PDA

View Full Version : Ne meritam soarta?



TheMoose
11th September 2003, 03:49
Ce reactie sa mai ai dupa o dezamagire atat de crunta? Penalty inventat, ceasuri elvetiene disfunctionale, complot UEFA, ratari care s-au vazut pana si pe "low quality streaming" pe net, federatia? Probabil ca toate. Tot ce ramane insa poate fi cuantificat in inca doi ani de anonimat, de izolare si se intrezareste lumea a treia in care am stat pana sa ne calificam la Euro84. Si ce e si mai trist e ca toate astea vor fi uitate, si nu va dura mult, stati sa inceapa etapa a V-a. E dramatic acest 2-2 nu numai ca rezulatat ci si ca efecte; preferam sa luam o bataie crunta, sa ne snopeasca cu 5-0. Poate asa s-ar fi vazut mizeria reala in care e fotbalul nostru. Asa va fi usor de gasit scuze: un ghinion inimaginabil, un arbitru
ostil. Fotbalul romanesc e pe drumul cel bun, dar nu poti sa te pui cu UEFA. Si Mitica&Mircica vor continua triumfatori. Iar atitudinea "microbistului" roman, acum inca sub efectele infrangerii, va reveni la "normal": sa se agite pentru bucuriile ridicole ale unui campionat si mai ridicol, pentru un fotbal care in anii '80 nu era nici macar de divizia B. O sa uitam de Danemarca-Romania, o sa uitam de M&M, o sa fierbem insa pentru Poli sau Craiova sau Steaua. Ce daca nu ne-am calificat? C-am castigat campionatul, sau am batut pe Steaua, sau galeria "noastra" e mai "ultras" decat a "voastra", nu sunt astea motive suficiente de satisfactie?
Daca pentru asta ne agitam, pentru bucurii mici intr-un fotbal de nimic atunci asta meritam! Intr-o societate normala M&M ar fi trebuit sa-si dea o demisie de onoare, chiar daca nu ar fi planat nici macar pentru un moment vreo suspiciune de incompetenta (nu e cazul.) In afara presei, si ea in tonuri domoale, nimeni nu i-a contestat cu adevarat pe acesti gropari ai fotbalului. Nu ar putea sa existe o actiune comuna a presei si a publicului impotriva lor (visez...)? E Septembrie, sesiunea e departe, poate ar prinde bine ca Regia si Grozavestiul (stiu ca sunt multi microbisti pe acolo) sa "viziteze" FRF-ul pentru a le arata dinozaurilor de acolo ca nu sunt doriti.
Dar probabil e mai comod sa ma uit la Dinamo-Ceahlaul si sa beau o bere. Las' ca mai vin si alte calificari.

Pacala
11th September 2003, 07:02
frumos spus dar tare ma tem ca noi romanii trebuie sa fim de citeva ori mai buni ca adversarii ca sa avem sanse egale. Aceasta echipa sabotata din interior a fost talharita de arbitrii, rusul la bucuresti ,slovacul la oslo si ursul cu danezii. Oare crezi ca e coincidenta ce a patit mosul la box sau acest sir interminabil de hotii la adresa nationalei noastre de fotbal?pun si mecirile cu Slovenia aici.
Nu, sportul a devenit o afacere fara scrupule. Am fost de doua trei ori mai buni ca danezii si norvegienii. Fara ajutorul arbitrilor dar si a piedicilor puse de mircea sandu, maturam cu toti pe jos.

phil
11th September 2003, 07:33
TheMoose, punct ochit, punct lovit :ok:. ghinionul nostru e ca in Romania pana si Revolutiile sunt false :D . asa ca nu vad cum inca una la inventar (da' de unde atatea monsher?) ar putea fi mai breaza. si cum sa te poti astepta la ceva onest in tara a carui prim-ministru cautioneaza public frauda, plagiatul si coruptia (vezi cazurile Puwak si Beuran)?

