PDA

View Full Version : Hillary Clinton - viitorul presedinte al SUA?



Elphax
22nd January 2007, 11:05
Hillary Clinton si-a lansat candidatura din partea democratilor, ea poate fi primul presedinte femeie al SUA. Dupa moda de presedinti tata-fiu, urmeaza cea sot-sotie.

Ramane de vazut cine va fi contracandidat.
Interesanta ar fi varianta Condoleeza Rice :D


http://www.gandul.info/articol_27521/hillary_clinton_s_a_lansat_oficial_in_cursa_pentru _casa_alba.html

relansat
22nd January 2007, 11:17
Cred ca ai baut ... nicio sansa sa iasa mujerea presedinte ... americanii sunt misogini, sanse foarte mici.

Kainsashiki
22nd January 2007, 11:19
cred ca contracandidatul va fi David Beckham. daca si arnold a ajuns guvernator in state nu m-ar mira. am vazut ieri filmul idiocracy, li se potriveste foarte bine americanilor.

JJ
22nd January 2007, 12:53
Poate e vs. fata lui Bush, aia alcoolica.

georg40
22nd January 2007, 13:05
cred ca contracandidatul va fi David Beckham. daca si arnold a ajuns guvernator in state nu m-ar mira. am vazut ieri filmul idiocracy, li se potriveste foarte bine americanilor.

Ca gluma merge, numai ca presedinte, spre deosebire de guvernator (Arnold ) poate fi doar unul/una american/a get-beget.


Este drept ca americanii sunt conservativi si bigoti, chiar peste ceea ce se poate numi normal, dar experienta cu Bush le-a mai deschis ochii. Bill Clinton a predat o economie sanatoasa cu un buget echilibrat,iar cow-boy-ul din Texas a dus tara de rapa. Asta o vede si orbul...
Un succes din partea doamnei Clinton n-ar mai fi o surpriza.Ea este o speranta !

TheIceMan
22nd January 2007, 18:55
Am votat NU, dar nu din motivul pus mai sus, ci pentru ca cred ca viitorul presedinte va fii tot Republican, pe cand Mrs. Clinton ar candida de la Democrati.

Utilizator
22nd January 2007, 19:03
are sanse, americanii sunt mai putin misogini decat noi. deja au avut secretari de stat la externe femei: Allbright si Rice. Asta spune multe, e a doua pozitie ca importanta in administratia americana.

nu cred ca republicanii mai pot castiga dupa administratia W. Bush.

Hillary e senator ales pentru a doua oara in statul NY si are destula simpatie dupa 'intelegerea' acordata sotului in afacerea Levinsky. In plus se pare ca e mai bun politician decat Bill Clinton.

dj_jaxxx
22nd January 2007, 19:28
Americanii nu vor vota niciodat o femeia la presidentie. La cat de sexisti sunt ei cand e vorba e orice pozitie mai importanta intr-o companie mai mare...

Atata timp cat femeile sunt platite mai putin decat barbatii pt aceeasi munca...nu o sa fie niciodata o femeie presedinte.

TheIceMan
22nd January 2007, 19:37
La cat de sexisti sunt ei cand e vorba e orice pozitie mai importanta intr-o companie mai mare

Ei, nu-i chiar asa, desi majoritar pe functii babane sunt brbatii, dar uite aici exemplul Carly Fiorina foata CEO & President la HP, primul ex. ce imi vine in minte:
http://en.wikipedia.org/wiki/Carly_Fiorina

Pe de alta parte, bunul Dumnezeu asa a stabilit, ca femeile sa fie mame sa aiba grija de cei mici, si apoi de afaceri...

Mai avem exemple, Canada inca are o regina nu rege, care este reprezentata de un guvernator general care ultimii 2 au fost doua femei, Adrienne Clarkson si actula Michaele Jean, mai in anii '90 am avut si o prim-ministra Kim Campbell inaintea lui Chretien.
Ce sa mai zic de Margaret Thatcher?
Nu, eu nu cred ca este vorba daca va ajunge sau nu pentru ca este femeie, nu vad deloc un impediment in asta. Toata treaba este pe cine vor americanii la putere, si ma tem ca vor o continuare a politicii republicanilor.

dj_jaxxx
22nd January 2007, 20:17
Exact, poti sa le numeri pe degete. Fiorina a fost fortata sa-si dea demisia pt ca "board of directors" nu a fost de acord cu deciziile ei, sau asta e povestea oficiala. Guvernatorul general in Canada nu face nimic, nu ia nicio decizie importanta, este considerata a fi o pozitie protocolara, ca sa se pastreze traditia. Intradevar Margaret Thacher a avut mare succes in Anglia, insa discutam despre SUA acum.

