe sa dea un meci sau doua.
Probabil ca si aici in USA soccerul ar avea mai mari sanse daca marile retele TV ar arata mai mult.
Sincer insa eu nu vad ca fotbalul american sa ajunga vreodata sa rivalizeze cu fotbalul mondial in Romania , la fel cum si in USA soccerul nu are mari sanse, oricat de multi jucatori precum David Beckham ar veni.

A.k.a
25th January 2007, 19:39
Nu is posturi mici, la vremea aceea daca imi aduc bine aminte Tv Sport era singurul canal romanesc dedicat sportului in afara de Europort aici in Romania

Zabriskie
25th January 2007, 19:45
Bun dar pe vremea aceea era destul de mic pe piata. Era de abia la inceput. Si cum s-au dezvoltat cat de cat, au renuntat pt ca nu era audienta.
Sport 1 sper sa continue trasmisiile si dupa ce o sa fie in grila tuturor firmelor de cablu :).

NFL_comentator
25th January 2007, 21:34
Hi NFL fans,

Am comentat vreo 5 meciuri ,inclusiv superbowl-ul din 2004 si am incercat sa explic cat mai pe intelesul tuturora ABC-ul acestui sport specataculos dar cam complicat...Primeam in direct e-mail-uri cu intrebari si incercam sa raspund in direct intrebarilor si dilemelor fanilor si celor mai putin cunoscatori...

Este un proces care cere timp si in calitate de comentator trenuie repetat la fiecare meci regulamentul ...cel putin "basics" ...Noi eram 2 comentatori, cel de la TV sport, care era 'beginner' si eu care fiind de 9 ani in US , in acel moment, vazusem destule meciuri live( fosta sotie avea season tickets la SF niners team) plus eram inconjurat de amici americani cu care vedeam meciurile impreuna...

Ca orice nou sport , va lua timp ca sa se creeze o baza da fani si trebuie po****rizat pe canale Tv cu acoperire cat mai mare...va fi greu deoarece daca nu se face rating, se va sista difuzarea lor...

Comentariul este foarte important si trebuie facut cat mai profesional si cu explicatii simple si pertinente...

Cand voi veni la anul in toamna in tara ma ofer pro bono sa ajut la unele comentarii si speram sa cream o baza de fani care sa se tot mareasca..

Cu respect,

V.V.

Sinisther
25th January 2007, 23:41
stiu la ce te referi in legatura cu explicatiile ... si imi amintesc f bine comentariile de pe vremea TvSport... si dupa parerea mea s-a exagerat un pic atunci pe patrea regulamentara(ideea de a interactiona cu telespectatorii desi pare initial tentanta nu prea merge... pt ca se transforma comentariul in ciclism...daca stii la ce ma refer) si s-a pierdut din ritmul meciurilor... de aceea comentariul de acuma mi se pare mai bun(fara suparare)... desi lipsesc in unele cazuri explicatiile regulametelor sau o intrepretare a deciziilor luate pe teren din partea comentatorilor....dar nu poti avea totul... ce este reusit este cursivitatea comentaruiului care prinde la public

si sa nu uitam ca un comentariu la NFL in Romania, din punctul meu de vedere trebuie sa se adreseze in primul rand unui public care nu stie mai nimic despre sport(nu cunoscatorilor care pot sa dezbata in cunostita de causa regulile)... public pe care nu il atragi cu setul de reguli ci cu suspansul meciului... dupa ce l-ai atras regulile se invata din mers... in plus daca o dai serios pe reguli ii enervezi si pe cunoscatori... pe vremea TvSport ma everva f tare faptul ca voi explicati o regula(ceea ce pt mine era foarte plictisitor)... iar meciul mergea inainte cu voi discutand in continuare

ah... si mai era accentul din state... care... fara suparare...era uneori enervant (desi de inteles...stiu cum ii sa stai o perioada lunga de timp intr-o tara straina si sa te obisnuiesti cu limba)

A.k.a
26th January 2007, 00:04
Ma distra faza cu ruleta cand veneau sa verifice daca au 1st down. Comentatorul beginner tot pe ruleta o tinea

NFL_comentator
26th January 2007, 00:06
stiu la ce te referi in legatura cu explicatiile ... si imi amintesc f bine comentariile de pe vremea TvSport... si dupa parerea mea s-a exagerat un pic atunci pe patrea regulamentara(ideea de a interactiona cu telespectatorii desi pare initial tentanta nu prea merge... pt ca se transforma comentariul in ciclism...daca stii la ce ma refer) si s-a pierdut din ritmul meciurilor... de aceea comentariul de acuma mi se pare mai bun(fara suparare)... desi lipsesc in unele cazuri explicatiile regulametelor sau o intrepretare a deciziilor luate pe teren din partea comentatorilor....dar nu poti avea totul... ce este reusit este cursivitatea comentaruiului care prinde la public

si sa nu uitam ca un comentariu la NFL in Romania, din punctul meu de vedere trebuie sa se adreseze in primul rand unui public care nu stie mai nimic despre sport(nu cunoscatorilor care pot sa dezbata in cunostita de causa regulile)... public pe care nu il atragi cu setul de reguli ci cu suspansul meciului... dupa ce l-ai atras regulile se invata din mers... in plus daca o dai serios pe reguli ii enervezi si pe cunoscatori... pe vremea TvSport ma everva f tare faptul ca voi explicati o regula(ceea ce pt mine era foarte plictisitor)... iar meciul mergea inainte cu voi discutand in continuare

ah... si mai era accentul din state... care... fara suparare...era uneori enervant (desi de inteles...stiu cum ii sa stai o perioada lunga de timp intr-o tara straina si sa te obisnuiesti cu limba)


Cred ca ma confunzi...in primul rand eu vorbesc limba romana fara accent...au mai fost cativa comentatori care au comentat si ei alte meciuri si doi dintre ei aveau accent....cred ca te referi la ei. Eu am copie de la super bowl si te poti convinge ca accentul meu este pur romanesc.

Vis a vis de interactiunea cu publicul eu zic ca era o idee buna...sa nu uitam ca meciul dureaza 3 ore si sunt intreruperi plus 40 de sec intre "downs" ceea ce e suficient timp sa raspunzi si sa interactionezi cu publicul.


Imi pare rau ca te dezamagesc dar comentariul facut de mine a fost laudat si in emailuri si de catre cei de la redactia TV sport...Cum am mai spus au fost alti 2 comentatori care au comentat vreo alte 5 meciuri...

Daca ai sansa sapui mana pe o copie cu finala din 2004 te vei convinge ca comentariul a fost foarte bun nu doar dupa parerea me....Florian Pittis care este un om de televiziune a fost si el de aceeasi parere.

A trecut ceva timp si e normal sa faci confuzii.


Iata un thread my vechi care aprecia comentariul meu de atunci....nu vreau sa ma justific dar in acelasi timp nu vreau sa fiu conufndat ..
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1767
Bafta,

V.V

NFL_comentator
26th January 2007, 00:12
Ma distra faza cu ruleta cand veneau sa verifice daca au 1st down. Comentatorul beginner tot pe ruleta o tinea

lol...Imi aduc aminte cand i-am zis ca nu e ruleta ci este "chain"...am ras amandoi in pauza la faza cu ruleta...funny...

ElectroShock
26th January 2007, 00:24
si eu am comentat un meci in anu ala la tv sport ... ravens @ raiders....nu asa bine catine dar in fine..........florin si nu mai stiu cum te chema....:)

NFL_comentator
26th January 2007, 00:36
si eu am comentat un meci in anu ala la tv sport ... ravens @ raiders....nu asa bine catine dar in fine..........florin si nu mai stiu cum te chema....:)

Florin Ion era celalalt comentator angajat al TV sport...el a fost cel care m-a contactat si m-a rugat sa vin sa ii dau o mana de ajutor la comentariu. El a fost acela care s-a referit la "chain" ca fiind "ruleta".

Daca imi aduc bine aminte am comentat una dintre semifinale , ca sa o numesc asa, cu un alt baiat care era student in US si era in vacanta in US. La superbowl am fost impreuna cu un comentator angajat de TV sport si cu Florian Pittis.

Cred ca in total am comentat poate 3 meciuri , cel mult patru...

A fost frumos si emailurile care le primeam in direct si dupa au dovedit ca comentariul nostru a fost apreciat. Cei care au urmarit super bowl-ul din 2004 si isi mai aduc aminte pot confirma.


Cum te numesti?

Am gasit un alt thread de fotbal american ...aici vei gasi si numele meu...cel din Brasov..
http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=9494&page=6&pp=20

V.V

ElectroShock
26th January 2007, 01:23
alex ma numesc....pe comentatorul tvsport tin minte ca se numea florin ion.....tin minte superbowlul..cu o revenire frumoasa a panterelor( am tinut cu ei in SB acela )............tin minte ca si atunci erai cam trist din cauza jocului slab al celor de la 49-ers...si a kickerului lor numai retin cum il chema ( mexican sau cel putin de asa natura era numele) de care spuneai ca rata si fg simple de la 20yds

little_earl
26th January 2007, 01:31
n-are legatura cu discutia asta, dar tin sa precizez ca florin ion e vecinul meu de 20 de ani :P

NFL_comentator
26th January 2007, 01:37
alex ma numesc....pe comentatorul tvsport tin minte ca se numea florin ion.....tin minte superbowlul..cu o revenire frumoasa a panterelor( am tinut cu ei in SB acela )............tin minte ca si atunci erai cam trist din cauza jocului slab al celor de la 49-ers...si a kickerului lor numai retin cum il chema ( mexican sau cel putin de asa natura era numele) de care spuneai ca rata si fg simple de la 20yds

Ai o memorie foarte buna. Intradeva 49'ers aveau un kicker luat de pe strada, un mexican care jucase soccer si lucra pentru $10 /ora,care s-a vazut dintr-o data vedeta si cu un salariu de peste $200,000 pe an....Numele lui era Cortez...din fericire s-au debarasat de el.
Bafta si numai bine ,
V.Vintila

NFL_comentator
26th January 2007, 01:41
n-are legatura cu discutia asta, dar tin sa precizez ca florin ion e vecinul meu de 20 de ani :P

Daca il vezi transmite-i salutari din partea mea .....am comentat impreuna cu el vreo doua meciuri cred....poti sa ii spus sa posteze aici daca vrea sa ma contacteze...

V.Vintila

ElectroShock
26th January 2007, 02:25
dupa ce am comentat meciu ala.. m-am hotarat ca vreau sa ajung comentator sportiv ( de usports ...vise vise) striu ca e greu ..dar incerc :)

Sinisther
26th January 2007, 11:57
scuze de confuzie... memoria mea nu ii chiar asa de buna uneori :P... oricum ar fi excelent sa mai avem oameni care pot realiza un comentariu avizat de NFL... si cred ca cei de la SportKlub chiar ar avea nevoie de un comentator daca o sa continue transmisiile din NCAA si la anul

NFL_comentator
26th January 2007, 19:40
Ce fel de canal este Sport 1?

Nepotul meu din Romania care,, este si el fan de NFL ar vrea sa vada super bowl-ul dar nu stie pe ce canal....

Care post transmite in Romania? Sport1 de ce post apartine? Pro Tv?

georgebz
26th January 2007, 19:43
Sport 1 este transmis numai de televiziunea prin cablu UPC ( fostul Astral )
Nu apartine de nici un trust media din Romania.

RedStar
26th January 2007, 19:49
Ce fel de canal este Sport 1?

Nepotul meu din Romania care,, este si el fan de NFL ar vrea sa vada super bowl-ul dar nu stie pe ce canal....

Care post transmite in Romania? Sport1 de ce post apartine? Pro Tv?

Anul trecut am vazut SB-ul pe France 2. S-ar putea ca si anul acesta sa-l transmita.

ElectroShock
26th January 2007, 20:16
dap ce norok pe capul meu sa prind anu trecut france 2 iam vazut live pe seahawks ai mei....pacat ca nau castigat

r0bby
26th January 2007, 22:09
Salutare si bun venit pe forum V.V(Viorel Vintila),sper sa devi un membru de baza al comunitatii noastre.
Am vazut ce laude ai primit in privinta comentariului si cred ca voi incerca sa iau meciul sa il vad.

codrutc
26th January 2007, 22:53
Salutare si bun venit pe forum V.V(Viorel Vintila),sper sa devi un membru de baza al comunitatii noastre.
Am vazut ce laude ai primit in privinta comentariului si cred ca voi incerca sa iau meciul sa il vad.

r0bby de ce ai dezvalui numele ? Ai auzit de scandalul Valerie Plame, fost ofiter CIA ? :)

NFL_comentator
26th January 2007, 23:06
Salutare si bun venit pe forum V.V(Viorel Vintila),sper sa devi un membru de baza al comunitatii noastre.
Am vazut ce laude ai primit in privinta comentariului si cred ca voi incerca sa iau meciul sa il vad.

Superbowl-ul din 2004 a fost difuzat in reluare de cel putin 3 ori ...Eu am caseta video in Romania. Sper sa ajung la toamna in Romanis si cine stie poate ma voi implica din nou in comentariu.

Cu respect,
V.V

ElectroShock
26th January 2007, 23:39
as vrea si eu sa ma implic :D

NFL_comentator
26th January 2007, 23:44
as vrea si eu sa ma implic :D

Alex, cati ani ai? Se pare ca NFL-ul prinde bine in randul tinerilor si foarte tinerilor....e mai greu sa convertesti pe cineva care are in jur de 50 de ani.

Daca la toamna se vor gasi si alte posturi care sa preia NFL meciuri eu imi voi oferi serviciile din placere mai mult si nu din motive financiare ...putem face echipa impreuna cum era si la TVSport...In US sunt cel putin 2 comentatori, uneori chiar si trei.

Bafta,
v.v

ElectroShock
27th January 2007, 00:44
22 de ani, dap in cursul sezonului am vazut 3 comentatori chiar 4 ....dintre care unu fost jucator NFL

r0bby
27th January 2007, 12:05
r0bby de ce ai dezvalui numele ? Ai auzit de scandalul Valerie Plame, fost ofiter CIA ? :)

Codrutc,please look down:D
Nu am auzit de acel scandal:D







Ai o memorie foarte buna. Intradeva 49'ers
aveau un kicker luat de pe strada, un mexican care jucase soccer si lucra pentru $10 /ora,care s-a vazut dintr-o data vedeta si cu un salariu de peste $200,000 pe an....Numele lui era Cortez...din fericire s-au debarasat de el.
Bafta si numai bine ,
V.Vintila

NFL_comentator
27th January 2007, 20:19
A bit off topic...

Pt. cei care il cunosc pe Florian Pittis, stiti pe unde mai este? Stiu cand am vorbit cu el la superbwol-ul din 2004 ca era director pe la un post de radio. Asi vrea sa il contactez daca cineva are ceva info.

Mersi pt. orice info.

V.V

georgebz
27th January 2007, 20:47
singura informastie pe care ti-o pot da ... inca mai se ocupa de titrari la Teleenciclopedia :D

titans_rulez
27th January 2007, 20:53
director la radio romania tineret
nu renunta la radiou-ul lui si la rapiduletu' pentru nimic in lume
SLAVA DOMNULUI....

NFL_comentator
27th January 2007, 20:56
singura informastie pe care ti-o pot da ... inca mai se ocupa de titrari la Teleenciclopedia :D

hehehe..


Pittis are o voce deosebita pentru astfel de lecturi....Can ne-am cunoscut la TV Sport in 2004 mi-a spus ca secretul sa isi mentina vocea este faptul ca fumeaza CARPATI....

In timpul transmisiei de super bowl fuma Carpati ....

r0bby
27th January 2007, 20:56
Are pagina pe wikipedia
http://ro.wikipedia.org/wiki/Florian_Pitti%C5%9F

NFL_comentator
27th January 2007, 21:03
director la radio romania tineret
nu renunta la radiou-ul lui si la rapiduletu' pentru nimic in lume
SLAVA DOMNULUI....

Corect. Plus e si mare fan de NFL. Daca nu ma insel era Steelers fan. A fost o placere sa comentam superbowl-ul impreuna...un tip deosebit , non-conformist si inteligent.

Numele tau imi pare cunoscut...In 2004 a fost cineva cu acelasi nume parca, Nastase, care a comentat si el un meci de NFL..Ai fost pe la TV Sport si ai comentat vreun meci de NFl in 2004?

NFL_comentator
27th January 2007, 23:42
Am reusit sa il contactez via email la Radio Tineret pe Florian Pittis. Se pare ca si el este fan 49ers ...in ceea ce priveste finala , a devenit fan Manning dupa meciul mare impotriva lui Tom Brady.

Se pare ca suntem pe aceeasi lungime....si eu cred ca Colts va casitga. Sper ca accidentul mana a lui Manning sa nu il afecteze si sa se vindece pana la superbowl.

v.v

NFL_comentator
31st January 2007, 01:18
Vreau doar sa felicit pe Seahawk ( foarte matur in gandire la numai 20 de ani) si Codrutc pentru postarile legate de regulament si asezari in teren, in linii mari ABC-ul fotbalului ameican ...Am citit putin thread-ul legat de regulament si mi-a placut felul in care s-a descris asezarea pe teren a unui team de fotbal precum si multe chestii interesante de regulament si nu numai..

Pt.cei interesati in pariuri :point spread betting
Indianapolis Colts @ Chicago Bears
Indianapolis Colts (-6.5) 10/11 Indianapolis Colts (-6.5) at 10/11 Chicago Bears (+6.5) 10/11 Chicago Bears (+6.5) at 10/11 ...handicap betting...


Daca pariezi pe Colts care sunt favoriti si Colts castiga cu un avantaj mai mare decat 6.5 pts, adica de cel putin 7 puncte atunci vei castiga pentru fiecare $11 cate $10....

Daca meciul se termina la egalitate, sau Chicago pierde cu mai putin de 7 pct si ai pariat pe underdog adica pe Chicago atunci castigi ...

E interesant ...

O alta forma de pariuri, este moneyline bets

Outright Winner

Indianapolis Colts 4/11

Chicago Bears 2/1

explicatii pt necunscatori si cei interesati
For moneyline bets, i will be converting them into a 1/1 ratio...say -600 would look like 1/6, or bet 600 to win 100 (but with a heavy chance of winning). A 2/1 odds, you bet on the underdog $1 to win $2...in cazul nostru Chicago Bears....


Eu am pariat pe COLTS...sper sa castige la cel putin un TD. Am pus $ 300..

Happy betting

happy betting...

codrutc
31st January 2007, 02:06
Thank you for your nice words. However, no offense, but I believe you are a little condescending, especially with regards to Seahawk.

NFL_comentator
31st January 2007, 02:17
Thank you for your nice words. However, no offense, but I believe you are a little condescending, especially with regards to Seahawk.

Nicidecum, este doar o exprimare politicoasa care s-a vrut a fi un compliment. Am fost placut suprins de maturitatea si knowledge-ul lui ca sa-i zic asa, pentru un tanar de numai 20 de ani. I see no reason to be condescending towards anybody in here....

cheers,
V.V.

Seahawk
31st January 2007, 04:14
Well, what can i say... multumesc :D

Acum sa ma laud si eu, in viitor voi lucra si eu la o televiziune in Saint Louis... deocamdata sunt in fazele finale ale cursurilor.

NFL_comentator
31st January 2007, 04:52
Well, what can i say... multumesc :D

Acum sa ma laud si eu, in viitor voi lucra si eu la o televiziune in Saint Louis... deocamdata sunt in fazele finale ale cursurilor.

Cool....ce o sa faci acolo?

Good luck,
V.V

georgebz
31st January 2007, 08:27
daca tot a venit vorba de pariuri.
Nu am stat deocamdata sa ma uit pe toata oferta de pariuri legata de SuperBowl , ... mai e timp pana Duminica , insa iata o cota ce mi se pare destul de buna :

Superbowl XLI - Will the game ever be tied after the first score? (2.15)

NFL_comentator
3rd February 2007, 03:26
Pentru cei care se afla in Europa ....good news, NFL is at your door....in Londra , UK, se va juca pe 28 oct 2007 un meci din NFL dintre Miami Dolphins si NY Giants...

http://sports.yahoo.com/nfl/news?slug=afp-amfootnflsupereng&prov=afp&type=lgns

georgebz
3rd February 2007, 07:43
Pentru cei care se afla in Europa ....good news, NFL is at your door....in Londra , UK, se va juca pe 28 oct 2007 un meci din NFL dintre Miami Dolphins si NY Giants...

http://sports.yahoo.com/nfl/news?slug=afp-amfootnflsupereng&prov=afp&type=lgns


Se mai discuta asta pe vreo 2 threaduri ....:mda:

NFL_comentator
3rd February 2007, 08:11
Se mai discuta asta pe vreo 2 threaduri ....:mda:

oh...ok....I missed that...

NFL_comentator
3rd February 2007, 23:03
Well, what can i say... multumesc :D

Acum sa ma laud si eu, in viitor voi lucra si eu la o televiziune in Saint Louis... deocamdata sunt in fazele finale ale cursurilor.

Just a friendly advice....prea multe sticky-uri...mai faceti curatenie din cand in cand...unele sunt cam invechite....keep update'em.

Cheers,
V.V.

Seahawk
4th February 2007, 01:39
sunt invechite, insa sunt thread-uri de baza pentru forumul nostru. Reguli, etc. Oricum le vom updata pe toate don't worry:)

NFL_comentator
4th February 2007, 04:27
sunt invechite, insa sunt thread-uri de baza pentru forumul nostru. Reguli, etc. Oricum le vom updata pe toate don't worry:)

no worries, mate...just an observation....do what you gotta do, but IMO there are at least two sticky that shouldnt be up there for too long...anyway, overall I think you are doing a good job...3 years ago there was no NFL forums...

ce vei face la televiziune?
Bafta...do what

Gontel
4th February 2007, 21:52
imi aduc aminte de superbowlul ala. atunci cand au cantat j timberlake si janet jackson, iar toata planeta i-a vazut sanul divei...daca nu ma inseala memoria.

eNt
4th February 2007, 21:58
da.a fost parca acum 2 ani...New England Patriots au castigat.

NFL_comentator
4th February 2007, 22:43
imi aduc aminte de superbowlul ala. atunci cand au cantat j timberlake si janet jackson, iar toata planeta i-a vazut sanul divei...daca nu ma inseala memoria.


Corect...they called it " wardrobe malfunctioned"...Imi amintesc eram la half time break si can am vazut faza parca nu ne venea sa credem....s-a petrecut asa de rapid incat am crezut ca era parte din scenariu...

