PDA

View Full Version : Ce genuri de muzica preferati sa ascultati?



Pages : [1] 2

Platanu
24th January 2007, 20:12
Stiu ca mai exista un thread pe undeva pe-aici,dar era nevoie de un nou thread.

Sasuke Uchiha
24th January 2007, 20:16
rockul romanesc si international si rappul romanesc

dj_jaxxx
24th January 2007, 20:21
Dance, house, trance, techno :)

Bumbescu
24th January 2007, 21:14
Cel care a facut poll-ul a uitat sa introduca unul din cele mai importante genuri: muzica blues.

Ady
24th January 2007, 21:33
sunt curios daca mai e cineva sarit de pe fix ca mine care sa asculte si rock si clasica :lol:

r0bby
24th January 2007, 21:53
E o combinatie reusita Ady.
Eu ascult diverse genuri de muzica,inafara manelelor si muzicii po****re.Ascult putin house si putine melodii usoare romanesti.

noir_desir
24th January 2007, 21:57
dintre cele din poll, pop, rock, reggae, religioasa (bizantina) si jazz... Insa mai ascult si metal si world music (muzica traditionala).

georgebz
24th January 2007, 22:04
Hip Hop , Rap - dar mai vechi , pentru ca in ultima vreme 90% este prea comercial . Din celelalte 10 procente ascult foarte mult JEDI MIND TRICKS

relansat
24th January 2007, 22:07
Manele toata ziua ... glumesc bineinteles :D
Nu stiu in ce gen(is prea multe si mi-e rusine sa nu le amestec dreak:D) sa le includ ashe ca spun cam ce ascult eu in materie de formatii si solisti: Nelly Furtado, Sarah Connor, Celine Dion, John Creamer, 50 Cent, Eminem, Pussycat Dolls, Rihanna, Funky Dj`s, Lloyd Banks si inca vreo cativa pe care nu mi-i amintesc. Cu speranta ca nu s-or supara, inchei aici cu un sfat(:P): ascultati Nelly-All good things :D

r0bby
24th January 2007, 22:08
Nu asculta nimeni manele?:D

Platanu
24th January 2007, 22:59
Nimeni nu recunoaste.:D

Kainsashiki
24th January 2007, 23:05
Desi nu prea mai ascult in ultima vreme manele, am votat eu, pentru ca nu mi-e rusine sa recunosc ca am ascultat si manele si chiar mi-au placut. In general ascult orice gen de muzica, numai sa sune placut la ureche.

YoYoyOi
24th January 2007, 23:17
Hip Hop , Rap - dar mai vechi , pentru ca in ultima vreme 90% este prea comercial .

subscriu :ok:

as mai adauga la poll si R&B :D

Bumbescu
25th January 2007, 09:56
Celor doi copilasi moderatori pe aici, care probabil cred ca blues inseamna melodiile lente de la Scorpions le solicit inca o data sa introduca si blues-ul in poll si eventual sa se documenteza cu privire la un BB King, Muddy Waters, Johnny Winter sau John Mayall.

delaparis
25th January 2007, 10:18
Pe Howlin' Wolf si John Lee Hoocker i-ai uitat ?:D

Am pus in poll

TaciAcolo
25th January 2007, 10:19
cu urecheea lipit de casa

Bumbescu
25th January 2007, 10:32
Pe Howlin' Wolf si John Lee Hoocker i-ai uitat ?:D

Am pus in poll

Eu credeam ca tu esti cu Charles Aznavour:D

Platanu
25th January 2007, 10:34
subscriu :ok:

as mai adauga la poll si R&B :DL-am adaugat in poll.

delaparis
25th January 2007, 10:41
Eu credeam ca tu esti cu Charles Aznavour:D

Imi place si asta si Gilbert Bécaud ... dar tot pe Deep Purple prefer ;)

Jerry20cm
25th January 2007, 10:43
Ascult mai multe genuri de muzica. N-as vrea sa incadrez formatiile respective la genuri de muzica total gresite, asa c-o sa spun formatiile.

- e.m.i.l. ; red hot chili peppers ; patrice ; bob marley ; parazitii....astea-r fi principalele.

ronaldinho
25th January 2007, 10:56
Nu asculta nimeni manele?:D
De ascultat, nu le ascult, dar cand mai prind cate un chef de romanasi si sunt ametit bine, :groggy: le dansez de " numa-numa". In rest, nu am intalnit omul care sa asculte manele in timpul liber :D

jas2002ro
25th January 2007, 11:10
Rock e un termen cam vag, jazz, blues, clasica, reggae, trip-hop (Portishead, Massive Attack).

YoYoyOi
25th January 2007, 11:16
L-am adaugat in poll.

eh dar acum nu mai pot vota :(

pinki
25th January 2007, 12:50
sunt curios daca mai e cineva sarit de pe fix ca mine care sa asculte si rock si clasica :lol:

eu :happy :happy si mai punem si jazzul si electro la socoteala :happy

apropo, mai platane, electro al meu unde e???? :D

Bumbescu
25th January 2007, 13:26
Mama, ce de lume asculta jazz, sunt curios cati din cei care-au mentionat jazz-ul au fost vreodata la un concert la, sa zicem, sala radio(unde te duci numai sa asculti fara sa bei, sa fumezi si sa trancanesti), si nu numai prin baruri smekere de fitze:D , fiinca asa e cool:D

luma
25th January 2007, 13:35
sunt curios daca mai e cineva sarit de pe fix ca mine care sa asculte si rock si clasica :lol:
:happy :happy Poate ca tenisul este vinovat pentru asta!!!! :D

jas2002ro
25th January 2007, 16:47
Mama, ce de lume asculta jazz, sunt curios cati din cei care-au mentionat jazz-ul au fost vreodata la un concert la, sa zicem, sala radio(unde te duci numai sa asculti fara sa bei, sa fumezi si sa trancanesti), si nu numai prin baruri smekere de fitze:D , fiinca asa e cool:D
N-am fost niciodata la sala radio si nici prin "baruri smekere de fitze" pentru simplu fapt ca exista viata si dincolo de Bucuresti. In Iasi am prins doua concerte cu Johnny Raducanu, iar in ultimii ani am fost la Leipziger Jazztage...acum poti dormi mai linistit?...am I worthy for you? :rolleyes:

Bumbescu
25th January 2007, 16:59
:)
Nu ma refeream la tine, nu mai sari asa.

Platanu
25th January 2007, 18:51
eu :happy :happy si mai punem si jazzul si electro la socoteala :happy

apropo, mai platane, electro al meu unde e???? :DAcum l-am pus,dar nu mai ai tu cum sa votezi.:D
Doar daca folosesti o clona.:rolleyes:

Gontel
25th January 2007, 19:20
Stiu ca mai era un poll, dar imi exprim si aici optiunea: doar RAP.
Formatii/cantareti preferati: 2Pac, Jedi Mind Tricks, Xzibit, Dr Dre, DMX, Manau, Wu Tang Clan, Parazitii, CTC, Zale, Veritasaga. Mai ascult si Shaquille O'Neal :D. glumesc.

Vraeu sa atrag atentia celui care a facut pollul: se scrie "rap" si nu "rapp". Buuun, mai departe. Nu exista genul muzical hip hop, exista doar cultura hip hop, care cuprinde 4 elemente: rapping, DJ-ing, breakdance si graffiti. Ar mai un al 5=lea element neoficial: beatboxing.

Asadar, termenul de muzica rap se foloseste pt a defini muzica specifica culturii hip hop.

Nu vreau sa o fac pe cunoscatorul, dar imi place sa se stie exact despre ce e vorba si sa nu se faca confuzii. pace:

bianco_azzurro
25th January 2007, 19:49
Rap, Hip-Hop, Pop, House, R&B si unele romanesti :great: !

r0bby
26th January 2007, 18:23
Stiu ca mai era un poll, dar imi exprim si aici optiunea: doar RAP.
Formatii/cantareti preferati: 2Pac, Jedi Mind Tricks, Xzibit, Dr Dre, DMX, Manau, Wu Tang Clan, Parazitii, CTC, Zale, Veritasaga. Mai ascult si Shaquille O'Neal :D. glumesc.

