PDA

View Full Version : Anti-Federer



Val
18th January 2007, 15:34
Am vazut ca sunt tot feluri de threaduri facute de fanii anumitor jucatori : Ana Ivanovic, Marat Safin, Andy Roddick. Am hotarat sa fac acest thread pt ca sunt un mare "fan" a lui Roger si am vazut ca sunt destui oameni pe forum care nu-l suporta pe Roger. O avea Roger cei mai multi fani( desi ma indoiesc) dar are tot atatia oameni care nu-l suporta. Asa ca cine nu-l suporta pe "cel mai mare tenisman din istorie" (hahahahahahahahaha) il invit sa scrie pe acest thread.

Kainsashiki
18th January 2007, 15:36
Te faci de ras :)

Celso
18th January 2007, 15:39
Federer e un zeu!:) ....numai ca atunci cand pun io pe el la pariuri..da cu ele numai prin fileu:headbang: !!!

Val
18th January 2007, 15:47
Nu toti oamenii suporta zeii. Eram sigur ca primii care vor scrie pe acest thread vor fi fanii lui Federer. De ce sa ma fac de ras diablo? este un thread normal asa cum tu scrii pe threadul facut de fanii lui Federer asa o sa scrie si altii pe threadul anti-Federer. Atata vreme cat nu-l jignim, nu-l injuram, nu-i dam foc, nu-l batem nu vad care ar fi problema.

Val
18th January 2007, 15:49
Federer un zeu si ai poza cu Andy Roddick. Bravo ai fost tare

relansat
18th January 2007, 15:49
I'm in frate, jos cu marmota :yeah:
Desi e bun prieten cu Ana, nici eu nu-l suport pe robotzel ...

Val
18th January 2007, 15:55
Desi peste tot scrie ca Ana si Roger sunt buni prieteni, Ana a spus pe site-ul ei ca doar odata sau de 2 ori a vorbit cu Federer.

dextercioby
18th January 2007, 16:04
Pentru mine, Pete va ramine tot timpul #1, indiferent cite turnee o sa cistige Federer, asa ca imi doresc sa cistige cit mai putine ca sa nu se mai faca tot timpul comparatia cu alti jucatori din alte generatii si sa zica toti: Federer e cel mai bun, ii rupea pe toti daca juca impotriva lor.
Cel mai bun exemplu. Meciul dintre Pete si el: n-au fost prea multe elemente care sa-i desparta. Totusi uzura lui Pete s-a vazut si a mincat in final bataie; Federer a facut un meci super, cistigindu-si mult mai lejer game-urile la serviciu.

N-are nici un rost sa spui ca X e cel mai bun din toate timpurile, doar fiindca matura cu toti din generatia lui. Daca Federer era in generatia lui Pete, poate nu mai era sigur #1, avea de luptat nu numai cu Pete, ci si cu Andre, Jim Courier, Boris Becker, Michael Stich, toti care erau atunci in vina. Aceeasi discutie pentru alte generatii, in stilul asta ajungem la 1890.

Si mai e ceva. Echipamentul a evoluat. Si forta fizica. In anii 1980 nici unul dintre tensimani nu servea cu 200 km/h, pe cind acum la barbati mai toti servesc cu peste 210. In fine, ideea e ca timpul nu sta in loc si tensiul n-a inceput si cu siguranta nu se va termina cu Federer. Asta sigur.

Daniel.

Val
18th January 2007, 16:35
Ai vazut frate cum arta o racheta de tenis in anii 70? Cred ca era de lemn, avea si diametrul mai mic si era si mai grea in comparatie cu cele de azi care cantaresc cate sute de grame si sunt facute din fibra carbon sau mai stiu eu din ce alte aliaje. Tehnologia moderna ii ajuta foarte mult pe tenismanii din ziua de azi fata de cei din anii 70. Pete Sampras un adevarat tensiman iar Federer nu va ajunge niciodata la nivelui lui de po****ritate. Dak ai face un sondaj de opinie si ai intreba Roger Federer sau Ilie Nastase eu cred ca Ilie ar iesi in avantaj. Chiar dak nu a avut atatea performante ca Roger, Ilie a stiut sa se faca iubit de public si de aceea lumea il iubeste in continuare. Ati vazut cata lume vine la meciurile lui Ilie din turneul veteranilor? Cred ca daca s-ar juca pe o arena de 15000 de locuri ar fi plina ochi. Credeti ca daca Federer va participa la turneele veteranilor peste 25- 30 de ani va veni pra multa lume? Nu cred pt ca ce sa vada o fata pe care nu se citeste nimic.

Elphax
18th January 2007, 16:44
mama lui, afara cu el!
nu-l suport, cum nu l-am suportat nici pe sampras ala, nici pe agassi, nici pe chang...

de fapt nu imi plac tenismenii in general!

TenisFan
18th January 2007, 16:46
Am vazut ca sunt tot feluri de threaduri facute de fanii anumitor jucatori : Ana Ivanovic, Marat Safin, Andy Roddick. Am hotarat sa fac acest thread pt ca sunt un mare "fan" a lui Roger si am vazut ca sunt destui oameni pe forum care nu-l suporta pe Roger. O avea Roger cei mai multi fani( desi ma indoiesc) dar are tot atatia oameni care nu-l suporta. Asa ca cine nu-l suporta pe "cel mai mare tenisman din istorie" (hahahahahahahahaha) il invit sa scrie pe acest thread.:happy :happy Moama ce mega bengos l-ai ironizat... :ras-plans: Esti catastrofal... :( Si pe deasupra thread-ul asta este jenant de penibil... :( Dar e un "thread ca oricare altul" si noi tinem la el... ;)
Dextere fii antena...Eu am vazut meciul cu pricina si dupa meci filmul continua cu un interviu al lui Pete...Sampras a insistat pe faptul ca a jucat bine iar Federer a jucat si el la fel de bine numai ca a fost una dintre zilele alea in care asa s-a intamplat sa fie...Faza e ca si mie Sampras mi s-a parut ok la varsta lui dar Fedex sa fim seriosi...Avea doar 19 ani era asa necopt dar s-a vazut ca orice ar fi facut Sampras in meciul ala Federer era mega determinat sa-l bata...S-a vazut asta de la o posta...A fost un meci echilibrat dar The Master a fost deasupra...Eu nu iau ca etalon aceasta partida pentru ca nu are rost...Eu i-as pune pe amandoi in teren in perioada lor de glorie...Iti zic ca pe hard Fedex matura cu el pe jos iar pe iarba iesea un meci echilibrat deoarece Sampras se scotea cu serviciul...Ipotetic vorbind...
Val zi-le tu mai bine ca esti mega comic... :happy :ras-plans:

damaris18
18th January 2007, 16:48
il urasc pe federer ca joaca asa de bine

Val
18th January 2007, 17:31
thread-ul asta este jenant de penibil
E parerea ta. Dak-l consideri penibil de ce scri pe el? De ce-l consideri penibil pt ca ne legam de Federer? Dak faceam un thread anti-nadal sau anti-roddick il mai considerai penibil? sa nu zici ca da ca devii penibil.

Celso
18th January 2007, 18:41
Federer un zeu si ai poza cu Andy Roddick. Bravo ai fost tare

il respect pe Federer pt cea ce face pe terenul de tennis(si doar atat)! nu am de ce sa fiu ANTI...pt ca este cel mai bun!! nu are fitze...el doar isi face meseria!!! de fapt nimeni nu ar avea de ce sa fie ANTI Federer.

am avatar cu Roddick...asta nu inseamna ca sunt cel mai infocat sau stiu io ce fan Roddick!!! imi place stilul lui de joc!!!...thread inutil...in fine...:)

ion_14
18th January 2007, 18:45
dc nul suportati???? k e printre sg care nu pune baza pe "bata de basseball"?? k stie sa joace inteligent si nu k un "taran" doar in forta?? e comic....important ee sa fii constant in tenis.. nu doar zgura

TenisFan
18th January 2007, 19:27
E parerea ta. Dak-l consideri penibil de ce scri pe el? De ce-l consideri penibil pt ca ne legam de Federer? Dak faceam un thread anti-nadal sau anti-roddick il mai considerai penibil? sa nu zici ca da ca devii penibil.Tu ai probleme grave... :( Este penibil pentru ca in loc sa vorbim despre tenis sau despre jucatori de tenis se gaseste un individ ca tine sa faca un thread de genul asta...Federer e cel mai bun jucator din lume...De ce?Pentru ca e numarul 1 mondial si cu asta ti-am inchis gura...Atata timp cat este pe primul loc in clasamentul ATP va continua sa fie cel mai bun jucator din lume...Doar pentru ca esti fanul altcuiva si din aceasta cauza il urasti enorm de mult pe Federer tot nu inteleg de unde ai putut sa nasti un asemenea thread lipsit de logica...Esti prea ofticat pe succesul lui probabil si asta te enerveaza atat de tare incat te-a impins la asemenea acte lipsite de logica...Arde focul invidiei in tine si nu te poti stapani trebuie sa improsti cu noroi pentru ca asa gandesti tu ca e singura cale prin care ii poti minimaliza calitatile acestui mare campion...Ia spune-mi de cand n-a mai dominat cineva asa de clar tenisul masculin?Cand a fost ultima data cineva a fost aproape de a reliza Marele Slem?Eu iti recomand sa-ti revizuiesti atitudinea sa-ti revii si sa renunti la nervii astia de copil caruia i s-a furat acadeaua...Ok? ;) Pace tie! ;)

Ady
18th January 2007, 19:31
Ai vazut frate cum arta o racheta de tenis in anii 70? Cred ca era de lemn, avea si diametrul mai mic si era si mai grea in comparatie cu cele de azi care cantaresc cate sute de grame si sunt facute din fibra carbon sau mai stiu eu din ce alte aliaje. Tehnologia moderna ii ajuta foarte mult pe tenismanii din ziua de azi fata de cei din anii 70. Pete Sampras un adevarat tensiman iar Federer nu va ajunge niciodata la nivelui lui de po****ritate. Dak ai face un sondaj de opinie si ai intreba Roger Federer sau Ilie Nastase eu cred ca Ilie ar iesi in avantaj. Chiar dak nu a avut atatea performante ca Roger, Ilie a stiut sa se faca iubit de public si de aceea lumea il iubeste in continuare. Ati vazut cata lume vine la meciurile lui Ilie din turneul veteranilor? Cred ca daca s-ar juca pe o arena de 15000 de locuri ar fi plina ochi. Credeti ca daca Federer va participa la turneele veteranilor peste 25- 30 de ani va veni pra multa lume? Nu cred pt ca ce sa vada o fata pe care nu se citeste nimic.

exista alte thread-uri in care se face comparatie intre tenisul din diferite "ere" cautati-le si resuscitati-le ca sunt interesante :ok:

Val
18th January 2007, 22:26
Tenis fan:Am pus cateva intrebari si te-ai facut ca ploua? Daca citeai mai bine ce s-a scris pe acest thread vedeai ca nimeni nu l-a jignit pe Federer si nimeni nu-l va jigni vreodata. Legat de ofticare nu sunt ofticat, cred ca cel ofticat esti tu pt ca pe acest thread nu e este laudat Federer sau poate tea surprins faptul ca au fost destui care au scris pe acest thread si care vor sa se termine era Federer. Dar tu probabil faci parte din categoria aceea "cine nu e cu mine e impotriva mea". Am deschis acest thread pt ca multi au spus ba ca Federer e cel mai mare din istorie, ba ca-l bate pe Nadal pe zgura la orice ora( cand el pe zgura e vai de capu lui) lucruri cu care eu nu sunt de acord.

adriana18p
18th January 2007, 22:34
inainte nu il suportam deloc pe fed prin 2004 dar acuma nu mai am nimik cu el, nu e nici pe lista favoritilor nici pe lista neagra... ma enerveaza ca pierde mai mereu la nadal...
nu poti sa spui ca fed pe zgura e vai de capul lui totusi a facut finala la FO ... si presimt ca anul asta castiga si asta..

