PDA

View Full Version : Juniorii Stelei



STEAUA-MANIA
17th January 2007, 14:58
Topic dedicat juniorilor clubului FC STEAUA.
Citește un reportaj, realizat de site-ul stelisti.ro, despre cel mai talentat copil al juniorior Stelei!



Talent mult peste medie

« Veniți să-l vedeți. Vă spun eu că este mai talentat decît Ronaldinho», ne-a declarat Gigel Gheorghe, coordonatorul centrului de copii și juniori al Stelei, despre Florentin Matei, produs sută la sută al clubului Steaua și căpitan al grupei ’93.

Modest si timid. Asa s-a prezentat puștiul de 14 ani, neîmpliniți, în fața reporterului Gazetei. Probabil, ca de cele mai multe ori, timidatea ascunde talentul. Într-adevăr, neobișnuit cu postura de intervievat, Florentin intră în elementul său atunci cînd pașește pe celebrul teren șase de antrenament din Complexul Ghencea, gata pentru a face ceea ce stie cel mai bine, de aceasta dată și in fața camerei de filmat. Nu este nevoie de «duble», deoarece stăpînește bine mingea. Leo Strizu, șeful centrul de copii si juniori al clubului Steaua, ne lămurește: «Da, e dat naibii puștiul. Am văzut ce știe să facă și pot să afirm că tehnica sa depășește nivelul existent, la ora actuală, în România». Coordonatorul centrului de copii și juniori și antrenorul de la grupa ‘93 au confirmat faptul că, într-unul din cantonamente, Matei a jonglat mingea pe picior, fără ca aceasta să cadă, de 7.534 de ori.:shocked:

Întocmai ca modelul său, Gică Hagi, copilul-minune «păcătuiește» prin individualism, așa cum afirmă antrenorul său, Cornel Ionescu. «Puștiul poate scoate lejer 2-3 jucători prin dribling, efectiv se distrează cu ei. Sunt, însă, meciuri în care simte că poate să facă multe și are momente cînd mai exagerează. Se întîmplă să piardă mingea și are tendința să rămînă în atac, dar aici lucrez cu el și îi explic ce trebuie să facă», ne-a povestit antrenorul puștiului.


Primul la antrenamente

În această perioadă, juniorii clubului Steaua urmează programul adecvat ieșirii din perioada de iarnă. Pregătirea este minuțios realizată. Pe 9 ianuarie s-a produs vizita medicală la IMS, urmand ca, din 22 ianuarie, să se plece în cantonament la Forban.

În ciuda faptului că este nevoit să facă zilnic naveta între comuna sa natală și București, însoțit de tatăl său, care îl supraveghează îndeaproape, Florentin nu lipsește de la antrenamente și este extrem de conștiincios. «El trebuie să își dozeze efortul. Este în stare să facă toate antrenamentele la capacitate maximă, vrea mereu să fie primul. Antrenamentele pur fizice nu i se par o corvoadă și nu trișează deloc », spune antrenorul său, completat de coordonatorul centrului, Gigel Gheorghe: «Este de un bun simț incredibil și un copil foarte cuminte. La alergare este mereu în față, are o capacitate de efort și o tehnică incredibile. Atunci cînd are mingea la picior, nu ai ce să-i faci. Are toate calitățile să devină vedetă, poate chiar un viitor Hagi»


Obstacole în calea performanței

Talentul, singur, este o condiție necesară, dar insuficientă pentru a face performanță. Unul dintre factorii care pot atenua ascensiunea puștiului este legat de fizicul său, caracterizat drept «gabarit insuficient» de Leonard Strizu, responsabilul cu centrul de copii și juniori. «Florentin se distrează, practic, cu cei din categoria sa de vîrstă, dar noi îl punem să evolueze contra grupelor cu un an mai mare și atunci nu poate să facă față cu același succes, deoarece gabaritul său este o problemă. Este dezavantajat de înălțime și acest lucru constituie o piedică», ne-a declarat Strizu. «Lovește mingea bine cu ambele picioare, doar că, din cauza faptului că a ajuns la pubertate și a avut un puseu de creștere în ultimul an, forța în șut a mai scăzut și aici mai trebuie lucrat», a precizat și antrenorul Ionescu referitor la dificultățile cu care se confruntă micul fotbalist. O problemă separată o constituie latura interioară a puștiului, care este extrem de tăcut. «Trebuie să încerce să fie mai sociabil, deoarece fotbalul este un joc de echipă și colectivul te atrage sau te elimină. Probabil se va maturiza în viitor», afirmă Cornel Ionescu.


« La 17 ani ma voi pronunta în privința lui »

Următorii doi ani vor fi decisivi în ceea ce privește viitorul copilului. Antrenamentele prea dure și jocurile împotriva unor grupe mai mari, cu alte cuvinte forțarea jucatorului, îi pot provoca accidentări. Cornel Ionescu explică: “Mă tem de un lucru. Există riscul unei accidentări dacă îl forțăm prea mult, deoarece, în acest moment, gabaritul său este mediu. Este foarte important ca el să atingă gabaritul optim pentru a putea face pasul spre seniori». Verdictul final îl va da, însă, Leo Strizu, peste doar cîțiva ani. «Nu putem să umblăm acum la capitolul forță pentru că îi oprim creșterea. Pe la vîrsta de 16-17 ani ai lui Matei, mă voi pronunța în privința lui. Eu zic că va juca la Steaua fără probleme dacă mai cîștigă 10 centimetri în doi ani», ne-a declarat Strizu.

Anghel Iordănescu, Dan Petrescu, Ilie Dumitrescu, Florentin Matei. Aceste nume au în comun, momentan, doar faptul ca sunt produse sută la sută ale clubului Steaua. Dacă Florentin va izbuti măcar să egaleze performanțele iluștrilor săi predecesori, doar timpul ne va cofirma.

(Cristian Otopeanu)

http://stelisti.ro/index/Citeste_un_reportaj_despre_cel_m/VIDEO_stelistiro__Intra_si_vezi_.html
http://www.stelisti.ro/multimedia/foto/foto_stelisti_juniori_steaua.html

Una dintre persoanele cu cea mai mare influenta in cariera fotbalistica a lui Matei si omul care este permanent alaturi de copil, tatal sau, explica inceputurile pustiului si ce sperante are pentru Florentin

- Domnule Matei, care sunt inceputurile fotbalistice ale lui Florentin ?
- Avand doi baieti, la varsta de 7 ani a celui mare am inceput sa il pregatesc pe acesta. In acest timp, cel mic, care nu avea inca 6 ani, statea si se uita pe geam. Vazand cat de atent se uita, l-am luat si pe Florentin. Pot sa va spun ca ceea ce faceam cu cel mare timp de doua luni, Florentin facea imediat. Lovea mingea incredibil si atunci m-am decis sa il pregatesc. La 9 ani, l-am dus la Steaua, la insistentele prietenilor, care m-au batut la cap sa il aduc cat mai repede la fotbal. Eu doream sa il aduc mai tarziu, dar mi s-a spus sa nu mai astept. Domnul profesor Marculescu l-a vazut si mi-a spus « Fa-i pasaport, ca il iau in turneu in Austria ». Eu venisem pentru o selectie si m-am trezit ca este luat in turneu.

