PDA

View Full Version : Stanca: "Mi-e rusine ca sunt rapidist"



ronaldinho
12th July 2005, 11:44
După ultimele ţepe date de preşedintele Rapidului mi-e ruşine că sīnt rapidist. Să nu uităm că acest om, Vamă, numărul unu al viceprim-ministrului George Copos īn sectorul "fotbal", a fost el īnsuşi un "politic". Vamă a fost secretar de stat sub guvernul pesedist. La Vamă şi-a exercitat abilităţile. Iată alt conducător luminat, curat ca lacrima, bălăior ca mieluţii pe pajiştea īnverzită - să-ţi dea lacrimile, nu alta - cu care ne-a fericit Pesedeaua. Şi iată că Rapidul, fosta echipă a "feroviarilor", umiliţi şi obidiţi - numită cīndva Locomotiva sau CFR, sau ambele de-odată - o echipă modestă, mereu prigonită şi regulată de trupele militare, de "spurcaţi" cum le numea răposatul tata, a ajuns de ruşine din cauza unui cīine mascat infiltrat īn Giuleşti, pe numele său academic "Vamă". Păcălind un biet jucător, Iordache, īn stilul şmenarilor, acest "Rousseau al căii ferate" pătează o tradiţie bazată pe nişte nume scrise cu sudoare adevărată şi cu muncă, le calcă īn picioare, ca un dinamovist născut plin de ură faţă de giuleşteni, şi tradiţiile lor... ştie mangafaua roşcovană că Baratky, Minunea Blondă, cīnd trebuia să joace contra Venusului, echipa prefectului poliţiei, era băgat la bulău? Păi, ai dreptul, ins de trei parale, să batjocoreşti aceste lucruri sau măcar numele de Baratky? Sau ale celorlalţi: Rafinschi, Costea, Sadowsky, Ghiuriţan, Vintilă Cossini, Bazil Marian, Lengheriu, Moldoveanu; sau Lungu, Michi Mihăilescu, Wetzer III sau Gigi Dungu, Neamţu, Olaru, Fănică Filote, Vasile Copil, Tache Macri, Nae Georgescu, dacă ţi-or spune ceva numele astea?! Sau Dumitriu, Ionescu, Codreanu, Neagu, Manea, al legendarului Răducanu sau al lui nea Tinel Stănescu, ai mata dreptul să le pīngăreşti cu jmecheria-ţi mustăcioasă?
Dle Copos, ce aveţi de gīnd cu vechea reputaţie a Rapidului? şi ce faceţi cu omul acesta care, după umila mea părere de giuleştean - născut, iar nu făcut -, nu mai are ce căuta īn Giuleşti? Nu uitaţi că aţi cumpărat nu numai o echipă, ci şi o istorie imaculată, un pedigree. Clubul mai are şi o recentă faimă a unor alte ţepe īn cazurile Mitriţă de la Electroputere, caz uitat, Dulca, Lobonţ. Pancu, cīnd un om a ajuns la puşcărie. Cu faima asta să ne urască o ţară? Din cea mai iubită echipă sīntem fluieraţi ca iepurii pe cīmp?
Dle Copos, po****ritatea Rapidului e jos. Mai rău, se apropie de ură. Ce am făcut noi să fim urīţi īn ultima vreme? Am luat campionatul cuiva de sub nas? Nu, ne-am bătut singuri! Am furat cu arbitrii, īntr-un campionat de borfaşi, am cumpărat jucători adverşi, să se lase la meciurile cu noi? Nimic din toate acestea! Atunci de ce sīntem urīţi?
Vă spun tot eu. Rapidul a promovat la conducere şi imagine dinamovişti de second-hand ca Vamă acesta, ca Anghelache sau d-alde marketingirea sa Cristian Iancu şi alţi infiltraţi. Au fost īndepărtaţi toţi adevăraţii rapidişti sufletişti: Mihai Zaharia, Mircea Pascu, Ion Langa, Ion Ionescu, Iulian Tudosie, Nae Manea şi mulţi alţii care iubeau culorile alb-vişinii şi ajutau. Sichitiu, om util, cunoscător, a plecat scīrbit, v-o spun eu. Īn locul tuturor venind cine, nişte mercenari?! Ca Vamă. Astfel īncīt, stimate dle Copos, orice s-ar mai īntīmpla la Rapid, cīt mai este ţeparditul de Vamă la acest club eu unul voi continua să nu mai calc īn Giuleşti. Jur!!!..............................PRO SPORT

