PDA

View Full Version : Cel mai bun fotbalist din toate timpurile



t.b.
24th June 2005, 12:05
Cine credeti ca este cel mai bun jucatori al tuturor timpurilor... Astept biografii si date statistice

fia
24th June 2005, 12:25
Zidane :D

Sasuke Uchiha
24th June 2005, 12:27
hagi, maradonna, zidane

t.b.
24th June 2005, 12:31
hagi, sa nu exageram, anume nu l-am pus in sondaj, ca daca l-as fi pus ar fi avut 90%, noi si subiectivismul nostru... Eu am zis maradona, pe pele nu l-am vazut jucand, dar maradona era genial...

dextercioby
24th June 2005, 14:30
Si eu l-am ales pe Diego Armando Maradona,pentru ca avea sclipiri si facea si altceva decit cei mai mari golgeteri,Friedenreich si Péle.

Undeva in departare se zareste si figura lui Michel Platini luptindu-se pentru sefia UEFA cu Franz Beckenbauer.

Daniel.

don_denver
24th June 2005, 14:33
nu stiu altii cum sunt..dar eu l-am votat pe pele..deh..subiectivism...recunosc.

Utilizator
29th June 2005, 19:53
Maradona este pe primul loc pentru mine. A tras Argentina dupa el la vreo 2 turnee final CM (Mexic '86 si Italia '90) si a facut din Napoli campioana a Italiei din nimic. A jucat la cel mai inalt nivel si in Argentina si in Europa si la nationala.
Pe Pele il vad pe locul 2, nu l-am prins jucand decat tarziu, la Cosmos New York. A fost mare din cate am vazut din inregistrari, dar a avut o echipa a Braziliei la fel de mare alaturi. In plus n-a jucat in Europa si din cauza asta performantele la echipa de club nu mi se par asa de mari ca ale lui Maradona.

E greu insa de zis foarte sigur care dintre cei doi a fost mai mare si unii sustin ca mai sunt si altii mai putin promovati (de ex. Di Stefano) sau de care au ramas mai putine ecouri in timp.

Paul
29th June 2005, 22:11
Maradona ... din simplul motiv ca a castigat de unul singur o cupa mondiala ;

Mihai
29th June 2005, 22:13
De ce zici ca a castigat de unul singur cupa modiala? Ca a marcat mult? (sau mai bine zis, numai el :P)

Paul
29th June 2005, 22:21
pai cand iei mingea din terenul tau si driblezi 8 jucatori ... :D (stii tu golul ala declarat golul secolului :D)

Mihai
29th June 2005, 22:23
Da il stiu!
Dar asa si Ronaldo a dat goluri foare importante in cupa din 2002 :D
A dat 2 in finala, unu in semifinala cu Turcia si a mai dat, ca a dat vreo 6 parca in total

Marquise MGP
29th June 2005, 22:34
peste cativa ani,daca o tine tot asa,o sa va ganditi si la ronaldinho...ca vad ca si el face meciuri de unul singur...nici eu nul stiu pe pele si e cam indepartata epoca in care a activat...maradona e mult mai aproape de fotbalul modern si as zice si eu ca pt moment e cel mai bun jucator din toate timpurile .

Paul
29th June 2005, 22:35
heheh , dar dar peste 30 de ani o sa le povestesti la nepoti , ce gol i`a dat Ronalodinho (antrenorul` Braziliei) lu` unu` David Seaman , un amarat de antrenor de portari de la Arsenal Londra .

Si erau sferturi de finala , cand Anglia avea 1-0 , si toti englezii l`au injurat pe Seaman asta ... si s-a lasat de fotbal , desi la vremea aia avea vre`o 40 de primaveri.

"Si abia dupa ce a rezolvat Ronaldinho asta problema , si`a intrat in rol unu` Ronaldo care acuma e antrenor la echipa de juniori alcatuita exclusiv din copii sai "

realmadrid.com
29th June 2005, 23:01
Maradona :yeah:
Apoi ar urma Hagi, Pele, Di Stefano, Maldini..

Carlos Gambino
30th June 2005, 23:24
Cine spune alt nume in afara de Pele, inseamna ca s-a uitat degeaba pana acum la fotbal... :headbang:

spinU
1st July 2005, 15:23
Maradona fara discutie...
Si de la noi parerea mea ca Balaci...

miril
1st July 2005, 15:27
Pele (din toate timpurile) si Dobrin (din...Pitesti).

irriducibile_01
1st July 2005, 15:47
Maradona .