Val
18th January 2007, 22:36
Vai de capul lui in comparatie cu Nadal.

Val
18th January 2007, 22:48
tenisfan vrei sa vorbim de tenis hai sa vorbim de tenis. dak eu zic ca nadal il spulbera pe Federer pe zgura(ceea ce e adevarat) tu vii si spui ca Federer il bate pe Nadal pe zgura la orice ora. Eu nu inteleg de ce te ataci in halul asta pt ca am observat din cele scrise de tine pe alte threaduri ca tu-i cataloghezi pe cei care nu sunt de acord cu tine ba ca nu ne pricem, ba suntem dusi, ba ca nu intelegem cand de fapt tu esti cel care e pe dinafara. Eu pot sa afirm ca Federer e cel mai bun din lume dar tu nu poti sa afirmi ca Nadal e cel mai bun pe zgura. Apropo cred ca ti-e ti-au furat acadeaua dar iti promit ca-ti dau una cadou cand o fi eliminat Federer de la Australian Open.

TenisFan
18th January 2007, 23:40
Prietene Val vezi sa nu-ti ramana acadeaua in gat atunci cand ridica iar trofeul... :( Ce intrebari ai pus tu?Sau poate n-ai inteles cum ti-am raspuns la ele... :( E treaba ta sa intelegi ce vrei sau ce poti... ;) Eu nu mai vreau sa polemizez cu tine pentru ca este inutil...Ti-am zis si-ti mai repet: tu te cramponezi de sezonul trecut de zgura pentru ca doar asta ai ca argument altfel esti zero la fel ca si Nadal in orice discutie... ;) E normal ca Fedex sa nu fie simpatizat...Eu inteleg asta romanii nu au cultul marilor campioni(n-am sa-ti explic faza asta pentru ca probabil iar ne certam)pentru mine e ok...Ceea ce ma deranjeaza este ca toti de pe acest forum nutresc speranta la orice minge data-n banda sau in aut de Fedex...Se agata de aceasta speranta si daca ea prinde viata atunci sa te astepti la potop: hai ca e varza ca nu mai poate...Daca joaca perfect si spectaculos nu e suficient...Ce rahat e asta?Parca ar fi robot...Nu-mi place...Revenind la singurul tau argument: asteapta sa vina sezonul de zgura si mai discutam dupa...Deocamdata ciocul mic si joc de glezne pentru tine... :( Suntem la AO si Federeru` a castigat ultimele 2 editii...Anul asta se fac 3... ;) Eu iti explic cat mai pe intelesul tau niste lucruri iar tu vii la mine si-mi spui ca ma atac? :ras-plans: Fugi si trage o privire in oglinda ca ai nevoie mare... ;) Si acum pentru nivelul tau de intelegere ca vad ca tu procesezi mai greu informatia: a-l ironiza pe un individ inseamna a-l jigni si daca te uiti la primul tau post de pe acest thread ai fi vazut ca taman asta ai facut l-ai ironizat pe Fedex deci l-ai jignit... ;) Nu-i nicio problema el te va pedepsi... :( Ai sa vezi duminica viitoare...

Val
18th January 2007, 23:42
In turul 3 Federer va juca cu rusul Youznhy care a fost semifinalist la US Open anul trecut. Cei doi s-au mai intalnit de 7 ori scorul fiind 7-0 pt Roger iar rusul i-a luat doar 2 seturi. Sansele ca Youzhny sa-l bata pe Federer si sa ne produca o mare bucurie sunt de 1%.

Kainsashiki
18th January 2007, 23:48
zi-mi si mie te rog cateva motive pt care nu-l suporti pe federer? nu-l suporti pt ca e cel mai bun ?

Val
18th January 2007, 23:58
a-l ironiza pe un individ inseamna a-l jigni
Poate dupa mintea ta aceste 2 lucruri insemna acelasi lucru. A ironiza si a jigni insemna acelasi lucru asa cum seamana culoarea neagra cu cea alba. Asa ca o sa-ti dau definitiile celor 2 cuvinte:
jignire= ofensare, insulta, injurie, afront, ocara
ironie= persiflare, repezinta opusul cuvintelor initiale (adica ironia cuv. mare e cuv. mic ca sa-ti explic asa mai babeste).

georg40
19th January 2007, 00:08
Eu de pilda nu pot spune ca nu-l suport, ii urmaresc partidele, joaca un tenis frumos si modern,castiga pe merit. II recunosc calitatile
Insa nu-mi este simpatic.Se intampla si in viata de toate zilele sa vezi pe cineva si sa-ti devina simpatic sau tocmai invers.
Pe Nastase l-am urmarit si la miezul noptii. Din partidele lui Becker cred ca am pierdut foarte putine. Pe Agassi l-am vazut ori de cate ori am avut ocazia. Asemenea jucatori au avut acel ceva, pe care cu greu il explici, cand te intorci sa privesti dupa o femeie care tocmai a trecut pe langa tine...
Pe Federer il gasesc relativ rece, distant, un meserias perfect dar fara glamour.
Sunt poate subiectiv, insa imi spun parerea deschis.

Val
19th January 2007, 00:18
zi-mi si mie te rog cateva motive pt care nu-l suporti pe federer? nu-l suporti pt ca e cel mai bun ?
Sunt cateva motive si nu stiu daca pot sa le cuprind pe toate.
1. Pentru ca m-am saturat de el vazandu-l cum castiga fiecare turneu distrugand din punctul meu de vedere spectacolul( devine ca Schumacher intre anii 2000-2004 cand lumea ajunsese sa-l urasca)
2. Pentru ca pe fata lui nu se citeste nimic in timpul unui meci fie ca e de bine pt el fie ca nu
3. Pentru ca nu stie sa interactioneze cu publicul asa cum faceau Ilie Nastase, McEnroe( nu cred ca i-am scris numele cum trebuie), asa cum o fac acum din cand in cand Roddick sau Nadal sau Monfils
4. Pentru ca nu joaca la spectacol ci joaca doar la rezultat( e un lucru normal ce face) dar eu unul ca fan al tenisului vreau sa vad si ceva spectacol
5. Pentru ca joaca in echipa de cupa davis a Elvetiei doar atunci cand are el chef
6. Pentru ca atunci cand castiga cate un turneu mare slam plange ca o fetita in loc sa demonstreze ca e un barbat adevarat( ati vazut voi pe Safin sau Roddick dupa ce au castigat turnee de Grand Slem sa inceapa sa dea la boboci). Dak dupa ce a castigat primu turneu de Grand Slam mi sa parut normal sa planga acum cand a castigat mai mult de 10 el tot la boboci da. Cam lucrurile asta imi vin in minte la ora asta. Asta e parerea mea si nu e obligatoriu ca cineva sa fie de acord cu ea. Probabil ca Tenisfan o sa-mi zica iar ca sunt pe langa si alte chestii de genu asta pt ca asa e el" cine nu e cu el e impotriva lui"

Val
19th January 2007, 00:21
Sunt perfect de acord cu ce a zis Georg40

Sasuke Uchiha
19th January 2007, 00:49
Vai de capul lui in comparatie cu Nadal.

ii da clasa, pe federer comparal cu sampras, cu mari tenisului nu cu nadal :rosu:

Val
19th January 2007, 00:58
Imi spui si mie unde e clasa aia? La general scorul e 6-3 pt Nadal. Federer e cel mai bun din lume dar lu Nadal nu prea are ce sa-i faca. Anu trecut l-a batut Nadal in 3 finale din 4. Vezi ca inainte de mesajul cu vai de capu lui mai e unu scris de mine putin mai sus si ai sa vezi de ce am scris lucru asta. vai de capul lui era un raspuns la o intrebare pusa de cineva.

TenisFan
19th January 2007, 01:59
Ba si ziceam ca n-am sa mai scriu pe aici chiar voiam sa n-o mai fac dar ineptiile debitate de tine Val sunt geniale...
1.La punctul acesta i-ai raspuns exact ceea ce te-a intrebat: nu-l suporti pe Federer pentru ca e mai bun...
2.Ba tu esti dus cu pluta rau de tot...Asa si daca nu i se citeste nimic pe fata ce?Cam ce ar trebui sa faca?Sa rada tot timpu`?Sa scuipe?Sa planga?Ba tu esti absurd la atat de multe nivele...Si fie vorba intre noi nu prea te-ai uitat la meciurile lui: el se mai manifesta cateodata cand rateaza cate-o lovitura...Oricum discutia asta e genial de absurda...Cica nu-l suport pentru ca nu i se citeste nimic pe fata... :happy :ras-plans: :ras-plans: Data viitoare ii zic sa scrie un text ca sa poti tu sa-l citesti de pe fata lui... :ras-plans: Catastrofal...
3.El stie sa interactioneze cu publicul dar nu vrea s-o faca... ;)
4.Nu joaca la spectacol ci doar la rezultat... :happy :ras-plans: Asta e cea mai comica afirmatie pe care am auzit-o in tenis...Joaca la rezultat :ras-plans: :happy :ras-plans: Ba tot jocul lui este un spectacol dar fiindca esti limitat n-ai sa intelegi asta niciodata...
5.Si cu ce te afecteaza pe tine daca el joaca sau nu in Cupa Davis pt Elvetia?Incredibil de absurd este omul asta...N-am mai vazut asa specimen...
6.Dupa ce ca esti absurd te mai contrazici pe tine...Ba vrei sa i se citeasca ceva pe fata ba il acuzi ca se manifesta ca o fetita...Hotarasta-te odata cum vrei sa fie?Tu esti batut in cap si nimic altceva...Zau asa...Tu nu realizezi cat de greu e sa te mentii acolo sus...Si cat de bun trebuie sa ajungi ca sa-i bati pe aceeasi indivizi care te tot "citesc" iarasi si iarasi...Esti incapabil de orice lucru doar pentru simplu fapt ca il urasti pe un om care nu ti-a facut nimic...Esti demn de mila...Ah si ai si o sumedenie de greseli gramaticale ceea ce ma pune pe ganduri...

