PDA

View Full Version : Olimpiada de vara 2012 la Londra



Darkslowstar
6th July 2005, 13:25
Comitetul Olimpic tocmai voteaza locatia Olimpiadei de vara din 2012

Darkslowstar
6th July 2005, 14:04
Au mai ramas numai Paris si Londra. Hai Londra! :)

Tess
6th July 2005, 14:43
superba prezentarea Londrei! :ok:


Later Edit: Yesssssss!!!!! Londra va gazdui Olimpiada de vara din 2012 :D

Darkslowstar
6th July 2005, 14:53
Oleeeee! Este Londra. Cacaciosii au pierdut :D

Ruleee Britania

Tess
6th July 2005, 14:57
londra va gazdui pt a 3-a oara J.O. de vara, dupa ce a mai facut-o in 1908 si 1948....

@dark: de ce `cacaciosi`? :mda:

Darkslowstar
6th July 2005, 15:08
Pt ca sunt francezi, Tess darling. Neseriosi, orgoliosi si infatuati. Nu se compara cu the british!

Catalanul
6th July 2005, 15:14
Eu raman la parerea ca Madridul merita sa organizeze aceste jocuri olimpice. Avea peste 80% din infrastructura contruita. Londra a avut noroc cu elminarea New York-ului, toate voturile americane indreptandu-se spre capitala regatului unit.

Tess
6th July 2005, 15:14
eu ma bucur ca a castigat cine trebuia :D

@dark: ...cu toata dragostea mea pt the British, tre` sa recunosti ca au si ei minusurile lor...asa cum si francezii au si parti bune...cred ca se putea gasea un alt termen pt a-i `cataloga`, nu?

miril
6th July 2005, 15:19
Decizia este politica.

aliennn-23
6th July 2005, 15:25
Domnilor nu putea Franta sa le aiba pe toate!!Nu este de ajuns ca il au pe Zidane,ca au Turul Frantei,etc!!Londra..in afara de ceata..ce mai poate avea:))exagerez bineinteles dar cred ca asa este mai bine!!Dar pana atunci in 2012 mai este...vom fi altii pe atunci,si vom judeca altfel.Mai vb pe atunci:))

Darkslowstar
6th July 2005, 15:46
@Tess, normal ca as fi putut gasi un termen mai politicos, dar a fost o reactie usor emetionala. Imi cer scuze daca ti-am ranit urechiusele delicate :drak:

Normal ca fiecare are parti bune si rele, de ex the brits au niste femei oribile :D

Triphat
6th July 2005, 16:50
/hello /hello Ce bine... o sa ma duc si eu la o olimpiada! Bravo Londra! Merita tara asta dupa planurile care le au! :yeah: /hello In sfarsit am un motiv sa fiu mandru de tara asta... ;)

Edgar
7th July 2005, 13:23
Au inceput problemele de securitate. Bomba in metroul londonez, autobuz distrus de explozia unei bombe -> Deutsche Welle (http://www.dw-world.de/dw/article/0,1564,1642343,00.html)

Va dati seama ca daca se intampla cu o zi mai devreme, Londra pierdea.

Darkslowstar
7th July 2005, 13:41
Daca se intampla pe la ora asta ieri, azi Parisul sarbatorea.

Bdw, ati vazut ce prost stiu francezii sa piarda. Nu degeaba fair play e o expresie englezeasca, fara corespondent in franceza.

rox
7th July 2005, 16:00
cred ca declaratiile lui chirac au influentat intr-o anumita masura votul. bine ca n-a mai zis asa ceva si dupa vot, ca era rau.

realmadrid.com
7th July 2005, 16:10
Madrid merita sa organizeze ;), dupa cum a spus si Catalanul, peste 83% din bazele sportive necesare pt olimpiada erau construite :mda:

PS_Tess, nu vad ce ai vazut asa frumos la prezentarea Londrei :ok:...nu are rost sa lasi dragostea ta pt Anglia sa te influentzeze :D

Catalanul
7th July 2005, 16:24
Singurul punct slab al Madridului erau atacurile teroriste.
Insa azi s-a vazut ca terorismul poate lovi orice metropola, inclusiv organizatoarea JO din 2012.

