PDA

View Full Version : Biatlon



ricky
18th January 2004, 11:22
La RUHPOLDING (GERM) au loc intreceri pentru CUPA MONDIALA.

In cursa de SPRINT, de ieri, 17.01, clasamentul final a aratat astfel :

1 15 HANEVOLD Halvard NOR ________0 0 25:01.5
2 30 BJOERNDALEN Ole Einar NOR ____0 0 +1.8
3 8 BERGER Lars NOR ______________2 1 +10.2
4 9 GROSS Ricco GER ______________0 1 +11.2
5 28 GJELLAND Egil NOR ____________0 0 +31.3
6 4 ECKHOFF Stian NOR ____________1 0 +58.2

Vremea capricioasa a...intors pe dos intregul clasament.
La inceput, la temperatura de 0 °, concursul s-a desfasurat, cit de cit, normal.
Apoi a inceput sa ninga. Stratul nou de zapada a ingreunat alunecarea concurentilor. Spre sfirsit (au participat 119 schiori), vremea s-a mai imbunatatit dar n-a mai influientat fruntea clasamentului.

Norvegianul ECKHOFF, care in urma cu doua saptamini a suferit o interventie chirurgicala (i s-a indepartat apendicita), s-a clasat pe un merituos loc 6 !

Participare romaneasca:
56 18 BLAJ Marian ROM __________0 1 +3:15.6
91 22 TEVIKOV Yuriy MDA ________1 3 +4:49.5
105 47 BORODENKO Dmytro MDA __1 0 +7:07.3

Azi, de la ora 13 (RO), se va disputa proba de urmarire femei - 10 km !
De la ora 14 vor intra in "hora" baietii.

P.S.Sper ca cei care sint mai putin initiati in acest sport nu vor pleca de acasa pentru a...urmarii femei pe strada ! :p

ricky
18th January 2004, 16:00
La nici trei saptamini inainte de inceperea C.M., EXPRESUL NORVEGIAN face legea !

Azi, 18.01, in proba de urmarire-12.5 km- clasamentul final se prezinta astfel :

1 2 BJOERNDALEN Ole Einar NOR ___1 0 0 2 3 37:54.25
2 3 BERGER Lars NOR ____________2 0 0 1 3 +8.6
3 1 HANEVOLD Halvard NOR _______0 0 0 1 1 +22.5
4 4 GROSS Ricco GER ____________1 0 1 0 2 +52.0
5 5 GJELLAND Egil NOR ___________1 0 1 2 4 +1:53.1
6 13 SHULMAN Filipp RUS _________0 0 1 0 1 +1:58.2
7 6 ECKHOFF Stian NOR __________1 0 1 1 3 +2:04.2
8 16 ANDRESEN Frode NOR ________0 1 0 2 3 +2:12.6

Romanul BLAJ a ocupat locul 54, la 8:20 min. de invingator !

ricky
7th February 2004, 17:46
Astazi, 7.02.04, la OBERHOF (GER) a inceput C.M. DE BIATLON .

Proba feminina de SPRINT-7.5 km. a fost cistigata de norvegianca LIV GRETE POIREE.
Cu "1+0" la stand, LIV GRETE a devansat-o pe ANNA BOGALI (RUS-"0+0").
Pe locul 3, la egalitate, EKATERINA IVANOVA (BLR-"0+1") si MARTINA GLAGOW (GER-"1+0").
Atletii au de luptat nu numai cu cronometrele ci si cu zapada foarte apoasa .
In zilele trecute, temperaturile au urcat pina la cifre...de vara !
Astfel, la inceputul saptaminii, intr-o noapte s-a masurat t° de...17.3° C !

Proba masculina a fost dominata de...RAPHAEL POIREE (FRA-"0-0"), nimeni altul decit sotul lui LIV GRETE.
Pe locul 2 s-a clasat veteranul RICCO GROSS (GER-"0+0") la doar 9.1 sec. de invingator.
Pozitia a 3-a a fost ocupata de OLE EINAR BJORNDALEN (NOR- "2+0"), care miine, in proba de urmarire, va pleca la 45 sec de invingator !