Ce parere aveti de aceasta declaratie?

don_denver
12th July 2005, 11:53
ce draq de parerea sa mai am. E o vb ca oricine isi are conducatorii care -i merita. Stiu insa ca Dinamo nu il merita pe Borecea si viceversa, Jiji nici gand sa merite Steaua, iar Vama - nu stiu daca e dinamovist sau nu - clar nu trebuia sa fie in fruntea Rapidului. Dar deh, suntem in tara tuturor posibilitatilor. Singura chestie buna la cele doua cluburi in afara de Steaua, e ca ceilalti doi au ceva mai mult bun simt.

fia
12th July 2005, 11:54
Are si partea lui de adevar, dar exagereaza un pic.

rasheedkpenny
12th July 2005, 15:36
Si mie mi se pare la fel... exagereaza pe alocuri. Oricum unele sunt adevarate, altele partial adevarate! Cel mai mult mi-a placut faza cu Sichitiu... scarbit! :drak:

Paul
12th July 2005, 15:40
1) Cine e Stanca asta ? Un ziarist sau o fost glorie a Rapidului..

2) Dinu Vama & Cocos sunt mici copii pe langa JJ sau pe langa Borcea la patat imaginea cluburilor ...
E ceva normal sa semneze un contract pe care sa nu`l respecte...
Sa ne amintim de Borcea care i-a scanat semnatura lui M. Nicolae ... :D

don_denver
12th July 2005, 15:41
Stanca...ziarist..si fan Rapid...George Stanca m-ai precis. Fondatorul sau unul din fondatorii rev VIP, apoi a Super- Vipului etc..

fia
12th July 2005, 15:43
S-a ofticat si el pe ceva (nu i-o fi dat Copos bani de tigari) si a bagat "material". E asa de usor sa arunci cu noroi.

don_denver
12th July 2005, 15:49
Aici fia c-am ai dreptate..Dar nu uita, noroiul face parte din cele 99 de pete pe care le poate scoate un anumit tip de dero..:))

dragosblue
12th July 2005, 19:09
'' Clubul mai are şi o recentă faimă a unor alte ţepe īn cazurile Mitriţă de la Electroputere, caz uitat, Dulca, Lobonţ. Pancu, cīnd un om a ajuns la puşcărie. Cu faima asta să ne urască o ţară? Din cea mai iubită echipă sīntem fluieraţi ca iepurii pe cīmp?
Dle Copos, po****ritatea Rapidului e jos. Mai rău, se apropie de ură. Ce am făcut noi să fim urīţi īn ultima vreme? Am luat campionatul cuiva de sub nas? Nu, ne-am bătut singuri! Am furat cu arbitrii, īntr-un campionat de borfaşi, am cumpărat jucători adverşi, să se lase la meciurile cu noi? Nimic din toate acestea! Atunci de ce sīntem urīţi?
Vă spun tot eu. Rapidul a promovat la conducere şi imagine dinamovişti de second-hand ca Vamă acesta, ca Anghelache sau d-alde marketingirea sa Cristian Iancu şi alţi infiltraţi. Au fost īndepărtaţi toţi adevăraţii rapidişti sufletişti: Mihai Zaharia, Mircea Pascu, Ion Langa, Ion Ionescu, Iulian Tudosie, Nae Manea şi mulţi alţii care iubeau culorile alb-vişinii şi ajutau. Sichitiu, om util, cunoscător, a plecat scīrbit, v-o spun eu. Īn locul tuturor venind cine, nişte mercenari?! Ca Vamă. '' (prosport)