Sharkie
2nd July 2005, 13:53
Si io tot Maradona zic.........

livaches
8th September 2005, 03:31
1. PELE - triplu campion mondial (58, 62, 70)
2. MARADONA - campion mondial (86) finalist (90)
3. ZIDANE - campion mondial (98) si european (2000)

Ady Micinic
16th September 2005, 11:11
J. Cruyff. Parerea mea cel mai total fotbalist al tuturor timpurilor. Daca regret ca nu am vazut un fotbalist jucand mai mult atunci acest este. Care alt fotbalist juca fotbalul pe care il juca el alaturi de gasca aia la Ajax (mentionez ca nu sunt fan Ajax ba din contra in Olanda prefer PSV).

alamar
16th September 2005, 11:15
Di Stefano

alamar
20th September 2005, 08:35
Di Stefano, starul care n-a prins nici un "Mundial"

Alfred Di Stefano s-a născut pe 4 iulie 1926 la Buenos Aires, Argentina. A evoluat pentru River Plate, Hurracan, Milionarios de Bogota, FC Barcelona, Real Madrid şi Espanol. Desemnat fotbalistul european al anului īn 1957 şi 1959, a cucerit cinci Cupe ale Campionilor consecutiv. Are 26 de trofee de prim rang şi 18 titluri personale. Preşedinte de onoare pe viaţă la Real Madrid, unde a obţinut cele mai mari satisfacţii. A marcat īn toată cariera 893 de goluri.
Amancio, "căpitanul" din anii '70 al lui Real Madrid, povesteşte prima sa zi pe "Bernabeu": "Am intrat īn vestiar, Di Stefano s-a ridicat de pe scaun, mi-a dat un tricou şi a vorbit īn numele echipei: Bine ai venit, să-l porţi cu mīndrie!. Am luat bluza, dar am văzut că era albă. N-are emblemă pe ea, ce a asta?, am īntrebat. Băieţaşule, crezi că orcine poate juca aici? Transpiră mai īntīi tricoul ca lumea, apoi īţi dăm şi emblema!".
Aşa se gīndea atunci, cu 40 de ani īn urmă. Altfel, nu puteai cuceri opt campionate ale Spaniei, nu īnscriai 218 goluri īn 282 de partide ca "alb" şi n-aveai cum să punctezi īn cinci finale consecutive ale Cupei Campionilor Europeni, toate cīştigate.
Unii spun că "Saeta Rubia" a fost cea mai mare. Alţii că era o vreme īn care atacanţii făceau preluările şi după ce marcau urmau şi deposedările. Numai că trofeele nu mint. Īn palmaresul lui Di Stefano sīnt 51 de kilograme de cupe, statuete şi medalii. 51 de kilograme!!!

"Eliberarea" l-a sechestrat!

Cīnd īşi aduce aminte de acele trei zile de groază, transpiră şi acum. Pe 26 august 1963, Frontul de Eliberare din Venezuela l-a sechestrat. "Au venit şi mi-au spus că sīnt deja mort. M-am speriat. Astăzi, păstrez o fotografie de-a mea cu semnătura unuia dintre răpitori. Mi-a dat-o ca să mă mai īmbuneze. După ce am fost eliberat, am ajuns la Ambasada Spaniei, unde cineva de acolo mi-a dat un papagal, ca să mai uit de nenorocire. Īn drum spre Madrid, pasărea a murit. Să fi fost un semn?", se īntreabă.

N-a ajuns la un turneu final

Ca internaţional, a prins un deceniu şi jumătate, evoluīnd pentru trei selecţionate: Argentina, Columbia şi Spania. Dar, deşi pare greu de crezut, n-a evoluat la nici un turneu final de CM. Īn 1950, Argentina n-a dorit să participe. Īn '54, FIFA nu i-a permis să evolueze la iberici, după ce o făcuse pentru cei din "patria tangoului" şi Columbia. Īn '58 avea deja drept de joc, dar Spania nu obţinea calificarea. Īn '62, trecuseră 12 ani de cīnd se chinuia să ajungă la un astfel de eveniment, trupa iberică primea paşaportul, dar don Alfredo se accidenta. Īn '66 era deja prea bătrīn…

Supravieţuitor al echipei secolului

Pe patul de spital, īn mizerie, marele Garrincha spusese că din tot fotbalul cea mai dragă amintire i-a rămas o poză: el, alături de uriaşul Pele, care plīnge: cuceriseră titlul mondial! Astăzi, Di Stefano, cel fără de care noile vedete ce ajung pe "Bernabeu" nu pot fi prezentate, strīnge la piept o imagine dragă: el, Beckenbauer, Pele, Bobby Charlton. Supravieţuitorii "echipei secolului".

Rebellz
30th March 2006, 14:13
pele,maradonna shi hagi

interfan
11th April 2006, 09:26
Pele !

alejandro
12th April 2006, 12:34
Maradona si punct!!!
Sper ca Ronaldinho sa-i calce pe coada:drak:

Andy1987
13th April 2006, 16:40
Ronaldinho

One-Man Show
13th April 2006, 16:44
La niciunul dintre cei mentionati mai sus nu am vazut o placere atat de mare de a juca fotbal. :D este unic.

Universal
13th April 2006, 20:25
Puskas,Pele Dobrin Hagi Maradona Beckenbauer Zidane Ronaldo Di Stefano si Eusebio- locul 1

Denis
26th June 2006, 09:44
Pele shi Maradona

SILVIU99
15th July 2006, 15:42
RONALDINHO nu se compara fotbalul de acum cu cel de pe vremea lui pele

whisper
15th July 2006, 15:59
Pele.

Elphax
15th July 2006, 16:00
Marco Van Basten!

Sergio
15th July 2006, 23:13
Cruyff. Ma mir ca nu e in sondaj... ca tot se zicea ca Maradona a castigat cupa de unul singur, Cruyff a fost si el la un pas dar n-a fost sa fie.