PDA

View Full Version : Stiri despre Farul



ady51a
30th May 2006, 22:54
Suspine printre fete: s-a însurat Todoran

Tehnicul mijlocaş al Farului s-a căsătorit civil cu aleasa inimii sale, Tania, o superbă braşoveancă de 23 de ani

Dinu Todoran, rafinatul mijlocaş de creaţie al Farului (28 ani), s-a hotărât să pună capăt burlăciei, căsătorindu-se civil cu aleasa inimii sale, Tania (fostă Pop), o superbă tânără de 23 de ani, masterand în Drept. Frumoasa pereche şi-a unit destinele la Casa Căsătoriilor din Braşov, oraşul natal al celor doi. Petrecerea de după scoaterea actelor a avut loc la un cochet restaurant din Poiana Braşov.

Dorinţa mirilor a fost ca petrecerea să aibă un caracter restrâns, intim, cu participarea rudelor, a prietenilor şi a colegilor din fotbal ai mirelui, urmând ca adevărata nuntă, cea ca în poveşti, să se desfăşoare ulterior, după ce Dinu şi Tania vor primi şi binecuvântarea bisericii. Evenimentul din Poiana Braşov a fost foarte frumos şi reuşit, toţi participanţii distrându-se pe cinste şi simţindu-se excelent.

Naşii de cununie ai lui Dinu şi ai Taniei sunt soţii Măldărăşanu (Marius şi Mădălina), cei doi fotbalişti fiind buni prieteni încă de când evoluau amândoi pentru Petrolul Ploieşti. De altfel, la petrecerea din Poiană, pe lângă colegi de-ai lui Todo de la Farul, au participat şi foşti coechipieri de la Petrolul, care joacă acum la Rapid (ca Măldărăşanu), la FC Argeş sau la FC Otopeni. Nu au lipsit nici jucători braşoveni, cu care Dinu se ştie de mic.

„A fost cel mai bun meci al meu de până acum“, s-a referit Dinu, cu zâmbetul pe buze, pentru „Cuget Liber“, la fericitul eveniment pe care l-a trăit. „Îmi doresc ca eu şi Tania să avem sănătate şi tot restul vieţii să fim la fel de fericiţi ca şi acum. Nu ştim dacă ne vom stabili la Braşov sau în altă parte“, ne-a mai spus Todoran.

Mijlocaşul „rechinilor“ o iubeşte nespus pe Tania şi îi place să îi facă mereu surprize plăcute. De pildă, atât în 2005, cât şi anul acesta, i-a transmis, de Ziua Indrăgostiţilor, prin intermediul „Cuget Liber“, din Cipru, unde se afla în cantonament cu Farul, două mesaje de dragoste: „De Valentine's Day, îţi transmit din Cipru că te iubesc!“ şi „Te iubesc şi mi-e tare dor de tine!“. Tinerii însurăţei încă nu au stabilit când se vor cununa şi religios.
Cuget Liber!


Onlinesport iti ureaza CASA DE PIATRA, DINU!:ok:

ady51a
31st May 2006, 10:29
Bogdan Apostu, actualul atacant al formaţiei FC Farul Constanţa, se poate lăuda cu o situaţie financiară peste nivelul multor jucători din prima ligă. Jucătorul în vîrstă de 24 de ani provine dintr-o familie înstărită, dar a preferat să-şi croiască drumul prin viaţă pe terenul de fotbal. “Nu i-am întrebat niciodată pe părinţii mei cîţi bani au, dar aş fi putut trăi bine fără să fac fotbal. A fost alegerea şi ambiţia mea să reuşesc pe cont propriu. Părinţii m-au ajutat financiar la început, iar acum mă sprijină moral. Oricum, nu banii reprezintă cel mai important lucru în viaţă“, a mărturisit Apostu. Aventura cu fotbalul a început cu o întîmplare hazlie, jucătorul fiind direcţionat de părinţi către înot. “Iubeam deja fotbalul şi am fugit de la antrenamentele de la înot fără ca părinţii mei să ştie. Îmi amintesc că după fiecare antrenament îmi udam hainele ca să nu ştie că nu am fost la bazin. Au aflat doar peste un an şi au înţeles că asta îmi doream“, a povestit Bogdan.