Ady
19th January 2007, 02:46
thread inchis pana va linistiti

Ady
19th January 2007, 12:40
sper ca v-ati mai racorit ... puteti relua discutiile ... dar va avertizez ca un singur dublu click trebuie sa dau ca sa inchid iar thread-ul ...:cool:

DJ Klaus
19th January 2007, 14:03
Ady Einstein ???
Are you out of your fucking mind ?
Cum poti sa lasi un htread ca asta ce suntem pe forumul de fotbal unde gasesti pe unu si pe altu sa fie anti Steaua sau dinamo sau anti-danciulescu?
Ce dracu mah ne facem de ras !

Bai Val mah tu esti lider autoritar in topul perlelor numai cu ce ai scris aici. NU poti sa-ti spun ca nu ai cunostinte elementare de tenis pt ca nu cred ca ai auzit de acest sport.


Asa ca cine nu-l suporta pe "cel mai mare tenisman din istorie" (hahahahahahahahaha) il invit sa scrie pe acest thread.

I'm in frate, jos cu marmota :yeah:
Desi e bun prieten cu Ana, nici eu nu-l suport pe robotzel ...

mama lui, afara cu el!
nu-l suport, cum nu l-am suportat nici pe sampras ala, nici pe agassi, nici pe chang...

de fapt nu imi plac tenismenii in general!

Vai de capul lui in comparatie cu Nadal.
Ady ???? Asta vrei pe forumul de tenis ??? Pai asta o sa ai frate de acum inainte

What is wrong with you people ??? Thread-ul "Ce-i lipseste lui Federer" est mult mai elegant si bogat in argumentari tehnice. Jesuuus !


Te faci de ras :)
E putin spus. Ne facem dracu cu totii de ras !:jerk:

Ady
19th January 2007, 14:06
daca il sterg imi zic ca ii cenzurez ... ca tin eu cu federer ...
l-am inchis aseara sa se linisteasca si pana sa il deschid azi deja primisem reclamatii ...

Val
19th January 2007, 14:59
Ady_Einstein sincer sa fiu ma asteptam sa inchizi threadu asta la 5 minute dupa ce l-am facut. Fanii lui Federer care au sarit in sus ca de ce ne legam de el sa se uite pe threadu cu Australian Open si sa vada ca Federer e facut mai bucati acolo decat aici. In primul rand fanii lui Federer nu vor sa inteleaga ca nimeni nu l-a jignit pe Federer pana acum ci am spus niste lucruri foarte adevarate. TenisFan altceva nu face decat sa ma critice pe mine pentru ca nu sunt de aceeasi parere cu el. Tenis fan am spus foarte clar " asta e parerea mea si nu trebuie sa fie nimeni de acord cu ea" asa ca spune-mi si mie ce parte din aceasta fraza nu intelegi? Tu in loc sa vii sa-i iei apararea lui Federer tu vii si te legi de noi astia care nu-l avem la inima. DjKlaus am si eu o parte de vina pt ca eu sunt cel care a creat acest thread dar cel mai vinovat este TenisFan pentru ca el s-a luat de noi in loc sa vina cu argumente pro-Federer. Ady din partea mea poti sa inchizi acest thread dar fanii lui Federer sa nu creada ca odata cu inchiderea acestui thread gata nu o sa mai zicem nimic de el. Sunt threadurile cu turnee, e threadul cu Roger unde vom spune aceleasi lucruri despre el pe care le-am fi spus aici.

Cristi
19th January 2007, 15:04
Federer la 18 ani era practic un anonim care rupea rachete, pe cand Nadal era Nr.2 ATP. Federer a ajuns nr. 2 ATP la 22 de ani si nr. 1 la 23 de ani. Asta in conditiile in care nivelul circuitului ATP era extrem de scazut pe atunci (ca sa va dati seama, se lupta cu Hewitt si Ferrero, care acum nu mai sunt nici in primii 10, si cu Agassi, deja trecut de 30 de ani). Cine stie unde va ajunge Nadal pana la 23 de ani? Deocamdata Federer e peste Nadal pt ca are 5 ani in plus, insa asta se poate transforma intr-un dezavantaj. Comparatia intre cei doi nu mi se pare deplasata, mai ales ca sunt ambii in activitate si s-au intalnit de destule ori.

Val
19th January 2007, 15:11
Cristi sa te astepti la niste critici din partea lui TenisFan si probabil o sa zica despre tine ca nu ai habar, ca esti pe langa si chestii de genu asta. E foarte adevarat ce ai zis tu si legat de intrebarea unde va ajunge Nadal pana la 23 de ani? are toate sansele sa fie numarul 1. Acum sa ne pregatim de o sapuneala din partea lui Tenisfan.

Ady
19th January 2007, 15:12
Mai, nu l-ati jignit pe federer (ziceti voi) ... dar intre voi vreti sa va arat ce s-a spus ? citesc doar pe pagina asta :

dus cu pluta
absurd este omul asta...N-am mai vazut asa specimen...
esti batut in cap
Esti incapabil
Esti demn de mila
marmota
"mama lui"
vai de capul lui ...

Nu inchid thread-ul inca, ati spus ca sunteti interesati de subiect, vorbiti, aduceti statistici, date tehnice, argumente, etc , fara injurii si insulte si totul e ok ... insa cu prima ocazie cand vad ceva in neregula se inchide de tot ...
Incercati sa va argumentati afirmatiile, pentru ca un mesaj de genul : "nu-l suport" , "ma enerveaza" intotdeauna va primi un reply dur de la cineva care este de aceeasi parere ... daca il argumentezi, il obligi si pe celalalt sa vina cu argumente si se pot naste discutii interesante ...

Val
19th January 2007, 15:30
Foarte bine faci iar pe pagina asta cel care a scris cele mai multe expresii de genul "dus cu pluta, batut in cap, etc." e TenisFan. Noi am zis niste lucruri de Federer( care in mare parte sunt adevarate iar in unele cazuri am exagerat si noi) iar TenisFan a venit si s-a legat de noi astia care am scris. Nu i s-a adus nici o jignire lui Federer( poate cea cu marmota) dar dak eu scriu acum ca Federer are o privire rece si ca Nadal il bate pe zgura de cand se stie, TenisFan vine vine si ma catalogheaza cu acele expresii de genul " esti batut in cap" pentru ca el face parte din acea categorie de oameni "cine nu e cu mine e impotriva mea".

TenisFan
19th January 2007, 15:46
Ma Ady eu n-am recurs la asemenea vorbe asa intr-o doara ca mi s-a nazarit mie sa-l numesc pe Val asa...Dar tu nu vezi?Orice om sanatos la cap si obiectiv pe deasupra si-ar da seama de capacitatile lui Federer asta daca stie ceva tenis sau macar s-a uitat la tenis cat de cat...Oamenii astia sunt asa de inversunati impotriva lui Federer incat nascocesc ineptii sau vin cu povesti de adormit copiii sau cu argumente de copii de 5 ani...Ba tu ba tu...Eu n-am cu ce sa-l apar pe Federer...Nici nu e nevoie capacitatea lui ca jucator de tenis vorbeste de la sine dar acesti indivizi care tin cu altii simt nevoia sa improaste cu noroi un mare campion...Pe mine asta ma deranjeaza...Imediat se gaseste cate unu`: ba ca nu e spectaculos ba ca joaca perfect ba ca nu se manifesta in timpul meciului ba ca nu interactioneaza cu spectatorii ba ca nu stiu ce si nu stiu cum...Numai tampenii de doi lei...Am vazut azi secvente de la meciul cu Youzhny...A jucat niste reveruri absolut fantastice...Nu mai vorbesc cat de spectaculoase au fost...Dar te poti intelege cu astia?Indivizii sunt absolut pe langa dar au venit sa vorbeasca despre Federer... ;)

Val
19th January 2007, 16:13
Vezi iar te-ai legat de noi spunand ca suntem "absolut pe langa". Nu a contestat nimeni calitatile lui Federer de tenisman. Dar de ce nu avem voie sa vorbim de Federer? Tu de ce ai voie sa vorbesti de Federer? Oricum indiferent ce am zice noi 2, nu o sa ajungem niciodata pe aceasi lungime de unda.

Val
19th January 2007, 16:18
Avand in vedere ca pana acum threadul asta a avut parte doar de scandal iar de discutii de tenis mai putin eu spun ca ar fi bine sa ingropam securea razboiului si sa discutam despre tenis. Care credeti ca sunt punctele slabe ale lui Federer? Cel mai cunoscut punct slab al lui Federer dupa parerea mea este zgura acolo unde nu poate sa-l bata pe Nadal nici in ruptul capului.

ioanav88
19th January 2007, 16:45
E adevarat ca a castigat foarte multe meciuri si lumea s-a plictisit si vrea sa-i mai vada si pe altii castigand. E adevarat ca Federer plange cand castiga dar poate ca e din cauza faptului ca nu asa de arogant ca safin. E meritul lui ca a castigat daca a muncit pentru asta. E doar o parere personala, dar eu cred ca e un pic aiurea sa urasti un jucator doar pentru ca este bun.

ioanav88
19th January 2007, 16:46
Avand in vedere ca pana acum threadul asta a avut parte doar de scandal iar de discutii de tenis mai putin eu spun ca ar fi bine sa ingropam securea razboiului si sa discutam despre tenis. Care credeti ca sunt punctele slabe ale lui Federer? Cel mai cunoscut punct slab al lui Federer dupa parerea mea este zgura acolo unde nu poate sa-l bata pe Nadal nici in ruptul capului.

dap sunt de acord pe zgura sta prost, dar poate va lucra la capitolul asta:)

adriana18p
19th January 2007, 16:47
o sa il bata pe nadal se ambitioneaza el
cand nu se stie poate anul asta poate la anu
sigur are puncte slabe imposibil sa nu aiba dar greu sa imi dau seama care sunt alea ca sunt fff putine

Val
19th January 2007, 16:48
Mie mi se pare ca Federer e mai arogan decat Safin (parere personala).

