PDA

View Full Version : Hip-Hop



realmadrid.com
9th September 2003, 22:12
As vrea sa vad si eu cati dintre voi asculta si ii place hip-hop-ul, ascult 2pac , 50Cent care mi se pare cel mai tare acum si tot ce e rap si hip-hop Oricum sunt anti-manele si detest muzica rom. din prezent. Astept mesaje de la rapperi

07Ex
12th October 2003, 04:49
Count me in!!!

realmadrid.com
16th October 2003, 22:44
suna inbucurator unul din ..... cati sunt pe forum , oricum mai bine asa decat nimeni :D

ady_azzuro
9th November 2003, 16:48
Pe mine nu puteti conta /nope/ /nope/ /nope/
Dar nici cu manele nu sunt

Ravelly
18th November 2003, 16:29
Doar 2? hehe :D :D :D

ady_azzuro
18th November 2003, 18:12
N-au prea intrat prea multi pe aici , si de aceea sunt doar 2 , inclin sa cred ca avem mai mult fani Hip-Hop pe acest forum.

ieppy
18th November 2003, 18:27
asa este. Sut trei pana acum cu mine. :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:

vasile314tzurka
5th December 2003, 18:38
[QUOTE=ieppy]asa este. Sut trei pana acum cu mine. [QUOTE]

daca parazitii inseamna hip-hop, da

rady
3rd January 2004, 19:45
Dumitrescu Ionutz: cam ce intelegi tu din hiphop ca esti asa suparat pe cel romanesc si cam de cat timp asculti?

ady_azzuro
3rd January 2004, 19:51
Ce ziceti de avatarul meu...hip hop? :cool:

rasheedkpenny
4th January 2004, 00:47
Si mie imi place... am crescut cu muzica straina de acest gen!

Naughty by Nature, Onyx, Wu-Tang, KRS-One, A Tribe Called Quest, RedMan, EPMD, Nas, MethodMan, House Of Pain, Snoop Dog, Warren G, Nate Dog, Coolio, Dr.Dre, 2Pac... etc

RedBaron
9th January 2004, 21:29
Number 4 is here. Rasheedkpenny ai auzit Raku? Veritasaga? Getto-Daci? Suna bine!
Ludacris, Eminem, Deliquent Habits...

Peace all!

ady_azzuro
9th January 2004, 22:00
Peace man, peace...especially here....:)

Skyjuice
16th January 2004, 20:48
Hello, my name is Skyjuice, and the name of my store is deyotakins. I specilize strictly in the latest Hip Hop and R&B . We have the latest songs and cd's, most times weeks before their official release, we carry dj's like dj clue, kay slay,cut master c, kool kidd and so on. All cd's are 5 Kuwait dollars, considering that these are the newest cd's around. Anyone who whishes to puschase mix cd's can reach me at deyotakins@yahoo.com. Thank you very much and have a nice day.

rasheedkpenny
21st January 2004, 15:01
Number 4 is here. Rasheedkpenny ai auzit Raku? Veritasaga? Getto-Daci? Suna bine!
Ludacris, Eminem, Deliquent Habits...

Peace all!

Getto-Daci... astia au mai scos ceva? M-am cam desprins de fenomen!

RedBaron
1st February 2004, 12:23
Nu stiu... tre' sa ma interesez, dar nu cred ca au mai scos ceva. Oricum, ce am eu "de la ei" suna bine si imi place. :ok:

realmadrid.com
22nd February 2004, 21:26
Hmm, cate mesaje sunt placut surprins, oricum nu am mai dart de mult pe acest topic
Rady ia zi tu nu vorbesti pe home??, raduosca sau nu stiu cum isi zice ala, ca aveti acelasi avatar??

DJ Klaus
23rd February 2004, 15:11
2 PAC ... ok , dar ce ai vere cu hip-hopul romanesc ? BUG Mafia suna bestial si , in ciuda faptului ca injura destul, au versuri pozitive ca si Parazitii de altfel

vasile314tzurka
23rd February 2004, 15:15
prefer de departe parazitii, nu numai ca suna misto dar au si texte excelente.

realmadrid.com
23rd February 2004, 21:23
Parazitzi, parerea mea sunt cei mai buni din rom. Peste mafia, iar proiectul verde este un kkt, niste versuri super naspa

Pancone
24th February 2004, 11:39
2pac Regele absolut

realmadrid.com
26th February 2004, 21:30
Asta asa e , dar 2pac nu mai e

maryuss_mau
1st April 2004, 10:07
am ascultat vreo 2 melodii de pe albumul lui ombladon si mi s-au parut misto, mai ales versurile;

NewDetails
1st April 2004, 17:43
Se pare ca nu stiti mare lucru despre hip-hop
-no offense

DJ Klaus
2nd April 2004, 13:28
Se pare ca nu stiti mare lucru despre hip-hop
-no offense
ce sa spun? nu pot decat sa -ti cant
"valoarea mea... valoarea mea "

RedBaron
2nd April 2004, 19:16
Nu putem fi si destepti si frumosi :(
-no offense

GoPens
2nd April 2004, 21:25
stai sa vezi daca mai vorbeste cineva in 10 ani de hip hop.
mai stie careva care a fost formatia anului 1990? eu din nefericire imi amintesc: "Technotronic". azi nici :drak: nu mai vorbeste de ei. stilul ala de muzica a disparut dupa scurt timp si asa se va-ntimpla cu majoritatea.

realmadrid.com
2nd April 2004, 22:24
ma io ascult si hip-hop din ani 90'
cum draqu e albumu lu ombladon?

Divinityemotion
3rd April 2004, 23:56
Well ... imi place foarte tare Foxy Brown ... LOX ... 'n others.. bine.. 2Pac a facut istorie...imi place shi el ... imi place hiphop'ul ce sa mai .. atata vrobarie :)

realmadrid.com
4th April 2004, 22:30
nu ascult fetele care canta hip-hop

Cucu
7th April 2004, 19:52
nu am nimik in comun cu hip-hopul
Cu tot respectul, sincer nu consider hip-hopul ca fiind muzica.
Poate o forma de versuri de strada puse pe un background de bum-bum.
Desi o consider pe undeva importanta pentru ca hip=hopul exprima asa cum pot ei ceea ce cred ei despre cam tot, dar raman la parerea ca nu poate nici macar fii inclus ca un stil de muzica.

alx_ro
7th April 2004, 20:17
Si eu ascult hip-hop, dar nu pot spune ca sunt un fan infocat. Imi plac parazitii, bug, iar dintre straini eminam mi se pare cel mai tare la ora actuala... dintre cei vechi nu mai amintesc.
iar cu muzica anilor 90 ce aveti ? sincer, mi se pare mult mai faina decat ce se asculta azi...

thekobe
11th April 2004, 01:39
1. nu am nimik in comun cu hip-hopul
2. Cu tot respectul, sincer nu consider hip-hopul ca fiind muzica.
3. Poate o forma de versuri de strada puse pe un background de bum-bum.
4. Desi o consider pe undeva importanta pentru ca hip=hopul exprima asa cum pot ei ceea ce cred ei despre cam tot, dar raman la parerea ca nu poate nici macar fii inclus ca un stil de muzica.

1. se vede
2. parerea ta
3. "versuri de strada" :o:
4. din nou parerea ta

hip-hopul nu este muzica, este un mod de viata

Vadim
13th April 2004, 16:44
Melodia lui BUG Mafia, "Romaneste", este cea mai tare din hip-hopul romanesc. In special la versuri.

rasheedkpenny
13th April 2004, 17:00
Eeh.... asta e o melodie mai comerciala, asa ca sa vânda albumul!
Eu am ascultat Mafia prin 96-97... pâna sa devina asa de cunoscuti!

Parazitii sunt tari pentru moment... eu m-am cam indepartat de fenomen, insa au aparut multe trupe noi care au ceva de zis! De urmarit fenomenul... e f. interesant!

Vadim
13th April 2004, 22:47
Comerciala? Au primit imediat pumnul in gura, iar difuzarea melodiei a fost taiata pe posturile de radio cu audienta. Eu nici nu auzisem de ea, insa ce e drept nu sint pasionat de fenomen. Comercial este cand canti despre iubire si "garsonierea mea". Cand dai in hotii de la putere, care "te fura legal", cand spui ca ii "acuz de abuz", este o atitudine de protest la cel mai inalt nivel. Atitudinea asta a avut-o de fapt si Emile Zola, care scrie intr-o carte la adresa politicienilor vremii la fel, ca "ii acuz de abuz". Melodiile de hip hop despre "pirnaie", droguri, ma lasa rece. "Romaneste" mi se pare insa interesanta la nivelul textului, mai ales ca are trimiterea asta fina la textul lui Zola.

phil
15th April 2004, 20:52
nu sunt un amator al hip-hop-ului sau al rap-ului dar m-am gandit ca fanii lui 50 cent se vor bucura de acest articol aparut in Edmonton Journal (cu ocazia concertului din oras).

10 FACTS ON 50

Nick Lewis Calgary Herald CanWest News Service

In a little less than a year, 50 Cent has gone from being an underground rapper on the mixtape circuit to the biggest-selling artist of the past year. Here’s a look at a chronological biography of the man Eminem calls his favourite rapper. 1) Born Curtis Jackson 26 years ago in Queens, 50’s father was already absent. As a teenager, his mother was found dead of “mysterious circumstances” and he was taken in by his grandparents. 2) Trying to gain street credibility, a young 50 would hang out on the gritty New York Avenue, now called Guy R. Brewer Boulevard. He amassed a small fortune and a lengthy rap sheet for his dealings. 3) The birth of his son put things in perspective for 50, who now decided to leave behind a life of crime and pursue the rap game. He hooked up with Jam Master Jay’s JMJ label, where he learned how to count bars and structure songs. 4) Platinum hitmakers Trackmasters took notice of him and signed him to Columbia Records in 1999. He was sent to upstate New York to record, and in two weeks had 36 tracks. The resulting album was Power of a Dollar, an unreleased record that Blaze Magazine hailed as a classic. It contained the song How To Rob, as well as a potential hit with Destiny’s Child called Thug Love. Heavy bootlegging made Columbia pull the album. 5) How To Rob went on to become a hot underground single on the mixtape circuit. It painted 50 as a powerhungry rapper daydreaming of robbing famous rappers for their wealth and fame. “It wasn’t personal,” 50 says in his bio. “It was comedy based on truth, which made it so funny.” Even so, Jay-Z, Big Pun, Sticky Fingaz, and Ghostface Killah all replied bitterly to the song and to 50 Cent in their rhymes. 6) In April 2000, 50 was shot nine times, including a 9-mm bullet to the face, in front of his grandmother’s house in Queens. As he was recovering from his injuries, Columbia dropped him from its roster. 7) Without any money or backing, a determined 50 hooked up with Sha Money XL and produced over 30 new songs. A number of those were circulated on a mixtape called 50 Cent is the Future, which made it to the streets of New York, L.A. and Atlanta. Suddenly, a bidding war began between Jive, Universal and J. 8) The bidding war didn’t matter, because within a week of 50 Cent is the Future’s hitting the streets, Eminem went on the radio to declare, “50 Cent is my favourite rapper.” Dr. Dre also gave his seal of approval. 50 Cent was flattered by the endorsement and signed to Eminem’s Shady Records, reportedly for more than $1 million US. Anxious to get his new artist’s sound out, Eminem released the single Wanksta to New York radio stations, and it soon became New York’s most requested single. Eminem also included Wanksta on his 8 Mile soundtrack.
9) Get Rich Or Die Tryin’ became the 2003’s most anticipated album and didn’t disappoint, selling six million copies by year’s end (next closest was Outkast with 2.6 million copies of Speakerboxxx/The Love Below). Propelled by the hit singles In Da Club and P.I.M.P., and the national Rock the Mic tour with Jay-Z, Missy Elliott, Busta Rhymes, Sean Paul and Snoop Dogg, 50 Cent soon became a North American household name. 10) In 2004, 50 Cent begins work on an as-yet-untitled album set for release on July 4, but scraps it, saying it’s not up to his standards. He tells his fans to bide their time by listening to new solo releases by members of his old crew, G-Unit, with whom he is presently touring. The revised date for his new album is in October.

phil
15th April 2004, 21:06
Ooops, am dat si peste un articol mai critic.

