PDA

View Full Version : Oscar 2007



White Shadow
22nd January 2007, 03:06
Academia Americana de Arte si Stiinte Cinematografice va anunta maine finalistii care raman in cursa pentru una dintre cele 24 de statuete Oscar care vor fi decernate in cadrul ceremoniei care se va derula la 25 februarie, transmite AFP, citat de Mediafax.

Cei 5.800 de membri ai colegiului electoral al Academiei, toti profesionisti din industria filmului, au votat in secret pentru favoritii lor in perioada 26 decembrie-13 ianuarie. Al doilea tur de selectie pentru alegerea laureatilor cu Oscar, va avea loc in perioada 31 ianuarie-20 februarie, iar rezultatele sale vor fi comunicate la 25 februarie, in cadrul ceremoniei cu durata de peste trei ore care va avea loc la Kodak Theatre din Hollywood.

La categoria "cel mai bun film", thrillerul lui Martin Scorsese "The Departed" pare a fi cel mai bine cotat pentru a obtine mult ravnita statueta. Regizorul, care a primit premiul Globul de Aur pentru activitatea sa si-ar putea vedea in cele din urma productiile recunoscute in cadrul premiilor Oscar, unde nu a castigat pana acum nici un premiu. La aceeasi categorie ar mai avea sanse mari de castig pelicula dramatica "Babel" sau comedia "Dreamgirls", ambele castigatoare la Globul de Aur.

http://www.protv.ro/filme/agitatie-mare-la-hollywood-inaintea-decernarii-premiilor-oscar.html?id_file=9561

phyxius
23rd January 2007, 18:13
au aparut si nominalizarile pt oscarurile din 2007, dintre care cele mai importante ar fi:

cel mai bun film: Letters from Iwo Jima, The Departed, Babel, The Queen, Little Miss Sunshine.

cel mai bun actor in rol principal: Will Smith (The Pursuit of Happyness), Leonardo DiCaprio (Blood Diamond), Ryan Gosling (Half Nelson), Peter O'Toole (Venus), Forest Whitaker (The Last King of Scotland).

cel mai bun actor in rol secundar: Alan Arkin (Little Miss Sunshine), Jackie Early Haley (Little Children), Djimon Hounsou (Blood Diamond), Eddie Murphy (Dreamgirls), Mark Wahlberg (The Departed).

cea mai buna actrita in rol principal: Penelope Cruz (Volver), Judi Dench (Notes on a Scandal), Helen Mirren (The Queen), Meryl Streep (The Devil Wears Prada), Kate Winslet (Little Children).

cea mai buna actrita in rol secundar: Adriana Barraza (Babel), Cate Blanchett (Notes on a Scandal), Abigail Breslin (Little Miss Sunshine), Jeniffer Hudson (Dreamgirls), Rinko Kikuchi (Babel).

cel mai bun film de animatie: Cars, Happy Feet, Monster House.

cel mai bun film documentar: Deliver Us from Evil, An Inconvenient Truth, Iraq in Fragments, Jesus Camp, My Country, My Country.

cel mai bun regizor: Alejandro González Iñárritu - Babel, Martin Scorsese - The Departed, Letters from Iwo Jima - Clint Eastwood, The Queen - Stephen Frears, United 93 - Paul Greengrass

predictiile mele ar fi: cel mai bun film - probabil va fi ales the departed sau the queen (sau poate babel, da' mai mari sanse au celelalte doua). cel mai bun actor in rol principal - ori dicaprio, ori smith. cel mai bun actor in rol secundar - eddie murphy sau djimon hounsou. cea mai bun actrita - helen mirren (99% sigur). cea mai buna actrita in rol secundar - abigail breslin sau cate blanchett. cel mai bun regizor - scorsese sau eastwood. cea mai buna animatie - happy feet. pe langa cele 3 nominalizari, Little Miss Sunshine a mai primit una pt. cel mai original scenariu. in total, 4. care radea de el si zicea ca e o prostie si ar fi ridicol sa fie nominalizat de oscar?