- Cum v-ati caracteriza copilul ?
- Din pacate, este prea timid. Are o fire mai inchisa si sper sa se maturizeze, nu stiu daca in societate se va descurca usor, dar, in teren, cred are calitati de lider.

- Ati jucat fotbal la juniori, la Targoviste. Credeti ca pustiul, la varsta pe care o are, v-a depasit?
- (Zambeste) Da, m-a intrecut.

- Un sfat pentru Florentin, ca parinte ?
- Trebuie sa mai lucreze la loviturile libere. Vreau sa isi perfectioneze executiile, are un stil de executie aparte, dar trebuie imbunatatit. De asemenea, as dori sa fie mai sociabil.

- Care este visul dumneavoastra pentru copil ?
- As dori, intr-o zi, sa ajunga capitanul echipei Steaua. Acesta este visul meu. Restul, ce o vrea Dumnezeu.
http://stelisti.ro/index/Citeste_un_reportaj_despre_cel_m/Interviu__Tatal_lui_Matei_As_dor.html

http://stelisti.ro/multimedia/Video/VIDEO_stelistiro__Intra_si_vezi_.html

Florentin, vorbește-ne despre tine.
- Am început fotbalul la vîrsta de 6 ani. Tatăl meu, care a jucat fotbal în tinerețe, m-a antrenat, iar de la 9 ani m-a adus la Steaua. Dorea să mă aducă mai tîrziu, dar colegii lui l-au sfătuit să facă acest pas cît mai repede.

- Ce calități consideri că ai ?
- Cred că am în plus, față de alții, driblingul. Totdeauna caut să rezolv bine fazele și tin capul sus atunci cînd fentez. De asemenea, am un șut bun și lovesc mingea cu ambele picioare, însă dau și pase care pun colegii în situație de a marca.

- Ce crezi că ar trebui să îmbunătățești în jocul tău?
- Atunci cînd mai pierd mingea, nu întotdeauna vin înapoi să o recuperez. Cred că la recuperarea mingii trebuie sa mai lucrez.

- Un post preferat în echipă?
- Îmi place să joc mijlocaș central și sînt folosit chiar pe acest post, unde consider că dau randament optim.

- Cum împaci școala cu fotbalul ?
- Este mai greu, dar le împac bine. Anul acesta am examen de capacitate și sper să îl trec cu bine.

- Care ar fi modelul pe care ai dori să îl urmezi ?
- Cel mai mare fotbalist român este și idolul meu: Gheorghe Hagi. L-am vazut doar în perioada în care juca pentru Galatasaray și pe niste casete video arătate de tatăl meu. Sper să pot să îl depășesc cîndva.

- Unde ți-ai dori să evoluezi în viitor ?
- În primul rînd, mi-aș dori să joc pentru Steaua. Apoi, într-o zi, poate voi ajunge la Real Madrid, acesta este visul meu.
http://stelisti.ro/index/Citeste_un_reportaj_despre_cel_m/Citeste_un_interviu_cu_decarul_s.html
Deja imi este pe 1/2 antipatic..tine cu real,grrr:))
Conform prosport,fiorentina il monitorizeaza pe Ochirosii.

SORENSEN
17th January 2007, 16:26
Da Ochirosii desi nu eprodus la nostru a fost adus pt a fi cizelat pt perfomanta..cum a fost de ex. Nesu care tot pe la aceasi varsta a venit la noi...

Sa vedem e timpul sa scoatem si noi un junior ..pana acum doar Simion cat de cat a facut pasul de acolo..sa vedem ce vine din urma...

Snake_21
22nd January 2007, 21:47
Pai parerea mea ca juniorii nu au cum sa creasca daca nu sunt folositi si ei si nu li se da o sansa sa joace in meciuri.

pinki
24th January 2007, 00:07
ochirosii e talentat, sper sa mai ramana la noi pana cand se "coace" :D

YoYoyOi
24th January 2007, 07:57
O sa ramana la noi, ca sa se afirme si mai apoi sa poate pleca afara. Dar mai avem cativa juniori in lotul de pregatire pt Cipru. Si cred ca si aceia se vor ridica incet-incet.

Laur_Farul
24th January 2007, 10:13
Locul 3 si Cupa UEFA :ok: !

YoYoyOi
24th January 2007, 11:02
Multumim Laur pentru urare...dar ai cam gresit adresa :rolleyes:

YoYoyOi
20th February 2007, 21:01
La Centrul de copii si juniori al clubului Steaua sunt legitimati 270 de tineri fotbalisti, iar incepand cu 1 ianuarie 2004, activeaza un numar de 12 antrenori, fiecare avand cate o grupa de pregatire. Acestia sunt: George Marculescu, Adrian Bumbescu, Lajos Satmareanu, Vasile Aelenei, Stefan Sames, Gheorghe Tataru, Constantin Dumitriu, Petre Mihai, Florea Voinea, Horea Codorean, Bogdan Iovan si Gigel Gheorghe. Pana la sfarsitul anului 2003, in cadrul Centrului au mai activat ca antrenori Radu Troi si Mihail Majearu, ambii preluand din ianuarie 2004 echipa Midia Navodari."

Gontel
24th February 2007, 16:28
Paraschiv e produs 100% al Stelei. Si joaca titular.
A mai fost si Ogararu la noi de la juniori, daca nu ma insel.

YoYoyOi
24th February 2007, 16:35
Oga a jucat la Steaua intre 1998-2000, apoi la CSM Resita si Otelul si a revenit la Steaua in 2002 jucand pana in 2006.

dan
24th February 2007, 16:44
si Nesu

YoYoyOi
24th February 2007, 16:53
da:D si Nesu a jucat numai la Steaua:D

Liviu
24th February 2007, 20:13
Nu vreau sa va contrazic dar din ce stiu eu...
- Paraschiv a jucat pana la 13 ani la un club din Alexandria , apoi a venit la juniorii Stelei , deci nu este un produs 100% .:)
- Nesu intr-adevar . El a venit pe la 16 ani de la Oradea in Bucuresti sa se apuce de fotbal la...Steaua .