Deci, deseara, bare bal mare in familia POIREE !
S-o credeti !
Miine concursul continua si cei doi se vor relaxa cu micuta lor fetita !

Splendid, admirabil acest public din biatlon !
La standul de tragere sau pe parcursul cursei, sportivii sint incurajati INDIFERENT DE NATIONALITATE !
Intrecerile sint urmarite cu "casa inchisa" ! Astfel, astazi, in tribune si pe traseu, au fost cca 25.000 de spectatori !

ricky
7th February 2004, 18:01
PARTICIPARE ROMANEASCA

FEMEI- 90 participante
37.EVA TOFALVI- ("0+2") la 3:16.2 de LIV GRETE
51. DANA COJOCEA -(0+1")
76. CIURINA VALENTINA (MOL) - ("3+2")

La baieti (113 particip.), MARIAN BLAJ - ("3+1") a ocupat locul 93, la 7:14.3 de RAPHAEL.

ricky
8th February 2004, 16:59
Duminica, 8.02.04

FEMEI -10 Km, urmarire
Pe o vreme potrivnica, azi, s-a desfasurat proba de urmarire individuala din cadrul C.M. de biatlon.
Plecata prima, cu un avans de 21 de sec, norvegianca LIV GRETE POIREE avea sa treaca tot prima linia de sosire dupa o cursa extraordinara.
Concurentele n-au avut de infruntat doar tintele si parcursul destul de greu ci si un vint care-si schimba directia si viteza intr-un ritm nebunatic !
Astfel, la seria a 4-a de tragere, LIV GRETE, care conducea confortabil, a ajuns sa traga 3 pe linga si a trebuit sa faca 450m in plus !
sanse mari pentru a 2-a sosit in standul de tragere . MARTINA GLAGOW insa...risca si pierde : chiar primul foc trece pe linga !
Rusoaica ANNA BOGALI, plecata a 2-a in cursa, reuseste sa smulga medalia de bronz !

Surpriza deosebit de placuta : clasarea romancei EVA TOFALVI pe locul 23 !
Plecata de pe pozitia 37, EVA si-a inbunatatit locul in clasamentul de azi !
Bun si locul DANEI COJOCEA-38, care a plecat de pe 57 !

ricky
8th February 2004, 19:44
PE ARIPILE VINTULUI-partea a 2-a

"Secventa" de azi a barbatilor avea se se confrunte cu vintul si ninsoarea !
Plecat in cursa primul, RAPHAEL POIREE avea sa domine intrecerea pina la ultima serie, a 4-a, de tragere.