Vraeu sa atrag atentia celui care a facut pollul: se scrie "rap" si nu "rapp". Buuun, mai departe. Nu exista genul muzical hip hop, exista doar cultura hip hop, care cuprinde 4 elemente: rapping, DJ-ing, breakdance si graffiti. Ar mai un al 5=lea element neoficial: beatboxing.

Asadar, termenul de muzica rap se foloseste pt a defini muzica specifica culturii hip hop.

Nu vreau sa o fac pe cunoscatorul, dar imi place sa se stie exact despre ce e vorba si sa nu se faca confuzii. pace:
HIP-HOP = cultura specifica la inceput afro-americanilor ce contine mai multe elemente precum: rapping, dj-ing, graff, street wear etc.
RAP-ul sau rapping-ul = este un element al HIP-HOP-ului ce presupune vorbirea ritmata bazata pe o lirica elaborata.

Cel putin asa stiu si eu..daca gresesc sa ma corectezi:ok:

Gontel
26th January 2007, 19:31
Vorbirea ritmata bazata pe o lirica elaborata reprezinta MC-ing-ul. Daca ea este pusa pe un fond muzical, atunci rezulta muzica rap.

r0bby
26th January 2007, 20:00
Inteleg..asta nu stiam.

Gontel
29th January 2007, 22:07
cititi aici si o sa intelegeti cum e cu hip-hop-ul.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hip_hop_culture

Platanu
3rd February 2007, 19:11
Pana acum rock-ul conduce in preferinte.Asteptam mai multi useri sa-si exprime optiunea in continuare.

noir_desir
3rd February 2007, 19:22
Pana acum rock-ul conduce in preferinte.

e oarecum paradoxal, eu unul nu stiu prea multi rockeri pe forum... :thinkso:

bada_otelul
3rd February 2007, 19:28
e oarecum paradoxal, eu unul nu stiu prea multi rockeri pe forum... :thinkso:

mai degraba persoane care asculta rock,daca asculti rock nu inseamna ca esti rocker obligatoriu,de ex genul meu preferat e rockul dar rocker sigur nu sunt:D

Gontel
3rd February 2007, 21:45
Pana acum rock-ul conduce in preferinte.Asteptam mai multi useri sa-si exprime optiunea in continuare.

aduna voturile de la rap si hip hop si ai sa vezi ca sunt peste rockeri.

jas2002ro
3rd February 2007, 22:04
aduna voturile de la rap si hip hop si ai sa vezi ca sunt peste rockeri.
Nu ca ar fi o competitie sau ceva important de dezbatut, dar marea majoritate care au votat Hip-Hop au votat si Rap, deci cumulul voturilor e irelevant.

Ess
4th February 2007, 16:22
e oarecum paradoxal, eu unul nu stiu prea multi rockeri pe forum... :thinkso:

Probabil ca in poll trebuia si metal. Acolo vedeai mai putini.
OT: Hard rock, speed si death-ul vechi, jazz, blues si gospel.
Clasica cand mi-e voltmetrul la 0.
Dar se intampla destul de rar.

LUCKY_AMARU
5th February 2007, 04:32
Care e ala care a facut poll-u? Sevede treaba ca nu are o legatura cu muzik........e muzik rap...numa rap nu si hip hop......hiphop-u este un tot format din muzik (-care se cheama rap-), b-boys-adik break danceri,mc-aia cu platane ,cu mic, si aia care fac graffitti......graffers...........sper ca vei modifica in poll treaba asta

Platanu
5th February 2007, 11:02
Bine Lucky,am modificat.Si te asigur ca am multe legaturi cu muzica.Recunosc,poate nu cu acest gen de muzica.

Bumbescu
5th February 2007, 11:05
[QUOTE=Ess Fuel;1073891]Probabil ca in poll trebuia si metal. Acolo vedeai mai putini.

Da, si eu cred ca rock-ul tr impartit in mai multe, si mai tr introdus si punk-ul in poll.

CrisS
5th February 2007, 13:07
Genul Twist de ce nu l-ai bagat in pool? Sau rock'n roll- Stefan Banica Jr., Dirty Dancing etc....personal imi place mult genul asta muzical :)

Bumbescu
5th February 2007, 13:11
Platane, ai bagat tu punk-ul dar eu nu mai pot vota:D

fanatic88
5th February 2007, 13:12
rap

pinki
5th February 2007, 13:15
pai acum nu mai pot sa votez electro si punk :(

dar sa se noteze ca as vota daca as mai putea :D

Bumbescu
5th February 2007, 13:18
am notat:D

Platanu
5th February 2007, 13:28
V-am trecut voturile acolo.

pinki
5th February 2007, 13:42
multumim :D

Bumbescu
5th February 2007, 13:44
Bravo PLatane, dar nu se poate sa ne apara si numele?:D

Platanu
5th February 2007, 13:53
Nu.....

Bumbescu
5th February 2007, 14:02
Merge si asa...

Ess
5th February 2007, 18:19
@platanu>pai numai atat ai bagat in poll? :D:D:D:D
Unde-s: rock n roll, hard rock, speed metal, death metal, trash metal?
Punk (ai pus), grunge, symphonic metal, progressive, alternativ?
Soul, gospel, road blues?
Manele cu banii mei, manele cu dusmanii mei si manele cu alta tema decat banii si dusmanii???
Csardas??
Ada Milea??? (asta-i stil aparte)
ETC.
(vai ce ma'njura acum platanu :D:D:D:D)

pinki
5th February 2007, 18:22
pai daca se adauga si astea ale tale, mai pun un vot pt: grunge, trash, alternative si ceva hard :D

Platanu
5th February 2007, 18:24
Eu nu stiu atatea mai.:D
Oricum,toate sunt derivate din ce am pus mai sus.
Nu te injur.:D

Gontel
5th February 2007, 19:02
Bine Lucky,am modificat.Si te asigur ca am multe legaturi cu muzica.Recunosc,poate nu cu acest gen de muzica.

trebuia sa modifici de cand am zis si eu aceeasi chestie. pe mine nu m-a bagat nimeni in seama.

Moshu
5th February 2007, 20:39
si Indie :D nimeni n-a zis de Indie :no:

jas2002ro
5th February 2007, 21:10
si Indie :D nimeni n-a zis de Indie :no:
Pai Indie nu e un gen de muzica per se, ci independenta de marile case de discuri, studiouri de productie etc.

Moshu
5th February 2007, 21:12
da ma..chiar :| ai dreptate :(

The_Player
5th February 2007, 23:42
Electro inainte de toate:ok:

LUCKY_AMARU
6th February 2007, 16:50
Da colinde dc nu ati pus in poll????:Dd

Platanu
6th February 2007, 16:54
Ca sa ai tu al 272-lea post pe threadul asta.

Doctor_Satan
7th February 2007, 13:34
Eu am votat rock si punk, dar mai merg la concerte la Filarmonica atunci cand imi mai permite timpul si daca e ceva bun!

bada_otelul
7th February 2007, 16:01
Eu am votat rock si punk, dar mai merg la concerte la Filarmonica atunci cand imi mai permite timpul si daca e ceva bun!

inseamna ca asculti apocalyptica,combinatia dintre cele 2:rock si simfonica:yeah: :yeah: :yeah:

Doctor_Satan
8th February 2007, 15:21
Da, imi place Apocalyptica!
Cel mai mult ascult KoRn, Slipknot, Coal Chamber, System Of A Down, Chrystal Methos si Prodigy.

LUCKY_AMARU
8th February 2007, 19:59
Pai vad ceva interesant......ambii tinetii cu galatiu si va place metalu=)))....sau heavy metalu:d o intrebare......sunteti pletosi de aia ?????

Platanu
8th February 2007, 21:12
Le place metalu ca tin cu Otelu.:D

Gontel
8th February 2007, 22:00
Poate tin cu Metalul Toflea. :D

fanatic88
8th February 2007, 23:02
da ...care a votat manele ?mrrr

bada_otelul
8th February 2007, 23:10
Da, imi place Apocalyptica!
Cel mai mult ascult KoRn, Slipknot, Coal Chamber, System Of A Down, Chrystal Methos si Prodigy.

stii cine asculta soad,baietii cu care ai mers in masina la cj :D:ok: si io:yes:

Platanu
8th February 2007, 23:38
da ...care a votat manele ?mrrrDiabLo.

