PDA

View Full Version : Intrebari despre baschet si termeni baschetbalistici



Sharkie
2nd July 2005, 20:17
Aici se vor strange toate nelamuririle celor mai "neexperimentati" :D

Incep eu prin a intreba e ce un/o TO.

Raptor
2nd July 2005, 20:21
Turnover reprezinta "greseala".

Poate sa fie o pasa gresita, un "calcat in out", un fault ofensiv, whatever, dar in mod sigur mingea revine adversarului dupa un turnover, dupa ce inainte era in posesia echipei din care facea parte jucatorul care a comis turnoverul. Exista un singur team turnover si anume "shot clock violation".

Sharkie
2nd July 2005, 20:32
Aha.Merci mult.
Am vazut ca existau controverse despre traducerea acestui termen.
Comentatorii il numeau "greseala neprovocata" parca.
Nu e corect,nu ?

Raptor
2nd July 2005, 20:40
Normal ca nu e corect! De ex daca eu te presez si tu iesi cu mingea in out, tu cum ai numi acea greseala? Provocata sau neprovocata?

Sau daca eu ma pozitionez pentru fault ofensiv si tu intrii in mine, e logic ca e meritul meu (ca aparator) ca m-am pozitionat asa si deci e greseala provocata de catre mine. Ca nu mi se contabilizeaza la vreo statistica sau ceva, asta-i partea a doua.

La fel e si cu blocajele (screens). De ex daca eu ii fac blocaj unui coechipier in duelul sau 1 la 1 si el scapa singur si inscrie ar trebui sa se considere assist dupa mine, pentru ca eu am fost factoru determinant in cosul pe care il va marca el. Dar ma rog, lume multa si idei la fel.

Sharkie
2nd July 2005, 20:46
Mdea,fiecare cu logica lui............

thekobe
2nd July 2005, 22:41
De ex daca eu ii fac blocaj unui coechipier in duelul sau 1 la 1 si el scapa singur si inscrie ar trebui sa se considere assist dupa mine, pentru ca eu am fost factoru determinant in cosul pe care il va marca el. Dar ma rog, lume multa si idei la fel.
http://www.clublakers.com/forums/images/smiles/man3.gif

Danila
2nd July 2005, 23:17
assist???inseamna pasa decisiva ma!!!dak ii faci blocaj si da cosh, asta inseamna sportul in echipa...dar dak in momentul in care tu faci blocaj, pivotul tau trage omul cu el, lasandu-i spatiu ca sa inscrie...ar trebui si la el sa se puna assist nu?? :headbang: :headbang: :headbang:

Raptor
2nd July 2005, 23:17
Da ma, daca eu fac blocaj aparatorului tau si tu scapi singur si inscrii, intr-un duel 1 vs 1, nu inseamna ca ai inscris din cauza mea? Daca nu faceam blocaj nu mai inscriai, sau cel putin nu in felul in care ai facut-o. Am vazut situatii de genu asta, ce-i drept rar, dar exista.

De ex Kidd cand a deviat pasa aia la Vince, si apoi a facut blocaj si Vince a ramas liber la panou si a dat moara aia de pe loc.

EDIT : Eu inteleg ce zici tu acolo cu assistu si ca e pasa decisiva, dar eu ma refer ca dupa filozofia mea, ar fi cu totul altfel, nu ca asa si e.

caseta
2nd July 2005, 23:52
Aha.Merci mult.
Am vazut ca existau controverse despre traducerea acestui termen.
Comentatorii il numeau "greseala neprovocata" parca.
Nu e corect,nu ?
iti dau si eu un ex simplu. daca X face o interceptie la Y (ii fura mingea din mina sau din dribling), ala e TO (al lui Y). dar nici cu toata imaginatia din lume nu poti sa numesti asa ceva "greseala neprovocata".

eventual poti sa zici ca e o greseala neprovocata daca ejti singur in jumatatea ta de teren si iti bati ca bou mingea in picior si sare afara. numai ca in nba nu se tine statistica pt asa ceva.

Sharkie
3rd July 2005, 11:34
Super-exemplu ! :lol: :D

mishu
4th July 2005, 15:24
cei mai folositi termeni:
http://www.firstbasesports.com/basketball_glossary.html#alive

Sharkie
4th July 2005, 15:26
Tot pe aici mai era un link cu principalii termeni tradusi in romana.Il mai are cineva ?