Ady
19th January 2007, 16:49
o sa il bata pe nadal se ambitioneaza el
cand nu se stie poate anul asta poate la anu



eu cred ca anul asta ... fizic e in varful carierei, cred ca anul asta va fi cel mai bun (sper sa nu ma insel si sa fi fost 2006), dar cine stie cum o sa ma contrazica si o sa castige inca 3-4 ani la fel de mult ...

dj_jaxxx
19th January 2007, 16:51
Orice si oricine are puncte slabe. Ne asteptam cumva sa gasim jucatorul perfect?

Nu am nimic cu cei care il displac pe Federer, insa de prea multe ori jucatorii cei mai buni sunt pusi la microscop si ies in evidenta doar partile asa zise "rele".

Ce e rau daca plange cand castiga? Asa e firea omului. Mie imi este frica de serpi. Daca vad cel mai mic sarpe langa mine fac criza. Asta inseamna ca nu sunt barbat?

Ce e rau daca doar joaca tenis sa castige si nu face spectacol? De luni incep si eu sa ma duc la munca doar ca sa fac spectacol sa vedem ce zice lumea. Cred ca ar trebui respectat faptul ca nu este un increzut. Vacanta Mare si Divertis trebuie sa faca spectacol...nu Federer.

Ce e rau daca isi exprima emotiile mai rar in timpul meciului? Din nou...asta este felul lui de a fi...personalitatea lui. Conteaza cum castigi campionate? Probabil ca n-o sa-l tine lumea minte ca pe Jimmy Connors sau McEnroe dar totusi isi va avea locul printre legendele tenisului cu tot cu racheta sa de 5 grame si mushii lui incredibili, de parca nu toti joaca cu rachete usoare si se pot antrena in acelasi fel.

Faza cu cupa Davis e alta treaba. Nimeni nu este obligat sa participe si el nu este singurul cu mofturi. Ar fi de preferat sa joace de fiecare data dar na...dupa cum am zis...nimeni nu este perfect.

Dupa cum s-a mai mentionat pe thread...Federer este nr1 si va fi ceva timp. "Era Federer" nu se va termina in curand si comentariile despre asta sunt de prisos.

Oricum am observat ca singurul exemplu mai solid contra lui Federer este ca nu il poate invinge pe Nadal pe zgura...in rest nimic. Lumea il uraste pe Federer, insa ii cere perfectiune...greu de inteles.

adriana18p
19th January 2007, 16:54
multi au spus ca fed o sa cada ca nu are cum sa reziste asa mult in varf dar ink mai are multe de spus in tenis abia e la inceput

georg40
19th January 2007, 16:57
E adevarat ca a castigat foarte multe meciuri si lumea s-a plictisit si vrea sa-i mai vada si pe altii castigand. E adevarat ca Federer plange cand castiga dar poate ca e din cauza faptului ca nu asa de arogant ca safin. E meritul lui ca a castigat daca a muncit pentru asta. E doar o parere personala, dar eu cred ca e un pic aiurea sa urasti un jucator doar pentru ca este bun.

Ca cineva este bun si castiga inca nu este un motiv pentru a fi contestat, urat si nici a fi numit arogant. Federer nu are acel ceva pe care l-au avut Nastase sau Becker sau Agassi pentru a fi adulat de public. Jocul de tenis poti sa-l inveti, sa-l perfectionez dar cu anumite calitati te nasti pur si simplu.
Uite Sarapova ! Fata asta nu este urata, dar nici o frumusete. Totusi prin felul ei de fi are pur si simplu priza la public.
Eu cred ca discutia a luat-o putin razna, de aceea propunerea de a ne concentra pe jocul de tenis este cat se poate de salutara. Chiar si ca pro sau contra Federer !

Pliviu
19th January 2007, 17:15
Scriu si eu pe treadul acesta, desi invitatia era pentru cei care nu il suporta pe Federer. In primul rand e Ok sa nu suporti un anumit jucator. As putea sa scriu o lista intreaga de jucatori care imi sunt antipatici, dar nu e corect sa iei din meritele cuiva. Citind ce se scrie si aici si pe dicutia de la AO am uneori impresia ca Federer nu o sa ramana nici macar in istoria tenisului.

Nu sunt deacord cu argumente de genul Federer la 18 ani era un anonim pe cand Nadal este nr 2ATP. Conteaza varsta biologica, nu varsta cronologica. Vorbim la sfarsitul carierei celor 2 jucatori, tragem linie atunci si vedem cine are mai multe turnee daca vreti neaparat sa comparam.

Acum despre Federer pe zgura. Cred ca uitati ca omul asta a avut mingi de meci in fata lui Nadal pe suprafata asta. Mai stiti cum a inceput finala de anul trecut de la RG? 6-1 pt Federer. Deci nu cred ca putem spune ca Federer nu o sa il bata pe Nadal nici in ruptul capului. Sunt deacord ca Nadal e favorit pe zgura, dar nu ca o sa avem parte de meciuri fara istoric. Ce nu pot sa imi explic este "teama" cu care a jucat Federer acea finala de RG, chiar si in primul set pe care l-a castigat.

Despre plansetele de la AO de anul trecut am mai vorbit. Eu nu stiu sa mai fi plans dupa un GS. Daca ma insel spuneti-mi. A zis si el atunci ca a castigat turneul intr-o alta maniera. In general cand castiga lasa impresia ca nu s-ar fi putut intampla nimic, jocul ii merge si ridica stacheta oricat de mult are nevoie sa isi invinga adversarul. Anul trecut la AO s-a luptat cu el in primul rand nu cu adversarii, fiindca de la Haas din sferturi nu si-a mai facut jocul lui. A avut mult noroc, s-a simptit vulnerabil si din cauza asta a fost atat de emotionat la sfarsit.

@Val: o parte din motivele alea 6 pe care le-ai zis mi se par fara sens. L-am explicat pe ultimul. Sunt insa deacord cu ce zici in legatura cu Cupa Davis. Nu a participat decat la baraje cat sa mentina Elvetia in grupa mondiala.

Cristi
19th January 2007, 18:32
Nu sunt deacord cu argumente de genul Federer la 18 ani era un anonim pe cand Nadal este nr 2ATP. Conteaza varsta biologica, nu varsta cronologica. Vorbim la sfarsitul carierei celor 2 jucatori, tragem linie atunci si vedem cine are mai multe turnee daca vreti neaparat sa comparam.


Agassi a fost in top de la 18 la 36 de ani. Asta cu varsta biologica e o vrajeala. In general la cap se maturizeaza mai greu baietii.

Nu cred ca un tip care joaca tenis din placere (Nadal) o va face mai putin decat unul care are cu totul alte pasiuni (Federer). Poate doar daca Nadal va avea ghinioane cu accidentarile, au mai patit-o si altii.

Val
19th January 2007, 21:56
Voua nu vi se pare ca circuitul ATP a devenit foarte plicticos si destul de neiteresant vazand cum Federer castiga turneu dupa turneu. Nu ati vrea si voi un sezon spectaculos in care un turneu sa fie castigat de Federer apoi de Nadal apoi de Roddick apoi Safin si tot asa. Din partea mea Federer sa stea pe prima pozitie pana la 40 de ani dar sa avem un sezon de tenis spectaculos. Insa ajungi la un moment dat si te saturi sa vezi cum castiga turneu dupa turneu si icepi sa injuri fie pe el ca e prea bun fie pe ceilalti ca nu sunt in stare sa-l bata. Inca odata nimeni nu a contestat calitatile de tenisman ale lui Federer si nimeni nu i-a luat din merite.

Pliviu
19th January 2007, 23:19
Poate circuitul ATP nu e la fel de spectaculos, dar cu siguranta nu e plictisitor. No offence, dar daca intr-adevar iti place tenisul si urmaresti meciuri nu poti sa spui ca e plictisitor din cauza ca turneele mari sunt castigate in general de acelasi jucator. Sunt multe alte lucruri de urmarit pe parcursul unui sezon decat cine este nr 1. Eu as fi suparat daca nr 1 monial s-ar schimba din saptamana in saptamana cum aproape se intampla intr-o perioada. Si in tenis nu esti sigur niciodata. Nici Federer nu e sigur ca o sa castige un turneu dacat dupa ce l-a castigat. Vezi AO de anul trecut.

Val
19th January 2007, 23:26
Dupa parerea mea, mie mi s-ar parea mai spectaculos ca nr.1 sa se schimbe foarte des.

dj_jaxxx
19th January 2007, 23:31
Dupa parerea mea, mie mi s-ar parea mai spectaculos ca nr.1 sa se schimbe foarte des.

Deci nu este nimic de remarcat cand un jucator este la o asa mare distanta peste restul? (vorbesc de puncte ATP, ca asta conteaza) Adica o asa dominare nu se intampla mereu...

Val
19th January 2007, 23:40
Federer e cel mai bun la ora asta( nu a zis nimeni ca nu e) insa sper sa se sfarseasca cu dominarea lui cat mai repede.

Cneazul
19th January 2007, 23:54
nu sunt eu un fan de-a lui roger dar trebuie sa recunoastem ca este cel mai bun tenismen al momentului si poate, cel mai bun al tuturor timpurilor, chiar daca l-am admirat foarte mult pe Sampras. ce tot vorbiti voi de aroganta? roger arogant? sau cel putin mai arogant ca Safin?vise copile...m-am bucurat enorm in 2005 cand l-a invins la Aussie Open Marat pe Roger, dar trebuie sa recunoastem ca safin este cel arogant. la orice meci al lui federer eu tin cu adversarul lui, dar totusi, trebuie sa-i recunoastem meritele. Vamos RAFA, C`mon Cneazule !!!

adriana18p
19th January 2007, 23:58
nu aveti d unde sa stiti daca e arogant sau nu fed ...... sau safin ... sau oricine altcineva

Dante
20th January 2007, 22:22
Salut. O sa-mi spun si eu parerile legate de ceea ce s-a discutat pe aici pana acum.Nu am absolut nimic cu federer, el este numarul 1 de atata timp si va mai fi ceva de acum incolo, joaca cel mai eficient tenis.Nu se poate spune ca joaca cel mai frumos tenis sau ca este un jucator carismatic.Felul calculat in care joaca vine din pregatirea mentala si stapanirea de sine care i-au fost impregnate in timpul junioratului (banuiesc ca stiti ca arunca cu rachetele prin gardurile terenurilor pe care se antreba pana pe la vreo 14 ani).Unii nu reusiesc nici acum sa-si stapaneasca nervii cand gresesc(vezi Safin)Mie personal imi place Nadal ca si jucattor dar si ca personalitate. nu stiu daca va reusi sa-l bata pe federer pe toate suprafetele pentru ca parca nu-l vad sa aiba ambitia lui federer.Pe federer insa il vad incercand sa-l bata pe nadal pe zgura si cred ca se va antrena intens pentru asta. Din pacate Federer nu va ramane in memoria fanilor de tenis asa cum vor ramane un Nastase, Mcenroe sau Agassi (in tinerete) pentru ca pur si simplu ii lipseste carisma acestora.Poate asta e singurul lui defect, ca nu face indeajuns pt public din punct de vedere al spectacolului dar trebuie sa recunoastem ca pe teren el este aproape perfect.

relansat
21st January 2007, 13:14
TenisFan, banuielile tale n-au nicio tangenta cu realitatea; unde mai punem ca afirmatiile tale au un efect ilar si e subject de discutie si pe alte threaduri. Se poate sa vb fara sa cunosc, insa crede-ma ca a ta marmota cu cel 15% pontential va pierde cat de curand ... daca nu se va intampla asta, nu va mai fi niciun interes pt acest sport, hegemonia helvetului devenind din ce in ce mai enervanta. Si, ca o observatie personala, fii mai ponderat in afirmatii ca-ntr-o zi o sa te loveasca de n-o sa te mai poti ridica in picioare. Pan-atunci, traieste in lumea perfecta alaturi de robotzelului tau :cya:

Val
21st January 2007, 13:17
TenisFan aberezi nenica. Cel mai bun din toate timpurile? hahahahahahaha. Sampras e mult mai mare ca el.

newcobra007
21st January 2007, 13:36
La momentul actual da, insa ramane de vazut in momentul in care isi va termina elvetianul cariera. Are sanse mari sa il detroneze pe Sampras. Si asa i-a doborat o mare parte din recorduri. Mai putin alea care tin de longevitate.