Watch 50 Cent’s currency devalue

For all his man-of-the-streets shtick, ol’ Fitty also represents the Man

SANDRA SPEROUNES Journal Music Writer

EDMONTON
In a world rife with war,dodgy politicians and talentless artists making millions of dollars, one rapper speaks the truth and continually reminds us of the wonders of democracy, not to mention the $#! breakthroughs in medical science.
That rapper is 50 Cent — better known to New York’s finest as Curtis Jackson — and his message of hope, freedom and the painful pursuit of happiness is scribbled on the cover of his debut album: Get Rich or Die Tryin’.
In other words, you too can survive a hideous childhood, nine gunshot wounds and become a famous, filthy (and rich) rapper. Shoot, you can even rap like you’ve got marbles — or your own bloody, broken teeth — in your mouth. As long as you’ve got a criminal record, a violent past, a superstar mentor (preferably Eminem) and a nasty attitude towards women, you too can sell six million records, make a fool of yourself at the Grammys when some lame ass Goth chick with too much eyeliner wins your best new artist award and then retreat to Canada to find solace among your northern hos and pimps. Isn’t that what the great American dream is all about?
Scoff if you will, but the rapper behind In Da Club and P.I.M.P. is the poet laureate of our times — a reflection of both our numbskulled leaders and the average Joe, trying to save enough money to pick up chicks, get loaded and buy 22-inch rims for his car. His raps answer questions which plague us all: What kind of car should we drive? (Mercedes-Benz.) What should we drink, Cristal or Tanqueray? (Neither. Smoke dope.) And when should we buy chinchillas? (In the summer, ’cuz they’re cheaper.) And yet, for all his man-of-the-streets shtick, 50 Cent also represents the Man. He sounds about as idiotic and redneck as the U.S. president, likes to threaten his weaker foes (“You better stay in line bro/’Cause if I walk it I’ll talk it, you know we’ll walk up and pop it/I love the sound of gunfire bro” ), throws money around like Canada’s Public Works department (“Daddy need new shoes/Daddy need Pirellis to look mean on 22s” ) and can’t tolerate gay men, but is OK with lesbians. (His mother, who was murdered in his teens, was reportedly bisexual.)
“I don’t like gay people around me, because I’m not comfortable with what their thoughts are,” 50 Cent recently told Playboy magazine. “It’s OK to write that I’m prejudiced. This is as honest as I could possibly be with you.”
Thanks, Fitty, at least we can trust you more than our politicians. So we’ll be honest with you.
Your time in the laureate’s chair could be quickly ticking to an end. As the Bush presidency teeters on the brink,as Bob Dylan shills for Victoria’s Secret, as socially conscious hip-hop crews and younger, drunker rappers such as J-Kwon dominate the charts, your value could sink lower than Martha Stewart’s stocks. Indeed, the downhill slide has already started. Earlier this month, 50 Cent won the Juno for best international album, which is more of a kiss-of-death award than a best new artist trophy. Look at Shaggy — he too was overlooked at the Grammys, but rewarded in Canada — and where is he now?
His career went from Hot Shot to not hot enough to get shot in less than a year.

Triphat
11th June 2004, 14:11
Ascultatzi oameni rapperi precum Rasco, Planet Asia, Immortal Technique, Chino XL, Eminem, Copywrite... nu 50 cent shi ludacris.. e frumos ce a facut 50 cent dar stilul lui nu-mi place.. pana la urma rap-ul e cea mai adevarata muzica la ora actuala despre viatza ce se intampla pe strazi etc. Big UP!

Triphat
11th June 2004, 14:16
nu am nimik in comun cu hip-hopul
Cu tot respectul, sincer nu consider hip-hopul ca fiind muzica.
Poate o forma de versuri de strada puse pe un background de bum-bum.
Desi o consider pe undeva importanta pentru ca hip=hopul exprima asa cum pot ei ceea ce cred ei despre cam tot, dar raman la parerea ca nu poate nici macar fii inclus ca un stil de muzica.

Inseamna ca tu nu ai auzit hip hop adevarat. multi rapperi sunt poetzi numa ca au un beat in spatele lor shi o technica aparte. da... hip-hop-ul nu e muzica.. e un stil de viatza, rap-ul e muzica... daca rap-ul nu e muzica atunci nici rock-ul sau pop-ul etc nu e muzica.. auzi ca nu e un stil de muzica.. atunci ce e ?? te rog :headbang: shi :ciocan: shi dute la :sleep: ca hip hop :yeah: ..respect

NewDetails21
24th June 2004, 01:45
"...Rap is something you do, Hip-Hop is something you live!" pai da...

ar trb urmariti : Sage Francis,Immortal,Cali Agents(RAScoe si pl.asia) ,Quasimoto,Soulofmischief,dilated,gangstarr,Cunnin lynguists,Cappadona,cnn,lox,TragedyKadafi,DigableP lanets,roots,kweli,epmd,das efx, si inca vreo cateva mii de artisti---------->si toatea astea ca sa incepi sa comentezi ;poate in plus ar trb sa ai si niste cunostinte din alte stiluri de muzica ,ceva funk,g,soul,jazz(de unde s-a inspirat f mult hip hopul)etc.
Adica e greu sa vb de muzica fara sa stii ce inseamna.
sa-mi spuna cineva ce inseamna muzica buna si muz proasta ca sa vedem cum sa impart colectia de cd-uri;Eventual sa fac una noua...blah

daca nu ai gasit mel care sa-ti placa asta nu inseamna ca nu exista(poate nu apreciezi cum trebuie muzica ) ;sau daca nu-ti place muzica cauta mesajul si poate ,treptat , o sa intelegi si restul.
Anyway e mult mai mult de atat ,dar ptr inceput asculta muzica.

Baccardi
27th July 2004, 22:59
cine m-ajuta sa pun si io mana pe nishte materiale romaneshti: Veritasaga ". si de la capat", Raku , nu mai stiu cum se cheama, si ala a lu Dribbler cu mixajele. + ceva Vexxatu Vexx, Delikt sau Methadon 3000 ce aveti. Nishte mp3-uri sau chiar albume. Va dau si parai daca e necesar :ok: :ok: . Daphix tu poate ca vad ca eshti mai in tema.

rady
5th August 2004, 20:16
baccardi, da-mi un pm saptamana viitoare si vedem ce putem rezolva

Wolf04
6th August 2004, 22:51
I don't like black rap. It's different and it's disgusting. 50 Cent is not worth more than his name says. Probably a buck but that's it. His music is crap and a wanna-be. I only like Eminem and Romanian bands (e.g. B.U.G. Mafia, Parazitii, La Familia, Chello, etc.). I also like pop music but that's a whole nother story. :rolleyes:

realmadrid.com
13th September 2004, 13:24
Astazi se implinesc fix 8 ani, de cand marele rapper Tupac a murit, dupa ce 5 zile a stat in coma...
Tupac a fost impuscat in masina lui Suge Night <bossul de la Death Row> in Las Vegas,, de niste oameni, care pana acum nu au fost identificatzi.
Considerat de multzi, ca cel mai bun rapper al tuturor timpurilor, acesta a murit la varsta de 25 de ani, avand o scurta cariera muzicala, cu multe albume care s-au vandut in peste 25000000 copi, dintre care amintesc 2Pacalypse Now, All Eyez on me, Don Killuminati si alte albume care au aparut dupa moartea lui <pana acum nu a fost depasit de nici un rapper la capitolul vanzari > plus cateva filme, dintre care amintesc Juice sau Poetic Justice
Tupac a mai fost odata impuscat, in New York, in fatza studioului de inregistrat al casei de discuri Bad Boy Records, atunci a primit 5 gloantze, dar a supravietzuit. Atunci Tupac i-a acuzat pe cei de la Bad Boy, anume pe bossul de acolo, Puff Daddy <acum P. Diddy> si pe Notorious BIG <acesta a fost si el asasinat 6 luni mai tarziu, in acelasi mod ca 2pac, alaturi de el in masina se mai afla Puff Daddy > ca ar fi incercat sa il omoare, lucru pe care cei 2 l-au negat...
O scurta cariera, dar care l-a propulsat pe Tupac in varful Hip-Hop-ului si i-a adus castiguri de zeci de milioane de dolari lui Suge Night...

Rest In Peace Tupac

Chupakabra117
18th September 2004, 02:01
Daca va tot intrebati unde se poate trage in conditii PROFESIONALE la preturi mai pentru rapperi, asa ... pai .... acum e simplu : Noul Studio Hades Records- ReCreate Studio (www.recreate.ro, www.hadesrecords.com).
Aici va asteapta trei ingineri de sunet, printre care si Dj Undoo (Yes, the real one, dar sa nu spuneti ca v-am zis eu , ...asadar,pt ca acum avem nevoie de el la sesiunile de inregistrari, i-am facut o clona separat, ca sa aiba cine scratchui pe la concertele Hades si nu numai :P )
Aici se pot face si negative, se pot trage si tobe, se trag voci pe compresoare si preamplificatoare pe lampi, ca sa se auda cum trebuie , adica .... cu coaie in loc de amigdale ....
Borcanul e suspendat pe garnitura de cauciuc, ca sa nu existe interferente de frecvente joase , si pupitrul de mixaj e un Mackie cu automatizari complete ( te uiti la fadere cum se misca singure ) de cateva amarate de mii de para ... cu sistem de operare propriu ...
Toate astea la 10 parai ora ,respectiv 5 parai jumatatea de ora samd daca va ganditi sa faceti un album cu skit-uri ...
Daca veniti cu prieteni, sau pur si simplu plimbati vestea de la unul la celalalt, ca sa auda toata suflarea din Hip-Hop, poate facem cinste si cu o bere cand treceti pe la noi ...
Pentru cei din provincie inca se discuta daca este cazare inclusa... adica.... nu stiu daca mai aveti vreo scuza sa nu faceti treaba buna ...

Detalii si programari la nr. de tel :0721.705.578(Undoo) si 0726.35.37.10(Alex) sau undoo@hadesrecords.com, respectiv Alex117@gmail.com !

Va asteptam!
Poze la : http://www.fanclub.ro/attachment.php?attachmentid=10465

tudi
20th January 2005, 23:58
dupa parerea mea hip-hop-ul este cel mai tare gen de muzica prin prisma lucrurilor care le scoate in evidenta.........multi zic ca raperi nu au voce sau ca nu stiu sa cante altceva dar multi au dovedit ca au voci chiar mai bune decat multi cantareti de pop,dance,rock....etc
niste exemple de hip-hop care imi place ar fi AKON Daddy Yankee Eminem Dr.Dre 2pac
si binenteles romanii nostri cum ar fi Raku Parazitii La-Familia Explicit

tudi
21st January 2005, 00:03
Baccardi........da un telefon pote pot sa te ajut cu ceva muzica am albumu lui Raku-Inmediu vitreg si mai am si altele
fratimi-o e sofer pe truck si are drumuri si prin New York
sau cauta pe DC++ gasesti orice

Corrado*
19th February 2005, 02:11
ce s-a intamplat cu thread'ul asta?...nu mai sunt rapperi pe ols? :)

Eu ascult in principal Snoop Dogg, care mi se pare cel mai bun si cel mai respectat rapper, Eminem si Chingy (asculta melodia "i like that" ;) )

si inca ceva...nu imi place sa port haine de rapperi, asta inseamna ca nu sunt rapper?
(desi ascult numa' rap)

madridista
20th February 2005, 23:30
pai mai sunt rapperi pe aici dar sunt ocupati cu fotbalul:P
si mie imi place hip-hop si rap, dar si r&b!!!:Dnu am vreun artist preferat, cat despre snoop dogg....imi place noua melodie "let's get blown":)
stai linistit...daca nu porti haine de rapperi nu inseamna ca nu esti rapper!!fiecare decide cu ce se imbraca nu???