TheMoose, problema cu adevarat infricosatoare este faptul ca plecarea celor doi (vise, vise...) va crea un vid de putere asemanator celui din '89. sunt perfect de acord ca fara inlocuirea lui "Mitica&Mircica" fotbalul romanesc nu are nici o sansa de vindecare. dar nu sunt atat de convins ca incepand cu dupa schimbare situatia se va imbunatati semnificativ. exista o doza imensa de inertie in randul comunitatii fotbalistice de la noi (de la oficialii federali, la presedintii de cluburi si de la membrii klanului Becali pana la ultima rezerva de pe banca "lanternei rosii") care nu trebuie ignorata. exemple? cu carul (dar enumerate la intamplare):
- presedintii de cluburi solicita prelungirea perioadei de transferari in mod arbitrar doar pentru a-si rezolva ei micile shushe;
- jucatorii Rapidului fac presiuni pentru indepartarea preparatorului fizic care, chipurile ii "rupe" la antrenamente;
- cativa dintre jucatorii de baza ai lui Poli AEK sunt clienti obisnuiti ai barurilor de noapte;
- nea Jenel si cu nea Fanel isi continua fara...jena reciprocitatile si apoi se jura ca...nu fura;
- fratii Becali fac de fapt selectia la Nationala dupa propriile interese, cazul cel mai recent fiind promovarea lui Mitea in dauna lui Keseru;
- la nivelul reprezentativelor de juniori domneste nepotismul si incompetenta;
- Divizia B e extinsa abuziv si inconstient (pregatindu-se probabil aceeasi operatiune si pentru esalonul imediat superior) cu mult peste posibilitatile financiare ale participantelor si in ciuda debilitatii infrastructurii existente;
- intreg fotbalul romanesc e finantat de economia subterana iar bugetele echipelor sunt imaginare si nu reale (de aici si ideea schimbarii sistemului de contracte si prime);
- economia romaneasca e prea fragila pentru a permite un rulaj onest al banilor la cluburi...

si multe, prea multe altele (vezi si "Topul rusinii" de pe acest forum). am ales exemplele de mai sus doar sa arat cat de profund e viciat fotbalul romanesc. din pacate acest lucru a fost recunoscut public doar cand echipa nationala nu a mai functionat ca "umbrela" pentru incompetenta celor doi M. tu spui ca presa a fost singura care i-a contestat pe Nas si pe Mitica. da, dar asta de vreo 3 cel mult patru ani incoace. acum 9 sau 10 ani, cand totul era "bine si frumos"...la Nationala, d'alde Ioanitoaia et company faceau sluj in fata celor pe care azi ii contesta. bine ca macar s-au trezit in ceasul al 25-lea.

asa ca bine zici: NE MERITAM SOARTA. celor care o tot dau inainte cu arbitrajul lui Meier (pana la urma tot o consecinta a tampeniei lui Sandu) le spun doar atat: da, e mare nedreptatea care s-a intamplat la Copenhaga (si pe care jucatorii n-o meritau) insa, cu regrete, ea a fost inlesnita de noi insine. pai cum dom'le, Bosnia, care acum 10 ani cand noi eram pe locul 5 in lume nici nu exista pe harta, poate? ei nu-s mici si amarati? sunt, dar poate sunt mai onesti cu ei insisi decat suntem noi cu noi insine.

Pacala
11th September 2003, 07:53
avem noi destule bube in cap dar nu sa nu fim noi cei care isi pun vesnic cenusa in cap.Occidentalii nu-si pun atata si sa nu-i mai divinizam ca totul se invarte in jurul banului. Sintem ridicoli de multe ori , cand stam in genuchi in fata unor hoti mai mari ca noi.
N-am fost intamplatoare furtutile grosolate la care au fost supusi romanii.
Nu trebuie trecute cu vederea furturile spurcate carora le-a cazut victima Leonard Doroftei, nationala feminina de gimnastica si nationala noastra de fotbal. Nu mai stati atat in genunchi,s-ar putea sa capatati reumatism :drak:

phil
11th September 2003, 08:01
nu contest ca Occidentul nu-si are putreziciunile lui. dar din doua rele il aleg intotdeauna pe cel mai mic. adica...reumatismul in locul cancerului.

Pacala
11th September 2003, 08:08
daca ai ajuns sa alegi intre tuse si junghi, iti meriti soarta.
Avem multe defecte, multe defecte au si altii numai ca noi nu le vedem decat pe ale noastre.Sintem foarte critici cu noi si cadem pe spate cand vedem strainii.Ei fac exact invers. Este un complex de care unii romani trebuie sa se lepede. Sint la fel de ticalosi ca noi, dar au stiu sa fure mai mult si sa-si munceasca sclavii mai cu spor.
Ne-au furat occidentalii cei "seriosi si cinstiti" de ne-au rupt.

JJ
11th September 2003, 10:11
Nu arbitrul a fost de vina pentru egalul nostru, ci ratarile din pozitia de singur cu portarul.

realmadrid.com
11th September 2003, 10:21
Cand pana mea JJ nu poti sa zici ca na fost arbitrul cand lea dat un 11m care nu era si a prelungit meciul cu 1,45 min mai mult dacat trebuia si daca n u dadeau gol mai prelungea vreo 3 sau cinestie jucau si acum. Parerea mea dupa cum am jucat nu meritam acest cadou facut de uefa. Ne fura la tot la box, gimnastica, fotbal ce mai vreti.

adbogdan
11th September 2003, 11:06
In ultimele 19 meciuri oficiale, echipa nationala a Romaniei nu a beneficiat de NICI UN PENALTY. Ultimul penalty primit de nationala intr-un meci oficial a fost cel transformat de Ganea in minutul 90 al meciului cu Anglia de la CE.
Daca eram Luxemburg sau Feroe, poate ca era normal. Nu este insa normal in cazul unei echipe care a marcat in acest interval NU MAI PUTIN DE 33 DE GOLURI DIN ACTIUNE.