Alberto
9th February 2007, 11:44
Electro, house, trance, techno :)

r0bby
9th February 2007, 11:48
Gata, acum puteti vota manele fara sa stie lumea cine sunteti.:D

Gontel
9th February 2007, 13:51
stiam eu ca sunt manelari pe aici. :D v-am prins. :lol:

Doctor_Satan
9th February 2007, 16:12
Pai vad ceva interesant......ambii tinetii cu galatiu si va place metalu=)))....sau heavy metalu:d o intrebare......sunteti pletosi de aia ?????

Am fost!
Oricum, muzica pe care o asculti nu are legatura cu lungimea parului, ci mai mult cu felul tau de a fi!
S-a observat, de asemenea, ca are legatura si cu stilul vestimentar. De aceea, manelistii pot fi vazuti imbracati in asa fel incat sa para "de clasa", dar de fapt asortarea hainelor lor este una de prost gust.

Doctor_Satan
9th February 2007, 16:13
stii cine asculta soad,baietii cu care ai mers in masina la cj :D:ok: si io:yes:

Misto! Habar n-aveam!

rocky_da_pebble
12th February 2007, 20:15
rock (HIM, Evanescence, Linkin Park, Green Day) si pop-rock (Pink, Kelly Clarkson)

Laur_Farul
13th February 2007, 20:45
Ascult Rapp, House si Pop .. cea mai misto muzica :D !

Gontel
13th February 2007, 21:40
ce misto o fi muzica "rapp" :D

A.k.a
15th February 2007, 01:06
Orice gen, depinde de stare :D dar cel mai mult rap

eNt
16th February 2007, 20:51
Rock...nu se compara un concert live cu manelele ascultate pe telefonul mobil sau houseul care cred ca sunt sunete inregistrate pe strada... :|

whisper
16th February 2007, 21:56
Pai ascult cam orice in afara de manele,muzica po****ra si romante.:D

poison girl
25th May 2007, 21:53
Rock.. logic :D si putin Hip-Hop merge din cand in cand :P

cristi8
25th May 2007, 21:55
Mult Rock....Foarte putin Hip-Hop....Si extrem de putin House

Andreiy
26th June 2007, 06:12
este o intrebare generalista, in mod sigur nu pt. mine ;)
dc zic asta? pt. ca imi place muzica in special buna, nu conteaza anul ;)

Kooler
26th June 2007, 07:28
Ma axez in general pe Rock si Hip hop, dar merge si r&b.

Balaci
26th June 2007, 12:23
Pop, pop-rock, lautareasca veche si clasica(de fapt combinatie intre clasica si minimalism, gen Tiersen, Nyman, Glass...). Foarte mult imi place muzica frantuzeasca

Ess
26th June 2007, 14:21
manele, sarbeasca si po****ra din zona vrancei...

... in functie de starea de spirit

f rar, cand sunt muci de beat, mai ascult si ceva rock...

Bumbescu
26th June 2007, 14:27
si cum esti beat tot timpul....:P

Ess
26th June 2007, 14:30
se scrie beat, se citeste bit... :D

noir_desir
26th June 2007, 20:51
Foarte mult imi place muzica frantuzeasca

ce trupe? zi tot! :D

Bumbescu
26th June 2007, 20:55
Gilbert Becaud, Charles Aznavour, Corul Sindicatului Uzinelor Renault...cam asa ceva asculta un copil batran:D

Balaci
26th June 2007, 20:59
ce trupe? zi tot! :D

@Bumbescu: Becaud e fain...si Aznavour
@noir_desir: Tetes Raides, Noir Desir:D(cat de cat:P, cu un mare plus pentru "Le vent nous portera"), Yann Tiersen e printre preferatii mei all-time, Manu Chao, daca il putem pune la francezi, Alain Souchon de la o vreme a inceput si el sa imi placa...Bruno Coulais iarasi, ascultam anul trecut in nebunie "Les Choristes"...si ar mai fi si melodii individuale care imi plac

noir_desir
26th June 2007, 21:10
e bun... Insa mai sunt multe foarte futere... daca incep sa enumar ce-mi place mie, imi ia o pagina... cele mai faine raman totusi Noir Desir, Benabar, Les Hurlements d'Leo, La Rue Ketanou, Mickey 3D, Louise Attaque, Dionysos, Grand Corps Malade, Indochine, Les Cowboys Fringants, Matmatah, Miossec, Zebda, Urban Trad, Massalia Sound System, Doba Caracol, Beautes Vulgaires, Les Ogres De Barback... mai sunt inca pe atat, da' ma opresc aici...
Dintre ai mai vechi, Joe Dassin, Brassens, Salvatore Adamo, Marie Laforet, Juliette Greco, Michel Sardou, Brel... :D
E fain sa vezi ca muzica frantuzeasca mai e inca ascultata! :ok:

Balaci
26th June 2007, 21:15
A,da, uitasem Matmatah, "Les moutons" e super piesa si printre favoritele mele(mai veche, eram prin 2001 prin Franta si atunci se asculta, in 2005 i-am vazut si in concert la La Rochelle, super:ok:)...Zebda,parca aveau un cover dupa "Commandante Che Guevara". Mickey 3D, iarasi interesant, am ceva melodii de-ale lor pe calc...restul nu imi spun multe, asta e nasol, e greu sa gasesti muzica franceza si mai ales sa afli despre o trupa sau alta...

noir_desir
26th June 2007, 21:41
e greu sa gasesti muzica franceza si mai ales sa afli despre o trupa sau alta...

nu e chiar asa de greu, trebuie sa ai un pic de interes si sa stii unde sa cauti :ok: La mine cel putin nu a fost asa de greu, si mi-am alcatuit o colectie frumusica de muzica frantuzeasca, cu vreo 50 de trupe...:D

mecanica_fina
28th June 2007, 14:05
Muzica fina, Vavaldi, Motard, ca merge treaba struna.
In plus imi place muzica cand sudez piese, presupun ca e Elektro.

Zauri
28th June 2007, 15:41
Hip-hop romanesc gen CTC, Ad Litteram,VeritaSaga,Cedr2yk,de afara Supreme NTM , Jedi Mind,Wu tang.Mai ascult si Tiesto

Platanu
28th June 2007, 17:43
Muzica fina, Vavaldi, Motard, ca merge treaba struna.
In plus imi place muzica cand sudez piese, presupun ca e Elektro.Bravo! Imi plac gusturile tale muzicale!:yes:

Ess
28th June 2007, 17:46
:D
cu tz ma si cu h: motzarth :D

Platanu
28th June 2007, 17:56
Si BietuVanat mai asculta mecanica_fina......

praf_de_stele
28th June 2007, 20:30
imi plac genurile: pop, dance, house, raggaeton, latino, R&B, mai putin rock.
insa prefer muzica usoara straina, ca-i mai buna decat a noastra.
imi plac: Celine Dion, James Blunt, Avril Lavigne, Sarbel, RBD, Kelly Clarkson, Crazy Frog, Edvin Marton, Gavin de Graw, Gwen Stefani, Hilary Duff, Rob Thomas, Thalia, Pink - straine (stiu ca-s prea multi, dar imi plac toti)
si de la noi: 3se, Voltaj, DJ Project, Fara Zahar, Akcent, Fly Project, Andra, Simplu, si cam atat...
:)

orbette
29th June 2007, 00:12
imi plac genurile: pop, dance, house, raggaeton, latino, R&B, mai putin rock.
insa prefer muzica usoara straina, ca-i mai buna decat a noastra.
imi plac: Celine Dion, James Blunt, Avril Lavigne, Sarbel, RBD, Kelly Clarkson, Crazy Frog, Edvin Marton, Gavin de Graw, Gwen Stefani, Hilary Duff, Rob Thomas, Thalia, Pink - straine (stiu ca-s prea multi, dar imi plac toti)
si de la noi: 3se, Voltaj, DJ Project, Fara Zahar, Akcent, Fly Project, Andra, Simplu, si cam atat...
:)

sigur nu-ti place muzica rock? ai multe preferinte care au mai mult sau mai putin tangenta cu stilul rock

Andreiy
29th June 2007, 00:23
cine a votat religioasa ? :cry:

Platanu
29th June 2007, 00:59
Nu stiu cine a votat astfel dar nu vad care e problema dumitale. E vreun gen de muzica vulgar,sau asemanator manelelor?