YoYoyOi
24th February 2007, 20:16
bine....nu e 100% e 99,98%:D

asa si Nesu o fi jucat la un club scolar sau ceva pana sa ajunga la Steaua:D

apparte
25th February 2007, 00:15
Nesu a jucat la FC Bihor,Steaua castigandu-l in disputa cu PSV Eindhoven!

bluesky
25th February 2007, 00:52
steaua cam ar trebui sa caute talente prin tara si sa le ofere conditii de antrenament,am auzit la tv ca jiji baga cam 10000 de euro pe saptamina in centrul de juniori al stelei,ar trebui sa apara si niste roade?

pinki
25th February 2007, 12:46
ar trebui sa-l lase pe oli sa mai viziteze si alte echipe :lol:

YoYoyOi
11th March 2007, 20:02
Fratele lui Elton va fi transferat la Steaua

Patronul Stelei, Gigi Becali, a dezvaluit la B1TV, ca, in curand, va veni in Romania si fratele mai mic al brazilianului Elton pentru a semna un contract de joc cu formatia din Ghencea.
In varsta de 16 ani, acesta va sosi la Steaua in urmatoarea perioada si va juca la echipa 'satelit', in Liga a III-a.
OLS

Asteptam sa-l vedem si pe asta micu' de ce-i in stare.

Snake_21
11th March 2007, 22:32
Sa speram ca e de viitor :D

dede
12th March 2007, 10:49
stie careva cam ce inaltime are? :D e mai mic decat frate-so? :P

Snake_21
12th March 2007, 10:55
Cred ca e mai mare :lol: :P

pinki
12th March 2007, 12:07
fratele mai mic? in ce sens? :ras-plans:

sa vina :D

YoYoyOi
21st March 2007, 11:07
Prunescu, Rusu si Iancu, în vizorul lui Oli

Valeriu Argaseala, directorul executiv al Stelei, a declarat într-o emisiune de radio ca tehnicianul ros-albastrilor este cu ochii pe juniorii Stelei.

''Se pare ca centrul de copii si juniori al nostru a început sa produca din nou. Oli deja îi are în atentie pe Prunescu, Rusu si Iancu. Acesti jucatori vor fi folositi de el în urmatoarele partide amicale", a declarat Valeriu Argaseala.
Prosport

in sfarsit se face ceva si cu astia micii :D

pinki
21st March 2007, 15:44
oare cat de mici sunt? :D

clodbuser
21st March 2007, 17:52
Nu conteaza
Il tineti minte pe Zola?
Cam tot asa a fost

YoYoyOi
21st March 2007, 18:09
mici de inaltime sau ca varsta? :D

eu cred ca daca sunt de o varsta cu Ochirosii si au talentul si daruirea lui e o treaba foarte buna.

dede
21st March 2007, 22:19
si daca au inaltimea lui Elton? :ras-plans: ca tot ai zis de inaltime :D

YoYoyOi
21st March 2007, 22:24
n-au cum sa aiba inaltimea lui :D

Liviu
21st March 2007, 22:56
Prunescu este fundas central iar Rusu atacant . Ambii au fost in cantonament cu echipa mare asta iarna in Italia si nu ! Nu sunt pitici ! :D

YoYoyOi
21st March 2007, 23:01
pffff un mijlocas pe acolo nu e? :D

las ca si Rusu e bun, macar e o concurenta acolo si poate se trezesc Thereau si Iacob sa puna cioantele la treaba:mda:

bluesky
23rd March 2007, 15:07
se pare ca centru stelei pentru juniori au inceput sa dea roade sper sa ii vedem la echipa de seniori..

narcis20002000
24th March 2007, 18:19
E nevoie de oameni seriosi, dar mai ales priceputi care sa se ocupe de juniori. Un plan de marketing pe termen lung ar fi de folos, de asemenea. Si nu in ultimul rand bani si rabdare...

YoYoyOi
24th March 2007, 18:55
cel mai important este sa li se dea atentia cuvenita, sa fie bagati in seama si chemati la echipa mare din cand in cand pentru a le da incredere.

vladinho
24th March 2007, 23:44
La Steaua antrenorii cer bani ca sa bage copii in teren. Daca ai bani joci daca nu nu. Cu asta nu se face performanta. Putini au si bani si sunt si talentati....mai multi sunt saraci si talentati iar aceea nu au ce cauta la echipe mari ca nu au cum sa umple buzunarele antrenorilor!

YoYoyOi
24th March 2007, 23:50
asta se practica la toate echipele din pacate :(

bluesky
25th March 2007, 19:15
nu stiu de ce oli nu baga in amicale mai multi juniori???ca sa de-a sanse sa joace si ei...

dede
25th March 2007, 19:19
ce intrebari stupide pui... cum sa ii bage? mai bine ii baga pe jijel sau ov petre decat pe juniori :jerk:

bluesky
25th March 2007, 19:25
nu stiu cind o sa deschida ochii si antrenori nostri sa dea credit juniorilor ex lui wenger care descopera talente si din liga a 2 franceza,la noi mai greu

vladinho
25th March 2007, 21:01
asta se practica la toate echipele din pacate :(

Asa e in Romania. In strainatate poti sa fii cine oi fi daca nu stii cu bila n'ai ce cauta pe teren :)
De aia Messi la 19 ani e la Barcelona si Wallcot ala sau cum ii zice e la Arsenal la 17 ani

YoYoyOi
29th March 2007, 23:57
Andrei Cordos in vizorul Stelei


Managerul general Stelei, Mihai Stoica, si-a manifestat interesul pentru achizitionarea internationalului de juniori, Andrei Cordos.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/steaua/16202/andrei-cordos-in-vizorul-stelei.htm

Snake_21
30th March 2007, 01:16
Jucator promitator ;)

YoYoyOi
30th March 2007, 09:57
sa speram :D

Brian
12th May 2007, 19:10
Florentin Matei, unul dintre componenții grupei de juniori Steaua '93, a fost adus de antrenorul Cosmin Olăroiu la echipa mare a Stelei. "Oli l-a luat la echipă pe Matei pentru ca acesta să ia contact cu jucătorii, cu atmosfera de acolo. Este un prim pas, extrem de important pentru el", a declarat unul dintre oficialii campioanei en-titre pentru stelisti.ro. Florentin Matei este produs sută la sută al clubului Steaua, fiind antrenat de Cornel Ionescu.

sursa: stelisti.ro

O idee buna.:ok:

Vladek
12th May 2007, 22:02
Excelenta idee ! Matei e pustiul ala minune, nu ? :D Ce-as vrea sa dau ceasul inainte vreo 10 ani ... poate-l vad conducand Steaua spre finala CL :D

YoYoyOi
12th May 2007, 22:32
o initiativa laudabila. Ar trebui ca in fiecare sezon macar 2 juniori sa fie adusi la echipa mare. Chiar daca nu joaca, sa fie acolo sa se antreneze cu "batranii" sa prinda gustul meciurilor de nivel inalt.