Daca va ajunge o femeie presedinte vreodata in America, va fi asasinata ca si Kennedy, ca doar o sa fie o gramada de volutari care sunt gata sa-si dea viata numa sa nu fie presedintele o femeie.

Utilizator
22nd January 2007, 20:25
Daca va ajunge o femeie presedinte vreodata in America, va fi asasinata ca si Kennedy, ca doar o sa fie o gramada de volutari care sunt gata sa-si dea viata numa sa nu fie presedintele o femeie.


de unde stii asta???? si de ce ma rog, care ar fi problema aia asa de mare?

TheIceMan
22nd January 2007, 20:35
Docamdata sa vedem daca castiga nominalizarea in interiorul partidului Democrat, se pare ca in randul democratilor se bucura de 41% po****ritate, vezi in josul articolului. Deci nu este exclus, eu inca sustin ca chestia misogina nu isi are rostul aici, ci efectiv conteaza ce politica vor americanii continuarea republicanilor sau o schimbare spre stanga cu democratii.

Ce te faci daca Ms. Clinton va fi candidata Democratilor si la Republicani va candida actuala Secretary of State Condoleezza Rice?
Unde mai are loc discutia ca nu se vrea o femeie ?



Clinton's still the one to beat in crowded field of Democrats

PAUL KORING

WASHINGTON -- New Mexico Governor Bill Richardson announced yesterday that he was joining the suddenly crowded field of Democrat hopefuls seeking the U.S. presidency in 2008, adding his name to those challenging Hillary Clinton's commanding lead.

The New York senator and former first lady announced Saturday to no one's surprise that "I'm in and I'm in to win."

"I'm beginning a conversation with you, with America," Ms. Clinton said in launching her bid. "Let's talk. Let's chat. The conversation in Washington has been just a little one-sided lately."

For months, the political chattering classes have been talking about whether a majority of Americans are ready for a woman as commander-in-chief and whether Ms. Clinton, a polarizing figure during her husband's presidency, can find support beyond Democrats.

Mr. Richardson would seem a naturally powerful alternative. The Hispanic governor of a fast-growing southern state gained domestic and international political experience in Bill Clinton's administration as energy secretary and ambassador to the United Nations. His announcement yesterday, however, was overshadowed by Ms. Clinton's a day earlier.

Even leading Republicans -- some perhaps secretly enchanted by the prospect of running against a woman and a Clinton in 2008 -- were openly saying that unless she stumbles terribly, Ms. Clinton's lead in the race for the Democrat nomination is unassailable.

"She and her husband are the most formidable pair of politicians in America," said Newt Gingrich, the former Republican speaker of the House of Representatives and a rumoured presidential contender for his own party. "She is ahead in every poll. She can raise far more resources than any other Democrat, probably raise more resources than all the other Democrats combined."

Ms. Clinton has amassed a formidable war chest and her campaign team is considered to include the savviest Democrat operatives in the country. Although the race hasn't formally started, she is backed by more than 40 per cent of Democrat voters in recent polls, more than twice as many betting on Barack Obama, the black Illinois senator currently in second place.

So far, the lengthening list of Democrat hopefuls who sense Republican weakness in 2008 given the ongoing bloodletting in Iraq and the deepening disapproval of President George W. Bush also includes Delaware Senator Joseph Biden; Christopher Dodd of Connecticut; John Edwards, the Democrat vice-presidential candidate in 2004; Congressman Dennis Kucinich of Ohio; former Iowa governor Tom Vilsack; and former Alaska senator Mike Gravel.

Many of them acknowledge that Ms. Clinton far outdistances them in terms of money, organization and, crucially, name recognition. But they also point out that it remains early in the process.