Nightfly
4th July 2005, 23:36
Nu stiu daca ala era potrivit pentru ca alley oop era tradus "fonic" alei hap :mda: , bine ca in rest era destul de bine facut...

caseta
5th July 2005, 01:17
in primu rind daca traduci "fonic" (banuiesc ca vrei sa zici "fonetic" :P) alley oop iese ALEI UP. 2 "o" se citesc "u" nu "a". damn, ce ma seaca atunci cind aud "alei ap". mai ales la tv, la unii comentatori.

Raptor
5th July 2005, 02:11
Pai e normal, ca nici macar nu stiu ce inseamna si de unde se trage cuvantu... :headbang: si nici nu-i intereseaza :ciocan:

mishu
5th July 2005, 11:27
poate multi nici nu stiu cum se scrie... si atunci probabil ca zic alei ap deoarece se gandesc ca vine de la "up" care inseamna sus... cred ca asta e explicatia logica... alta nu gasesc...

Sharkie
5th July 2005, 11:39
Sau poate aud de la altii ( care au facut cum ai zis tu mai sus ) si cred ca e bine si isi insusesc termenul.la randul lor ii "invata" pe altii.......... s.a.m.d.

Sharkie
5th July 2005, 11:52
Uite ca a aparut o noua intrebare :D :

- Ce e GM-ul unei echipe ? Un fel de lider am inteles din context.

eddy_jozsa
5th July 2005, 13:05
....general manager... continuati voi :D

(cre k gigi becali nu s-ar incadra in categoria asta)

Sharkie
5th July 2005, 13:07
Vreau o explicatzie d'aia d'a lu Raptor :D

mishu
5th July 2005, 15:28
hai ma lasa... e ca directorul tau de la scoala... care s-ar lupta ca in scoala ta sa invete cei mai buni elevi din romania... ca sa poa sa castige olimpiadele cu ei... si pe langa asta ar face in asa fel ca scoala sa castige o galagie de bani de pe urma elevilor astora...

Sharkie
5th July 2005, 15:31
Deci scoala ar trebui sa castige bani de pe urma mea :D :rolleyes:

Sharkie
5th July 2005, 17:06
A new one :

- Pe threadul NBA Ultimate Player era o categorie "hops".Ce-s astea ?

thekobe
5th July 2005, 20:40
detenta

Nightfly
5th July 2005, 22:56
off-topic: Scuze pentru fonic dar de aici reiese ce romana facem noi in licee :evil: :happy

Sharkie
6th July 2005, 12:15
Pai ma,romana poate se face bine,dar daca sunt elevi ca tine..... :evil: :D :P

ady_rar
6th July 2005, 13:14
Sharkie inteleg ca esti la varsta cand cauti raspunsuri si incerci sa aflii cat mai multe.dar pentru mine personal si poate mai sunt altii esti extrem de plictisitor.un sfat asa prietenesc numai scrie doar ca sa te aflii in treaba.sper sa nu o iei in nume de rau.

Sharkie
6th July 2005, 13:17
Daca imi explici ce am scris aiurea nu o iau deloc in nume de rau.

EDIT :

Hai ma imi spui sau ai zis asa,fara argumente ??
Ce naiba,ti-am zis ca nu ma supar.

Raptor
6th July 2005, 15:20
Adica sa "dai raspuns" la fiecare chestie scrisa de altcineva in fiecare thread.

Sharkie
6th July 2005, 16:38
Eh,io am glumit.Da' daca deranjeaza......

thekobe
6th July 2005, 20:37
lasa sharkie ca o sa intelegi cand o sa mai cresti

Raptor
6th July 2005, 21:35
Hopefully...

Jason Kidd
2nd September 2005, 01:53
Tot pe aici mai era un link cu principalii termeni tradusi in romana.Il mai are cineva ?
http://www.totalsport.ro/cuprins/news/article.php?storyid=3194

Sharkie
2nd September 2005, 03:14
:ok: Merci Kidd !