Corrado*
21st February 2005, 22:04
oke! ms! :P

realmadrid.com
21st February 2005, 22:24
Tre sa il citez pe Ombladon in cazul acesta : "copii la genul rap se imbraca dar asculta manele, nu poarta nimik in cap, decat sepci, prosita sa acopere"
Cunosc multi asa zisi "rapperi", cei care cred ca hip-hopul si rapu' sunt aceleasi gen de muzica, si cei care spun ca asculta rap, dar ii auzi cantand manele:headbang:
Nu trebuie sa te imbraci in stil hip-hop ca sa fii rapper, esti rapper dupa muzica pe care o asculti, nu dupa cum te imbraci.
Ascult din hip-hop in general pe cei din "old block", gen Dre, muzica veche a lui Snoop, Tupac, de fapt pe cei de pe West Coast, Nas, BIG, Jay-Z, Cypress Hill iar din rap imi place Run DMC cel mai mult, mai ascult Snow, Salt N Pepa, MC Hammer, Snap, C&C Music Factory, Beastie Boys
Din ziua de azi nu imi place nimeni special, consider ca Eminem este doar un om bolnav cu capul:ok:, datorita versurilor bolnave pe care le compune...
De fapt in ziua de azi, singuri care mai fac Rap sunt Beastie Boys, iar hip-Hop de calitate, Jay-Z, Nas, Cypress Hill

Corrado*
21st February 2005, 23:37
dar ce ma iei asa tare? ai vazut ca tin cu barca sau ce?

stiu si eu ce inseamna: hip-hop e un mod de viata care implica si muzica rap, graffiti, b-boys, mc's ...
Snoop Dogg albumele vechi zici, dar ce nu iti place la astea noi, ca cel putin asta ultimu' "R&G:The Masterpiece" e chiar "masterpiece"...dar e treaba ta ce asculti !!!

Si nu ma mai lua asa brusc ca stau prost cu inima bai Galacticule!

PS. Beastie Boys fac rap...mdea...

realmadrid.com
21st February 2005, 23:43
Nu te-am luat tare, chiar sunt de acord cu tine in privinta hainelor...
Din cate stiu eu, Rapp'ul implica grafitti, breakdance, hip-hop, mai ales MC :D
Nu te-am luat tare, mi-am spus parerea, nu ma refeream la tine ci la asa zisi rapperi, care de fapt sunt manelisti sau asculta andreea balan :yeah:

realmadrid.com
22nd February 2005, 17:53
Recomand ultima melodie Beastie Boys adevaratilor rapperi:ok:, "An Open Letter to N.Y.C."

Darkslowstar
22nd February 2005, 19:03
Ce treaba au Beastie Boys cu rapul? Rapul e mort lasati-l sa doarma linistit. Discutii despre Beastie Boys sunt on-topic pe threadul despre rock.

Corrado*
22nd February 2005, 19:27
@Galacticul

nu, aici le confunzi : hip-hop'ul contine rap, nu invers !!!

realmadrid.com
22nd February 2005, 22:29
Din rap se trage Hip-Hopul :ok:
Da, daca din rap se trage hip-hopul, atunci normal ca, contine si rap...greseala mea:)

toXatoo
27th February 2005, 22:13
:mda: :no: :no: :no: topicu e hip-hop da 90% din ce-i care au postat aici nu au treaba cu nimik care include cultura hip-hop; as fi zis 100% da' nu vreau sa deranjez pe vreunii care au treaba !!!!!
De ce postati coae aici, si de ce nu se inkide threadul asta ca vad ca lumea vorbeste de fotbal si in afara de postul lui Chupakabra despre Recreate Records despre care nu auzisem si am vazut ca niste tovarashi inregistreaza akolo, NU E NIMIK INTERESANT AICI !!!! Lasati postatul si ducetiva si ascultati pop cei care nu aveti nici o treaba !!!! :rosu:

realmadrid.com
27th February 2005, 22:41
Mai, da bun esti....de unde deduci tu ca eu nu am treaba cu hip-hopul....juniorule.... ?
Peace:yeah: ( ca sa iti vorbesc pe limba ta de manelist, deghizat in rapper)

toXatoo
28th February 2005, 10:27
hehe, ma amuzi. Avand in vedere ca de 5 ani ascult hh si de putzin timp am niste proiecte personale de rap inseamna ca stiu si eu ceva. Si kestia aia cu manelistu deghizat nu ma impresioneaza ! Oricum nu trebuia sa comentezi la ce am spus eu decat daca aveai ceva interesant de zis !! pace si tie !
Apropos: nu am zis ca toti de aici n-au treaba, am zis majoritatea, aricum daca ai treaba atat de mult si nu asculti doar ce e comercial si "de cartier" atunci facem un battle aici vedem care pe care !!!! }{

realmadrid.com
28th February 2005, 15:19
Din pacate pt tine, eu ascult hip-hop-ul comercial, daca asa se zice, la ce cantau rapperi inainte in SUA....
Nu am treaba cu battle-uri, sau cu alte chesti din astea....dar nu cred ca de aici rezulta ca nu am treaba cu hip-hopul, hip-hop nu este doar cel underground care cred ca il asculti tu, si nu trebuie sa cant, ca sa spun ca sunt rapper...

Corrado*
28th February 2005, 15:31
bay toxatoo sau cum te-o chema , nu poti sa vii tu aici si sa ne dai lectii tu cum ca nu stim ce e aia hip-hop!
Daca vrei hip-hop i-ati figurile si muta-te pe fanclub.ro si fa battle-uri acolo!
Oi fi si tu vreun Tupac si nu stiam noi !!!

Pana atunci mai asculta rap si mai invata... rappere :ok:

Zebrone
28th February 2005, 15:49
bai toxico sa cum o fi nu te doare capu' de la atatea ganduri? :D

toXatoo
1st March 2005, 18:11
Da ma aveti dreptate, am suferit ca draq, nu fac kestii dastea de obicei, dar eram intr-o perioada proasta !!!
La kestia cu battle am suferit din nou, dar oricum ma descurc in battle-uri.
Nu, nu ascult doar underground, dar ascult mai mult rap romanesc, cam tot in afara de bug mafia sau la familia care sincer nu spun nimik interesant pt. mine !
Nu sunt Tupac si nici nu ash vrea sa fiu ca el ...... adik mort :D hehe
Si deshi am o gramada de ganduri mereu, nu ma doare capu'
pace tuturor si sorry

Zebrone
2nd March 2005, 10:24
peace brother, be cool :ok:

realmadrid.com
2nd March 2005, 19:30
Suge Knight film tells story of Tupac’s death
Friday - February 25, 2005

Suge Knight will finally get to tell his side of the story. The CEO of Death Row Records has signed with Beaux Carson's Carson Signature Films to deliver his vision of the events surrounding Tupac Shakur’s fatal shooting.
Beaux Carson had been pursuing Knight for roughly two years trying to solidify the deal. Carson describes the as-yet titled film to be along the lines of “'Training Day' Meets 'The Godfather.'” But also stresses that this is “just a story” and is not pointing any fingers at anyone in particular. Carson reported that Knight may do a CD in conjunction with the film with a portion the proceeds going to fund programs serving under-privileged youth.
While the details involving the fatal shooting has been sketchy at best and still remains one of the music world’s largest mysteries, it will be quite interesting to see what Knight has to offer. Remember, Suge was behind the wheel of the BMW that Tupac was riding in when the fatal drive-by happened in Las Vegas. No plans to shoot the film have been disclosed as of press time.




Suge Knight, bosssul de la Death Row, fosta casa de discuri a lui Tupac Shakur/Snoop Dogg/Dr. Dre si tot odata, cel care a condus masina in care se afla si Tupac in seara cand acesta a fost impuscat mortal, s-a hotarat sa isi spuna parerea, sau ce stie despre moartea marelui rapper, intr-un film
Se stie ca pana acum, Suge si cei de la Death Row nu au scos un cuvant despre moartea lui Tupac, datorita acestui lucru, au aparut teorii cum ca Suge ar fii ordonat moartea lui Tupac, deoarece acesta intentiona sa paraseasca casa de discuri Death Row dupa lansarea urmatorului album, dar si pt ca, toata lumea stie, Tupac valora mai multi bani mort, decat viu, deoarce in cazul in care murea, tot vanzarile de produse cu numele de "Tupac", de la tricouri la albume de muzica, ajungeau in buzunarul lui Suge...si inca ajung, daca nu ma insel
Intr-un interviu dupa moartea lui Tupac, de fapt o tentativa de interviu, o reportera l-a intrebat pe Suge cum ca "daca ar stii ceva despre moartea lui Tupac, ar spune ?", acesta a raspuns sec..."In nici un caz"
Sincer, eu astept acest film cu nerabdare, cu toate ca sunt putine sanse ca Suge Knightt sa lamureasca milioane de fanii, cum de a disparut Tupac dupa cativa ani de cariera

Seahawk
17th March 2005, 04:52
Hip`hop`ul este un lifestyle...
Rap se numeste muzica reprezentativa stilului acesta... Sunt multe genuri de rap.. cum ar fi.. cel comercial.. pe care'l stim cu toti (a.k.a `mainstream` sau `gangsta'rap`) ... Cateva exemple: 50 Cent, Ludacris, EMinem, Chingy.. etc.. you got the picture...
sau alt gen de rap.. si anume underground: Immortal TEchnique, Masta Ace, Mac Dre, Louis Logic, CHino XL, Jean Grae ..and so on..
Daca asculti rap nu inseamna ca esti "rapper" sau daca te imbraci.. cu haine hip`hop nu inseamna ca ehsti "rapper" either..
sunt multe de comentat pe tema asta..
personal imi place rap`ul.. este stilul de muzica preferat mie.. dar asta nu inseamna ca ascult numai si numai rap.. sunt deschis oricarui stil de muzica..insa prefer melodiile care au de transmis ceva.. un mesaj.. etc..
si`n general rap'ul face asta.. este de fapt o 'cultura' .. rap`ul combinat cu stilul de viata -hip`hop.. asta reprezinta.. o cultura..
majoritatea celor de culoare prefera asta.. insa este doar un stil.. pe care daca iti place.. il urmezi.. si asculti genul asta de muzica..
Cativa dintre rapperi mei preferati: Immortal Technique, Snoop Dogg, Masta Ace, The Game, Nas, Rakim
Iar din Romania : PArazitii, Codu' Penal, Veritasaga, Raku, Explicit.. etc

Corrado*
22nd March 2005, 19:52
Revin shi eu cu un "update" :D :

Rapperi Preferatzi: 2Pac, Outlawz, Snoop, Nas, Mobb Deep, Fatman Scoop, Clipse...
Rap Autohton: Raparta, T-Ya, Deceneu, Lektor-Arssura, PACO, Kombat...