"She's incredibly formidable and has got to be the front-runner and the odds-on pick right now," Mr. Biden said yesterday. "But this is a marathon. There's a long way to go. . . . There's a lot of us out there that are known but in a sense not known, and we're going to make our best case."

Being in front also makes Ms. Clinton the prime target and some critics suggest her strength in national polls masks weakness in key states such as Iowa and New Hampshire, where early primaries can make or break candidates.

"I think she's got real vulnerabilities," said William Kristol, the conservative editor of the influential Weekly Standard. "There are obvious candidates -- Obama, Al Gore -- who have been consistently against the Iraq war, Senator Clinton hasn't been."

If the war proves pivotal among Democrat party faithful, then Ms. Clinton's lead could evaporate. That would throw the race wide open and favour outsiders, those who weren't in Congress when Ms. Clinton among others voted to authorize the use force to topple Saddam Hussein's regime.

Mr. Richardson is among those seeking to wear the mantle of the Clinton era but disown the war. "The next president must be able to get us out of Iraq, must be able to restore America's international standing," he said yesterday in making his announcement. "The next president must be able to make us energy independent, must be able to make schools better, to create jobs . . . to get that done you need real-life experience."

Some analysts believe the timing of Ms. Clinton's announcement, squeezed between Mr. Obama's, which created a huge media stir, and Mr. Bush's pivotal State of the Union address tomorrow, was an indicator of vulnerability.

"It's not surprising that she would announce now," said Josephine Hearn, an analyst with Politico.com, a website covering Washington politics that will launch tomorrow. "Obama announced earlier in the week. I think there was pressure there to answer him in some way. Also, it puts her on the national stage right before the State of the Union address. She wants to be able to engage the President on that."

The race for the White House

A recent poll of Democrats in the United States shows U. S. Senator Hillary Rodham Clinton with a commanding lead in the race to be the 2008 Democratic nominee for president.

Hillary Clinton 41%

Barack Obama 17%

John Edwards 11%

* Al Gore 10%

* John Kerry 8%

Other / Don't know 7%

Joe Biden 3%

Bill Richardson 1%

Dennis Kucinich 1%

* Not yet declared as candidates NOTE: Pie does not add up to 100 per cent because of rounding

SOURCE: ABC/ WASHINGTON POST RICHARD JOHNSON/ THE GLOBE AND MAIL

http://www.theglobeandmail.com/servlet/story/LAC.20070122.DEMOCRATS22/TPStory/TPInternational/America/

YoYoyOi
22nd January 2007, 20:36
oricat de deschisi spre nou ar fi americanii, oricat de corecti, de democrati sau de nemisogini ar fi, Hillary n-o sa ajunga presedinte nici daca ar mai trai 10 vieti.

dj_jaxxx
22nd January 2007, 20:43
de unde stii asta???? si de ce ma rog, care ar fi problema aia asa de mare?

Normal ca nu stiu asta. Incerc doar sa privesc lucurile din puntul de vedere a unui senator sau CEO sau banchier american. Daca presedintele este o femeie, mai ales daca e Clinton, la revedere Iraq, Afganistan, etc. Pe urma vor pune presiune pe toate companiile sa aiba mai multe femei pe pozitiile de baza. Modelul american din anii 40-50 in care femeia nu lucra si decat statea acasa inca este la putere in SUA, insa sub alta forma. Inca se face misto de femeile care intra in armata si sa nu mai zic ce taraboi a fost cand o femeie s-a facut pilot de curse si s-a bagat in randul barbatilor.

TheIceMan
22nd January 2007, 20:53
Daca presedintele este o femeie, mai ales daca e Clinton, la revedere Iraq, Afganistan, etc.

Pardon, corect este asa: "Daca presedintele este un democrat, mai ales daca e Clinton, la revedere Iraq, Afganistan, etc."

Nu are nici o legatura cu sexul persoanei.

Pe de alta parte si in cadrul republicanilor sunt voci care vor acelasi lucru, out of wars, si s-ar putea intampla la fel si cu un viitor presedite republican.

Cert este ca se vor retrage, dar cum propunea Kerry acum 2 ani era o retragere brusca de pe azi pe maine. In schimb Bush nu da semne sa se grabeasca cu asta. Sa vedem discurul de maine, foarte important.

