PDA

View Full Version : Noul Logan furgoneta



resita
20th January 2007, 20:12
Noul Logan furgoneta, peste doar cateva zile!

Cel mai asteptat eveniment al inceputului de an 2007, pe plan intern, in industria auto, este lansarea oficiala a versiunii utilitare Dacia Logan.
Noua furgoneta, bazata pe platforma mecanica Logan MCV, va fi lansata oficial saptamana viitoare, mai exact pe 23 ianuarie, aceasta noua versiune comerciala ce inlocuieste arhaicul pick-up (Dacia “papuc”, nu demult retras de pe piata) fiind disponibila imediat la vanzare.
Dupa cum am mai relatat, furgoneta are modificari minime fata de versiune Logan break, in sensul ca spatiul interior este reamenajat pentru transportul de marfa, iar unele geamuri au fost inlocuite cu tabla. Faptul ca usile laterale n-au fost inlocuite cu unele glisante, specifice utilitarelor, denota faptul ca Logan furgoneta va fi un model comercial dintre cele mai ieftine.

In fine, sarcina utila va fi de circa 800 km, iar motorizarile vor fi de 1,4 si 1,6 litri pe benzina, respectiv 1,5 litri diesel (dCi).
sursa AutoNews

http://img263.imageshack.us/img263/7287/capture55hj.jpg (http://imageshack.us)

Mario Di Lazi
20th January 2007, 20:28
Nu era de ajuns ca brecku' zici ca este frigider pe roti ... au mai facut si congelator pe roti ... :ras-plans:

Eu tot berlina Logan vreau sa-mi cumpar ...

resita
20th January 2007, 21:03
pretul este intre 9.000 - 11.000 EURO

Celso
20th January 2007, 21:20
ar trebuie sa fie mai inalta!! ce dreaq bagi acolo?!....cu Papucu'...mai carai o mobila acolo ceva:D

Elphax
21st January 2007, 09:59
pai o sa cari mobila cu camioneta, nu cu furgoneta

poate mai incolo o sa vanda furgonu la oferta cu un flex gratis - ti-o decapotezi si cari cata mobila vrei :D

JJ
22nd January 2007, 13:28
Ma insel eu sau e fix caroseria de break? Parca vechiul papuc era mai mare.

Elphax
22nd January 2007, 14:06
e identic
nici macar nu au facut usi culisante , a ramas exact la fel, doar au scos geamurile si chestii din interior

Cristian
22nd January 2007, 17:52
Nu prea imi place...

TheIceMan
22nd January 2007, 18:02
Interesant.
Parca erau prin ziarele romanesti zvonuri ca vom avea si un SUV Dacia ? Stiti detalii ?

Elphax
22nd January 2007, 18:19
mai este un thread, langa asta

Ballack_29
22nd January 2007, 22:56
ce sa care frate asta cu motoru ala de 1.4, sau cu ala de 1.5

puteai sa pui pe papucu` de 1.9 pana se indoiau foile la maxim si tot rupea asfaltu

Ess
22nd January 2007, 23:05
ar trebuie sa fie mai inalta!! ce dreaq bagi acolo?!....cu Papucu'...mai carai o mobila acolo ceva:D

Normal...papucu va ramane o legenda...un fel de Mustang al Romaniei :D:D:D.
Probabil asta are ceva kitt...niste gauri prin tavan prin care sa iasa ficushii cand te mutzi...
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Ballack_29
22nd January 2007, 23:12
dar la toate masinile de genu asta, partea din spate este mai inalta nu la fel ca partea din fatza....dooohhh, astia vor sa caram decat paine cu ele :ras-plans:

gabi94
22nd January 2007, 23:16
Interesant.
Parca erau prin ziarele romanesti zvonuri ca vom avea si un SUV Dacia ? Stiti detalii ?

Deocamdata nu se pune problema de a scoate la Dacia un SUV...cel putin pina in 2010...

gabi94
22nd January 2007, 23:21
Pentru cei care sunt nu sunt ''satisfacuti '' de versiunea Logan furgon,pot sa le spun ca acest motel este unul intermediar... peste un an va apare si versiunea utilitara a Loganului ...

Elphax
22nd January 2007, 23:51
Deocamdata nu se pune problema de a scoate la Dacia un SUV...cel putin pina in 2010...

trebuia sa dai 2 clickuri:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=76216

Hard
23rd January 2007, 01:48
un shtift de masina....

Celso
23rd January 2007, 11:37
cred ca va arata cu totul altfel! asta e o gluma proasta...cum ajung sa bagi ceva in tocmai in spate?!?..intri pe burta :ras-plans: nici un copil de 7 ani nu poate sa ajunga pana acolo decat cu capul aplecat:D :yes:

asta in caz daca nu pun si ei niste usi culisante:rosu:

Ballack_29
23rd January 2007, 13:14
ti-am zis ca e masina de paine asta, atat

resita
23rd January 2007, 13:24
ti-am zis ca e masina de paine asta, atat

:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: puteau si ei sa o faca mai spatioasa.

Ballack_29
24th January 2007, 11:48
Extra extra , read all about it , o noua masina de paine pe piata, extra extra!:ras-plans:

Ess
24th January 2007, 13:16
dar la toate masinile de genu asta, partea din spate este mai inalta nu la fel ca partea din fatza....dooohhh, astia vor sa caram decat paine cu ele :ras-plans:

Mda...si aia ce fac masini de marfa, considera logica treaba ca este un cost suplimentar sa mai pui si usile din spate.
Se pun eventual usi culisante, da la alea un pic mai mari.

TheIceMan
24th January 2007, 18:13
Am vazut aseara la TVRI, prezentarea masinii, ce mi-a atras atentia, zicea reportreul ca pretul va fi intre 6.600 si 10 mii de euroi, dar ca varianta cea mai ieftina nu va avea: geamuri electrice, inchidere centralizata, A/C, ABS si nici servo directie. Nu stiu de ce, dar cred ca omul a incurcat borcanele, servo directie cam din 86 orice Dacie 1310 avea asa ceva standard, iar sa nu ai asa ceva ca standard pe o masina destinata transpportului de marfuri mi se pare cel putin ciudat. Nu discut absenta celorlalte facilitati, parca totusi ABS iar cam ar trebui.

Celso
24th January 2007, 18:33
nici servo directie:confused: ! mda

JJ
24th January 2007, 18:58
...Nu stiu de ce, dar cred ca omul a incurcat borcanele, servo directie cam din 86 orice Dacie 1310 avea asa ceva standard...
Cred ca tu le cam incurci... Nu stiu de nici o Dacie Berlina cu servodirectie, sunt si acum masini noi fara, cum ar fi unele variante de Matiz sau Logan.

TheIceMan
24th January 2007, 19:52
Cred ca tu le cam incurci... Nu stiu de nici o Dacie Berlina cu servodirectie, sunt si acum masini noi fara, cum ar fi unele variante de Matiz sau Logan.

Well, cele exportate in DDR si Ungaria toate aveau si servo directie si servo frana. Din astea DDR-iste, am avut vro 4 pe mana dupa '90.
De aici poate stiam eu ca toate erau la fel, scuze.

Altfel, am avut si o Dacia 1300 productie 1974 pe zulassungschein-ul si
KfZ-Brief-ul DDR-ist scria ca este Renault :) care stiu sigur nu avea servo directie si imi rupeam mainile sa trag de volan la curbe mai abrupte gen drum la Paltinis :)

In orice caz, o masina moderna si mai ales cea destinata transportului de marfa fara servo directie este nasoala, IMHO.

48
25th January 2007, 14:46
daciile dupa '86 au servo-frana daca asta vrei sa spui! de la prima dacie 1300 scoasa la pitesti pana la ultima niciuna nu a avut servo-directie!

Elphax
25th January 2007, 15:22
si in ziua de azi sunt masini fara servo

am condus hyundai accent (inchiriata) si am tras de volan de m-am plictisit!

Ess
25th January 2007, 16:09
si in ziua de azi sunt masini fara servo

am condus hyundai accent (inchiriata) si am tras de volan de m-am plictisit!

Accent fara servo??? din ce an???
Las' ca am condus si eu papuc diesel. Sa vezi ce fizic impresionant mi-am tras :D:D:D

Elphax
25th January 2007, 16:10
destul de noua masina, nu stiu anul dar are vreo 80.000 la bord - evident varianta cea mai ieftina

TheIceMan
25th January 2007, 17:09
daciile dupa '86 au servo-frana daca asta vrei sa spui! de la prima dacie 1300 scoasa la pitesti pana la ultima niciuna nu a avut servo-directie!


Ok, asa o fi, probabil am facut eu o confuzie, e mult de atunci, acum 10 ani am condus ultima data dacie....

Dar esti absolut sigur? Stii doar ca Daciile 'de export' erau cu mai multe imbunatatiri pe ele.

Ballack_29
25th January 2007, 19:54
mai conteaza?


Coteaza ca a iesit pe piata o noua masina de paine http://yelims1.free.fr/Banane/Banane01.gif

48
26th January 2007, 12:52
Ok, asa o fi, probabil am facut eu o confuzie, e mult de atunci, acum 10 ani am condus ultima data dacie....

Dar esti absolut sigur? Stii doar ca Daciile 'de export' erau cu mai multe imbunatatiri pe ele.sant sigur pt ca posed o dacie din '98 si nu e dotata cu servo-directie! cat despre furgoneta de la dacia......hmmmmmmmm...cam nasol cu usile alea laterale!

JJ
26th January 2007, 23:19
E masina buna dom'le, o cumpara guvernu' pt. cornul cu lapte :)

07Ex
29th January 2007, 02:38
Personal arata OK, dar in fond este o furgoneta, nu masina sport asa ca nu conteaza prea mult cum arata atat timp cat iti faci treaba cu ea.

Ess
19th March 2007, 21:24
ete si reclama pt produs...un adevarat masterpiece in materie de publicitate :mda:
http://www.youtube.com/watch?v=JBGHG8dYFuI

abc_tase
28th March 2007, 17:46
pentru o furgoneta eu zic ca arata destul de bine