PDA

View Full Version : Globul de Aur 2007



Kainsashiki
16th January 2007, 13:07
Aseara a fost decernarea premiilor si n-am vazut niciun thread deschis pe tema asta.

Nominalizarile au fost urmatoarele:

Cel mai bun film - drama : "Babel", "Bobby", "The Departed", "Little Children", "The Queen"

Cea mai buna actrita – drama : Penelope Cruz - "Volver", Judi Dench - "Notes on a Scandal", Maggie Gyllenhaal - "Sherrybaby", Helen Mirren - "The Queen", Kate Winslet - "Little Children"

Cel mai bun actor – drama : Leonardo DiCaprio - "Blood Diamond", Leonardo DiCaprio - "The Departed", Peter O'Toole - "Venus", Will Smith - "The Pursuit of Happyness", Forest Whitaker - "The Last King of Scotland"

Cel mai bun film – comedie/muzical : "Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan", "The Devil Wears Prada", "Dreamgirls", "Little Miss Sunshine", "Thank You for Smoking"

Cea mai buna actrita – comedie/muzical : Annette Bening - "Running With Scissors", Toni Collette - "Little Miss Sunshine", Beyonce Knowles - "Dreamgirls", Meryl Streep - "The Devil Wears Prada", Renee Zellweger - "Miss Potter"

Cel mai bun actor – comedie/ muzical : Sacha Baron Cohen - "Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan", Johnny Depp - "Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest", Aaron Eckhart - "Thank You for Smoking", Chiwetel Ejiofor - "Kinky Boots", Will Ferrell - "Stranger than Fiction"

Cel mai bun regizor: Clint Eastwood - "Flags of Our Fathers", Clint Eastwood - "Letters from Iwo Jima", Stephen Frears - "The Queen", Alejandro Gonzalez Inarritu - "Babel", Martin Scorsese - "The Departed"

Cea mai buna actrita – rol secundar : Adriana Barraza - "Babel", Cate Blanchett - "Notes on a Scandal", Emily Blunt - "The Devil Wears Prada", Jennifer Hudson - "Dreamgirls", Rinko Kikuchi - "Babel"

Cel mai bun actor – rol secundar : Ben Affleck - "Hollywoodland", Eddie Murphy - "Dreamgirls", Jack Nicholson - "The Departed", Brad Pitt - "Babel", Mark Wahlberg - "The Departed"

Cel mai bun scenariu : Guillermo Arriaga - "Babel", Todd Field si Tom Perrotta - "Little Children", Patrick Marber - "Notes on a Scandal", William Monahan - "The Departed", Peter Morgan - "The Queen"

Cel mai bun film strain : "Apocalypto", "Letters from Iwo Jima", "The Lives of Others", "Pan's Labyrinth", "Volver"

Cel mai bun film de animatie : "Cars", "Happy Feet", "Monster House"
Cea mai buna coloana sonora: Alexandre Desplat - "The Painted Veil", Clint Mansell - "The Fountain", Gustavo Santaolalla - "Babel", Carlo Siliotto - "Nomad", Hans Zimmer - "The Da Vinci Code"

Cea mai buna melodie originala : "A Father's Way" - "The Pursuit of Happyness", "Listen" - "Dreamgirls", "Never Gonna Break My Faith" - "Bobby", "The Song of the Heart" - "Happy Feet", "Try Not to Remember" - "Home of the Brave"

Cel mai bun serial TV – drama : "24", "Big Love", "Grey's Anatomy", "Heroes", "Lost" Cel mai bun serial TV – comedie/muzical: "Desperate Housewives", "Entourage", "The Office", "Ugly Betty", "Weeds"

Cea mai buna actrita de televiziune – drama : Patricia Arquette - "Medium", Edie Falco - "The Sopranos", Evangeline Lilly - "Lost", Ellen Pompeo - "Grey's Anatomy", Kyra Sedgwick - "The Closer"

Cel mai bun actor de televiziune - drama : Patrick Dempsey - "Grey's Anatomy", Michael C. Hall - "Dexter", Hugh Laurie - "House", Bill Paxton - "Big Love", Kiefer Sutherland - "24"

Cea mai buna actrita de televiziune – comedie/ muzical : Marcia Cross - "Desperate Housewives", America Ferrera - "Ugly Betty", Felicity Huffman - "Desperate Housewives", Julia Louis-Dreyfus - "The New Adventures of Old Christine", Mary-Louise Parker - "Weeds"

Cel mai bun actor de televiziune – comedie/ muzical : Alec Baldwin - "30 Rock", Zach Braff - "Scrubs", Steve Carell - "The Office", Jason Lee - "My Name is Earl", Tony Shalhoub - "Monk"
Cea mai buna miniserie sau film de televiziune : "Bleak House", "Broken Trail", "Elizabeth I", "Mrs. Harris", "Prime Suspect: The Final Act".
Castigatorii vor fi anuntati in cadrul ceremoniei care va avea loc pe data de 15 inauarie 2007 la Los Angeles.