Dupa prima serie, RICCO GROSS (cu "1") avea sa fie ajuns de OLE EINAR BJORNDALEN.
Cei doi incep o cursa de urmarire a lui RAPHAEL care insa trage fantastic in seriile 2 si 3 !
Doar RICCO ii poate tine trena.
OLE EINAR, cu 4 gresite dupa 3 serii(0+2+2), face eforturi sa se mentina pe 3 !
La ultima serie, RAPHAEL, cu un avantaj confortabil, ajunge primul la stand .
Pune arma la ochi si, dupa felul cum a tras ieri si azi (in primele 3 serii), se punea doar problema sa termine tragerea si chiar cu 1-2 gresite sansa ar fi fost de partea sa !
Spectatorii se pregatesc sa insoteasca, asa cum e obiceiul, cu urale reusitele lui RAPHAEL.
Timpul insa trece, vintul joaca nebun si RAPHAEL intirzie sa...deschida focul !
In sfirsit ajunge si RICCO la stand .
Culmea ! Cei doi trag aproape simultan !
Fiecare are cite o greseala dar RICCO e de mult plecat atunci cind RAPHAEL trage...ULTIMUL CARTUS !
La punctul de control de la iesirea din standul de tragere, RICCO are un avantaj de 15 secunde !
Cine cunoaste insa stilul, acuratetea cu care aluneca RAPHAEL, stie ca cele 15 secunde pot fi recuperate !
La cei 33 de ani, RICCO GROSS, campionul mondial din '99 si 2000, incearca DOAR sa fuga de urmaritor !
RAPHAEL se apropie amenintator si e doar o problema de...metri si secunde pina cind cei doi atleti vor ajunge umar la umar !
Ultimele sute de metri ale intrecerii sint sufocante pentru ambii "fugari" !
Inainte de sosirea in stadion RICCO pare sa fi scapat in cistigator !
Poate, un pic obosit dupa succesul de ieri, RAPHAEL n-a mai putut forta si s-a multumit cu medalia de argint !
RICCO GROSS, afara de talentul sau ca atlet,a avut astazi un sprijin neasteptat : VINTUL !
Nu cred insa ca fericirea cuplului POIREE poate fi umbrita de aceasta ("DOAR) medalie de argint !
LIS GRETE, cu 2 de aur, isi invinge sotul ! Sau, altfel spus, NOI BARBATII SINTEM GENTLEMANI !

Peste 20.000 de spectatori si-au incurajat favoritii ! In imagine, au aparut, iar si iar, spectatori care arborau si cite 2 steaguri !
Dovada ca FAMILIA BIATLONULUI NU SE DESMINTE !
OLE EINAR, favoritul meu, pare putin obosit ! Resursele i-au ajuns insa pentru o medalie de bronz...

P.S. Clasat pe locul 8, SVEN FISCHER (GER) n-a mai participat la premiere ci a fugit direct la maternitate !
Heeei ! Nu el trebuia sa nasca ! :O
Curios ! SVEN, de obicei un foarte bun tragator, a inceput slab si, probabil aflind ca sotia trebuie sa nasca a tras "0" in ultima serie !!! :rolleyes:

ricky
12th February 2004, 11:42
10.02.04

15 km. FEMEI- INDIVIDUAL

Podium rusesc, pe toata linia !
A cistigat OLGA PYLEVA (RUS), care a parcurs cei 15 km in 49:43.0 ( 1 "foc" pe linga).
La 41 sec. de invingatoare a sosit ALBINA AKHATOVA (RUS), tot cu o greseala !

Medalia de bronz a fost cucerita de OLENA PETROVA (UKR), la 1:41.5 ("3").

POIREE, cistigatoarea celor doua curse de pina acum, s-a clast a 8-a cu "5" pe linga.

Participare romaneasca:
DANA COJOCEA s-a clasat a 54, la 8:17.8 ("5") de invingatoare.
AVA TOVALFI a fost a 63-a, dupa ce in prima serie de trageri a tras...tot ce se putea PE LINGA ("4+1+0+3").
VALENTINA CIURINA (MOL) s-a clasat pe locul 78 ("10") .

De mentionat ca, la biatlon conteaza foarte mult materialul si prepararea schiurilor.

Astazi, 12.02, peste citeva minute, se va da startul in proba de 20 km baieti !
Din cauza unei ceti foarte dese, ieri, proba nu s-a putut desfasura !
La ora 14.20 se va da startul in proba de 4x6 km, femei !
Vizionare placuta pe...EUROSPORT ?!

roxana
13th February 2004, 10:17
ricky, apreciez pasiunea ta pentru biatlon si ca ne-ai povestit asa de frumos competitia.
trebuie sa spun ca am tot respectul pentru familia poiree, si ca ce au reusit ei mi se pare fantastic.
i-am vazut la eurosportnews-guest(s) of the week si mi s-au parut foarte modesti si moderati.un exemplu pentru alti sportivi cu fite si rezultate modeste.

ricky
13th February 2004, 22:21
ROXANA, multumesc pentru aprecieri !