Snake_21
13th May 2007, 13:19
Pe ce post joaca Matei? :thinkso:

Liviu
13th May 2007, 16:18
Mijlocas central , un adevarat nr 10 .

Carte de vizita (ianuarie 2007)
- nascut : 15 aprilie 1993
- inaltime : 1,59 m
- greutate : 46 kg
- desemnat cel mai tehnic jucator in 2004 si 2006 la turneele organizate
- capitan de echipa la grupa '93
- campion national in 2004 si 2006

YoYoyOi
13th May 2007, 16:37
1993???

1,59? :shocked:

Luis Garcia10
13th May 2007, 16:40
14 anisori :D Nu e rau 1.59 la varsta aia..mai poate crest macar pana la 1.70 :D :P

Liviu
13th May 2007, 16:49
1.59 la 13 ani si 8 luni e bine . Cred ca a mai crescut intre timp , e si normal .

YoYoyOi
13th May 2007, 16:51
asa... :groggy:

si asta vine la echipa mare? :o:

Liviu
13th May 2007, 16:54
L-au luat in lot , probabil ca va fi luat si in cantonamentul de vara dupa ce o sa-si ia capacitatea :D . Sau o da la anul ? :o: Urmatorul pas ar fi sa fie trimis la Steaua 2 , in C sau sa speram ca vor face si ei rost de un loc in B .
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=1029023&postcount=1

Luis Garcia10
13th May 2007, 16:55
Asa zicea MM inainte sa plece :rolleyes: :D ca vor lua un loc de B pt Steaua 2 :P

YoYoyOi
13th May 2007, 16:57
un loc in B pt mititeii astia n-ar fi rau, dar copilasul ala la 14 ani la echipa mare mi se pare exagerat :groggy:

dede
13th May 2007, 16:59
L-au luat in lot , probabil ca va fi luat si in cantonamentul de vara dupa ce o sa-si ia capacitatea . Sau o da la anul ? pai daca e nascut in '93, inseamna ca o fi printr'a 7-a, si din cate stiu aia nu mai dau capacitate :rolleyes:
oricum, daca deja e mare fotbalist, ce'i mai tre'be lui scoala? :D

daca o tine tot asa, poate ajunge mare :D

Snake_21
13th May 2007, 17:17
@Liviu: mc Liviu :D
Pai are destul timp sa mai creasca desi la varsta aia eu aveam 1,76 :P

dede
13th May 2007, 17:29
lauda'te acum :rolleyes:
daca va fi un Elton 2, care e problema? :mda: inca mai are vreme sa creasca, nu va faceti griji :D

Brian
13th May 2007, 17:38
1993???

1,59? :shocked:

E chiar bine...poate sa ajunga la 1.85-1.90

bluesky
13th May 2007, 20:13
daca spun ca ii bun o sa ajunga titular in formatia de start a lui oli..

SORENSEN
13th May 2007, 22:03
A fost chemat sa simti gustul primei echipe...nu va juca in amicale...dar va face cateva antrenamente...cu prima echipa

Nico21
7th June 2007, 14:25
Mai pe romaneste,va cara sacul cu mingi la antrenamente...

Kainsashiki
7th June 2007, 14:28
bai, Mustata, sa mor de tu nu ai mai multe posturi pe Steaua decat pe RRRRRRRRRRRAAAAAAAPPPPPPPIIIIIIIIIIDDDDDDDDDDDD, oroarea vietii.

n-ai treaba?

Nico21
7th June 2007, 14:35
Ce e bai,nu am voie sa scriu pe ZZZZZZDREAUAAAAAAAAA,CLONA SOVIETICA?

Gontel
8th June 2007, 07:24
Ia mai lasa-ne ca nu ne ne intereseaza parerile tale catusi de putin.

YoYoyOi
26th June 2007, 10:19
Hagi i-a luat in cantonamentul din Austria si pe Prunescu si Tudose de la echipa a doua, dar si pe Bicfalvi si Pintilii. Se stie insistenta cu care Hagi vrea sa promoveze noi talente. Si eu zic ca are de unde. Avem un viitor bun in tinereii astia. Sa-l mai aduca si pe Torje si toate-s bune :D

Luis Garcia10
26th June 2007, 10:58
Nu e urgent acum sa-l luam pe Torje! Avem nevoie de oameni care sa fie pregatiti sa intre direct in lupta! "Sa scoata sabia" :happy :cry:

Geografu
26th June 2007, 12:44
Nu il da Iancu pe Torje mai ales dupa cum a jucat in finala Cupei.Dar daca Hagi promoveza tineri se poate sa avem sperante si in viitor si poate cine stie sa apara un nou Hagi ! :rolleyes: :yes:

dede
26th June 2007, 12:55
Hagi i-a luat in cantonamentul din Austria si pe Prunescu si Tudose de la echipa a doua, dar si pe Bicfalvi si Pintilii. Se stie insistenta cu care Hagi vrea sa promoveze noi talente. Si eu zic ca are de unde. Avem un viitor bun in tinereii astia. Sa-l mai aduca si pe Torje si toate-s bune :D
f bine :D mai bine ia tinerei de'astia decat tot felul de expirati :D

Liviu
28th June 2007, 01:18
Cristian Iancu: "Îmi doresc să joc pentru echipa mare a Stelei"

Aflat în plin examen de bacalaureat, componentul echipei a doua a Stelei, Cristian Iancu, spune că în primul rând dorește să termine cu bine examenele și apoi se gândește și la activitatea sa fotbalistică, fiind dorit la Gloria Buzău. "Mai am trei examene la bacalaureat și până acum le-am luat pe toate cu note bune. Sper ca, daca voi ajunge la Gloria, să mă impun, deși știu că nu va fi ușor, mai ales că am pierdut cantonamentul echipei din cauza examenelor de "bac". Oricum, sunt convins ca am capacitatea de a mă impune oriunde și îmi doresc ca, într-o zi, să joc pentru echipa mare a Stelei"(stelisti.ro)


Cristian Iancu are 19 ani si este mijlocas. De remarcat ca a fost luat de Cosmin Olaroiu in cantonamentul de iarna din Cipru.

becaligr
1st July 2007, 22:16
steaua are cel mai bun lot si de juniori si de tot si punct nimic in tara nu e mai presus de steaua poate arbrii pot sa o bata legal anu asta k avem lot nu degeaba baga gigi bani acolo

effect
3rd July 2007, 00:25
Gresesti . Cel mai tare centru de copii si juniori il are Dinamo . ;) Trebuie sa recunoastem . Au scos cateva talente extraordinare in ultimii ani . Stefan Radu,Pulhac,Ropotan,Guda si Musat pare de perspectiva. Noi ? Il avem pe Prunescu care face unspe metri la doar zece minute dupa ce intrase in teren . Jalnic!