realmadrid.com
7th July 2005, 16:29
Terorismul....
Depinde, daca te referi la ETA...nu prea reprezinta un pericol major, acestia nu urmaresc neaparat sa faca victime...
Si nu cred ca ar fi lovit in timpul olimpiadei...pt ca nu loveau numai interesele Madridului, ci a tarilor participante.
In legatura cu al-quaida...exact cum spui si tu, poate lovi oriunde :(

t.b.
8th July 2005, 20:49
Si mie mi-a parut bine ca Olimpiada se va organiza la Londra, dar iata un articol care m-a pus pe ganduri... E scris de catre Traian Radu Ungureanu, in Gazeta, pentru cei care nu stiu mentionez ca autorul sta in Londra si probabil ca stie mult mai bine decat noi care e situatia...

Blairimpiada 2012
Traian Ungureanu


Londonezii nu pot fi decīt uimiţi. Cum Dumnezeu s-au ales cu Olimpiada? Londra nu e un oraş al sporturilor. Cine caută o piscină are nevoie de o hartă bună. Copiii care vor să bată mingea pleacă īn bejenie, spre parcuri īndepărtate. Atletismul e īntemniţat pe Crystal Palace, o construcţie mai veche şi mai mică decīt stadionul Dinamo. Singurele săli de sport au tejghea, servesc băutură şi se numesc pub-uri. Transporturile sīnt un cuvīnt pompos care mută īncet cīteva milioane de oameni pe zi, spre a-i distruge nervos. Un pasager sau o ploaie īn plus şi reţeaua de căi ferate sau metrou cade. Totul ramīne de construit, dar englezii se pricep de minune să īngroape bani, nu să ridice edificii. Domul Mileniului, un hangar care a costat 1 miliard de dolari, a fost abandonat. Stadionul Wembley a fost arat şi e, īn prezent, īnsămīnţat, săptămīnal, cu sute de mii de dolari.

Londra nu e pregatită pentru următoarea ninsoare, darmite pentru o Olimpiadă. La mijloc e o confuzie. Olimpiada a fost acordată Primului Ministru Blair şi echipei sale de trafic de imagini, nu Londrei. Londonezii au primit doar dreptul de a plăti o investiţie de cel puţin 7 miliarde de dolari. CIO nu mai judecă de mult pe bază de sport. Episcopii de lux al Comitetului Olimpic au ales īntre Chirac şi Blair, nu īntre Paris şi Londra. Parisul era de trei ori mai ieftin şi de 33 de ori mai pregătit, dar Blair are geniul campaniilor de imagine, iar Chirac cucuiele pe care acestea le lasă īn capul aroganţilor. De aici referendumul din Franţa şi Olimpiada din Anglia. Fostul spirit olimpic e de īnchiriat. Au prioritate politicienii şi nevolile lor de imagine.


Asta-i din ProSport:

Oamenii de afaceri britanici din turism şi cei din comerţ şi-au frecat mīinile de satisfacţie după desemnarea Londrei drept gazdă a Jocurilor Olimpice din 2012, īn timp ce experţii-comentatori sunt ceva mai sceptici īn ce priveşte impactul economic al evenimentului.
Pentru Digby Jones, director general la CBI, principala confederaţie patronală din ţară, Jocurile vor "reface īn bine imaginea Marii Britanii īn străinătate, vor atrage investiţii inclusiv īn interiorul ţării şi vor creşte profitul şi locurile de muncă pentru toată lumea", iar preşedintele Camerei dedin Comerţ Londra, Michael Cassidy, este de aceeaşi părere, apreciind, de asemenea, că 47 la sută din firmele din capitală vor realiza un profit.

Īncredinţarea către Londra pică, totodată, īntr-un moment excelent, după ce creşterea economiei britanice s-a īncetinit din toamna trecută, iar pesimismul cucerea teren. Vor fi create mii de locuri de muncă - 300.000 după cele mai optimiste aprecieri -, majoritatea pentru lucrările din Estul Londrei. Experian, societate de previziuni economice, aşteaptă investiţii de 8,6 miliarde de lire sterline, pānă īn 2012, dintre care 6,3 miliarde lire sterline numai īn transporturi, restul fiind pentru Satul Olimpic şi pentru infrastructură, īn timp ce VisitBritain apreciază că Jocurile vor aduce mai mult de 2 miliarde de lire sterline īn toată ţara, cu condiţia stabilirii "unui partaneriat dinamic īntre guvern, mediul sportiv şi cel turistic".

Aceste super-optimiste relatări sunt temperate, īntr-un fel, de experţi, mai puţin entuziaşti. "Beneficiile economice nu merită medalia de aur", estimează Paul Dales, de la firma de cercetări economice Capital Economics, constatīnd că slujbele create "nu vor fi nici permanente, nici cu timp complet", majoritatea acoperind doar cele trei săptămīni ale competiţiei. Īn ce priveşte cheltuielile pe care le vor face turiştii, expertul citat crede că va fi vorba de 337 milioane de lire sterline, doar 0,03 la sută din PIB-ul Marii Britanii, īntrucīt Londra este deja o destinaţie turistică de prim-plan şi o placă turnantă a finanţei mondiale.

Un fost olimpic, Michael Liebrich, participant la schi artistic la Albertville, īn 1992, acum expert financiar, crede, la rīndul lui, că factura Jocurilor va fi de 11-12 miliarde de lire sterline, faţă de cele 5 miliarde anunţate, deplīngīnd lipsa unei īnţelegeri īn această privinţă īntre autorităţile din capitală şi cele ale ţării.
Īn fine, pentru ca tabloul să fie complet, firma Halifax, specializată īn credit imobiliar, este de părere că preţul caselor şi terenurilor "va decola" cu 66 la sută la Londra īn cei 5 ani care vor precede Jocurilor.

rox
9th July 2005, 19:38
nu stiu daca in comparatie cu parisul sau madridul londra e mai buna sau mai rea. daca ar fi fost propusa barcelona, alta ar fi fost situatia si as fi fost de acord cu toata inima.
dar sa ne amintim ce-a fost la greci. nu cred ca poate fi mai greu din punct de vedere financiar.
poate ca au vrut sa fie si un fel de compensare, francezii si spaniolii au competitii mari, iar englezii abia daca au cate ceva.
oricum, pana in 2012 mai e mult si multe se mai pot intampla, poate ca londra va justifica alegerea facuta.

Tess
1st September 2005, 03:06
Londra sarbatoreste castgarea dreptului de a organiza in 2012 Jocurile Olimpice...
http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/olympics_2012/4198088.stm

Everyone`s London :ok:

Tess
19th December 2005, 20:56
misto idee...

Tess
19th December 2005, 20:58
...si partea a doua

Swisstec
19th December 2005, 21:37
Intr-adevar interesant! Ar fi audientza maxima la asa Olimpiada!:D
Asa ceva vom vedea in 2008:

andreiush
23rd December 2005, 15:50
Londra va organiza Olimpiada din 2012 datorită unei erori de votare!


Alex Gilady, membru israelian al CIO, a declarat că un vot a fost atribuit din greşeală Parisului, īn turul al treilea, penultimul al alegerilor. Acel vot era destinat oraşului Madrid. La sfīrşitul turului al treilea, cīştigat de Londra, oraşul Paris a devansat capitala Spaniei cu 33 de voturi la 31 şi a ajuns īn finală. Ulterior, Londra a obţinut 54 de voturi, iar Parisul 50.

Īn cazul īn care Paris şi Madrid ar fi obţinut, īn turul al treilea, cīte 32 de voturi, ar fi existat o nouă votare pentru departajare. "Toate voturile care au fost date Londrei ar fi ajuns la Madrid şi acest oraş ar fi cīştigat", a explicat Alex Girady.

BBC notează că numărarea voturilor din turul al treilea a fost īntīrziată mult timp din cauza plāngerii unui membru grec al CIO, referitoare la votul său. "Īn acel moment, a părut că un membru nu a putut să voteze la timp, īnsă ulterior s-a constatat că toţi membrii au votat", menţionează BBC.

gsp