VladS
14th September 2005, 00:12
cum pot afla calendarul competitional 2005-2006 la masculin? de pe site-ul federatiei nici macar atat nu am putut afla...

1/2Om1/2Belea
14th September 2005, 13:38
ce plm inseamna GS, in statisticile unui jucator ???????????? n-am reusit niciodata sa aflu.

Raptor
14th September 2005, 13:40
Games Started (adica titularizare). GP = Games Played.

Irimus
30th September 2005, 00:46
E adevarat ca in europa e mai aproape arcul de 3 pt.?

thekobe
30th September 2005, 01:11
da

Irimus
30th September 2005, 09:31
tenx

Tony Valente
3rd October 2005, 14:10
"Clutch – group, echipa"
Stiam ca "clutch player" e ala care isi poate asuma aruncarile decisive in ultimele secunde, cum a fost Reggie la noi (exemplul cel mai clar), cum o sa fie Sarunas acum. "Clutch" inseamna "ambreiaj" in engleza.

As avea si eu un termen: "Team rebound". Apare in fiecare Box Score si nimeni pana acum nu a putut sa imi spuna ce inseamna.

De asemenea, poate stiti de unde vin denumirile de Point Guard, Shooting Guard etc. Ca doar nu doar Point Guard-ul marcheaza, si nu doar Shooting guard-ul arunca ...

Raptor
3rd October 2005, 14:17
Team Rebounds sunt recuperarile la care nu se poate stabili exact cine a recuperat (de ex doi jucatori din aceeasi echipa sar si iau o minge, si apoi unul din ei renuntza), sau in urma altor evenimente (cred ca si in cazul capacelor, cand daca cineva de la tine din echipa pune capac si tu recuperezi mingea, e team rebound).

Dupa parerea mea, point guard vine de la faptul ca el are in general cele mai multe assisturi si da pasele decisive... aducand "puncte" usoare. Sau din cauza ca e cel mai mic jucator, ca un punct :D

caseta
3rd October 2005, 16:56
:D:D
point, zic eu, vine de la "to point", adica "a indruma, a indica directia".
SG, e shooting guard, sau cum am citit undeva, poate chiar aici pe forum, "second guard". ambele merg, shooting guard fiind mai descriptiv pt ceea ce face jucatorul respectiv. rolul lui e finalizarea pe patrundere sau shoot de la semi-distanta (rip hamilton) si distanta (restul din nba :D)

mishu
3rd October 2005, 21:03
team rebound e atunci cand mingea atinge podeaua in urma unei aruncari a adversarului (aparatorii fac blocaje defensive etc... si nici unul nu prinde mingea... dupa ce a atins podeaua nu mai conteaza cine o ia.... si nu i se poate pune lui recuperare... pentru ca toti au contribuit la asta...)

clutch mai inseamna si to hold smb/smth tight... se poate ca denumirea de clutch players sa derive de aici...fie pentru meciul in acele momente e foarte strans... fie pentru ca respectivii jucatori sunt marcati foarte strans pe final de meci...

denumirea pozitiilor defineste rolul principal pe care il are respectivul jucator pe teren... point guard se refera clar la ce a zis caseta...
chestia cu second guard am vazut-o eu de vreo doua ori si am amintit de ea... insa shooting guard defineste mult mai bine rolul acelui jucator...
pe urma vine shooting forward... clara denumirea... apoi power forward... la fel... e clar ca e un jucator care pune accent pe forta... iar center e pentru ca de obicei joaca in centrul atacului...
general vorbind... sunt doi guarzi (aparatori) deoarece intr-o prima asezare a atacului ei sunt cei care asigura spatele... apoi forwards (atacanti) datorita pozitiilor lor mai avansate... iar center e center...

bine io cand am invatat baschet la juniori... erau un conducator de joc... doua extreme si doi pivoti... nu stiu daca era o chestie generala in europa la acea vreme (90)... insa stiu sigur ca dupa primele contacte cu nba-ul m-am lamurit care e treaba...

SilverZeus
3rd October 2005, 21:11
...pai nu e Small-Forward ?....sau e totuna cu shooting-forward ?

