PDA

View Full Version : Stirile sportive la Tv



rox
8th July 2005, 15:33
De atata vreme stirile sportive la televizor sunt acaparate de informatii mai mult sau mai putin interesante despre fotbal si k1.
Stirile cu adevarat importante despre performante sportive s-au pierdut pe drum sau au aparut la sfarsit de buletin sportiv, la 'alte stiri'.
Asta se intampla sau pentru ca ziaristii nu afla aceste informatii din lipsa de interes sau comoditate sau au realizat ca publicul roman nu doreste alte informatii.
Eu cred ca este putin din fiecare. Dar televiziunea ar trebui macar sa incerce sa educe publicul.
Problema este ca acum, cand campionatul intern de fotbal s-a terminat si ar avea timpul necesar pentru asemenea stiri, ei prezinta mondenitati despre jucatori si apoi parerea tuturor oamenilor pe care-i intalnesc despre aceste stiri.
si aici ar trebui sa se faca o triere a informatiilor prezentate si a persoanelor care prezinta aceste informatii.
Poate cei care realizeaza buletinele de stiri ar trebui sa se uite la stirile sportive de la alte televiziuni, de exemplu euronews si cnn pentru a vedea informatiile prezentate si modul in care se prezinta acestea. Nu am inclus aici eurosport, pentru ca ei sunt in alta categorie.
Consider ca in momentul de fata din punct de vedere al valorii si al actualitatii fotbalul este unul din cel mai putin importante sporturi din Romania. Chiar daca exista foarte multi suporteri ai echipelor de fotbal, ar trebui sa se faca o distinctie clara intre stiri si emisiunile dedicate campionatului de fotbal si echipelor din divizia A.
Cat despre K1, cred ca aceasta promovare se face pentru ca toate televiziunile transmit astfel de competitii.
Cred ca televiziunile de la noi pot sa-si imbunatateasca jurnalele de stiri sportive si cred ca acest lucru ar fi spre binele tuturor celor care iubesc sportul.

Utilizator
18th July 2005, 21:09
ar fi o masura fireasca cu care sunt de acord 100%.
Dar:
- cine sa educe publicul? cei care redacteaza si prezinta stiri sportive nu sunt atrasi de alte sporturi si nu le vor baga in seama daca nu va fi cerere imediata din motive de rating.
- publicul roman, datorita nivelului de trai, s-a cam distantat de orice fel de sport, va fi cam greu sa-l convingi sa se uite la altceva. In tarile civilizate clasa medie merge in mod firesc sa practice un sport (sau lectii de dans sau orice alta forma de miscare) pentru a se intretine. isi permit sa faca ceva si pentru ei, au si bani si unde si cand.

rox
20th July 2005, 14:56
Cred ca weekendul trecut, nu-mi amintesc exact ziua, la stirile sportive de la Europa FM s-a prezentat situatia din Turul Frantei. Eu, incantata am ascultat si m-am minunat. Am auzit cum ca LOUIS Armstrong este favorit si in acest an, dupa ce a castigat ultimele 6 editii ale competitiei.
Eu am cam renuntat la stirile sportive. Le evit pe cat pot, de fapt.
Dar e trist si e pacat ca nimeni nu face nimic.