PDA

View Full Version : Rapid: noutati



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8

kain
17th January 2007, 19:39
Noutatile de la echipa si tot ce misca.

kain
17th January 2007, 19:46
Arbitru intre Ganea si Malda

Razvan Lucescu a subliniat faptul ca nu exista niciun conflict în sânul lotului giulestean, luându-i deoparte pe cei doi jucatori care s-au duelat în declaratii.

Fotbalistii au ascultat cu atentie în timp ce Razvan Lucescu a tinut sa dezminta tensiunea de la nivelul vestiarului. “Se face o imensa greseala ca se tot vorbeste despre conflicte sau batai printre jucatori. Ganea si Malda nu au nicio problema si ar trebui sa fie mai mult respect pentru noi. La Rapid se lucreaza bine, suntem uniti si constienti toti ca trebuie sa fim o familie adevarata”, a explicat tehnicianul. Daca Malda a stat linistit în stânga antrenorului, în partea opusa, “Ganezul” s-a tinut de sotii si a mai scapat câte o gluma în timp ce Lucescu vorbea, reusind sa-l destinda chiar si pe antrenor, vizibil deranjat de zvonurile conform carora elevii sai nu se înteleg. Apoi Maldarasanu s-a retras la o masa cu principalul din Grant, iar Ionel Ganea a început sa dea autografe si sa stea de vorba cu angajatii Aeroportului International “Henri Coanda”. :ok:

prosport.ro

Datenshi
19th January 2007, 23:16
http://www.fzr.ro/stire_detaliata/Stiri/RAPID_INVINSA_DE_BRONDBY/2118.htm

grande
12th March 2007, 12:46
Patronul alb-vișiniilor, George Copos, vrea să renunțe la actuala siglă a Rapidului și să înlocuiască vulturul de pe emblemă cu o locomotivă. Principalul acționar a anunțat că o societate specializată din Anglia lucrează deja la această acțiune de rebranding pentru clubul din Grant, conform ziarului Adevărul.

"Rapidul are nevoie de rebranding. Am contactat deja o societate din Anglia în acest sens. Sigla va fi modificată, în locul vulturului urmând să apară locomotiva și șinele de tren, pentru că Rapidul este legat de aceste simboluri".

Copos a mai spus că fanii alb-vișinii vor fi consultați în legătură cu această schimbare de siglă: "Suporterii înseamnă totul la Rapid, iar o chestiune așa de delicata precum sigla nu poate fi făcută fără acordul acestora. Peste o lună de zile vom avea primele schițe si modele de la firma din Anglia, iar atunci ne vom consulta cu suporterii pentru alegerea celei mai potrivite sigle".
.........rapidisti.ro

Datenshi
4th April 2007, 19:38
Mda, Zicu a facut varicela. Din 7 atacanti la inceputul sezonului am ramas cu 3 pentru meciul de sambata cu Argesul.

kain
9th May 2007, 14:33
George Copos: "La vară aducem întăriri"

Dacă finanțatorul alb-vișiniilor consideră campionatul încheiat, Rapid mai având doar șanse matematice să prindă podiumul, jucătorii se concentrează asupra partidei din această seară, în care vor da piept cu Oțelul Galați, echipă pe care au învins-o în tur cu un incredibil 7-0.

„Trebuie să câștigăm această partidă, nu avem altă variantă. Oțelul este o echipă bună, atletică, care practică un fotbal ofensiv. Am câștigat ultimele meciuri cu ei la scoruri destul de mari și n-ar fi rău să repetăm acest lucru și mâine“, a declarat Viorel Moldovan.

Din păcate, echipa antrenată de Răzvan Lucescu va fi lipsită și de această dată de susținerea suporterilor, aceasta fiind ultima etapă pe care Rapidul mai trebuie să o dispute cu tribunele închise. Dacă în Liga I e greu să mai prindă chiar și un loc de Cupa UEFA, rapidiștii pot realiza acest lucru câștigând finala Cupei, devenită cea mai importantă partidă din acest final de sezon pentru giuleșteni.

George Copos este dispus ca în pauza de vară să aducă jucători de valoare, pentru a completa posturile deficitare și a spus pentru Atac: „La vară vom mai aduce ceva întăriri, Grigore Sichitiu se va ocupa de acest lucru. El va căuta jucători și va răspunde pentru politica de achiziții“. :ok:

George Copos: "Răzvan a fost prea bun cu jucătorii“

Când am spus că ar trebui să mergem la agricultură a fost doar o metaforă, pe care mulți au înțeles-o greșit. Eu rămân în continuare alături de echipă și am încredere în băieți și în Răzvan. Campionatul acesta este terminat. Să sperăm că jucătorii au învățat ceva din greșelile pe care le-au făcut și s-au maturizat. Am pierdut atâtea puncte din naivitate, pe finalul partidelor. Aici este vorba de mentalitate. Răzvan a fost prea bun cu jucătorii, prea elegant. El e un mare caracter, însă uneori e nevoie și de puțină asprime, altfel ai de pierdut. Nu este rușinos să jucăm în Intertoto, Rapidul are un coeficient bun și va ajunge ușor în Cupa UEFA. Îmi pun însă speranța în finala de Cupă, pe care îmi doresc foarte mult să o câștigăm“, a declarat patronul giuleștenilor. :rolleyes:

LeBronJames
9th May 2007, 15:12
Ar fi bine sa faca intariri serioase...ne trebuie un fundas central cu viteza, unul lateral, un mijlocas dreapta si un varf, si trebuie sa aiba toti valoare, nu sa mai aduca jucatori gen Griffiths.

kain
10th May 2007, 19:50
George Copos: "Răzvan Lucescu nu merită avalanșa de înjurături, dar ar trebui să fie mai rău cu jucătorii "

George Copos mai scrie pe blogul său că Răzvan Lucescu nu merită înjurăturile suporterilor rapidiști, dar își dorește ca acesta să fie de multe ori mai rău, mai incisiv cu jucătorii.

"După meciul de ieri cu Oțelul Galați, am câteva amărăciuni de împărtășit cu voi, și anume:
1. Așa cum am afirmat și aseară, în această ediție a campionatului, în mod cert Dinamo și Steaua sunt campioană, respectiv vicecampioană: campioana și vicecampioana șmecheriilor. Datorită lor, s-au inaugurat cu pompă chiar noi “trenduri” în fotbalul românesc, pe care voi le cunoașteți deja. În acest timp, Rapidul și CFR Cluj se dovedesc a fi campioanele naivității, cluburi care cred copilărește în “valori” precum sportivitate, competiție în teren, fair-play și alte asemenea chestii răsuflate. Și asta în “Liga lui Mitică” (nu mă refer la Mitică Dragomir, ci la cel al lui Caragiale)! Asta e, ne merităm soarta!

2. Am crezut și cred în continuare în valoarea Rapidului (jucători și echipă tehnică). Am încercat să fac tot ce am crezut că trebuie făcut pentru ca lucrurile să meargă: atunci când conducerea tehnică mi-a cerut, am mărit contractele jucătorilor de trei sau chiar de patru ori, fiind conștient întru totul de valoarea și de potențialul lor; am fixat o primă de obiectiv de 2 milioane de euro pentru câștigarea locului 2 în campionat; ne-am străduit să asigurăm clubului un buget de 10 milioane de euro, cel mai mare buget pe care l-a avut Rapidul vreodată; am încercat să stimulez spiritul competițional al echipei punând presiune (lucru pe care mi l-ați reproșat cu vehemență); am renunțat la presiune (lucru pe care, de asemenea, mi l-ați reproșat cu vehemență) ș.a.m.d. Cu toate astea, treaba n-a mers așa cum mă așteptam, deși - repet ceea ce am spus de multe ori - avem cea mai valoroasă echipă din campionat și o conducere tehnică excelentă (nu drăcuiți, că așa e!). În toate acestea, am ținut cont și de sugestiile voastre, care, chiar dacă nu mă credeți, m-au ajutat. Ei bine, n-a mers! După parcursul strălucit din campionatul trecut, anul ăsta toate ne-au mers de-a-ndoaselea. Sper că măcar am învățat cu toții câte ceva din experiențele astea amare și nu vom mai repeta asemenea coșmaruri și în competițiile ce urmează.

3. Am fost uimit de avalanșa de înjurături pe care le-ați postat aseară la adresa lui Răzvan Lucescu. În mod sigur Răzvan nu merită așa ceva, fiindcă Rapidul este ceea ce este - cu bune și cu rele - și datorită muncii lui. Eu cred în continuare în potențialul lui de antrenor la Rapid și voi susține păstrarea lui pe banca tehnică giuleșteană. Dacă ar fi după mine, ar trebui să fie mai exigent cu echipa pe care o antrenează, lucru pe care i l-am cerut de multe ori. Cu toate acestea, Răzvan a rămas același antrenor manierat, elegant, înțelegător, bun la inimă și iertător, uitând sau făcându-se că nu vede că unii dintre elevii săi nu sunt în măsură să aprecieze eleganța lui. Încă o dată, susțin prezența în continuare a lui Răzvan la conducerea tehnică a echipei, deși mi-aș dori ca uneori să fie și el mai rău, mai incisiv. Dar este un antrenor tânăr, a cărui valoare nu poate fi trecută sub tăcere." :P

Datenshi
10th May 2007, 22:46
Nu inteleg ce e in capul lui. Brusc, exact cand nu trebuie, l-a luat pe Razvan in brate. Pai nu e clar ca ne ducem la fund in ritmul asta?

Tyler Durden
10th May 2007, 22:47
Copos parca face intotdeauna inversul a ceea ce e necesar.

kain
11th May 2007, 17:49
Viorel Moldovan: "Suporterii au dreptate"

Atacantul 'alb-visiniilor' crede ca jucatorii rapidisti nu pot fi suparati pe fanii din Grant din cauza faptului ca rezultatele din ultimele saptamani sunt slabe.

Libertatea: Cum comentezi reactia suporterilor dupa egalul cu Otelul?
Viorel Moldovan: E usor de inteles de ce au ajuns sa ne certe. Au dreptate. E normal sa fie nemultumiti. E o situatie delicata.

Au cerut demisia antrenorului si au certat anumiti jucatori...
Nu comentez acest lucru. Nu e timpul. Mai incolo.


Dar ce s-a intamplat dupa ce aveati 2-0?
Am inceput foarte bine, am ajuns la 2-0, dupa care continuarea e greu de explicat. Am fost egalati la 2, apoi la 3. Pe final chiar am trecut pe langa o infrangere.

Cupa Romaniei ramane singura sansa de a salva sezonul?
Pai mai are rost sa vorbim de altele? Ieri am avut sansa de a lupta pentru pozitia a treia, dar am irosit-o. Prea multe cuvinte sunt de prisos. :(

kain
12th May 2007, 15:39
Becali: "Nu il vreau pe Badoi"

Dupa ce patronul celor de la Rapid, George Copos a declarat ca nu se pune problema ca Vali Badoi sa ajunga la Steaua, finantatorul ros-albastrilor, Gigi Becali, a tinut sa precizeze ca nu il doreste pe mijlocasul dreapta in Ghencea, si ca nici un jucator de la rivalii din Giulesti nu va ajunge la echipa antrenata de Cosmin Olaroiu.

"Nu-l doresc pe Badoi si nu ma intereseaza nici un alt jucator de la Rapid" a spus Becali.

Referitor la meciul din Cotroceni, impotriva celor de la National, Becali nu vrea sa aiba parte de emotii: "N-am nevoie de spectacol, vreau un 2-0 ca sa stau linistit. Nu-mi fac probleme pentru locul 2, desi emotii mai sunt" a incheiat latifundiarul din Pipera. :mda:

Datenshi
12th May 2007, 18:22
Dar l-a vrut. :D

Datenshi
12th May 2007, 18:42
Malda a fugit

sursa: prosport

GEST Mijlocasul echipei giulestene s-a suparat luni la un antrenament si s-a mai prezentat la lot dupa trei zile

George Copos i-a reprosat în dese rânduri lui Razvan Lucescu ca este prea întelegator si iertator cu unii jucatori, si nu exigent si incisiv cum l-a sfatuit.

Se pare însa ca eleganta cu care i-a tratat antrenorul pe elevii sai i se întoarce acum
împotriva. Unul dintre liderii echipei, Marius Maldarasanu (foto), a absentat de la meciul de miercuri cu Otelul Galati, oficialii giulesteni punând indisponibilitatea lui de ultima ora pe seama unei tendinite, accidentare care îl facea indisponibil si pentru meciul de mâine, de la Urziceni. De fapt, mijlocasul nu se mai prezentase la echipa si la antrenamente înca de luni, când, în urma unui contact mai dur cu unul dintre coechipieri, a parasit suparat sesiunea de pregatire la jumatatea ei. Atunci si-a aruncat tricoul si a plecat de la Pro Rapid, refuzând sa mai raspunda apoi la telefon. A anuntat ca sufera o tendinita si a primit o saptamâna liber, desi se spera ca se va putea conta pe serviciile sale pentru partida cu Otelul. Maldarasanu si-a închis însa telefonul si nu a venit la stadion nici în ziua meciului.

Joi, însa, a putut fi contactat si a fost convins sa revina la antrenamente, din cauza atmosferei tensionate dupa egalul cu moldovenii, fiind nevoie si de aportul sau pentru meciul de la Urziceni, vital în lupta pentru locul 3. Astazi, rapidistii vor intra din nou în cantonament în vederea jocului cu trupa lui Dan Petrescu.

Trei jucatori au fost amendati

Rezultatul de 3-3 cu Otelul în Giulesti a adus noi sanctiuni pentru fotbalistii Rapidului. Dupa ce i-a certat în vestiar la finalul meciului, Razvan Lucescu i-a anuntat pe trei dintre elevii sai ca vor fi sanctionati financiar pentru greselile din meci. Astfel, Ionut Rada si Ionut Stancu au primit câte o amenda de 1.000 de euro, în timp ce Romeo Stancu a fost taxat mai dur, cu 5.000 de euro, pentru eliminarea de pe teren cu cinci minute înainte de finalul partidei, la scorul de 3-2.

Din partea mea, putea sa plece de tot. Trage echipa in jos.

kain
12th May 2007, 19:58
Fanii s-au împăcat cu jucătorii

Daca la finalul meciului cu Otelul din Giulesti (3-3) îi amenintau si înjurau pe elevii lui Razvan Lucescu, ieri au încercat sa poarte o discutie civilizata cu acestia la Pro Rapid, dar au fost opriti de oamenii lui George Copos.

“Trebuie sa îi certam sa le vina mintea la cap si sa puna osul. La Rapid nu poti sa vii si sa te faci ca dai cu piciorul în minge. Vom merge sa discutam din nou cu ei”, spunea ieri presedintele Ligii Suporterilor Rapidisti, Gigi Corsicanu’.

Membrii galeriei Legione Granata s-au tinut de cuvânt si au revenit astazi la Pro Rapid, cu acordul lui Razvan Lucescu, pentru a-si spune nemultumirile. Suporterii au discutat în jurul prânzului cu aproximativ 12 dintre jucatori, stabilind sa lase sa se linisteasca apele pâna dupa finala Cupei României Timisoreana. :ok:

Coman vrea sa forteze în Cupa

Portarul Dani Coman s-a întors în aceasta seara de la un nou control la clinica Isokinetic din Bologna. Desi medicii i-au interzis sa reia antrenamentele timp de trei saptamâni, Coman îsi doreste sa intre oricum pe teren la finala Cupei României Timisoreana, de pe 26 mai, fiind singurul obiectiv pe care Rapid îl mai poate îndeplini.

“Medicii au spus ca nu am voie sa încep antrenamentele decât peste trei saptamâni. O sa trebuiasca sa ma întorc la clinica, dar eu nu voi tine cont de ce spun doctorii. Ma gândesc la finala cupei si la echipa nationala si vreau sa revin pe teren. Daca nu câstigam acest trofeu ne putem gândi ca a fost un an foarte prost pentru Rapid”, a spus Dani Coman la sosirea pe aeroport.

Datenshi
13th May 2007, 12:01
Mai slabi decît satelitul

În cadrul unei conferințe de presă, susținute, ieri, la sediul FRF, directorul Școlii Federale de Antrenori, Mircea Rădulescu, a spus că echipa antrenată de Răzvan Lucescu este mai slabă decît satelitul acesteia: "Am făcut două antrenamente cu echipa a doua a Rapidului, care mi s-a părut mai bună decît echipa mare. Au fost mult mai motivați, am văzut la ei o dorință mai mare de afirmare. Rapid are viitorul asigurat. Trebuie să stea liniștită".

sursa:spt

kain
13th May 2007, 14:15
Al 3-lea asediu

Fanii i-au vizitat din nou pe rapidiști. Au stat de vorbă cu jucătorii la tribuna zero din Giulești. Jucătorii rapidiști au avut ieri o nouă întîlnire cu fanii, de data aceasta mai pașnică, la stadionul Giulești.
De două zile suporterii încearcă să intre la Pro Rapid pentru a dialoga din nou cu fotbaliștii lui Lucescu. George Copos nu a fost de acord și le-a interzis accesul în bază. La fel s-a întîmplat și ieri după prînz. Sfătuiți, după unele surse, de secundul Marian Rada, cîțiva dintre jucători s-au urcat în mașinile personale și au mers la stadion. Pe holul de acces la tribuna zero au stat de vorbă cu Gigi Corsicanu și cu ceilalți fani Bădoi, Buga, Marius Constantin, Ionuț Rada, Ionuț Stancu, Lazăr, Maftei. Deși uneori încins, dialogul s-a păstrat în limite decente, ba chiar uneori a fost amuzant.