TheIceMan
23rd January 2007, 18:29
castigatorii, cum ii vad eu:

cel mai bun film: Letters from Iwo Jima - film de razboi pe gustul americanilor sau Little Miss Sunshine 'surpriza serii ' :)

cel mai bun actor in rol principal: Will Smith (The Pursuit of Happyness) - a mai fost nominalizat de cateva ori, n-a luat nimica, si a acuzat Academia ca este rasista si ca n-a luat pentru ca 'i'm black and i'm proud', prostii, dar acuma rolul este exceptional, plus filmul pe gustul americanilor, o alta istorie mai realista de american dream.

cel mai bun actor in rol secundar: Eddie Murphy (Dreamgirls) - intra extraordinar de bine in pielea personajului.

cea mai buna actrita in rol principal: Helen Mirren (The Queen) - no comments

cea mai buna actrita in rol secundar: Cate Blanchett (Notes on a Scandal)

cel mai bun film de animatie: Happy Feet - foarte mare succes de public.

cel mai bun film documentar: An Inconvenient Truth de ce nu, Academia a mai premiat file propagandistice cu substrat politic, iar climate change este la moda

cel mai bun regizor: Martin Scorsese - The Departed - cam este timpul, prea-s multe filme mari si nici o statueta pana acum, ma asteptam sa primeasca pentru Gangs of New York acum cativa ani, in schimb Eastwood a luat cam fortat pentru regia la Million Dollar Baby - o prostie de film in opinia mea.

relansat
24th January 2007, 11:07
Daca ajunge ca Little Miss Sunshine sa ia ceva am sa beau cateva zile la rand pt a-mi reveni:D. Cum am spus in threadul de filme vazute recent, nu mi-o placut aproape deloc, daramite sa mai ia si un premiu, asta chiar ar fi culmea :P ... poate copilasul, pt cel mai tare striptease din istoria cinematografiei :happy, in rest ... :D

phyxius
24th January 2007, 13:40
da' pana la urma ce legatura au preferintele individuale cu calitatea unui film. :headbang:

relansat
24th January 2007, 13:54
Cum spunea si TheIceMan, Little Miss Sunshine, surpriza serii :o: ... mai bene, socul serii, cred ca ar fi mai bine spus :D

Sasuke Uchiha
24th January 2007, 14:07
cel mai bun film-the departed, cel mai bun actor - di caprio, cel mai bun regizor - scorsese sau clint

dj_jaxxx
24th January 2007, 16:07
Faptul ca Little Miss Sunshine a fost nominalizat inseamna ca e ceva de el si nu trebuie ignorat.

Eu sper ca Ryan Gosling sa castige oscarul pentru ca e de aici din Canada :)

Cred ca Scorsese va castiga premiul pentru regizor.

Oricum, nu pot sa cred ca Borat a fost nominalizat pentru oscar :no:

Bumbescu
24th January 2007, 20:42
Oricum, nu pot sa cred ca Borat a fost nominalizat pentru oscar :no:

Nici eu, dar pe cu totul alte considerente: pt cat de imbecili sunt americanii e o minune ca nu au inclus si Borat si eventual pe "marele actor principal" in concurs:D

dj_jaxxx
24th January 2007, 20:50
Prima data cand a aparut filmul la festivalul din Toronto, toti criticii il aplaudau pentru ca nu avea script si ca a fost o idee originala...etc.

Acum de-o data are script si mai este si nominalizat pentru cea mai buna adaptare a unui script...heh

Ma rog...pana si Eminem a luat un Oscar asa ca nimic n-ar mai trebui sa ne mire :)

TheIceMan
24th January 2007, 20:53
Ma rog...pana si Eminem a luat un Oscar asa ca nimic n-ar mai trebui sa ne mire :)

Asa e, dar nu petru actorie ci pentru muzica filmului 8 Mile, eu am avut retineri mari sa-l vad dar in final chiar mi-a placut filmul

White Shadow
26th January 2007, 02:43
Am deschis un poll :

Ce film credeti ca va castiga cele mai multe premii oscar ?

White Shadow
30th January 2007, 04:25
Recordurile ediției din acest an a premiilor Oscar :

Specialiștii au facut o lista cu recordurile stabilite la cea de-a 79 ediții a premiilor Oscar ce vor fi decernate de Academia Americana de Film pe 25 februarie la Kodak Theatre din Los Angeles, informeaza variety.com.