JJ
11th September 2003, 11:06
Lasa-ma frate, la 3-1 nici Altmaier nu ar fi putut sa-i mai ajute. Si-au batut joc de ocazii, asta-i adevarul.

IlMILAN
11th September 2003, 11:16
Ai dreptate. Trebuia sa le dam pana nu mai pot duce si nu sa stam in 2-1.

Timisoreanul
11th September 2003, 11:36
Ne meritam soarta?
POATE DA: conducerea fotbalului romanesc, terenurile din tara noastra, ratarile incredibile in situatii de unu la unu cu portarul, subiectivism in convocarile jucatorilor si alcatuirea echipei, interesele procuratorilor (Becali), acceptarea unui program al preliminarilor impotriva intereselor echipei nationale
POATE NU: greselile arbitrilor voite impotriva echipei noastre (Lubos si Mayer), revansa UEFA impotriva singurei tari care l-a spreferat pe Blater.
Totusi daca Bosnia nu cistiga in Danemarca nu mai aveam de mult nici o sansa asa ca noi sustinatori echipei nationale cit si jucatorii nationalei nu ne meritam soarta :( insa conducatorii din fotbalul romanesc o merita cu prisosinta :ciocan: . Din pacate fac si ei parte din apanajul fotbalului romanesc. Oare pina cind? :?
Cinste baietilor pentru meciul de ieri!

GoPens
11th September 2003, 11:49
inca o data s-a demonstrat ca trebuie sa joci concentrat pina fluiera arbitrul.

vezi finala din '99 CL Bayern-Manchester. totusi n-am auzit dupa meci pe nimeni de la Bayern acuzind o conspiratie mondiala. meciuri decise in prelungiri au tot fost si vor mai fi. penaltiuri acordata anapoda la fel. cam un sfert din penaltiuri sunt acordate in mod gresit. asta e.
daca nu se rata asa mult, la 3-1 putea arbitrul sa prelungeasca si 7 minute. de era 3-1 nu mai era nici o revansa UEFA. Mayer a fluierat prost dar n-a ratat el. si nici n-a oprit fiecare faza pe motiv de offside cum faceau arbatrii cind sprijineau pe steaua/dinamo (mai ales dinamo).
ca se poate cistiga in ciuda arbitrajului s-a vazut la acel Poli-Dinamo cind
dinamo a primit 11m si repriza a doua s-a jucat 52 de minute.
trebuie sa joci fotbal nu sa te uiti la ceas. atunci poate arbitrul sa prelungeasca cit vrea el.

am citit ziarele din anglia dupa acel 3-2 la CE. in afara de "the sun" nu acuza nimeni arbitrul ca ne-a dat 11m in ultimul minut. se legau de echipa ca a condus cu 2-1 si s-a lasat egalata.

IlMILAN
11th September 2003, 11:50
Timisorene trebuie sa-ti spun ca sunt de aceeasi parere.....
suporterii si jucatorii nu meritau asemenea dezamagire :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

adbogdan
11th September 2003, 11:53
Cele 3 ratari monumentale in situatie de 'singur cu portarul' sunt numai o parte a problemei. Laursen (fundas central) a ajuns in careul de 6 metri fara a fi incomodat de cineva. Unde erau Soava si Radoi la faza asta ?

deep purple
11th September 2003, 11:56
Lasati jucatorii in pace! In afara de acele 3 ratari care m-au exasperat la culme au facut un joc de zile mari. Mi-au aminitit de generatia de aur.
Bravo lor. Sunt inca tineri si peste 2 ani poate ca vor aduce lumea in strada cum a fost candva... mai precis in '94.

Pacala
11th September 2003, 12:01
finala din '99 CL Bayern-Manchester. totusi n-am auzit dupa meci pe nimeni de la Bayern acuzind o conspiratie mondiala.
atunci nu a fost nici o eroare de arbitraj.

Desigur, sa stai si sa spui prosteste ca nu conteaza ca ne-a furat arbitrul ca in codru, daca eram mai buni trebuia sa le dam 5 , ba nu, 10 sau 15. Nimeni nu va transforma vreodata toate ocaziile, sintem oameni nu roboti. Dar de furat, am fost furati clar,fara doar si poate.
Pe urma federatia a facut tot posibilul sa saboteze prin disputarea unor meciuri pe terenuri proaste.Au jucat si adversarii pe acelasi teren dar noi am fost mai dezavantajeati datorita stilului nostru si faptului ca noi atacam.Nu putem sa ne schimbam stilul,poate doar cand vom avea toti 2 metrii inaltime.
Mai lasati-ma cu aburelile astea .
Trebuie dat jos sandu,poate ca si aritrajele ostile se datoreaza intr-o oarecare masura unor inaimici castigati la agerile pentru sefia FIFA, si trebuie facut galagie pentru aceste abritraje.Nu se poate sa ne lasam jucati in picioare de niste ticalosi din frf si uefa numai ca n-a reusit echipa sa inscrie adversarilor 15 goluri pe meci, ce aberatie :rolleyes:
Trebuie ca toate galeriile sa se uneasca si sa strige impotriva lui mircea sandu chiar de etapa urmatoare, trebuie sa bombardam uefa cu e-mailuri de protest,nu sa dam vina pe jucatori ca n-am marcat 15 goluri,asta este culmea prostiei omenesti.