Ramane de vazut.

Val
21st January 2007, 13:51
Cand s-o retrage din tenis atunci putem sa spunem dak e cel mai mai mare sau nu. Daca o sa vina niste accidentari periculoase pe capul lui si nu o sa mai poata castiga turnee de Grand Slam. Federer nu a avut pana acum nici o accidentare serioasa( sa nu joace mai mult de 4 luni) si mie greu sa cred ca va scapa. Toti marii jucatori au avut parte de accidentari.

newcobra007
21st January 2007, 14:05
Imi vine sa cred ca va fi cel mai mare tennisman din toate timpurile pentru ca este diferit decat toti ceilati mari campioni.

In sensul ca Sampras, Agassi, Becker, Borg etc. au avut un joc foarte bun dar standard, se evidentiau f mult printr-o anumita calitate, in sensul:

Sampras un joc senzational de servici volley + un back-end extraordinar.
Agassi joc foarte bun de pe fundul terenului.
Becker la fel servici-volley foarte bun.

Dar de fiecare cand jucau impotriva unui jucator f bun, cu un stil de joc eventual diferit si nu le mergea jocul de baza care il jucau aveau sansa mare sa piarda.

Federer poate sa isi schimbe jocul, sa il varieze foarte mult, practic joaca cam orice. Cand joaca cu jucatori de sevicy-volley joaca din sapte si invers.

El nu este "best of the best" in ceva anume, este aproape "best of the best" cam in toate, cea ce este mult mai stabil si mai bine, si culmea cam imposibil de crezut ca ar putea exista asa ceva.

Plus este foare rapid, foloseste cam orice lovitura inventata in tennis. E foare greu sa ii citesti jocul, pentru ca il variaza foarte mult si des, in functie de adversar sau suprafata.

Cea mai buna tactica impotriva lui este sa joci ceea ce stii mai bine si cu mare incredere de sine....si poate merge.

Totusi eu cred ca va fi numarul 1 in acest sport.

TenisFan
21st January 2007, 14:38
relansat eu nu-mi dau seama cum ai putut sa ajungi moderator pe forumu` asta la sectiunea asta... ;) Sau poate la sectiunea asta te-au repartizat ca nu erau oameni si fiindca ai mai vazut si tu pe la tv vreo 2-3 meciuri au zis oamenii sa incerce... ;) In fine tocmai datorita faptului ca esti moderator ar trebui sa dispui de putina obiectivitate sau daca ti se cere prea mult macar nitel discernamant...Dar nu... :( Mai bine iesi in fata cu frustrarile...Oricum eu te inteleg sa stii... ;) Eu iti propun totusi un targ: daca "robotzelul" sau "marmota" sau mai stiu eu ce denumire ii gaseste frsutrarea pe care o ai,va castiga si anul asta la AO eu iti propun sa te lasi de moderat la sectiunea asta... ;) Batem palma?Iar daca nu castiga eu am sa tac din gura si n-am sa-l mai fac cel mai bun din toate timpurile desi este... ;) Mai bag asta o data ca trebuie:
"You just have to sit back and say 'Too good' sometimes. Hope he gets bored or something."
- Andy Roddick, after losing to Federer in the Wimbledon 2005 final. -


"We're on Earth, but he's playing on a different planet."
- Nicholas Kiefer, after losing to Federer in the fourth round of the U.S. Open 2005. -


"He's the best I've ever played against," said 35-year-old Agassi, who has battled against the likes of Jimmy Connors, John McEnroe, Ivan Lendl and Pete Sampras, who won an all-time best 14 grand slam singles titles. “I've played a lot of them over the years, but there's a safety zone, there's a place to get to, there's something to focus on, there's a way, Anything you do, he potentially has an answer for, and it's just a function of when he starts pulling the triggers necessary to get you to change to that decision"
- Andre Agassi, after Federer defeated him in the finals of the same tournament. -


"I think he can dominate tennis for as long as I did... We have the same temperament and like me, he makes playing look easy...He can do just about anything he wants with a racquet and he dominates everybody as I did several years before."
- Pete Sampras, Winner of 64 Single Titles (14 Grand Slams) and 2 Doubles Titles!!! With a Singles Record: 762 – 222, Birthdate: 12 Aug. 1971. Federer beat Sampras in their only meeting - at Wimbledon in 2001 -


"There's probably not a department in his game that couldn't be considered the best in that department. You watch him play Hewitt and everybody marvels at Hewitt's speed, as well as myself. And you start to realize, `Is it possible Federer even moves better?' Then you watch him play Andy [Roddick], and you go, `Andy has a big forehand. Is it possible Federer's forehand is the best in the game?' You watch him at the net, you watch him serve-volley somebody that doesn't return so well and you put him up there with the best in every department. You see him play from the ground against those that play from the ground for a living, and argue he does it better than anybody."
- Andre Agassi, Winner of 60 Single Titles (8 Grand Slams) and 1 Double Titles!!! With a Singles Record: 860 – 266, Birthdate: 29 Apr. 1970 -


"Roger Federer is the only guy I watch for his strokes. He is just beautiful. He can hit every single shot you could ever think of. John [McEnroe] and Ilie [Nastase] were very talented but you always knew there were some shots they couldn't hit. Not with Federer. I would go and watch him practise, he's so good."
- Ivan Lendl, Winner of 94 Single Titles (8 Grand Slams) and 6 Double Titles!!! With a Singles Record: 1070 – 238, Birthdate: 7 Mar. 1970 -


“We have a guy from Switzerland who is just playing the game a way I haven't seen anyone - and I mean anyone - play before. How fortunate we are to be able to see that. If he stays healthy and motivated - and the wonderful feel he has stays with him - he is the kind of guy who can overtake the greatest."
- Boris Becker, Winner of 49 Single Titles (6 Grand Slams) and 15 Double Titles!!! With a Singles Record: 713 – 214, Birthdate: 22 Nov. 1967 -


"I'd like to be in his shoes for one day to know what it feels like to play that way."
- Mats Wilander, Winner of 33 Single Titles (7 Grand Slams) and 7 Double Titles!!! With a Singles Record: 571 – 222, Birthdate: 22 Aug. 1964 -


"If I'm in the same company as Roger Federer, I can feel pretty good about that. He's the best player I've ever seen play."
- John McEnroe's comment to the Houston Chronicle, Nov. 10, 2005. -


"He's the most gifted player that I've ever seen in my life. I've seen a lot of people play. I've seen the (Rod) Lavers, I played against some of the great players - the Samprases, Beckers, Connors', Borgs, you name it. This guy could be the greatest of all time. That, to me, says it all."
"If you want to be a tennis player, then mould yourself on Roger Federer. I won three Wimbledon titles and I wish I could play like him."
- John McEnroe, Winner of 76 Single Titles (7 Grand Slams) and 69 Double Titles!!! With a Singles Record: 867 – 192, Birthdate: 16 Feb. 1959 -

Ady
21st January 2007, 14:43
relansat eu nu-mi dau seama cum ai putut sa ajungi moderator pe forumu` asta la sectiunea asta... ;)

relansat nu e moderator la tennis
ps: incepe sa imi placa discutia, ultima parte seamana cu "Ce-i lipseste lui Federer"

newcobra007
21st January 2007, 15:05
Carisma intr-adevar....

A zis Backer intr-un interviu o chestie super interesanta si tind sa fiu de acord cu ea.

A zis ca Federer e putin lenes in unele momente. Are foarte multe optiuni de a juca, tactici si propabil e nehotarat ce sa aplice.

E posibil sa aiba dreptate.

TenisFan
21st January 2007, 15:11
relansat nu e moderator la tennis
ps: incepe sa imi placa discutia, ultima parte seamana cu "Ce-i lipseste lui Federer"Asta explica multe lucruri... ;) Cat despre partea cu lipsitu` Ady ar trebui sa te uiti la ce-a zis Agassi...cobra zice si el ceva de genu`: "Cea mai buna tactica impotriva lui este sa joci ceea ce stii mai bine si cu mare incredere de sine....si poate merge." E bine ca a pus dupa punctele de suspensie poate merge...Nici el nu crede ceea ce a spus... ;) Adica na poti incerca dar The Master cu siguranta te va pedepsi pentru ca ai incercat... :( Probabil frustratii nu s-au uitat la meciul cu Djokovic...Au ratat comentariul lui Zancu care si el stie ca-i cel mai bun din toate timpurile...A spus o data ca Fedex are obisnuinta sa treaca prin meciuri relaxat cu minim de efort...Asta relansat se traduce in 15% din potential... ;) Apoi daca adversarul emite pretentii sau mai bine zis face toate lucrurile pe care le-a zis cobra in afirmatia aia si pe care le zice si Agassi Zancu vine si spune ca The Master ridica nivelul jocului... :( Asta inseamna ca pierzi pentru ca e la 50% din potential... :( Nu stiu daca The Master va juca vreodata la 100%...Poate sa joace la 75% dar atunci probabil va fi mega nervos si sigur o va face pe zgura anul asta in fata lui Nadal... :( ;) Pt mine 75% din Federer inseamna sa joace concentrat aproape fiecare minge si sa se concentreze enorm de mult la serviciu...Cred ca ar face numai asi sau puncte castigatoare din serviciu...Oricum si Zancu a observat ca de cand e cu Tony Roche Fedex face alt soi de lucruri: voleiaza mai bine,nu mai danseaza in jurul mingii sa loveasca cu dreapta da cu reverul s i poate ce e mai interesant e ca porneste meciul la 30% din potential adica pus pe destroy... :(

Val
21st January 2007, 15:13
Acum dupa ce TenisFan a publicat aceste declaratii despre Federer ar trebui sa ne tinem gura pt ca aceste vorbe au fost spuse de niste oameni mari. Dar nici unul dintre acesti oameni mari nu au spus ca Federer e cel mai bun tenisman din istorie. Asa ca TenisFan ciocu mic nu te mai lua de noi cand zicem ca Federer nu e cel mai mare tenisman din istorie. Apropo de ce te legi iar de noi cum ai facut la inceputul comentariului cu Relansat? I-ai apararea lui Federer dar lasa-ne pe noi in pace.