Anyway, "diva" a avut ce arata...nothing to be ashamed of..

NFL_comentator
5th February 2007, 05:04
Tx COLTS, I was right...and they made me $ 300 ....good game!

little_earl
5th February 2007, 10:54
Daca il vezi transmite-i salutari din partea mea .....am comentat impreuna cu el vreo doua meciuri cred....poti sa ii spus sa posteze aici daca vrea sa ma contacteze...

V.Vintila
am vorbit aseara cu el, a zis ca ti-a pierdut numarul, daca poti sa-mi trimiti un PM cu un nr de telefon, pt ca vrea sa te contacteze :)

NFL_comentator
5th February 2007, 19:57
am vorbit aseara cu el, a zis ca ti-a pierdut numarul, daca poti sa-mi trimiti un PM cu un nr de telefon, pt ca vrea sa te contacteze :)

check PM...Pe la ce post TV mai lucreaza Florin?

little_earl
5th February 2007, 20:01
e la eurosport acum, se ocupa de sporturile cu motor

Dorin
5th February 2007, 20:04
Stie cineva link la spoturile publicitare din pauze? D:yeah:

codrutc
5th February 2007, 20:15
Ce mi se pare amuzant legat de thread-ul asta este ca NFL_comentator parca s-a autoexilat in acest thread sau mai degraba este ca un arest la domiciliu impus de catre el insusi :)

georgebz
5th February 2007, 20:18
:) da asta am observat si eu ... orice subiect il discuta aici , fara a urmari si threadurile celelalte :P

NFL_comentator
5th February 2007, 20:24
Stie cineva link la spoturile publicitare din pauze? D:yeah:

Check this out:
http://video.yahoo.com/

A.k.a
5th February 2007, 20:33
www.youtube.com/superbowl
le poti si vota

NFL_comentator
6th February 2007, 04:17
http://www.indystar.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070205/VIDEO02/70205002

Cam asa arata un real superbowl party...

Awesome team...I may become a COTS fan now.....

alexvictor
22nd March 2007, 12:47
Ciao baieti. Imi fac astazi intrarea la voi pe forum. SI va intreb, in cazul in care stiti, daca e vreo televiziunea care va transmite NFL in acest an? IN Romania vreau sa spun

cristane
22nd March 2007, 13:32
Salutare si welcome.

Probabil ca va transmite Sport1, ca si sezonul trecut, dar ii las pe altii sa confirme treaba asta :D Insa mai e mult pina atunci.

Btw, titans_rulez, se mai aude ceva cu NFL Europe?:rolleyes:

titans_rulez
22nd March 2007, 13:41
salut alexvictor si bine ai venit.sper sa ramai alaturi de noi si sa purtam discutii car mai interesante despre fotbalul american
nfl va fi transmis cu siguranta pentru inca un sezon de televiziunea sport 1 care poate fi receptionata gratis daca esti abonat al providerului astral-upc
cristane legat de nfl europe din pacate nu stiu sa iti spun nimic.in mod normal de vorbea de finala.....

georgebz
22nd March 2007, 14:27
nfl va fi transmis cu siguranta pentru inca un sezon de televiziunea sport 1 care poate fi receptionata gratis daca esti abonat al providerului astral-upc


de la 1 iunie sau iulie :D se vorbeste ca Sport 1 va fi preluat si de RDS si alti provideri , pana atunci avand contract in exclusivitate cu UPC

alexvictor
22nd March 2007, 14:29
Mersi baieti de primire. Spuneti-mi daca stiti, imi spunea un prieten ca sportul asta e unul periculos si ca aici mor oamenii. O jumate de ora insa l-am contrazis ca nu am auzit de vreun caz in care sa fi murit cineva. Stiti ceva despre asta. Stiti vreun jucator de fotbal american, in ultimii 40 de ani, sa zicem, de la SB I, care sa fi murit datorita vreunei accidentari?

alexvictor
22nd March 2007, 14:32
Apropo, dadui acum din intamplare pe SportKlub. Eu am RDS. SI e aici un meci preluat de pe ESPN, in engleza, USC - Mich. E 25-11 deocamdata. Stiti cumva despre ce meci e vorba?
SI daca tot sunt nou pe aici, sa ma si prezint. Alex e numele meu. De vreo 10 ani tin cu Steelers, de cand un american mi-a explicat regulile (si mi-a facut cadou o geaca cu Steelers - ce sa-i fac, asa se cumpara fanii). Iar de vreo 3 luni trag de pe TYT &others. Am vreo 10 SB plus vreo alte 10 dvd-uri cu informatii si show-uri. Sper sa mai fac alte 10 pana la sfarsitul lunii. SUnt fascinat de strategiile care se pun in practica aici. De vreo 2 luni joc Madden. Asa ca, deocamdata, nu ma provocati. Sunt doar la ALL-PRO. Cand ajung la All-Madden poate mai vorbim. Sunt suporter Steelers, am 76,79 si 05 SB Steelers. Daca cineva ma poate ajuta cu celelalte doua ii voi fi vesnic recunoscator.
Ma puteti contacta pe mess la victor_itoli@yahoo.com.
Orice subiect despre f.a.

georgebz
22nd March 2007, 14:40
pai cred ca e vorba de RoseBowl de anul acesta

little_earl
22nd March 2007, 14:46
Mersi baieti de primire. Spuneti-mi daca stiti, imi spunea un prieten ca sportul asta e unul periculos si ca aici mor oamenii. O jumate de ora insa l-am contrazis ca nu am auzit de vreun caz in care sa fi murit cineva. Stiti ceva despre asta. Stiti vreun jucator de fotbal american, in ultimii 40 de ani, sa zicem, de la SB I, care sa fi murit datorita vreunei accidentari?
"twenty-eight football players, mostly high schoolers, died from injuries directly related to football from 2000-05"
jucatori din NFL nu am auzit sa moara, dar am auzit de altii paralizati