La vîrsta majoratului, atacantul a devenit titular în Divizia A, făcînd cuplu în ofensivă la Oţelul Galaţi cu Mihai Guriţă, actualul coechipier de la FC Farul. Din păcate, o gravă accidentare, ruptură de ligamente, l-a ţinut pe tuşă mai mult de un sezon. Şi-a început urcuşul din liga secundă şi după un campionat excelent pentru UTA a intrat din nou în vizorul echipelor din primul eşalon. În vara anului trecut a fost dorit insistent de Rapid Bucureşti, dar a optat în cele din urmă pentru Farul, marcînd trei goluri în acest retur.

Privit cu alţi ochi din cauza banilor

Tatăl lui Apostu este director general la cea mai mare firmă de construcţii din vestul ţării, iar mama sa se ocupă de pensiunea-restaurant din centrul oraşului Hunedoara, aflată în proprietatea familiei. Deşi familia sa are un cont îndestulător în bancă, Bogdan nu a apelat la acest buget. Şi-a cumpărat limuzina Audi A6, în valoare de 50.000 de euro, şi apartamentul din Sinaia din banii cîştigaţi din fotbal. A mai avut o maşină, un Volkswagen Passat, pe care a vîndut-o, cu gîndul de a-şi achiziţiona în curînd o maşină de teren. “Am muncit de două ori mai mult decît alţii pentru a demonstra că merit să joc în Divizia A, pentru că lumea mă privea cu alţi ochi din cauza banilor. Nu m-am dat niciodată însă la o parte şi voi încerca să fiu mereu aşa“, a explicat Bogdan. Cu buzunarele pline, atacantul nu a avut noroc pe plan sentimental, rămînînd singur după o poveste de dragoste care a durat patru ani.
Telegraf!

dorryn
31st May 2006, 18:03
nu conteaza situatia materiala a parintilor lui.el are talent si a demonstrat-o.parerea mea ca merita sa joace mult mai mult la noi.cat despre todoran,casa de piatra! ..si sa-si faca un cadou in meciul cu otelul..o calificare in intertoto

tchibos
16th December 2006, 00:14
Farul, invitată la dineul Federației și al Ligii

Federația și Liga Profesionistă de Fotbal din România a invitat FC Farul la dineul prilejuit de Sfânta Sărbătoare a Crăciunului și de încheierea turului Ligii 1. Întâlnirea, organizată de Comitetele Executive ale celor două foruri, se va desfășura luni, 18 decembrie, de la ora 14, la Academia de Fotbal de la Mogoșoaia. (M.B.)

kerosene
16th December 2006, 01:03
Li s-a facut si la astia mila de noi si ne dau de pomana acum de sarbatori...:happy

danny del corco
16th December 2006, 12:49
La placinte....Alde Cufureanu va sta in primul rand, sunt aproape convins.

Seahawk
16th December 2006, 13:05
De asta sa fii sigur. Incepand de la foietaje pana la gazon Chiforeanu este un expert.

Vis-a-vis de "fotbal" insa, e un simplu amator.

Cand Bukosi il antrena pe Hagi el probabil ca lucra prin port...
Daca-l trezesti in mijlocul noptii si-l intrebi cine e Marian Popa iti va spune ca el nu i-a lasat nicicum pe bulgari sa planteze gazon pe stadionul lui...

bahaus_84
16th December 2006, 16:38
Li s-a facut si la astia mila de noi si ne dau de pomana acum de sarbatori...:happy


ce tare a sunat :happy

sk8t3rool
17th December 2006, 16:07
Li s-a facut si la astia mila de noi si ne dau de pomana acum de sarbatori...:happy
sper sa vina shi moshu pe la echipa cu 2-3 jukatori de valoare..:D

kerosene
21st March 2007, 20:58
Vlas îl cunună pe Cristocea

Legați de o strânsă prietenie, Adrian Vlas, portarul Farului, și mijlocașul stelist Vasilică Cristocea, fost, până de curând, și el „rechin“, vor deveni naș și fin. Evenimentul se va petrece pe 1 iulie, la Constanța, când Cristocea se va căsători, cu Andreea Ciobanu. Vlas și aleasa inimii sale își vor pune pirostriile cu doar o lună înainte de a-l năși pe Vasilică.