FAMILIA biatlonului este deosebita de a altor sporturi .
Majoritatea sportivilor se si antreneaza impreuna.
Nu vei gasi un biatlonist care sa dea vina pe antrenor sau pe material !
Din contra ! La victorie sau o cursa mai deosebita, aproape fiecare dintre ei aduc in discutie materialul ! Nu numai pentru a scoate in fata sponsorul.
(Au fost si cazuri in care sportivii au recunoscut ca au "imbracat" schiurile false ! Un fel de...FORMULA 1 !)

Miine si duminica, de la ora 15.20 (RO) se va da startul probelor de 12,5 km-FEMEI si 15 km barbati !

Vizionare placuta !

ricky
13th February 2004, 22:40
Ieri, 12.02.04, la ora 11 (RO) s-a dat startul probei de 20km-barbati.

Nu era greu de prevazut un nou duel intre cei trei mari : RAPHAEL POIREE, OLE EINAR BJORNDALEN si RICCO GROSS.

Plecat cu nr.10 de concurs, francezul RAPHAEL s-a instalat la conducerea cursei si, dupa seria a 3-a de tragere avea un avans confortabil !
RAPHAEL a avut "bafta" de o agatare (la care se pare ca era vinovat) precum si la blocarea unui cartus in momentul reicarcarii .
Cu toate acestea, la seria a 4-a, RAPHAEL a tras sigur pe sine ! La ULTIMUL CARTUS...greseala !
Contracandidatii la medalia de aur, norvegianul OLE EINAR (nr.29-"1+1+0+0") si RICCO GROSS (22- "0+2+0+0") n-au putut profita de greseala francezului.
Daca locul 1 era deja adjudecat, ocupantii locurilor 2 si 3 mai aveau inca emotii !
Si pentru ca, de multe ori, de ce iti este frica...nu scapi...
Plecat in cursa cu nr. de concurs 67, polonezul THOMAS SIKORA a facut o cursa infernala si...s-a clasat pe locul doi !
Cu un rezultat excelent la tragere ("1+0+0+0"), THOMAS, campionul mondial din 1995, a terminat la 55.5 secunde de invingator !
De remarcat faptul ca, al treilea clasat, OLE EINAR a terminat cursa la 1:00,5 de RAPHAEL !
Cum OLE EINAR a avut un foc mai mult "pe linga" (1 foc ratat = 1 min. penalizare !) decit RAPHAEL rezulta ca in "alergare" francezul a fost mai rapid cu...0.5 sec decit norvegianul !
(OK ! Putem sa ne aventuram si sa calculam timpii de la ztragere etc...dar, astazi, n-o facem ! :p )

MARIAN BLAJ s-a clasat pe locul 76, la 10:17.1 ("4+1+1+1") de invingator .
La competitie au participat 112 concurenti.

ricky
13th February 2004, 22:52
Joi, 12.02.04, la ora 15.20 (RO) s-a dat startul cursei de 4x6 km-femei.
Lipsita de aportul sportivei USCHI DISL, echipa GERMANIEI era totusi considerata una dintre favoritele intrecerii. Dar, cu un rezultat la trageri foarte slab ("depasit" doar de China, Italia si Japonia...), nemtoaicele s-au intrebuintat seriso pentru a ocupa, in final, locul 3 !
Pe locul 2, meritat, s-a clasat echipa RUSIEI iar pe locul 1...LIV GRETE POIREE !
Normal ca celelalte componente ale echipei i-au deschis lui LIV GRETE drumul spre AUR !
Cu 1:08.2, norvegiencele terminasera de...sarbatorit cind au trecut rusoaica linia de sosire !
Deci, o noua medalie de aur pentru LIV GRETE !

Pe natiuni conduce...

