PDA

View Full Version : SAH :Nisipeanu e campion european



marius135
1st July 2005, 23:08
stiu ca mai e un topic dar asta e ceva special

nu ma asteptam la asa ceva

:yeah: felicitari

ŞAH / 20:03
Nisipeanu e campion european
Romānul Liviu Dieter Nisipeanu (Elo 2679) a cīştigat īn această seară titlul de campion continental la a şasea ediţie a Campionatelor Europene individuale, care s-au desfăşurat la Varşovia. Nisipeanu a adunat 10 puncte din 13 runde, victoria care i-a adus titlul fiind obţinută, cu negrele, īn faţa slovenului Alexander Beliavski. Nisipeanu, care īn 1999 a ajuns pīnă īn semifinalele Campionatului Mondial, va primi pentru această performanţă 20.000 de euro şi va intra īntre primii 15 jucători ai lumii

dextercioby
2nd July 2005, 01:33
Wow,soc :o: si citi ani are,sub 30?

Si cind ma gindesc cit il promovau imbecilii pe Istratescu,imi vine sa urlu. :headbang:

Daniel.

marius135
2nd July 2005, 11:41
nu
nu are sub 30 e batrnaior din cate stiu eu

faza amuzanta e ca in ultima etapa a fost meciul direct pentru castigarea titluli european intre el si locul intai de pana atunci care avea 15 ani!!!!!!!!!!!!!!!(un rus)

oricum nu stiu statistici in sah dar nu cred ca am mai castigat noi la seniori un titlu european

Darkslowstar
4th July 2005, 11:01
Dieter mi-a fost coleg in generala si chira am avut onoarea sa joc sah cu el la scoala. Venea destul de rar la scoala, dar atunci cand venea, fugeam repede acasa si luam tabla de sah. In pauze si in unele ore stateam la rand sa jucam sah cu el. Atunci dadeam dracu' fotbalul si baschetul si stateam pe capul lui sa joace cu noi. Si juca saracu' desi cred ca venea la ore ca sa mai scape de sah :)
Din pacate prin a 8-a, parca a plect de la noi si imediat dupa aceea am auzit ca a renuntat la scoala.

Marquise MGP
4th July 2005, 11:19
destul de putin mediatizat sahul la noi...azi am citit si eu un articol in gazeta si am aflat ca ar mai avea si o medalie de bronz la mondiale insa eu am auzit de el acum cu ocazia titlului european...ii doresc succes in continuare :ok:

PS: marius,are 29 de ani.

Sharkie
4th July 2005, 11:50
Oau ! Chiar misto ! Super-performanta ! Felicitari lui !!
L-am vazut cand a sosit la aeroport si nu parea chiar tinerel.

Darkslowstar
4th July 2005, 13:03
Are un an mai mult decat mine, adica 29. In scoala generala era un baiat de treaba, fara ifose, desi era de atunci socotit un viitor campion.

marius135
8th July 2005, 23:31
ce rau imi pare ca m-am lasat:P in plina glorie........:)

am si acum teanc de diplme de cand eram mic :drak:

am aflat si eu ca are 29 de ani

pot sa zic din experienta ca e greu sahul in Romania eu am fost la 2 cluburi au dat faliment si pana la urma m-am last participi adeseori la concursuri pe banii tai cluburile nici alea nu prea au bani
si colac peste pupaza cand ma lasasem eu erau cateva in jur de 5 sa zice concursuri intr-un an in bucuresti(de juniori ma refer)

cu atat mai mare reusita lui ............... la Rusi sahul se face in scoala :yeah: