PDA

View Full Version : Dacia 4x4



resita
20th January 2007, 18:48
Dacia 4x4? Foarte posibil!


Sunteti nerabdatori sa aflati ce au baietii de la Dacia in plan pentru urmatorii ani? va prezinta astazi cateva informatii neoficiale si chiar o imagine prelucrata cu un model pe care constructorul roman il va lansa sub marca proprie cel mai devreme in 2009.

Daca planurile concrete actuale ale Dacia inseamna, pe langa Logan, Logan MCV si Logan utilitara (acesta din urma urmand sa apara peste cateva zile), o versiune hatchback, este foarte posibil ca din uzinele de la Mioveni sa iasa un model 4x4 in cel mai pur sens al cuvantului.

Se pare chiar ca noul model nu va avea legatura cu gama Logan si ca acesta va fi comercializat complet independent, devenind al doilea model scos de Dacia in era Renault.

O versiune low-cost de teren se justifica perfect pe pietele vizate in principal de Dacia si Renault iar francezii de la Caradisiac au reusit chiar sa creeze o imagine in care au combinat - stralucit spunem noi - un Logan si un Renault Koleos Concept.

Un astfel de model ar putea sa faca uitat semisesecul modelelor 4x4 Renault iar alianta Renault-Nissan s-ar folosi de experienta japonezilor, al caror succes in acest domeniu este cunoscut. In aceste conditii, o reutilizare a platformelor unor modele Nissan, cum este cea a lui X-Trail de exemplu, pare foarte probabila.

Oricum ar fi, modelul 4x4 al constructorului de la Mioveni nu va putea fi vazut pe piata inainte de 2009, un eventual concept urmand sa fie prezentat anul viitor.
sursa Automarket


http://img92.imageshack.us/img92/9640/capture45ah.jpg (http://imageshack.us)

Celso
20th January 2007, 20:18
mamma...Q7:D

offline
20th January 2007, 20:29
povesti ...
ca si varianta aia Steppe pe langa care loganul e aproape zero

Elphax
21st January 2007, 08:58
e frumoasa, dar are dreptate sepcuta asta, e doar o poza ...

tchibos
21st January 2007, 10:40
poate nu va fi asa modelul sau poate nu va fi ala anul aparitiei dar sigur o sa urmeze si asa ceva.. pai voi ce credeti ca nu isi vor diversifica oferta?

georg40
21st January 2007, 11:47
In orice caz, orice noutate este de sautat, ea trezeste interes, ganditiv- ca numai in Gemania se vand anual circa 3,5 milioane de autoturisme noi. Daca numai 1 la suta ar fi Dacia, aceasta inseamna deja circa 35 de mii de unitati !
Dar, pe langa pret, calitatea este alfa si omega care decide succesul.

TheIceMan
23rd January 2007, 02:25
Dupa poza imi arata cam ca un Hyundai Tucson sau o Toyota RAV4 modelul vechi, sau Jeep Compass, probabil in aceeasi linie sa se incadreze.

Oricum am inteles din articol ca poza asta este facuta de ziaristi si nu preluata de la Daciua ceva cat de cat oficial, numai o presupunere cum ar arata.
Nissan X-Trail mi se pare mult mai 'colturos', construind o masina pe acceasi platforma tehnica ar trebui sa fie cam tot in colturi, mai degraba Nissan Murano este mai rotunjit cum as vrea sa fie si Dacia 4x4.

Oricum, cred ca va fi un car-based SUV si nu un truck-based SUV, adica un SUV mai mult pentru oras si nu efectiv pentru mers off-road, un SUV 'de fitze', asa cum sunt SUV-urile Ford Escape de ex.

Sau pastrand familia Renault-Nissan: Murano este un car-based SUV, imparte platforma tehnica cu Nissan Maxima si Altima, o masina frumoasa de oras cu consum relativ mic, luxoasa in timp ce Nissan Pathfinder ori Nissan XTerra sunt truck-based SUV, impart acceasi platforma tehnica cu truck-ul Nissan Frontier si Titan, care nu mai sunt chiar la fel de finute, nici consumul nu e de neglijat dar au reale capabilitati off-road.

Revenind la Dacia, abia astept sa o vad macar ca si concept car. Initiativa bineinteles este foarte buna, nu stiu daca vor reusi sa faca ceva. Poate daca Renault ar cumpara pe ARO ar fi o chestie in directia asta.

Sa nu uit: Loganul este construit pe aceeasi platforma utilizata si de Renault Clio respectiv Nissan Versa, cam slabuta pentru a face si un SUV pe ea.

07Ex
29th January 2007, 01:41
Arata destul de bine. Era si timpul ca Dacia sa se gandeasca sa scoata un SUV, desi in Europa SUV-urile nu sunt prea la moda.

CrisS
6th February 2007, 16:17
Iata si o alta poza cu Logan 4x4 :D :

http://img299.imageshack.us/img299/2620/logan4x4ps8.jpg

Elphax
6th February 2007, 16:24
asta e altceva, dar e draguta :D

si pare a fi 'facuta' in photoshop sau ceva similar

thanathos
7th February 2007, 23:30
pai e o poza de Golan pusa peste una de Jeep :)

kerosene
8th February 2007, 11:04
Ultima e si cu doua usi...si mai off-road :D

Lauryca
8th February 2007, 22:43
.....si amândoua sunt SF-uri. Eu daca vad asa ceva pe strada, chiar si dupa catva ani, va promit ca ma calugaresc. Eu nu cred ca cei de la Renault o sa fie de acord sa scoata asa ceva pe piata; si ar avea si dreptate sa nu o faca, pentru ca va fi un fiasco d.p.d.v al vânzarilor.

TheIceMan
8th February 2007, 23:16
pai e o poza de Golan pusa peste una de Jeep :)

Mai exact peste una de Hummer H2.


.....si amândoua sunt SF-uri. Eu daca vad asa ceva pe strada, chiar si dupa catva ani, va promit ca ma calugaresc. Eu nu cred ca cei de la Renault o sa fie de acord sa scoata asa ceva pe piata; si ar avea si dreptate sa nu o faca, pentru ca va fi un fiasco d.p.d.v al vânzarilor.

De ce sa fie fiasco? nu inteleg, eu as avea numai motive sa fie un best seller:

- starea drumurilor;
- consumul relativ redus de carburant, la un motorul propus de 2.4L 170hp ;
- spatiul interior mai mare decat un sedan obisnuit;
- factorul 'must have it' ;)
- platforma tehnica Renault/Nissan pe care deja este construit Renault Megan Scenic, aceeasi masina sub caroserie ca si viitorul Renault Koleos si Nissan Rogue, ultimul prezentat acuma la NAIAS - salonul auto de la Detroit.
- Pretul, mai scazut decat 'fratii' de la Renault cum si Logan e mai ieftin decat un renault similar.

Uite aici poze si articole despre noul Renault Koleos si Nissan Rogue, caroseria este aproape identica si prima poza prezentata ici e cam pe aceeasi linie.

articole:
http://en.wikipedia.org/wiki/Renault_Koleos
http://en.wikipedia.org/wiki/Nissan_Rogue
http://www.naias.com/SubPage.aspx?id=2112&terms=nissan+rogue&searchtype=0&fragment=True

poze de rezolutie mare:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/RenaultKoleos6.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0b/2008-Nissan-Rogue-DC.jpg

Lauryca
9th February 2007, 08:02
- nu stiu cât de mic poate fi consumul la un motor de 2,4 l
- Loganul nu e sigur mai ieftin "decât un Renault similar". Clio Symbol e o afacere mult mai buna ca Loganul acum.
- in trei ani de cei de la Dacia au scos doar un singur model de baza - Logan si mie greu sa cred ca o treaca direct de SUV, mai ales ca Renault nu are o experienta atat de mare pe aceasta piata - totul de bazeaza pe platformele si experienta Nissan.
- Loganul, oricare ar fi el, nu mai e un "must have it" demult. Eu cel putin nu-mi doresc un Logan in urmatorii 7 ani, si sunt foarte multi care gandesc la fel.

pinki
9th February 2007, 12:49
doar atat am de zis: :ras-plans: :ras-plans:

TaciAcolo
9th February 2007, 13:17
o sa ramana tot o cutie de chibrituri :) vise cu pozele alea

bmm
9th February 2007, 13:28
una peste alta, prost sau bun, progresam, facem si noi jeepane; oare care va fi pretul?

TheIceMan
9th February 2007, 19:06
- nu stiu cât de mic poate fi consumul la un motor de 2,4 l

Sigur mai putin decat un motor de 3.5L V6 cat este pe un SUV mare :), probabil undeva 10-12 in oras si 2 litri mai putin in afara

- Loganul nu e sigur mai ieftin "decât un Renault similar". Clio Symbol e o afacere mult mai buna ca Loganul acum.

ok, nu cunosct exact preturile si ofertele din Romania, dar cat am citit pe net, zice ca Logan este cea mai ieftina masina din clasa ei.

- in trei ani de cei de la Dacia au scos doar un singur model de baza - Logan si mie greu sa cred ca o treaca direct de SUV, mai ales ca Renault nu are o experienta atat de mare pe aceasta piata - totul de bazeaza pe platformele si experienta Nissan.

Exact, daca-l vor produce este ca si cum ai cumpara un Nissan la pret de Dacia, eventuala Dacia 4x4 nu va fi construita pe aceeasi platforma cu Logan ci pe altceva de la Nissan. Similar, daca nu ai bani de un Porsche Cayenne poti eventual cumpara mai ieftin un VW tuareg, aceeasi masina in fond, doar caroseria diferea foarte putin si evident emblema.

- Loganul, oricare ar fi el, nu mai e un "must have it" demult. Eu cel putin nu-mi doresc un Logan in urmatorii 7 ani, si sunt foarte multi care gandesc la fel.

Aaa... nu de asta spuneam, ci factorul "must have an SUV" in Romania, vezi cata lume, care isi permite, nu cumpara SUV-uri.

Atreides
9th April 2007, 18:35
Poate imi iau in 2010 Jeep Logan... (http://www.doza.ro/link.php?linkId=322)

ionut_cluj
9th April 2007, 19:25
t
[COLOR="Blue"]Exact, daca-l vor produce este ca si cum ai cumpara un Nissan la pret de Dacia

:))) hai ca la asta ai fost tare. Pai fratele meu, daca ar fi asa cum zici tu, atunci dece nu e primera 7000 de euro?:)))

cipi13
11th April 2007, 05:35
Hai frate ca si Steppe era o minunatie la salonul auto. Si cind a iesit pe strada sa nu il mai recunosti. Cred ca asa o sa fie si cu minunatul SUV

TheIceMan
7th June 2007, 22:58
:))) hai ca la asta ai fost tare. Pai fratele meu, daca ar fi asa cum zici tu, atunci dece nu e primera 7000 de euro?:)))


Cred ca n-ai inteles ce am scris... Iei un Nissan la pret de dacia pentru ca modelul respectiv are badge DAcia si nu Nissan, pe cand primera are inca emblema de nissan pe ea.

Absolut identic este cazul un Cadillac Catera are pret de Cadillac, adica $$$$ in timp ce masina geamana Opel Omega, [in acest caz surori mult mai mult decat Dacia/Renaul/Nissan ] costa jumate din bani. Intelegi?

ionut_cluj
8th June 2007, 00:52
Cred ca n-ai inteles ce am scris... Iei un Nissan la pret de dacia pentru ca modelul respectiv are badge DAcia si nu Nissan, pe cand primera are inca emblema de nissan pe ea.

Absolut identic este cazul un Cadillac Catera are pret de Cadillac, adica $$$$ in timp ce masina geamana Opel Omega, [in acest caz surori mult mai mult decat Dacia/Renaul/Nissan ] costa jumate din bani. Intelegi?

nu, n-ai dreptate. Loganul n-are nimic din sufletul Nissan in el, ori pe ce parte o intoarcem. Loganul are sufletul unui renault fabricat in turcia, si atat. dotarile sunt slabe, butoanele alea din el parca sunt pt retardati si e o masina urata. Motorul ala mult-laudat de 105 cai 1.6 16 valve e de pe generatia 1 de la megane, deci un motor vechi de vreo 10-12 ani.
Nu stiu, orice s-ar intampla nimeni nu ma va putea convinge sa-mi cumpar logan. As fi nebun ca dupa atatia ani in care n-am vazut decat dacii sa visez acum la una, oricat de dichisita ar fi ea. In banii aia prefer sa-mi iau un 2nd.

TheIceMan
8th June 2007, 03:34
nu, n-ai dreptate. Loganul n-are nimic din sufletul Nissan i....


Dude !!!!
Discutam de ipoteticul Logan 4x4 care va fi construit pe platforma tehnica de la Nissan !!!! Dude, fii atenti la detalii si dupa aia discutam daca am sau nu am dreptate.
Threadul Logan vs 2nd hand este in alta parte
;) :yes:

ionut_cluj
8th June 2007, 13:54
din partea mea sa-l faca pe platforma lu Tahoe, ca tot n-o sa-mi cumpar:)