PDA

View Full Version : Exemplul Care Conteaza!



andrei_cj
12th July 2005, 22:29
Exemplul care contează
Clujenii ăştia ai lui Dorinel chiar m-au uimit. O fi jucat Bilbao cu echipa a doua, dar am remarcat la Tilincă, Jula, Ţurcaş şi la toţi ceilalţi o dorinţă de victorie fantastică, o atitudine pozitivă, o mentalitate profesionistă care au existat la Cluj şi anul trecut, cīnd antrenor era Aurel Şunda, dar care au ieşit parcă mai mult īn evidenţă de cīnd Dorinel Munteanu a semnat cu echipa lui Arpad Paszkany. Am avut impresia că pe teren sīnt 11 jucători de tipul lui Munti, generoşi īn efort, plini de abnegaţie, modeşti īn viaţa de zi cu zi, dar răi pe teren. CFR a avut o imagine occidentală, īn ciuda greşelilor numeroase, dar inerente. Am văzut īn sfīrşit fotbalişti romāni făcīnd presing pīnă la epuizare, respectīndu-şi sarcinile de joc, deposedīnd prin alunecare, atacīnd adversarii la limita regulamentului. Şi, ce-i mai important, au lăsat deoparte lamentările, protestele, simulările, īncercīnd să dea ce e mai bun din ei, e adevărat, cu mijloacele tehnico-tactice pe care le au acum la dispoziţie. Privindu-i pe clujeni cum s-au luptat sīmbătă pe San Mames, ce spirit de sacrificiu extraordinar!, am simţit că şi īn Romānia se poate face treabă dacă eşti organizat, de bună credinţă, dacă ai bun-simţ profesional. Īmi place să cred că a trecut vremea marilor profitori, a oportuniştilor, a “tunurilor” obţinute fără investiţii de preşedinţii de cluburi sau de mici afacerişti care s-au īmbogăţit din fotbal. Sper, totodată, să treacă şi vremea preşedinţilor-huligani, a fotbaliştilor-blătuitori şi a arbitrilor-corupţi. Sīnt convins că la Cluj se va naşte o echipă mare. Oamenii de acolo nu sīnt disperaţi să apară la televizor, nu le place să jignească, vor să facă o treabă cīt mai bună, vor să muncească, să investească şi, bineīnţeles, să aibă rezultate. Esenţial īn toate acestea este şi faptul că ei au reuşit să aducă la club exact omul de care aveau nevoie, pentru că Dorinel Munteanu nu poate fi decīt un exemplu de profesionism.[B]