Liviu
3rd July 2007, 00:38
Ala cu 11m era Pintilii dar oricum, nu prea scoatem cat ar trebui din pepiniera proprie si e pacat pentru ca se baga ceva bani acolo.

effect
3rd July 2007, 00:51
Era Prunescu te asigur ;)

Liviu
18th July 2007, 01:00
@effect, se prea poate, nu era Pintilii, intr-adevar.

După ce, luni, în prima partidă disputată în cadrul turneului care se desfășoară în aceste zile la Goteborg, în Suedia, grupa '92 a juniorilor Stelei, antrenată de Cornel Ionescu și Valentin Becali, a învins echipa locală Egnahems BK cu scorul de 14-0, ieri, juniorii "roș-albaștri" au câștigat cu scorul de 29-0 meciul cu echipa Puna Sports Academy.
"Gothia Cup este un turneu organizat anual în Suedia și reprezintă Campionatul Mondial al cluburilor destinat jucătorilor sub 15 ani, la care participăm alături de circa 1.000 de echipe din 60 de țări. Rezultatele din primele două zile atestă faptul că avem o echipa competitivă și sunt speranțe mari ca viitorul Stelei să provină și din propria pepinieră", a declarat tehnicianul grupei '92, Cornel Ionescu (stelisti.ro).

Irelevante aceste scoruri, nu stim nivelul acelor echipe (totusi 29-0, adica un gol la 3 minute e ceva incredibil :groggy:) dar e intr-adevar o grupa de pusti promitatoare.

PS: Valentin Becali e acelasi nepot care s-a batut luna trecuta cu un trecator in mijlocul Bucurestiului. :rolleyes:

YoYoyOi
18th July 2007, 07:41
care a fost batut de un trecator :evil:

Liviu
25th July 2007, 12:35
Grupa '92 a juniorilor Stelei, antrenată de Cornel Ionescu și Valentin Becali, a terminat pe locul al treilea turneul Gothia Cup, organizat în Suedia. Steaua a pierdut în semifinală, la loviturile de departajare, în fața echipei locale IF Hammarby, scor 1-3. Tehnicianul roș-albaștrilor a declarat, pentru stelisti.ro, că echipa sa putea atinge finala, însă neșansa a fost factorul determinant: "Neșansa și oboseala ne-au privat de finală, pe care mi-o doream tare mult. Dacă nu ajungeam la penalty-uri, și puteam acest lucru, pentru că am avut o bară și multe alte ocazii, alta era situația".

Cornel Ionescu s-a declarat mulțumit de evoluția jucătorilor steliști, cărora li s-au adăugat înca trei fotbaliști de la școala lui Gică Popescu. "Una peste alta, a fost un turneu util, la prima ieșire în străinătate a copiilor. Sunt mulțumit de modul în care s-au prezentat, iar cei trei jucători transferați de la școala lui Gică Popescu, Văduva, Năstăsie și Fulea, sunt de perspectivă", a opinat tehnicianul Stelei '92 pentru site-ul stelisti.ro.

Gothia Cup este un turneu organizat anual în Suedia și reprezintă Campionatul Mondial al cluburilor destinat jucătorilor sub 15 ani, la care participă Circa 1.500 de echipe din 60 de țări

Iată rezultatele obținute în turneul de la Gothia Cup:
Egnahems BK-Steaua 0-14 (grupe)
Steaua-Puna Sports Academy 29-0 (grupe)
Munksund/Skuthamns SK-Steaua 1-6 (grupe)
Steaua-Dallas Texans 2-0 (1/32)
Steaua-Brampton East Chiefs 3-0 (1/16)
Steaua-Anthoypoli 2-1(1/8)
Steaua-Lillehammer 4-0 (1/4)
Steaua-IF Hammarby 1-3 (1/2)

Si, as adauga eu, nu in fata invingatorilor cupei, Hammarby pierzand finala, iar cele 1500 de echipe au fost per total, la toate categoriile de varsta. Oricum, un turneu benefic pentru acesti copii,totusi cu majoritatea echipelor scandinave, o experienta ce le va fi de folos .
Altfel, Vaduva, Nastasie si Fulea au fost transferati de la GP inainte sau dupa ce a venit Hagi ? :thinkso:

Liviu
16th December 2007, 18:10
Deși Steaua nu traversează cea mai bună perioada a sa, juniorii ei strălucesc. Grupa 1997 a FC Steaua a cucerit trofeul “Gheorghe Ola”, disputat la Bistrița. Juniorii roș-albaștrii s-au impus, în finala turneului, în fața celor de la Ceahlăul 1997, cu scorul de 3-0.

Golurile „roș-albaștrilor” au fost marcate de Valceanu și Deaconu, cel de-al doilea reușind o „dublă”. Robert Valceanu, golgeterul competiției, cu 11 goluri înscrise, a fost desemnat „Cel Mai Bun Jucător” al turneului.(stelisti.ro)

YoYoyOi
23rd January 2008, 19:24
Jucatorul Marius Pompiliu Albu a semnat pe data de 10 ianuarie 2008 contract cu FC Steaua Bucuresti. Fotbalistul in varsta de 16 ani a fost transferat de la Scoala de Fotbal “FC Ardealul Cluj-Napoca” si este component al echipei nationale de junior under 17.-fcsteaua.ro

http://www.steauafc.com/pix/Marius-Albu_princ.jpg

YoYoyOi
28th January 2008, 08:45
Adrian Ilie pregătește un megaproiect pentru viitorul Stelei. Steaua anului 2015 e asigurată: nu mai puțin de 16 tineri fotbaliști, liderii generațiilor lor din toată țara, au semnat cu trupa din Ghencea. Steaua pune bazele unui proiect deosebit în ceea ce privește Centrul de copii și juniori. Adrian Ilie a demarat o acțiune de transferare în Ghencea a celor mai buni fotbaliști din toată România, de la toate categoriile de vîrstă, născuți în perioada 1986-1992.