„Am ales să-l cunun pe Cristocea pentru că suntem prieteni buni, iar viitoarele noastre soții au și ele o relație strânsă, de pe vremea facultății, de la «Ovidius»“, a declarat Vlas, pentru „Cuget Liber“. Înainte însă de a fi nași, Adrian Vlas și Irina Miron, fata cunoscutului avocat constănțean Dan Miron, vor trece și ei prin emoțiile căsătoriei, oficializând, pe 3 iunie, o frumoasă poveste de dragoste, care durează de cinci ani și jumătate. Serviciul religios va avea loc la Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel“ din Constanța, iar petrecerea va fi găzduită de Complexul „Melody“, ca și la nunta lui George Curcă.

Viitoarea doamnă Vlas urmează tradiția tatălui, este avocat, stagiar în prezent, fiind distribuită din oficiu la procese, în care a avut însă destule apariții. Fără a se da în vânt după fotbal până să-l cunoască pe Adi, Irina este un fan înrăit acum. Nu pierde nici un meci al Farului, pe stadion sau la televizor. „Acasă, mă urmărește de la oficială, alături de partenerele lui Lungu, Șchiopu, Florea sau, când vine, Farmache“, ne precizează Vlas. Adrian și Irina vor pleca în luna de miere în străinătate, Roma fiind una dintre ținte.

kerosene
30th May 2007, 10:24
Adrian Vlas, lună de miere în străinătate

Portarul Farului, Adrian Vlas, își unește destinele cu aleasa inimii sale, Irina Miron, duminică, 3 iunie, la Constanța. Frumoasa pereche a fost programată la Starea Civilă la ora 18,30, urmând ca serviciul religios să se oficieze la Catedrala Sfinții „Apostoli Petru și Pavel“. De la ora 20,30, se va da startul petrecerii, la Complexul „Melody“. Nașii viitoarei familii Vlas sunt o familie de medici, Ionuț și Zizi Niculescu. Pe 6 iunie, Adrian și Irina vor pleca în luna de miere, în străinătate, deocamdată necunoscând destinația, care este una surpriză, oferită de socrul mic, avocatul Dan Miron. Pe 1 iulie, portarul și soția sa vor fi nași de cununie, pentru stelistul Vasilică Cristocea și Andreea Ciobanu. Nunta celor doi va fi la restaurantul hotelului „Oxford“. (M.B.)

Bumbescu
30th May 2007, 10:25
Ai uitat sa treci manelistii ce vor canta la nunta:D

kerosene
30th May 2007, 10:29
De ce esti prin Constanta si ai vreo preferinta anume? :D

kerosene
1st February 2008, 11:22
Ben Teekloh face comerț cu mașini


Exemplul portarului Farului, George Curcă, lansat în afaceri prin deschiderea unui centru de recreere pentru copii, „Kiddy Dady“, a fost urmat și de colegul său de echipă, mijlocașul defensiv Ben Teekloh. Fotbalistul de culoare a devenit și el „business man”, prima afacere mergând ca pe… roate, pe traseul China - Liberia.
Cu ceva bani strânși înainte de a veni la Farul și cu o sumă pe care a câștigat-o la clubul constănțean, Ben a investit în comerțul cu automobile, cumpărând câteva mașini de lux din China, pe care le-a vândut apoi în țara sa natală, Liberia.
Tranzacția s-a petrecut în vacanța de iarnă, Teekloh stând două zile în China, pentru perfectarea formalităților.
„Sunt mulțumit de modul în care a decurs afacerea, astfel că nu mă voi opri aici“, a declarat fotbalistul, pentru „Cuget Liber”.