totmihnea
2nd May 2005, 01:08
Oameni buni nu zic ca 2pac nu a fost un raper bun, da scuze, cel mai bun,legenda etc :mda: A avut cateva albume bune 2pacalipse now, makaveli,all eyes on me shi atat. Dar de ex pot sa dau zeci de nume de albume care darama orice a scos vreodata 2pac inclusiv albumu "tavarashului" BIG - Ready to Die.In plus yo consider legenda wu tang clanu. Aia smecheri RZA(unu din cei mai mari producatori din lume de hip-hop shi a facut numai undergroung prietene)Gza(unu din cei mai mari liricishti din lume,Method Man( ce flo)...plus restu clanului reamintind de Shyheim,Cappadonna,killarmy(favotitzii mei).Vretzi raperi de legenda Immortal tehnique(asta-i mai nou da..),Jedi mind tricks(Vinnie Paz)-divini,Company Flow,Jeru the Damaja,gangstarr(GURU face kk pe 2pac la orice ora din zi) shi multzi multzi altiiPana shi eminem e mai bun dct raposatu(ascultatzi slim shady LP). 50 cent hmm a mers cu primu album putzin cam gretzos da bdestul de bun,dupa aia ce a mai scos manele"take me to trhe candy shop" WTF!!! Bine in primu rand yo ascult in mare underground asha ca se intelege disconfortu meu fatza de acesti reparashi(da cand scot o mel buna ascult shi recunosc val). Parerea mea despre tot westu ala cei mai buni au fost shi sunt Xzibit shi tha liks.Bine in gen nu e bine sa pui la comun comertzurile cu undergroundu ,da na.
Shi inca o chestie IAM,NTM,ASSASSIN,FONKY FAM etc inseamna hip-hop pur curat.Nu tzoale latzuri shi fetitze.Pt cei care nu au ascultat francezi incepetzi nu avetzi ce pierde.Limba franceza le permite sa aibe un flo mult mai smecher shi o dictie de invidiat. RESPEST :evil:
Ma bucur ca exista acest thread !!

realmadrid.com
2nd May 2005, 10:52
Eminem mai bun ca Pac...am auzit-o si pe asta:D
Eminem incearca cu toate fortzele sa il copieze pe 2pac...Eminem isi bate joc de muzica lui 2pac...deci Eminem este un rapper ratat in comparatzie cu 2pac:ok:
Cand vei auzi o melodie de a lui 2pac care sa sune ca "Just lose it"....sa imi spui si mie...ca vreau sa o ascult:)

totmihnea
2nd May 2005, 11:37
A intradavar ultimu alb eminem e foarte slab, dar restu sunt mult mai bune ca ale 2 pacului(Asta e parerea mea). Oricum restu artishtilor care i-am pus acolo sunt clar tatici ar treb sa incerci(macar un gangstarr sau jedi mind tricks).Nu ai ce pierde doar de castigat,crede-ma :ok: Fatza pt care nuy imi place 2pac e stilu ala westcoast cu femeiuci pe refren shi versuri despre cat de smecher shi bobat este respectivu. Imi place 2pac( imi pui mei am primu album original :D ,de care nu a auzit prea multa lume)dar spun doar ca sunt multi mai bun ca el.Iar cat despre eminemin afara de ultimu alb toate albumele lui au fost de exceptie(incepand cu primu (ma rog al doilea)Slim Shady LP,pe care il ador)shi albume curate fara maneleala. Ultimuj album a recunoscut shi el ca a vrut sa fie mai amuzant :no: dar parerea mea ca e cel mai putzin amuzant.Asha ,acumzi-mi shi mie vreo piesa a raposatului care sa sune ca Till i collapse,Kim,I still don't give a fuck,The way i am .Treaba e urmatoarea,2pac are piese grele de ex pe all eyes on me(care dupa parerea mea e cel mai bun alb al lui,shi multa vreme unu din favoritele mele)dar per total e mediu,crede-ma am discografia.Poate ca nu o sa fii de acord cu mine dar asta e pana la urma.
P.S. INcearca sa ascultzi ceva din ce ti-am zis yo mai sus. :ok:

realmadrid.com
2nd May 2005, 11:49
Voi asculta:)...
Dar...daca ramanem la subiectul M&M...
Iti dau exemple de melodii la katerink..care nu au nici o treaba cu hip-hopul si dupa "The Eminem Show":D...
Cred ca, cunosti melodia "Kim"...
Pe langa "Kim"...Hit' em Up" este o balada de dragoste:D...
La cat poate sa injure...si ce poate sa spuna in melodia aia...te face sa iti schimbi parerea radical despre el...eu unul asa am facut...
In plus...M&M si-a batut joc de ultimul album 2pac..."Loyal to the game"...iar pt asta nu prea mai vreau sa il ascult...:)

totmihnea
2nd May 2005, 13:10
A, deci asta e motivu

realmadrid.com
2nd May 2005, 21:13
Motivele astea sunt...si-a batut joc de muzica lui 2pac...si versurile din melodia "Kim"...
Daca iti aduci aminte...un copil s-a sinucis din cauza versurilor lui Eminem...:no:
In plus...vrea sa fie ca 2pac...exemplu este clipul melodiei "Like Toy Soldiers"...in care vrea sa arate ca si el are dispute cu altzi rapperi...dispute care in imaginatzia ajung la crime...
E..uite ca asa ceva nu s-a intamplat inca in viatza lui Eminem si nu o sa se intample...pt ca hip-hopul nu mai este ce a fost pe vremea lui 2pac...cand datorita versurilor au murit mai multzi rapperi...dintre care amintesc pe Tupac, B.I.G. sau Big L...
Cel mai curand asasinat in lumea hip-hopului...este asasinarea legendei rap, Jay-Master-Jay...de la Run DMC...fara un motiv anume...pt ca cei de la Run DMC erau impotriva violentei...
Eminem vrea sa fie ca 2pac...dar nu o sa reuseasca...

Triphat
2nd May 2005, 22:45
Eminem nu vrea sa fie ca pac, dar se vede clar influenta lui Tupac la el... eu unul nu mai ascult Eminem de cand m-am maturizat, nici nu ma mai intereseaza muzica lui. La fel cu 50 cent si industria comerciala.

Sharkie
19th June 2005, 12:59
Si io ascult Parazitii,rapperi straini.Deci si io's de-al vostru :))

realmadrid.com
25th July 2005, 00:05
Doua filme despre B.I.G.

Martie 1997... Los Angeles... In zorii unei zile nefaste, la iesirea de pe aleea unei vile impozante, rapper-ul Notorious B.I.G. (foto), avand pe atunci numai 24 de ani este impuscat langa masina lui... La scurt timp dupa cele intamplate, jurnalistul Cheo Hodari Coker incepe o investigatie pe cont propriu, la capatul careia trage propriile concluzii, pe care ulterior le publica in cartea „Unbelievable: The Life, Death and Afterlife of teh Notorius B.I.G.”. Iata ca au trecut opt ani si misteriosul asasin inca nu a fost descoperit.
Daca Sylvester Stallone isi are deja numele trecut ca producator pe genericul unui film despre rapper ce va fi lansat la inceputul lui 2006, se pare ca povestea jurnalistului nu va fi transpusa decat in filmul „concurent” ce il are ca regizor pe Antoine Fuqua (Bait, King Arthur). Acesta din urma este filmul care va reprezenta biografia „oficiala” a lui B.I.G., intrucat mama sa alaturi de fostii lui manageri apar ca producatori executiv.

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=2123&hist=0

michaEL_8.89
2nd August 2005, 10:02
frate 2pac rulz!!!!ascult g-unit shi 50cent dar shi the game kre e supertare

marinike
2nd August 2005, 11:53
@michael 8.89 : cand o sa mai cresti o sa descoperi ca hip-hop-ul nu se rezuma la 50cent si ceilalti enumerati de tine ci este o cultura mult mai vasta decat iti poti inchipui, cultura in care 50 si ceilalti (mai putin 2pac) au un loc destul de in spate, cel putin deocamdata.

marinike
2nd August 2005, 17:27
scuze de post consecutiv, dar nu mai am buton de edit.
tb sa recunosc ca de trei-patru luni de cand am descoperit forumul de pe OLS astazi a fost prima data candcam citit threadul despre hip-hop si va marturisesc, fara suparare si fara sa ma dau eu mare si tare, ca nu sunt nicidecum, ca nu prea mi-a placut cum este abordat subiectul.
in primul rand, cum cred ca stiti toti cei care ati postat aici, hip-hop inseamna cele 4 elemente(mc-ing, dj-ing, graff si breakdancing) si dc e sa se discute intr-un thread despre hip-hop mi se pare normal sa se discute despre toate acestea si nu numai despre ce cantareti se asculta.
in al doilea rand pe acest thread nu se discuta despre hip-hop ci spune fiecare ce interpreti asculta, intr-un adevarat monolog, ceea ce la un moment dat devine plictisitor iar ideea de forum isi pierde intelesul. mi-ar placea dc cineva ar lansa o idee iar ceilalti am dezbate pe seama ei, dc s-ar face comparatii intre vechea scoala si generatia actuala, dc am scrie fiecare ce melodii noi am ascultat si ce parere avem despre ele, dc prietenii de peste ocean sau din europa occidentala ne-ar spune ce singles sunt la ei in topuri si toate acestea ar putea degenera intr-o discutie aprinsa si astfel s-ar evita situatia ca intr-un an juma', de cand a deschis realmadrid.com thread-ul, sa se stranga doar 82 de posturi.

si eu sunt un fan hip-hop, insa nu unul inrait. trebuie sa recunosc ca nu sunt prea selectiv in ceea ce ascult (asta din dorinta de a fi la curent cu tot ceea ce e nou), dar retin doar ceea ce imi place cu adevarat. de la noi apreciez formatii ce pretind a fi de "east coast"+parazitii pentru versurile pe care le au, insa nu pot sa nu remarc sound-ul piaselor bug mafia. de afara nu ascult ceva in mod special, dar evit melodiile cu fetite, pipite, mii de para si ma axez pe acele melodii ce "striga" viata de cartier cu greutatile sale.
sper ca postul meu nu a deranjat pe nimeni si sper ca de acum incolo sa animam putin si aceasta sectiune a forumului (muzica&...) unde se posteaza din an in paste si atunci doar la doua-trei topicuri.

lansez eu prima provocare: de ce ascultati (sau ce va fascineaza la) hip-hop?

AdriDrog
3rd August 2005, 01:04
ma mai are loc un mic hip-hoper pa aici?

Triphat
5th August 2005, 00:17
tot ma fascineaza la hip hop.. este o cultura, un stil de viata.. si putini stiu asta. rap-ul este elementul muzical din hip hop. sunt mesaje adevarate, technica, negative geniale, tot ce vrei. toate astea nu se gasesc la TV, unde rapperii mai mult isai arata banii, pi***e etc. este penibila aceasta treaba, oamenii non-hiphop se orienteaza prost din cauza lor. eu unul sunt mandru ca ma asociez cu hip hopul, ca il ascult, si in putin timp o sa fiu mandru ca il practic. eu unul ascult numai underground.. artisti ca immortal technique, vakill, non phixion, jedi mind tricks, dilated peoples, atmosphere, apathy, phi life cypher, IAM, NTM, saian supa crew, canibus, cunninlyinguists, louis logic, arsonists, beatnuts, chino xl, murs si multi altii.voi cam ce ascultati ?

Nightfly
5th August 2005, 10:39
Ma bag si eu pe threadul asta si ca sa raspund la intrebarea lui Triphat ascult 2pac si BIG(si Fugees dar ei sunt intre hip-hop si r&b) din "Scoala Veche" si din "Scoala Noua sau cat de cat noua macar :P " Beatnuts,Tony Touch, Rakim ,Pharoahe Moch, Wu-Tang si melodiile solo ale componentilor(Meth si Red, Masta Killah, Ghostface Killah ...) , mai ascult si albumele vechi ale lui Snoop din anii 90 ca astea noi au cam degenerat de la hip-hop spre r&b si alte genuri, Nas,Mos Def, MOP, chiar si Ludacris,LL Cool J sau Ja Rule, Killah Priest, Jedi Mind Tricks, 7L & Esoteric, uneori Jay-Z, Ice Cube(albume vechi), DMX, Dilated Peoples, BIG L(R.I.P.), Kool G Rap, Kurupt, romanesti tot ce prind desi nu toate imi plac, insa ascult si muzica mai comerciala cum e Akon.
Acum astept sa imi mai dati voi idei cu ce e mai nou in hip-hop(underground de preferinta) fiindca de melodii noi cam duc lipsa...