De vreo 2 luni joc Madden. Asa ca, deocamdata, nu ma provocati. Sunt doar la ALL-PRO. Cand ajung la All-Madden poate mai vorbim.
pai crezi ca joaca cineva mai sus de all-pro pe-aici? :D

Cucu
22nd March 2007, 14:52
fotbalul american este un sport fizic si sunt destul de multe accidentari ...
eu unul stiu de 2 care au murit:
1) In Oct. 24 1971, Detroit Lions receiver Chuck Hughes a murit de atac de cord.
Lions luau bataie de la Bears 28-23 tarziu in al 4-lea quarter. Cu cateva minute ramase, cei de la Lions au incercat o pasa lunga, nereusita. Dupa ce s-a terminat faza respectiva si Chuck se intorcea in huddle a cazut pe tern Linebacker-ul Dick Butkus de la Bears a observat primul si a chemat de urgenta cadrul medical. Au incercat sa-l resuciteze dar fara reusita. Meciul s-a terminat intr-o liniste perfecta . :(
2) In August 1 2001 Korey Stringer de la Vikings a murit din cauza efortului si caldurii, ce numesc americanii un "heatstroke"
Asta nu a fost in timpul unui meci, a fost in timpul unui antrenament. All-Pro offensive tackle Korey Stringer a cazut jos si si-a pierdut cunostinta, a fost dus de urgenta la spital unde peste 15 ore a fost declarat mort. A avut numai 27 de ani cand a murit.

Deci, dupa cum observi, cei care au murit nu au murit neaparat din cauza accidentarilor, ci mai mult din cauza efortului sau lipsei de pregatire.
Alt lucru ce trebuie sa-l ti in seama este faptul ca desi multi sunt in buna conditie fizica, sporul necesita sa fie in cateva pozitii un pic mai "grasutzi" si de aici pot aparea alte conditii medicale.

Cat despre accidentari dure, au fost mai multi jucatori care au fost paralizati, multi running backs care astazi au probleme cu picioarele s.a.m.d.
oricum in ultimii ani regurile s-au schimbat foarte mult, desi ramane un joc fizic nu e nici pe departe la fel de dur ca acum 20 de ani ... daca ai ocazia sa urmaresti ceva meciuri de acum 20 de ani ... uita-te la Bears ... la apararea lor ... loveau ca nebuni ... si era parte din joc ... astazi ai tot felul de reguli care protejeaza jucatori din ofensiva
si alt factor sunt echipamentele ... care sunt mult mai bine facute astazi

alexvictor
22nd March 2007, 14:59
Eu ii urmaream pe Steelers de prin anii 70. "Mean" Joe era chiar nebun. De fapt toata Steel Curtain. Plus Mel Blount. Insa cei mai duri am vazut in America's Game, Oakland Raiders 76, daca nu ma insel, isi infasurau mainile in ghips si alte materiale contondente. Erau nebunii baiestii, iar antrenorul lor, John Madden nu facea nimic sa-i opreasca. Ba chiar ii incuraja.
Insa, auzeam ca Dick Butkus era cel mai nebun dintre ei. Am vazut cateva tacklinguri de-ale lui. Nebunie.
Bill Walsh, apoi, ii incuraja pe jucatorii sai sa fie duri. De altfel, el era un fost boxer. In vestiar la 49 ers chiar exista mingea aia de box in care dai ca nebunul (sorry nu stiu cum se cheama).

Cucu
22nd March 2007, 15:15
da ... asa erau lucrurile ... dar despre Butkus se stie ca nu era un "dirty player" ... adica pe teren te manca ... dar atat. Era ceva normal pe vremea aia ca un QB sa nu termine meciul ... daca juca Favre pe vremea aia nu mai avea el nici un record de meciuri consecutive ... acelasi lucru e valabil pentru Manning ... de aia e greu de comparat jucatori de astazi cu cei care au fost ... daca ii asculti pe comentatorii de astazi ai crede ca cei mai buni QB din istorie sunt Manning, Brady si Favre. Toti 3 sunt buni ... dar asta e alta era.

alexvictor
22nd March 2007, 15:25
Poate stii mai bine, ce s-a schimbat asa de mult? Regulile? Stilul de abordare al apararii? Daca urmaresti un meci de acum 20-30 de ani ti se pare ca era mult mai lent, dar vizibil mult mai dur, in ceea ce priveste consecintele, adica accidentarile veneau mult mai repede... Iar acum cand un WR e lovit parca a dat un tanc in el. Iar Wr asa de vesel se ridica de pe jos

Cucu
22nd March 2007, 16:04
regulamentul s-a schimbat mult ... de exemplu ... era acceptabil sa lovesti QB-ul pana cand se termina play-ul si chiar putin dupa ... astazi daca te uiti urat primesti pedeapsa. WR-i erau impinsi si impiedicati mai tot timpul de DB-i, astazi nu mai ai voie sa-i atingi dupa 5 yarzi. Loviturile permise s-au schimbat mult ... lovituri sub genunchi sunt interzise, head-to-head ... samd
In ce priveste tactica si viteza ... ai dreptate astazi sunt mai multi atleti in NFL decat in orice alta vreme ... e o adevarata industrie ... programul de pregatire e mult mai riguros si mai eficient ...
dar echipamentul a ajutat mult ofensiv ... mingea e mult mai reusita ... aparatorile sunt asa de bine gandite ca poate sa te loveasca un tank si nu simti mai nimik...

alexvictor
22nd March 2007, 16:08
Daca nu ma insel, chestia asta cu "WR-i erau impinsi si impiedicati mai tot timpul de DB-i, astazi nu mai ai voie sa-i atingi dupa 5 yarzi", se numeste regula Mel Blount, CB Steelers 70.
Stie cumva ce sunt aparatele acelea pe care le folosesc in special runner-ii, dupa ce se aseaza pe banca. Ceva pentru respirat sau ce o fi ?