Cred ca aici este problema si faptul ca o echipa iubita si simpatizata peste tot in tara a ajuns sa fie fluierata si urita aproape peste tot, casteaua si dinamo.
A uitat sa mentioneze episodul fecali presedinte!

rasheedkpenny
13th July 2005, 09:18
Probabil in episodul respectiv Stanca a avut ceva de castigat... asa ca nu se pune!

dragosblue
14th July 2005, 03:21
Aici tot Stanca e bagat?
Copos a dat o noua teapa:
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=3778
RUSINE, ati ajuns ca javrele!!!

rasheedkpenny
14th July 2005, 12:06
Cum ar fi mai dragosblue sa nu mai faci tu astfel de comparatii? Hmm? La ce conducatori a avut Craiova (vezi Netoiu si Staicu) nu cred ca ar fi cazul sa vorbesti. Oricum, pana la Dinamo mai e cale lunga de batut! :drak:

ieppy
14th July 2005, 12:19
ba pardon, noi cand e vorba sa dam bani, ii dam. Ori la voi cazurile pancu, lobontz, dulca, acum dica sau iordache sunt la oridinea zilei. :D

dragosblue
14th July 2005, 15:24
Cum ar fi mai dragosblue sa nu mai faci tu astfel de comparatii? Hmm? La ce conducatori a avut Craiova (vezi Netoiu si Staicu) nu cred ca ar fi cazul sa vorbesti. Oricum, pana la Dinamo mai e cale lunga de batut! :drak:
Trebuie inceput undeva, nu-i poti "bate" pe dinamovisti cu una cu doua.

In ce-i priveste pe cei doi militieni fosti proprietari ai Stiintei, ai dreptate ca au fost de kkt, dar nu ii apar. Asta nu inseamna ca n-am voie sa scriu aici, nu?

rasheedkpenny
18th July 2005, 11:10
De acord! Poti sa scrii, dar sa nu faci valuri! :) "Marea" e destul de linistita pe aici. :P

b3bito
5th November 2005, 13:19
Pei Cui Nu Iar Fi Rusine Sa Tina Cu Rapidu?mie Mi-ar Fi Rusine

inter
5th November 2005, 13:21
"buna dimineata" te trezisi ?:drak:

Sunchase
5th November 2005, 17:32
E solo rau. Cum e in intuneric bebito ?:(

Toreador_24
18th December 2005, 01:18
ar trebuii sa va fie rusine ca sunteti rapidisti intradevar cand ati venit la Constanta .. nu stiati pe unde sa mai fugiti la inceputul meciului ! daca nu erau jandarmii erati linsatzi ! ...suntetzi penibili...

EyeKyu
15th February 2006, 08:05
Domnule Toreador ce legatura are articulul cu ceea ce spui u? Si 2 la mana de ce atata lauda in violentza? Ar trebuii sa judeci un pic inainte de a posta. Scz off topic-ul.
On topic: Da intradevar avem conducatori cu care ne e rusine, dar ei nu pot pata dragostea ce o port pt culorile acestui club si daca ne uitam mai atent vedem cam aceasi chestie la toate cluburile din romania, jucatori neplatitzi, smecherii, politicienii implicatzi in fotbal si multa multa mizerie.

Sunchase
15th February 2006, 09:02
Stanca e rapidist vechi.. din pacate cred ca a gresit putin exprimarea in acel articol

pytzy
15th September 2006, 16:58
Tot ce se poate sa-l fi suparat ceva altfel nu scria acel articol mai mult ca sigur mai ales G.Stanca . Pana la urma adevarul se afla la 'mijloc'(oare).

Datenshi
15th September 2006, 17:59
:D. Te-ai apucat sa dezgropi thread-uri?

pytzy
16th September 2006, 12:09
Nu neaparat, dar mi sa parut interesant. Oare ce la facut sa spuna asta.