"Bădoi, ai luat bani?"
Vali Bădoi a fost taxat din nou pe subiectul Steaua: "Ia zi, mă Bădoi, ai luat bani de la Gigi Becali?", l-au întrebat fanii. "Nu", a răspuns acesta. "Dar pleci la Steaua, că pentru Rapid nu mai joci nimic. A dat Nicoliță gol de lîngă tine în meciul din Cupa UEFA, l-ai lăsat"? "Nu știu dacă plec, dar voi știți cîte goluri a dat Rapid în acest campionat?", a atacat și Bădoi. "Vreo 50 și ceva", i s-a răspuns. "Ei bine, măcar jumătate sînt din pasele mele, dacă mă întrebați ce am făcut la Rapid în ultima vreme".

Rada și Stancu nedespărțiți
Ionuț Rada și Ionuț Stancu, jucători care au venit împreună la Rapid de la Craiova, au rămas nedespărțiți și în fața tirului suporterilor. "Măi Rada, ești prea moale în ultima vreme. Ne-a plăcut de tine cînd l-ai rupt pe Rădoi, dar acum parcă nu mai ai vlagă. Iar tu, Stancule, nu ai, tată, față de Rapid".

"Lazăre, ne-ai înjurat?"
Costin Lazăr, pînă de curînd favoritul tribunei, a fost luat la întrebări mai mult pentru perioada în care a jucat la Sportul. "Ia zi, pe vremea aceea ai fost blat în meciurile cu Steaua, să știm la ce să ne așteptăm? Da' ne-ai înjurat cînd erai la Sportul?". "Da, v-am înjurat", a surprins răspunsul mijlocașului. "Asta e, ești profesionist și îți apărai echipa, foarte bine, acum trebuie să fii așa pentru Rapid", a venit rîndul lui Lazăr să fie surprins, el așteptîndu-se la o replică mult mai dură.

Problema lui Buga și Constantin
Și brașovenii Buga și Marius Constantin au fost luați în primire la pachet, precum Rada și Stancu: "Voi îl aveți impresar pe Adrian Ilie, da?". "Da", au răspuns cei doi. "Păi, mă băieți, e o mare problemă. Adrian Ilie e la Steaua de acum, vedeți cum o rezolvați. Buga, tu ai luat bani de la Steaua?", l-au mai întrebat fanii pe "Pele". "Nu, nu am luat", a răspuns acesta.

"Retrogradați pe Farul!"
Suporterii le-au cerut jucătorilor rapidiști să piardă meciul cu Ceahlăul, din etapa a 33-a. "Vrem să îi ajutați să se salveze de la retrogradare numai ca să îi băgăm pe Farul în B. Nu uitați că ăia de la Constanța s-au dat la o parte în fața Stelei anul trecut și în Giulești și-au dat viața".

kain
14th May 2007, 00:29
Zotta crede că Răzvan va pleca de la Rapid în vară

Directorul general al FC Rapid, Constantin Zotta, crede că antrenorul Răzvan Lucescu va părăsi formația giuleșteană la finalul acestui sezon, când îi expiră actualul contract.

Oficialul giuleștean a menționat, duminică seara, la emisiunea Repriza a III-a de la TVR 1, că speră ca un eventual succes în finala Cupei României, programată în 26 mai la Timișoara, să îi schimbe opțiunea lui Lucescu și să rămână în continuare în funcția de antrenor principal al echipei Rapid.

Răzvan Lucescu a declarat, în luna aprilie, că situația sa contractuală va fi analizată abia după încheierea sezonului. El a precizat că principalul acționar al FC Rapid, George Copos, i-a propus prelungirea contractului, dar el a considerat că este mai bine să aștepte finalul campionatului. Lucescu are contract cu Rapid până în vară. :(

Tyler Durden
14th May 2007, 00:30
sa plece si sa-l traga si pe Zotta dupa el. nu-i nici o pierdere.

Datenshi
14th May 2007, 13:04
Schimbari la Rapid din vara
Data postarii: 14.05.2007

Sursa: spt


Asta, după ce, din cîte se pare, tehnicianul care deține cele mai mari succese pe banca Rapidului este foarte hotărît ca din vară să plece la Brașov, alături de bunul său prieten, Dinu Gheorghe. Copos a simțit și el acest lucru și e din ce în ce mai conștient de faptul că șansele rămînerii lui Răzvan sînt tot mai mici.
Mai mult, patronul feroviarilor a declarat, în exclusivitate pentru Sport Total, că a început deja munca de căutare a unui posibil înlocuitor pentru postul de antrenor principal.
"Prima opțiune rămîne Răzvan Lucescu. Însă, dacă el nu va accepta să continue alături de noi, voi aduce mai mult ca sigur în Giulești un tehnician portughez. Atît vă pot spune în acest moment. Rămîne de văzut ce se va întîmpla. Cred că este normal să ne pregătim pentru orice", a spus conducătorul rapidist. Valul posibilelor schimbări nu se va opri doar la banca tehnică, Copos afirmînd că la Rapid, în vară, lotul va suferi mai multe modificări.
"Vor mai pleca, vor mai veni jucători. Însă, în acest moment, nu sînt supărat pe nimeni. Chiar dacă nu vor lua Cupa, nu voi lua măsuri împotriva lor. Ei fac parte din familia mea și voi fi alături de ei și la bine, și la rău", a punctat acesta.


Marius Constantin: Nu cred ca si-ar dori vreun rapidist sa ajunga la Steaua

După mai multe speculații, conform cărora unii jucători de la Rapid vor pleca la Steaua, fundașul giuleștenilor, Marius Constantin, ține să dezmintă. Acesta spune că nu vede posibilă trecerea în Ghencea a unor colegi de-ai săi: "Nu știu nimic de vreun transfer al unui rapidist la Steaua! Nu cred că și-ar dori cineva să plece acolo. Ori că au fost cîțiva care au primit bani de la Gigi Becali. Tocmai de la el?! Că știm cu toții ce fel de om este, cum se laudă că a dat bani pe acolo și pe dincolo".


Badoi a promis ca va ramane la Rapid

La sfîrșitul săptămînii trecute, Vali Bădoi a avut o întîlnire cu liderii galeriei rapidiste. Asta, după ce s-a tot vorbit despre o posibilă plecare a fundașului rapidist în Ghencea, rivala giuleștenilor din sezonul următor. Această mutare a mai fost mediatizată și în vara anului trecut, și în pauza de iarnă a acestui campionat. Atunci au apărut chiar detalii conform cărora fotbalistul ar fi primit de la patronul steliștilor, Gigi Becali, suma de 100.000 de euro pentru a semna cu echipa sa. Ulterior, i-ar fi înapoiat banii conducătorului stelist. Întîlnirea a avut menirea ca jucătorul de bandă dreaptă al feroviarilor să infirme zvonurile apărute. Astfel, Vali Bădoi le-a promis fanilor din Grant că nu a luat nici un ban de la Gigi Becali și că nu va pleca la Steaua niciodată. "Am discutat cu Vali Bădoi și și-a dat cuvîntul că nu a luat bani de la Becali și că nu va pleca la Steaua. Ne-a mai promis că în cel mai rău caz, dacă va părăsi Giuleștiul, o va face doar în străinătate", a spus șeful galeriei rapidiste, Ștefan Petre.

Una calda, una rece.

kain
15th May 2007, 16:58
Ladislau Boloni, noul antrenor al Rapidului

Grigore Sichitiu a plecat în Franța pentru a pune la punct ultimele detalii cu viitorul tehnician al Rapidului în privința contractului.

Salariul lui Ladislau Boloni la formația giuleșteană va fi de 600 de mii de euro. Această sumă va reprezenta un adevărat record pentru un tehnician ce va antrena în campionatul intern. Obiectivul acestuia va fi accederea în Liga Campionilor pentru sezonul următor. :ok:

Datenshi
15th May 2007, 22:28
Sichitiu e plecat să urmărescă doi juniori sârbi :D


Rapid urmărește doi jucători care fac parte din echipa națională de tineret a Serbiei în privința achiziționării acestora în campania de transferuri din vară, a confirmat, azi, principalul acționar al grupării giuleștene, George Copos.

Oficialul rapidist susține că Grigore Sichitiu este plecat acum în Serbia pentru a-i urmări pe cei doi fotbaliști, dezmințind zvonurile conform cărora directorul tehnic al clubului giuleștean se află în Franța pentru a negocia cu Ladislau Boloni preluarea de către acesta a conducerii tehnice a echipei începând din vară.

"Domnul Sichitiu este plecat pentru a treia oară în fosta Iugoslavie pentru a observa anumiți jucători care ne interesează. A fost plecat sâmbătă, s-a întors luni, iar azi dimineață a plecat din nou în Serbia. Selecționata lor de Under 21 joacă o partidă acum și pe noi ne intersează doi fotbaliști de la ei. Sunt doi jucători care fac parte din strategia clubului pentru a construi un Rapid puternic pentru sezonul 2007-2008. Nu pot să le spun numele, dar sunt tineri, puternici, cu mentalitate și dorință de afirmare", a spus Copos.

Întrebat dacă Ladislau Boloni va fi noul antrenor al echipei Rapid din sezonul viitor, Copos a răspuns: "Refuz să discut variantele de antrenor pentru Rapid înaintea acestui meci extrem de important cu Poli Timișoara din Cupa României. Este un meci vital. N-am crezut că vom ajunge aici, dar acum este vital. Refuz să comentez aceste speculații care se fac pe acest subiect. Vom vedea ce va fi după finală. Atunci voi vorbi despre viitorul antrenor al Rapidului sau cine va conduce Rapidul după 26 mai 2007, când expiră contractul lui Răzvan Lucescu".

Referitor la campania de achiziții din vară, George Copos a spus că Rapid va transfera și un portar, dar a menționat că nu îl va lăsa să plece pe Dănuț Coman. "Sigur că noi căutăm și portar. După experiențele triste din ultimele meciuri e normal să căutăm și portar. Coman este după părerea mea unul dintre cei mai buni portari pe care îi are România. Nu-l voi lăsa să plece", a adăugat Copos.

@prosport

LeBronJames
16th May 2007, 13:36
De n-au inceput astia din ultima vreme sa bage la prosti in ziare...Bravo lui Dragomir ca da in judecata GSP.

kain
16th May 2007, 14:21
Copos: "In cateva saptamani incepem lucrarile la stadion"

Actionarul majoritar al echipei Rapid, George Copos, a declarat miercuri dupa intalnirea cu ministrul Ludovic Orban ca s-a inteles in mare parte cu acesta in privinta concesionarii stadionului Giulesti, precizand ca urmatorul pas este inceperea lucrarilor la stadion.

"Am început discuțiile pentru concesionare și în câteva săptămâni sunt convins că le vom finaliza. Au început deja procedurile. Sunt optimist că lucrurile vor decurge așa cum ne dorim toți. Iar lucrările la stadion vor începe imediat cum vom termina procedurile. Domnul ministru Orban este o persoană cu care se poate discuta, o persoană care înțelege foarte bine necesitățile Rapidului și care își dorește ca legislația să fie respectată întocmai. Am fost foarte impresionat de dânsul, pentru că este extrem de bine intenționat", a spus Copos.

Copos nu stie inca daca stadionul va fi concesionat gratuit catre clubul Rapid. "Nu știu dacă va fi o concesionare gratuită, vom vedea. Dar eu spun că va fi o concesionare pe minim 49 de ani, pentru că mai puțin nu ne interesează. Categoric că va exista o obligativitate din partea noastră de a investi în modernizarea stadionului", a precizat principalul majoritar al FC Rapid. :ok:

Datenshi
21st May 2007, 16:23
Dorit de Anderlecht!

SPARTAN Asa a fost caracterizat Marius Constantin de patronul Copos
OFERTA Impresarul Adrian Ilie a recunoscut ca fundasul rapidist Marius Constantin este în vizorul formatiei belgiene

La meciul din Cupa României Timisoreana, fundasul de 22 ani al Rapidului va fi urmarit de mai multi oficiali ai gruparii Anderlecht.

Presa din Belgia a anuntat recent ca Marius Constantin a intrat în vizorul lui Anderlecht, lucru recunoscut si de impresarul acestuia, Adrian Ilie. "Mai multe cluburi din strainatate intentioneaza sa-l transfere pe Marius Constantin, printre care si Anderlecht. Sunt destule grupari care sunt interesate de jucatori care evolueaza pe postul lui, iar Marius reprezinta o solutie viabila. Belgienii nu au depus înca o oferta concreta, dar mai mult ca sigur îl vor urmari la meciul de la Timisoara si apoi vom vedea daca vom trece la negocieri". Ilie a mai dezvaluit ca din campionatul intern nu exista o oferta concreta pentru achizitionarea fundasului din Giulesti, deoarece pretul acestuia de transfer este foarte mare. "In Liga I va juca doar la Rapid, pentru ca pretentiile finaciare ale clubului sunt destul de mari si este greu de crezut ca cineva poate oferi atât de mult", a spus Adrian Ilie. In vara trecuta, Marius Constantin a fost foarte aproape de un transfer la Dinamo Kiev, însa s-a lovit de refuzul lui George Copos, care intentiona sa ceara 5 milioane de euro pe el!

@prosport

kain
21st May 2007, 17:34
Costin Lazăr: "Am o foame de trofee foarte mare"

Costin Lazăr a postat un mesaj pe blogul său în care le cere susținerea suporterilor giuleșteni în meciul de sâmbătă din finala Cupei, Rapid - Poli Timișoara, și speră să câștige acest trofeu, singurul din palmaresul mijlocașului.

"Tot ceea ce imi doresc e sa castig o cupa a Romaniei care ar fi si singura din palmaresul meu. Vreau sa va mai spun ca am o foame de trofee foarte mare. Acum sper sa si putem sa o castigam. Avem mare nevoie de suportul vostru, nici nu stiti ce rau e sa joci fara suporteri. Eu cam atat am avut de spus. Multumesc celor care imi scriu mai mereu pe blog si sper sa va facem o bucurie si sa venim cu Cupa de la Timisoara. Hai Rapid." :ok:

kain
23rd May 2007, 18:55
Exclusiv / Niculae: "Becali confunda Steaua cu Rapid"

Fostul atacant rapidist, Daniel Niculae, a declarat in exclusivitate pentru www.prosport.ro, ca nu s-a pus niciun moment problema ca el sa ajunga la Steaua.

"Pe mine nu m-a sunat nimeni si nici macar nu cunosc numarul domnului Becali. Eu am declarat de mai multe ori ca voi juca doar la Rapid. Sunt un om responsabil. Cred ca domnul Becali confunda Steaua cu Rapid. Nici nu stiu de unde a aparut aceasta situatie. Eu respect suporterii ambelor echipe dar niciodata nu voi juca pentru rivalele Rapidului. Aseara am vorbit cu Razvan, cu Dani Coman, cu domnul Copos,le-am urat bafta pentru ca sper sa castige Cupa. Despre revenirea la Rapid nu pot spune mare lucru pentru ca nu depinde de mine acest lucru" a declarat Niculae, aflat in prezent sub contract cu gruparea franceza Auxerre. :ok:

grande
27th May 2007, 19:10
Lucescu a plecat de la Rapid!


Razvan Lucescu a refuzat sa isi prelungeasca contractul pe care il are cu Rapidul, urmand sa semneze o intelegere cu echipa de Liga a II-a, FC Brasov.

h0va
28th May 2007, 17:44
ce se aude de Coman?

zicea cineva pe blogul lui Copos cum ca meciul din cupa a fost ultimul sau meci sub culorile Rapidului..

n'am citit pe nicaieri ceva legat de asta..

Tyler Durden
28th May 2007, 17:58
nu am auzit nimic nicaieri, Coman e sub contract cu Rapid.

Datenshi
28th May 2007, 18:08
Aseara dupa festivitate s-a auzit ca pleaca, nu pot sa dezvalui sursele. Dar nu cred ca e batut in cuie inca.

h0va
28th May 2007, 20:40
badoi la steaua?!?!

caine19
28th May 2007, 20:41
cica da , la anul nici intertoto nu mai prindeti :evil: :D

Lover
28th May 2007, 20:46
badoi la steaua?!?!

nu cred c`o sa plece...asta e rapidist :D parerea mea..ca si Nico ;)

Datenshi
28th May 2007, 21:03
badoi la steaua?!?!

Sa speram. :P

Kainsashiki
28th May 2007, 21:04
Lover, a semnat deja un contract pe o durata de 3 ani.

Datenshi, totusi e cel mai bun pasator. De ce te-a suparat?

Datenshi
28th May 2007, 21:11
La mine bun pasator inseamna sa ai un procentaj ca lumea, nu sa dai 2 din 15. Normal ca daca centraza in disperare mai si nimereste una ca lumea. In al doilea rand, nu mai alearga de vreo 2 ani, lasand-i de multe ori descoperiti pe fundasi. Remarci de genul "Badoi trezeste-te" sunt des auzite pe Giulesti, datorita somnolentei lui pe teren.
Golul din sferturile UEFA e al lui, si alte doua ocazii ale Stelei in meciul ala. LA golul din supercupa a gresit mai mult decat Minca. Pentru toatea astea, nu vreau sa-l mai vad.

Tyler Durden
28th May 2007, 21:12
Diablo, ce sursa ai cand spui ca Badoi a semnat?

Sunchase
28th May 2007, 21:57
fanatik cumva ? =))

Datenshi
28th May 2007, 22:28
http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=42471

A ajuns unde isi doreste de doi ani.

Tyler Durden
28th May 2007, 22:31
in articol este citata declaratia ciobanului, deci nu-i nimic sigur.

h0va
29th May 2007, 00:03
bre, ciobanu' a adus lupu' la oi..mare gresheala :D

Sunchase
29th May 2007, 00:15
Oricum dupa Badoi daca pleaca trebuie vandut Perja , Stancu.Prin urmare pt sezonul viitor ne trebuie 2 mijlocasi laterali foarte buni + 2 rezerve. la mijlocasi centrali stam destul de bine

kain
29th May 2007, 00:46
Sa vina un mijlocas dornic sa alerge.. nu sa doarma :) Sa joace pentru echipa nu pentru dolari ;)

Sunchase
29th May 2007, 00:56
Semedu suna bine :D

kain
29th May 2007, 00:58
Semedu? :P

h0va
29th May 2007, 00:59
eu ma gandeam la Ratz :D

Sunchase
29th May 2007, 01:00
daca te referi la Rat ar fi bun in conditiile in care noul antrenor va schimba sistemul 3-4-3- in 4-4-2 :)

kain
29th May 2007, 01:03
Vreau si eu informatii despre Semedu, si despre o posibila venire a lui Rat :D


of, pana una alta vad ca ramanem fara portar shi asta ma sperie cel mai tare :(

Cum asa? :(

h0va
29th May 2007, 01:03
of, pana una alta vad ca ramanem fara portar shi asta ma sperie cel mai tare :(

kain
29th May 2007, 16:09
Se aude ca George Copos i-ar fi facut o oferta de nerefuzat lui Mircea Lucescu :D

Tyler Durden
1st June 2007, 17:50
Copos nu face oferte de nerefuzat nimanui...Oricum Mircea Lucescu nu o sa se mai intoarca in fotbalul romanesc in opinia mea.

kain
4th June 2007, 14:15
Copos și-a stabilit obiectivele: Boloni principal, Moldovan secund (http://www.rapidisti.ro/index/Copos_sia_stabilit_obiectivele_B.html)

In aceasta saptamina se ve rezolva, mai mult ca sigur, situatia bancii tehnice a giulestenilor. Dupa plecarea lui Razvan Lucescu din Giulesti, patronul Copos a lansat mai multe variante pentru inlocuirea lui Lucescu Jr., cele mai sonore nume fiind cele ale lui Mircea Lucescu, Carlos Queiroz si Ladislau Boloni.

Cele mai mari sanse de a deveni antrenor la Rapid le are Ladislau Boloni, care este liber de contract, dupa ce a fost demis de la AS Monaco. In acest moment, George Copos se afla in SUA si va reveni in tara miine seara. Boloni, care se afla ieri la Tirgu-Mures, se va intilni in aceasta saptamina cu George Copos pentru a incepe negocierile pentru o viitoare colaborare. Copos este dispus sa satisfaca pretentiile fostului antrenor al echipei nationale, cifrate la aproximativ 800.000 de euro, existind si posibilitatea ca tehnicianul sa aiba un salariu fix, de aproximativ 300.000 de euro si sa fie platit in functie de obiective.

Din cite se pare, daca va accepta sa devina antrenor in Giulesti, Boloni il va avea ca secund pe Viorel Moldovan, care a declarat in repetate rinduri, dupa ce si-a incheiat cariera de fotbalist, ca si-ar dori sa ramina in Giulesti.

“George Copos tine legatura cu Boloni. Personal, cred ca exista posibilitatea unei intelegeri, dar totul depinde de rezultatul final al negocierilor”, a spus Constantin Zotta. :ok:

Sichitiu a obținut semnăturile lui Tibi Bălan și Herea

Grigore Sichitiu a fost desemnat de Copos să se ocupe de toată politica de transferuri din această perioadă intercompetițională. În afara vizitelor făcute în Serbia, de unde a izbutit să-l aducă pe Boya și Bozovici, Sichitiu a muncit bine și pe plan intern.
Surse din cadrul Rapidului confirmă că directorul tehnic a reușit să obțină semnăturile a doi jucători importanți, Tibi Bălan, de la Sportul Studențesc, și Ovidiu Herea, de la FC Național. ;)

Cneazul
4th June 2007, 21:26
nu este niciun interes pentru ei. cel putin asa a eclarat sichitiu

Tyler Durden
4th June 2007, 21:28
e clar ca pana nu vine un antrenor nu are rost sa cumpere jucatori, dar sa vina mai repede ca daca vine pe la sfarsitul lui iulie nu o sa mai gaseasca nimic de cumparat.

Datenshi
4th June 2007, 22:02
Ce sa faca cu doi jucatori de acelasi profil?

Scrisesm mai devreme dar a disparut.

Tyler Durden
4th June 2007, 22:04
a disparut?

Datenshi
4th June 2007, 22:06
Da.

Tyler Durden
4th June 2007, 22:07
strange.

kain
4th June 2007, 22:14
Ce sa faca cu doi jucatori de acelasi profil?

Scrisesm mai devreme dar a disparut.

Sa-i foloseasca :D Maldarasanu e deja batran.. Perja desi nu e pe acelasi post.. nu e un mijlocas adevarat.. si mai pleaca si Zicu.. :(

Datenshi
5th June 2007, 08:07
Pai decat sa dea 2 mil pe Herea mai bine face un efort si il tine pe Zicu.

kain
7th June 2007, 18:26
Se pare ca noul antrenor din Giulesti va fi Cristiano Bergodi :P

Lover
9th June 2007, 18:07
cred ca cel mai bine ar fi sa vina un antrenor roman... dar nici un italian nu suna rau ;)

o sa vedem...sper sa-l convinga pe Boloni...
pacat ca e cam zgarcit Caposu` ... desi inclin sa`i dau dreptate, pentru ca jucatorii&antrenorii ar trebui platiti dupa performante.
daca le dai banii de la inceput orice ar face...se culca pe`o ureche. trebuie sa munceasca pt banii aia.
o idee rea n`ar fi sa le dea bani in plus pt antrenamente.
de exemplu daca se antreneaza 2 ore, pt fiecare 10 min in plus de antrenament sa le dea cate 100$ :evil: sa munceasca dracului mai mult, si sa avem un executant FOARTE bun al loviturilor libere si al penaltyurilor.

Celso
9th June 2007, 18:10
cred ca e mai bine Bergodi pt voi decat Boloni ....Boloni a mai fost...sa vazut cam ce a facut atunci... e cam "fitzos" el cand vine in Romania...

RAIKKONEN
9th June 2007, 18:19
Bergodi e antrenor bun si cred ca va face treaba la Rapid! eu cred ca va face treaba mai buna decat Boloni!Desi echipele conduse de el nu au nu stiu ce joc spectalulos (si national si CFR) dar au rezultate!!!

Tyler Durden
9th June 2007, 18:21
Bergodi e antrenor bun si cred ca va face treaba la Rapid! eu cred ca va face treaba mai buna decat Boloni!Desi echipele conduse de el nu au nu stiu ce joc spectalulos (si national si CFR) dar au rezultate!!!

sunt complet de acord cu tine. si eu sper ca intr-un final sa vina Bergodi. :ok:

grande
9th June 2007, 19:23
Bergodi este noul antrenor al Rapidului!
Noul antrenor al Rapidului, Cristiano Bergodi, a declarat: „Vom face lucruri mari la Rapid. Se vor shimba multe lucruri în bine.”


rapidisti.ro

Datenshi
9th June 2007, 20:22
E bine ca nu am mai lalait-o, alergand dupa 100 de iepuri. Ii urez succes, am incredere in el.

kain
10th June 2007, 19:54
Bergodi nu se teme de Copos

Noul antrenor al Rapidului, Cristiano Bergodi, nu se teme de presiunea pe care George Copos o pune mereu pe echipa si crede ca daca vor exista conflicte acestea se vor rezolva fara mari batai de cap.

Lui Cristiano Bergodi nu ii este frica de presiunea pe care George Copos iubeste sa o puna de fiecare data pe echipa si spune ca in cazul in care vor aparea conflicte se vor rezolva imediat. In plus, Bergodi a marturisit si cum l-a convins principalul actionar al Rapidului sa semneze: cu vorbe frumoase.

"Se pot naste in timpul sezonului situatii conflictuale, dar suntem persoane echilibrate. Am ramas impresionat ca George Copos a vorbit frumos despre mine chiar daca negocia si cu Boloni", a declarat noul antrenor al Rapidului pentru TVR 1.

Cristiano Bergodi a marturisit ca va folosi acelasi sistem de joc ca si Razvan Lucescu, 4-3-3, dar asta la alegerea lui, nu a lui Copos.

"Nu a spus Copos sa jucam cu un anumit sistem, i-am propus eu sa jucam 4-3-3. Au venit Boya si Bozovic si mai avem nevoie si de altii", a mentionat italianul. :cool:

steck68
11th June 2007, 15:03
CIAO LUCESCU...:happy

Forza Steaua: sora lui Milan!:evil:

Nico21
11th June 2007, 15:12
Raus mit zdreaua kinder !

kain
11th June 2007, 20:10
Viorel Moldovan este noul director sportiv al Rapidului

Presedintele executiv al Rapidului, Constantin Zotta, a declarat luni ca fostul international roman, Viorel Moldovan, va ocupa functia de director sportiv al clubului giulestean.

“Moldovan a acceptat functia de director sportiv la Rapid. El va fi director sportiv si se va ocupa de toate transferurile Rapidului de acum inainte. Va urmari jucatori si ii va propune conducerii. Va colabora cu Grigore Sichitiu”, a declarat Zotta.

Viorel Moldovan, in varsta de 35 de ani, s-a retras din cariera de fotbalist la finalul sezonului trecut, vehiculandu-se ca este foarte aproape de a deveni noul antrenor secund al lui Bergodi. Cum italianul a decis sa il pastreze doar pe Rada ca secund, conducerea clubului a decis sa ii gaseasca o alta intrebuintare celui poreclit “Moldogol”.

Datenshi
11th June 2007, 21:21
Trecem la 4-3-3 se pare.

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=44420

caine19
11th June 2007, 22:08
CIAO LUCESCU...:happy

Forza Steaua: sora lui Milan!:evil:

Milan - masculin , steaua- feminin

pe unde va prinde vi-o trage milanul ! Cu 4-0 parca a fost ultima isprava nu ?

kain
11th June 2007, 22:11
4-3-3 : tactica ofensiva :ok:

Adi Da Samraj
15th June 2007, 10:26
Pleaca Ganea , vine Grigorie + Mansour ( e superoferta : 2 la pret de 1 ) :lol:

Sunchase
15th June 2007, 10:31
E bine ca scapam de batranei. Malda+Perja si-au facut si ei din plin datoria fata de club dar ar fi cazul sa plece..

tataleone
15th June 2007, 17:36
Nu cred ca vine nici un Mansour, doar Grigorie...:)
Care credeti ca sunt cei 3 jucatori ceruti de Bergodi?

Sunchase
16th June 2007, 00:27
Nu stiu cat de buna este mutarea cu Grigorie :|

kain
16th June 2007, 19:41
Sper sa fie buna.. Insa am auzit o mutare care sigur ar fi buna : se intoarce Pancu ! /OLE/

Cneazul
16th June 2007, 23:57
mansour ar fi ideal!dar nu vine:(

kain
24th June 2007, 03:30
Bergodi i-a cerut, Copos i-a adus

Rapid și-a completat ofensiva cu Cesinha și Davide, ambii de la Braga. Prețul: 1,3 milioane de euro.

Presați de timp, rapidiștii aleargă să-și contureze lotul pentru sezonul următor. Viorel Moldovan a plecat joi dimineață în Portugalia și s-a înțeles ieri cu conducerea lui Sporting Braga pentru transferul în Giulești al jucătorilor Cesinha (27 de ani) și Davide (24). Seara tîrziu, au semnat și fotbaliștii.

Primul e brazilian și evoluează pe partea stîngă a atacului, în timp ce portughezul Davide joacă mijlocaș sau atacant dreapta. "Vom plăti 1,3 milioane de euro pentru cei doi fotbaliști", a spus George Copos. Rapid l-a transferat definitiv doar pe Cesinha, Davide fiind împrumutat pe un sezon, cu opțiune de cumpărare din partea giuleștenilor.

Oficialii din Grant se grăbesc să completeze lotul înainte de plecarea în cantonamentul din Elveția, condiția pusă de Cristiano Bergodi în momentul în care a acceptat să preia echipa. "Cesinha și Davide sînt fotbaliști cu experiență, pe care i-a vrut domnul Bergodi. Vom continua să ne întărim, transferurile Rapidului nu se opresc aici!", a anunțat directorul tehnic Grigore Sichitiu.
Renzo Rossi, asistentul lui Cristiano Bergodi, a confirmat transferurile: "Ne bucură foarte mult că au venit Davide și Cesinha, pentru că noi i-am cerut. Dar misiunea lui Viorel Moldovan în Portugalia nu s-a încheiat, lotul mai trebuie întărit!". Cei doi fotbaliști vor ajunge în București săptămîna viitoare.

I-a vrut și Steaua
Cesinha și Davide au fost propuși Stelei de către impresarul Marcel Popescu. Cei din Ghencea au refuzat inițial, pentru ca ieri să aibă loc o nouă rundă de discuții. Președintele lui Braga chiar era dispus să vină în București să trateze cu roș-albaștrii transferurile atacanților în Ghencea, dar Rapid s-a mișcat mai repede.

http://i0.data.gsp.ro/8B929AE1853F03434BE46DBEADE12B123/noname.jpg

Datenshi
24th June 2007, 09:42
De pe forumul scbraga:
They are both wingers. Cesinha has great skills but is a little inconstant. Davide also has great skills and is fast but he didn't played too much here, but both are pretty decent players.

kain
30th June 2007, 19:34
Rapid a transferat un polonez

Internationalul polonez Piotr Giza va semna duminica un contract cu Rapid, informeaza site-ul oficial al clubului giulestean.

“Ne bucuram ca am putut aduce un jucator international, care va trebui sa acopere unul dintre posturile deficitare la noi. Antrenorul nostru a cerut un jucator in acea pozitie si suntem convinsi ca Giza va corespunde cerintelor lui Cristiano Bergodi. Jucatorul este deja la Bucuresti, probabil ca maine vom semna si actele”, a declarat pentru site-ul oficial al clubului, directorul general Constantin Zotta.

Nascut pe 28 februarie 1980, Giza (1,79 m si 76 kg) este mijlocas dreapta si provine de la echipa de prima liga polona, KS Cracovia Krakow, care a incheiat campionatul trecut pe locul patru. In prima liga a acumulat 79 de meciuri si a marcat 16 goluri, iar in cariera sa a mai jucat la Kabel Cracovia, Wisla Cracovia, Šwit Krzeszowice, iar din 2002 s-a transferat la KS Cracovia. ;)

Datenshi
1st July 2007, 20:59
pana la urma n-a mai venit. :(

grande
1st July 2007, 22:31
poate-i mai bine asa !

tataleone
2nd July 2007, 01:03
Grande,
Nu poti sa zici ca-i mai bine asa cand nici nu l-ai vazut cum joaca...
A fost cineva la meciul cu Petrolul, sa ne spuna si noua cum se misca jucatorii noi?

Gabri3l
2nd July 2007, 01:38
desi ati reusit sa castigati cu 3-2 in ultimul minut, un rezultat de egalitate ar fi fost mult mai normal la ce s-a jucat pe teren...

vezi aici ->EUROGOLUL (http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47281) de 2-1 al lui Mutiu...

Luis Garcia10
2nd July 2007, 01:46
I s-a facut arbitrului mila de ei :)) :cry:

Nico21
2nd July 2007, 09:53
Ce sa facem bre?...nu trebuie sa avem si noi Tudorii si Salomirii nostri ?...:cool::cool::cool:

grande
2nd July 2007, 09:56
Lasa-i bre n`pace ,ca la urmatorul meci de verificare din Austria or sa-si aduca arbitri romani ,poate asa castiga si ei :angry:

Nico21
2nd July 2007, 10:02
Sa il aduca pe Salomir...ca si asa e pensionar !:D:D:D

grande
2nd July 2007, 10:33
Rapid Bucuresti este foarte aproape de a-l transfera pe fundasul brazilian Marcos Roberto Nascimento da Silva, cunoscut sub numele de Marcos Tamandaré.
Marcos Tamandare (1,77 metri si 71 kg) e nascut pe 20 martie 1981 si s-a transferat la Corinthians la inceputul acestui an de la Sport Recife, evoluand pana acum in cinci partide oficiale.

Fotbalistul din “Tara cafelei” este asteptat azi la Pro Rapid pentru a semna contractul de joc.

tataleone
2nd July 2007, 12:55
Lasa-i bre n`pace ,ca la urmatorul meci de verificare din Austria or sa-si aduca arbitri romani ,poate asa castiga si ei :angry:

Mai bine lasa-i sa castige in amicale, ca pe urma sa piarda cu Zaglebie :ras-plans:

Datenshi
2nd July 2007, 21:25
"NU STIU NIMIC DESPRE RAPID... RAPID E O ECHIPA MARE DIN ROMANIA"
Autor: Adriana Gongu, 02-07-2007

Noua achizitie a giulestenilor, brazilianul Tamandare, a sosit in tara , fiind asteptat la aeroport de catre fostul jucator din Grant, Lucian Marinescu. Fotbalistul a declarat la ca nu stie nimic despre Rapid, dar cunoaste cite ceva despre fotbalul romanesc.

“Nu stiu nimic despre Rapid, dar stiu despre fotbalul romanesc. Am vazut citeva meciuri internationale. In acest moment nu pot sa imi amintesc de vreun jucator roman. Nu il cunosc nici pe Elton, dar am auzit de Hagi. A fost un jucator bun. Reprezentantul meu mi-a spus ca voi fi antrenat de un italian. In Brazilia nu ajung foarte multe stiri din , dar din cind in cind despre meciurile internationale. Pentru mine asta este o sansa sa fac pasul spre Europa, Rapidul fiind o echipa mare din . Din acest motiv am ales a evoluez aici”, a spus debusolat Tamandare.
@fanatik

Sper sa nu plece si asta ca polonezul. :D

tataleone
3rd July 2007, 00:31
Pana la urma cu Boya cum a ramas? Pleaca sau nu pleaca? Am auzit ca a jucat in meciul cu Petrolul, si ca nu a jucat deloc rau...:)

kain
3rd July 2007, 02:11
Boya ramane, ce s-a scris a fost speculatie :D

kain
4th July 2007, 20:29
Copos nu-i da drumul lui Dani Coman :cool:

http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47625

Ma mir cum de s-a gandit la asta :lol:

Lordul
4th July 2007, 20:32
la Levante vrea Coman sa traga cu Real si Barcelona nu cu Mioveni si Buzau

Datenshi
4th July 2007, 20:36
Totusi, cred ca merita o echipa mai buna decat Levante.

kain
4th July 2007, 20:36
Decat sa se duca la Levante.. mai bine ramane la Rapid.. Levante nu o sa intre in Europa mai mult ca sigur :D

Datenshi
4th July 2007, 20:55
Buga e in continuare cu capul in nori: http://www.prosport.ro/index.php?section=articole&screen=index&id=47626

kain
4th July 2007, 20:58
Dupa parerea mea.. Rapid ar trebui sa scape de Buga asta.. Nu mai stie pe ce lume e.. Nu mai joaca cum juca.. Mai are si pretentii.. :P

Lordul
4th July 2007, 20:59
asta e si-a pierdut pasaportul ,dar o sa-si revina

rapidul mai are nevoie de achizitii pt noul sezon

kain
5th July 2007, 16:15
Mugurel Buga: "Sper ca prin evoluțiile noastre să-i facem pe suporteri să nu-l mai înjure pe domnul Copos"

Mugurel Buga a declarat astăzi, la plecarea în Elveția, unde se va alătura lotului giuleștean, că rapidiștii se tem doar de ei înșiși și că speră ca, prin rezultatele din noul sezon, echipa să-i facă pe fanii giuleșteni să revină la sentimente mai bune față de patronul Copos:

"Vreau să cîștig cu Rapid primul trofeu din acest sezon, Supercupa României. Nu ne temem de nimeni, doar de noi. Trebuie să înțelegem jocul pe care îl impune domnul Bergodi. Ne așteaptă o perioadă grea de pregătire, dar sper să iasă totul bine și să revenim sănătoși din Elveția. Îmi doresc ca la începutul campionatului, prin evoluțiile noastre, să-i "îmblînzim" pe suporterii noștri și să nu-l mai înjure pe domnul Copos", a spus Buga. :ok:

Adi Da Samraj
5th July 2007, 18:41
la Levante vrea Coman sa traga cu Real si Barcelona nu cu Mioveni si Buzau

merita Coman sa plece in Primera Division :ok:

Datenshi
5th July 2007, 19:48
Pai merita, dar parca nu e cea mai buna solutie sa se duca la Levante.

Bumbescu
5th July 2007, 19:50
Bai lasa prostiile, zi mai bine ce se mai aude cu tyler....s-a transferat deja?:D

Datenshi
5th July 2007, 23:09
NU stiu ce e cu el, a disparut ca si Buga. :D

tataleone
6th July 2007, 01:07
Un suporter rapidist nu se transfera NICIODATA la alta echipa :yeah:...probabil e undeva unde n-are internet :rolleyes:

Adi Da Samraj
6th July 2007, 01:26
merita Coman sa plece in Primera Division :ok:

sau la Steaua

kain
6th July 2007, 01:59
Gloria cere Rapidului 1 milion de euro pe Albuț

Vizat de Rapid pentru a fi înlocuitorul lui Dani Coman, portarul Călin Albuț are șanse minime să plece. "Nici vorbă să plece. Au fost niște tatonări mai vechi, dar nimic recent. Oricum, trebuie să primit o ofertă de nerefuzat pentru Albuț ca să-l putem ceda la Rapid. Ce înseamna asta? O rețetă financiară de peste un milion de euro ca să-l putem ceda", a spus Ioan Horoba, directorul sportiv al Gloriei. :P

"Rapid mă vrea!"

Claudiu Răducanu spune că azi ar putea accepta propunerea giuleștenilor. După ce a încheiat conturile cu ciprioții de la Nea Salamina, Claudiu Răducanu e aproape să ajungă în Giulești. Atacantul recunoaște că ar fi tentat să îmbrace tricoul alb-vișiniu, chiar dacă a jucat în trecut la Steaua, o rivală a Rapidului. "În Ghencea nu e ca în altă parte, acolo se uită repede ce ai făcut bun", explică Răducanu.

- Claudiu, unde vei juca în sezonul următor?
- Am o ofertă de la Rapid și una din Arabia Saudită, iar Sică Pușcoci mi-a transmis că s-a interesat de mine și Unirea Urziceni. Aș vrea să joc la Rapid și cred că azi o să mă hotărăsc ce voi face în continuare. Domnul Sichitiu a vorbit cu impresarii mei și le-a transmis oferta.

- Au fost la un moment dat discuții legate de un transfer al tău la Craiova. Mai sînt de actualitate?
- Acum un an și jumătate mi-a propus Mititelu să vin la Universitatea, dar am ales Vasluiul. D-aia mă și înjură întruna de atunci. Oricum, am făcut bine, că Mititelu e doar un borfaș.

- De ce spui asta?
- Păi, de Njock zice că are 350.000 de euro pe an. L-am sunat și eu pe camerunez, am vorbit cu el și a rîs cînd l-am întrebat dacă ia atîția bani. Iar Ciucă și Bornescu, cei mai buni prieteni ai mei de la Știința, mi-au zis și ei ce condiții sînt acolo și ce bani se dau și mi s-a zbîrlit pielea cînd am auzit! Mie mi-a zis Mititelu că am cîștigat deja bani suficienți, așa că să vin cu sufletul la Craiova. Deci să joc de pomană! Și am mai aflat că a mințit și la transferul lui Wobay.

- La ce te referi?
- Eu am jucat la Nea Salamina, de unde l-au adus ei pe Wobay. Ana Maria Prodan, impresarul meu, s-a interesat acolo și i-au zis ciprioții că Wobay a costat 210.000 de dolari. Iar Mititelu s-a lăudat că a plătit 450.000 pentru el, că a fost cel mai mare transfer din istoria clubului! :D

tataleone
6th July 2007, 19:48
Claudiu Raducanu asta e cumva "bloc-notes"? Nu mai stiu exact...:D

Bumbescu
6th July 2007, 19:49
NU stiu ce e cu el, a disparut ca si Buga. :D

Cred ca-i prin tari straine si si-a pierdut pasaportul prin iarba:D

kain
6th July 2007, 21:08
Coman pleaca de la Rapid :(

Bumbescu
6th July 2007, 21:18
E mai grea pierderea lui Tyler:D

tataleone
6th July 2007, 23:36
Eu nu as fi asa sigur ca pleaca...
Mai Bumbescule, tu nu ai inteles ca Rapidul nu pierde niciodata un suporter....poate pierde orice, jucatori, meciuri, campionate, dar nu suporteri :ok:

Datenshi
7th July 2007, 00:37
Ho, ca momentan n-au plecat nici Coman, nici Tyler.

Fzr4ever
7th July 2007, 02:25
Ar fi o mare pierdere daca ar pleca Coman. Echipa va avea de pierdut nu doar pe teren, ci si in vestiar. Dar, din declaratiile pe care le-am citit si le-am vazut, am simtit ca, din pacate, ar cam vrea sa plece. Sper, totusi, sa nu uite ce a promis, ca daca va ramane la Rapid o va face doar pt. suporteri.

Bumbescu
7th July 2007, 08:40
Eu nu as fi asa sigur ca pleaca...
Mai Bumbescule, tu nu ai inteles ca Rapidul nu pierde niciodata un suporter....poate pierde orice, jucatori, meciuri, campionate, dar nu suporteri :ok:

Va mai fura alcoolul din cand in cand cate unul(destul de des), in rest sunteti nemuritori:D

Adi Da Samraj
7th July 2007, 21:29
Gloria cere Rapidului 1 milion de euro pe Albuț



cam ieftin

Datenshi
8th July 2007, 19:21
Asta-i culmea. :D Cum adica ieftin?

kain
9th July 2007, 03:00
Surpriza "Sisi"

Brazilianul Cesinha a fost unul dintre cei mai buni de pe teren contra lui Sion. Primul meci tare pentru străinii Rapidului. Doar Cesinha și Bozovici au început ca titulari, iar Boya și Tamandare au intrat pe final. Cesinha a fost cel mai bun dintre stranierii giuleștenilor. A jucat atacant dreapta și rareori a fost nevoie ca Bergodi să intervină să-l corecteze, ba chiar italianul l-a lăudat în cîteva rînduri. "Superbă pasă!" sau "Hai, Sisi, caută-l pe Mazilu!", au fost reacțiile italianului.

Singura problemă vizibilă în jocul sud-americanului: deficiențele de comunicare. Se înțelege destul de greu cu colegii, asta și pentru că a fost transferat recent și încă nu e familiarizat cu coechipierii. Edificator e faptul că nici nu-i știe încă pe toți după nume.

Muntenegreanul Vladimir Bozovici a fost păstrat de Bergodi pe teren pînă la final pe partea stîngă a apărării. A arătat disponibilitate la efort, tehnică bună, dar a greșit în cîteva rînduri, fiind prins avansat de atacurile elvețienilor. La o astfel de fază s-a creat cea mai mare ocazie din prima repriză, salvată greu de Coman, în situație de unu la unu cu un adversar. Bergodi a sesizat apetitul ofensiv al lui Bozovici și l-a atenționat de cîteva ori: "Bozo, joci fundaș!".

Boya și Tamandare au evoluat destul de puțin. Primul a impresionat prin forță, dar pare mai puțin mobil, iar brazilianul a fost menajat pentru că l-au bătut ghetele și chiar a fost scos din antrenament din această cauză cu o seară înainte.

"Cesinha e un fotbalist de calitate și timpul va rezolva și deficiențele de acomodare pe care le are acum la Rapid"
Cristiano Bergodi

Adi Da Samraj
10th July 2007, 23:15
Paszkany: "Suntem pregatiti sa ne batem cu Steaua si cu Dinamo"


Unde e Rapidul ? :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Nico21
10th July 2007, 23:27
Bine ca sunteti voi campioni la declaratii...:cool::cool::cool:

Adi Da Samraj
10th July 2007, 23:40
poate cei de la CFR

kain
20th July 2007, 10:56
Ovidiu Herea, la Rapid

Negocierile dintre George Copos si Constantin Iacov s-au incheiat, iar jucatorul Ovidiu Herea va ajunge in Giulesti pentru suma de 1.5 milioane de euro, informeaza TVR 1. Pe langa Rapid, si Steaua Bucuresti si AEK Atena au fost interesate de serviciile noului mijlocas al Rapidului, insa prietenia dintre Copos si Iacov a avut un cuvant de spus in acest transfer.

Desi se lauda ca fara 3 milioane de euro nu il vinde pe Herea, Constantin Iacov va primi in schimbul jucatorului doar 1.5 milioane de euro, cu 200 de mii mai putin decat oferise Gigi Becali pentru transferul mijlocasului central.

Transferul lui Herea a fost negociat timp de doua luni, intr-o ambianta placuta, pe iahturile celor doi conducatori de club. Nu cu mult timp in urma, Constantin Iacov declara ca negociaza zilnic cu Copos, dar in fiecare zi discutiile se reluau pentru ca cei doi nu ajungeau la un consens.

Mijlocasul in varsta de 22 de ani a pasit in fotbalul mare la FC National, meciul sau de debut petrecandu-se pe 16 august 2003, in infrangerea din deplasarea de la FC Brasov, scor 1-4. In ultimul sezon, cand a retrogradat cu FC National, Herea a fost unul dintre cei mai buni jucatori, el intrand in vederile mai multor cluburi europene, printre care si AEK Atena. :ok:

Hertz
20th July 2007, 11:15
Si cu Herea la noi..tot aia e.Nu avem sanse la campionat sau la cupa insa daca ar aduce Bergodi inca niste jucatori am avea sanse mari sa luam un trofeu.
Ne-ar trebui un mijlocas de banda(aripa) si aici il recomand pe Neca de la Maritimo din Portugalia,care e un jucator excelent.Un fundas stanga care poate sa urce si la mijloc(ceva in genul Roberto Carlos ca miscare pe teren ma refer,sau ca Eric AbidaL) si aici il recomand pe Pinto de la Sion din Elvetia.Ne-ar mai trebui un coordonator(un play maker) si aici ar fi mai multe optiuni,chiar si in Romania,dar mai ales in strainatate.Eu unul l-as recomanda pe Fabien Boudarene(Dijon) sau pe Luca Ariatti(Atalanta).Dupa plecarea lui Ganea si a excelentului si totodata jucatorul pe care il regret cel mai mult-Ianis Zicu si retragerea lui Moldovan,avem mare nevoie si de un varf si aici am urmarit multa vreme un atacant sudez(atacant central de meserie,insa poate juca si varf impins),Johan Oremo de la Gefle IF-prima liga suedeza.Oremo are 6 goluri pana acum,fiind al 3-lea marcator in Suedia.A marcat si in ultimul meci al celor de la Gefle,1-2 pierdut in deplasare cu IF Brommapojkarna.A inscris in minutul 55 cu un sut de la marginea careului in dreapta portarului la semi-inaltime.
Hai noroc!SI FORZA RAPID!

Hertz
20th July 2007, 11:17
Ovidiu Herea, la Rapid

Desi se lauda ca fara 3 milioane de euro nu il vinde pe Herea, Constantin Iacov va primi in schimbul jucatorului doar 1.5 milioane de euro, cu 200 de mii mai putin decat oferise Gigi Becali pentru transferul mijlocasului central.



Pai l-a lasat la 1.5 milioane fiindca i-a facut Copos nustiu ce fel de reduceri in portul sau lui Iacov sa se plimbe cu Yahtul la preturi mici.:sleep:

Datenshi
20th July 2007, 13:37
NBJ, esti scouter? :D

Hai Craiova
20th July 2007, 13:56
coposu plateste bani multi pe jucatori de duzina!
orcum va batem, iar la anul adio cupe europene

Datenshi
20th July 2007, 16:52
Daca ne bateti si voi anul asta e grav, dar eu zic sa nu va faceti sperante aiurea.

Hertz
20th July 2007, 17:02
NBJ, esti scouter? :D

Poti sa spui si asa :D

Datenshi
21st July 2007, 10:32
“Nu ne vom opri aici”
Sursa: prosport


Se pare ca cei doriti în acest moment de Rapid sunt mijlocasii Sportului Studentesc, Tibi Balan (foto) si Dacian Varga, plus atacantul de la FC Nantes, Claudiu Keseru. “Despre Varga si Balan pot sa spun ca sunt doi fotbalisti valorosi care merita sa joace în primul esalon. Este pacat ca în acest moment sunt în Liga a II-a, fara ca ei sa aiba nicio vina”, a spus Sichitiu. Surse din cadrul clubului ne-au dezvaluit ca patronul George Copos îl doreste foarte mult pe Tibi Balan si este gata sa faca tot posibilul sa-l transfere pe mijlocasul “studentilor”.
“Cine nu si-l doreste pe Balan?! El este un jucator foarte valoros”, s-a limitat sa spuna Copos. Acesta se va întâlni saptamâna viitoare cu omologul sau de la Sportul, Vasile Siman, pentru a negocia trecerea jucatorului la formatia de lânga Podul Grant.

"Despre Varga si Balan pot sa spun ca sunt doi fotbalisti valorosi care merita sa joace în primul esalon. Este pacat ca în acest moment sunt în Liga a II-a".- Grigore Sichitiu, director tehnic Rapid

"Cine nu si-l doreste pe Tibi Balan? El este un jucator foarte valoros. Ramâne de vazut daca îl vom putea aduce la noi".- George Copos, finantator Rapid.

Sincer eu pe-astia doi nu mi-i doresc, sunt foarte individualisti. Oricum avem o gramada de mijlocasi buni. Keseru ar fi util, chiar e nevoie de inca un atacant.

Hertz
21st July 2007, 13:53
Keseru nu-i deloc iostiu ce atacant.Dimpotriva mie mi se pare slab.Balan ar fi foarte bine venit la Rapid si ar ajuta mult in jocul de constructie.Varga e si el un jucator bun,pe care eu personal l-am urmarit cand era la juniori.Acum nustiu cum joaca insa nu are sanse sa prinda primul 11 la Rapid.

Hertz
21st July 2007, 13:57
:DAstazi joaca Sportul cu Craiova pe Ion Oblemenco.Am sa ma uit la meci sa vad daca joaca Dacian.Poate totusi are fatza de Rapid II.
Ar fi primele transferuri ale Sportului in aceasta vara,pt ca nu a plecat si nu a venit nimeni pana acum.Totusi nu cred ca Varga va fi lasat sa plece si poate nici Tibi,pentru ca echipa merge foarte bine acum.La anul sigur va promova.

Meciurile din turneul de la Brasov pt Sportul:

Sportul Studentesc - Dunarea Galati 1-0
Sportul Studentesc - Dodu Bucuresti 3-1
Ghimbav Brasov - Sportul Studentesc 0-3
Rocar Bucuresti - Sportul Studentesc 0-6
:yeah:

Nico21
21st July 2007, 14:15
Varga si Balan sunt "pe vine"...:D:D:D

Datenshi
25th July 2007, 12:26
Berea germana Holsten - sponsor principal la FC Rapid
MegaSport on 24 Iulie, 2007

Un club de fotbal din Romania, Rapid Bucuresti, infiintat in 1923, si o bere germana de calitate, lansata in 1879 devin, incepind de miercuri, oficial, parteneri. Logoul berii hamburgheze va fi plasat in sezonul 2007-2008 pe tricourile rapidistilor, Holsten inlocuind astfel firma Altex, apartinind fostului actionar de la FC Rapid, Dan Ostahie. Detalii despre parteneriatul dintre Holsten si FC Rapid nu au fost inca date publicitatii, insa se asteapta lamuriri la conferinta de presa de miercuri, de la Hotel Hilton. Holsten provine de la denumirea unui trib, care a locuit in partea sudica a Germaniei in secolul XII-lea, trib ai carui locuitori au fost descrisi in cronici ca fiind iubitori de libertate, incapatanati si foarte ospitalieri.


Sa speram ca va fi un parteneriat fructuos pentru ambele parti. Oricum, mie berea asta nu imi place, deci nu pot sa-i ajut la vanzari. :D

Datenshi
28th July 2007, 18:18
S-au înțeles aseară!


Coman a ajuns la un acord cu conducerea: rămîne în Giulești încă două sezoane, cu un salariu anual de 180.000 de euro

Cel mai bun jucător al Supercupei, Dani Coman, a ajuns, în sfîrșit, la un acord cu conducerea.

Copos i-a făcut o propunere joi seară. Coman a mers la Crowne Plaza, unde s-a întîlnit cu directorul tehnic Sichitiu. I-a fost prezentat un contract pe trei ani, cu salariu anual de 200.000 de euro, deci aceeași ofertă pe care fotbalistul o declinase din Elveția!

A refuzat și de această dată. Ieri dimineață s-a întîlnit din nou cu șefii din Grant, fără să ajungă la un consens. "Dacă nu rezolv pînă seara, nici nu merg cu echipa la Mioveni", le-a mărturisit goalkeeperul apropiaților. Bergodi a intrat în panică, la doar cîteva ore după ce fusese convins de Copos să nu demisioneze. Italianul le-a transmis oficialilor că e deranjat de situația lui Coman și că se gîndește în continuare serios să renunțe la echipă.

La finalul antrenamentului însă, Coman s-a întîlnit iar cu Sichitiu șicu Zotta, cele două părți găsind o cale de mijloc pentru a rezolva problema. Portarul rămîne în Giuleși încă două sezoane, conform înțelegerii în vigoare, dar cu un salariu anual de 180.000 de euro. Cu 60.000 de euro mai mult decît avea pînă acum.


@gsp

Sunchase
29th July 2007, 12:20
Eu spun ca ne mai trebuie un fundas, un mijlocas dreapta si chiar un atacant..

Datenshi
29th July 2007, 22:19
Un fundas se pare ca va mai veni, parca ar mai trebui totusi si un atacant. La mijloc Stancu si Dica par in forma, mai e si Grigore care n-a fost inca folosit dar mie mi se pare un jucator foarte bun...

kain
30th July 2007, 16:53
Copos: "Am terminat lucrările la stadion, după două nopți și o zi totul este în regulă"

Patronul alb-vișiniilor, George Copos, a declarat că lucrarile de consolidare de la stadionul "Giulești – Valentin Stănescu" s-au finalizat după două nopți și o zi de lucru:
“Decît să mă întrebați de transferuri, mai bine v-ați duce la stadion să vedeți ce am făcut acolo. L-am terminat! Am lucrat la el două nopți și o zi și acum totul este în regulă”, a spus finanțatorul. :P

Icebox
30th July 2007, 16:59
Mda sunt convins ... E si acoperit presupun.

dydee_rapidysta
30th July 2007, 18:10
În Giulești încă se lucrează :D >>

http://img513.imageshack.us/img513/4554/58931stadionqh2.jpg (http://imageshack.us)

Datenshi
30th July 2007, 22:28
Asta chiar e o veste neasteptata, nu stiam ca au inceput lucrarile.

Sunchase
30th July 2007, 23:08
vrajeala..

Icebox
31st July 2007, 00:06
Nu e vrajeala da cu siguranta nu va termina in timp util. Sa ne reamintim ca daca intram in Grupele UEFA nu jucam in Giulesti. ;) Si nu din cauza consolidarii.

grande
31st July 2007, 18:15
Impresionați de randamentul lui Vladimir Bozovici, rapidiștii mai iau un muntenegrean. Nikola Vujovici ar putea ajunge chiar astăzi în București, iar seara să participe la antrenament sub comanda lui Bergodi.
Vujovici vine de la Buducnost Podgorica, grupare din prima ligă, și are 26 de ani. Grigore Sichitiu este cel care l-a monitorizat pe atacantul muntenegrean, ca și pe conaționalul lui, Bozovici .

rapidisti.ro

.................................................. ...

Iranianul Ferydoon Zandi (28 de ani), dorit de Rapid, se află și în atenția lui Birmingham, grupare din Premier League. Asiaticul e un mijlocaș ofensiv de picior stîng și reprezintă una dintre variantele pe care giuleștenii le au în vedere pentru a acoperi această poziție, considerată deficitară de către Bergodi.

Zandi e titular în naționala Iranului și acum e liber de contract, după ce a jucat ultima dată pentru Apollon Limassol

dydee_rapidysta
1st August 2007, 11:30
Herea la Rapid pe 350000 de euro!!!:confused:

Constantin Iacov si George Copos au batut in aceasta seara palma pentru transferul "bancarului" Ovidiu Herea in Giulesti. Rapid va achita clubului din Cotroceni 350 mii de euro (!!!), lui Herea urmind sa i se faca un "contract provizoriu" pe o perioada de 3 ani.
In primul an, jucatorul va avea contract de 100 de mii de euro, in al doilea an 110 mii, iar in ultimul an de contract salariul lui Herea la Rapid va fi de 120 de mii de euro. In cazul in care jucatorul va fi vindut la o formatie din strainatate, Constantin Iacov va incasa 80% din suma de transfer, iar George Copos, 20%. Cu alte cuvinte, Rapid "ii creste" lui Iacov jucatorul, aceasta fiind si explicatia sumei mici a transferului lui Herea de la Progresul la Rapid, dupa ce s-au vehiculat milioane de euro pentru fotbalist.
George Copos va achita cash cei 350 de mii de euro lui Constantin Iacov, Herea urmind sa se prezinte zilele acestea la antrenamentele lui Bergodi. (www.fzr.ro)

Nu stiu daca sa ma bucur sau nu dupa toate declaratile pe care le-au facut cei doi(el si impresara lui),sa vedem cum se va comporta de-acum incol' si ce va arata pe teren :)

Datenshi
1st August 2007, 20:24
Preturi abonamente

Sursa: fanatik

Oficialii giulesteni au anuntat pretul abonamentelor si al tichetelor care permit accesul spectatorilor pe stadionul Valentin Stanescu. Acestea variaza in functie de sector si de importanta jocului. Iata care sunt sumele stabilite:

Preturi Abonamente: Tribuna VIP: Sector A (tur) - 4.165 lei (include protocol) Sector A (tur + retur) - 7.140 lei (inclusiv cupele europene) Sectoarele B si C (tur) - 2.975 lei Sectoarele B si C (tur + retur) - 4.760 lei, Tribuna 0: 450 lei, Tribuna I: 200 lei (din 22.09.2007), Tribuna a II-a: 70 lei, Peluza a II-a: 35 lei
Preturi bilete: Tribuna 0: 100 lei si 75 lei (in functie de importanta jocului), Tribuna I: 30 lei si 20 lei, Tribuna a II-a: 15 lei si 10 lei

Kukubau
2nd August 2007, 19:04
Suntem peste tooot acasa....
Portzile ni se deschiiid ...
NU-I ECHIPA MAI FRUMOAAAASA
SI IUBITA CA ..... GHICI !....
R A P I D !!!!!!!!!!!!!!

Succes Rapizilor in noul campionat !
Mua....

dydee_rapidysta
5th August 2007, 16:40
Florian Pittiș a decedat!
2007-08-05 15:25:00

Celebrul actor, intrepret de muzică folk și om de radio, Florian Pittiș, a decedat. Florian Pittiș era cunoscut drept un înfocat fan al formației Rapid.

La 30 iulie 2007, Pittiș a fost internat în stare gravă la Spitalul Oncologic Fundeni. Deși familia a impus medicilor să nu dezvăluie amănunte despre situația pacientului, surse din anturajul său au declarat că acesta suferă de cancer la prostată.

Florian Pitiș s-a făcut cunoscut într-un trio cu Anda Călugăreanu și Dan Tufaru, iar mai târziu, în Cenaclul Flacăra. Între 1992-2001 a cântat alături de formația "Pasărea Colibri", cu care va imprima câteva albume. A regizat piese de teatru și a adus o contribuție mare promovării muzicii rock. Florian Pittiș s-a născut pe 4 octombrie 1943 la București.

Dumnezeu sa-l ierte! :huhu:

Cine a fost Florian Pittis (http://www.fzr.ro/stire_detaliata/Stiri/Cine_a_fost_Florian_Pittis/3870.htm)

Charon
5th August 2007, 18:08
Dumnezeu sa-l odihneasca!
inca un mare rapidist pleaca in lumea celor sfinti!:huhu:

Sunchase
6th August 2007, 18:54
Un inger va veghea Rapidul din cer.

Datenshi
12th August 2007, 17:52
Burdujan accidentat iar. Are o entorsa, nu cred ca va "sta" prea mult de data asta.

Sunchase
13th August 2007, 02:59
Astept sa revina Boya..

dydee_rapidysta
14th August 2007, 01:21
Eu astept sa revina Burdujan :D

kain
14th August 2007, 15:09
Se pare ca Herea a ajuns in cele din urma la noi. :D

Datenshi
16th August 2007, 22:50
Pierre Boya: Sper ca in maximum cinci zile sa pot debuta pentru Rapid intr-un meci oficial

* Sursa: fanatik


Atacantul giulestenilor, Pierre Boya, a declarat pentru FANATIK ca in maximum cinci zile va fi apt sa intre pe teren si ca ii place foarte mult la noul sa club. Boya mai spune ca formatia sa are sanse sa cistige titlul in acest sezon si este de parere ca acest campionat va fi unul foarte disputat.

Salut Pierre, cum te simti?
- Nu prea bine. Inca mai simt dureri, dar am inceput alergarile si sper ca in maximum cinci zile sa pot debuta pentru Rapid intr-un meci oficial. Imi doresc foarte mult acest lucru.

Cum sint suporterii rapidisti, comparativ cu cei de la Partizan?
- Nu pot face inca o comparatie intre suporterii celor doua formatii. Inca nu am jucat intr-un meci oficial in fata lor, nu am intrat in contact direct cu suporterii giulesteni, ca sa ma pot pronunta.

Cum te-ai adaptat la fotbalul romanesc?- M-am adaptat foarte bine. Toti colegii au fost alaturi de mine si m-au sustinut. Atmosfera la echipa este foarte buna si imi place foarte mult la Rapid.

Poate Rapid sa cistige campionatul?
- Bineinteles ca da. Am demonstrat ca avem forta sa-l cistigam in aceste prime etape. Va fi un campionat foarte disputat, foarte important pentru Liga Campionilor, care se va juca pina in ultima etapa.

Datenshi
18th August 2007, 19:37
Antrenorul giulestenilor, Cristiano Bergodi, a declarat ca nu-l intereseaza un transfer al lui Romeo Surdu in Giulesti, prioritatea pentru “alb-visinii” fiind aducerea unui fundas central: “Romeo Surdu nu e necesar la echipa, prioritatea e aducerea unui fundas central, care sa ridice forta echipei”, a spus Bergodi.

Are dreptate, avem nevoie de un fundas central masiv. Dar si Surdu ar fi de folos, eu cred ca e mai bun decat Buga.

Bumbescu
18th August 2007, 19:40
cu tyler ce se mai aude?:D

Datenshi
18th August 2007, 20:01
E dezamagit de forumuri. :D

Nico21
19th August 2007, 11:18
Bumbescule,pe Tyler il gasesti pe forumul site-ului www.fzr.ro...:D

Bumbescu
19th August 2007, 11:22
Nu intru acolo ca iau virusi:D

MEDROLE
21st August 2007, 06:17
Bravo Rapid

Datenshi
21st August 2007, 22:02
Da.

Bine ai venit MEDROLE. :)

Nico21
25th August 2007, 09:28
Niculaie este la un pas de Rapid...:):):)...

Datenshi
25th August 2007, 10:07
Doamne fereste, ala s-a dus in Scotia. :D Am citit si eu in carpeta ca ar veni Nico, dar stiti si voi cum scriu aia articolele.

grande
25th August 2007, 10:59
Francezii nu pomnesc de asa ceva http://www.aja.fr/ ..... de une au scos carpetarii vestea asta ?:o:

Charon
25th August 2007, 12:42
de unde au scos-o?
De la aberatiile cheliosului cu vela!:headbang:
vrajeala de adormit tribuna!

SexyBoy
26th August 2007, 17:56
Vine Nico!

Copos s-a înțeles cu Auxerre pentru împrumutul lui Daniel Niculae

Rapid este aproape de a furniza bomba sfîrșitului de vară: Daniel Niculae înapoi în Giulești! George Copos a discutat la începutul săptămînii cu oficialii de la Auxerre și au căzut de acord pentru un împrumut pe un an. După această perioadă, alb-vișiniii au drept de opțiune pentru a-l cumpăra definitiv pe atacant. Patronul rapidiștilor s-a înțeles și cu Niculae, astfel încît este numai o problemă de timp definitivarea transferului. "Ne dorim foarte mult să îl aducem pe Nico și cred că vom rezolva problema", a declarat ieri Copos.
Nico s-a transferat la Auxerre în vara lui 2006 pentru 3,3 milioane de euro și mulți se întreabă de ce s-ar întoarce în România. Motivul: atacantul nu s-a acomodat deloc în Hexagon, joacă foarte puțin și marchează extrem de rar. Din această cauză, ar putea rata definitiv "naționala". Sezonul trecut, a fost pe teren în 30 de partide, de cele mai multe ori pe finaluri de meci, și a izbutit doar 4 goluri în Ligue 1 și alte 4 în Cupa UEFA. Anul acesta, Daniel a fost folosit în toate primele 4 runde, o singură dată titular, și n-a înscris niciodată!


Oare va veni Nico ? :cool:

Datenshi
28th August 2007, 10:23
Burdujan a ramas fara legitimatie

Sursa: rapidisti.ro



Arbitrul i-a reținut legitimația lui Burdujan, după ce atacantul s-a încăierat cu timișoreanul Rațiu în drumul spre vestiar. Rapidul ar putea să-l piardă pentru următoarele jocuri pe Lucian Burdujan. Atacantul a avut o altercație cu Alin Rațiu, imediat după finalul meciului Poli-Rapid. Arbitrul de rezervă, Teodor Crăciunescu, a asistat la dispută și le-a reținut legitimațiile ambilor jucători. Președintele CCA, Gheorghe Constantin, a anunțat ieri că "Burdujan și Rațiu vor suporta consecințele, pentru că Erdei și-a notat totul în raport. S-au îmbrîncit și s-au înjurat!".

Cei doi fotbaliști vor fi judecați miercuri de Comisia de Disciplină. Surse autorizate susțin că, în mod normal, nici unul dintre ei nu va scăpa fără suspendare. Burdujan s-a apărat ieri: "Nu cred că a fost ceva ieșit din comun, ci numai un incident care se mai întîmplă uneori, doar că arbitrul a vrut să pară important. Nu l-am lovit pe Rațiu și nici el pe mine! Sînt convins că o să le explic membrilor comisiei ce s-a întîmplat de fapt și sper că vor înțelege că nu merit să fiu sancționat". În cazul în care s-ar alege cu mai mult de o etapă de suspendare, Burdujan ar rata atît jocul din runda viitoare, cu Craiova, cît și derby-ul cu Steaua.

Burdujan a marcat un gol și a fost unul dintre cei mai activi rapidiști la Timișoara. Atacantul a mărturisit ieri că "încă nu sînt sută la sută apt din punct de vedere fizic. De fapt, chiar simt dureri serioase de multe ori, dar sînt dispus să accept orice suferință, pentru că nu vreau să mai stau pe tușă!". În ultimele luni, Burdujan a fost operat la ambii genunchi și a avut entorse la gleznă și la piciorul stîng, și la dreptul".

Datenshi
29th August 2007, 15:04
NICO LA RAPID !

@prosport



Dupa indelungi negocieri, George Copos s-a inteles cu cei de la Auxerre iar Daniel Niculae va fi pentru un an jucatorul "visiniilor".

"Ne-am inteles cu Auxerre pentru Daniel Niculae, el va veni in Giulesti sub forma de imprumut pe un an de zile. Mai sunt mici detalii de lamurit si cu jucatorul, dar pana diseara se va rezolva totul iar actele vor fi perfectate", a declarat Grigore Sichitiu, director tehnic la Rapid.

Daniel Niculae a parasit Rapidul in vara lui 2006, iar Auxerre a oferit in schimbul jucatorului suma de 3,3 milioane de euro. Varful giulestenilor nu s-a acomodat insa in Franta, declarand in dese randuri ca ii este dor de o noua experienta in Romania, iar singura echipa din campionatul intern la care ar accepta sa joace fiind Rapid.

De serviciile jucatorului au fost interesati si cei de la Dinamo, dar s-au lovit de refuzul categoric al jucatorului.

YoNuTzz
29th August 2007, 15:11
bv lu nico...a dovedit k nu e mercenar :ok:

grande
29th August 2007, 18:12
Ceva interesant pentru noi ,emisiunea Tribuna Giulestina 1......http://baratki.fzr.ro/?p=36

Nico21
29th August 2007, 20:17
E dat dracu' Fane...:):):)

Datenshi
1st September 2007, 23:30
Cesinha si Dobroiu au spart gheata, aducand 3 puncte cu Craiova.
Asteptam meciul cu Steaua acum, sper sa fie unul foarte bun.

Datenshi
9th September 2007, 09:47
Rapid - Panionios 2-1

Giuleștenii au ales drept adversar pentru "amical" o echipă ce joacă, la fel ca și ei, în turul 1 al Cupei UEFA. Panionios a pus probleme, rezultînd un test util. În prima parte, rapidiștii au ratat deschiderea scorului, Dobroiu (40) și Buga (44) fiind blocați în momentul șutului.

Intrat după pauză, Cesinha a schimbat jocul, Rapid presînd. A rezultat bara lui Boya (65), dar și golul brazilianului. Spre final, giuleștenii s-au văzut egalați. În minutul 80, Dario Fernandez a executat o lovitură liberă din dreapta și mingea, deviată de zid, l-a păcălit pe portarul Marinescu. S-au trezit însă repede și Boya a bifat primul gol pentru Rapid (83), șut plasat după o acțiune a lui Buga.

Rapid - Panionios 2-1 (0-0)
Au marcat: Cesinha (67), Boya (83) / Fernandez (80)
Rapid: Andrade (60 Marinescu) - Săpunaru, Maftei, Perjă, Tamandare - Herea, Grigore, Măldărășanu - Dobroiu, Buga - Boya
Au mai jucat: Marinescu, I. Stancu, Cesinha, Grigorie, E. Dică, Răduță, R. Stancu
Antrenor Cristiano Bergodi
Panionios: Kresic - Kondoes, Majstrovici, Pletsch, Koutsopoulos - Goundoulakis, Ribeiro, Fernandez, Kapetanos - Gousoulis, Djebbour.
Au mai jucat: Kondis, Sialmas, Kondis, Skoufalis
Antrenor Ewald Lienen
Arbitru Al. Deaconu. Asistenți N. Marodin, A. Vidan

@gsp

Datenshi
12th September 2007, 21:23
Lazar: "Acum sint bine, dar nu voi fi in teren la meciul cu Steaua"

Mijlocasul giulestenilor, Costin Lazar, a declarat pentru FANATIK ca a inceput deja recuperarea in urma accidentarii din partida cu U Craiova si spune ca este exclus sa evolueze in Ghencea: “Acum sint bine, dar nu voi fi in teren la meciul cu Steaua. Din pacate, am o entorsa de gradul II, cu rupere de ligamente. Acum fac recuperare, sala, alergari usoare, antrenamente separate fata de restul lotului. Sint dezamagit ca nu voi juca cu Steaua. Era un meci foarte important pentru mine. Din pacate, odata cu accidentarea asta, am pierdut cele mai importante meciuri din acest sezon, cu Steaua si Nurnberg, precum si convocarea la echipa nationala. Asta este viata”.

Lazar a incheiat plin de optimism: “Sint sanse sa pot evolua cu Nurnberg. Imi doresc enorm acest lucru. Sper sa ma refac pina la ora meciului din Germania”.

Nico21
13th September 2007, 13:45
Pentru rapidistii care vor sa mearga in Ghena,tin sa ii anunt ca mai sunt vreo 10.000 de bilete la clubul de langa cimitir...sa se duca frumos si sa isi achizitioneze bilete chiar de la casele stadionului de langa lanul cu porumb...eu am venit acum o jumatate de ora de la Bucuresti,si mi-am achizitionat vreo 4 bilete,la peluza Sud...am auzit ca vom fi cam 5000 de insi,multi alb-visinii luandu-si bilete chiar de la stadionul sTEAUA...:):):)deci,fiti destepti si fara frica...:)

Ps...nu erau multi stelisti la casele de bilete,si cam toti erau reprezentativi pentru Steaua...adica se milogeau pe acolo de oameni,sa le dea si lor un leu...:P

Tyler Durden
13th September 2007, 14:17
hmm, eu deja am bilet asigurat.deci nu mai am de ce sa ma duc la acel stadion unde nu ajung decat atunci cand simt nevoia urinez si sa strig m..e steaua.:D

Nico21
13th September 2007, 14:25
hmm, eu deja am bilet asigurat.deci nu mai am de ce sa ma duc la acel stadion unde nu ajung decat atunci cand simt nevoia urinez si sa strig m..e steaua.:D


Mda...chiar ca toata zona aia e un mare wc...hihi...

Datenshi
13th September 2007, 21:33
Pentru o singura torta, ne-au inchis portile. Altii pe la Buzau au spart capatini, s-au batut cu jandarmii si nu au primit nimic

* Data postarii: 13.09.2007
* Publicat de: Kytz
* Sursa: www.fanatik.ro
* Comenteaza pe forum

AL PATRULEA MECI IN GIULESTI FARA SPECTATORI IN ULTIMUL AN

Comisia de Disciplina a FRF a decis sa suspende pentru o etapa stadionul Giulesti, din cauza incidentelor suporterilor din partida cu Universitatea Craiova. Astfel, giulestenii vor evolua fara spectatori in meciul cu Gloria Buzau. Aceasta suspendare este prima din acest sezon pentru giulestenii.

In campionatul trecut, giulestenii au disputat doua partide considerate pe teren propriu, cu Jiul si Poli Timisoara, la Ploiesti, respectiv Craiova, in timp ce partidele cu Dinamo, Poli Iasi si Otelul Galati, s-au disputat cu portile inchise, pe arena din Giulesti, toate suspendarile fiind dictate din cauza fanilor.

Tyler Durden
13th September 2007, 21:49
de ce draqu tocma' in Buzau?

Adi Da Samraj
14th September 2007, 01:53
cu Buzaul :ok:

Tyler Durden
14th September 2007, 07:37
cu Buzaul :ok:

am citit foarte repede si am inteles altceva.:D

Datenshi
14th September 2007, 16:25
Pai n-aveam cum sa avem terenul suspendat la Buzau. :D

Charon
18th September 2007, 00:58
bine ca avem portile inchise,ca am inceput sa am alergie cand il aud pe Fane!:headbang:

Datenshi
24th September 2007, 22:31
Si inca o etapa. :D

STEAUA, FARA SUSPENDARE DESI BOZOVIC A FOST LOVIT IN CAP DE UN SURUB ARUNCAT DE SUPORTERII STELISTI, RAPID A PRIMIT O ETAPA FARA SPECTATORI


* Sursa: prosport

In urma incidentelor de la meciul Steaua - Rapid, Comisia de Displina a FRF a decis, marti, amendarea clubului Steaua cu suma de 800 milioane de lei vechi. Stadionul din Ghencea nu a fost suspendat.
In schimb, clubul Rapid a fost santionat cu o etapa fara spectatori si 300 de milioane amenda.

Directorul general al clubului Rapid, Constantin Zotta: "Este o decizie regulamentara pe care o acceptam cu greutate. Vom analiza daca vom face recurs. Dat fiind faptul ca suntem recidivisti si ne-am prezentat pentru a cincea oara in fata comisiei nu cred ca puteam fi santionati mai usor. Probabil ca avantajul celor de la Steaua a fost acela ca ei nu au fost recidivisti. Maine se va analiza cerinta clubului nostru de aminare a meciului cu Ceahlaul. Sper ca LPF sa trateze egal toate echipele romanesti participante in cupele europene si sa fie de acord cu aminarea"

Membrul al Comisiei de Disciplina a FRF, Daniel Marin: "Decizia Stelei o putem cataloga la "mediu" pentru ca nu au fost recidivisti. Au luat amenda din cauza surubului aruncat in teren. In schimb, Rapidul a fost suspendat pentru ca este recidivist"

Tyler Durden
24th September 2007, 22:35
o decizie nedreapta in opnia mea, nu s-a cantarit cu aceeasi masura...

Datenshi
24th September 2007, 22:37
Da, si eu zic la fel. Nu a fost doar un surub la ei.

Tyler Durden
24th September 2007, 22:39
nu mai ramane decat sa speram ca se va face recurs si ca ne vor anula sanctiunea.

kain
24th September 2007, 22:59
Este senzational ce se intampla.. nu e posibil asa ceva :rosu:

Datenshi
25th September 2007, 12:39
http://copos.fzr.ro/?p=86

Nico21
25th September 2007, 12:43
Ne-am amanat meciul cu rapandulele de sub Pietricica...pas bun facut de conducerea noastra...imi era teama ca vom avea pentru returul cu Nurnberg, doar vreo 5-6 jucatori valizi...

kain
1st October 2007, 20:51
Cristiano Bergodi: "Nu cred că plecăm cu prima șansă în meciul de joi"

Antrenorul Rapidului, Cristiano Bergodi, își atenționează jucătorii și spune că este nevoie de mult curaj și de multă determinare pentru a trece de Nurnberg. Bergodi nu crede că Rapid este favorită în meciul de joi.

Uneori e bine sa fi si pesimist :mda:

kain
6th October 2007, 15:15
Nae Manea, noul director tehnic al Rapidului

Sambata, in cadrul unei conferinte de presa, a fost anuntata noua organigrama a clubului Rapid, cea mai importanta noutate fiind numirea lui Nicolae Manea in functia de director tehnic.

Astfel, in locul lui Manea a fost numit fostul director de comunicare, Cristian Costache. Constantin Zotta va fi director general, iar Marian Staicu director de marketing.

Adi Da Samraj
6th October 2007, 21:53
Rapid: noutati


Ati fost eliminati din Cupa UEFA :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Tyler Durden
6th October 2007, 23:04
am intalnit si romani fericiti...:lol:.

Adi Da Samraj
7th October 2007, 06:30
Suntem mult mai buni ca voi si pe plan intern si pe plan extern

grande
7th October 2007, 20:57
la blaturi pe intern nu avetzi contracandidati ,iar pe extern suntetzi ciuca batailor .

kain
8th October 2007, 01:15
Suntem mult mai buni ca voi si pe plan intern si pe plan extern

Asta sa i-o spui lui Jiji, ca numai ala te-ar crede :cry:

Adi Da Samraj
8th October 2007, 15:52
Vine Olaroiu la voi ca antrenor :happy

Datenshi
8th October 2007, 22:26
RENZO ROSSI: "NE-AU DAT AFARA! NU NE-AM DAT NOI NICIO DEMISIE! ACTUL LOR NU ARE NICIO VALABILITATE"

Sursa: www.fanatik.ro

RENZO ROSSI: "ZOTTA E RESPONSABIL DE PLECAREA NOASTRA!"

Renzo Rossi a continuat cu dezvaluirile incredibile in ceea ce priveste debarcarea lui si a lui Cristiano Bergodi de la Rapid. Italianul a povestit motivul pentru care prietenul sau s-a aratat deranjat, anume un articol de presa aparut simbata in Gazeta Sporturilor.
“Cind a vazut ca a aparut in presa o informatie pe care o stiau putini oameni din cadrul clubului, Cristiano a mers la Zotta cu articolul respectiv si i-a reprosat ca el ar fi fost responsabil de scurgerile de informatii. Atunci, Zotta a ridicat din umeri si i-a zis ca, daca nu-i convine, atunci sa-si dea demisia. El n-a mai suportat si s-a ajuns unde am vazut cu totii!”, a punctat Rossi.

Din cite se pare, Rossi s-a referit la un material aparut in Gazeta Sporturilor in care era facut public faptul ca, vineri, Bergodi s-a razgindit in privinta plecarii de la Rapid numai dupa ce si-a renegociat clauzele de reziliere a contractului cu giulestenii. La discutie ar fi participat Copos, Bergodi, Rossi, Nae Manea si Zotta, iar ultimul ar fi oferit presei detaliile intelegerii, lucru care l-a deranjat teribil pe tehnicianul italian.


CIFRELE LUI BERGODI IN ROMANIA

Daca privesti cifrele lui Cristiano Bergodi in fotbalul romanesc, ramii destul de impresionat. Pentru ca italianul, in trecerea lui destul de scurta prin Liga I, a reusit citeva lucuri remarcabile. A venit in 2005 si a reusit in primul sau sezon, la FC National, sa-I duca pe bancari in finala Cupei. S-a transferat imediat la CFR Cluj, unde a pierdut la mustata locul de Champions League in fata Stelei dupa un final de campionat cu scandal. L-a luat Rapidul si a cistigat Supercupa, invingind un Dinamo despre care se spunea ca va spulbera totul anul acesta. In total in fotbalul romanesc: 51 de meciuri, 27 de victorii, 13 egaluri si 11 infringeri, 70 de goluri marcate, 51 primite si 91 de puncte obtinute.