Alungați din Liberia de războiul civil
Deși s-a născut în Liberia, în urmă cu 24 de ani, Ben locuiește în Ghana, în capitala țării, Accra. Pe când mijlocașul Farului era copil, familia sa a plecat în Coasta de Fildeș, din cauza războiului civil din Liberia. Părinții săi au revenit apoi în țară, dar Ben s-a stabilit în Ghana.
Cât timp lipsește de la Accra, și petrece mult timp din an pe meleaguri străine, de întreținerea casei sale se ocupă un frate mai

kerosene
8th February 2008, 11:08
Fariștii și-au făcut cumpărăturile la Antalya


Fotbaliștii Farului au fost în prima parte a zilei de ieri la Antalya, pentru destindere și pentru a face câteva cumpărături. Timp de două ore și jumătate, „rechinii“ au vizitat un magazin de haine și un mall.

Prima oprire s-a făcut la „Lederland“ (Fabrik Shop), o fabrică de haine, care are, în aceeași clădire, și magazin, unde se vând produsele confecționate acolo. „Rechinii” au fost întâmpinați de patronul fabricii, care o rupea binișor pe românește și care i-a condus întâi la ultimul nivel al clădirii, unde muncitorii lucrau de zor la viitoarea îmbrăcăminte.
Pe scări, numai lapte și miere, turcul făcea discuție cu fariștii, iar când a dat cu privirea de Mala, l-a complimentat: „Aaaa, Pele!”, legătura dintre cei doi fiind probabil că ambii sunt de culoare.
Câțiva dintre fariști, printre care Laurențiu Florea, Țarălungă sau Emil Nanu, s-au uitat cu interes în atelierele de lucru. Constănțenii au zăbovit și prin magazin, dar nu și-au cumpărat nimic, deși unii dintre oficiali erau interesați de gecile de piele.

Cu drapelul la vedere
De la „Lederland”, s-a plecat către un mall din centrul Antalyei. Pe drum, privind pe geamul autocarului, „rechinii” au remarcat curățenia din oraș, nenumăratele pasaje și poduri, palmierii la tot pasul, drapelul național al Turciei arborat la multe balcoane și geamuri ale blocurilor, ca și în microbuze și în alte mijloace de transport în comun.
Ajungând la mall, constănțenii s-au pierdut prin standurile complexului și s-au pus pe cumpărături, cele mai căutate fiind articolele sportive.
Barbu și-a cumpărat o pereche de adidași, un tricou, hăinuțe pentru fetița sa și un tricou pentru soție. În mai multe locuri, fundașul farist a căutat și un costum, pentru botezul fiicei sale, Maria Arina, care va avea loc pe 17 februarie, la Scornicești. Prețurile erau însă cam mari. „Scump, dom’le, scump”, a spus Barbu, nu înainte de a proba și o pereche de pantofi.
Un costum a încercat și fundașul stânga Florin Maxim. „Oglindă, oglinjoară, cine-i cel mai bun fundaș stânga din țară?“, i-a spus în glumă lui „Max“ un cunoscut, pe când faristul se privea într-o oglindă, pentru a vedea cum îi vine haina. „Bozovici!”, a venit imediat replica bunului prieten al lui Florin, Marius Nae.

Gică Fentă are nuntă
Daniel Florea, zis „Gică Fentă“, zis „Pires”, și Chico nu și-au cumpărat nimic. „Sunt scumpe lucrurile aici. În Cipru, prețurile erau mai mici. Îmi caut și eu un costum, pentru că am o nuntă în Italia, unde se mărită o verișoară de-a mea“, a declarat tânărul atacant, care s-a arătat interesat și de laptopuri.