Cucu
22nd March 2007, 16:20
oxigen ...

Cucu
22nd March 2007, 16:21
si regula aia ... cu 5 yarzi ... exista prin carti de mult dar nu era folosita ... se numeste "illegal contact" ... dar din cauza lui Patriots ... si mai bine zis din cauza lui Colts care s-au plans ca au pierdut meciul din cauza asta ... au inceput sa foloseasca mai mult regula aia

alexvictor
22nd March 2007, 16:33
care e regula supusa cel mai mult interpretarii in fotbalul american? eu de pilda nu inteleg cand e pass interference si cand nu e...

Cucu
22nd March 2007, 16:52
cred ca printre cele mai dicutabile reguli care depind mult de interpretare sunt: interceptii si pase reusite ... in care se interpreteaza daca jucatorul a avut control sau nu, fumble ... mai ales la QB ... cand e la limita ... a aruncat sau i-a scapat din mana si da ... pass interference si illegal contact

pass inteferance este considerat atunci WR are sanse sa prinda mingea aruncata de QB (si neatinsa de altcineva in aer) dar adversarul il opreste. Asta dupa 5 yarzi. Exista si exceptie cand de ex. se considera ca jucatorul defensiv a incercat sa joace mingea si nu sa-l impiedice pe adversar ... si mai exista si varianta inversa... cand jucatorul defensiv are sanse sa intercepteze mingea dar este impins de WR ca sa nu fie interecptie.
Deasemenea, daca arbitrul considera ca mingea nu putea fi prinsa fara inteference ... atunci se i-a in considerare daca contactul a inceput inainte de a arunca mingea ... daca da .. atunci e illegal contact ... daca in schimb a aruncat deja mingea si nu avea sanse sa o prinda ... nu conteaza ca l-a atins ... nu este nici un penalty

alexvictor
22nd March 2007, 17:05
Mersi Cucu. mi-ai fost de mare ajutor astazi. Intrebari ar mai fi, insa nu vreau sa te plictisesc azi prea mult cu ele.
V-am spus; chiar daca sunt fan Steelers de 10 ani, am inceput sa urmaresc la modul serios fenomenul abia din ianuarie. Asa ca, sunt inca freshman. Astept insa sezonul de sophomore, adica SB XLII. Apropo, Bears e a doua mea echipa. Iar Walter Payton jucatorul pe care il iubesc in absolut. Nici un steelers nu se compara cu el.
Daca vei ajunge pe TYT, vei vedea de altfel ca motto-ul meu e luat din Beyond the glory.Walter Payton. Never die easy. If you'll stop they will kill you.
Walter e pentru mine mult mai mult decat un jucator. E unul din cele mai formidabile caractere pe care le-am intalnit (ma rog, e un fel de a spune, pentru ca el a murit inainte ca eu sa fi stiut ceva despre el).
Iar SB XX pentru mine e cel mai frumos meci pe care l'am vazut vreodata. (Repet nu am vazut multe). Insa 46 defense si oamenii de la Bears din perioada aia m-au facut sa-i iubesc pe Bears. Pentru mine, spre deosebire de America-s Game, Bears 85 e cea mai frumoasa echipa din perioada moderna a fotbalului american.

georgebz
22nd March 2007, 17:29
la fotbal la fel ca la beseball ... ajungi sa intelegi foarte bine regulile chiar fara ajutor daca urmaresti multe meciuri care sa fie comentate de catre oameni care cunosc fenomenul ... eu cel putin le prind destul de repede ,... bineinteles ca mai exista si exceptii dar in mare asa este

Cucu
22nd March 2007, 17:52
alexvictor ... Walter Payton a fost un jucator deosebit, singurul regret care il am este ca nu a dat si el un TD in superbowl.
Si da, echipa aia in opinia mea este ceea mai buna echipa de fotbal din toate timpurile... au fost atat de buni incat primele 2 meciuri din playoffs au castigat la 0.
Daca nu veneau cu aere de vedete la Miami si se concentrau ... astazi vorbeam si de un sezon perfect ...

alexvictor
22nd March 2007, 18:11
Ba din punctul meu de vedere e frumos ca a fost asa. Un campion care sa nu piarda nici macar o partida pare inuman.
Iar ei erau cat se poate de umani. CUm spunea Mike Singletary despre fenomenul Bears 85 "it was controled chaos". Era o echipa cu un QB chior (punky QB), cu Frigider care inscria TD, cu niste tipi nebuni in aparare. "Controled chaos" mi se pare ca exprima foarte bine ce se intampla acolo.
Iar cantecul acela, am inteles ca a luat si un Grammy, "Super Bowl Shuffle" exprima foarte bine fenomenul Bears 85.
Se vedea pe ei ca le pleacea viata, iar fotbalul era parte din viata lor. S_ar putea sa filosofez prea mult aici, da' asta e viata...
Pe mine f.a. tocmai la asta ma ajuta. Ma motiveaza. Stiti ca multi din fotbalisti dupa ce se retrag devin "motivatori", o slujba care pe la noi prin Ro nu exista. Si sunt angajati de marile companii, tip COca COla, pentru a tine cursuri de motivare a angajatilor.
Rocky Bleier, RB la marea echipa a Steelersilor, isi are acum propria firma ce ofera servicii de motivatie. vizitati-l la http://www.rockybleier.com/.

r0bby
22nd March 2007, 18:48
Ciao baieti. Imi fac astazi intrarea la voi pe forum. SI va intreb, in cazul in care stiti, daca e vreo televiziunea care va transmite NFL in acest an? IN Romania vreau sa spun

Salut Alexvictor
Welcome on the forum!:ok:
In acest an stiu ca NFL va fi transmis de catre Sport 1 insa mai poti urmari meciurile pe TVU,Sopcast sau mai nou pe www.dewsaw.com.