Sir
11th September 2003, 12:13
:( .AMARACIUNE MARE!Tot ce as avea de spus s-a spus deja.
Pacala sunt de acord cu tine.Trebuie sa facem(din nou ) banere in care sa se ceara demisia lui Mircica si sa le afisam la meciurile din Divizia A.

GoPens
11th September 2003, 12:29
Desigur, sa stai si sa spui prosteste ca nu conteaza ca ne-a furat arbitrul ca in codru, daca eram mai buni trebuia sa le dam 5 , ba nu, 10 sau 15.


ei ne-au dat 5 la noi acasa, nu?

Pacala
11th September 2003, 12:42
ei ne-au dat 5 la noi acasa, nu?
si ce daca, cu arbitraje corecte aveam pe putin 3 punte in plus din dubla cu norvegia care n-a aratat nimic in meciurile cu noi si inca doua puncte in meciul de ieri.deci 5 puncte in plus, eram liderii detasati in grupa, cu toate defectele noastre. Arbitrii ne-am furat constant, asta e beleaua.Nu putem trece in planul doi ,asa o hotie

oaspetele
11th September 2003, 12:47
daca ai ajuns sa alegi intre tuse si junghi, iti meriti soarta.
Avem multe defecte, multe defecte au si altii numai ca noi nu le vedem decat pe ale noastre.Sintem foarte critici cu noi si cadem pe spate cand vedem strainii.Ei fac exact invers. Este un complex de care unii romani trebuie sa se lepede. Sint la fel de ticalosi ca noi, dar au stiu sa fure mai mult si sa-si munceasca sclavii mai cu spor.
Ne-au furat occidentalii cei "seriosi si cinstiti" de ne-au rupt.

de la premize de genu asta se ajunge la regretarea lui ceasca......

era o deviza : "prin noi insine"
credeti ca romania o mai poate pune in practica ??
ma indoiesc.
asa ca nu avem decat sa "platim ajutorul" pe care il vom primi de la UE.
altfel, in 20-30 de ani nu vor mai exista in Romania decat fro 15 mil de sclavi si maxim 1 mil de stapani. restul ?? restul vor fi in acea mult hulita UE.
fiti seriosi : credeti ca pesedeii manjiti cu rosu si progeniturile lor vor lasa puterea din mana ?? si nu aia politica, ci pe cea economica.....
deja mafia functioneaza........

revenid la meci
-11 acordat, probabil, gratuit.
-am stat la cuite 1 repriza ?? am stat.
-unde a fost Mutu prima repriza?? Ganea ???

-apoi, cand i-am avut in mana , i-am iertat. ei nu.
oameni buni, am avut 4 ocazii clare de a marca. goluri.
pe ce se joaca fotbalul ?? pe goluri.
nu esti in stare sa marchezi ?? atunci nu esti bun la fotbal.
asta e.
plus ca fluierul arbitrului cred ca se aude in teren. se pare ca unii l-au auzit mai devreme.......


cand am fost moi vreodat sustinuti de arbitru ??
in deplasare ??
in compania unei echipe din Occident ??

era clar ce urmeaza din momentul acordarii acelui 11m.
trebuia sa fim prudenti. mai aveam cateva secunde.
parca s-a inscris in min 94.30 sec.
parca a fost o schimbare. deci s-au mai adaugat 30 sec.
la limita, da se pune.
oricum, jucatorii , in mod normal, nu au acces la ceasul arbitrului. doar la sunetul scos de fluier.

inca ceva : meier putea sa anuleze primul gol al lui Mutu.
hent !

viole(n)t
11th September 2003, 13:48
E degradant ce am ajuns!!!

Oameni buni, revenitzi-va!!!! Nu-mi vine sa cerd ochilor ce reactzii avetzi!!

