PDA

View Full Version : Pericol - trebuie sa luam masuri



t.b.
23rd June 2005, 20:47
Rasfoind presa sportiva am descoperit un editorial care m-a ingrijorat profund, un editorial scris de unul dintre cei mai respectati jurnalisti sportivi Cristian Topescu, iata ce zice

L-am cunoscut personal, recent, la Cluj, pe primarul Emil Boc. M-am bucurat să constat că este un iubitor al sportului şi practicant al sportului pentru sănătate. A jucat fotbal într-un meci în sală cu prilejul “Cupei Liceelor” la minifotbal, competiţie organizată perfect de gazde cu sprijinul ziarelor Evenimentul Zilei şi ProSport. Am abordat, cu această ocazie, ideea fuzionării celor două echipe clujene de fotbal (CFR Ecomax si "U") în scopul creării unei echipe puternice a oraşului. “Mai bine dăm 30 de miliarde de lei pe an unei singure echipe de fotbal decît 15 miliarde la fiecare dintre ele”, a spus Emil Boc, convins de viabilitatea acestui proiect. Conducerile celor două cluburi clujene sînt de acord să participe la negocierile pentru o fuziune, dar orgoliul de grup şi chiar individual, existent în ambele tabere, a născut un obstacol: cum să se numească echipa Clujului. CFR-iştii spun că echipa lor evoluează în Divizia A şi are un management sănătos. “U”-iştii susţin că echipa alb-negrilor este echipa de tradiţie a oraşului, cu cei mai numeroşi suporteri. Cu inteligenţă şi bunăvoinţă, orgoliile clujenilor pot fi trecute sau ocolite. Cum să se numească echipa lor? Iată cîteva sugestii: Unirea Tricolor, FC sau FCM Cluj, Viforul, Someşul (sătmărenii nu au proprietatea acestui nume), Luceafărul. Alte idei le voi discuta personal cu confraţii din presa clujeană care pot, dacă vor, să-şi convingă concetăţenii că după demolarea stadionului “Ion Moina” (ce păcat!) ar trebui să “construiască” o echipă de fotbal de mare valoare, care să joace pe un stadion nou. (Există şi un asemenea proiect.) Ne bazăm şi pe înţelepciunea d-lui Arpad Paszkany, un om cu mari merite în fotbalul clujean.

Ceea ce parea doar o gluma proasta a primarului Boc incepe sa coopteze tot mai multi adepti.... noi suporterii celei mai iubite echipe din Ardeal trebuie sa luam atitudine, sa propune masuri pentru a evita o fuziune cu o echipa infiintata pe timpul ocupatiei straine... Astept propuneri, ce am putea face pentru a evita o nedorita fuziune?

HIV
23rd June 2005, 22:35
Parerea mea e ca oamenii astia nu isi dau seama ca fotbalul se joaca pt public. Poate spectatori o sa fie, isi incurajari de la o galerie in veci . Vor fi doar "cetatzenii". "U"-istii nu vor accepta prostitutia, si sunt sigur ca nici ceferistii . Deci daca ei vor sa infiinteze o (scuzati expresia) curva , sa o faca . Dar eu stiam ca nu s-a legalizat prostitutia. Inca...

t.b.
23rd June 2005, 22:48
Tu cam ce crezi ca inteleg Paskany si Muresan prin fuziune, ei spera sa acapareze palmaresul lui U si sa ramana cu numele CFR... e evident ca asta vor, de-aia au sarit repede sa aprobe ideea primarului...

HIV
23rd June 2005, 23:55
Sa iti spun ceva : palmaresul se pierde in cazul unei fuziuni , echipa va fi sa zicem ... FC Universitar c.f.r. Cluj 2005 . Fara palmares .

P.S. Axaphat sau burning hell sau cum se numea ne-a parasit pt vreo luna de zile ...

Angelina Jolie
24th June 2005, 02:10
No ma, pai intr-o luna de zile mi se face dor de el.

HIV
29th June 2005, 04:21
Intre timp primele "masuri" care cred ca le vom lua vor fi imputzinarea cu fortza a cfr-istilor prin bataie iar daca este posibil chiar extirparea acestei rase primitive.

Prietenii stiu ce vreau sa spun :) :)!
Apropo , este o vorba care mi-a intrat in inima...Hoolygans...nobody likes us and we don't care !