Elphax
23rd January 2007, 15:11
Obama tocmai s-a dus, l-au dovedit ca a facut o scoala islamica - sanse ZERO !

si nu cred ca republicanii au sanse la alegeri ...

Utilizator
23rd January 2007, 16:21
Eu spun ca Hillary va fi desemnata drept candidat de catre democrati si ca daca nu se intampla ceva deosebit pana la alegeri va ajunge prima femeie presedinte al SUA.

herculis
23rd January 2007, 17:10
Hillary are toate sansele sa cistige primarele, si sa fie nominalizata din partea democratilor.
Dar figura ei polarizeaza, si va atrage multe voturi negative.

Doamna Clinton incearca de mai multa vreme sa abordeze o pozitie centrista, care sa o faca acceptabila in ochii unei mase mai largi din electorat.

Candidatura ei poate reprezenta una din putinele sanse ale republicanilor de a pastra Casa Alba, si cind spun asta nu iau in considerare ca este femeie. Iertati-mi comparatia, ca si cum ar candida Geoana impotriva lui Basescu.

O doamna care poate deveni un presedinte american excelent este Mrs Rice. Insa sa vedem cum vor sta lucrurile in 2008 sau 2012.

dj_jaxxx
23rd January 2007, 17:18
Oricum, desi sustin ideea ca o sa fie aproape imposibil pt o femeie sa fie presedinte in state...m-ar bucura daca s-ar intampla. Daca unul dintre candidati va fi o femeie, cred ca va fi alegerea cea mai urmarita si la care se va vota cel mai mult din istoria americii. Poate ma insel, insa eu vad asta ca un eveniment istoric de mare importanta pentru asa zisii "lideri" ai lumii.

BAK
23rd January 2007, 18:17
i dont want a damn woman to be the president....insa in situatia de fatza, oricine va fi ales de la democrati, acela va castiga alegerile, chiar si daca acea persoana se va numi hillary....in generl sudul va vota in continuare cu republicanii, insa all freedom of speech supporters vor vota cu o femeie.....pacat....... rick perry for president....
de pe wikipedia
"In 2005 Texas had a gross state product of $982.4 billion, the second highest in the U.S. after California, after recently surpassing New York state"
"As of 2006, Texas, for the first time, has more Fortune 500 company headquarters (56) than any other state "
omul face o treaba buna.....

TheIceMan
23rd January 2007, 18:52
Oricum, desi sustin ideea ca o sa fie aproape imposibil pt o femeie sa fie presedinte in state...m-ar bucura daca s-ar intampla. Daca unul dintre candidati va fi o femeie, cred ca va fi alegerea cea mai urmarita si la care se va vota cel mai mult din istoria americii. Poate ma insel, insa eu vad asta ca un eveniment istoric de mare importanta pentru asa zisii "lideri" ai lumii.

Absolut ca ar fi istoric, si cred ca previziutea ta referitoare la numarul votantilor este foarte adevarata.
Dar daca ar fi doua femei candidate? Clinton (D) vs. Rice (R)? Atunci sa vezi circ :)

BAK
23rd January 2007, 23:08
nu , eu nu am vrut decat sa subliniez ideea predominanta de aici.stii tu ce am scris mai sus....nu am vrut sa jignesc.era un fel de citatie....trebuia sa pun ghilimele si accentul de sud...din pacate cand scrii e cam greu.....

TheIceMan
23rd January 2007, 23:43
nu , eu nu am vrut decat sa subliniez ideea predominanta de aici.stii tu ce am scris mai sus....nu am vrut sa jignesc.era un fel de citatie....trebuia sa pun ghilimele si accentul de sud...din pacate cand scrii e cam greu.....

Da, daca ai fi pus ghilimele poate nu aveam nici o obiectie.

Elphax
24th January 2007, 17:38
modereaza daca nu iti place ;)

BAK
24th January 2007, 19:34
faza comica este ca si unele femei nu vor o femeie presedinte.........

Elphax
25th January 2007, 14:14
pai normal , nici mie nu imi place sa vad barbati cum spala pe jos, taie ceapa, etc.

:ras-plans:

va amintiti cand a vrut PD sa puna primar de sector femeie? si a iesit Ontanu de la PSD . Atunci Vanghelie ar fi fost singurul primar de sector PSD daca nu facea Basescu greseala ...