Lucky_OLD_G's
14th August 2005, 00:24
HIP-HOP 4EVER........RAP ..RAP.....RAP.....
ce sa zic........prima oara cand am avut contact cu rapu eram prin clasa a 6a ...acum 7-8 ani in urma.......vad un tov. de-al meu cu 2pac- greatest hits......."ce-i cu negri astia mei.???? da-i-n p***a mea cu muzik lor.......".......da' nici macar nu o ascultasem da ma enervau cand ii vedeam.......dupa catziva ani 2-3......ascult si yoo de curiozitate greatest hits........mai vad si changes (videoclipu)......din clipa aia .......hh 4ever........rap rap si iar rap...rap rap si iar rap......desi nu e o obsesie..
pot spune ca sunt de "old school".......am crescut cu astia mai vechi......2pac biggie (curios cum potzi sa-i ascultzi pe amandoi ,sa-i indragesti pe amandoi)...dre snoop kool g rap run dmc (mai subtzirel).....nush.......nu am timp sa scormonesc prin unda' la ei......da pot zice ca ascult si de asta.....immortal technique chino xl dizzie rascal jedi mind tricks .....mai mult nu ma bag.......cat despre eminem...ce pot zice......e bun.....se vede influentza lu 2pac in muzik sa.........da niciodata nu il va intrece ..chiar daca va vinde mai mult..........si inca ceva.........era unu pe aici care zicea ca 2pac e mai slab cu multzi rapperi...ca nush ce si nush cum...omule fiecare cu parerea sa........da n-am vazut nici un rapper sa aiba asa mare influenzta asupra atator milioane de oameni cum are pac........aici sa fim rezonabili...nu mai aruncatzi de astea..ca nu isi au rostu.......lasatzi omu sa se odihneasca in pace........ca a fost cel mai bun.........
apropo de francezi.........e mult mai tare rap-u lor decat cel de peste ocean.......saian supa ntm iam fonky family kool shen antilop sa etc etc.......sunt peste americani la ora actuala................sa nu va mai aud ca fifty e rapper........sa fim seriosi.........nici mascarici nu e......ar fi un compliment sa-l faci mascarici.....ce rapper ce rime ce flow ce show ce miscari ce ....rap atzi vazut la el??? just a lil bit......asa e el cu rapu....subtzirel tare......
JARGON PE VIAZTA........DACA EXISTA CEVA CE ARDE MICROFONU/FARA INDOIALA ACELA E JARGONU............PEACE...............DOLARU ,LUCKY & $OKY SALUTA TOTZI RAPPERI DIN ROMANIA ( PE AIA ADEVARATZI).......peace out white niggaz

tacitus
26th August 2005, 11:20
Cei aia hip hop? Ai putea sa-mi dai o definitie?

Triphat
27th August 2005, 21:14
Cei aia hip hop? Ai putea sa-mi dai o definitie?

O cultura, un stil de viata care cuprinde 4 elemente: DJ, Graffiti, Breakdance si.. Rap.

Makavelli
27th August 2005, 23:39
Niste magazine cu haine de rapperi pe unde sunt?In afara de ''New Style''.2pac 4ever

realmadrid.com
29th August 2005, 16:58
Suge Knight, cel care se afla in masina cu 2pac atunci cand acesta a fost omorat, a fost impuscat in picior la o petrecere din Miami organizata de Kanye West, cu cateva ore inainte de inceperea MTV Video Music Awards, Miami 2005

http://www.cnn.com/2005/US/08/28/vma.knight.shot.ap/

Darkslowstar
29th August 2005, 18:51
:happy

Suge Knight? Chiar asa il cheama?

realmadrid.com
29th August 2005, 19:08
Marion "Suge" Knight :)
Boss-ul de la Death Row, casa de discuri care ii producea pe aproape toti rapperi de pe coasta de veste in anii 90', printre care: Dr. Dre, Snoop Doog, 2pac, Coolio...


O scurta biografie :D

19 Apr 1965 Marion "Suge" Knight born, Compton, CA.

1994 Convicted of robbery and assault.

7 Sep 1996 Suge Knight is wounded in the drive-by shooting attack that ends with the death of Tupac Shakur. (acuzat de multi ca el ar fi ordonat asasinarea lui 2pac)

7 Jun 2001 An article in Rolling Stone links Knight to the death of artist Notorious B.I.G., as well as the Los Angeles Ramparts police scandal.

Aug 2001 Released from prison after serving half of his jail sentence.

23 Dec 2002 Arrested for violating terms of his parole barring him from
associating with gang members. Knight had moved to Malibu and allegedly hired drivers and bodyguards without informing authorities. He spends 61 days in prison before all but one of the five allegations against him are dropped.

21 Jun 2003 Arrested for punching a parking lot attendant outside a Los Angeles nightclub, a second parole violation.


http://www.hiphop.de/magazin/img/shakur_suge_1996_ap.jpg

2pac (stanga) si Suge Knight (dreapta)

bravoman
31st August 2005, 01:30
:rosu: ...peace out white niggaz....ce replici ..tei scrintit de tot prietene

Lucky_OLD_G's
9th September 2005, 20:22
DA-L la dreqau pe suge ca a aajuns un nimeni...cine il mai baga in seama.....................de cand l-a bagat pe pac in mormant a ajuns un nimeni..acolo ii si este locu........peace yooo

realmadrid.com
10th September 2005, 21:09
Lucky....mor de ras cand citesc tampenile tale...
Mai intereseaza-te cum murit 2pac...si mai vorbim :ok:

Lucky_OLD_G's
11th September 2005, 10:30
m-am interesat " cum murit 2pac",.... de pe la 16 ani........si vad ca singuru tampit de aici esti tu.......si imi vine sa plang nu sa rad cand vad cat de terminat esti..............oricum e mult prea complicata treaba ptr un ******* ca tine..................deh ce sa-i faci............cand au plecat de la flamingo....suge stia de toata chestia.......el nefiind nici macar zgariat de vreun glonte.........idiotulei.........

Sharkie
11th September 2005, 11:02
=)) Bah Lucky esti culmea.Acuma o sa iei al 3-lea ban si nici nu l-ai terminat bine pe al 2-lea :D:D:D

Nu crezi ca e cazul sa iti revizuiesti atitudinea ? M-ai jignit pe mine,pe ionut,atatea persoane.Da-ti si tu seama. ;)

Tess
11th September 2005, 17:54
.cand au plecat de la flamingo....suge stia de toata chestia.......el nefiind nici macar zgariat de vreun glonte.........


Daca v`ati reciti postarile, ati vedea ca totul a pornit de la o neintelegere...
@lucky: asta zicea si .comu` despre moartea lui 2pac...macar din respect pt muzica lui 2pac si pt ceea ce reprezinta el, ar trebui sa`ti revizuiesti vocabularul :no:, cel putin pe acest thread:) (mai ales ca te`ai cam grabit sa insulti :()

P.S. postarile: 86/90/92/94/96 :D

Lucky_OLD_G's
11th September 2005, 20:48
Pai da ce ma vezi pe mine injurand sau jignind pe cineva pe nedrept???????...bou ala daca ma face tampit fara sa cunoasca ceva yoo ce ar trebui sa fac?.....sa stau sa ma uit cum posteaza el tampenii despre mine?.........si ce treaba are muzica lui pac....cu idiotzii astia de pe forum? care e legatura................
scuze ptr cei pe care i-am jignit pe nedrept...daca or fi...........da ptr restu - gen real madrid......tot inainte

mey sharkie cand te-am jignit yoo pe tine??????........

realmadrid.com
12th September 2005, 20:11
Lucky....peace :D
Un adevarat rapper esti....respectele mele :ok:

PS_Daca ai auzit de Crips sau Bloods...despre ce a fost la cazinou in septembrie 96' si toate astea...comenteaza :ok:
PSS_Suge a fost impuscat...sau atins de un glontz in cap...pt cunostintele tale limitate...
PSSS_Nu te-am facut tampit...am zis doar ca ai scris o tampenie....daca tu te considerit tampit...bafta :D

Sharkie
12th September 2005, 20:16
mey sharkie cand te-am jignit yoo pe tine??????........

Indirect,in discutia aia cu sebizero de pe Emil Gradinecu-un "taran" prost.

realmadrid.com
22nd September 2005, 22:34
Cum nu am mai avut net si atunci cand am intrat...am avut alte treburi...am uitat sa anunt ceva....
Pe 13 septembrie 2005 s-au implinit 9 ani de cand Tupac Shakur a murit, la 7 zile dupa ce a fost impuscat in Las Vegas :(
Vinovatul nu a fost prins nici pana acum...si sunt slabe sanse ca acest lucru sa se intample...
Considerat de multi ca fiind cel mai bun rapper al tuturor timpurilor, Tupac a inregistrat 4 albume inainte sa moara, in 1996, iar apoi au mai iesit 9 albume, produse de Death Row, Afeni Shakur...sau Eminem

1991 - 2Pacalypse Now
1993 - Strictly For My Niggaz
1994 - Thug Life
1995 - Me Against The World
1996 - All Eyez On Me
1996 - The Don Killuminati - The 7 Day Theory
1997 - Are You Still Down (Remember Me)
1998 - Greatets Hits
1999 - Still I Rise
2001 - Until The End Of Time
2002 - Better Dayz
2003 - Tupac: Resurrection
2004 - Loyal To The Game

Pe langa muzica, Tupac a jucat in 6 filme :)

# 1992 - Juice
# 1993 - Poetic Justice
# 1994 - Above The Rim
# 1995 - Bullet
# 1996 - Gridlock'
# 1997 - Gang Relate

Rest In Peace 2pac :yeah:


http://images.art.com/images/products/regular/10111000/10111690.jpg
Snoop Dogg si Tupac Shakur

Tess
1st October 2005, 00:24
cine are chef de un week-end hip-hop, radio 1xtra si bbc.co.uk tocmai au pus la cale un asemenea eveniment in aceast sfarsit de saptamana...

http://www.bbc.co.uk/1xtra/events/hhweekend05/broadcast_schedule.shtml

Madrid4EVER
7th December 2005, 14:51
Askult rap din 99`,de kand a aparut Shady.Askult MM,2 pac,doggy,wu-tang...50 mi se pare prea...in 2003 era alta branza,akum k cica isi face singur piesele le face de kkt.Parerea lu` Shorty.

nancy_callahan
7th December 2005, 18:07
shawty, :P ia cauta si neste old-school, sa vezi daca nu o sa iti placa mai mult decat ce apare acu :P

realmadrid.com
7th December 2005, 22:00
Dupa cum ii spune si nickul, mai are de invatat :P

nancy_callahan
8th December 2005, 12:21
comule, nu fii rau... oricine are dreptul sa aiba lacune. daca abia din 99 a inceput sa asculte hip hoape, e clar ca nu are cum sa fie in contact prea mult cu greii :P
let's give him a chance :D

DTP-Ludacris
12th December 2005, 15:55
2PAC & LUDACRIS RuLLz http://www.mtv.de/artists/feed_img/ludacris.jpg

DTP-Ludacris
12th December 2005, 15:59
tupac va ramane cel mai tare rapper al toturor timpurilor http://www.metrotimes.com/sb/81092/tupac.jpg

realmadrid.com
19th January 2006, 21:56
Un nou scandal intre Parazitii&MTV si celebrii idioti de la CNA :D
Acestia au interzis difuzarea clipului "Praf" pe motiv ca instiga la consum de droguri (de unde au ajuns la concluzia asta, doar Pilif stie) si au amendat MTV-ul cu 250 de milioane lei vechi pt ca l-au difuzat...
In timp ce Stigma canta "sa canta vodka de la sanul tau iubito" si Pavel Stratan tot bea putin cate putin....cei de la Parazitii sunt cenzurati pt un motiv doar de CNA stiut...