Angelina Jolie
29th June 2005, 10:26
Ma da rau esti. Aproape m-am speriat. :))

King of Hell
2nd July 2005, 19:24
Scriu dintr-un net cafe, ce naspa...Valy imi place poza ce o ai avatar...asa de bine ai iesit :X:X:X...noh ma duc sa plang cu nasu in perna ca o batut cfr...cat despre Topescu..ala ii un depasit...sa ne traiasca.

shafu
25th September 2005, 12:54
io nu-s membru in galerie dar sun uist din toata inima.asa ceva nu se poate intampla.nu ne putem vinde pentru banii lui paszkany.o sa vina si pt noi vremuri mai bune,is convins.doamne fereste dak se face tampenia asta..io unu nu ma mai duc la meciuri shi o sa tin cu apahida sau sanatatea shi ma duc la ei la meciuri

HIV
25th September 2005, 12:57
nu mai e de actualitate fuziunea asta . Stai linistit .

t.b.
25th September 2005, 14:49
Mie tare mi frica de ase o grozavie, ca asa o fost si la Ploiesti dupa ce o promovat Petrolul in A atunci s-o facut struto-camila aia :headbang:
Daca se face asa ceva io nu mai merg in veci pe stadion si nici la TV nu ma mai uit nici macar la nationala...

ioana20
28th September 2005, 08:22
stiu ca nu sunt tocmai la subiect, dar ce parere aveti despre aceasta stire? Eu m-am socat putin :o: desi eram obisnuita deja cu declaratiile si tampeniile lui jj. Ce credeti despre o eventuala implicare a lui jj la 'U' Cluj? :mda:

Gigi Becali vrea să ajute pe “U” Cluj
Gigi Becali (foto) a declarat că intenţionează să devină patronul divizionarei B “U” Cluj, echipă care a eliminat Steaua din Cupa României anul trecut. “Voi prelua Universitatea Cluj şi o voi băga în Divizia A, iar în Consiliul de Administraţie îmi voi pune oamenii mei. Universitatea trebuie să fie echipa reprezentativă a Clujului, şi voi discuta asta şi cu primarul Boc. Dar voi pune şi câteva condiţii, clubul se va numi Universitatea Cluj «Avram Iancu». Mă implic pentru ca această echipă să devină mare”, a precizat Gigi Becali. “Ar fi ceva extraordinar ca un om de talia domnului Becali, care este atât de iubit în Ardeal, să ajute cea mai frumoasă echipă din această zonă a ţării să revină în prima divizie”, a declarat Cristian Dulca, preşedintele “studenţilor” clujeni.

dragos_popa17
28th September 2005, 10:36
Am mai zis Gigi ca vine si acum un an, cand i-am eliminat din cupa. Ma indoiesc ca va veni. Nici nu stiu daca ii permite liga sa fie patron la doua echipe in acelasi timp. Daca vine, vine doar finantator.

andrei_cj
28th September 2005, 10:46
E suficient sa fie doar finantator ca sa fie u cea mai renumita echipa antibucuresti si sa aiba un finantator bucurestean! :rosu:

Ajunge si u daca cumva intra in A o echipa ca si Bacau care trebuie sa plece capul in fata cui vrea nea oieru' :o:
Daca se va intampla asta si chiar daca vor intra in A o sa fie cea mai mare lovitura pe care a primit-o u de o vreme incoace! (exceptand promovarea noastra, accederea noastra in finala cupei UEFA INTERTOTO, umilinta de la DEJ si cele doua infrangeri din ultimul nostru sezon de B) :ok:

Si auzi cum se va numi echipa? Universitatea Cluj Avram Iancu!!!! SUPER! :happy

dragos_popa17
28th September 2005, 10:50
Bine, stai tu linistit ca nu se va intampla asa ceva. Noi nu suntem CFR ECOMAX, azi maine polus si nu mai stiu eu ce. Daca vine Gigi la Cluj cu pretentii de-astea va pleca cu buza umflata. Conducerea de acum e ca aia din anii trecuti.
Sa nu mai vorbesc ca daca face asa ceva va fi linsat. :D Va fi patron, dar nu va putea sa intre in Cluj.