1. LIV GRETE POIREE ____3 AUR
2. RAPHAEL POIREE______2 AUR

Clasamentul pe familie va las sa-l intocmiti singuri... :p

ricky
13th February 2004, 23:03
Vineri, 13.02.04, 4x 7,5 km.- baieti

Cu "0+2" la tragere (adica doar cu doua reicarcari ), echipa GERMANIEI, in componenta careia s-a aflat si veteranul FRANK LUK (de astazi, nr.1 MONDIAL dupa nr de medalii cucerite !), a terminat invingatoare cu doar 15.7 sec in fata NORVETIEI !
Alergatori excelenti (putin spus !), norvegienii, ca de obicei, sint...catastrofali la tragere !
Cu "2+8" (adica au trebuit sa faca si doua ture -a 150 m- de penalizare dupa ce si-au epuizat si cele 3 rezerve pentru 5 tinte), la doar 15.7 sec in urma invingatorilor ?!
Pacat ! Mare pacat !
Peste timp, va ramine doar...medalia !

FRANTA, cu "0+2", a terminat la 33.3 de invingatori si la doar 3.2 sec de BELARUS (a 4-a clasata).

ricky
13th February 2004, 23:06
In clasamentul pe NATIUNI, la BIATLON:

1. GERMANIA_____3593 p
2. RUSIA_________3573 p
3. NORVEGIA______3335 p
.
.
.
16. MOLDOVA______1580 p
17. ROMANIA_______1480 p

Dorin
14th February 2004, 20:21
In timpul mondialelor mama lui Björndalen era pe moarte si a incetat azi din viata !Cred ca asta este explictia cea mai buna ca nu a reusit mai bine ! :yeah: Dorin

ricky
16th February 2004, 23:46
Imi cer scuze pentru intirziere !
Probleme care nu suporta aminare ma retin de la...treaba ! :p

Spider
16th April 2004, 16:13
Biathlonul este cel mai tare sport de iarna impreuna cu Sariturile de Ski...
Aici Familia Poiree este cea mai tare.. ei sunt si favoritii mei...
Imi plac foarte mult si participantii din Germania...
Am o slabiciune pentru germani la jocurile de iarna...

ricky
16th April 2004, 22:21
Vere SPIDER, urmaresc biatlonul cu...sufletul la gura !
Cred si eu ca este unul dintre cele mai frumoase dar si mai grele discipline sportive !

N-as putea sa spun ca simpatizez in mod deosebit DOAR pe cineva anume !
OLE EINAR a fost febletea mea dar am sfirsit in a-i tine pumnii strinsi familiei POIRRE !

Pentru mine insa, cea mai completa si simpatica biatlonista ramine MAGDALENA FORSBERG !

P.S. Pacat ca e casatorita ! :evil:

Boby2004
29th November 2004, 21:58
hei !!! are cineva de gand sa urmareasca anu' asta cupa mondiala la biatlon ? abia astept noul sezon...sper ca dana cojocea sa obtina primul punct din cariera...finalul sezonului trecut imi da dreptul sa cred in aceasta performanta...totodata, poate eva tofalvi va reusi sa urce in vreo etapa intre primele 10 competitoare...ar fi ceva de vis...la masculin, marian blaj nu va obtine mai mult ca sigur nici un pct...
oricum,in sezonul asta lupta se va da intre Raphael Poiree si Bjorndalen...atentie insa la Lars Berger...daca va da dovada de constantza, ceea ce n-a facut anul trecut, se poate implica in lupta pentru podium...la femin liv Grete pur si simplu n'are rivala...sper totusi ca martina glagow sa prinda podiumul :) sunt curios ce ispravi vor mai face chinezoaiecele... :))