Datenshi
16th September 2006, 12:45
A fost un semnal de alarma. Asa cum ar trebui cineva sa iasa acum si sa zica ceva de rahatul ala de melodie pe care au bagat-o la statie. Sau ca principala preocupare a lui Maladarasanu cand a intrat pe teren a fost sa injure Steaua. O mare parte dintre jucatoriii de acum fac de ras numele echipei, ar trebui bagati urgent in sedinte.

pytzy
16th September 2006, 21:24
Ar trebui sa vada interesele ecjipei. Dar cateodata(si nu sunt de acord cu acest lucru) nu fac lucrul asta mai rau ii fac acesteia. Cei de la club ar trebui sa le atraga atentia, nu sa-i lase sa strice imaginea clubului si a suporterilor.

proton
3rd October 2006, 02:31
Nici eu nu calc prin Giulesti si nu se supara nimeni, sunt curios in cazul lui daca o sa se supere cineva ori s-a suparat el ca vacarul pe sat.

BlahBluh
5th October 2006, 17:43
Ar trebui sa vada interesele ecjipei. Dar cateodata(si nu sunt de acord cu acest lucru) nu fac lucrul asta mai rau ii fac acesteia. Cei de la club ar trebui sa le atraga atentia, nu sa-i lase sa strice imaginea clubului si a suporterilor.


Ce limbaj de lemn...

Hard
5th October 2006, 19:19
are dreptate stancu asta...

pytzy
6th October 2006, 10:05
Ce limbaj de lemn...

Adica 'BlahBluh' ? Ce ti se pare "de lemn" ?

BlahBluh
6th October 2006, 15:35
Adica nu spui nimic, faci niste afirmatii vagi.

Sezione
6th October 2006, 23:15
Pei Cui Nu Iar Fi Rusine Sa Tina Cu Rapidu?mie Mi-ar Fi Rusine

Si mie sa imi fie limba romana atat de straina ca si tie!!!:rosu:


ar trebuii sa va fie rusine ca sunteti rapidisti intradevar cand ati venit la Constanta .. nu stiati pe unde sa mai fugiti la inceputul meciului ! daca nu erau jandarmii erati linsatzi ! ...suntetzi penibili...

???? Cu ce okazie pe aici Senor ???


Cum ar fi mai dragosblue sa nu mai faci tu astfel de comparatii? Hmm? La ce conducatori a avut Craiova (vezi Netoiu si Staicu) nu cred ca ar fi cazul sa vorbesti. Oricum, pana la Dinamo mai e cale lunga de batut! :drak:

SA subliniem : A AVUT !!! Aici nu fac purici JAVRELE!!!!!!!

Datenshi
10th October 2006, 12:30
Sezione, posturile acelea citate erau din 1900 toamna. Fii si tu atent.

chipy_1923
23rd January 2007, 11:47
ar trebuii sa va fie rusine ca sunteti rapidisti intradevar cand ati venit la Constanta .. nu stiati pe unde sa mai fugiti la inceputul meciului ! daca nu erau jandarmii erati linsatzi ! ...suntetzi penibili...

auzi ma viteazule..dar cand vin stelistii la Constanta..p-aia d c nu ii alergati?aaaa pt. ca sunteti niste sclavi mascati ca suporterii ai Farului si de fapt prima voastra echipa e Steaua...la fel ca fostul vostru sef de galerie...:jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :headbang: :headbang: :headbang: ..ce sa cer de la oameni ca tine...

chipy_1923
23rd January 2007, 11:53
Stanca asta dc era rapidist adevarat,nu ar fi zis vreodata ca ii e rusine cu acest lucru...ar fi trebuit sa se exprime corect..ca ii e rusine cu oamenii din conducerea Rapidului...asta e altceva..mai e si ziarist..
sper sa nu mai avem la conducere javre din astea deghizate..cum a fost Vama..din cauza lor si a atitudinii unor jucatori..am ajuns sa fim fluierati pe multe stadioane...mai avem putin si depasim pe Dinamo...