Andreiy
29th June 2007, 01:01
ce tare :cry:
aia in primul rand nu-i muzica,
te duci la biserica dak vrei sa asculti slujbe si d`astea

Platanu
29th June 2007, 01:08
Ba exista acest gen muzical,exista si niste posturi de radio care dau asemenea muzica.E treaba oamenilor daca au votat asa,nu trebuie sa radem de acestia.Din contra,trebuie sa avem respect pentru ei ca asculta unul dintre cele mai vechi genuri muzicale din lume.

georgemp
29th June 2007, 02:14
ce tare :cry:
aia in primul rand nu-i muzica,
te duci la biserica dak vrei sa asculti slujbe si d`astea
Incomparabil mai bine sa asculti muzica religioasa decat sa te uiti la zerotv.

Ess
29th June 2007, 11:37
ce tare :cry:
aia in primul rand nu-i muzica,
te duci la biserica dak vrei sa asculti slujbe si d`astea

:(
"o ratusca sta pe lac
o impusc in cap
pac! "
:(
ma'ntelegi?

noir_desir
29th June 2007, 11:43
eu am votat muzica religioasa (bizantina)... E vreo problema? :cool:

pinki
29th June 2007, 12:46
ce-are mai, muzica religioasa e chiar relaxanta :)

Ess
1st July 2007, 17:28
bine...zi-le de gospelurile de harlem...ca sister act le-a placut
muzica religioasa, ba

praf_de_stele
5th July 2007, 00:38
sigur nu-ti place muzica rock? ai multe preferinte care au mai mult sau mai putin tangenta cu stilul rock
n-am zis ca nu-mi place. imi place, dar nu sunt innebunita dupa el. imi plac doar cateva trupe sau cativa artisti. deci imi place.:P

KiNgAiRrAzOr
17th July 2007, 08:39
imi place aproape orice ramura a hip-hop dak are instrumentala dementa @-)

Elvis81
17th July 2007, 08:44
ascult toate genurile de rock...de la Elvis la Metallica si Dimu Borgir...gusturile nu se discuta dar cred ca nimic nu se compara cu un solo de chitara sau de baterie...

Platanu
23rd September 2007, 15:44
In poll conduc Rock-ul si Rapul,in timp ce codasa este romantza.:D

UndertakerRulez
30th October 2007, 10:37
Ascult Rock in special.E nebunia mea.Dar din cand in cand ii mai trag si un rap.

Delia
31st October 2007, 23:42
Rock, punk and other 4 letter words. Astea-s pasiunile mele. :D
Ma delectez ocazional cu jazz, blues si clasica.

irinaidu
2nd November 2007, 01:43
eu ascult de toate. mai putin manele. in rest in functie de dispozitie am tot felul de muzica pe calculator!!!!

papy_nady_nadal
15th January 2008, 13:52
cam tot ce tine de rock, pop, punk...

White Shadow
15th January 2008, 16:57
Electronic, Deep House, Minimal, Minimal-Tech, Tech-House

si muzica anilor 90 imi place....

Lucian86
5th February 2008, 14:31
Dar metal-ul de ce nu a fost introdus in poll:( Va deranjeaza la urechi domle????:( In schimb ati introdus muzica "religioasa":(

Eu sunt destul de deschis catre orice gen cu conditia ca muzica sa fie de calitate si nu orice sunet pus cap la cap din intamplare.

Genul meu preferat este oricum metalul; si aici am gusturi putin diferite fata de clasicii metalisti pe care ii vedeti pe strada; prefer un metal mai rafinat, mai putin cunoscut insa de foarte mare calitate.

Tyler Durden
5th February 2008, 18:00
I-mi place formatile cultural-artistice care are voce melodioasa si care face ca omu sa se simte bine. Daca formatia zice ceva frumos, ceva deosebit si are un mesaj care te face sa simteti un tremurici la lingurea si zice cuvinte iexpresive gen cicalaka ce se poate sati doresti mai mult? :D

little_earl
5th February 2008, 18:42
trebuia sa incepi cu "A-mi" :)

Tyler Durden
5th February 2008, 18:55
Ok, am notat fratioru'. :D:

TenisFan
5th February 2008, 19:13
Socares! Moara verii fratiorilor mei nenascuti din lut si plastilina de te mint... Ba si daca introducea-ti-as metalul ala in poll de ce nu bagati voi si niste aur dintr-ala platinat? Ma doare inimioara si as da posturi de la mineeeeeeeeeee
Sa te-aud cantand de bineeeeeeeeeeeeeeeeeeee...
Mie-mi place dark manelele sau cum le zice lor... Da ba sunt frumoase canta de suflet si de d-astea de viata ba... Vedea-te-as tuns roacare... :D

Bumbescu
5th February 2008, 19:23
Dar metal-ul de ce nu a fost introdus in poll:( Va deranjeaza la urechi domle????:( In schimb ati introdus muzica "religioasa":(

Eu sunt destul de deschis catre orice gen cu conditia ca muzica sa fie de calitate si nu orice sunet pus cap la cap din intamplare.

Genul meu preferat este oricum metalul; si aici am gusturi putin diferite fata de clasicii metalisti pe care ii vedeti pe strada; prefer un metal mai rafinat, mai putin cunoscut insa de foarte mare calitate.

Sa fie oare vorba de aurul alb de Beijing?:D

Platanu
5th February 2008, 20:19
Socares! Moara verii fratiorilor mei nenascuti din lut si plastilina de te mint... Ba si daca introducea-ti-as metalul ala in poll de ce nu bagati voi si niste aur dintr-ala platinat? Ma doare inimioara si as da posturi de la mineeeeeeeeeee
Sa te-aud cantand de bineeeeeeeeeeeeeeeeeeee...
Mie-mi place dark manelele sau cum le zice lor... Da ba sunt frumoase canta de suflet si de d-astea de viata ba... Vedea-te-as tuns roacare... :DMie â-mi place manelele gothice.:cool:

Ess
6th February 2008, 00:25
Mie â-mi place manelele gothice.:cool:

"goticece" platane, ca-i articulat. nu ma asteptam la asemenea greseli gramaticale de la tine :happy

ciocoflender>chill mai, ca la toti n'i greu :D

Kooler
6th February 2008, 08:54
Manelele nu au ce cauta in poll, nu-i un gen muzical e o prostie muzicala, cand ascult fara sa vreau si vad cata gramatica au analfabetii aia ma doare capul si devin Emo kid...

Muzica indiana gen bhangra merita atentie si merita ascultata.

Andrei_23
6th February 2008, 10:17
chefu' fara po****ra si manele nu-i chef :rolleyes:
in rest ascult de toate...

Kooler
6th February 2008, 10:42
chefu' fara po****ra si manele nu-i chef :rolleyes:
in rest ascult de toate...

Titlul threadului spune totusi Ce genuri de muzica preferati sa ascultati? Asta nu inseamna ca ma duc la petrceri cu manele sau agreez asemenea petreceri.

Tyler Durden
6th February 2008, 15:14
chefu' fara po****ra si manele nu-i chef :rolleyes:
in rest ascult de toate...
Eu sper ca postul asta sa fie scris la caterinca.

Platanu
6th February 2008, 15:21
Manelele nu au ce cauta in poll, nu-i un gen muzical e o prostie muzicala, cand ascult fara sa vreau si vad cata gramatica au analfabetii aia ma doare capul si devin Emo kid...

Muzica indiana gen bhangra merita atentie si merita ascultata.Nu puteam sa nu bag maneaua in poll pentru ca,vrem nu vrem,este o muzica ascultata de foarte multi romani.

Zabriskie
6th February 2008, 15:29
Hmm, totusi sunt putin surprins de rezultatul polului. Adica doar 6% din userii de pe ols asculta manele? Pai unde sunt restul pana la 60% la nivel national? Intelegeam daca era vot public ca te simteai putin aiurea vazand ce caterinca e pe aici la adresa rapsozilor acestui gen de muzica, dar votul e secret...

