PDA

View Full Version : Poll: Flag/touch sau contact football, in primul meci



mtfk
23rd January 2007, 23:50
Cum vreti sa jucam primul meci de f.a. din ro?
Flag/touch sau contact football

(la contact nu tre sa placati cum fac in madden sau in nfl, placati in asa hal incat ca adversaru sa mai poata juca in continuare)

Th3W34p0N
28th January 2007, 05:13
contact clar....altfel nu mai are nici un farmec :cool:

Seahawk
28th January 2007, 06:29
Tin minte cand am inceput sa practic sportul asta...
Primele 4 meciuri am jucat ca wide receiver, am reusit 3 td'uri insa am avut umarul dislocat si entorsa...
Dupa aceea pe finele sezonului am avut probleme si cu genunchiul...
Asa ca nu stiu cat de indicat ar fi sa jucati "contact"...

Chiar daca spuneti ca incercati sa mentineti "contactul" in limitele normale, se pot ivi accidentari oricum...

Acum 2 saptamani am jucat un "pick-up" game cu baietii aici in parc...asa de "relaxare" si unul dintre noi s-a rupt cu dubla fractura de tibie si peroneu...

Asa ca trebuie in primul si in primul rand sa aveti grija de integritatea voastra...
Eu unul n-as juca full contact fara echipament...



Si stiu ce gandesc unii : "eh rugby se joaca fara echipament" insa aici e altceva...una e sa-l lovesti pe un receiver care alearga si e cu ochii pe minge si saracul n-are echipament... si alta e sa-i lovesti pe unii care tot ataca pozitional (de la stanga la dreapta)...

Asta e marea diferenta intre rugby si football.. Football`ul e pur si simplu "vertical".


Insa daca vreti, "Aussie Football" ... o nebunie de sport.. Acela cred ca este practic cel mai periculos sport din lume. Acolo nu exista echipamente... se joaca full contact si daca nu ma insel ai voie sa pasezi in fata.
(Vorbesc de fotbal australian...un sport derivat din rugby si fotbal american...insa care se joaca pe un stadion mai degraba cu o forma de cerc)

codrutc
28th January 2007, 09:51
Eu nu am jucat fotbal niciodata, dar cred ca nu as avea curaj nici sa alerg cu mingea si sa ma loveasca unul, cu atat mai mult sa incerc sa o prind si sa vina unul in viteza sa ma spulbere. :)

r0bby
28th January 2007, 10:18
Eu va recomand la primul antrenament flag/touch.Sunt unele diferente mari sau mai mici de gabarit intre voi.Concluziile le trageti voi cu ce sar putea intampla daca sare unul de 100 si ceva de kilograme pe unul de 60.

eNt
28th January 2007, 11:30
Nu conteaza cum.Vreau doar sa joc!

r0bby
28th January 2007, 11:54
Uite,tu vrei sa joci insa altii care o sa vina nu stiu in totalitate regulile si basicul acestui sport asa ca va fi dificil inca din primul antrenament sa jucati normal.

Paddy
28th January 2007, 12:56
Joc de 3 ani sporul asta si iti recunosc ca e al naibii de greu sa plachezi corect.Asa ca dak jucam flag sau contact nu va fi mare diferenta,dar eu prefer contact.

eNt
28th January 2007, 13:01
Singurul mod in care o sa ajungi sa te cunosti si sa ai incredere in cel de langa tine este sa ii sti limitele si de ce este capabil si mai ales ale tale.Acest mod este sa joci contact.

Seahawk
29th January 2007, 06:41
Si tineti minte la inceputul meciului sa enumerati toate regulile jocului... Eventual traducetzile de pe net...
Sa fiti siguri ca toata lumea stie despre ce este vorba..

r0bby
29th January 2007, 10:24
Care reguli Seahawk cele de flag sau de contact?

Seahawk
29th January 2007, 11:24
Pai ce veti juca voi. Ma refer la regulile generale ale jocului :)

georgebz
29th January 2007, 11:30
pai regulile generale chiar si mai multe sunt disponibile aici : http://www.fotbal-american.go.ro/reguli.htm


Cat de curand sper sa le pun si pe cele da Flag Football

mtfk
29th January 2007, 19:54
din cate am inteles p mess, unele pers nu vor sa joace contact..iar dak ar fi sa jucam flag, cei masivi (lm,lb) nu prea vor avea c fc..ca flagu tine mai mult d viteza. si astfel o sa combinam flag cu contact

uitati cum vom juca:
-placajul prin flag se va face numa la qb, wr, rb (dak rb doreste sa fie placat prin contact, no problem, va castiga mai multi yarzi asa, dar sar putea sa aibe niste accidentari)
-prin contact se va face la linemeni si fb (fb este un om mare care nu are asa viteza, deci e absurd sa ii se faca placaj prin flag, se pierd yarzi)
astfel cei din aparare pot face placaj si prin contact si prin flag, iar cei din atac vor fi salvati si nu vor fi daramati la pamant de cei masivi.

(acest lucru mai e postat si in "viitoarea echipa de f.a. din ro)