Utilizator
25th January 2007, 15:48
Mi se pare cam aiurea sa nu votezi un prezidentiabil din cauza ca e femeie. E si un pic stupid si pagubos, practic iti dai votul pe alte considerente decat capacitatea respectivului candidat de a conduce cum se cuvine o tara.

La noi ma rog, e de inteles, conform unui studiu recent suntem printre cele mai misogine popoare, avem inca viziuni cu femeia la cratita, la spalat si facut copii. Asta si din cauza ca pe alte meleaguri mai evoluate lumea nu prea mai afuma oalele pe acasa gatind non-stop, nu exista campania traditionala la noi de pus muraturi toamna, iar spalatul rufelor se executa peste tot cu masina automata in care n-ai decat sa-ti arunci boarfele soioase si sa pui un pic de detergent ca restul stie obiectul. Chit ca si altii consuma alcoale in general nu prea au multi expresia cu facut copii la betie, un fel de semi-viol cu el turta dupa ce-a baut cu baietii 'tarii' la iesirea din fabrica si cu ea deja obisnuita cu ideea ca 'sotul aduce banii in casa iar datoria femeii e sa indure si sa toarne plozi'. Sper sa ne treaca repede metalitatea asta si sa incepem sa aprecem oamenii dupa cat de valorosi sunt si nu dupa numarul de gauri.
Americanii cat de conservatori ar fi ei ca natie au avut o Rice (si cetatean afro-american pe deasupra), o Allbright si madam Clinton e deja senator vechi de NY si cotata cu 41% la alegerile din Partidul Democrat (era sa scriu PD dar am evitat greseala :)). Niciuna dintre aceste doamne nu se poate compara cu o Elena Udrea de la noi de ex. Sa nu uitam ca si la noi avem o Macovei, chiar si Boagiu, femei care au dovedit ca sunt destul de aproape de performantele masculilor ce conduc ministere, ba chiar poate o tzara peste ce au produs multi dintre ei.

Elphax
25th January 2007, 15:55
Lasa ca la noi e bine, sa vezi ce e in tarile islamice ...

Utilizator
25th January 2007, 16:10
pai si noi cu cine ne comparam? cu islamistii, cu triburile africane, cu primatele? nu prea ne onoreaza treaba...:)

Ar trebui sa cam renuntam la consolari d'astea palide ca mai exista unii mai amarati sau mai tantalai decat noi. De ex. era chiar amuzant cat de bine ne simteam cu bulgarii ducand-o mai rau ca noi, de parca aste ne oferea noua ceva bunastare in plus. Cum au inceput sa ne mai intreaca la anumite capitole pana si bulgarii, cum ne-a crescut tensiunea. Chiar m-as bucura sa se dezvolte bulgarii in rtim accelerat, asta ne-ar mobiliza si pe noi mai tare :D

La fel si cu femeile la conducere: daca iese Hillary in SUA ia sa vezi cum se schimba automat parerile si pe la noi. Deja e Merkel in Germania si s-ar putea sa fie si Royal in Franta. Va dati seama ce schimbare o sa fie la noi cand vom avea un presedinte sau prim-ministru ce nu se va mai lauda cu cate oua are el, 100% va fi fara chelie si nu se va mai putea da mare cu rezistenta la shprituri, cu dansat cu ansambluri de tziganci pe litoral samd? Dintr-o data se intrunesc premize nebanuite de a pune osul la treaba fara populismele traditionale de pana acum. :D

Elphax
25th January 2007, 16:12
pai ar fi foarte bine sa iasa o femeie, macar sa le mai dea peste nas la bosorogii aia din senat si camera reprez.

urmeaza o femeie la conducere in organismele UE si gata revolutia

Utilizator
25th January 2007, 16:39
Pai in Comisia europeana sunt vreo 8 din 27 de comisari (una e si vicepresedinte). In Anglia a fost doamna Thatcher cu ceva ani in urma (supranumita 'Doamna de fier'), la nemti e Merkel, la francezi s-ar putea sa fie o femeie, regine sunt vreo cateva prin Europa...revolutia a inceput, la noi se misca treaba mai greu. La noi inca mai apar in prim-planul politic femei gen doamna Udrea. :)

BAK
26th January 2007, 21:07
hillary este favorita democratilor pentrua alegeri, insa parerea meas este ca singura metoda prin care democratii vor pierde alegerile, este daca isi vor desemna(alege) un candidat de sex feminin sau un afro-american.....probabil ca majoritatea din texas si din sud vor vota in continuare cu republicanii,indiferent de candidat....asta este mentalitatea aici, nu avem ce sa facem, mai ales ca texasul este inca against the union.....