Prome
6th February 2008, 15:50
Multiple Choice Poll. Voters: 100 sunt chiar 100 :D

Andrei_23
6th February 2008, 15:58
Eu sper ca postul asta sa fie scris la caterinca.

nu-i scris la caterinca , asa imi place mie sa ma distrez la petreceri
ce e anormal in asta ?.....

Tyler Durden
6th February 2008, 16:01
Nu e nimic anormal fratioru'. :D

irinaidu
6th February 2008, 16:36
Hmm, totusi sunt putin surprins de rezultatul polului. Adica doar 6% din userii de pe ols asculta manele? Pai unde sunt restul pana la 60% la nivel national?
trebuie neparat ca toti pana la 60% sa fie la noi pe forum??? ar fi infricosator:shocked:

Lucian86
6th February 2008, 18:04
Socares! Moara verii fratiorilor mei nenascuti din lut si plastilina de te mint... Ba si daca introducea-ti-as metalul ala in poll de ce nu bagati voi si niste aur dintr-ala platinat? Ma doare inimioara si as da posturi de la mineeeeeeeeeee
Sa te-aud cantand de bineeeeeeeeeeeeeeeeeeee...
Mie-mi place dark manelele sau cum le zice lor... Da ba sunt frumoase canta de suflet si de d-astea de viata ba... Vedea-te-as tuns roacare... :D

Dedicatie de la mine pentru tine ca prea ti-e viata fericita:drak:
http://it.youtube.com/watch?v=3__zTuvDRpY&feature=related

:yeah::yeah::yeah:

TenisFan
6th February 2008, 18:56
Eu raspund cu:
http://it.youtube.com/watch?v=hwxbsVd15-I
http://it.youtube.com/watch?v=jiWB6S4YfOM
http://it.youtube.com/watch?v=GoLJJRIWCLU
http://it.youtube.com/watch?v=U9cHR8vRgCg
http://it.youtube.com/watch?v=2bKL1ptf71M
http://it.youtube.com/watch?v=dxNX_PRqhCQ
Deocamdata atat... Alege ce vrei... :( ;)

alyosha_87
6th February 2008, 19:58
mie imi place in special muzica frantuzeasca-in special Edith Piaf, Jacques Brel, Joe Dassin, Mireille Mathieu, Yves Montand. acestia sunt clasicii, sa le spunem, insa ascult aproape toate genurile (exceptie fac manele si rockul mai "nebun" :P ). clasica ascult foarte mult-Verdi is my favourite. cam atat ptr moment.

ps. am vazut ca se asculta si Noir Desir :cool: imi plac si ei

Platanu
6th February 2008, 20:03
Am adaugat metalul in poll.

Lucian86
6th February 2008, 20:23
Eu raspund cu:
http://it.youtube.com/watch?v=hwxbsVd15-I
http://it.youtube.com/watch?v=jiWB6S4YfOM
http://it.youtube.com/watch?v=GoLJJRIWCLU
http://it.youtube.com/watch?v=U9cHR8vRgCg
http://it.youtube.com/watch?v=2bKL1ptf71M
http://it.youtube.com/watch?v=dxNX_PRqhCQ
Deocamdata atat... Alege ce vrei... :( ;)

Era bine daca puneai "rock superstar" de la Cypress Hill; imi aminteste mult de filmul ala extrem de bun "Training Day" :ok:

Cu "no good" faceam show-uri in adolescenta....sa nu mai spun ca "fat of the land" este unul dintre cele mai bune albume de muzica (nu doar de muzica electronica ci de muzica non-clasica in general)

Lucian86
6th February 2008, 20:24
Am adaugat metalul in poll.

Multam :drak:

TenisFan
6th February 2008, 21:54
Cu "no good" faceam show-uri in adolescenta....sa nu mai spun ca "fat of the land" este unul dintre cele mai bune albume de muzica (nu doar de muzica electronica ci de muzica non-clasica in general)Eu si acum fac cu mentiunea ca eu fac mega show-uri... :( Eu consider ca No good (start the dance) e cel mai bun videoclip facut vreodata(combinatie imagine+muzica)... Evident is multe videoclipuri faine Radiohead ii o trupa care le face si Smashing Pumpkins pun accent pe asa ceva dar eu raman la Prodigy... :( De la Cypress Hill imi plac mult beat-urilea de pe primele albume... Dar si albumul IV din 98 ii fain... :shocked:

Ess
6th February 2008, 23:43
Am adaugat metalul in poll.

:happy:happy:happy
adica metalul e un fel de rock in care in loc de fus se foloseste premierul?
bass-ul merge dupa fus sau t.m. dupa bass?
acordul de baza a celui de pe rythim guit este mi major? :D:D:D

Platanu
7th February 2008, 00:18
Nu stiu.Nu ma pricep.Nu le am cu muzica.

Ess
7th February 2008, 09:26
Nu stiu.Nu ma pricep.Nu le am cu muzica.

asta stiu. :D:D:D
apropo: n-ai mai pus nimic pe you tube, sa te vedem in action...

Platanu
7th February 2008, 14:16
Pai nu-s eu de vina.Aia pe site-ul TVR Cultural n-au mai pus nicio arhiva de la Piata Festivalului.Asa ca am ramas cu poze.Puteti totusi sa vedeti un coleg de-al meu:

http://www.youtube.com/watch?v=WF0PcbaxJk0

http://www.youtube.com/watch?v=CarQvlQck00&feature=user

Lucian86
12th February 2008, 19:51
Eu si acum fac cu mentiunea ca eu fac mega show-uri... :( Eu consider ca No good (start the dance) e cel mai bun videoclip facut vreodata(combinatie imagine+muzica)... Evident is multe videoclipuri faine Radiohead ii o trupa care le face si Smashing Pumpkins pun accent pe asa ceva dar eu raman la Prodigy... :( De la Cypress Hill imi plac mult beat-urilea de pe primele albume... Dar si albumul IV din 98 ii fain... :shocked:

Eu, de cand m-am mutat peste hotare, s-au dus si show-urile si multe alte lucruri:( ma consolez totusi ca au venit multe lucruri noi si bune:)

Din pacate, pasiunea mea pentru Prodigy, nu am intalnit-o si aici la alte persoane:( Apropo de "No Good", un show l-am facut chiar cu videoclipul in fata pe calculator....ehe, ce clipe:rolleyes:

praf_de_stele
24th February 2008, 15:21
de obicei ascult rock, muzica electronica, house, pop, dance

dannyreddog
26th February 2008, 13:57
Ascult orice in afara de manele...mi se par dezgustatoare...

aLEX_U_1919
31st March 2008, 18:09
punk

innuendo
9th April 2008, 21:21
ascult de toate in afara de manele :) insa imi place mult muzica lui Freddie Mercury (deci si a formatiei Queen) :D

Queen rocks \m/

Sagittarius
14th May 2008, 19:52
Cradle of Filth :X

ioanaformed
14th May 2008, 20:16
Cradle of Filth :X

vorbesti serios? =))

praf_de_stele
14th May 2008, 21:55
rock`ul conduce :cool: :rock:

and26sk
3rd August 2008, 15:08
Pop, House, Latino, Manele, Hip-Hop, reggaeton, blues...etc
detest ROCK-UL

luluta
3rd August 2008, 15:24
Normal, doar asculti manele, reggaeton...

Urmuz
3rd August 2008, 16:40
rock, blues, jazz, clasica

dj_jaxxx
5th August 2008, 22:39
Eu ascult mai mult Trance, Progressive Trance si Tech House. Ma intreb daca exista trupe sau cantareti in Romania care fac piese trance :)

Catalanul
12th August 2008, 03:12
house, electro, electro-house si tech-trance :yeah: :rock:

am vazut ca sunt multi amatori ai acestei muzici pe forum :) n-ar fi rau sa facem un thread exclusiv pentru house in general unde sa recomandam piese sau mai bine zis mixuri si remixuri de acest gen :cool:

m0kanu
19th August 2008, 19:10
Chiar ar fi o idee buna! Va recomand armin van buuren ft. sharon den adel- in and out of love sau last vegas-sexy girl si david-sexy thing.