apparte
13th February 2005, 04:53
Nu stiam ca pe OLS sunt atatia pasionati de sporturile de iarna.Dar chiar niciunuia nu-i place biatlonul?Eu recunosc ca e sportul meu de iarna favorit(dupa hochei).N-as fi deschis acest subiect daca n-as fi avut placuta surpriza de a observa 2 romance in clasamentul Cupei Mondiale!Pt prima data dupa vreo 20 de ani avem si o echipa de stefeta feminin.La fel,tot cam dupa 20 de ani,M Blaj a terminat pe locul 43 o cursa de Cupa Mondiala!de vreo 20 de ani biatlonistii romani n-au terminat in primii 50 o cursa de cupa mondiala!Se pare ca reamenajarea traseului de biatlon de la Brasov(acum cativa ani),incepe sa-si arate roadele!Inca ma uit cu ciuda cum bulgaroaicele ne sunt in fata...dar nu-i timpul pierdut!Ma intreb totusi,de ce n-au facut un centru de pregatire la Balea unde am prins zapada din octombrie pana-n iunie(in acelasi an am fost in cele 2 luni indicate si era zapada)!

paulinio
14th February 2005, 15:00
Salutare!
Si eu mai urmaresc cursele de biatlon... mai mult in ultimele 2 sezoane.
Si eu am avut placuta surpriza de a vedea o echipa romana participanta in intrecerile de nivel mondial.
Ce a facut stafeta feminina ieri? (n-am reusit sa dau de rezultate pe eurosport.com - poate mi-am pierdut prea repede rabdarea)
Am vazut doar primul schimb.... si evoluau destul de bine. (inceputul chiar f bun).. dar pe ce loc au terminat?

PS Acum m-am uitat mai atent si am vazut ca mai exista un thred cu aceasi tema... chair daca e "liniste" din noiembrie anul trecut...
Deci nimi pe noul sezon...

remus
14th February 2005, 16:07
Stafeta Romaniei a terminat pe 7.
Dupa a doua tragere eram pe 3

stefanm14
16th February 2005, 23:19
Bravo fetelor noastre pt locul 7 ocupate la stafeta!!!

care sunt favoritii vostri?

paulinio
18th February 2005, 10:42
Oau! e f bun locul, chiar daca au lipsit multe din echipajele bune.
Ca erau pe locul 3... asta e! important e pe cat termini...

Mie mi-au placut rusoacele... fara replica

La concursurile individuale... nu stiu ce sa zic... nu am retinut nume. La masculin l-am retinut pe Poire (probabil ca nu asa se scrie dar cred ca va dati seama la cine ma refer). Nu sunt mare fun al francezilor dar el mi-a placut.

pisic
19th February 2005, 20:26
felicitari echipei romaniei la stafeta cu pozitia 7
dupa ce Dana Cojocea era 7 la schimbul doi eva tofalvi a reusit sa aduca echipa pe locul 3 dupa schimbul 3 cand a primit stafeta alexandra rusu din pacate nu are prea mare experienta dar poate ca cu vrea alexandra rusu si mihaela pudrea cu timpul osa fie la nivelul primelor 50 din lume.. este clar ca dana cojocea ea este in primele 50 din lume dar eva tofalvi e mult mai buna ea este prin primele 35 a lumei..

Angelina Jolie
2nd March 2005, 12:50
Super tare sport biatlonul asta. Am vazut si eu ca anul asta am avut rezultate destul de bune, insa suntem departe de cei mai buni. Si ma refer in special la viteza de deplasare pe schiuri. Astept sa vad si eu momentul cand Eva Tofalvi va avea o viteza comparabila cu Uschi Disl, sa zicem.

SORENSEN
28th March 2005, 17:37
Daca va intereseaza mai multe despre biathlon verificati -----
http://www.biathlonworld.com/eng/news/default.htm
(exact asa scris) in timpul curselor rezultatele sunt live instantanee!!!!![B][U]

paulinio
29th March 2005, 10:32
da, pare destul de bogat site-ul...
si cum nu prea am avut timp sa ma uit la tv de ceva saptamani incoace... o s a profit de el sa vad ce s-a mai intamplat. :)