Cu cea de-a opta nominalizare la premiile Oscar, pentru rolul din "Venus", veteranul Peter O'Toole este un câștigator. Chiar daca nu va fi recompensat aceasta distincție, va deveni actorul cu cele mai multe nominalizari la Oscar care nu a fost niciodata premiat. Anterior fusese la egalitate de nominalizari cu Richard Burton.

Cu cea de-a 14-a nominalizare, Meryl Streep ("Diavolul se îmbraca de la Prada") este artistul cu cele mai multe selecții din istoria acestei ceremonii. Actrița este urmata îndeaproape de Jack Nicholson și Katharine Hepburn, cu câte 12 nominalizari.

Kevin O'Connell, nominalizat pentru mixaj sunet pentru lungmetrajul lui Mel Gibson "Apocalypto", este persoana cu cele mai multe nominalizari (19) care nu a câștigat niciodata. Inginerul de sunet este urmat de compozitorul Alex North și regizorul artistic Roland Anderson, fiecare cu câte 15 nominalizari.

Musicalul "Dreamgirls" este primul lungmetraj nominalizat de trei ori la categoria "cea mai buna tema muzicala". Doua lungmetraje animate au mai stabilit același record, "The Lion King" (1994) și "Frumoasa și bestia" (1991).

"I Need to Wake Up" din "An Inconvenient Truth" este prima tema muzicala dintr-un documentar nominalizata la premiile Oscar din 1963 încoace. Atunci a fost nominalizata melodia "More" din documentarul "Mondo Cane".

Alan Arkin nu a mai fost nominalizat la Oscar de 38 de ani ("The Heart is a Lonely Hunter", 1968). Recordul îl deține actorul Henry Fonda cu 41 de ani scurși între doua nominalizari la premiile Academiei americane.

Cu rolul din "Little Children", Kate Winslet, în vârsta de 31 de ani, devine cea mai tânara actrița nominalizata de cinci ori la Oscar. Recordul anterior a fost deținut de Olivia de Havilland, care a obținut cea de-a cincea nominalizare la vârsta de 33 de ani. La acea vârsta, în 1950, actrița facuse deja 33 de filme, spre deosebire de Winslet care nu se poate lauda decât cu 19.

Abigail Breslin, în vârsta de 10 ani, ar putea fi cea mai tânara câștigatoare a premiului Oscar. Recordul este deținut, deocamdata de Tatum O'Neal, care a fost recompensata de Academie în 1974, pe când cu jumatate de an mai mult decât va avea Breslin în februarie.

Gary Rydstrom se afla la a 14-a nominalizare, pentru scurtmetrajul animat "Lifted", dar este pentru prima data când este selectat la o alta categorie în afara de "mixaj sunet" și "editare sunet".

"Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan" este filmul cu cel mai lung titlu care a fost nominalizat vreodata la Oscar: 71 de litere care formeaza 12 cuvinte :happy . Este urmat îndeaproape de "Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb" (54 de litere) și "Forever Activists: Stories from the Veterans of the Abraham Lincoln Brigade" (65 de litere).

BAK
30th January 2007, 05:58
sper ca The Departed sa castige multe premii pentru ca merita. A fost de departe filmul anului trecut, iar dicaprio dovedeste ca este un mare actor, jucand in 2 filme nominalizate la oscar....de aceea sper sa si ia oscarul pentru cel mai bun actor.si will smith face o treaba buna insa anul trecut jamie fox a luat oscarul, acum ar fi culme sa ia oscarul 2 negri la rand...........

phyxius
30th January 2007, 21:33
anul trecut a castigat Phillip Seymour Hoffman oscarul pt cel mai bun actor in rol principal in "Capote". jamie foxx a castigat acum 2 ani pt "Ray". :)

SORENSEN
30th January 2007, 23:27
Babel un film special...dar prea putin pe gustul americanilor...asa ca The Departed e favorit ma gandesc...sau Cartita cum au tradus ai nostrii :ras-plans:

BAK
30th January 2007, 23:34
@phyxius ,ai dreptate, greseala mea...insa intelegeti ce vreau sa spun....se face prea mult tam tam cu actorii de culoare, si daca trebuie si daca nu........