Cu astfel de ocazii incep sa ni se vada limitele ca romani. Sa va spun la ce ma refer:

- este degradant sa publici adresa lui Meier pt urarile "de bine" ale conatzionalilor (aviz Calinescu: eshti rudimentar!)
- este stupid sa credem ceea ce credem vizavi de U.E.(F.A.); iata ca apare una din teoriile preferate ale romanilor - Teoria Conspiratziei, conform careia totzi au ceva cu noi, totzi vor sa ne foota, etc. Eu unul, prefer sa comentez doar ceea ce se vede, iar aseara am vazut un arbitru care a greshit grav in 4-5 situatzii, dintre care 2 hotaratoare pentru soarta calificarii. Atat shi nimic mai mult. Ghinionul nostru, norocul danezilor, dar aceste doua variabile fac parte din fotbal.
RESTUL SUNT PURE SPECULATZII... ca se doreste Danemarca la Euro pentru Carlsberg (just stupid!!!!), ca turishtii danezi ar aduce mai multzi bani decat cei romani (alta prostie!!!), etc. Colac peste pupaza, s-a mers chiar pana acolo in a zice ca nu suntem doritzi in U.E.
Haidetzi sa terminam cu kestiile astea, pe cat de iratzionale, pe atat de false...
Alta teorie stupida vine de la Gazeta, care se foloseste de orice mijloace in razboiul contra lui Sandu: cica UEFA ne-a pedepsit pentru ca in 98 l-am sprijinit nu shtiu unde pe Blatter. FALS!!! Daca era asha, de ce nu ne-a pedepsit la Euro 2000 in meciul cu Anglia, cu acelashi Urs Meyer la centru.
- de asemenea, teoria cu terenurile mi se pare la fel de puerila. Mai ales ca, in ciuda terenului, meciul cu Norvegia a fost destul de bun. La fel shi prima repriza cu danezii.

PAREREA MEA: Calificarea s-a pierdut pe teren, in cele patru confruntari cu nordicii. Am platit tribut lipsei de experientza:
- la Bucuresti cu Norvegia, nu am shtiut sa ne concretizam dominarea
- la Oslo am avut ghinion, a gresit arbitrul la penalty-ul lor; cu toate astea, cred ca daca ne puneam pe ei, nici nu ar mai fi ajuns in careul nostru;
- la Copenhaga am jucat bine, dar am gresit major in cateva situatzii (ratarile plus greseala din ultimele secunde, cand Laursen a venit total nemarcat)
Astfel, in loc de 9 pct din 12, am realizat doar 2 din 12. Pacat, pt ca se arata a fi o echipa a Romaniei frumoasa!! Timp mai are aceasta generatzie.

O mica superstitzie: in 1989 i-am eliminat pe danezi pt ca in 1992 sa castige titlul european; in 2003 ne-au eliminat ei - poate castigam mondialele din 2006.

HAI ROMANIA!!!!!

EDMOND_
11th September 2003, 14:05
Din punctul meu de vedere este o calificare pierduta de antrenor in primul rand.....ieri s-a vazut ca a avut la dispozitie materialul uman pentru a forta calificarea....nu a facut-o din diverse motive...impresari , diverse obligatii si simpatii , orgoliu prostesc....
La Bucuresti cu Danemarca a jucat cu fundasi gen Filipescu care nu stia nici cum il cheama... acum l-a scos pe Mutu care tinea doi jucatori langa el si l-a introdus pe Soava care nu are nici o treaba cu nationala...
Pe teren se stabilisera niste relatii exacte de joc , fiecare stia pe cine tine... eu nu as fi facut nici o schimbare...
Repet ! Iordanescu a avut la dispozitie materialul uman cu care sa obtina calificarea! Nu a facut-o !

Sorin
11th September 2003, 14:50
Sint la fel de ticalosi ca noi, dar au stiu sa fure mai mult si sa-si munceasca sclavii mai cu spor.
Ne-au furat occidentalii cei "seriosi si cinstiti" de ne-au rupt.

de la premize de genu asta se ajunge la regretarea lui ceasca......
depinde de cine citeste mesajul ,daca tu la concluzia asta ai ajuns ... :D
greu , greu :D




revenid la meci
-11 acordat, probabil, gratuit.
-am stat la cuite 1 repriza ?? am stat.
-unde a fost Mutu prima repriza?? Ganea ???
-apoi, cand i-am avut in mana , i-am iertat. ei nu.
oameni buni, am avut 4 ocazii clare de a marca. goluri.
pe ce se joaca fotbalul ?? pe goluri.
nu esti in stare sa marchezi ?? atunci nu esti bun la fotbal.
asta e.
plus ca fluierul arbitrului cred ca se aude in teren. se pare ca unii l-au auzit mai devreme.......
dupa tine ,asta nu inseamna furt calificat?
nu pot sa le cer jucatorilor sa fie perfecti.Nu pot sa -i cer nimanui asta. Dar pot sa cer sa am un arbitraj corect si aceleasi sanse intr-un concurs sportiv. Cel putin asa credeam :(

inca ceva : meier putea sa anuleze primul gol al lui Mutu. hent ! esti nebun
:D :rolleyes:

deep purple
11th September 2003, 18:10
Intr-adevar mingea la atins la mana dar nu orice mana e hentz. Mana ii era pe sold si mingea ar fi sarit cam in acelashi stil oricum. S-a vazut clar ca nu are intentia de-a juca mingea cu mana.