Ady Micinic
3rd October 2005, 21:20
Ba da e Small Forward. Cred ca s-a grabit un picutz.

mishu
3rd October 2005, 21:23
ma bad...

eddy_jozsa
3rd October 2005, 21:24
eeeeewww.... caut un post pe care l-am pus aici pe la ora 18 asa... nu l-a vazut cineva???

Vb serios... nu-mi imaginez ce s-a intamplat... doar n-oi fi uitat eu sa apas pe "post reply"!!! nu se poate...


intrebarea mea era cam asa:

in europa se joaca cu totul alta tactica, sau de ce sunt 2 pivoti?? sau sunt doar denumiri diferite fata de america, si de fapt al 2-lea pivot e PF....

stiu in mare ce e fundas, extrema, centru... totusi, ar putea cineva traduce succint termenii point guard, shooting guard, power forward, small forward si center... si sa explice pe scurt care e rolul fiecaruia in teren


Eww.... EDIT: vad ca a raspuns mishu la intrebare, sorry ca n-am citit inainte sa postez... totusi... inseamna ca a citit cineva postul meu!??! Sau?

mishu
3rd October 2005, 22:15
caut un post pe care l-am pus aici pe la ora 18 asa... nu l-a vazut cineva???

declara-l nul...

marinike
14th October 2005, 15:47
ce inseamna PF in statisticile unui jucator (si nu ma refer la power forward)?

MadSkillz
14th October 2005, 15:58
Personal Fouls.

marinike
29th October 2005, 21:59
am intalnit de multe ori cuvintele "hand off" referindu-se la un procedeu de a pasa! imi puteti spune si mie in ce consta acest procedeu ca dc ar fi sa traduc cuvintele respective cu siguranta nu mi-as da seama!

mishu
29th October 2005, 22:37
hand off inseamna sa pui mingea direct in mana coechipierului... sau el iti ia mingea din mana... ca sa intelegi mai bine spre exemplu hand-off-ul poate inlocui pick and roll-ul... imagineaza-ti un pick intre pg si c... in loc sa dribleze spre c si sa-si bage omul in blocaj, pg poate pasa centrului... pe urma trece pe langa el (lasandu-si de asemenea omul in blocaj)... in timp ce centrul ii hand-off the ball... adica i-o pune in mana...
sper ca nu m-am pierdut in detalii si ai inteles ce am vrut sa zic...

marinike
1st November 2005, 08:50
Recent, presedintele Federatiei Romane de Baschet, Carmen Tocala, a anuntat ca Agentia Nationala pentru Sport (ANS) a inceput demersurile pentru ca sportul jucat la panou sa obtina statut profesionist.
"Sportivul care capata acest statut va obtine licenta, dupa ce incheie un contract de munca, scris, cu o structura sportiva", a declarat Tocala, cea care a precizat ca initiativa ANS a fost imbratisata si de ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu.
Astfel, baschetul urmeaza sa se alature fotbalului, boxului si handbalului - singurele ramuri sportive care au acest statut.

am si eu cateva curiozitati:
ce presupune mai exact acest statut de profesionist?
care e diferenta fata de statutul baschetbalistului de la ora actuala?
ce inseamna o liga profesionista si care sunt avantajele pe care aceasta structura de organizare le aduce in comparatie cu sistemul actual?
cum arata aceste structuri in afara (in europa, nu neaparat in nba)?

marinike
1st November 2005, 22:44
pana la urma are cineva habar cum e treaba cu liga profesionista?

eddy_jozsa
1st November 2005, 22:59
poih... asa exact nu stiu nici eu... dar e vorba despre statutul jucatorului... deci cre k doar chestii "de pe hartie"... cand va deveni baschetul sport profesionist, va putea aparea in cartea de munca la postul ocupat: "baschetbalist"

mai multe nu stiu nici eu :(

Raptor
1st November 2005, 23:00
Biciniggar ar trebui sa stie... :headbang:

Bicinigar
2nd November 2005, 19:17
chiar shtiu :P

Raptor
2nd November 2005, 20:20
Da' se da lovit :D

Sharkie
6th November 2005, 03:40
Flagrant Foul - Am umblat putin pe la fantasy si am dat peste termenul asta...la ce se refera ?

Raptor
6th November 2005, 04:10
Cred ca e antisportivu...

eddy_jozsa
6th November 2005, 11:50
fault antisportiv = fault tehnic?? Diferente de regulament intre NBA si Europa, in privinta asta?