Deja, pînă la această oră, au fost acontați nu mai puțin de 16 puști, aceștia semnînd contracte cu roș-albaștrii pe minimum 5 ani. Majoritatea dintre ei evoluează deja pentru diverse loturi naționale și vor fi cedați echipei a doua a clubului, care activează în Liga a III-a, formație care va fi restructurată din temelii de către Ilie.

Nu mai puțin de 5 dintre ei au fost aduși de la Școala de Fotbal Gică Popescu, considerată printre cele mai bune din țară, dar managerul sportiv din Ghencea a intrat, mai nou, și pe filiera Școlii de Fotbal Ardealul Cluj-Napoca, poate cea mai valoroasă din România. De acolo a fost adus Marius Albu, 16 ani, un atacant care deja a fost selecționat la lotul UEFA Under 17.

Cei mai mulți dintre ei vor fi păstrați în lot la Steaua II, dar unii, cum ar fi Onicaș (Mureșul Deva), vor fi lăsați să joace în continuare la cluburile lor. "Cobra" e cel care coordonează proiectul, iar colaboratorii săi cei mai importanți sînt Gigel Gheorghe, șeful centrului de copii de la Steaua, Leo Strizu, antrenor la Steaua II, dar și președintele Valeriu Argăseală și vicepreședintele Teia Sponte, ultimii doi avînd un rol determinant în a-l convinge pe Gigi Becali să aloce sume mari de bani pentru proiectul "Steaua anului 2015".
Copiii aduși în Ghencea locuiesc în apartamente închiriate de club pentru sume de 700-800 de euro pe lună, însă este în derulare un alt proiect. Gigi Becali vrea să cumpere o suprafață de teren în apropierea stadionului și să construiască un cămin de 45-50 de locuri, unde să stea puștii.
- locuiesc în apartamente de 3-4 camere, fiecare avînd camera lui
- sînt trimiși la cele mai bune licee din București, Steaua avînd o colaborare strînsă cu "Mircea Eliade"
- cei care sînt selecționați la loturile naționale au un salariu lunar cuprins între 7 și 10 milioane de lei, iar ceilalți minimum 3 milioane
- beneficiază de 3 mese la restaurantul de la stadion, avînd același meniu ca și Dică și Rădoi
- pentru fiecare copil sînt repartizate cîte 3 mingi de joc
- echipament gratuit, începînd cu ghete, tricou și șort, trening, dar și geci de fîș
- nu se percepe nici o taxă de înscriere sau de antrenament, totul fiind suportat de club



http://i0.data.gsp.ro/0CC0BD2911C82AD26F5533252B48D10F1/steaua-ii.jpg

De cand asteptam o initiativa ca asta :yeah:

Snake_21
2nd February 2008, 19:32
Am citit si eu despre asta ar fi bine sa iasa ceva bun din proiectu asta :D

bluesky
5th February 2008, 11:22
In sf le vine mintea la cap si la romani care incep sa de-a atentie si echipei a doua ..mult timp le-a mai trebuit.

Ted
5th February 2008, 11:53
atata timp cat e Strizu antrenor la echipa a doua e cam hopeless situatia juniorilor Stelei ...

Liviu
18th May 2008, 23:41
Juniorii Stelei au câștigat Cupa Gheorghe Hagi

Grupa 1996-1997 a Stelei a castigat faza zonala a Cupei Gheorghe Hagi la fotbal, dupa ce a invins in finala pe Petrolul, cu scorul de 5-0. Elevii antrenorilor Dumitru Uzunea si Bogdan Iovan, ajutati de Ion Toma si Gigel Gheorghe (directorul Centrului de Copii si Juniori al FC Steaua) au castigat competitia dupa un parcurs extraordinar, in care au castigat la scor patru partide.

Alexandru Cojocaru a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, Razvan Popa cel mai bun jucator, in timp ce Robert Valceanu a reusit cele mai multe goluri ale competitiei.

Steaua – Magurele 11-2
Steaua – Slobozia 22-0
Steaua – CSS Giurgiu – 7-1 (semifinale)
Steaua – Petrolul Ploiesti – 5-0 (finala)

De asemenea, grupele 1992,1993,1994 si 1995 ale FC Steaua sunt calificate deja in play-off-ul municipiului Bucuresti, iar Steaua 1995 va incepe cursa spre finala luni, 19 mai, la ora 10, cand va juca impotriva celor de la FC Ruseanu. Urmatoarea partida a ros-albastrilor se va disputa vineri, la aceeasi ora, acestia urmand sa intalneasca pe Juventus Bucuresti. In cazul in care se vor califica in finala, jucatorii nostri vor juca duminica pentru trofeu. (stelisti.ro)

Liviu
25th May 2008, 17:47
Juniorii '95 ai Stelei, antrenați de Ion Toma și Remus Ivănescu, au învins în finala Municipiului București pe Dinamo, scor 1-0.

Grupa de jucatori nascuti in 1995 a clubului Steaua a devenit campioana municipala dupa ce a invins-o, in finala competitie, scor 1-0, pe eterna rivala Dinamo. Golul ros-albastrilor a fost inscris in minutul 20 al partidei de Daniel Cristian Gheorghe (fiul lui Gigel Gheorghe, antrenorul echipei secunde a Stelei si director al Centrului de Copii si Juniori din Ghencea), dintr-o lovitura libera executata superb, de la 25 de metri, informeaza www.steauafc.com.

"Au inceput sa se vada roadele muncii la centrul de copii si juniori si ne bucuram foarte mult pentru acest lucru. Noi am inceput sa construim de la zero si speram ca, cel putin in Bucuresti, sa fim primii la toate grupele. In maxim doi ani vom fi cei mai buni din Romania. Este o munca depusa in ultimii patru ani, de cand s-a facut ruperea de trecut si s-a plecat pe alt drum la centrul nostru. Avem antrenori tineri, cu studii superioare, pedagogi foarte buni, care lucreaza dupa metode moderne, nu numai la calitati fizice si la aspecte tactice, ci si la nivel psihologic. Rolul nostru este acela de a creste nu numai fotbalisti buni, ci si caractere extraordinare. Primul pas este acela de a domina Bucurestiul, al doilea este numarul 1 pe tara, iar al treilea este cel de performanta la nivel international. Mai sunt pasi de facut si usor-usor se vor vedea roadele muncii noastre la Steaua" (Gigel Gheorghe, director Centru de Copii si Juniori FC Steaua)

Snake_21
25th May 2008, 19:21
Sa speram ca asa va fi si in scurt timp sa avem si noi ce sa promovam in prima echipa :)

Liviu
23rd July 2008, 01:05
« Veniți să-l vedeți. Vă spun eu că este mai talentat decît Ronaldinho», ne-a declarat Gigel Gheorghe, coordonatorul centrului de copii și juniori al Stelei, despre Florentin Matei, produs sută la sută al clubului Steaua și căpitan al grupei ’93.Modest si timid. Asa s-a prezentat puștiul de 14 ani, neîmpliniți, în fața reporterului Gazetei.
Astia s-au tampit cu totii, vor toti in strainatate unde sunt lasati sa dribleze pe tot terenul momiti de un pumn de dolari, parinti inconstienti, saracii copii ce naibii sa mai zica... Se mai pierde un talent ?

Steaua face eforturi disperate să nu-și piardă copilul-minune crescut în pepiniera proprie. Acesta se numește Florentin Matei, are 15 ani și este considerat de specialiști liderul generației sale, fiind căpitanul selecționatei de juniori a României U 15.
Puștiul, comparat de antrenorii care l-au șlefuit și l-au văzut jucînd cu Hagi și Ronaldinho pentru tehnicitatea sclipitoare, a fost dat dispărut de trei luni de cei de la Steaua.

Suspendat 3 luni
Roș-albaștrii trag de el să-i obțină semnătura, dar copilul, sfătuit de tatăl său, refuză propunerea fiindcă dorește să se transfere la unul dintre cluburile din Vest care-l curtează. Liverpool, Espanol Barcelona sau AC Milan și-l dispută.
Între timp, Steaua l-a suspendat 3 luni, iar Florentin se antrenează cu tatăl său pe izlazul plin de ciulini din satul natal, Poiana lui Stîngă, din cadrul comunei giurgiuvene Vînătorii Mici. La kilometrul 44 de pe autostrada București-Pitești, la dreapta se face un drum forestier. De acolo, orice sătean te îndrumă spre casa "bijuteriei" Stelei.

Se plafonează
Ieri, la ora 09:00, cînd echipa Gazetei a ajuns acasă la familia Matei, puștiul minune dormea încă. Tatăl său a intrat direct în subiect: "Nu-l mai las pe fiul meu la Steaua fiindcă nu poate să mai progreseze acolo. Nu sînt condiții, nivelul competiției e foarte scăzut, iar terenurile sînt execrabile. Vreau să se pregătească la un club din străinătate, pentru a-și perfecționa calitățile tehnico-tactice ieșite din comun. Sînt convins că la 17 ani va ajunge la o echipă de top de seniori din Europa". Pentru a compensa lipsa de pregătire a fiului, părintele și-a dus copilul, luna trecută, două săptămîni într-un cantonament la munte.

"E al Stelei"
Fostul șef al Centrului de copii și juniori al Stelei, Leonard Strizu, actualmente antrenor la echipa secundă din Ghencea, a comentat situația lui Florentin Matei. "Conform regulamentului, cluburile sînt obligate să încheie contracte cu juniorii, cînd aceștia împlinesc 15 ani, altfel pot pleca. Steaua i-a propus o indemnizație destul de bună pentru vîrsta lui, de cîteva sute de euro, dar tatăl său nu vrea să semneze. Am depus memoriu la FRF, care l-a declarat jucătorul Stelei și a fost suspendat. Din cîte știm a fost în probe la cîteva echipe în Italia și Spania, dar nu se poate transfera fără acordul nostru", a precizat Strizu.

Președintele Stelei, Valeriu Argăseală, a făcut mai multe drumuri acasă la Florentin Matei. "Știu că a fost aici domnul Argăseală, dar a vorbit cu fratele meu, fiindcă eu eram în Italia cu băiatul. Nu mă încălzește propunerea dînsului ca fiul meu să se pregătească cu echipa mare. N-are ce căuta acolo la 15 ani. El trebuie să treacă prin toate etapele junioratului la un club din străinătate".

"Florentin face cît jumătate din echipa Stelei U15. Este singurul junior din România care driblează în profunzime și lovește la fel de bine mingea cu ambele picioare"
Dan Ionescu, șeful Comisiei de juniori a FRF
______________

"Nu mă lasă să driblez"
Puștiul-minune explică de ce vrea să plece din Ghencea

Pustiul isi perfectioneaza tehnicitatea si in curtea casei, pentru a suporta mai usor handicapul inaltimii de 1,69 metri
- Florentin, de ce vrei să pleci de la Steaua?
- Pentru că nu sînt condiții și simt că nu mai pot progresa. În plus, antrenorii țipă la mine să nu mai driblez și mă obligă să fac și faza de apărare.

- Dar astea sînt cerințele în fotbalul mare.
- Așa e, însă nu înțeleg de ce antrenorii mei îmi cer să nu mai driblez în atac, dar după ce văd meciuri din Liga Campionilor sînt atît de fascinați, a doua zi la teren, de fazele spectaculoase pe care le fac Messi sau Ronaldinho! Eu vreau să ajung ca Messi sau Ronaldinho, pentru că sînt foarte tehnic. Anul trecut m-am antrenat de cîteva ori cu seniorii Stelei și mi-a plăcut de brazilianul Elton.(gsp)

Paul
26th July 2008, 00:06
nu e nici primul nici ultimul

Cu 3-4 ani in urma , era un anumit Roman , luat de Piti in toate cantonamentele , care rupea tot ... super tehnic , ce sa mai noul Hagi.
Nu s-a mai auzit nimic de el.

Apoi tot cu ceva timp in urma, era un pusti , avea numa 12-13 ani ... mare piesa. E posibil sa fie acest Florentin Matei.

Snake_21
27th July 2008, 00:10
Din pacate nu putem sa ne pastram talente si ei se duc spre echipe din strainatate si prea multi se pierd :(

YoYoyOi
23rd August 2008, 00:19
Steaua 2- Inter Gaz 4-2

Pentru Steaua 2 au marcat: Vali Badea de 2 ori, Cristocea si Croitoru, iar Badea a mai ratat un penalty

moty
23rd August 2008, 19:48
Foarte promitatori acesti Juniori ai nostri!

vatavu
28th August 2008, 01:02
Vali Badea, Cristocea si Croitoru nu trebuiau dati la echipa a 2-a..sunt jucatoi de prima echipa...ei au dus greul in Liga Campionilor sezonul trecut..