Bogeyman
21st August 2008, 12:27
whatever...

Gontel
25th August 2008, 22:24
Dar tu ce asculti, Maggot? :D

World Expert
24th October 2008, 05:05
Ce ascult cu foarte mare placere


Genuri de muzica:

Reggae,Rock,Soul ,romantice,balade,Lovesongs,Musical,Funk,House,Tra nce,Hip Hop,Pop,Electro,Instrumental,Classic,Neo-etno-romanesc,lautareasca,orientala,Soundtracks



Romanesc vechi/sau postbelic

Gica Petrescu

Maria Tanase

Enescu

Dan Spataru


--------------------------------------------------------------------------


Romanesc astazi: ( mai multe genuri de muzica)

Voltaj;Directia 5; Ro-Mania;Vita de Vie; Trei Sud Est;Parazitii,Bug Mafia,Puya,Alex,Baxter,Simplu,Moga,Andrei Maria aka Smiley,Akcent,Andra,Miss Platnum,

Enigma(M Cretu)

Ce nu imi place: manele,metal,hard,acid,acid-tehno.

Ce nu ascult,dar nu inseamna neaparat ca nu imi place,dar nu se potriveste:

Blues,Jazz.( cu o singura exceptie.)

International:

UB40,Harry Belafonte,Frank Sinatra,Max Munro,Andy Williams,Phil Collins,Enya( cateva cantece); Johnny Cash,Ros Dtewart

Aerosmith,Queen,Linkin Park,Depeche Mode,U2, Metallica,Red Hot Chilli Peppers,Limp Bizkit,Elton John,Bryan Adams,Bon Jovi,Savage Garden, Barry White,Jack Johnson,Coldplay,M Jackson,Dave Stewart,C.Dulfer,Madonna,Robbie Williams,Lenny Kravitz, Meladze,Jennifer Lopez,Green Day,Shania Twain,Celine Dion,Beastie Boys,Shaggy,LL Cool J,
2 Unlimited,Witney Houston,Mariah Carey,Joe Cocker,Goran Bregovic,Muzica ruseasca ( in jur de 50 de interpreti); S.O.A.P., Herbert Grönemeyer,muzica sarbeasca,EdwinStarr,Bruce Springsteen,The Beatles,Cher,

Mai tare: Marylin Manson( 2-3 cantece) Slipknot,Sepultura( rar), Rammstein( ceva mai des)Die Toten Hosen,Korn,

Seeed,Absolute Beginners,Peter Fox,Reamonn,Cranberries,Cardigans,Blur,The Caesars,Jet,30 Seconds To Mars,The Killers,The Hives,


Pussycat Dolls,T.I.,Justin Timberlake,Shakira,Nelly Furtado,Timbaland,Christina Aguilera,Britney Spears,Nicole Scherzinger,Beyoncee,Destiny s Child, Alicia Keys,Rihanna,Pink,Akon,Fergie,Sean Paul,Black Eyed Peas,Fall Out Boy,Sum41,Blinki 182,Avril Lavigne,Incubus,Gwen Stefani,No Doubt,Rob Thomas,Santana,

90: Ace of Base,Ricky Martin,Gloria Estefan,Enrique Iglesias,Julio Iglesias,Mr President,Die Doofen,CC Catch,Modern Talking,Vengy Boys

Trupe: BSB,C.I.T.A.,NSYNC,NKOTB,5ive,Boyzone,Take That.


East Coast,West Coast- 2Pac,Notorious B I G, Dr Dre,Diddy,NellyAaliyah,Mario,B2K,Will Smith,Jay-Z in special,G-Unit,50Cent,Eminem,The Game,Snoop Dogg,Pharrell Williams;Busta Rhymes,Xzibit,Ying Yang Twins,L il John and the Eastside Boyz,L il Kim, Ja Rule,Wyclef Jean,Fugees,DMX,Mario Winans,Kanye West,Outkast,Usher,TLC,DRu Hill,Sisqo,


Tehno: Gigi D Agostino

Urmeaza partea a doua.

praf_de_stele
24th October 2008, 13:26
i`ai uitat pe nicolae putza, printesa de tabla, sorin copilu` de tinichea, florin parizer si adrian copilu`n genunchi...
aaaaaa, si adi de la cucuietii din deal si din vale

;) astia da maestri, nu ce`ai scris tu acolo

World Expert
29th October 2008, 00:24
Nu,Ade.

jesus supremu
29th October 2008, 07:56
ce tare poti sa fii:happy tu nu asculti manele dar sunt tari fatucile de la pussycat sau xzibit nu? miros o generatie a la MTV. n'est pas?

MariusTR
29th October 2008, 10:55
Intr-o zi ascult manele ( gutza FTW), iar in cealalta dau pe Bach si Sonata Lunii

World Expert
29th October 2008, 15:42
ce tare poti sa fii:happy tu nu asculti manele dar sunt tari fatucile de la pussycat sau xzibit nu? miros o generatie a la MTV. n'est pas?

Fiecare are gusturi diferite.Al meu este diversificat.

praf_de_stele
29th October 2008, 16:55
dar ai scris ca nu`ti plac metalul si hardul...si metallica e metal/hard, korn-metal, linkin park-alternative metal(si hard) in combinatie cu rap(sau ceva de genul), vita de vie e hard toata ziua, limp bizkit are influente de metal...ce sa mai zic de sepultura, marylin manson si slipknot...
din ce`ai zis, se pare ca`ti plac si astea :D

jesus supremu
30th October 2008, 00:56
e lasa-l ca a vrut si el sa impresioneze:drak:desi cred ca mai degraba s-a apucat sa copieze niste playlist-uri.dar a fost tare aia cu vreo 50 de rusi:happy:happy:happy
daca vroiai sa impresionezi cu deschiderea ta muzicala trebuia sa bagi si autechre sau afex twin.ia de aici neamule 3 la 1 leuhttp://www.youtube.com/watch?v=1P3Wc-37pC4
http://www.youtube.com/watch?v=QPEcjQXIHX0

Elvis81
30th October 2008, 01:24
Fiecare are gusturi diferite.Al meu este diversificat.

ce zici de asta? http://www.youtube.com/watch?v=fTpQOZcNASw :D

World Expert
30th October 2008, 03:54
dar ai scris ca nu`ti plac metalul si hardul...si metallica e metal/hard, korn-metal, linkin park-alternative metal(si hard) in combinatie cu rap(sau ceva de genul), vita de vie e hard toata ziua, limp bizkit are influente de metal...ce sa mai zic de sepultura, marylin manson si slipknot...
din ce`ai zis, se pare ca`ti plac si astea :D

Doar cateva piese,nu tot repertoriul,Ade.

praf_de_stele
31st October 2008, 18:02
ce zici de asta? http://www.youtube.com/watch?v=fTpQOZcNASw :D
astia vor sa spuna ca canta? :D asta e death metal, nu?
deci in viata mea nu as putea asculta asa ceva...sincer...eu sunt o fana a rockului, dar genul astora mi se pare imposibil de ascultat...serios...:groggy:
ma rog...se pare ca multi prefera asa ceva...am vazut ce era acolo :confused:

Arkadiusz
4th July 2009, 14:22
Doresc sa atrag si eu atentia celui care a facut sondajul ca metal-ul si punk-ul sunt oficial subgenuri ale muzicii rock. Deci e gresit ca cele doua sa fie trecute separat de rock.:mda:

Prome
4th July 2009, 14:28
Da, e o imensa greseala... Propun sa fie condamnat la un an de puscarie cel ce a facut-o.

alyosha_87
4th July 2009, 14:32
se mai intampla sa greseasca omu'... :rolleyes:

Platanu
9th July 2009, 20:37
Oricum exista optiunea de a vota multiplu,deci rockerii pot vota toate optiunile care simt ei ca ii reprezinta.

jesus supremu
10th July 2009, 15:02
ce zici de asta? http://www.youtube.com/watch?v=fTpQOZcNASw :D

:ras-plans::ras-plans::ras-plans::happy:happy:happy:happy
avea bunica un porc cand eram mic care facea exact la fel cand ii era foame:D

Arkadiusz
14th July 2009, 06:01
Oricum exista optiunea de a vota multiplu,deci rockerii pot vota toate optiunile care simt ei ca ii reprezinta.

