PDA

View Full Version : Intrebari si raspunsuri despre snooker si biliard



pinki
24th January 2007, 13:50
Incep eu :D

cine stie exact care event-uri sunt cu puncte si care sunt doar cu prize money? in snooker :)

Geografu
24th January 2007, 18:05
In prezent mai sunt doar 2 turnee care sunt doar invitationale ( adica fara puncte,doar cu bani ) - si anume : Pot Black Cup si Masters !!

Bafta....:)

pinki
24th January 2007, 18:35
multumim :D ca aveam o problema :)

Zabriskie
25th January 2007, 06:53
China Open si Malta Cup sunt tot cu bani. Pana anul asta cel putin asa era.

Geografu
25th January 2007, 09:12
China Open si Malta Cup sunt tot cu bani. Pana anul asta cel putin asa era.

De acum 1-2 ani numai sunt turnee invitationale China Open si Malta Cup !

Bafta...:)

dextercioby
25th January 2007, 09:36
Anul trecut era discutia ca fondul de premiere pentru Malta Cup fusese taiat la jumatate si totusi au venit aproape toti jucatorii buni, fiindca turneul era pe puncte.

pinki
25th January 2007, 12:45
eu credeam ca china open nu e pe puncte pt ca stiu ca anul trecut parca ronnie nu s-a mai obosit sa se deplaseze pana acolo :D

Geografu
25th January 2007, 17:46
Anul trecut O'Sullivan nu s-a obosit sa mearga in China pentru ca avea calificari la IPT Pool , in turneul de biliard la care a participat la sfarsitul anului adica.Dar turneul tot pe puncte era !

Bafta...:)

pinki
25th January 2007, 20:16
eu stiam ca i-a fost lene :D dar e mai buna varianta cu biliardul :D

Gino-Antonio
13th February 2007, 16:22
As dori si eu sa stiu unde sunt cluburi de biliard in Bucuresti, daca ma pot in scrie si care sunt taxele lunare. Multumesc anticipat.

pinki
14th February 2007, 12:07
pai sunt mai multe, depinde in ce zona stai tu. totusi, cateva cluburi bune sunt idm, london, texas... dar sunt o gramada. cauta si tu pe net ;)

The_Player
14th February 2007, 13:54
Nu, cel mai bun club din Bucuresti in afara de IDM, este King's Club.

realmadrid.com
18th February 2007, 00:41
King's Club este bestial, atat la biliard si cat la snooker :ok:. Daca sunteti interesati de achizitionarea unui tac, puteti merge acolo.

gaby1528
12th April 2007, 22:36
care este breakul maxim?:d

pinki
12th April 2007, 22:58
147.

gaby1528
13th April 2007, 09:52
stii ca se poate face si un break mai mare?:D

dextercioby
13th April 2007, 10:09
Da, dar este destul de greu sa obtii un free ball cind ai toate cele 15 bile rosii pe masa.

Lover
13th April 2007, 10:47
gaby nu te mai da rotund pe toate sectiunile :D
stim si noi ... da e foarte greu...pentru ca un jucator daca ramane in snooker dupa prima lovitura 100% o sa dea incet spre manunchi, iar daca cumva ramane dupa neagra...nu o sa poata baga neagra, degeaba are free ball. asa ce e cam imposibil ;)

pinki
13th April 2007, 11:29
vai, nu stiam, ce bine ca m-ai luminat tu :P

aici nu vorbim de sf-uri :rolleyes:

teufel09
8th May 2007, 10:21
am si io o intrebare...dak stie cineva vreun site oficial de biliard gen...frbiliard...biliardu ca sport e foarte placut si nu numai...

teufel09
8th May 2007, 10:23
vreau sa aflu cand au loc competitii si unde...clasamente...etc

pinki
8th May 2007, 11:45
din pacate nu pot sa te ajut cu informatii... incearca la international pool ceva... pe unde s-a aventurat si ronnie anu' trecut :D

realmadrid.com
8th May 2007, 12:10
Da, dar este destul de greu sa obtii un free ball cind ai toate cele 15 bile rosii pe masa.

Cel mai mare break maxim, este al lui Tony Drago, 149, trecut si in Guinnes Book, in 1998.

Au mai fost Jamie Burnett in calificarile UK Championship, in octombrie 2004.

Jamie Cope ar fi realizat un 155 la antrenamente in 2005 :D

Crryssty
19th June 2007, 13:28
SALTARE
Stie cineva de unde pot cumpara masa de snooker noua sau SH ???

Crryssty
19th June 2007, 20:27
care sunt dimensiunile unei mese competitionale de snooker ??:D

pinki
20th June 2007, 14:30
eu cred ca are vreo 3m lungime si ceva de genul 1.50 latime... dar nu stiu exact :D

gabrielaTM
16th July 2007, 21:25
salutare:)) ..... eu am gasit destule informati despe mese de snooker pe www.888.com \:D/

Dudubetwin
21st August 2008, 01:21
cine imi poate explica la ce se refera pozitia de "snooker chinezesc" ?