phil
11th September 2003, 20:32
Pacala, n-ai inteles nimic (as adauga, ca de obicei). daca tu crezi ca POTI sa alegi altceva in afara de tuse si junghi te inseli amarnic. poate imi spui si mie unde e spatiul ala unde nu trebuie sa faci alegerea asta. pana una alta, mai pune mana pe-o carte (dar nu ca sa faci cornete de seminte) si mai citeste putin despre utopii.

ca unul care am trait in ambele lumi (Est si Vest) iti garantez ca singura alegere e aceea dintre doua rele: unul mare si unul mai mic. acuma depinde de fiecare cum alege si care rau i se pare preferabil. faptul ca in mintea ta romanii sunt prea critici cu ei insisi in vreme ce strainii nu fac asta imi spune ca nu ai avut ocazia sa traiesti "afara" (sau daca ai avut, nu ai invatat nimic din experienta respectiva). pot doar sa-ti spun ca aici unde traiesc eu desi e departe de perfectiune sistemul functioneaza si in general abuzurile care au devenit fapt obisnuit in Romania sunt eliminate in marea lor majoritate.

iar logica ta e cel putin contradictorie: pe de-o parte esti de acord cu indepartarea lui Mircea Sandu si Mitica Dragomir, pe de alta, folosesti exact retorica gaunoasa cu ajutorul careia cei doi isi vor mentine posturile bine-mersi pana la pastele cailor.

TheMoose
11th September 2003, 21:42
Viole(n)t, inclin sa fiu de acord cu tine in cea mai mare parte. Totusi echipa nationala nu e o adunatura de pustani jucand fotbal in curtea scolii cu vecinii de la generala nr. 8. Rezultatul, si implicit responsabilitatea, depinde si de alti factori nu doar de prestatia jucatorilor in teren. Romania a jucat oarecum bine cu Norvegia dar poti sa bagi mana in foc ca nu ar fi jucat mai bine pe un teren mai bun? That's not the point anyway. Federatia are datoria sa ofere conditii optime pentru performanta, iar de acolo incepe treaba jucatorilor si antrenorilor. S-a pierdut calificarea pe nisip si in mocirla? Poate da poate nu. Faptul e ca aceasta intrebare nici macar nu ar fi trebuit sa apara! Fara indoiala s-a pierdut SI pe teren. Dar ar trebui ca un meci, daca se pierde, sa se piarda DOAR pe teren (iar aici includ arbitraje defavorabile, care sunt parte din joc). M&M(=federatia) au lasta multe alte chestii sa influenteze performanta nationalei. Starea terenului, selectiile, contracte, campionatului intern,ar trebui toate sa fie abordate intr-o maniera care sa maximizeze performanta si sa minimizeze aleatorul. Asta e meseria lor acolo; si nu si-au facut-o. Se poate raspunde cum de a fost posibil WC94 cu aceeasi conducere? Personal cred ca WC94 a fost un moment de exceptie al fotbalului romanesc, o concentrare de valori care ne-a adus aproape o semifinala de cupa mondiala. Nu mai avem aceasta generatie si cu tot optimismul unora, luati individual, jucatorii de acum nu sunt la fel de buni ca cei de atunci. Dar asta nu inseamna ca nu se poate realiza performanta cu lotul pe care-l avem, se poate fara indoiala numai ca acum organizarea (la toate nivelele) trebuie sa fie mai buna decat inainte. Sunt convins ca dintre echipele care se vor califica la Euro2004 multe vor avea loturi mai slabe ca al Romaniei. Totusi....noi stam acasa.
Sunt de acord ca deontologia unor ziarist e ZERO. A publica adresa arbitrului sau a publica o poza cu acesta cu titlul "Scuipati aici" sunt mostre de curata prostie. Plus ca, poate fara sa vrea, indeparteaza opinia publica de la adevarata cauza a situatiei fotbalului nostru: NOI. Nu se poate contesta ca arbitrajul lui UM a fost penibil. Intrebarea este daca a fost voit partinitor? Personal nu cred. Doar el si constiina lui poate sa raspunda la aceasta intrebare. Asta este ...si e dureros dar nu are rost sa inventam conspiratii.
Lotul nostru e mult superior Danemarcei, Norvegiei, etc.... Problema e ca toate aceste meciuri nu masoara cat e de buna o echipa ci cat e de buna o echipa la un moment dat. Iar in momentele cand s-a "masurat" performanta noastra nu am reusit sa ne impunem valoarea. Asta e regula jocului. Daca toate aceste meciuri ar fi fost ca Stanley Cup playoffs (best of 7) eram detashati pe locul 1. Dar nu sunt. Asa ca....back to the drawing board.

HAI ROMANIA!!!!