TenisFan
21st January 2007, 15:18
Val poate nu vezi prea bine sau poate ti-a obturat cineva calea si n-ai vazut cert este ca iti zic un singur lucru: declaratiile alea sunt majoritatea facute prin 2005... :( Cate s-au intamplat de atunci Val... :( Un an 2006 in care Fedex a pierdut 5 meciuri si a castigat 92... :( 3 titluri de GS si-n al patrulea a facut finala... :( Cateva turnee masters plus multe alte turnee... :( Val sincer iti zic mie mi-e frica sa-i intreb pe aia de mai sus ce cred despre Fedex din 2007... :( Cine stie ce-o sa spuna... :(

Val
21st January 2007, 15:22
Mai lasa-ne cu chestiilea astea de genu ca Federer joaca la 15% din capacitatea lui, ba ca joaca la 30% ba la 62%. Indica vreun aparat aceste cifre si noi nu stim. Explica-mi si mie ce insemamna 20% din capacitatea lui Federer? Cat despre treaba cu zgura viseaza in continuare ca n-o sa-l bata Roger pe Nadal prea curand( sincer nu prea cred ca o sa-l bata vreodata pe zgura). Djokovic a jucat destul de bine astazi dar stai sa capete mai multa experienta si apoi o sa aive un cuvant greu de spus in tenis. Federer la 19 ani cati are Djokovic nu era nr. 14. La 19 ani Federer era mai ocupat sa rupa rachete decat sa joace tenis.

TenisFan
21st January 2007, 15:24
Iti inteleg frustrarea... :( Pe bune ti-o inteleg... :(

Val
21st January 2007, 15:27
Nu de mai da dupa cires si recunoaste ca nimeni nu a spus ca Federer e cel mai mare din istorie. Tu iti dai seama ce zici? Ce ar insemna acum sa spunem ca Ronaldinho e cel mai mare fotbalist din istorie cand el mai are de jucat vreo 7-8 ani. Asa si cu Federer. Ca sa fi cel mai mare tenisman din istorie trebuie sa mai ai si alte lucruri nu doar sa sti sa dai cu racheta in minge.

Val
21st January 2007, 15:35
Iti inteleg frustrarea... :( Pe bune ti-o inteleg... :(
De ce nu raspunzi la intrebare? cat insemna 20% din capacitatea lui Federer?
Pai de vreo cateva zile tot zici in fiecare articol ca federer joaca la 15%, apoi ca joaca la 30%. De fapt nu ai cum sa raspunzi la intrebarea asta pentru ca habar nu ai si pt ca intrebarea asta nu are raspuns. Asa ca lasa-ne cu procentele tale ca ne-ai innebunit.

Ady
21st January 2007, 15:46
Cat despre partea cu lipsitu` Ady ar trebui sa te uiti la ce-a zis Agassi...cobra zice si el ceva de genu`: [...]

eu ma refeream la thread-ul "Ce-i lipseste lui Federer?" (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=5860)

alte discutii referitoare la all time no.1 sau GOAT cum se spune mai nou ( nu, nu capra ci Greatest Of All Times) :

"all time no.1" (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=5996&page=4)

si

"Jucatorii de ieri si de azi" (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=6616)

va aduc in atentie thread-urile aste pentru ca eu, la fel ca multi useri mai vechi ne-am spus deja parerile de cate 2-3-4 ori pe thread-urile astea si am cam obosit :)

TenisFan
21st January 2007, 15:58
Val pe bune ca nu mai am chef sa polemizez cu tine...Eu downloadam meciuri de pe internet ca sa-l vad pe Federer jucand atat de mult imi place jocul si loviturile lui si cred ca l-am studiat cum nu mi-am studiat materiile de examen...Daca ai sta cu mine la acelasi meci ti-as spune cand e la 30% si cand e la 15%... ;) Dar daca vrei iti zic...15% inseamna ca face un break si apoi bate numai din serviciu plus ca loveste mingea extrem de relaxat nu se concentreaza...O loveste ca sa fie lovita...30% deja e putin concentrat isi face serviciu mega usor si te cam ataca pe serviciul tau...Adica se concentreaza pe lovituri sa-ti faca break-uri...De cele mai multe ori le face pt ca ceilalti jucatori sunt pur si simplu prea slabi...Alteori altii sunt mai buni dar tot ii bate... ;)

Val
21st January 2007, 16:09
Cred ca daca Roger ar citi ce ai scris tu aici s-ar prapadii de ras. Oi fi eu penibil cand ma leg de el dar nici tu nu esti departe frate. Sti cand joaca Federer la 100%? atunci cand mananaca bataie pe zgura de la Nadal. Pt ca daca ar juca la 80% sau la mai stiu eu ce procente visezi tu, ar fi capabil sa faca mai multe si sa vina cu ceva nou ca sa-l bata pe Nadal. Federer a mancat bataie de 4 ori de la Nadal pe zgura si inca de 2 ori pe alte suprafete. E drept ca a batut si el de 3 ori. Un antrenor spunea odata un lucru: dupa ce ai mancat bataie trebuie sa taci din gura pentru ca adversarul a fost mai bun decat tine.

newcobra007
21st January 2007, 16:21
Ady, pai am scris mai sus e a zis Baker ca ar fi o oarecare lipsa:

"Carisma intr-adevar....

A zis Backer intr-un interviu o chestie super interesanta si tind sa fiu de acord cu ea.

A zis ca Federer e putin lenes in unele momente. Are foarte multe optiuni de a juca, tactici si propabil e nehotarat ce sa aplice.

E posibil sa aiba dreptate."

Hai baieti...dati-va cu parerea :)

Sorin Blaj
21st January 2007, 16:24
Nu stiu cat este de bun Federer, dar stiu un lucru, este in varful carierei. La fel stateau lucrurile si cu Sampras, de exemplu, in perioada 93-98. Cine nu isi mai aduce aminte de usurinta cu care Sampras castiga.

Si la fel, nu stiu cat mai poate progresa Federer, dar stiu sigur ca toti ceilalti competitori, ii analizeaza jocul si incearca sa-l invinga. Mai devreme sau mai tarziu vor reusi. Pana acum singurul care a reusit este Nadal.

Ady
21st January 2007, 16:28
sampras nu cred ca a avut vreun an in care sa piarda doar 4-5 meciuri ... ori federer de vreo 2-3 ani numai asa o tine ...

newcobra007
21st January 2007, 16:30
Sampras in anii lui buni a pierdut in jur de 8-10 pe sezon din cate stiu.

Sorin Blaj
21st January 2007, 16:42
Sampras in anii lui buni a pierdut in jur de 8-10 pe sezon din cate stiu.
Intre 11 si 17, pe sezon.

iuli
21st January 2007, 16:58
Val de ce esti atat de frustrat? :(

luma
21st January 2007, 17:21
O sa intervin si eu. Nu vreau sa spun ca Federer este cel mai bun din toate timpurile. Nici nu vreau sa nominalizez pe cineva; sunt stiluri si perioade diferite. Apoi, tehnica este alta in secolul XXI... Ce vreau sa spun este ca Federer este la momentul asta cel mai bun. Are insa o slabiciune: zgura. Dar asa cum il stim pe Federer...Insa Nadal are o ambitie, o determinare iesite din comun. A facut finala la Wimbledon cand nimeni nu-l credea in stare. Asa ca, orice este posibil. In plus, sunt jucatori tineri, puternici, ambitiosi, care vin din spate.
Ce vreau sa spun este alta: este momentul sa exersam buna-cuviinta si respectul reciproc. Aici aducem argumente in sustinerea parerilor noastre, respectand totodata parerea partenerilor de discutii. In asta nu intra apelative de genul "frustrat" si "penibil". Va rog frumos!

printulmiskin
23rd January 2007, 16:20
Lenes pe teren Federer???Nu cred ca se poate juca tenis de mare performanta cu....lene..Ceea ce se vede la Federer nu este nici pe departe lene ,ci usurinta incredibila cu care se deplaseaza pe teren si relaxarea intregului corp in momentul lovirii...Face totul cu minim efort fizic,obtinind o eficienta unica.

luma
23rd January 2007, 17:00
Lene? Nimeni nu vorbeste de lene!! Ca sa ajungi sa ai in bagajul de cunostinte atatea lovituri si sa le executi cu o aperanta usurinta, numai de lene nu poate fi vorba!!

printulmiskin
23rd January 2007, 17:18
Ady, pai am scris mai sus e a zis Baker ca ar fi o oarecare lipsa:

"Carisma intr-adevar....

A zis Backer intr-un interviu o chestie super interesanta si tind sa fiu de acord cu ea.

A zis ca Federer e putin lenes in unele momente. Are foarte multe optiuni de a juca, tactici si propabil e nehotarat ce sa aplice.

E posibil sa aiba dreptate."

Hai baieti...dati-va cu parerea :)

de aici am plecat cu acea consideratie...

luma
23rd January 2007, 17:45
Eu am "tradus" acel lenes cu...nehotarat...:)

pinki
25th January 2007, 23:11
eu te sustin, val :D

Val
25th January 2007, 23:32
Mersi Pink. O sa se termine odata si odata cu era lui Federer. O sa intre el intr-o pasa proasta si atunci sa vezi ce cautat o sa fie threadu-l asta.

pinki
25th January 2007, 23:39
abia astept :evil:

lucian_iasi
25th January 2007, 23:46
Dar pana intra intr-o pasa proasta tre sa-l mai suportam :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Val
26th January 2007, 00:18
Si cand o intra abia astept sa le vad mutrele astora care sunt cu Federer( in special TenisFan).