Ca replica, astazi MTV-ul a mai difuzat odata clipul "Praf" intr-o emisiune organizata de ei :D

Deci...Jos Cenzura !

DTP-Ludacris
20th January 2006, 11:58
Imi place 2pac si Ludacris ....si multi altzii dar acestia...sunt :cool:

babyblueTyNA
20th January 2006, 20:42
Count me in!!!
mah c avetzi ku muzika romaneaska? nu ii nashpa luatzi ex: bug mafia,codu penal,bitza deci nah shi asta e hip hop d strada dar toto hip hop...ashtept msg ku pareri:D

realmadrid.com
21st January 2006, 00:29
Ce canta Mafia....este cam de domeniul trecutului :D
Bitza...nu stiu, nu am vazut nimic la el....versuri cu un "mesaj"...hip-hop comerical, la fel ca "mafiotzii"
Asculta te rog Bug Mafia cu Adriana, Viata Noastra...foarte comercial...:D
Iar Parazitii, Anonim...au inceput sa se bazeze pe kterink :ok:

PS_Fiecare cu ce asculta, dar daca vrei hip-hop romanesc..autentic...si cu niste versuri care spun ceva...asculta Veritasaga :D.

Recomand melodia Cosa Nostra - Cine va pune :D

Madrid4EVER
31st January 2006, 20:40
Mafia ar face orice ptr. bani-injura intr-o melodie doar asa de dragu.../"Sa pui injuraturii cap la cap nu inseamna hip-hop"/Dak shi Bitza mai canta hip-hop inseamna ca ma apuc sa ascult Fizz!

SixeR
18th March 2006, 01:51
Imi place foarte mult primul album al lui Snoop, care mi se pare ca a fost produs de Dr. Dre. Melodia "Gin and Juice" cred ca e cea mai tare a lui Snoop!:)
Din industria romaneasca, ascult Parazitii. Imi place caterinca lor "serioasa".:D

Rebellz
29th March 2006, 21:08
eu ascult hip-hop shi rap..adik e singura muzik kre o ascult

Madrid4EVER
30th March 2006, 15:10
Cea mai tare melodie a lu` Snoop e celebra "Ain`t Nothin` But a G Thang" din ani 90.Nu stiu sigur dak e a lui sau a lu Dre...?

One-Man Show
30th March 2006, 15:14
pt mine nimik nu se compara cu NWA - Straight Outta Compton...asha am descoperit eu fenomenul:D

Rebellz
30th March 2006, 18:56
Cei mai tari rapperi:ok:
12683

12685

12686

12687

12688

Madrid4EVER
30th March 2006, 19:02
Dupa voi....care kredtzi k e ceea mai tare formatie/grup (nu neaparat din prezent)?Eu zic asa,all time :NWA si apoi Wu TANG.

SixeR
30th March 2006, 19:10
Cea mai tare melodie a lu` Snoop e celebra "Ain`t Nothin` But a G Thang" din ani 90.Nu stiu sigur dak e a lui sau a lu Dre...?
Asta si "Gin and Juice" de la inceputul anilor '90 au fost absolut bestiale. Pe ambele canta si Dre.
Dintre NWA si Wu-Tang prefer pe cei de la Wu. Iar dintre astea aparute recent (adica nu din vechea garda:)) imi place Flypside.:ok:

realmadrid.com
30th March 2006, 20:53
"Nothin` But a G Thang" este melodia lui Dre, de pe "The Chronic"...din cate stiu eu.

SixeR
30th March 2006, 22:06
Da, asa e. Albumul "The Chronic" al lui Dre din '93 parca.

Rebellz
30th March 2006, 22:42
Dupa voi....care kredtzi k e ceea mai tare formatie/grup (nu neaparat din prezent)?Eu zic asa,all time :NWA si apoi Wu TANG.

G-Unit shi apoi Niggaz With Atitudine (NWA)

DaEdge
3rd April 2006, 19:31
nu poti sa-i compari pe wu-tang cu nwa, cantau stiluri diferite, wu east-coast, nwa. west coast. oricum mai baga si run dmc, public enemy , epmd,sugarhill gang, pe langa cele 2 ca sa ai vechea garda a hip hopului. pentru mine ca ascult din 1992, rap, cama stia sunt cei mai tari, cei din ziua de azi parca nu mai au respect pentru nimic, si sunt cu gandu' numai si numai la bani. s-a degradat putin rap-ul dar mie tot imi place.ascultati westside connection,sunt singuri care au luat o atitudine in privinta, ceea ce se inntampla azi in rap. peac out, traiasca , krs-one, dre, ice cube, erick sermon, parish, chuck d, etc, si toti aia care au ridicat genul asta.

DaEdge
3rd April 2006, 19:31
nu poti sa-i compari pe wu-tang cu nwa, cantau stiluri diferite, wu east-coast, nwa. west coast. oricum mai baga si run dmc, public enemy , epmd,sugarhill gang, pe langa cele 2 ca sa ai vechea garda a hip hopului. pentru mine ca ascult din 1992, rap, cama stia sunt cei mai tari, cei din ziua de azi parca nu mai au respect pentru nimic, si sunt cu gandu' numai si numai la bani. s-a degradat putin rap-ul dar mie tot imi place.ascultati westside connection,sunt singuri care au luat o atitudine in privinta, ceea ce se inntampla azi in rap. peac out, traiasca , krs-one, dre, ice cube, erick sermon, parish, chuck d, etc, si toti aia care au ridicat genul asta.

volare
3rd April 2006, 21:59
wu tang killa bezz, rulzzzz...intradevar sunt cei mai tari ptr cei care au fost la concertul lor sau makr cei care au vazut inregistrarea....in romania cei mai tari sunt parazitii

realmadrid.com
12th April 2006, 21:24
Proof, fondatorul trupei D12, a fost impuscat mortal mortal intr-un club din Detroit. Deocamdata, politia nu are nici un suspect.
http://edition.cnn.com/2006/SHOWBIZ/Music/04/11/rapperkilled.ap/index.html

Oare se vor termina vreodata :(...

RIP

Lefty
12th April 2006, 22:45
As vrea sa vad si eu cati dintre voi asculta si ii place hip-hop-ul, ascult 2pac , 50Cent care mi se pare cel mai tare acum si tot ce e rap si hip-hop Oricum sunt anti-manele si detest muzica rom. din prezent. Astept mesaje de la rapperi
Incearca sa treci dincolo de mainstream (nu k as avea ceva impotriva cu Tupac, de pilda).
Ai ascultat hip hop frantuzesc, sa zicem Le Saga celor de la IAM feat WuTang and Sunz of Man (MOP iti spune ceva?I really hope so!)
Ne mai auzim p-aici, acum tre' sa fug.
Salud companiero!

Madrid4EVER
14th April 2006, 15:03
Doamne!Pentru ce a trebuit sa fie impuscat?Ce se va intampla cu D12 in continuare?In 99 a fost impuscat si Bugz!!

R.I.P

realmadrid.com
5th May 2006, 00:03
Ie Ie Ie !!!...ma niga !. 50 Cent vine in Romania pe 14 iunie :happy si va concerta pe stadionul lui Dinamo (probabil ca s-a prins ca pe Lia Manoliu nu umple nici peluza I :D) :D....bilete intre 700-900 mi lei vechi :D.

http://www.musicmix.ro/detaliere.php?id=314355

DoubleG
7th May 2006, 02:35
As vrea sa vad si eu cati dintre voi asculta si ii place hip-hop-ul, ascult 2pac , 50Cent care mi se pare cel mai tare acum si tot ce e rap si hip-hop Oricum sunt anti-manele si detest muzica rom. din prezent. Astept mesaje de la rapperi
Yo! Wat's up? Eu sunt fan G-Unit! Respect for all the rappers! G-Unit rulezzz! Imi place fffoarte mult BUG Mafia!

Triphat
7th May 2006, 15:31
Yo! Wat's up? Eu sunt fan G-Unit! Respect for all the rappers! G-Unit rulezzz! Imi place fffoarte mult BUG Mafia!

get real... :rosu:

Lucky_OLD_G's
9th May 2006, 17:56
Hy mey realmadrid chiar vine fifty la bucuresty???/ unde ai auzit-o? n-au dat nimik pe la tv...da ar fi ceva... sa vina si asta dupa killabeez si raekwon......

Madrid4EVER
13th May 2006, 23:21
Deja biletele sunt puse in vanzare!E nemaipomenit...un rapper de calibrul lui vine in Bucuresti,inseamna ceva...

realmadrid.com
14th May 2006, 02:16
Genial ! :D, un terminat care se da drept gangster vine in Romania :yeah: Un asa zis rapper care in melodiile lui vorbeste, pt ca voce de cantat n-are :D. N-as merge sa-l vad pe asta nici daca ar fi intrarea libera !

Catalanul
14th May 2006, 02:33
hehe, cum de acu' 2 ani si ceva aveai alta parere ? :D


50Cent care mi se pare cel mai tare acum si tot ce e rap si hip-hop

Pepsi-Cola
14th May 2006, 19:15
Imi place 50 cent 2pac si altii acestia sunt preferatii mei

realmadrid.com
14th May 2006, 19:41
hehe, cum de acu' 2 ani si ceva aveai alta parere ? :D

Pentru ca probabil era la inceput, cand a scos In Da Club :D..o melodie care imi place cat de cat. Pana una alta, am inceput si el sa-l mai cunosc cat de cat :D...si nu-mi plac oameni care se dau ce nu sunt.

NORGEMAN
14th May 2006, 20:25
vine in Romania 50?

Darkslowstar
15th May 2006, 16:52
Pe 14 iunie :)

volare
15th May 2006, 22:56
mai multe informatii pe www.20cmrecords.com(parazitii deschid concertul)sau www.hiphopkulture.ro:yeah:

Lucky_OLD_G's
11th June 2006, 21:24
Adevaru e ca are dreptate realmadrid........gajiu e o panarama......vinde mult asta e singura lui calitate.........e un fel de gutza prin state desi n-as compara rapu cu manelele......aici iar intervine eterna problema comercial sau calitate.......fifty baga tare pe comercial....poate mai incolo vedem si ceva calitate.......as fi preferat un jay-z sau snoop dog........dre sau eminem sa nu mai vorbim...

lolo_grupa_c
15th June 2006, 12:43
Genial ! :D, un terminat care se da drept gangster vine in Romania :yeah: Un asa zis rapper care in melodiile lui vorbeste, pt ca voce de cantat n-are :D. N-as merge sa-l vad pe asta nici daca ar fi intrarea libera !

as merge doar sai vad pe favoriti....adica doar pt. PARAZITII...!!!:ok:

TenisFan
15th June 2006, 20:07
Eu insir nume de formatii: Apathy,Typical Cats :yeah: ,Jedi Mind Tricks,Jeru the Damaja,Funkdoobiest,Handsome Boy Modelling School,Dilated Peoples,Afu-Ra,Necro,Immortal Technique,The Last Emperor,etc...Iar de la noi: C.T.C.,Raku si VeritaSaga... :yeah:

lolo_grupa_c
15th June 2006, 23:27
Eu insir nume de formatii: Apathy,Typical Cats :yeah: ,Jedi Mind Tricks,Jeru the Damaja,Funkdoobiest,Handsome Boy Modelling School,Dilated Peoples,Afu-Ra,Necro,Immortal Technique,The Last Emperor,etc...Iar de la noi: C.T.C.,Raku si VeritaSaga... :yeah:

bravo!!!!!...clar ca cunosti fenomenul..../hello

Triphat
16th June 2006, 00:25
bravo!!!!!...clar ca cunosti fenomenul..../hello

pacat ca e printre putinii care cunosc fenomenul cu adevarat.