Tind sa ii dau dreptate, Zotta e un cretin.

Tyler Durden
8th October 2007, 22:28
Zotta ar merita sa fie sodomizat de 50 de arabi sifilitici.

Datenshi
8th October 2007, 22:38
Si dupa aia de niste masculi de camila. Nu mai suport conducerea asta: Copos, Zotta, rromii (sic!) aia infecti de la LSR...

grande
9th October 2007, 16:30
Gata ,noul antrenor al Rapidului este Rednic !

Adi Da Samraj
9th October 2007, 18:11
iar batem in Grant :ok:

ii cumpara gigi becali pe rednic si pe copos :lol::lol::lol:

ducus
9th October 2007, 18:34
Peste vreo cativa ani vom putea spune ca in istoria post-decembrista a Rapidului 2 oameni si-au lasat amprenta asupra echipei: Rednic si Lucescu. Si bineinteles Copos, dar ma refer la antrenori. :))
Viata lunga lui Rednic la Rapid!

kain
9th October 2007, 19:06
Mircea Rednic a semnat cu Rapid!

Fostul tehnician dinamovist Mircea Rednic a batut palma cu George Copos pentru a reveni pe banca tehnica a echipei Rapid. Surse din cadrul clubului sustin ca acesta a semnat un contract valabil pe o perioada de patru ani. Cu Rednic la timona Rapid a castigat ultimul titlu de campioana a Romaniei, in 2003.

"Am semnat un contract pe patru ani. Obiectivul meu va fi clasarea pe locul unu sau doi, pentru ca ne dorim sa ajungem in Liga Campionilor. Am venit la Rapid cu gandul de a realiza cel putin ceea ce am realizat acum patru ani, atunci cand am reusit sa castig campionatul", a spus Rednic.

Tehnicianul sustine ca a mai fost ofertat de Copos de trei ori in ultimii patru ani, dar ca a refuzat de fiecare data din diferite motive: "Am vorbit des cu dansul de cand am plecat de la Rapid, m-a ofertat in trei randuri de atunci. Sper ca voi fi sustinut pentru a face performanta. Mi-a facut oferta si atunci cand eram la Craiova, dar am refuzat-o".

Rednic a tinut sa precizeze ca va avea o intalnire si cu suporterii giulesteni pentru a ajunge la un consens cu acestia, dupa ce acestia si-au manifestat deschis opozitia fata de revenirea sa la Rapid.

Rednic spune ca va avea o intalnire cu suporterii Rapidului pentru a lamuri situatia sa. "Ma voi intalni azi cu suporterii pentru ca ei au o imagine gresita. E normal sa ma conteste, dar ei trebuie sa inteleaga ca nu eu am plecat atunci de la Rapid. Giovani Becali, cel care venise atunci la Rapid, a fost cel care m-a dat afara pentru ca a venit cu antrenorul lui", a mai precizat noul antrenor al Rapidului.

Rednic a sosit in Giulesti alaturi de antrenorul cu portarii, Marius Bratu, iar din iarna va aduce si un preparator fizic italian. In staff va ramane totusi Marian Rada, care va ocupa postul de antrenor secund.

In varsta de 45 de ani, Rednic a mai pregatit Rapidul in doua randuri, 2000-2001 si 2002-2004. In cariera sa, acesta a mai pregatit pe FCM Bacau, Universitatea Craiova, Al-Nasr, FC Vaslui si Dinamo Bucuresti. :ok:

Datenshi
9th October 2007, 20:25
iar batem in Grant :ok:

ii cumpara gigi becali pe rednic si pe copos :lol::lol::lol:


Vedeti ca anul trecut intalnirile cu Rednic n-au fost prea placute. :evil:

Datenshi
10th October 2007, 21:48
Marius Constantin: "Domnul Zotta mai intai sa se uite in calendar si sa ne vireze restantele financiare. Si abia apoi sa critice oamenii care chiar fac ceva pentru acest club!"

* Publicat de: mariusconstantin.ro



Care crezi ca a fost cauza pierderii partidei cu Nurnberg? Teoretic vorbind, ca ati reusit un egal.
Nu stiu sigur... Unii spun ca ghinionul altii ca nu am fost destul de concentrati... Eu zic ca au venit foarte bine organizati, cu fruntea jos, cu un portar in mare forma si au plecat cu calificarea!

Domnul Bergodi a spus ca se va decide dupa acest meci daca va ramane sau nu la Rapid. Sa fie aceasta cauza plecarii?
Nu cred. De fapt indraznesc sa spun ca sigur nu este aceasta cauza.

In presa au aparut stiri despre demisia acestuia dupa meciul cu Farul. Voi stiati dinainte?
Se stia. Ne-a anuntat ca pleaca dinaintea meciului. A venit la noi si ne-a spus ca nu vom mai contina impreuna dar ca oricum nu noi suntem vinovati pentru demisionarea sa. Apoi noi, cu telefoane multe si rugaminti, am reusit sa-l intoarcem. Toti cei din vestiar ne doream sa continuam impreuna ceea ce am inceput. Avem o relatie excelenta cu domnul Bergodi si suntem un grup unit. Sau cel putin eram.

O relatie excelenta, un grup unit si totusi, in presa, mai exact in gazeta sporturilor, s-a scris ca voi ati fi fost cei care ati vrut sa va dispensati de antrenor, urmand exemplul stelistilor.
Am citit si eu si este o mare tampenie. Cine a scris acele lucruri este un idiot prost informat. A reusit sa-mi strice ziua... Sunt declaratii total false care ne aduc intr-o situatie delicata. Se stia foarte bine ca noi, jucatorii, suntem cei care l-au convins sa nu plece, ca tinem foarte mult la el si el la noi. Cineva incearca sa ne arunce asta in spate dar nu cred ca va tine.

Domnul Bergodi a acuzat oarecum conducerea pentru decizia luata. Sa fie acesta adevarul?
La aceasta intrebare nu am ce sa iti raspund. Nu stiu care au fost problemele sau relatia dintre ei.

Directorul general, Constantin Zotta, l-a criticat dur pe domnul Bergodi pentru faptul ca intr-un fel sau altul s-a jucat de-a "uite demisia nu mai e demisia". Pana la urma de cate ori a fost vorba de o demisie in adevaratul sens al cuvantului?
Domnul Zotta mai intai sa se uite in calendar si sa ne vireze restantele financiare. Si abia apoi sa critice oamenii care chiar fac ceva pentru acest club!

Crezi ca plecarea domnului Bergodi va aduce si instabilitatea la echipa avand in vedere ca stilul de joc se va schimba pentru a nu stiu cata oara?
Vom vedea. Oricum socul plecarii lui se va resimti mult timp avand in vedere ca reusise sa cucereasca vestiarul. Motivul!? Este o persoana extraordinara!!!

Ce reactie crezi ca vor avea fanii in urma acestei situatii create?
As vrea ca fanii sa fie convinsi ca noi nu puteam niciodata sa punem umarul la plecarea domnuluilui Bergodi si ca oricine va veni antrenor noi vom incerca din rasputeri sa facem un sezon bun! Ii rog sa fie in continuare alaturi de noi, sa vina la meciuri si sa ne sustina asa cum stiu ei cel mai bine.

Zotta, mars de la acest club.

kain
14th October 2007, 18:27
Primul meci al lui Rednic la Rapid, amicalul impotriva divizionarei D, FC Bucharest s-a terminat cu scorul de 10-0 pentru giulesteni.

Se pare ca jucam mult mai ofensiv decat jucam cu Bergodi si am trecut la sistemul 4-4-2 ;)

Datenshi
14th October 2007, 18:41
Cum adica jucam mai ofensiv?

kain
15th October 2007, 00:21
Cum adica jucam mai ofensiv?

Adica dam mai multe goluri :cool:

kain
18th October 2007, 18:43
Fanii rapidiști au ținut să îi arate lui Mircea Rednic că nu va avea o viață ușoară în Giulești și au venit în număr mare la Titu, unde s-a disputat primul meci cu public al noului antrenor.

"Le-am spus jucătorilor mei să nu fie afectați de conflictul dintre mine și suporteri. Eu rezist, astfel de lucruri mă întăresc, nu am venit la Rapid ca să am de unde pleca."

Datenshi
24th October 2007, 20:26
LAZAR POATE REVENI CU DINAMO


@prosport

Mijlocasul rapidist Costin Lazar, accidentat în minutul 24 al partidei de la Iasi, va lipsi de pe gazon aproximativ trei saptamâni. Fostul "student" a suferit o entorsa la glezna si doctorii au hotarât ca jucatorul sa poarte o fasa ghipsata timp de o saptamâna. "Parca sunt urmarit de ghinion. Partea proasta este ca m-am lovit la acelasi picior la care am mai avut probleme. Duelul cu Naidin m-a prins cu piciorul pe pamânt si glezna a cedat", a spus Lazar, care spera sa revina în derby-ul cu Dinamo.

Adi Da Samraj
27th October 2007, 23:58
Antrenati-va ca miine sa-l injurati pe Rednic :drak:

Pe Copos sa-l lasati in pace :lol:

kain
28th October 2007, 13:14
In Giulesti domneste linistea. Desi a fost privit cu o oarecare rezerva la venirea sa la echipa de sub podul Grand, Mircea Rednic a reusit sa se faca placut de jucatorii rapidisti. Se pare ca metoda "Razvan Lucescu" da roade la Rapid. Rednic le-a promis jucatorilor bani din buzunarul propriu. In afara de prima de 2000 de dolari la victorie, fotbalistii vor mai primi de la "Puriu" cate 200 de dolari de fiecare.

Nici galeria nu mai este atat de inversunata la adresa lui Rednic. La primul meci de pe teren propriu, in fata celor de la CFR Cluj, fanii giulesteni au anuntat ca nu il vor fluiera pe antrenor de la inceputul partidei, ci vor astepta sa vada ce se intampla la meci si cum va fi primit de stadion, informeaza Gazeta Sporturilor.

Datenshi
1st November 2007, 09:51
NICU GHEARA: "E PREA MULT HAOS! NU BAG NICIUN BAN IN FOTBALUL ROMANESC"

Sursa: prosport




In ultima perioada au aparut mai multe zvonuri cum ca Nicu Gheara va deveni actionar alaturi de George Copos.

"E o inventie! Nu am discutat nimic cu Copos, poate el vrea sa vânda actiuni, însa trebuie sa doresc si eu sa cumpar. Nu bag niciun ban în fotbalul românesc, cel putin deocamdata. E prea mult haos!
Voi investi atunci când actionarul va fi doar actionar, când jucatorul si antrenorul vor fi într-adevar respectati", a punctat fostul jucator al Rapidului.

Asta-i o veste care ma bucura, si-asa suntem la pamant cu imaginea.

Tyler Durden
1st November 2007, 17:56
pai nici nu cred ca Gheara are indeajuns de multi bani ,,albi" ca sa cumpere Rapidul.

Mikutzzu71
6th November 2007, 18:32
Voi chiar credeti Gheorghe Copos vrea intradevar sa renunte la Rapid?

Datenshi
7th November 2007, 20:13
Nu, dar speranta moare ultima. Singura posibilitate sa renunte e sa primeasca o oferta de nerefuzat.

kain
20th November 2007, 14:33
Rednic este gata sa renunte la serviciile lui Buga, Maldarasanu si Maftei!

Greii Rapidului, Maldarasanu, Buga si Maftei, nu sunt priviti cu ochi buni de Mircea Rednic, care vrea sa-i puna din iarna pe lista de transferuri. Nu de putine ori, antrenorul giulestenilor a atacat Rapidul pe vremea în care antrena Dinamo, dorind sa dea de fapt în Razvan Lucescu. Razboiul cu fostul tehnician continua, “Puriul” planuind sa-i elimine pe veteranii Maldarasanu, Maftei si Buga, jucatori cu care Lucescu jr era în relatii extraordinare. Mircea Rednic deja i-a luat la ochi pe cei trei, "Puriul” reprosându-le acestora tot mai des în ultima perioada evolutiile sterse, comentând destul de aprins chiar si la antrenamente prestatia lor. Nici George Copos nu este strain de intentiile lui Rednic si i-a dat mâna libera antrenorului, care vrea sa întinereasca lotul din iarna. Patronul “feroviarilor” are fata de Buga de platit si o polita mai veche, dupa ce, în vara, “Pele” a refuzat sa se pregateasca alaturi de colegi si a solicitat un contract mai mare. Nici Maldarasanu nu mai este în gratiile finantatorului, stiut fiind faptul ca, tot în vara, mijlocasul a vrut sa plece din Giulesti, intentionând sa joace “afara”. Cel mai probabil, din iarna toti trei vor fi pusi pe lista de transferuri de Rednic, antrenorul dorind sa aiba astfel autoritate depina asupra vestiarului.

Mugurel Buga
Vârsta: 29 de ani
Post: atacant
Minute jucate în acest sezon: 924
Goluri: 2

Vasile Maftei
Vârsta: 26 de ani
Post: fundas
Minute jucate în acest sezon: 1.227
Goluri: 2

Marius Maldarasanu
Vârsta: 32 de ani
Post: mijlocas
Minute jucate

Rednic mizeaza pe straini

“Puriul” nu este un antrenor cu pretentii ridicate în privinta transferurilor. La Dinamo sau la Craiova, Rednic a mers pe mâna unor jucatori ieftini din strainatate. Daca la Dinamo afacerea a fost partial rentabila, cel putin în privinta lui Blay sau a lui Ze Kalanga, la Craiova experimentul a dus la faliment. Dupa ce a încheiat pe locul 4 la sfârsitul sezonului 2003/2004, Rednic a transferat masiv în pauza de vara, aducându-i la Stiinta pe enigmaticii Jovanovic, Rubenilson, Nkoy Bensoy ori Rangelovic. La sfârsitul sezonului, Stiinta a retrogradat!

Destinatie: Brasov

In cazul în care Maldarasanu, Maftei si Buga vor fi pusi în iarna pe lista de transferuri de Mircea Rednic, acestia ar putea ajunge chiar la FC Brasov. Tehnicianul Razvan Lucescu este dispus sa-i ia pe cei trei la Brasov, dar numai în conditiile în care gruparea giulesteana va renunta la serviciile jucatorilor. Maldarasanu si Buga îi sunt foarte apropiati lui Lucescu jr, tehnicianul refuzând chiar sa pregateasca pe Poli Timisoara, în urma insistentelor celor doi. Buga este din Brasov, de unde a fost adus la Rapid în doua rânduri, ultima oara chiar de Razvan Lucescu.

Datenshi
20th November 2007, 16:08
Daca scapa de astia 3 tot respectul pentru el. Astia, alaturi de I. Stancu si Perja, sunt jucatorii care nu mai au ce sa caute in lot.

Lover
20th November 2007, 16:38
asa e...da` mi`e frica sa nu aduca si aici jucatori ieftini din strainatate ca si la dinamo :headbang: sper sa-i inlocuiasca jucatori tineri si talentati, nu africani de 50.000 de euro.

samar
20th November 2007, 16:41
Daca scapa de astia 3 tot respectul pentru el. Astia, alaturi de I. Stancu si Perja, sunt jucatorii care nu mai au ce sa caute in lot.

Dar cu Maftei ce ai?????:headbang:

Datenshi
20th November 2007, 16:48
E o catastrofa.

samar
20th November 2007, 18:28
E o catastrofa.

In ce sens?Eu zic ca este mai degraba inconstant,dar in general isi face treaba pe teren.La noi mai este nevoie de un coordonator de joc care dupa parerea mea,in era Lucescu Jr,Maldarasanu era incontestabil.Acum...lucrurile se schimba....pt ca Malda nu-si mai da silinta pe teren:scared:

Datenshi
21st November 2007, 07:59
Nu stie sa sara la cap, lasa mingile sa cada in careu pe langa el... In meciul cu CFR nu a castigat niciun duel cu Fabbiani de pilda. Eu personal m-am saturat de gafele lui. Si poate daca este adus un fundas valoros in centru, va gresi si Constantin mai putin.

Datenshi
26th November 2007, 18:17
Coman accidentat pana la sfarsitul anului. Revin cu detalii.

Tyler Durden
26th November 2007, 18:19
dupa meciul de la Arad, nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu. :D

Datenshi
26th November 2007, 21:37
Nu vreau sa fiu rautacios, dar cred ca e mai bine fara el.