Raven Jaguar
23rd March 2007, 00:03
[QUOTE=alexvictor;1178442]Ciao baieti. Imi fac astazi intrarea la voi pe forum.
Bine ai venit alexvictor!:) ..sper sa te simti bine aici si sa-ti faci simtita prezenta cat mai des...."welcome and enjoy the good moments of this forum":)

cris21
24th March 2007, 18:03
oxigen ...

Io cred ca la unii e iarba :))

mtfk
28th March 2007, 09:48
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1767

nush dak a mai postat cnv linku asta p topicul asta, dar e cam la subiect despre cel care a fct topicul asta

NFl_fan
20th March 2008, 11:34
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=1767

nush dak a mai postat cnv linku asta p topicul asta, dar e cam la subiect despre cel care a fct topicul asta

Intradevar! A trecut mult timp de cand nu am mai fost pe acest forum. La inceput era foarte sarac in postinguri. Ma bucur ca fotbalul american are fani si in ROM.

NFl_fan
20th March 2008, 11:52
Imi aduc aminte ca in 2004 eram in tara, ca si acum , si am prins cateva meciuri de fotbal american pe un post de TV romanesc. AM vazut si finala dintre Pantere si Patrioti si am ramas placut surprins de calitatea comentariului.
Imi aduc aminte ca atunci a fost si Pittis in studio. Mare pacat ca l-am pierdut.

dumboss_yo
20th March 2008, 19:33
intr-adevar, SB-ul Panthers-Patriots a fost transmis in direct pe TV Sport (actualul Sport.ro) si a beneficiat de un comentariu pe masura :).

packman_gb
21st March 2008, 21:43
Finala din acel an si tot sezonul acelui an in care SB a fost intre Panthers-Patriots, a fost primul meu contact cu acest sport, auzisem de el ca se joaca cu o minge ovala si cu jucatori care poarta casti in cap dar nu vazusem niciodata la T.V., cand am dat pe TV Sport atunci si am vazut prima data mi-am dat imediat seama ca este vorba despre fotbal american si m-am indragostit imediat...imi aduc aminte ca era un meci intre Buccaneers si numai stiu cealalta echipa...si urmarea fiecare meci in fiecare marti imi aduc aminte ca le dadeau...iar apoi cand am vazut ca vor transmite finala in direct am simtit ceva magic si meciul a a fost SUPERB, bn nu ca cel de anul acesta care a fost cel mai cel...dar si cea din 2004 a avut ceva special!!!
Din acel moment am inceput sa il joc pe calculator, si de atunci ne formasem noi baietii o echipa si jucam intre noi pe zapada NFL, cu o minge de rugby. Am jucat timp de 2 ierni, dar au ramas niste amintiri absolut placute din acele 2 iernii si chiar mi-ar place sa mai joc din nou...cel mai mult imi place Kicker....:) I ABSOLUTLY L.O.V.E. THIS SPORT!!! THE AMERICAN DREAM!!! :)

packman_gb
21st March 2008, 21:45
Imi cer scuze, am uitat se mentionez ca, comentariul meciului din 2004 a fost chiar f. bun, m-am si mirat cum de cineva din Romania cunoaste asa de bine acest sport. Felicitari NFL_comentator

NFl_fan
22nd March 2008, 13:37
Ar fi interesant daca se poate da inegistrarea cu super bowl-ul din 2004. O finala care a avut ca big favorit pe New England dar Carolina a facut un joc extraordinar ca underdog si a fost aproape de o mare surpriza. Mi-a placut si pate de culoare pe care a adus- Pittis la comentariu.

campuscodi
16th August 2008, 00:59
Stie cineva cum ii cheama pe baietii care comenteaza acum fotbalul american pe sport1 ?
cumva :
cosmin petrescu
adrian nastase
emil hossu longin ?

mai e cineva ?

Zabriskie
16th August 2008, 01:05
alex nastase, nu adrian. in rest e bine, nu stiu daca mai sunt dar ei sunt principalii (sa vorbesti frumos ca au cont pe ols :D :drak:).

campuscodi
16th August 2008, 01:44
da sefu

dumboss_yo
16th August 2008, 12:00
adica titans_rulez si urlacher9 (imi cer scuze, baieti, ca v-am divulgat identitatea :D)

urlacher9
16th August 2008, 12:46
Robert Cristea e al 4lea

campuscodi
16th August 2008, 14:49
k. o sa completez sondajul de opinie. mi-a spus marius ca sunteti 4. dar numai numele a 3 dintre voi le-am gasit.
deasemenea azi prin periplul meu pe wikipedia zilnic am gasit si website-ul celor de la sport 1. pt cei interesati. stiu ca mai erau baieti pe aici ce cautau website-ul http://www.sport1tv.ro/ chiar daca e in constructie. :P

georgebz
16th August 2008, 15:16
situl e in constructie de vreun an :)

Zabriskie
16th August 2008, 17:15
adica titans_rulez si urlacher9 (imi cer scuze, baieti, ca v-am divulgat identitatea :D)

si spiritt23 - emil.

dumboss_yo
17th August 2008, 17:22
aaa, corect ... imi cer scuze ca l-am uitat ... ar trebui sa vorbiti si cu Robert sa isi faca un cont p-aci :).

NFl_fan
18th September 2010, 03:08
Salut,
Nu am mai intrat aici de multa vreme si ma intrebam daca cel care a initiat acest thread a mai comentat meciurid de superbowl. Tin minte ca acel comentariu cu Florian Pittis din 2005 parca, a fost un comentariu avizat si de calitate....