..

A ascultat cineva vreodata Classified ? E un rapper canadian care merita ascultat. Recomand albumul Trial & Error.

lolo_grupa_c
20th June 2006, 11:00
poi....il are cineva???????????...eu unul=interesat ..

LUCKY_AMARU
9th July 2006, 16:17
man immortal technique e tare omu..........adik cine a citit biografia lui imi poate confirma.........de pe revolutionary vol.1 imi place the place of no return......peruvian cocaine normal.....iar mai nou the 4th brench si cause of death.........ce-i mai da in cap lui bush si cia-lui si fbi-ului..........totusi in afara de jmt, dilated people ,apathy , afu-ra si poate jeru the damage . toate sunt prea under...

volare
12th July 2006, 20:18
http://www.4hiphopfest.ro/

Gontel
31st July 2006, 14:43
Va recomand cu caldura melodia "(Say) My Name" - Eminem, Xzibit, Nate Dogg.

lolo_grupa_c
31st July 2006, 15:53
ascultati ZALE....ctc......parazitii.......

realmadrid.com
19th August 2006, 17:47
Tupac goes to Africa
(Tuesday August 08, 2006 12:24 AM)

The ashes of Tupac Shaker are to be taken to Africa by his mother, on the 10th anniversary of the rapper's death, where she will meet Nelson Mandela.

Afeni Shakur is planning to travel to Sowta in South Africa next month, during a week long visit, including a visit with Mandela.

Along with his ashes, Afeni is taking Tupac's sister Gloria Cox and his daughter Set Shakur on the trip, which will also feature a tour of South African hospitals and orphanages.

Speaking about meeting Mandela, Afeni said: "I feel blessed to be able to visit South Africa, especially Soweto.

"Events that happened there are so much a part of our history and it will be an honour for my son to rest in this special place. The birthplace of the South African struggle for democracy.

"Nelson Mandela's contribution to the people of South Africa has been immeasurable and I look forward to helping with his work all over the country."


13 Septembrie 2006, va marca 10 ani de cand 2pac a fost impuscat mortal in Las Vegas :(. RIP !

Zabriskie
22nd August 2006, 18:55
Stiti teoria cifrei 7 legata de moartea lui? ce parere aveti?

Sharkie
22nd August 2006, 20:56
care ieste aceasta teorie ? :)

Zabriskie
22nd August 2006, 21:26
Mai scurt de atat nu am si nu mai stau sa caut acum(mai am o varianta scurta in romana da nu cuprinde tot ce e important) :) .

After leaving the Tyson fight on Saturday September 7, 1996 Tupac was alledgedly shot 5 times. He lived through the shooting and was taken to a nearby hospital.
He was pronounced dead on Friday September 13, 1996.

The suspicious facts:

Friday the 13th is a very suspicious day.

There were never any pictures released of Tupac in the hospital.

In the song "Life Goes On", Tupac raps about his own funeral.

The driver of the car in which Tupac was riding, Suge Knight (the executive producer of Death Row Records), didn't show up for questioning about the shooting.

The video "I ain't Mad at Cha" was released only a few days after his death. "I ain't Mad at Cha" is track 13 on the album All Eyes On Me. The video shows Tupac as an angel in heaven. In the video, Tupac was shot after leaving a theater with a friend, which is very similar to how he was shot in real life. Interestingly, Tupac dies in his last video released under the name "Tupac". His new video "Toss It Up" from the new album was released under the name "Makaveli".

The second video to be released by the name Makaveli is "To Live and Die in L.A." But how could they shoot the second video when he is "dead". Do you really think the video was shot 4 months ago, back in August of '96? Think about it.

In the video "Hail Mary" released under the name Makaveli, there is a gravestone that says Makaveli. But the gravestone is cracked and there is a hole right in front of it, inferring that Makaveli rose from the dead.

A shooting involving Snoop Doggy Dogg occured close to the release of his album Doggystyle. The shooting made Snoop appear more "real" and showed his fans that he really was a gangsta. The shooting gave him respect because everyone that bought his album believed what he was talking about. Within one week of its release, Doggystyle went platnium. Snoop is signed to the same label as Tupac which is Death Row Records. In December '96, Tupac's new album went platinum.

In interviews prior to the shooting, Tupac talked about how he wanted to stop rapping and being a gangsta and get out of the limelight. What is the only way Tupac could completly escape the media spotlight ??? (Answer: if the public thought he was dead.)

There are no suspects for the shooting.

Press wasn't going to be allowed at the funeral, but then the funeral was cancelled for unknown reasons.

Tupac always wore a bulletproof vest, no matter where he went. Why didn't he wear it to a very public event like a Tyson fight? (Because he wanted to make it seem like he could be shot.)

In most of his songs he talks about being buried, so why was he allegedly cremated the day after he "died"? And since when do they cremate someone the day after death without an autopsy? Furthermore, it is illegal to bury someone who has been murdered without an autopsy.

The new Tupac album released on Nov. 5, and was originally supposed to be an EP of 6 songs, but was then extended to a full length album of 12 songs.

Tupac's alias is Makaveli. Though the spelling is different, Machiavelli was a 16th century italian philosopher who advocated the staging of one's death in order to evade one's enemies and gain power.

In Machiavelli's book Discourses Upon the First Ten Books of Titus Livy, in Book 2 Chapter XIII he says "a prince who wishes to achieve great things must learn to deceive". This is Machiavelli's main idea and is the connection between Tupac and the writings of Machiavelli.

The title of the new album by Makaveli (Tupac) is The 7 Day Theory. He was shot on September 7th; and survived on the 7th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th, and"died" the 13th. Hence the title The 7 Day Theory.

Tupac's album All Eyes on Me was released on Feb.13, 1996. Tupac "died" on Sept.13, 1996. It is quite a coincidence that the two dates are exactly 7 months apart.


Tupac officially died at 4:03 PM. 4+3 = 7 Also he "died" at an age of 25 years. 2+5 = 7 It seems as if seven is Tupac's number.

There is nothing in the new album that says TUPAC RIP 1971-1996. Wouldn't it make sense to include something like that in the first album after his "death"? The only thing mentioned is "EXIT TUPAC ENTER MAKAVELI".

The executive producer of The 7 Day Theory , as listed in the CD booklet of the album, is Simon (who is a previously unknown producer in the rap music industry). In the bible, Simon was an apostle of Jesus. Simon was one of the first witnesses of the Resurrection listed by Saint Paul (I Cor. 15: 5). Could Simon be a reference to Suge Knight(the executive producer of Death Row records)? Simon was renamed "Peter, the rock" (John 1:42).

In Richie Rich's album Seasoned Veteran, which was released on the same day as The 7 Day Theory, on the song "N*ggas Done Changed" which is a duet with Tupac, Tupac says the following lyrics: "I've been shot and murdered, can't tell you how it happened word for word / but best believe that n*ggas' gonna get what they deserve." This phrase implies that Tupac knows he will be dead when Richie Rich's album is released.

In Makaveli's (Tupac's) song "White Man's World" on album The 7 Day Theory, he says "We ain't never gonna walk off this planet unless ya'll choose to." Did he choose to walk off the planet by faking his death?

In Tupac's song "Ambitionz az a Ridah" on the album All Eyes On Me, he says "Blast me but they didn't finish, didn't diminish my powers so now I'm back to be a muthaf*ckin' menace, they cowards thats why they tried to set me up, had b*tch *ss n*ggas on my team so indeed they wet me up, BUT I'M BACK REINCARNATED." This implies that Tupac is reincarnated as Makaveli.

In Tupac's song "Life of an Outlaw" on the album The 7 Day Theory, he says "All for the street fame on how to be managed, to plan sh*t, 6 months in advance to what we plotted, approved to go on swole and now I got it"-Life Of An Outlaw. This implies that Tupac planned his "death" in advance and now he is enjoying the success of his plan.

In Tupac's song "Made Niggaz" from the Supercop Soundtrack, he says "F*ck 'em all who don't understand my plot to get richer... Outlaw to the grave, a muthaf*ckin' made nigga I got a plan to get richer. Take my picture." Once again he mentions his "plan" to get rich.


In E-40's album Hall Of Game in the song "Million Dollar Spot" which is a duet with Tupac, Tupac says, "Fans can't understand my ghetto slang, so i evade and plot and plan a life of better things...." Once again Tupac mentions his "plan".

In Tupac's song "Ain't Hard 2 Find" on the album All Eyes On Me, he says "I heard rumors I died, murdered in cold blood, tramatized pictures of me in my final states, you know momma cryed, but that was fiction, some coward got the story twisted." It seems as if Tupac foretold the future.

Scarface's song "Smile", which is a duet with Tupac, was supposedly recorded in September of '96, before Tupac was "shot". But the video for the song was released in May of '97 and the video depicts Tupac rapping while he appears to be crucified. At the end of the video, Tupac falls off the cross and stands up...which is another image of resurection. Towards the end of the video, it becomes slightly apparent that Tupac is actually portrayed by a look-alike. I still wonder, if he is really dead, then why do they keep making everyone so suspicious???
In the video for "I Wonder if Heaven Got a Ghetto" the town it takes place in is called Rukahs. "Rukahs" spelled backwards is "Shakur". The room he goes into with the girl is room number 7. The clock in the background at the end is at 4:03...the same time he officially died. More funny stuff from the video producers. My question still remains, why?

In Tupac's song "No More Pain" on the album All Eyes On Me, he says "A heart of a soldier with the brains to teach a whole nation." Could this be a reference to Machievelli or Jesus?

On the cover of The 7 Day Theory, there is a picture of Tupac being crucified. This fits with the idea that Tupac "died" so he could be reincarnated as Makaveli. In the picture, there are five bullet holes. Interestingly, Tupac was "shot" 5 times.

The only witness to the shooting, Yafeu Fula, was found shot to death on Nov. 10th in a hallway of an apartment building in East Orange, NJ. Hmm...now no one will get any info out of him.