The_Player
26th January 2007, 00:28
Trebuie sa se impedice Federer odata si odata.

milanezu
26th January 2007, 00:33
Trebuie sa se impedice Federer odata si odata.

mai visati mult si bine.
nu inteleg ce aveti cu el?
la ora actuala nu are rival.

The_Player
26th January 2007, 00:39
Nu am nimic cu el, imi place jocul lui chiar daca nu e spectaculos dar nu il agreez.

lucian_iasi
26th January 2007, 00:47
nu inteleg ce aveti cu el?
la ora actuala nu are rival.


Tre sa tinem toti cu el ca e nr 1 si nu are rival?? :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

css2
26th January 2007, 04:19
ba voi sinteti bolnavi?.cum puteti sa spuneti ca jocul lui federer nu este spectaculos?.ba baietilor ar trebui sa intrati pe forumul asta dupa ce invatati tenis.cum dracu se aduna numai pustani care habar nu au de tenis pe forumul asta?.scrieti-va prostiile pe alte site uri.

Cneazul
11th February 2007, 10:19
bravo mai css2! prima data invatato tenis. uitati-va la loviturile lui Roger si faceti o comparatie intre el si restul lumii !cine isi pastreaza concentrarea mai bine ca el in momentele cheie !da , o sa treaca si el printr-o pasa proasta, dar noi vom fi alaturi de el si la bine si la erau. "Quiet please ! genius at work ! "
P.S. pana va intra intro pasa proasta...vise copiilor

newcobra007
11th February 2007, 22:25
O sa aveti voi nepoti cand o sa se termine era Federer....si nush daca o sa va arda sa mai scriti pe forumul asta atunci. Si la urma urmei oricemare campion are un punct final.

Nush cum se gasesc numai pustani care nu stiu prea multe de tennis sa scrie pe acest forum. Si doar sa judece din punct de vedere subiectiv lucrurle.

Numai aberatii am vazut postat nu numai pe threadul asta da si pe altele....spre exemplu: "Daca Safin ar fi avut psihicum mai bun ar fi fost peste Federer....daca Federer ar fi jucat in era lu Borg....nush ce nu era nici in primii patru.....daca pe vremea lui Sapras erau jucatori mai buni....acum Federer nu are adversari ca sunt toti varza". Si eu daca as fi avut mai multi bani poate eram combinat cu Pamela Anderson acum, si ma astepta un Aston Martin la scara.::happy

Poate cineva sa confirme lucrurile mentionate mai sus.

Daca Tiriac a zis ca omul asta a reinventata tennisul in anii 2000, chiar va gasiti sa contraziceti.

Daca va plac Safin sau altii din alte puncte de vedere decat tennisul nu aveti decat sa va deschideti thread-uri pe alte forumuri...de muzica, divertisment, legate de show bizz etc si aduceti acolo argumente plauzibile pentru forum-ul respectiv.

Aici singurile argumente tin doar de jocul de tennis si nimic altceva, fara alte eventuale presupuneri despre unele chestii care nu le poti sti si nici compara.

Haide-ti fratilor sa terminam cu asta, m-am saturat de amatori care stiu sa isi dea cu parerea si nu aduc nimic consitent in ceea ce zic, mai ales ca daca ai oleaca de spirit de observatie vezi cam tot ce se petrece.

adrianus
12th February 2007, 13:30
Ilie Nastase afirma in cartea sa "Mr. Nastase" ca dintre toti jucatorii actuali ii place Federer pentru ca "executa lovituri nebunesti ca si mine". Iata ca Nastase vede jocul lui Federer dincolo de zambete, tipete, rachete rupte. Si Ilie Nastase a avut multi detractori. Unii stramba din nas chiar si astazi cand aud de numele lui. Ceea ce ramane este amintirea unui joc unic. Poate ca asa este si Federer. Un enorm talent, mii de ore de munca, mii de lovituri la fiecare antrenament. Ganditi-va si la faptul ca Federer cauta sa progreseze continuu, nu s-a blazat, si-a imbunatatit vizibil lovitura de backhand, etc. Nu este vina lui ca ceilalti nu tin pasul cu el. Si sa urmam exemplul lui Nastase cand urmarim un jucator. Sau poate unii vor intreba cine mai este si Ilie Nastase, asta?

css2
13th February 2007, 03:44
sa mor de nu intra numai gagici pe threadul asta.astea care tin cu rusnacul.astea care stau cu un vibrator in mina cind se uita la meciul lui safin.nu pentru mult timp ca pierde 1st or 2nd round
val sau pink me.auzi ma ce name pink me.uita-te si la player asta ce spune.chiar daca jocul lui nu este spectaculos.ba tu esti intreg la minte sau esti un pink me 2?i spune ma ce intelegi tu prin joc spectaculos.fa-ma sa inteleg de ce jocul lui federer nu este spectaculos.

css2
13th February 2007, 07:14
Acum dupa ce TenisFan a publicat aceste declaratii despre Federer ar trebui sa ne tinem gura pt ca aceste vorbe au fost spuse de niste oameni mari. Dar nici unul dintre acesti oameni mari nu au spus ca Federer e cel mai bun tenisman din istorie. Asa ca TenisFan ciocu mic nu te mai lua de noi cand zicem ca Federer nu e cel mai mare tenisman din istorie. Apropo de ce te legi iar de noi cum ai facut la inceputul comentariului cu Relansat? I-ai apararea lui Federer dar lasa-ne pe noi in pace.

bai tu esti serios?tu nu intelegi nimic din ce au spus jucatorii aia mari despre federer?.du-te pe ma pe alt forum ca nu ai nici o treaba cu sportul asta.

css2
13th February 2007, 07:24
Nu am nimic cu el, imi place jocul lui chiar daca nu e spectaculos dar nu il agreez.

ady lui meseriasul asta da-i un premiu ca este tare de tot.asta ori are tupeu ori nu stie nimic de tenis.
chiar daca nu este spectaculos.ba ce pastile iei.doamne cita prostie la pustanii astia.

newcobra007
13th February 2007, 10:34
Ce fatza avea Connors in semifinala de la Australian Open, dupa game-urile alea beton din setul doi. Si acum ma mai prapadesc de ras:happy

praf_de_stele
22nd April 2007, 23:43
eu nu sunt deloc anti-federer, chiar daca nu-mi place cand imi bate favoritii.
dar este un talent si-mi place sa-l privesc cand joaca.

dianac
4th May 2007, 21:17
nu inteleg de ce sa fi anti- un jucator,toti muncesc din greu si merita toata admiratia
eu nu sunt fan federer dar imi place sa-l vad jucand

Cipri
19th July 2007, 00:20
Dati close la topic , ca in ziua de azi nimeni numai este Anti-Federer ( ca si inainte de altfel) , numai cei care nu stiu ce e ala tenis !

praf_de_stele
19th July 2007, 16:30
^ ai dreptate. aia care sunt impotriva lui federer nu stiu sa aprecieze adevarata valoare ori habar n-au de tenis.

Universal
19th July 2007, 16:55
Este un jucator exceptional, acest thread a fost creat din invidie si reacredinta ;)

Bogdy LFC
19th July 2007, 18:25
Cand vine vorba de look-ul lui Federer,pot spune k are fata de cretin imbecil,insa cand vorbesti de valoare - unul dintre ''cei mai'' colosali sportivi de pe planeta:ok:

praf_de_stele
19th July 2007, 23:45
exagerezi cu look-ul. nu e nici prea frumos, dar nu e nici urat. e potrivit. are nasul ala cam mare, dar in rest...e frumusel.
dar cand avea parul mare nu-mi placea cum ii statea. acum e ok.

Mynsc
20th July 2007, 09:12
Are un ras mai ciudat care nu-i face bine, dar astea sunt detalii nesemnficative. Infatisarea nu ai cum sa ti-o schimbi si nici nu e vina ta daca arati intr-un fel sau altul, dar daca devii un asa campion atunci meritele sunt ale tale 100%.

Maria
21st July 2007, 09:25
Un invingator ii respecta pe cei ce stiu mai mult decat ei si incearca sa invete ceva de la ei .
Un invins se impotriveste celor ce stiu mai mult decat el si tine seama doar de defectele lor...

Angel66
22nd July 2007, 19:20
Dati close la topic , ca in ziua de azi nimeni numai este Anti-Federer ( ca si inainte de altfel) , numai cei care nu stiu ce e ala tenis !

aha...deci cine nu este fan federer "nu stie ce e ala tenis"!:rolleyes: fie cum zici tu! atunci eu nu stiu nimic despre tenis!:D cu mare placere!:D

PS vezi ce faci cu gramatica aia!:P

Mynsc
22nd July 2007, 19:50
Nu ai interpretat bine Angel66...

Ai uitat ca poti sa fii si neutru, mai exact sa-l repsecti pe Federer pt maiestria sa insa in timpul partidelor sale sa tii cu adversarul.

Si sincer ii dau si eu dreptate lui ciprianned, in ziua de azi daca esti anti-Federer ori nu ai vazut prea multe meciuri de tenis ori esti doar un fan frustrat (poate de-a lui nadal, poate de-a lui rodick etc etc ).

Val
22nd July 2007, 20:51
^ ai dreptate. aia care sunt impotriva lui federer nu stiu sa aprecieze adevarata valoare ori habar n-au de tenis.
Si ce ai vrea, ca toata lumea sa fie cu Federer? Tenisul nu a inceput cu el si nu se va termina cu el.

Cipri
23rd July 2007, 00:50
Si ce ai vrea, ca toata lumea sa fie cu Federer? Tenisul nu a inceput cu el si nu se va termina cu el.
EEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE si u Val ... cam asa e , dar totusi Fed in momentul de fata dupa parerea mea este cel mai bun jucator din istorie ... daca apuca sa ia si RG de 1 ,2 ori cu siguranta va ramane cel mai mare din toate timpurile :) , pt ca la celelalte 3 turnee de Grand Slam e clar ...

dancyu
23rd July 2007, 16:26
Mda .. nici nu ai avea cum sa nuti placa dapai sal urasti mai ales daca urmaresti vreun meci de-al lui,numai ascultand comentariul te vrajesc comparatiile comentatorilor ..asa ca nu ai cum sa nu-ti placa io asa zic asta e perioada lui de glorie !:)

geotm
23rd July 2007, 22:39
e cert ca joaca cel mai curat tenis ,totusi usurinta cu care cistiga meciurile te face sa nu il agreezi. cel mai bun din toate timpurile? ca si performante si joc poate ca da. ca si carisma nici macar in top 10.