Sharkie
6th November 2005, 11:59
Nu prea e acelasi lucru........fault anti-sportiv e cand ii dai cu mingea in fatza intentionat altui jucator etc.
Fault tehnic e cand protestezi la deciziile arbitrului si in alte situatii...
Despre diferentele de regulament nu stiu.

eddy_jozsa
6th November 2005, 12:18
asa... si nu are aceeasi consecinta: adica 2 libere + posesie???

De altfel, am vazut si faze unde s-a dat o singura libera+posesie... alea ce sunt?

Jason Kidd
6th November 2005, 14:15
Section IV--Flagrant Foul
a. If contact committed against a player, with or without the ball, is interpreted to be unnecessary, a flagrant foul--penalty (1) will be assessed. A personal foul is charged to the offender and a team foul is charged to the team.
PENALTY: (1) Two free throws shall be attempted and the ball awarded to the offended team on either side of the court at the free throw line extended. (2) If the offended player is injured and unable to attempt his free throws, the opposing coach will select any player from the bench to attempt the free throws. (3) This substitute may not be replaced until the ball is legally touched by a player on the court. (EXCEPTION: Rule 3--Section V--e.) (4) The injured player may not return to the game. (5) A player will be ejected if he commits two flagrant fouls in the same game.
b. If contact committed against a player, with or without the ball, is interpret-ed to be unnecessary and excessive, a flagrant foul--penalty (2) will be assessed. A personal foul is charged to the offender and a team foul is charged to the team.
PENALTY: (1) Two free throws shall be attempted and the ball awarded to the offended team on either side of the court at the free throw line extended. (2) If the offended player is injured and unable to attempt his free throws, his coach will select a substitute and any player from the team is eligible to attempt the free throws. (3) This substitute may not be replaced until the ball is legally touched by a player on the court. EXCEPTION: Rule 3--Section V--e. (4) The injured player may return to the game at any time after the free throws are attempted. (5) This is an unsports-manlike act and the offender is ejected.
c. A flagrant foul may be assessed whether the ball is dead or alive.


http://www.nba.com/analysis/rules_12.html?nav=ArticleList

Air-Cip
28th December 2005, 13:00
In FIBA, antisportiv = 1 libera + posesie
tehnic = 2 libere + posesie

Addy
30th January 2006, 20:23
ce inseamna triple-double?
nu vreau traducere(daca exista asa ceva) ci ce tre sa faci ca sa ai un triple-double la stats.

Air-Cip
30th January 2006, 20:28
E exact ca double double..adica sa atingi "double-digits" (sa ajungi la 10 sau mai mult)..doar ca trebuie la 3 categorii
Exemplu : 10 puncte , 10 rebounds , 10 assists
sau
25 puncte , 17 rebounfs , 10 capace

Raptor
30th January 2006, 22:25
Sau poti sa faci 10 turnovers, 10 personal fouls si 10 missed shots.

Addy
31st January 2006, 15:09
am inteles. mersi!

valb
31st January 2007, 14:55
In FIBA, antisportiv = 1 libera + posesie
tehnic = 2 libere + posesie

va spun si eu ceva. in fiba, fault antisportiv = 2 libere + posesie. asa a fost mereu, daca ati fi vazut jocuri in eurocup la ploiesti sau cluj, respectiv eurocup women la bucuresti

Gontel
31st January 2007, 21:34
Sau poti sa faci 10 turnovers, 10 personal fouls si 10 missed shots.


revolutionezi regulamentul cu 10 personal fouls. :groggy:

valb
1st February 2007, 13:09
omu' a dat un exemplu. sa nu-l omoram acum... :D

Gontel
1st February 2007, 14:38
stiu ca a glumit, chiar asa de incet la minte ma crezi?

valb
1st February 2007, 14:52
normal ca nu. dar mi-a placut raspunsul tau ;)

rhadoo_sb
14th February 2007, 01:46
Ma poate ajuta cineva si sa imi dea o informatie referitoare la modul de realizare a unui clasament?

Va multumesc frumos!

MT
14th February 2007, 08:49
Da.
Cu placere.