Elphax
7th February 2007, 10:22
un posibil adversar al lui Hillary este republicanul Rudolph Giuliani

fostul primar al metropolei New York este foarte po****r in US

ar putea fi o varianta 'a la Basescu' :D, varianta de presedinte 'italian'
si se mai linistesc republicanii acuma
http://www.evz.ro/article.php?artid=291102

DJ Klaus
8th February 2007, 17:41
de unde stii asta???? si de ce ma rog, care ar fi problema aia asa de mare?

Nici macar democratii nu o vor vota. Este considerata femeia-nebuna a statelor unite. Nu are nici o treaba cu politica .

BAK
9th February 2007, 08:12
sper sa iasa giuliani presedinte..........defapt democratii au ca si principali candidati o femeie si un negru........serios acum, numai cu candidati din astia pot pierde alegerile democratii, oricine altcineva din partidul lor ar castiga alegerile .........

Utilizator
9th February 2007, 10:21
Nici macar democratii nu o vor vota. Este considerata femeia-nebuna a statelor unite. Nu are nici o treaba cu politica .

mda, e cam ciudat ce spui...de doua ori senator de NY, cotata in sondaje cu 41% din preferintele democratilor, cu mult in fata celorlalti aflati in cursa...
sincer nu pot spune ca e candidatul perfect sau ca e perfect sanatoasa dar dupa W. mi-e greu sa-mi imaginez ce ar putea face madam mai abitir. :)

georg40
9th February 2007, 18:37
O femeie presedinte in SUA ar fi ceva absolut nou pentru aceasta tara uriasa. Si aceasta tara uriasa a r e n e v o i e insfarsit de ceva n o u !

Elphax
9th February 2007, 20:31
eu zic ca sanse mici sa castige republicanii dupa cei 8 ani dezastruosi ai lui Bush jr.

BAK
9th February 2007, 20:55
giuliani for presidente'...............

Adrian
3rd March 2007, 22:27
Eu zic ca e un win/win situation...Dupa bushulica mai rau n-are cum sa fie...
De la democrati se pare ca se va alege intre Obama si Hillary Clinton, desi sper sa se lanseze si Al Gore, pe care il apreciez foarte mult si cred ca ar propulsa USA vreo 50 de ani in viitor. Edwards, "acest Emil Constantinescu al Americii" ( e TM, cer drepturi daca mi-o fura cineva) sper sa nu mai ridice capul.
Obama a dat-o in bara deja de cateva ori. A venit aici in Forest Park acuma cateva spatamani si a zis ca miile de vieti ale soldatilor americani in Irak au fost "wasted". A doua zi era pe toate posturile cerandu-si scuze ca a fost "a slip of the tongue". Asadar intr-o disputa politica lipsa de maturitate o sa il coste...cand o intra masinaria politica republicana in priza, il desfiinteaza cat ai zice peste.
Hillary Clinton cred ca inca se bucura de po****ritatea lui Bill Clinton. Desi nu cred ca toti americanii voteaza ca texanii si eu sunt de acord cu Bak ca americanii inca nu sunt pregatiti pentru o femeie sau un AA presedinte.
De la republicani John McCain si Giuliani, iarasi doi candidati buni. Am sa ma mut in vara in New York si din ce am vazut pana acuma cat am fost pe acolo, Giuliani e vazut ca un zeu pentru ce a facut in orasul ala...Asadar un foarte bun organizator, administrator sau cum vrei sa ii spui. Dar de la primar la presedinte e cale lunga...
Dar cum spuneam, cred ca e un win/win situation.

Sasuke Uchiha
3rd March 2007, 23:46
sper sa nu castige, sua condusa de o femeie :happy asta doar in prison break e posibil

kerosene
5th March 2007, 15:48
vor da faliment SUA... :D