Ok,asta nu stiam,mersi de informare.:ok:
Am votat pentru metal si rock,altceva nu ascult. :D

pinki
16th July 2009, 21:04
vreau si eu sa mai votez o data, ca electro si punk nu erau cand am votat eu.

Platanu
4th August 2009, 01:03
vreau si eu sa mai votez o data, ca electro si punk nu erau cand am votat eu. Fa-ti o clona :D glumesc

Nico21
8th August 2009, 14:30
Po****ra si de petrecere...

Q-Djyni
8th August 2009, 14:40
In afara de manele si metal,ascult cam tot.

Printre preferinte am reggae,rock-crossover,ska,punk,electropop.

praf_de_stele
16th August 2009, 12:17
pai metalul e spuma rockului, mai uni :P adica asta e parerea mea. hardul si heavy metalul :yeah:

P1ka
14th November 2009, 23:59
Manelele sunt muzica? ma rog .. nu vreau sa ii jignesc pe cei care asculta.. Eu ascult Rock...:D

Lucian86
20th November 2009, 22:31
Doresc sa atrag si eu atentia celui care a facut sondajul ca metal-ul si punk-ul sunt oficial subgenuri ale muzicii rock. Deci e gresit ca cele doua sa fie trecute separat de rock.:mda:

Nu zau:o:

Charon
29th November 2009, 09:24
un top interesant:
http://www.jurnalul.ro/stire-muzica/voodoo-child-piesa-cu-cel-mai-bun-riff-de-chitara-din-toate-timpurile-video-528795.html

cred ca nu exista indoiala,primul loc e pe deplin meritat,Jimi transformand sunetul de chitara in arta!:yeah:

TeBat
29th November 2009, 10:54
bun topul,cu mentiunea ca Nirvana mi se par supraestimati

praf_de_stele
29th November 2009, 14:08
eu cred ca nirvana isi merita locul acolo. mie, cel putin, imi place

Hellfire
29th November 2009, 14:20
Penibil top (Nirvana, Muse, White stripes :headbang: ... wtf, ce-o fumat aia? :groggy:)
Cu tot respectu pentru Jimi, da n-are ce cauta pe primu' loc atata timp cat acolo tre' sa stea Kashmir (care nici macar nu apare in top).

zebe
29th November 2009, 14:24
Si mie imi place Nirvana, insa din cu totul alte motive decat cele dupa care s-a alcatuit topul.

TeBat
29th November 2009, 17:43
Penibil top (Nirvana, Muse, White stripes :headbang: ... wtf, ce-o fumat aia? :groggy:)
Cu tot respectu pentru Jimi, da n-are ce cauta pe primu' loc atata timp cat acolo tre' sa stea Kashmir (care nici macar nu apare in top).

nu stiu daca e asa

mie cel putin,riff-ul Whole lotta love mi se pare mai bun,Kashmir e mai "catchy" la public

Hellfire
29th November 2009, 18:40
Celelalte (din top) ti se par non-catchy? Oare nu tocmai asta era ideea? Pana si Michael Jackson are piesa in top ... :groggy:
Posibil sa gresesc, din cate stiu chiar J. Page zicea de Kashmir ca e cea mai buna piesa a lor.
Whole Lotta Love (buna si ea) e facuta mai degraba de voce si efectele alea ciudate de la mijlocul piesei nu neaparat de riff, pe cand riff-ul de la Kashmir face toata piesa e intens, puternic, emana grandoare si misticism. :P

TeBat
29th November 2009, 18:58
stii si tu ca de cele mai multe ori catchy nu inseamna bun(nu ma refer la kashimir care e o piesa magnifica)

sorry dar Whole lotta love nu are cum sa fie facuta de acele efecte;chitara face legea si acolo:riff,solo etc

TenisFan
29th November 2009, 20:15
Unde pot sa votez drum'n'bass? La house? :cry:

praf_de_stele
30th November 2009, 15:12
eu zic ca degeaba va certati pe tema pieselor din top. asta tine de subiectivitate, depinde cine l`a facut. si, pana la urma, ce conteaza topurile astea? eu niciodata nu ma iau dupa ele. ascult doar ce`mi place mie, poate o piesa sa fie the best of the best, daca nu`mi place mie, pot s`o laude toti cat au chef

am pus Drum'n'Bass la optiuni ...ma mir ca n`am observat ca lipseste pt ca si mie`mi place :groggy:

zebe
30th November 2009, 15:14
Acuma nu mai pot vota. :D

Poll nou? :D

praf_de_stele
30th November 2009, 15:59
observ ca mai lipsesc si folkul, satira, dance/disco...:thinkso:

zebe
30th November 2009, 16:23
Deci, thread/poll nou? :D

Dance-ul zic eu ca ar putea intra la Pop, sa fie o optiune gen dance/pop. Poate si R&B-ul. Sa apara subgenuri mai raspandite ale rockului (gen metal), iar celelalte sa fie incluse intr-o optiune Rock (alte subgenuri, de specificat pe thread). Trip-hop-ul cred ca are si el destui adepti, ar merita sa fie o optiune. De Folk nu mai zic, e clar :D. Romantele cred ca pot fi incadrate in celelalte optiuni. Drum'n'Bass-ul, in lipsa de spatiu (de optiuni), ar putea fi pus la comun cu Techno/Electro.

TenisFan
9th December 2009, 12:37
zebe, techno si electro sunt doua genuri diferite ce apartin de muzica electronica... Asa cum si drum'n'bass-ul e si el un gen diferit de cele 2 amintite mai sus dar care si el apartine de muzica electronica. Daca vrei sa le structurezi intr-o forma compacta ai putea spune muzica electronica... Parerea mea este totusi ca ar fi o nedreptate fata de fanii subgenurilor muzicii electronice caci house-ul si drum'n'bass-ul difera asa cum se distinge rock-ul de hip-hop... ;)

Q-Djyni
9th December 2009, 14:08
Am mult prea multi/multe favoriti/trupe

Insa,nu ascult urmatoarele genuri de muzica:

- Religioasa/ Metal In rest ascult tot.

In ultimul timp latino/punk-rock/jazz/pop-punk/rock/crossover/pop/rnb/classic

Tyler Durden
9th December 2009, 14:10
Hmm, nu gasesc dark ambient sau ethereal in poll, deci poll-ul e câh. :D

Charon
9th December 2009, 15:26
si voi sunteti aberanti,pai stiti cate ramuri are metalul?:D
ar trebui un poll kilometric!

zebe
9th December 2009, 15:45
Pai acuma banuiesc ca si maneaua are enshpe mii de ramuri, n-om face cate o optiune pentru fiecare. :D


zebe, techno si electro sunt doua genuri diferite ce apartin de muzica electronica... Asa cum si drum'n'bass-ul e si el un gen diferit de cele 2 amintite mai sus dar care si el apartine de muzica electronica. Daca vrei sa le structurezi intr-o forma compacta ai putea spune muzica electronica... Parerea mea este totusi ca ar fi o nedreptate fata de fanii subgenurilor muzicii electronice caci house-ul si drum'n'bass-ul difera asa cum se distinge rock-ul de hip-hop... ;)

Ai dreptate, insa is limitate optiunile. Daca ar fi sa pun intr-o oala techno ori electro cu ceva, mai repede le-as pune cu dnb decat cu house.

Charon
9th December 2009, 16:26
totusi s-ar impune ca macar trei ramuri dintre ele sa tot fie,adica:death,black,trash pentru ca sunt diferente evidente intre ele!:D

Hellfire
10th December 2009, 01:39
totusi s-ar impune ca macar trei ramuri dintre ele sa tot fie,adica:death,black,trash pentru ca sunt diferente evidente intre ele!:D

:headbang:

Thrash ain't trash! :angry:

Pe langa alea 3 mai trebuie si doom. ;):D

Grinco
10th December 2009, 01:46
Poate graficul asta ii ajuta pe unii cat de cat, e dintr-un documentar superb, Metal - A Headbanger's Journey
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Metal_Genealogy.jpg

moty
10th December 2009, 01:50
si ac/dc unde sunt?