Liviu
21st August 2008, 02:24
cine imi poate explica la ce se refera pozitia de "snooker chinezesc" ?
Nu e un "snooker" prin definitie, adica bila alba nu este ascunsa in spatele altei (altor) bile.
Este pozitia in care desi bila alba are vedere la cea care trebuie jucata in continuare, lovitura este dificila datorita prezentei unei alte bile aproape lipita de cea alba, ce il incomodeaza pe jucator, astfel ca acesta nu mai poate sa execute o lovitura "curata". Spre exemplu joci bila roz dar imediat in spatele bilei obiect, in linie, ai bila neagra - lovitura iti vine "peste mana" si trebuie sa o executi peste bila neagra, in partea superioara a bilei obiect, neputand astfel sa-i imprimi efectul dorit. Sper ca m-am facut inteles. :D

Liviu
21st August 2008, 19:45
Ca sa nu se intelega gresit, pentru ca mai sus am scris bila obiect in loc de bila alba (ora tarzie :D), uite aici o pozitie de snooker "chinezesc", bila ce urmeaza a fi lovita este cea rosie, insa lovitura este ingreunata de bila albastra, aproape lipita de cea alba :

http://img67.imageshack.us/img67/8958/chinesegf4.gif (http://imageshack.us)

r_andrei
19th December 2008, 23:53
am si eu o nelamurire in legatura cu o lovitura ....sa zicem ca esti in snooker si nu vezi direct o bila proprie dar mai ai pe masa 3 bile, anunti ca lovesti una din bile cu manta dar ratezi lovitura ,dar totusi atingi o alta bila proprie ...este faul??? si inca o intrebare : la lovitura combinata sa zicem ce 2 bile sunt lipite si prin lovirea primei bile o poti introduce pe cealalta ,care bila trebuie anuntata?? daca a doua nu este fault deoarece tu practic nu ai reusit sa iti atingi bila obiectiv.astept un raspuns .multumesc

pinki
20th December 2008, 16:36
pai din cate stiu eu, daca dai cu manta si atingi alta bila dar nu o bagi sau ceva de genu' tot e fault ca n-ai atins-o pe aia pe care ai nominalizat=o. iar la lovitura combinata, daca amandoua sunt rosii chiar nu-i pasa nimanui care intra :rasc:

r_andrei
23rd January 2009, 14:54
intrebarile mele erau legate de biliard ,bila 8 nu de snooker .imi cer scuze ca nu am precizat .astept noi lamuriri.multumesc anticipat

pinki
23rd January 2009, 18:17
pai la biliard....


daca sunt alea 2 bile lipite anunti exact ce vrei sa faci, ca sa nu se supere nimeni :D zic eu.
iar cu bila proprie, adica prima intrebare, nu-s vreo experta dar presupun ca daca joci freeball cam e fault.

JJ
15th April 2009, 00:44
Vreau si eu un regulament de 8ball. Jucam in concediu cu niste straini si am avut mai multe divergente de opinie legat de ce se intampla la faulturi.

pinki
15th April 2009, 10:39
nu te pot ajuta, du-te si tu intr-un club de biliard si ciordeste, pardon, citeste unul :D

realmadrid.com
19th April 2009, 17:33
Regulamentul este destul de simplu :D

Din spargere: daca din spargere intra alba, sau iti sare de pe masa, ai free-ball, dar alba poate fi pozitionata in zona de spargere, si poti lovi orice bila care nu se afla in zona respectiva. Dupa ce spargi, indiferent ce bila iti intra, masa este deschisa, iar tu poti sa-ti alegi cu ce bila vrei sa continui...asta daca mai bagi vreo bila dupa :D..daca nu, masa ramane deschisa si adversarul poate juca orice bila.

Iar in rest, se sanctioneaza cu free-ball urmatoarele: in cazul in care nu lovesti bila obiect cu bila alba, daca atingi bila adversarului inainte de bila ta, sau daca bila alba sare de pe masa sau intra intr-un buzunar. Mai este un caz, imediat dupa ce bila alba loveste bila obiect, o bila trebuie sa atinga manta, sau sa intre in buzunar, altfel este free-ball...adica nu se pot da snookere ca la jocul cu acelasi nume, nu poti lovi un pic alba si s-o plasezi in spatele bilei tale, pt ca este foult.

Bila neagra se anunta la fiecare lovitura, poti sa-ti alegi coltul de fiecare data, dar daca iti intra si bila alba, pierzi :D

Si inca ceva..8-ball-ul este un joc cu lovituri anuntate, fiecare lovitura trebuie anuntata..daca anunti intr-un buzunar si bila intra in altul, iti perzi locul la masa.

Cam asta ar fi :ok:

realmadrid.com
19th April 2009, 17:38
am si eu o nelamurire in legatura cu o lovitura ....sa zicem ca esti in snooker si nu vezi direct o bila proprie dar mai ai pe masa 3 bile, anunti ca lovesti una din bile cu manta dar ratezi lovitura ,dar totusi atingi o alta bila proprie ...este faul??? si inca o intrebare : la lovitura combinata sa zicem ce 2 bile sunt lipite si prin lovirea primei bile o poti introduce pe cealalta ,care bila trebuie anuntata?? daca a doua nu este fault deoarece tu practic nu ai reusit sa iti atingi bila obiectiv.astept un raspuns .multumesc

Daca esti in snooker si anunti o anumita bila, dar lovesti alta, nu este foult.

Loviturile combinate nu se anunta, anunti doar ce bila vrei sa intre. Daca bila 10 este lipita de bila 14...si tu vrei bila 14 in buzunar, anunti bila 14, cu toate ca prima oara lovesti bila 10.

PS_sorry pt posturile consecutive :D

janne ahonen
28th January 2010, 21:27
Am un lapsus si asta ma macina,Mai stie cineva cum il chema pe arbitrul de snooker decedat acum vreo 2-3 ani.?/?