velcovici222
3rd February 2007, 22:14
The Departed

The_Player
5th February 2007, 17:44
Dupa mine:Cel mai bun film: The Departed
Cel mai bun actor in rol principal:
Will Smith - The Pursuit Of Happyness
Cel mai bun actor in rol secundar: Eddie Murphy - Dreamgirls
Cea mai buna actrita in rol principal: Helen Mirren - The Queen
Cea mai buna actrita in rol secundar: Cate Blanchett - Notes On A Scandal

Cel mai bun film de animatie: Happy Feet
Cel mai bun regizor: Martin Scorsese - The Departed

TenisFan
15th February 2007, 19:36
Cel mai bun film i se va da lu` Clint Eastwood: Letters from Iwo Jima...De asemenea Clint va lua si regia... ;) Celelalte chiar nu intereseaza pe nimeni...Ah eu i-as da lu` Leo Oscaru` pt rolul din Blood Diamond... ;)

phyxius
15th February 2007, 19:56
eastwood sau inarritu va lua premiul pt cel mai bun regizor. cel mai bun film cred ca va fi ori the queen ori babel. daca babel ia cel mai bun film atunci eastwood ia cel mai bun regizor.

TenisFan
15th February 2007, 23:04
Mai deci Babel e un film modest da?Povestea japoneza e superba in rest vax albina...Povestea americano/mexicana e catastrofala...Daca ii dau cel mai bun film lui Babel sunt retardati... ;) Iar la regie n-ai ce sa faci trebuie sa i-o dai lu` Eastwood...Sau poti sa faci altceva...Zici asa: Marty stim ca tu faci filme pana vei lua Oscar...Noi ti-l dam anu` asta desi nu-l meriti pentru ca daca nu ti-l dam vei continua sa faci filme pana ti-l dam...Asa ca ia-l anu` asta! ;) Dar in mod normal Letters ar trebui sa ia si regie si cel mai bun film...Indiscutabil...Scorsese a facut filme mult mai bune in trecut pt care merita Oscarul...N-o sa i-l dea acum pt asta care e totusi slab fata de ce-a facut in trecut... ;)

phyxius
15th February 2007, 23:21
parerea ta.. eu doar zic ca letters from iwo jima are f mari sanse sa ia unul din cele 2 premii. da' pe amandoua nu le ia ;)

The_Player
15th February 2007, 23:31
The Departed va castiga de departe.

Sasuke Uchiha
16th February 2007, 00:02
desi asta sper, nu cred ca va castiga multe, nu stiu ce cauta the queen aici :rosu:

phyxius
16th February 2007, 00:10
la fel cum multi nu stiau ce cauta si little miss sunshine. sunt filme BUNE.

si asta e pt toti fanii inraiti the departed (sa nu ma intelegeti gresit ca si mie mi-a placut mult): nu cred ca va primi Best Motion Picture pt. ca inainte sa fie drama, e thriller/actiune. celelalte filme nominalizate trateaza probleme mai importante din diferite pcte de vedere. singurul lucru care mi s-a parut chiar bun la the departed a fost felul cum a fost realizat. poate, poate scorsese se scoate cu un Best Achievement in Directing pt. asta.

The_Player
16th February 2007, 01:30
Pei da, asta ma gandeam si eu, la regie, dar s-ar putea si filmul sa primeasca oscar.

irinaidu
16th February 2007, 02:53
ma intreb daca scorsese se distreaza sau se oftica la faza asta cu eternele nominalizari??? eu una, deja m-as distra.
eu sper sa nu ia clint premiul pt regie. nu am vazut filmul si s-ar putea sa fie excelent. dar cred ca e suficient ca a luat oscarul pt " million dollars baby" care m-a scos din sarite. nu stiu de ce academia are darul de a astepta ca cineva sa faca ceva prost pt a-l premia. cum ar fi si oscarul lui denzel pt training day. yeak!!!! a, si faptul ca i-au dat oscarul lui russel crowe pt gladiatorul. ma intreb oare academiei i-a fost frica ca russel nu va mai juca vreodata intr-un film, ca doar ar fi putut sa astepte 1 an si sa-i dea oscarul pt a beautiful mind unde chiar joaca ceva.
anul trecut nu am putut vedea oscarurile. sunt curioasa cum o sa fie ellen degeneres ca prezentatoare ca asa am inteles ca ar fi. e adevarat???
prezentatoarea mea favorita de oscaruri a fost whoopi golberg.
oricum e distractiv de privit, hiar si cand te scoate din sarite, ca in anul cu premiile fara numar pt pacientul englez.
eee, nu ma luati f in serios, doar ca academia asta ma cam seaca din cand in cand.

The_Player
16th February 2007, 13:12
Eu imi doresc f mult sa castige Scorsese pt ca nu a castigat niciodata pana acum si chiar merita.

dragos_popa17
17th February 2007, 08:38
Nu pot sa cred cat de putine nominalizari a avut Blood Diamond. Nu am vazut toate filmele de acolo, dar fata de cele pe care le-am vazut mi se pare mai bun. Cel putin prin prestatia actorilor.The Departed mi se pare o gluma, o copie aurita da' nu prea reusita. Daca ar fi fost la Eurovision i-ar fi descalificat pentru plagiat. Inteleg sa mai faci cate un re-make, da' nu dupa filme de 2-3 ani vechime. Si nu sa fi nominalizat la Oscar pentru asta.

Prome
17th February 2007, 17:08
Nu pot sa cred cat de putine nominalizari a avut Blood Diamond. Nu am vazut toate filmele de acolo, dar fata de cele pe care le-am vazut mi se pare mai bun. Cel putin prin prestatia actorilor.The Departed mi se pare o gluma, o copie aurita da' nu prea reusita. Daca ar fi fost la Eurovision i-ar fi descalificat pentru plagiat. Inteleg sa mai faci cate un re-make, da' nu dupa filme de 2-3 ani vechime. Si nu sa fi nominalizat la Oscar pentru asta.

dupa ce filme?

A.k.a
17th February 2007, 17:40
Internal affairs
http://www.imdb.com/title/tt0338564/

irinaidu
26th February 2007, 07:40
dragute premiile , dar nimic deosebit. ellen a fost la locul ei, dar nu m-a dat pe spate. scorsese a castigat in sfarsit!!!! peter o'toole nu, ceea ce inseamna ca ar trebui sa mai insiste. dar daca academia vrea sa-i dea un premiu cred ca ar trebui sa se grabeasca, ca arata cam infricosator.
cred ca trebuie sa ma pun pe vazut filme, pt ca nu am reusit inca sa vizionez o gramada dintre ele.

Elphax
26th February 2007, 07:52
neatza
am vazut si eu finalul ceremoniei, nici o surpriza:
Whitaker - best actor
Scorsese - best director (faina echipa care a decernat premiul )
The Departed - best film ...

irinaidu
26th February 2007, 07:59
nu stiam ca cei trei sunt prieteni de mult. oricum f simpatici. giving is better than recevieing! no, it isn't!!!!! m-a distrat speeachul asta!!!

Sasuke Uchiha
26th February 2007, 09:02
in sfarsit a castigat oscarul un film care mi-a placut si mie
pacat cu nu a castigat di caprio si mark wahlberg la actori :no:

Elphax
26th February 2007, 09:20
di caprio ala poate merita sa castige, dar e foarte antipatizat in lumea filmului american, nici el nu il suport,
in schimb mark wahlberg e unul din preferatii mei - mi-a parut rau ...

Elphax
26th February 2007, 09:20
nu stiam ca cei trei sunt prieteni de mult. oricum f simpatici. giving is better than recevieing! no, it isn't!!!!! m-a distrat speeachul asta!!!

totusi, care era al treilea? - nu sunt sigur
(adica Spielberg, Lucas si ...)

Elphax
26th February 2007, 10:28
lista completa:

Cel mai bun film - "The Departed". (4 premii)
Cel mai bun regizor - Martin Scorsese, "The Departed".
Cel mai bun actor - Forest Whitaker, "Ultimul rege al Scotiei".
Cea mai buna actrita - Helen Mirren, "The Queen".
Cel mai bun montaj - "The Departed", Thelma Schoonmaker.
Cel mai bun cantec original - "I Need to Wake Up" - "An Inconvenient Truth", Melissa Etheridge.
Cel mai bun scenariu - "Little Miss Sunshine", Michael Arndt.
Cea mai buna coloana sonora - "Babel", Gustavo Santaolalla.
Premiul pentru intreaga cariera - Ennio Morricone. :ok:
Cel mai bun documentar - "An Inconvenient Truth".
Cel mai bun documentar de scurt - metraj - "The blood of Yingzhou District".
Cea mai buna actrita in rol secundar - Jennifer Hudson, "Dreamgirls".
Cel mai bun film strain - "The Life of Others", Germania.
Cele mai bune efecte speciale - "Piratii din Caraibe".
Cea mai buna imagine - "Labirintul lui Pan", Guillermo Navarro.
Cele mai bune costume - "Marie Antoinette", Milena Canonero.
Cel mai bun scenariu adaptat - "The Departed" , William Monahan.
Cel mai bun film de animatie - "Happy feet" ( "Mumble - cel mai mare dansator" ). :ok:
Cel mai bun actor in rol secundar - Alan Arkin, "Little Miss Sunshine".
Cel mai bun mixaj de sunet - "Dreamgirls".
Cel mai bun montaj de sunet - "Letters from Iwo Jima" ( Scrisori din Iwo Jima ).
Cel mai bun scurt - metraj - "West Bank Story".
Cel mai bun scurt - metraj de animatie - "The Danish Poet".
Cel mai bun machiaj - "Labirintul lui Pan", David Marti si Montse Ribe.
Premiul pentru Scenografie - "Labirintul lui Pan". (3 premii !!!!)

A.k.a
26th February 2007, 10:37
Ma bucur pentru Forest Whitaker, chiar daca nu am vazut filmul, doar cateva faze, imi aduc aminte de cand a jucat in Sport Sangeros :D

Sasuke Uchiha
26th February 2007, 10:42
totusi, care era al treilea? - nu sunt sigur
(adica Spielberg, Lucas si ...)

francis ford coppola

Elphax
26th February 2007, 10:47
ok, thanks, eu credeam ca ala e mort deja ...

Sasuke Uchiha
26th February 2007, 11:00
nu mai regizeaza filme, a avut mult succes, probabil ca sa plictisit :D

irinaidu
26th February 2007, 12:07
pai probabil de aia academia unora tot nu le da premiul multi ani la rand, sa nu se plictiseasca , ca atunci cu cine am mai ramane. ;)
elphax, dar ce te face sa crezi ca dicaprio e antipatizat de lumea filmului american??? eu nu am auzit sa faca asa lucruri rele.
a, si m-a mai distrat faza de la inceput cantata de will ferrell si jack black. au fost simpatici chiar daca de felul meu nu-i suport pe cei 2 in filmele in care i-am vazut. si apropo de leo, cei 2 i-au zis: ce, vrei sa umbli cu fotomodele si sa mai iei si oscarul? deci, omul tot a plecat acasa cu ceva. ;)

TenisFan
26th February 2007, 15:15
Hai sa-mi pun in cap tot forumul...Singurul lucru bun de la premiile astea este faptul ca Das leben der anderen a castigat la cel mai bun film strain...Si cam atat... :shocked:

relansat
26th February 2007, 15:39
Aia cu scenariul m`a dat pe spate ... Little miss sunshine cel mai bun scenariu :ras-plans:

Cat despre premiul pentru rolul secundar mi se pare normal :ok: ... oricum ei se pricep mai bine decat noi :D

White Shadow
26th February 2007, 18:49
Ai uitat ce ai scris pe prima pagina ?....lasa ca iti aduce Umbra aminte.........


Daca ajunge Little Miss Sunshine sa ia ceva am sa beau cateva zile la rand pt a-mi reveni:D. Cum am spus in threadul de filme vazute recent, nu mi-o placut aproape deloc, daramite sa mai ia si un premiu, asta chiar ar fi culmea :P ... poate copilasul, pt cel mai tare striptease din istoria cinematografiei :happy, in rest ... :D

Te rog frumos sa iti respecti promisiunea daca nu vrei sa primesti ban :ras-plans:

phyxius
26th February 2007, 18:51
+ cel mai bun actor in rol secundar pt Alan Arkin

dragos_popa17
2nd March 2007, 13:08
cam naspa oscarurile anu' asta. Am vazut filme excelente care nici n-au prea fost bagat in seama (The Prestige, Blood Diamond, Apocalypto) si filme bune dar nu extraordinare care au fost mult umflate (The Departed - plagiat, Little Miss Sunshine - bun, dar nici chiar asa)