PS Ideea ca galeriile sa afisheze banere impotriva lui M&M mi se pare foaret buna. Se va intampla oare?
PPS Viole(n)t, superstitia ta e cu doua taisuri. Danemarca nu s-a calificat la Euro92, a fost "invitata" acolo.

qristi
11th September 2003, 22:50
si eu ca si prietenii cu care am vazut meciul, si nu ma indoiesc ca multi dintre noi, am ramas inmarmurit la finalul meciului.timp de citeva zeci de minute nu-mi venea pur simplu sa cred ca e real ce se intamplase.
la inceput tentatia a fost sa arunc exclusiv vina asupra arbitrajului, la fel ca si cei cu care discutam sau pe cei care ii auzeam discutand.nu incape indoiala am fost furati in meciul de ieri aseara, cum am fost in multe altele pina acum, astfel ca incepe sa devina o obisnuinta.
dar acum cind stau si gindesc la rece nu pot sa nu vad ca totusi am pierdut calificarea pe mina noastra. puteam si trebuia sa-i invingem pe danezi si pe elvetian. nu-mi ies din minte ratarile noastre uriase din cea de-a doua repriza, si mai ales nu reusesc sa inteleg cum a reusit laursen sa primeasca singur mingea in careu in ultimul minut, atunci cind numai in propriul careu nu trebuia sa fim.sa fi faultat, sa fi luat cartonase de orice culoare, sa fi sutat mingea in tribuna, sa ne fi tavalit pe jos,nu stiu, orice altceva decit sa fi gafat in ultimul minut...

viole(n)t
11th September 2003, 23:09
Viole(n)t, inclin sa fiu de acord cu tine in cea mai mare parte. Totusi echipa nationala nu e o adunatura de pustani jucand fotbal in curtea scolii cu vecinii de la generala nr. 8. Rezultatul, si implicit responsabilitatea, depinde si de alti factori nu doar de prestatia jucatorilor in teren. Romania a jucat oarecum bine cu Norvegia dar poti sa bagi mana in foc ca nu ar fi jucat mai bine pe un teren mai bun? That's not the point anyway. Federatia are datoria sa ofere conditii optime pentru performanta, iar de acolo incepe treaba jucatorilor si antrenorilor. S-a pierdut calificarea pe nisip si in mocirla? Poate da poate nu. Faptul e ca aceasta intrebare nici macar nu ar fi trebuit sa apara! Fara indoiala s-a pierdut SI pe teren.

Departe de mine gandul de a-i disculpa pe Mitica shi Mirciulica de partea lor de vina. Pentru a le cere demisiile astora nu trebuie ca natzionala sa nu se califice la europene; motive gaseshti zi de zi. Eu tot ce spuneam e ca factorul teren a contat destul de putzin in ecuatzia calificarii.
In opinia mea, cei mai influentzi factori au fost, in ordine, urmatorii:
- ghinionul (pt ca nu potzi numi altfel meciurile cu norvegienii sau cu danezii)
- arbitrajul slab (ma opresc aici, pentru ca nu stiu daca a fost shi rau-intentzionat; ash face o presupunere shi nu-mi place sa fac presupuneri fara nici o baza)
- lipsa de experientza
- greshelil tactice ale lui Iordanescu

Pacala
11th September 2003, 23:41
Pacala, n-ai inteles nimic (as adauga, ca de obicei). daca tu crezi ca POTI sa alegi altceva in afara de tuse si junghi te inseli amarnic. poate imi spui si mie unde e spatiul ala unde nu trebuie sa faci alegerea asta. pana una alta, mai pune mana pe-o carte (dar nu ca sa faci cornete de seminte) si mai citeste putin despre utopii.ca unul care am trait in ambele lumi (Est si Vest) iti garantez ca singura alegere e aceea dintre doua rele: unul mare si unul mai mic. acuma depinde de fiecare cum alege si care rau i se pare preferabil. faptul ca in mintea ta romanii sunt prea critici cu ei insisi in vreme ce strainii nu fac asta imi spune ca nu ai avut ocazia sa traiesti "afara" (sau daca ai avut, nu ai invatat nimic din experienta respectiva). pot doar sa-ti spun ca aici unde traiesc eu desi e departe de perfectiune sistemul functioneaza si in general abuzurile care au devenit fapt obisnuit in Romania sunt eliminate in marea lor majoritate.
Prea incerci sa pari destept ca sa fii cu adevarat sau prostul nu e prost destul pana nu e si fudul :D
Esti prea laudaros.Si eu sint plecat din Romania de ceva timp si nu am facut romanii de rusine si nici nu i-am lasat pe astia sa ma calce in picioare.Mi-am spus parerea mea sincera despre ei si despre felul slugarnic de a-i privi pe strainii ai multor romani,printre care esti si tu.Mai lasa-ma cu stilul tau de spalatoreasa



iar logica ta e cel putin contradictorie: pe de-o parte esti de acord cu indepartarea lui Mircea Sandu si Mitica Dragomir, pe de alta, folosesti exact retorica gaunoasa cu ajutorul careia cei doi isi vor mentine posturile bine-mersi pana la pastele cailor.
sint pentru caderea lui mircea sandu si cred ca in parte, arbitrajele ostile se datoreaza tot dusmanilor lui electorali.
Dar sint si impotriva tendintei uefei de a influenta califacarile la turneul final pe considerente economice si opolitice.
Si sint si impotriva celor care stau in genuchi in fata altora si cauta intotdeauna sa creeze acest sentiment de slugoi, cand la rusi ,cand la occidentali . Sau poate vor doar sa faca pe interesantii contrazicand pe ceilalti ,le este mai usor, poate au sufletele goi si n-au pra fost afectati.

phil
12th September 2003, 00:14
anunta-ma cand inveti sa polemizezi cu argumente si nu cu atacuri la persoana. pana atunci ar fi mai intelept sa ne vedem fiecare de treaba lui.

Pacala
12th September 2003, 00:41
phil, daca te uiti bine la acest topic ,vei observa ca tu esti cel care ataca primul la persoana eu vorbisem doar despre nationala. Oricum nu asta e important. Importanta este aceasta divizare intre romani si aceasta slugarnicie prezenta in capetele prea multor romani . Pentru a fi respectati de straini , trebuie intai sa avem noi respect fata de propria persoana. Multe dintre porcariile pe care le fac romanii:ca fura peste tot ,ce cersesc,ca muncesc ca sclavii mult sub capacitatile lor intelectuale, ca accepta sa fim tratati dispretuitor ca popor sau tara , se datoreaza lipsei de respect a unor romani pentru propria persona si pentru semenii lor.
Este extrem de vizibil la tine phil.Instinctiv, cel care te contrazice nu e la fel de plimbat si vazut ca tine sau nu are mintea ta luminata :D in schimb strainii nu au o vina sau nu e foarte mare cand am fost nedreptatii flagrant, de fapt tot romanii sint de vina, trebuiau sa mai inscrie alte 5 sau 6 goluri.
In mod normal ajungeau si doua goluri in deplasare.De ce trebuie ca noi sa inscriem 5 sau 6 :? Nu cred ca au rost dialoguri viitoare intre noi. Nu pot respecta oamenii care n-au respect pentru propria persoana si pentru cei din jur.

PeaceKeeper
12th September 2003, 00:47
phil si Pacala acum trebuie sa va certati si voi,acum cand trebuie sa fim uniti pt. tara noastra,uitati-va diferentele si fiti alaturi de Romaniapt. a face dreptate.
HAI ROMANIA! :yeah: !!

Pacala
12th September 2003, 01:11
eu sint alaturi de tine impaciuitorule.Militez pentru aceeasi idee ca si tine si ca majoritatea de aici.

oaspetele
12th September 2003, 07:22
Sint la fel de ticalosi ca noi, dar au stiu sa fure mai mult si sa-si munceasca sclavii mai cu spor.
Ne-au furat occidentalii cei "seriosi si cinstiti" de ne-au rupt.

de la premize de genu asta se ajunge la regretarea lui ceasca......
depinde de cine citeste mesajul ,daca tu la concluzia asta ai ajuns ... :D
greu , greu :D




revenid la meci
-11 acordat, probabil, gratuit.
-am stat la cuite 1 repriza ?? am stat.
-unde a fost Mutu prima repriza?? Ganea ???
-apoi, cand i-am avut in mana , i-am iertat. ei nu.
oameni buni, am avut 4 ocazii clare de a marca. goluri.
pe ce se joaca fotbalul ?? pe goluri.
nu esti in stare sa marchezi ?? atunci nu esti bun la fotbal.
asta e.
plus ca fluierul arbitrului cred ca se aude in teren. se pare ca unii l-au auzit mai devreme.......
dupa tine ,asta nu inseamna furt calificat?
nu pot sa le cer jucatorilor sa fie perfecti.Nu pot sa -i cer nimanui asta. Dar pot sa cer sa am un arbitraj corect si aceleasi sanse intr-un concurs sportiv. Cel putin asa credeam :(

inca ceva : meier putea sa anuleze primul gol al lui Mutu. hent ! esti nebun
:D :rolleyes:

1.bineinteles ca io nu am sa ajung la concluzii de genu asta.
da pentru un om cu scoala mai putina si fara orizont, e cea mai "usoara" cale pe care sa-l duca gandul.
2.arbitru nu a fost corect. corect.
da si noi am ratat. nepermis.
plus ca ne-am lasat descoperit in aparare la ultima faza.
3.nu am zis ca a fost hent la Mutu.
am zis ca daca Meier ar fi fost nebun pe de-antregul , ar fi putut da hent.

8)