Universal
23rd July 2007, 22:47
Inchideti acest thread.Nu mi se pare in ordine sa existe un thread facut numai in batjocura pt un jucator.Egal cum s-ar numi.

praf_de_stele
23rd July 2007, 23:45
si mai ales ca e vorba de cel mai bun. deci close this topic! :)

Val
24th July 2007, 11:25
Degeaba cereti inchiderea acestui thread, s-a mai incercat acest lucru si nu s-a reusit. Universal nu stiu unde ai vazut tu batjocura pe acest thread, e drept ca titlu e mai "al draku" putin, dat in interiorul acestui thread nu sunt jigniri la adresa lui Fedex.

Val
24th July 2007, 11:28
Atata vreme cat nu-l jignim, nu-l injuram, nu-i dam foc, nu-l batem nu vad care ar fi problema.
Asa am zis si acum 7 luni, asa zic si acum.

newcobra007
30th July 2007, 17:48
Eu propun modificarea titlului daca tot nu are legatura asa multa cu continutul cum zice Val. Ca poate unii intra pe forum si se uita doar la titlu...si zic uite ce amatori sunt astia daca vin cu astfel de titluri. Poti numi ...ce defecte are federer...chestii asemanatoare, da nu poti spune anti federer, ca astfel e ca si cum a-i zice ca esti anti-tennis.

Lucian86
4th August 2007, 11:59
Federer, fata de alti mari campioni ai trecutului este un jucator foarte respectat atat de adversari sai cat si de suporterii lor. Nu spun ca este foarte iubit incat caracterul sau nu ii permite acest lucru insa spre deosebire de ceilalti, stilul sau de joc complet e si foarte tehnic nu poate decat sa aduca laude la adresa sa din toate partile. Singura critica care i se poate imputa este aceea de a nu face spectacol pe teren in adevaratul sens al cuvantului (ca Nastase, McEnroe sau Ivanisevic) si lipsa sa de sentimente din timpul jocului

As spune deci ca persoane "anti-federer" nu prea sunt; pot exista mici antipatii sau invidii insa sa ajungi sa te declari "anti" la un jucator ca el este mult prea mult pentru bunul simt omenesc

cira 29
27th December 2007, 15:31
Si ce ai vrea, ca toata lumea sa fie cu Federer? Tenisul nu a inceput cu el si nu se va termina cu el.

psihicul il ador la fede-il vreau pt GONZO-:yeah: JOCUL LUI FEDE E ANOST!!!!VAMOS GONZO!!!!!VAMOS MI TIGRE CHILENO!!!!!!

Nasha
29th December 2007, 17:16
Si eu sunt anti Federer. Si am argumente. E pe linia lui Stan Smith si Borg. Se vrea supra-om. O sa-i iasa. Nastase a spus despre Borg ca "parca vine de pe alta planeta". Si asa era. Cu el a inceput o noua era a tenisului - era ne-oamenilor.
Sampras a fost tot Nr.1 ani de zile, dar juca altceva. Era frumos ce vedeai. Castiga mereu, dar nu era previzibil. Federer este un robot. Castiga, dar, la finalul meciului nu ma bucur, nu pot "sa tin" cu Federer, si nu cred ca are nevoie de cineva care sa tina cu el...
A devenit ceva tabu la orice turneu: castiga Federer, deci de ce ne mai uitam ?! Sunt mai interesante tururile 1 si 2 ale turneelor.
Noroc cu Nadal ca-l mai bate din cand in cand. L-au mai batut si altii, dar ma bucur ca il bate cineva (relativ) sistematic. Cred ca tenisul nu trebuie sa fie influentat de stilul acestui jucator. Tenisul trebuie sa ramana un sport caracterizat prin spectaculozitate si farmecul imprevizibilului.

luma
29th December 2007, 18:41
Tenisul pe care-l joaca Federer este unul spectaculos. Poate de aceea este numit "supra-om".:rolleyes:

Optimistul
29th December 2007, 21:29
A devenit ceva tabu la orice turneu: castiga Federer, deci de ce ne mai uitam ?! Sunt mai interesante tururile 1 si 2 ale turneelor.
Noroc cu Nadal ca-l mai bate din cand in cand. L-au mai batut si altii, dar ma bucur ca il bate cineva (relativ) sistematic. Cred ca tenisul nu trebuie sa fie influentat de stilul acestui jucator. Tenisul trebuie sa ramana un sport caracterizat prin spectaculozitate si farmecul imprevizibilului.
Fara Federer tenisul masculin ar fi mult mai sarac ... Federer este si va fi , chiar daca unora nu le place ca persoana, un jucator de referinta de acum incolo pt. totdeauna .
Talentul ,tehnica lui greu de copiat si munca de tip germana de cand era junior ,calitatile sale fizice si psihice , s-au intrunit intr-un singur jucator pe care nu-l poate bate decat tot ...Federer .
Sper ca influenta Mirkai ,asa cum s-a intamplat in 2007,sa nu-i afecteze prea mult nivelul lui de joc in 2008 , altfel e greu sa mai revina in elita mondiala la varsta lui peste un an sau doi ....

TenisFan
1st January 2008, 20:35
Si eu sunt anti Federer. Si am argumente. E pe linia lui Stan Smith si Borg. Se vrea supra-om. O sa-i iasa. Nastase a spus despre Borg ca "parca vine de pe alta planeta". Si asa era. Cu el a inceput o noua era a tenisului - era ne-oamenilor.
Sampras a fost tot Nr.1 ani de zile, dar juca altceva. Era frumos ce vedeai. Castiga mereu, dar nu era previzibil. Federer este un robot. Castiga, dar, la finalul meciului nu ma bucur, nu pot "sa tin" cu Federer, si nu cred ca are nevoie de cineva care sa tina cu el...
A devenit ceva tabu la orice turneu: castiga Federer, deci de ce ne mai uitam ?! Sunt mai interesante tururile 1 si 2 ale turneelor.
Noroc cu Nadal ca-l mai bate din cand in cand. L-au mai batut si altii, dar ma bucur ca il bate cineva (relativ) sistematic. Cred ca tenisul nu trebuie sa fie influentat de stilul acestui jucator. Tenisul trebuie sa ramana un sport caracterizat prin spectaculozitate si farmecul imprevizibilului.Ce argument stupid si pueril e asta? E om...Daca-l impusti o sa moara...Daca-l injunghii o sa moara...Castiga pentru ca e mai bun d-aia castiga... Parca asa ar trebuie sa fie lucrurile in sport... Daca esti mai bun castigi... Ai tu alte propuneri? Oricine face afirmatii de tipul ultimului paragraf nu are nicio treaba cu tenisul... Oricine spune ca Federer nu e spectaculos nu are nicio treaba cu tenisul... N-o zic eu(ba o zic si eu :( )dar cel mai mult o zice link-ul asta: http://www.youtube.com/watch?v=Feo4e1jQCis Jocul la fileu din primele schimburi este absolut delicios pentru orice gurmand avid de spectacol si de tenis in general... Am uitat de reverul ala incredibil cand da cu mingea in unghi in coltul careului de serviciu al spaniolului... Absolut fabulos... Parca in setul 2...

Optimistul
1st January 2008, 21:34
Mai @fanule, am facut greseala sa ma uit pe link-ul tau postat mai sus si am inceput sa ma incing ...imi propusem sa am rabdare pana la urmatorul meci al maestrului din 2008 la care astept atat ... gurmandule !

Ai devenit macabru in 2008 ? Ce-i cu "...il impusti"," "...il injughii" ?

Ti-ai schimbat semnatura ? Imi era dor de ea ... Pastreaz-o !
Sunt cu ochii pe Federer in 2008 ca pe butelie , stii doar ca eu nu sunt fanatic ci doar fan asa ca asteapta-te sa-l critic daca "o s-o ia pe aratura "...

Federer , delecteaza-ne in 2008 cu tenisul tau "extraterestru" ca nu se stie cat o mai duci la nivelul asta !!! Si altul care sa-ti ia locul curand nu apare la orizont ...

Lavinia
27th January 2008, 12:34
Tenisul pe care-l joaca Federer este unul spectaculos. Poate de aceea este numit "supra-om".:rolleyes:

spectaculos??????:confused::groggy:

Sorin Blaj
27th January 2008, 13:23
Mai @fanule, am facut greseala sa ma uit pe link-ul tau postat mai sus si am inceput sa ma incing ...imi propusem sa am rabdare pana la urmatorul meci al maestrului din 2008 la care astept atat ... gurmandule !

Ai devenit macabru in 2008 ? Ce-i cu "...il impusti"," "...il injughii" ?

Ti-ai schimbat semnatura ? Imi era dor de ea ... Pastreaz-o !
Sunt cu ochii pe Federer in 2008 ca pe butelie , stii doar ca eu nu sunt fanatic ci doar fan asa ca asteapta-te sa-l critic daca "o s-o ia pe aratura "...

Federer , delecteaza-ne in 2008 cu tenisul tau "extraterestru" ca nu se stie cat o mai duci la nivelul asta !!! Si altul care sa-ti ia locul curand nu apare la orizont ...

Nu apare? Cred ca dupa AO ti-ai schimbat parerea.

Cristian
27th January 2008, 15:52
Eu intotdeauna tin cu cei care sunt considerati mai slabi cotati... Iar asta in orice sport. Si am o bucurie imensa cand "buturuga mica reuseste sa rastoarne carul mare". :ok:

Optimistul
27th January 2008, 23:28
Nu apare? Cred ca dupa AO ti-ai schimbat parerea.

Cred ,asa cum am mai spus-o , ca Nole mai are de lucru la mental ca sa devina nr. 1 , e inca un "pusti" doar f. ambitios si talentat care-si consuma prea multa energie mentala pe teren in lucruri minore .
De ce sa nu recunoastem ca Federer a jucat slab si nu sarbul f. bine in 1/2 AO 2008 ! Federer trebuie sa se trezeasca f. repede, altfel vin "descultii" ...

Iulian.
19th February 2018, 18:07
Am vazut ca sunt tot feluri de threaduri facute de fanii anumitor jucatori : Ana Ivanovic, Marat Safin, Andy Roddick. Am hotarat sa fac acest thread pt ca sunt un mare "fan" a lui Roger si am vazut ca sunt destui oameni pe forum care nu-l suporta pe Roger. O avea Roger cei mai multi fani( desi ma indoiesc) dar are tot atatia oameni care nu-l suporta. Asa ca cine nu-l suporta pe "cel mai mare tenisman din istorie" (hahahahahahahahaha) il invit sa scrie pe acest thread.

Un topic deschis acum 11 ani. (Bineinteles ca "fiecare cu parerea lui"...)
Federer e la 36 de ani si jumate pe locul 1 ATP, are 20 de Grand Slams castigate... si mai ales a aratat enorm pe terenul de tenis.

Nu mai gasesc topicul ala creat pe la inceputul lui 2009, topic cu multe raspunsuri, in care se discuta despre sfarsitul lui Federer. (Pe ce te bazezi? :D )