After the shooting of Notorious B.I.G. on March 9th, 1997 Lieutenant Wayne Petersen of the the homicide division of the Las Vegas Police Department who has been investigating Shakur's alleged killing said, "Before yesterday, I had never even heard of the Notorious B.I.G. There is no link between the two murders. We think the only connection is in the minds of the media. The media wants to connect the two." If you asked anyone who knows anything about the Tupac case, they would say something about the rivalry between Biggie and Tupac. How will the Las Vegas police ever solve the case if they don't know the basics? The answer is that they won't. C'mon guys, that is pretty pathetic.

realmadrid.com
22nd August 2006, 23:22
Teoria cifrei 7, e cam aberatie, dupa cum ai observat si tu. Dupa teoria aia...trebuia sa reapara in 2003 (la 7 ani dupa moartea lui) dar singurul lucru care a aparut, a fost un alt album. A murit acum 10 ani, ce e asa greu de priceput ?, toate teoriile si speculatile astea, sunt pure aberatii. RIP Tupac

Zabriskie
23rd August 2006, 13:23
ho ca nu am zis ca e adevarata, dar oricum sunt niste coincidente stranii, care m-au pus serios pe ganduri atunci cand le-am citit...la fel si chestia despre Machiavelli(filozoful, care acesta pt a scapa de dusmani si-a inscenat moartea si a luat apoi alt nume) pe care l-a studiat si dupa care a luat numele de Makiaveli... Tot e greu de crezut acest lucru, mai ales ca povestile despre principalii suspecti in asasinarea sa sunt mai plauzibile.

barbaru
13th March 2007, 06:40
Tre sa il citez pe Ombladon in cazul acesta : "copii la genul rap se imbraca dar asculta manele, nu poarta nimik in cap, decat sepci, prosita sa acopere"
Cunosc multi asa zisi "rapperi", cei care cred ca hip-hopul si rapu' sunt aceleasi gen de muzica, si cei care spun ca asculta rap, dar ii auzi cantand manele:headbang:
Nu trebuie sa te imbraci in stil hip-hop ca sa fii rapper, esti rapper dupa muzica pe care o asculti, nu dupa cum te imbraci.
Ascult din hip-hop in general pe cei din "old block", gen Dre, muzica veche a lui Snoop, Tupac, de fapt pe cei de pe West Coast, Nas, BIG, Jay-Z, Cypress Hill iar din rap imi place Run DMC cel mai mult, mai ascult Snow, Salt N Pepa, MC Hammer, Snap, C&C Music Factory, Beastie Boys
Din ziua de azi nu imi place nimeni special, consider ca Eminem este doar un om bolnav cu capul:ok:, datorita versurilor bolnave pe care le compune...
De fapt in ziua de azi, singuri care mai fac Rap sunt Beastie Boys, iar hip-Hop de calitate, Jay-Z, Nas, Cypress Hill

ba tre sa anteleaga si romanu an plm ca rapper e ala care face rapp nu ala care asculta(fanu) antelegi si ce se vb aici ..............dak esti ascultator de rapp,hip-hop..etc asculta vere un onyx,jedy ,true life,canibus ssmdp nu dealde videoclip destea care se lauda 90% din melodie si romanasi nostri se tot copie de la mafia ancoace se nu mai urle de restu ca......an primu rand tre sa ai stil unicat si dopaia sa ancerci sa faci ceva restu "muzicantilor" se dezbraca din ce an ce mai tare sau fac videoclipuri cu oameni care se dezbraca an locu lor nu ca ar fi urat da sa cam fumat treaba pi*** si bou care plange dupa ia ca e prost iuo bagh p** nik nou pan tara au anceput sa apara rapperi destea plangaciosi care se compara cu veteranii io bagyh p** si dak zici ca nus sa fac rapp a-ti rapparesc smecla PACE

barbaru
13th March 2007, 06:46
dar ce ma iei asa tare? ai vazut ca tin cu barca sau ce?

stiu si eu ce inseamna: hip-hop e un mod de viata care implica si muzica rap, graffiti, b-boys, mc's ...
Snoop Dogg albumele vechi zici, dar ce nu iti place la astea noi, ca cel putin asta ultimu' "R&G:The Masterpiece" e chiar "masterpiece"...dar e treaba ta ce asculti !!!

Si nu ma mai lua asa brusc ca stau prost cu inima bai Galacticule!

PS. Beastie Boys fac rap...mdea...

definite simpla: PUTEREA CUVANTULUI
Ma seaca CTC ca-s netunsi mereu ce p** o fi saracie da nici asa

r0bby
13th March 2007, 08:48
Mai usor barbare,data viitoare te sanctionez.Incearca sa iti controlezi vocabularul.

Platanu
16th June 2007, 15:52
Vai,asa mult ma bucura vestea asta,ce sa zic.......

A.k.a
16th June 2007, 17:58
Da, mai trece vreo 2 luni si iara il prinde cu ceva. Pacat

realmadrid.com
16th June 2007, 19:09
Vai,asa mult ma bucura vestea asta,ce sa zic.......

Daca nu-ti place nu-l asculti si gata :ok:. Si nu vad care-i problema ta, este judecat in libertate, nu a scapat definitiv :ok:...si nu cred ca este singurul care are parte de acest tratament, sunt altii cu fapte mai grave :ok:

PSYCHO
20th June 2007, 06:19
Mie imi plac, printre altii, Jedi Mind Tricks, Sage Francis, Mos Def ...

Lavinia
20th June 2007, 16:28
hmmz...yo ascult:
supreme nique ta mere, soprano, 2 pac, kanye west, cypress hill, dmx si altii

fanatic88
20th June 2007, 17:05
si method man le da misto

Lavinia
20th June 2007, 17:10
tot wu tang clanu'...se stye deja ce si cum;)

Gontel
21st June 2007, 17:11
Mie imi place foarte mult Nas. Chiar spune ceva in melodiile lui.
Ascult cu placere si Immortal Technique, dar am spus asta si pe alt thread.

Lavinia
21st June 2007, 17:15
ooo...da..si nas...asa'i...ii super tipu..i like him..el are mesaje sociale in majoritatea pieselor:ok:

fanatic88
21st June 2007, 18:29
e tare si nas ...Stillmatic unul din cele mai tari albume rap in opinia mea

A.k.a
21st June 2007, 19:09
Chamillionaire imi place din ce in ce mai mult. Is curios cum va fi noul sau album

KiNgAiRrAzOr
17th July 2007, 08:53
ascult hip-hop de 2 ani.. de knd am fost la mare shi am vazut nishte negrotei pe acolo care era imbracatzi..ma rog nu erau in haine prea moderne shi nu aveau lantzuri ci mai mult reprezentau stilu hip-hop cu cameshile polo cu dungi (bagate in blugi) shi cu blugi simpli dar largi....la inceput ascultam 50 cent shi eminem din simplul modiv k de altcineva nu mai auzisem...cu timpul am inceput sa ascult shi dr. dre shi snoop dogg shi tot asha knd am ajuns acuma sa'i cunosc aproape pe totzi....

KiNgAiRrAzOr
17th July 2007, 08:54
mie in hip-hop cel mai important lucru mi se pare instrumentala,beat'u nu rimele deoarece ,totushi,e hip-hop nu rap

Exile
27th January 2009, 19:32
mie in hip-hop cel mai important lucru mi se pare instrumentala,beat'u nu rimele deoarece ,totushi,e hip-hop nu rap

Asa e "frate" . "Pace".


Gresit. Nu stiu ce ai auzit tu , dar hai sa te lamuresc un pic. Hip-hopul nu e un stil de muzica, e o cultura formata din 4 (5 daca includem si beatboxul) elemente , adica DJ-ing , MC-ing, Breakedancing si Graffiti , primele doua formand rapul. Si din contra, versurile fac totul in muzica asta, negativul poate fi si un metronom.
Apropo , va rog eu frumos, daca ascultati doar 50 Cent , Eminem , Chamillionaire sau mai stiu eu ce , nu va intitulati ca "hip-hoperi".

Ca sa intelegi muzica asta , trebuia sa ai un IQ peste medie. Si cand zic "muzica asta" nu ma refer la maimutele intitulate mai sus (in afara de Eminem , omu' are unele albume de-ti rup timpanu'). Ma refer la Cunninlynguists , Masta Ace, Immortal Technique , Mos Def, Talib Kweli , The Roots, Naughty By Nature, KRS-One , Nas , Mars Ill , Tonedeff , Ill Bill , Nine , Q-Unique , Wu-Tang, Gravediggaz , Klashnekoff, Looptroop , Snowgoons , Atmosphere, Dilated Peoples, Cypress Hill , Phi Life Cypher , Mr.Hyde , Public Enemy , Pumpkinhead, JMT , Sugar Hill Gang... as putea continua. Da' sper c-ati prins ideea.

Sir. Eko
20th February 2009, 21:34
B-Real a lansat Smoke & Mirrors ,albumu e beton :yeah::yeah::yeah: ....ii pus pe repeat si va ramane acolo o vreme.

Sir. Eko
8th May 2009, 13:38
Eminem a lansat `Relapse` ,nu am ascultat inca tot dar pana acum ii foarte tare :D

zebe
8th May 2009, 23:30
Nu-i rau albumul, dar totusi este mult sub The Marshall Mathers LP dupa parerea mea.:)

yolukiano
16th May 2009, 12:36
2 Pac, 50 Cent, DMX, Xzibit, Ice Cube, Eminem...au fost si vor ramane cei mai tari :ok:

Gontel
20th April 2010, 23:19
Doliu in hip-hop-ul international. S-a stins o legenda... R.I.P. Guru :(

http://www.ballerstatus.com/2010/04/20/guru-dies-after-long-battle-with-cancer-report/?

Zabriskie
21st April 2010, 19:23
Tribute mix to Guru http://usershare.net/w9kqwsh4k7ir

EonLockz
21st April 2010, 23:41
R.I.P. Guru:(

Sir. Eko
10th May 2010, 20:17
http://img28.imageshack.us/img28/2774/200pxdistantrelatives.jpg (http://img28.imageshack.us/i/200pxdistantrelatives.jpg/)

:yeah: Foarte bun albumu !!!

Zabriskie
10th May 2010, 21:36
^album of the year pana acum imo.

Sir. Eko
23rd June 2010, 19:29
http://img408.imageshack.us/img408/4639/traviemccoylazarus.jpg (http://img408.imageshack.us/i/traviemccoylazarus.jpg/)

Bun albumu .

Sir. Eko
18th November 2010, 22:24
http://allhiphop.com/stories/multimedia__music/archive/2010/11/17/22490552.aspx

Asa se face !

Charon
10th December 2010, 01:39
Gramatik,nu exista ceva mai bun,instrumentale divine:

fGLxhpiKVD8
Lxdog1B1H-Y
QQGEpKeR1Uc
l7Z3YMZGkSU
FZK9Zi26Izc

melo
22nd February 2011, 15:36
GZA - Liquid Swords

http://www.youtube.com/watch?v=ZiQoVv0FSKQ

SuperDumnezeu
6th March 2011, 04:05
np3pU-dLok4

Ma bucur c-a semnat la Shady Records :D

melo
13th March 2011, 19:44
Raekwon - Shaolin vs. Wu-Tang (2011)

http://shareimage.org/images/9lepvnqcbscekm2y0p.jpg

Tracklist:

1. Shaolin VS Wu-Tang
2. Every Soldier In The Hood ft. Method Man
3. Silver Rings ft. Ghostface
4. Ferryboat Killaz
5. The Scroll
6. Masters Of Our Fate ft. Black Thought
7. Rich And BlackL ft. Nas
8. Butter Knives
9. Crane Style ft. Busta Rhymes
10. Chop Chop Ninja ft. Inspectah Deck, Estelle
11. From The Hills ft. Method Man, Raheem Devaughn
12. Last Train To Scotland ft. Lloyd Banks
13. Rock N Roll ft. Jim Jones, Ghostface, Kobe
14. Molasses ft. Rick Ross, Ghostface
15. Dart School
16. Snake Pond
17. Wu Chant (Outro)

Download (http://www.filesonic.com/file/204835043/317_-_raekwon_-_shaolin_vs_wu-tang_-_2011_320kbps.rar.html/)

Gontel
16th March 2011, 20:56
R.I.P. Nate Dogg

http://www.presstelegram.com/news/ci_17622472?source=rss

erLiSlxSS9c

Sir. Eko
16th March 2011, 21:27
R.i.p.

Sir. Eko
7th June 2011, 13:50
K13DjOVGkLk

Cum suna negativu ala :o:

calatorii
30th January 2013, 14:56
Da asa e, in prezent pot spune ca 50 Cent face muzica buna si cam singurul care il ascult ori de cate ori scoate ceva nou, desi e de cativa ani pe piata tot nu m-am plictisit de el sau muzica lui, mai sunt rapperi care scot muzica buna dar nu mereu si ii ascult dar nu la fel ca 50 Cent..oricum e bine ca ies tot mai multe melodii diferite din partea mai multor rapperi..;)

cveti mladenova
30th December 2014, 13:00
N-am ascult mult din hip-hopul romanesc dar ceea ce am ascult imi place ci anume Alex Velea :))