HIV
28th September 2005, 12:53
stati linistiti si nu mai bagati in seama toate hartiile de sters la coor cum e pro(st)sportul .

t.b.
28th September 2005, 14:31
N-are ce cauta ala la "U", echipa studentilor nu poate fi condusa de un cioban analfabet. Auzi si cica sa ne schimbe si numele vai de el, nici 100 de zmarandesti si nu i-ar salva pielea daca-ar veni la "U".

andrei_cj
28th September 2005, 16:30
"Mă implic pentru ca această echipă să devină mare”, a precizat Gigi Becali. “Ar fi ceva extraordinar ca un om de talia domnului Becali, care este atât de iubit în Ardeal, să ajute cea mai frumoasă echipă din această zonă a ţării să revină în prima divizie”, a declarat Cristian Dulca, preşedintele “studenţilor” clujeni."

P.S. Din pacate pt voi conducerea voastra e perfect deacord cu ceea ce nea gigi a spus! Si el nici nu trebuie sa vina la cluj pot el fotbalul va fi o afacere!

dragos_popa17
28th September 2005, 16:33
Om tari si om vedea. Dar eu spun ca in proportie de 99.99% nu va ajunge Gigi Becali la U Cluj. La Dulca ma indoiesc ca i-au zis ziarstii conditiile lui Gigi.

t.b.
28th September 2005, 16:38
Eu nu cred ca a declarat asa ceva Cristi Dulca, e o intoxicare a presei. Daca a declarat asa ceva pentru mine devine un NIMENI, dar nu-i cazul...

dragos_popa17
28th September 2005, 16:45
Ideea ii alta. Ziaristii i-au zis probabil ca Gigi vrea sa investeasca in U Cluj si atat. Acuma omu nu putea sa zica da-l dracu de taran. Mai mult ca sigur nu stia de afirmatiile cum ca schimba numele echipei si isi aduce toti nepotii la club. Sa fim seriosi.

andrei_cj
28th September 2005, 16:47
Eu nu asi fi sigur in locul tau!!!!!

P.S. Iti dai seama ca toti vor banii lu nea gigi si il ling prin diferite parti ca sa ajunga sa investeasca in locul unde lucreaza ei!

t.b.
28th September 2005, 16:56
Daca mai tineti minte, acu vreo cativa ani, dupa promovare din C parca, Copos a vrut sa vina la "U", conducerea de atunci (la)Bagiu si gasca, nu erau impotriva, dar varianta a cazut tocmai datorita opozitie suporterilor, sa nu uitam ca de la "U" a inceput revolta provinciei impotriva celor 3 echipe din bukale, celebra scandare "sapca rosie cat traiesti sa fii anti-bucuresti".

Becali sa stea la stana lui, noi nu avem nevoie de banii lui.

HIV
28th September 2005, 17:09
ce va asteptati mai de la prosport ? Cred ca in szabadsag is stiri mult mai bune ca in hartia aia de 2 ROL .

andrei_cj
29th September 2005, 14:43
Niciodata nu se stie...si deci sa stii ca daca e vorba de bani multi nu va puteti opune voi...care sunteti intr-o scadere (ma refer la numarul suporterilor)

P.S. Oricum si noi speram sa nu vina Oieru' la Cluj dar daca vine va spun ca echipa voastra o sa fie o marioneta!!!!

HIV
29th September 2005, 14:56
dar cum pe noi nu ne intereseaza ce spui tu o sa iti ignoram mesajul

t.b.
29th September 2005, 15:04
Va mai amintiti mesajul "paskany, toti banii tai nu fac cat dragostea noastra" ?
E valabil si in cazul lui jee-jee, suporterii lui "U" nu pot fi cumparati indiferent de suma, noi nu intram la meci pe banii conducerii, nu mergem in deplasari pe banii conducerii, becali o sa fie injurat de un stadion intreg numai daca se afla ca are cea mai mica intentie sa vina la "U", si pe noi nu o sa ne opreasca gorilele lui...

HIV
29th September 2005, 15:31
becali o sa fie injurat de un stadion intreg numai daca se afla ca are cea mai mica intentie sa vina la "U", si pe noi nu o sa ne opreasca gorilele lui...