Liviu
20th September 2008, 13:41
Putin malai pentru taica-su si Florentin Matei, pustiul minune, s-a intors la Steaua...


La o zi după ce a pierdut primul meci în Champions League și a ratat șansa de a pune mîna pe încă 600.000 de euro, Steaua a reușit să-și recîștige cel mai promițător talent. Florentin Matei, în vîrstă de doar 15 ani, a decis să revină la antrenamentele grupei din care făcea parte în Ghencea, deși în ultimele luni refuzase să mai îmbrace tricoul Stelei și chiar amenințase că vrea să plece în străinătate.

75.000 de euro pentru tatăl său
Cum a reușit Steaua să-l recupereze? Gigi Becali a avut o întîlnire cu tatăl lui Florentin. I-a pus pe masă 75.000 de euro, sumă cu care l-a convins pe părintele puștiului-minune să-și lase fiul în continuare în Ghencea. "Tatăl său ne-a zis că l-a convins să revină la sentimente mai bune și faptul că am demarat proiectul cu acea Academie", a explicat Gigi Becali.

"Eu l-am antrenat și pe Hagi, dar, în 60 de ani de antrenorat, nu am mai văzut un talent ca Matei. E unic" -Iosif Bukossy.

E antrenat de un Becali
Matei face parte din grupa '93 a juniorilor Stelei. Această echipă îl are ca antrenor pe Valentin Becali, fiul lui Virgil Becali, acesta din urmă fiind vărul patronului Stelei.

Cîștigă comparabil cu unii seniori ai "granzilor"
Matei va încasa un salariu de 36.000 de euro pe an, la cei 15 ani ai săi avînd un cîștig comparabil cu cîțiva fotbaliști seniori care se află în loturile echipelor mari ale Ligii (gsp)

Foarte promitatori acesti Juniori ai nostri!
Echipa secunda nu e una de juniori, majoritatea au peste 20 de ani. Conform regulamentului, in liga 3 echipele sunt obligate sa foloseasca cel putin doi juniori in timpul jocului, ceilalti 9 putand sa aiba si 38.

Cipri
11th January 2010, 22:44
nu e nici primul nici ultimul

Cu 3-4 ani in urma , era un anumit Roman , luat de Piti in toate cantonamentele , care rupea tot ... super tehnic , ce sa mai noul Hagi.
Nu s-a mai auzit nimic de el.

Apoi tot cu ceva timp in urma, era un pusti , avea numa 12-13 ani ... mare piesa. E posibil sa fie acest Florentin Matei.
Imi cer scuze ca postez tarziu , dar acum am vazut acest post .
Il cunosc foarte bine pe Marius Roman ( eram prieteni in copilarie ) . Viata de noapte si anturajul l-au cam terminat in perioada cand era la Steaua . Daca era serios , probabil si acum era la prima echipa ( jucand ) . In momentul de fata Roman joaca la UTA si e titular aproape in toate partidele . Marius e un jucator care merita urmarit si de acum inainte , chiar daca a clacat in trecut !

Marius
12th January 2010, 09:32
pacat de el. stiu ca l-am vazut in vreo 3 meciuri imediat dupa ce il luase Steaua si era meserie.

daciansm
20th March 2010, 13:11
Fotbal juniori clasamente rezultate

Portal de sport cu stiri, rezultate, clasamente, galerii foto, evenimente, forum, comentarii si opinii din sport, livescore, informatii de ultima ora despre miscarea fotbalistica din Romania cu accent in principal pe fotbalul de juniori:

http://www.fotbaljuniori.ro/

Fotbal Juniori A Clasamente:

www.fotbaljuniori.ro (http://www.fotbaljuniori.ro/default.php?page=content&id=1)

Fotbal Juniori B Clasamente:

www.fotbaljuniori.ro (http://www.fotbaljuniori.ro/default.php?page=content&id=1)

cristy1110
27th March 2010, 23:46
am vazut azi meciul in care Steaua 2 a invins pe Dunarea Galati si vreau sa zic ca nu ma impresionat mai nimeni de la Steaua...
asteptam mai multe de la Rusu,Lazar,Bejan...singurii care au mai miscat au fost Simion care are vreo 25 de ani si Iacob...

cristy1110
21st April 2010, 23:30
eu nu inteleg un lucru...
pentru ce exista o groaza de grupe de copii si juniori la Steaua daca niciunul nu ajunge la prima echipa?
daca facem socoteala cati jucatori de la juniorii stelei au ajuns la prima echipa in ultimii 10 ani ne ajung degetele de la o mana...
treaba este ca nici la alte echipe din prima divizie nu au ajuns...

Hingherul
21st April 2010, 23:42
cum, n-ai auzit??? pentru spaga!

Snake_21
22nd April 2010, 12:17
Mda, facem noi misto ... dar e trist

cristy1110
22nd April 2010, 19:35
daca va spun un nume de jucator care a evoluat in perioada respectiva la Steaua si era format aici poate radeti sau nu ma credeti....
el se numeste Bogdan Nicolae si a evoluat la juniorii stelei,gloria bistrita ,astra ploiesti,Steaua si fc brasov...
in timp ce juca la bistrita avea coechipier pe un fost coleg de generatie la juniori si anume Dancus...

cristy1110
30th July 2010, 15:06
la Steaua 2 exista un fotbalist pe nume Mustata care joaca fundas dreapta si caruia nu i se intrevede prea curand botezul primii ligi la Steaua fiindca Ž666Ž aduce bulgari si brazilieni pe acest post facand ca acest baiat sa devina a patra optiune la fundas dreapta...

M.I.B.
5th August 2010, 21:59
Inceteaya cu offtopicul!

Imperator Ares
6th August 2010, 00:53
forta steaua!!! steaua campioana! trup si suflet pentru culori!

pinki
6th August 2010, 00:54
ba, mai schimba si tu textul macar

cristy1110
6th August 2010, 15:23
interesante pareri aveti despre juniorii stelei...

delaoltenia
6th January 2013, 12:53
Thread deschis pe 17 ianuarie 2007 de catre userul @STEAUA-MANIA,un cincinal scurs de atunci.
S-au schimbat multe la Steaua,ciobanul a inchis tot ce-i forta buzunarul atunci cand i s-a interzis accesul in Ghencea.Nu avea unde sa se antreneze si sa joace cu prima echipa,cum sa-si mai permita echipa a 2-a si academia?

delaoltenia
6th January 2013, 13:07
Parte din juniorii Stelei si de la echipa a II-a sunt acum la Academia Hagi.Afaceri ciobanesti,dati degeaba si luati acum cu juma' de milion de uero.