Timp de trei săptămâni, Dănuț Coman va avea bratul imobilizat cu o atelă


* Sursa: prosport


Medicul echipei Rapid, Marian Dumitru, a declarat, luni, agenției MEDIAFAX, că portarul Dănuț Coman a suferit, în meciul cu UTA, disputat, duminică, în cadrul etapei a XVI-a a Ligii I, o distensie la nivelul umărului drept și nu va mai juca până la sfârșitul acestui an. "Din nefericire pentru el, la meciul cu UTA a suferit o distensie la nivelul umărului drept. O să încercăm să îl readucem cât mai curând la antrenamente. Dar oricum ar fi, pentru el este imposibil să mai joace în acest an", a spus medicul.
Marian Dumitru i-a imobilizat, luni, brațul portarului rapidist cu o atelă. "O să stea așa timp de trei săptămâni și după aceea vom analiza din nou situația. O să începem tratamentul de recuperare, dar un antrenament normal nu va putea face mai devreme de 15 ianuarie", a explicat medicul formației giuleștene.

kain
26th November 2007, 22:58
Poate fi si rau, poate fi si bine.

Coman nu prea era in forma in ultima vreme, fapt demonstrat si in meciul cu UTA in care a luat un gol prea usor.

Important e sa marcam din ocaziile pe care le avem si sa nu mai avem de ce sa dam vina pe portar(i) sau arbitri. :P

Datenshi
29th November 2007, 22:45
RAPID A SCAPAT DE SUSPENDARE!


* Sursa: www.fanatik.ro


Directorul general al “alb-visiniilor”, Constantin Zotta, spera ca in urma deciziei Comisiei de Apel, care a ridicat suspendarea data Rapidului de a juca o etapa cu portile inchise, fanii sa aiba un comportament decent in urmatoarele partide.
“Ni s-a admis apelul si decizia a fost sa raminem doar cu amenda. Speram ca fanii sa aibe un comporament decent de acum incolo, mai ales ca acum sint recidivisti si nu vom mai fi iertati. Noi am aratat toate motivele pentru care am crezut ca trebuie sa jucam cu spectatori si este bine ca cei din comisie ne-au ascultat”, a declarat Zotta.

Nu inteleg in ruptul capului de ce i-au iertat si pe dinamovisti de ambele etape.

kain
11th December 2007, 19:30
La Rapid, Mos Craciun nu l-a mai asteptat pe Mos Gerila Copos. Desi patronul a promis ca da drumul la prime la sfarsitul anului, dar doar daca Rapid bate tot, jucatorii si-au primit banii la timp de la un finantator surpriza. ProSport scrie ca Mircea Rednic a copiat modelul Razvan Lucescu si i-a platit pe jucatori cu bani din propriul buzunar.

Potrivit ProSport, Rednic a scos de pe card 160.000 de euro ca sa-si tina jucatorii fericiti, in conditiile in care patronul Copos le blocase primele. Mos Craciunul de ocazie nu s-a oprit insa aici. In plin razboi cu fanii, Rednic a incercat sa le cumpere simpatia si a achitat pretul biletelor pentru galerie la derbyul cu Dinamo din "Stefan cel Mare".

kain
11th December 2007, 19:33
Dupa Steaua si Cluj, Rapidul ataca si ea tare piata transferurilor din iarna si vrea sa-si aduca un atacant de la FC Brugge cu care sa detroneze liderul CFR-ul in campionat. Mircea Rednic a pus ochii pe atacantul de 28 de ani al lui FC Brugge, Ibrahim Salou. Jucatorul adus de la Zulte Waregem pentru 1,5 milioane de euro are mari sanse sa ajunga in Giulesti a anuntat impresarul acestuia.

"Negocierile dintre cele cluburi decurg bine, dar mai intai trebuie ca atat jucatorul, cat si clubul, sa-si dea acordul. Se asteapta o oferta concreta", a spus impresarul lui Salou.

kain
12th December 2007, 15:42
Intoarcerea lui Mircea Rednic la Rapid i-a mobilizat pe jucatori, iar finalul turului i-a prins pe giulesteni pe locul doi, la 11 puncte de liderul CFR Cluj. Perioada de transferuri este foarte aproape, iar in Giulesti este cel mai probabil sa se inceapa negocierile cu atacantul lui Brugges, Ibrahim Salou.

"Tot ce este posibil. El isi doreste foarte mult sa vina la noi, fiind un jucator valoros, care nu este nici scump. Este un atacant pe care l-am vazut, a evoluat cu FC Bruges contra lui Dinamo, pe cand antrenam in “Stefan cel Mare”.

Desi spune ca nu va pleca nimeni in iarna, Mircea Rednic spune ca jucatorii care vor gasi alte echipe, vor primi dezlegare de la club.

"Sunt multumit de felul cum se pregatesc elevii mei, nu se pune problema sa plece nimeni in iarna de la Rapid. Totusi, daca sunt fotbalisti care isi vor gasi alte angajamente mai bune, vor fi lasati sa plece. Vreau sa mai aduc patru-cinci fotbalisti de valoare. Domnul Copos ma intreaba ce jucatori vin la Rapid, nu cine pleaca. Cu toate ca unii dintre baieti au venit sa ceara hartii ca sa poata parasi echipa", a declarat Mircea Rednic in Prosport.

Datenshi
13th December 2007, 01:14
VOR INTARIRI DE LA ARIS SALONIC

* Sursa: www.prosport.ro


Antrenorul formatiei de lânga Podul Grant, Mircea Rednic este în cautare de jucatori pe care i-ar putea aduce la Rapid în aceasta iarna. “Puriul” a recunoscut pentru ProSport ca a asistat la doua partide de Liga Campionilor si de Cupa UEFA, admitând ca a fost prezent în tribuna la meciul Aris Salonic - Sporting Braga, încheiat la egalitate, scor 1-1. Conform unor surse apropiate giulestenilor, Rednic este interesat de doi jucatori din lotul grecilor de la Aris, formatie clasata pe locul 7 în campionatul elen.

Sper sa fie si un fundas central ca lumea.

kain
14th December 2007, 13:53
Ionuț Mazilu s-a accidentat la antrenamentul de ieri dimineață și iese din calcule pentru meciul cu Gloria, care se va disputa la Bistrița mîine, de la ora 13:00. Diagnosticul? Întindere la coapsa dreaptă. În aceste condiții, Mircea Rednic va miza în confruntarea cu fostul său coleg de la Dinamo și Rapid, Ioan Ovidiu Sabău, pe un atac format din Burdujan și Boya.

Foarte probabil, Mazilu va rata și restanța cu Ceahlăul, programată miercuri, 19 decembrie la Piatra-Neamț. Jucătorul rapidist nu face deplasarea la Bistrița, giuleștenii urmînd să plece astăzi, cu avionul. "Nici nu are rost să îl luăm cu noi, îi vom face investigații luni. Acum era prea devreme, trecuse prea puțin de la accidentare. Dacă e diagnosticul pus la prima vedere, întindere, dar nu foarte mare ca dimensiune, probabil că ratează și meciul cu Ceahlăul. Dar atît, nu e mai grav", au declarat oficialii rapidiști.

"Mazilu e cel mai bun marcator al nostru, dar avem soluții să îl înlocuim. Probabil a dat prea mult la antrenamente, și-o fi pus amprenta și starea terenurilor"
George Copos

9 goluri a marcat Mazilu pentru Rapid în 19 partide disputate în toate competițiile în acest sezon

3 partide a ratat atacantul rapidist în acest sezon, de fiecare dată fiind valid

13 meciuri a ratat Mazilu în sezonul 2006-2007 din cauza accidentărilor, toate de același tip, leziuni fibrilare sau recidive ale acestora

kain
14th December 2007, 13:55
Directorul general al Rapidului, Constantin Zotta, a anunțat ieri că discuțiile cu reprezentanții Ministerului Transporturilor privind concesionarea arenei Giulești au fost finalizate: "Sîntem gata! Investițiile vor începe imediat ce actele vor fi parafate".

Ce planuri au șefii alb-vișiniilor? "Vom moderniza întreg complexul sportiv. În Giulești vom avea o arenă de categoria a treia, pe care se vor putea organiza meciuri de Liga Campionilor. Suporterii vor avea la dispoziție restaurante, magazine și chiar un multiplex".

Copos ia însă în calcul și ridicarea unui stadion nou! "Am acceptat toate cerințele Ministerului și sper să semnăm luna aceasta, dar avem în vedere și varianta construirii unei noi arene. Costurile ar fi mai mici", a zis patronul Rapidului.

Pedepsit

Mircea Rednic a dezvăluit motivul pentru care mijlocașul Romeo Stancu nu se mai află în vederile sale. "Nici un jucător nu se poate plînge că nu i-am acordat șansa să demonstreze ce poate. Singurul pe care nu mai mizez este Romeo Stancu, pentru că nu și-a prelungit angajamentul scadent în vara lui 2008. În aceste condiții, este normal să nu mă mai bazez pe el", a declarat Rednic.

Copos se teme de teren

George Copos crede că principalul pericol la partida cu Gloria îl reprezintă starea gazonului din Bistrița. "Va fi o partidă dificilă, în principal din cauza terenului. Dacă va fi mocirlos, echipa care va da dovadă de caracter va cîștiga. Sînt convins că băieții au fost bine pregătiți de Mircea Rednic și că vor da totul pe teren", a spus Copos.

Coman la piscină

După o săptămîna în care s-a pregătit separat de colegii săi, făcînd doar alergări și sală, fără a-și folosi brațele, începînd de luni Dani Coman va urma un amplu program de recuperare la piscină. "Nu vreau să forțez. Abia din ianuarie mă voi pregăti normal", a spus portarul. Coman s-a accidentat la umărul drept acum trei săptămîni, în partida cu UTA (0-1).

Datenshi
16th December 2007, 23:10
Porumboiu nu exclude ca fundasul Stefan Mardare sa ajunga în Giulesti. Si Thereau e pe lista

Sursa: prosport


Nici bine nu s-a încheiat anul pentru Rapid, ca George Copos a si început negocierile. Din câte se pare, primul pe lista achizitiilor se afla fundasul vasluienilor, Stefan Mardare (foto).
Copos arunca ieri bomba: “Eu îmi doresc foarte mult doi jucatori în aceasta iarna. Pe unul l-am antamat azi-noapte. Va spun doar ca e cetatean al Uniunii Europene si va avea un aport foarte important în retur”. “Rednic stie despre acest jucator si l-a dorit foarte mult”, a mai adaugat Copos.
Despre cine este vorba? Ne spune chiar Adrian Porumboiu, care lasa de înteles ca Stefan Mardare este foarte aproape de un transfer în Giulesti: “Exista interes din partea Rapidului pentru jucator, dar nu s-a semnat nimic. La meciul cu Dinamo se vor mai afla si alti impresari de la alte cluburi”, a declarat finantatorul vasluienilor.

Eu nu mai inteleg nimic. Rednic zice ca aduce doar jucatori cu experienta de afara, astia ii dau cu Mardare in continuare. Desi nu m-ar deranja, m-am saturat de Maftei si Constantin.

effect
16th December 2007, 23:18
Rapid si-ar intari echipa daca ar scapa de Maftei si l-ar aduce pe Mardare :ok:

Datenshi
16th December 2007, 23:33
E tanar, de perspectiva, are un fizic ok pentru un fundas central. Si eu zic ca ar fi un castig.

Datenshi
18th December 2007, 23:36
Tiberiu Lajos va arbitra partida Ceahlaul-Rapid

* Sursa: www.prosport.ro

Acesta va fi al 13-lea meci jucat între cele două formații la Piatra Neamț, situația fiind echilibrată, cu 5 victorii ale gazdelor și 6 ale rapidiștilor, alt meci încheindu-se nedecis. În acest sezon, Ceahlăul are mai puține puncte câștigate acasă (16), decât are Rapidul câștigate în deplasare (20). Nemțenii au cinci victorii, un egal și trei eșecuri, din nouă partide, în timp ce rapidiștii au 9 jocuri disputate în deplasare, 6 victorii, 2 egaluri, un eșec.
Ceahlăul a câștigat un singur meci din ultimele șase jucate, în timp ce giuleștenii au trei victorii consecutive. În cazul unui succes, Rapid se va apropia la cinci puncte de liderul CFR Cluj, care are acum 46 de puncte.

Datenshi
27th December 2007, 12:21
Primul stagiu de pregătire în Portugalia, al doilea în Cipru sau Antalya
Mircea Rednic a pus la punct programul de pregătire al giuleștenilor înainte de startul returului (programat pentru data de 23 februarie).

După reunirea lotului (15 ianuarie), elevii lui Rednic vor efectua un prim turneu de pregătire pe pământ lusitan: rapidiștii se vor pregăti în micuțul orășel Rio Maior între 20 ianuarie și 2 februarie, perioadă în care vor disputa și câteva jocuri de verificare. Aflat la 20 de km de țărmul Oceanului Atlantic, Rio Maior (11.500 de locuitori) oferă condiții excelente atât din punct de vedere climatic cât și al posibilităților de a efectua pregătirea (în imagine, complexul sportiv din centrul localității).

După efectuarea primului stagiu de pregătire, giuleștenii vor reveni în țară pentru câteva zile, urmând ca în perioada 7-15 februarie să plece în cel de-al doilea turneu de pregătire, a cărui destinație va fi aleasă între Cipru și Antalya. În această perioadă echipa va disputa mai multe meciuri de pregătire, având programată câte o zi de pauză între fiecare partidă amicală disputată.
Rapidisti.RO

Datenshi
28th December 2007, 11:16
Tamandare se intoarce la Corinthians

Fundasul dreapta împrumutat de la Corinthians in timpul in care Rapid era antrenata de Cristiano Bergodi, Marcos Tamandare a fost pus pe liber, chiar daca brazilianul a jucat mai mult sub comanda lui Mircea Rednic decât atunci când pe banca era italianul. “Are probleme cu viza si a plecat în Brazilia, dar nu stiu daca mai ramâne la noi. In acest moment, monitorizam un fundas de la Palmeiras”, a admis, cu jumatate de gura, directorul tehnic Nicolae Manea. Poate odata cu retrogradarea echipei braziliene in liga secunda, Marcos va avea sansa de a juca mai mult pentru formatia braziliana.

Mi-ar parea rau sa plece, cred ca e o rezerva pe care te poti baza la nevoie. E nevoie de jucatori ca el in lot, nu gloabe ca I. Stancu sau Perja.

Datenshi
2nd January 2008, 10:49
Exclusiv / Nae Manea: "Să-i cumpere alții pe jucătorii supralicitați din Liga I, noi ne lipsim"

"Sumele la care s-a ajuns să fie cotați jucătorii din Liga I sînt exorbitante", este de părere directorul tehnic al Rapidului. Nae Manea a spus pentru rapidiști.ro că Rapidul nu va da niciodată 4 milioane de euri pe Florin Costea, acesta fiind prețul cerut de Adrian Mititelu pentru a-l lăsa pe fotbalistul Craiovei în Giulești.

"În campionatul românesc, de multe se ori se supralicitează pentru un jucător, ceea ce e nu e normal. Cum să dai milioane de euro pe un fotbalist de la o echipă din țară? Să-i cumpere alții pe jucătorii ăștia scumpi, noi ne lipsim. Așa am pățit și cu Herea vara trecută, cînd începuseră toți cu ofertele, și Ovidiu a avut de suferit și a avut un început greu."

Reacția lui Manea a venit ca urmare a prețurilor foarte mari de care s-au lovit giuleștenii la negocierile pentru Costea (4 milioane de euro) sau Janos Szekely (1,5 milioane de euro).
Rapidisti.RO

Aici are dreptate. Sa aduca jucatori de afara, m-am saturat de fasaitii astia de aici.

kain
9th January 2008, 20:57
Rapid a anuntat miercuri, prin vocea lui Nicolae Manea, citata de Mediafax prioritatile sale in ceea ce priveste transferurile, dar si jucatorii de care se dispenseaza.

Romeo Stancu si Marcos Roberto Nascimento Da Silva "Tamandare" sunt liberi sa isi caute echipa, in timp ce trei jucatori sunt pe lista prioritatilor de a ajunge la club.

"S-a facut o lista cu jucatorii care este posibil sa ajunga la Rapid. Inca nu avem certitudini. Pe lista sunt Salou, Philippe Leonard si Szekely. Se duc in continuare tratative si pana la plecarea in Portugalia se va afla numele celor care au semnat. Din ce stiu, Salou (n.r. - atacant legitimat la FC Bruges) este foarte aproape sa semneze, mai ramane sa vedem pe ce perioada. Philippe Leonard in mare parte este rezolvat, si mai raman tratativele pentru Szekely. Se va renunta la serviciile lui Romeo Stancu si Tamandare", a explicat Manea pentru Mediafax.

Philippe Leonard este international belgian (26 de partide jucate), este fundas stanga si are 33 de ani. A mai jucat la Feyenoord Rotterdam.

Datenshi
11th January 2008, 17:38
http://www.rapidisti.ro/stiri/1869/astazi-se-alege-noul-lider-al-galeriei.htm

Sunt tare curios cine iese, da' nu-mi fac mari sperante.