Grinco
10th December 2009, 01:59
Pai de aia am zis "cat de cat" ca mai lipsesc trupe de acolo :D AC/DC ar fi trebuit sa fie chiar dupa cele din Early Metal...parerea mea

Hellfire
10th December 2009, 02:06
si ac/dc unde sunt?

Pop-dance-rock. :drak::D

Cam varza graficul ala ... Children Of Bodom la thrash si Cradle of Filth la nbm. :groggy:

Grinco
10th December 2009, 02:15
E orientativ. Nu-i baga si mai tare in ceata pe profani:D

moty
10th December 2009, 10:02
Grinco, mie mi se pare OK graficul ala, dar chiar am facut batatturi la ochi cautand AC DC. Asta mi se pare o omisiune de neiertat :D

Charon
10th December 2009, 11:23
:headbang:

Thrash ain't trash! :angry:

Pe langa alea 3 mai trebuie si doom. ;):D

de foame am mancat o litera!:P
sa nu uitam gothic-ul!:D

p.s. multe gafe prin tabelul ala!

TeBat
10th December 2009, 12:24
as mentiona ca daca e sa judecam dupa "Appetite of destruction" GNR nu prea intra la pop-metal

Prome
10th December 2009, 14:06
E cam varza graficul :D

DaniNadal
23rd December 2009, 10:49
Orice inafara de manele si po****ra.Urasc sa-i vad pe manelarii aia cocliti cum se jelesc pe la Taraf cu OOOOOOOOOOOO VIATA MEA sau DE CE AI..........Nu prea stiu versuri din manele fiindca nu am asc dekt o sg seara dar de vreo 2 luni de cand ne-a bagat taraf tata vecinu de sub mine ma streseaza incontinuu.

Vladut87
19th March 2010, 12:11
Ascult multe insa daca ar fi sa aleg as alege rock si tot ce tine de el.

yoloo
20th March 2010, 06:29
Rap/Hip Hop cel mai des

Insane69
17th May 2010, 17:46
muzica clasica, grindcore, goregrind, death metal, funeral doom, doom, dubstep, dnb ...si cativa omuleti care canta hip-hop

cristy1110
17th May 2010, 22:03
hard rock,heavy metal si muzica disco a anilor ´80...pare cam ciudat contrastul dintre primele doua genuri si al treilea dar astea sunt preferintele mele...

cristy1110
17th May 2010, 22:08
Poate graficul asta ii ajuta pe unii cat de cat, e dintr-un documentar superb, Metal - A Headbanger's Journey
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b7/Metal_Genealogy.jpg

acum am vazut graficul asta...
ca fan al muzicii rock nu sunt de acord cu termeni ca pop-metal sau mai stiu eu ce sf-uri mai sunt pe acolo...
am ascultat Judas Priest la greu si in mod sigur nu canta power-metal...la fel si Scorpions...
eu cred ca aia nu au ascultat niciodata Rainbow,Dio sau Accept...
apropo azi sa dus in lumea celor drepti unul dintre cei mari vocalisti pe care ia dat muzica rock:Ronnie Jamed Dio...
RIP -DIO...

Andreea
25th June 2010, 18:02
Mie imi place jazzul, clasica, rock, blues. Muzica po****ra si pop mai rar.
Nu-mi plac manelele.

TheIceMan
25th June 2010, 18:11
la "Electro" includeti Jean Michel Jarre & Vangelis?

pinki
25th June 2010, 19:04
nu, aia e electronica. la mine, cel putin, e o diferenta :D

TheIceMan
25th June 2010, 19:13
si atunci Electro ce e este? da-mi un exemplu reprezentativ... cred ca am votat aiurea :mda:

pinki
25th June 2010, 19:18
http://www.youtube.com/watch?v=5Ve6IrKaLQM&feature=PlayList&p=ED3EA3CE762AFF55&playnext_from=PL&playnext=1&index=2

http://www.youtube.com/watch?v=W2r_l1xLsXk&feature=related


cam asa ceva :)

P.Cornel
8th July 2010, 22:07
Imi place muzica lui Barbu Lautarul.

klausz
27th July 2010, 22:16
Ce este pe la radio (Zu, KissFM) cam astea sunt pe gustul meu

Pedro1984
5th August 2010, 20:05
orice ... depinde de stare si atmosfera :)

Florys
6th August 2010, 12:45
Clasica, rock, folk

dannyr0
6th August 2010, 14:31
house, pop

d_e_l_i_r_a
6th August 2010, 15:44
hmmm ramificatia e mare la mine.... ascult muzica medievala , etno-folk , industrial , rock , metal ( mai putin nu-metal ) , am o pasiune foarte mare pentru muzica traditionala a popoarelor ( in special cele balcanice (serbia si macedonia) , nordice (finlanda si suedia ) si cele din regatul unit (irlanda si scotia ) , dark-wave , muzica avangardista , EBM si lista poate continua pentru ca sub-ramurile genurilor sunt multe si am papat din fiecare cate ceva :) .... uneori ma mai apuca afinitatile pentru cate un jazz fussion dar asta mai rar

urasc : manelele ,laiko ( maneaua greceasca ) , turbo folkul sarbesc si tot ce inseamna muzica cu caracter sub-urban provenit din scursori periferice.... minimalurile , hip-hopul ....cu riscul ca am sa ma fac de ras trebuie sa recunosc , ca notiunea de club music ma depaseste total

irinaidu
6th August 2010, 16:41
stai linistita, cred ca notinuea de club music ii depaseste si pe multi dintre cei care pun muzica in cluburi. pt ca altfel nu se explica infernalul zgomot care se aude in majoritatea cluburilor.

d_e_l_i_r_a
6th August 2010, 17:10
stai linistita, cred ca notinuea de club music ii depaseste si pe multi dintre cei care pun muzica in cluburi. pt ca altfel nu se explica infernalul zgomot care se aude in majoritatea cluburilor.

da ... din pacate si in Serbia ca si in Romania cluburile se confunda cu discotecile ....de fapt amandoua pentru mine sunt acelasi lucru ... iar muzica aceea este cea mai buna spalare de creieri ... 3-4 ore intr-o asemenea ambianta si inseamna ca esti prost daca mai vrei sa cumperi droguri :happy:

irinaidu
7th August 2010, 14:14
mie imi place sa dansez. dar din pacate imi e foarte greu sa gasesc un loc care sa ma faca sa simt ca si vreau sa dansez pe muzica respectiva. ce nu inteleg eu este ca de fapt apropape nimeni nu danseaza in locurile respective. si nu pricep, de ce sa mergi in cluburi daca nu vrei sa dansezi? si de ce sa stau sa ascult o muzica infernala? doar asa ca sa stau in zgomot si fum?
concluzia e ca eu sufar. vreau cluburi cu muzica dansanta, daca se poate sa aiba si aer conditionat sau macar sa se poata respira acolo. si daca stie cineva un loc frumos in constanta , sa-mi spuneti si mie. mai stau o saptamana aici.

virus336
7th August 2010, 14:19
orice gen...mai putin manelele,exceptand ocaziile in care am ceva in bord:))

Fremenul
7th August 2010, 14:49
Imi pare bine sa vad ca 58% au votat ca si mine, ROCK \m/

RaduMihai95
7th August 2010, 14:54
Pop-Rock
Electro:D

stefannn
7th August 2010, 15:13
Mi-e mai usor sa iti zic ce nu ascult .
Manele , lautareasca , religioasa , po****ra

Pedro1984
8th August 2010, 20:30
:yeah:
orice

cata055
10th August 2010, 17:29
cam putini au votat manelele, cred ca le-a fost rusine:))

praf_de_stele
7th September 2010, 22:07
eu ma intreb ce cauta manelele la categoria "muzica"
la fel si alea facute pe calculator si repetate la infinit. house sau ce drac sunt. de-alea de club din care nu intelegi nimic. toata melodia e la fel

alfoon
29th January 2011, 12:50
House, Rap,R&B , Drum'n'Bass, Latino

SuperDumnezeu
28th February 2011, 22:48
Mie imi place ca combin manelele cu hip-hopul.
Uneori Salam ma unge pe suflet.