Marius Nae și-a luat joc de table de la Belek

În după-amiaza zilei de marți, majoritatea jucătorilor de la Farul
și-au petrecut două ore la plimbare prin Belek.
Fotbaliștii au pășit agale pe străzi, s-au uitat în vitrinele magazinelor
ori au intrat înăuntru, trași de mânecă de insistenții negustori, dar puțini
au făcut și cumpărături.
Însoțit de Gaston, Ben Teekloh și Gosic, Mala a colindat magazinele și bazarele în căutarea unui bluzon. A încercat mai multe, iar într-un loc a încercat să negocieze de la 28 euro la 25 euro.
„De unde sunteți?“, l-a întrebat pe Teekloh un comerciant. „Din România”, a răspuns liberianul. „Aaaa, România. Hagi, Popescu, Lucescu”, a replicat turcul.
Un alt grup a fost format din Marius Nae, Gheară, Farmache și Maxim. Nae avea un obiectiv precis: un joc de table. Prima încercare s-a ridicat la 15 euro, dar tranzacția a eșuat. Într-un alt magazin, prețul a urcat la 40 euro, dar, până la urmă, Marius și-a luat table tot cu 15 euro, dar cu sprijinul fetiței proprietarului magazinului, care l-a convins pe tatăl ei, care dorea 20 de euro, să mai lase din preț.
Gheară și-a făcut poze cu un joben pe cap și a încercat câteva tobe, adidași și papuci.
Băcilă, care i-a cumpărat fratelui său un tricou, l-a avut coleg de plimbare pe Emil Nanu. Gerlem a mers cu Chico, cei doi lăsându-se fotografiați la o cascadă artificială și în fața unei moschei, „mângâind“ doi lei.

kerosene
4th March 2008, 11:19
Prințesa lui Ion Barbu

Lui Ion Barbu, fundașul central al Farului și soției sale, Rodica, li s-a împlinit visul. Își doreau de foarte mult timp un copil, dar acesta, o fetiță, a venit abia după șapte ani. Șapte ani lungi, plini de griji, rugi și speranțe. Rodica a pierdut în acest interval două sarcini, dar atât ei, cât și lui Nelu le-a rămas vie nădejdea că, odată și odată, căsnicia le va fi împlinită de un copil.

Ziua de 21 decembrie 2007 i-a umplut de fericire pe Ion și Rodica. A venit pe lume fetița cuplului, pe care, de curând, au botezat-o Maria Arina. De atunci, totul s-a schimbat pentru fundașul Farului. I-a mers din ce în ce mai bine, atât în viață, cât și pe teren. Este liniștit și împăcat acum.
„Maria Arina este totul pentru noi. Numărul unu. Toată grija și atenția noastră sunt îndreptate asupra ei. După șapte ani de efor-turi și suferință, până la urmă, Dumnezeu ne-a ajutat și ne-a dăruit ce ne doream cu ardoare. Nu ne-am pierdut niciodată speranța că vom avea un copil”, a declarat Ion, pentru „Cuget Liber”. Barbu este topit după fetița sa, pe care o alintă „prințesa“, „zâna” sau „iubita”.
„Suntem foarte fericiți. Maria Arina este ceea ce ne lipsea din viață“, ne-a spus și Rodica.
De la 2,450 kg și 46 cm la naștere, fetița cuplului Barbu are acum, la două luni și jumătate, aproximativ cinci kg și 58 cm. E sănătoasă și cuminte. Când s-a născut, a avut ceva probleme cu respirația, dându-le iar mari emoții părinților, dar totul e OK acum.
„Nu-i face ea probleme lui tati, îl lasă să se odihnească, știe că trage tare la antrenamente și meciuri“, râde Ion, care nici nu concepe ca Maria Arina să nu facă, mai târziu, sport.
„Peste ani, cu siguranță o vom da la un sport. Să vedem ce îi va plăcea. Ea va alege“, mai spune stoperul farist.

http://www.cugetliber.ro/imagini/medii/21278babe2d47009e94cc926bccd426a.jpg?4546

danny del corco
7th March 2008, 06:52
Sa fie sanatosi toti, si fetita, si parintii !

necon
6th August 2010, 16:51
poate cu interventii divine

kerosene
20th August 2010, 20:05
Farul a fost reprimita in Liga a II-a

Patronul gruparii Farul Constanta, Giani Nedelcu, a declarat, vineri, ca echipa sa a primit dreptul sa evolueze în Liga a II-a dupa ce a achitat unele datorii catre jucatori, motiv pentru care Comisia de Disciplina FRF luase decizia dezafilierii clubului.


"Am platit o parte din restantele catre jucatori iar cel mai important lucru este ca am fost reprimiti în Liga a II-a. Vom încerca sa luam lucrurile pas cu pas, suntem în discutii avansate cu Petre Grigoras pentru functia de antrenor. Vor mai veni si jucatori, avem un grup pe care îl vom aduce la Constanta. Ne propunem o comportare cât mai buna în acest sezon. Asteptam lânga noi si un grup de investitori din Contanta care sa ne sprijine", a spus Nedelcu, care a precizat ca va solicita amânarea meciului din prima etapa a Ligii a II-a, cu Viitorul Constanta.
Comisia de Disciplina a Federatiei Române de Fotbal a decis, miercuri, dezafilierea clubului Farul Constanta, din Liga a II-a, din cauza restantelor financiare pe care le are fata de trei jucatori.

Lordul
20th August 2010, 21:30
mda....asta e...cu oleaca de spaga se poate

in fine

e important totusi ca un club de traditie precum farul merge mai departe :ok:

Kooler
21st August 2010, 21:51
Cred ca m-am nascut a doua oara...

ducus
30th August 2010, 15:58
Cand incerc sa accesez site-ul oficial al Farului, ma anunta antivirusul ca site-ul e virusat si nici nu ma lasa sa intru.:( Vroiam doar sa aflu lotul complet pentru acest sezon, dar se pare ca site-ul a fost tras pe linie moarta, acum ca "rechinii" evolueaza in liga 3. Pacat.

YoNuTzz
30th August 2010, 16:07
farul nu evolueaza in liga 3 ci in liga 2
chiar acum a jucat primul meci cu viitorul constanta in liga 2

kerosene
20th September 2011, 13:43
Marian Pană, mulțumit pe jumătate
Ionuț COMAN (ionut.coman@telegrafonline.ro)


Antrenorul principal al Farului, Marian Pană, și-a certat elevii pentru erorile din defensivă
Cu o singură victorie în debutul startului actualului sezon al Ligii a II-a la fotbal, FC Farul Constanța a scos un punct extrem de important în fieful celor de la FC Botoșani, 4-4, la capătul unui meci dramatic. Conduși mereu pe tabela de marcaj, elevii lui Marian Pană au avut puterea să revină de fiecare dată, însă tehnicianul constănțean s-a declarat nemulțumit de prestația apărării grupării de pe litoral în partida de duminică. „A fost un meci disputat. FC Botoșani pot să spun că a fost echipa care a jucat mai bine, a combinat mai bine, lucru normal ținând cont că juca pe teren propriu, pe un teren foarte bun. Noi am încercat să jucăm, dar, din păcate, am făcut greșeli foarte mari în apărare și, dacă analizați golurile pe care le-am primit, sunt incredibile. Nici nu poți să te gândești să iei astfel de goluri și mă refer, în primul rând, la golul al treilea. A fost o minge foarte înaltă, care a căzut în capul lui Ion Barbu, apoi în careu. Important este că am reușit să ne revenim și am făcut 4-4. În condițiile în care primești patru goluri acasă, poți spune că ai avut noroc că nu ai pierdut. Eu așa judec fotbalul și spun că noi am pierdut două puncte. Dacă Ciobanu prindea voleul și făcea 4-3, se termina meciul”, a spus Marian Pană. Antrenorul Farului speră ca elevii săi să nu repete greșelile din defensivă în partida cu Victoria Brănești, programată sâmbătă, în etapa a 6-a, mai ales că revine și fundașul stânga Valentin Sandu, care și-a ispășit etapa de suspendare cauzată de cumulul de cartonașe galbene.