Esti sigur ? :D

t.b.
29th September 2005, 15:40
No lasa ca doara nu ne-a bate chiar pe toti, noi suntem 500, gorilele 6, aia din ghencea erau obisnuiti sa le dea bani de coregrafii si de-aia io fost mai usor sa-si puna oamenii la nord

HIV
29th September 2005, 20:26
stai linistit ca orice galerie din tzara asta , fie 10 oameni , fie 10 000 cand ar vedea cele 6 gorile ar luao la fuga . Iti garantez .

t.b.
30th September 2005, 00:55
Speram sa nu fie cazul :)


Danciu nu a vorbit cu Becali

O presupusa implicare a lui Gigi Becali in destinele CFM Universitatea Cluj, vehiculata in aceste zile de presa sportiva, a fost infirmata de insusi presedintele societatii pe actiuni, Lucian Danciu.
„Trebuie sa ne intelegem foarte bine. Noi suntem, chiar daca altii nu ne considera asa, un club foarte serios. Noi nu vindem nici pixuri, nici salam. Lucrurile sunt repuse acum la Universitatea in matca lor, una de normalitate din toate punctele de vedere. Personal, nu am fost contactat de nimeni, asa ca in mod evident nu aveam cum sa dau vreun raspuns in aceasta chestiune. Tot ce pot sa spun este ca astfel de lucruri, de implicare materiala la un club, se fac conform procedurilor. Noi trebuie sa primim la club o scrisoare de intentie, iar aceasta sa fie analizata de catre membrii societatii pe actiuni. Nu se pot emite pareri asa, in dorul lelii, despre un subiect despre care, oficial, nu am fost informati”, a spus Lucian Danciu.

EZ de Transilvania

andrei_cj
30th September 2005, 01:00
E prea ciudata faza nu se vehiculeaza nici in presa chiar subiecte care nu au nimik cu realitatea!!!! Om vedea!

t.b.
30th September 2005, 01:27
Nu pe naiba, tu chiar nu citesti ziarele sa vezi cat gunoi e-n presa? Astia o fi preluat declaratia ciobanului de dupa meciul de cupa de anul trecut, l-au intrebat pe jee-jee ceva pe tema asta, dup-aia tusti la Dulca sa vada ce pot scoate... Ciudat ca numa` in pro(st)sport au aparut declaratiile astea, la conferinta de presa nimeni de la "U" nu stie nimic.

andrei_cj
30th September 2005, 11:51
Mai eu iti spun o chestie...se minte in ziare ca-n filme dar faza e ca nu iese foc fara fum...ceva ceva a fost acolo poate nu ca-n ziare.... dar faza e ca nu tot timpul poti recunoaste niste lucruri!!! Si atunci preferi sa spui ca nu ai zis nimik etc..etc.... t.b. esti baiat destept si stii la ce ma refer nu?

t.b.
30th September 2005, 19:08
Ramane de vazut... probabil Becali vrea sa-si faca po****ritate in Ardeal si prin preluarea ECHIPEI FANION a acestei zone crede ca ar putea sa faca asta... Si pe langa po****ritate mai pune mana si pe una din cele mai bune scoli de juniori din tara... dar nu o sa-i iasa pentru ca noi nu o sa acceptam niciodata sa fim sluga unei echipe din Bukale

andrei_cj
1st October 2005, 01:10
Nu voi o sa decideti viitorul acestui club! Iti spun eu ca banii vorbesc si mai ales in cazul clubului vostru care nu sta prea bine la capitolul asta!

t.b.
1st October 2005, 01:36
Stai calm ca nu vine nimeni sa fie injurat de un stadion, o si declarat beeeecali ca daca nu-i bine primit nu vine... n-are ce cauta ciobanul la "U"
Sunt destui oameni cu bani care o vrut sa vina la "U" da` nu o fost lasati de fosta conducere, printre ei si paskany...
Din iarna vine Dobos, ala-i "U"-ist adevarat si o mai vrut sa vina si alta data dar nu o fost lasat, acuma are drum liber, o sa fie sprijinit si de autoritati, problemele se rezolva si fara sa vina un analfabet la echipa STUDENTILOR.

andrei_cj
3rd October 2005, 23:46
T.B. vreau doar sa-ti reamintesc ca nu banii fac totul exemplu (Poli Timisoara la care e Dobos) deci.....

t.b.
3rd October 2005, 23:53
Valabil si pt voi, Timisoara o sa devina o echipa mare, sezonul urmator o sa se lupte la titlu, anul asta termina in primele 5, parerea mea, la ce lot au ar trebui sa fie pe podium, dar in fine problema lor...
Dobos nu mai este investitor la Poli, e doar de decor, din iarna intentioneaza sa se stabileasca in Cluj, deci asta inseamna ca are planuri serioase de a prelua cea mai iubita echipa din Ardeal... Se pare ca ciobanul s-a razgandit si bine a facut

andrei_cj
3rd October 2005, 23:59
La noi se pare ca se doreste performanta nu vedete in serie....si pana acum am reusit asta!