Din ce am retinut eu premiati au fost:

Cel mai bun film - drama : "Babel"
Cea mai buna actrita – drama : Helen Mirren - "The Queen"
Cel mai bun actor – drama : Forest Whitaker - "The Last King of Scotland"
Cel mai bun film – comedie/muzical : "Dreamgirls"
Cea mai buna actrita – comedie/muzical : Meryl Streep - "The Devil Wears Prada"
Cel mai bun actor – comedie/ muzical : Sacha Baron Cohen - "Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan"
Cel mai bun regizor: Martin Scorsese - "The Departed"
Cel mai bun film de animatie : "Cars",
Cea mai buna actrita – rol secundar : Jennifer Hudson - "Dreamgirls"
Cel mai bun actor – rol secundar : Eddie Murphy - "Dreamgirls"
Cel mai bun scenariu : Peter Morgan - "The Queen"


restu chiar nu le mai stiu...comentarii, completari aici ;)

Vadim
16th January 2007, 13:24
Mi se pare absolut penibil ca Borat sa ia vreun premiu. O voma mai mare ca aia nu am vazut.

Se pare ca europenii vor neaparat sa premieze ce e anti-american, alta explicatie nu vad. Oricum, Borat e facut in SUA si are un regizor evreu, asa ca nu e decat o amageala. Borat nu e un film antiamerican.

Kainsashiki
16th January 2007, 13:29
Dreamgirlz vad ca a fost destul de premiat, o sa-l iau de pe net sa ma uit si eu :)

Borat - o prostie de film, nu merita niciun premiu.

Singurul film premiat pe care l-am vazut a fost The Departed.

RedStar
16th January 2007, 13:32
Super tare ca Sacha a luat Globul de Aur pentru Borat. Merita din plin. Yeees :P

Vadim
16th January 2007, 13:34
Vai de capul meu, nu am vazut un film mai prost ca ala. Se ascund probleme mult mai grave si se scot in fata niste cretinatati care nu intereseaza pe nimeni. Fimul asta merita capsuna. :D

RedStar
16th January 2007, 13:37
E pararea ta si a kazahilor. A fost un film foarte inteligent si foarte indraznet.

relansat
16th January 2007, 13:44
Nu-mi plac deloc aceste premii, nu ma intrebati, ca nu stiu de ce :D

Vadim
16th January 2007, 13:59
E pararea ta si a kazahilor. A fost un film foarte inteligent si foarte indraznet.
Zi-mi si mie care a fost ideea filmului. Sau macar o idee. Si de ce a fost asa de indraznet si inteligent? Poti da cateva explicatii pe tema asta? Nu de alta, dar poate nu am inteles eu.

Bumbescu
16th January 2007, 15:08
Si eu am auzit ca Borat e o mizerie de film, chiar scria undeva ca e un fel de Nea Marin Miliardar de 10 ori mai prost.

RedStar
16th January 2007, 15:36
Zi-mi si mie care a fost ideea filmului. Sau macar o idee. Si de ce a fost asa de indraznet si inteligent? Poti da cateva explicatii pe tema asta? Nu de alta, dar poate nu am inteles eu.

Filmul este o satira sociala despre ignoranta Americii si prejudecatile ei. Modul cum a fost conceput si realizat, aparent ca un documentar dar in esenta ca un film clasic in 3 acte, este un unul inteligent. Borat doar pune intrebari, iar interlocutorii sai isi dezvaluie intr-un mod foarte deschis prejudecatile.
Nu este simplu ca sa faci un profesor de bune maniere sa te dea in suturi afara din casa, sa faci un vanzator de arme sa-ti recomande un Colt .45 ca arma cea mai buna sa te aperi de evrei sau ca un vanzator de masini sa-ti recomande un Hummer ca fiind destul de solid impotriva unui impact cu un grup de tigani.

Remarcile antisemite ale lui Borat sunt insotite de replici in ebraica, un mod inteligent de a spune evreilor ca totul e ok, este doar un film de comedie.

Filmul abordeaza aproape toate genurile de comedie, parca un tribut al genului. De la comedia de situatie pana la cea absurdului, filmul trece prin toate.

Vadim
16th January 2007, 15:37
Dah? :D

Pe imdb pot sa ma duc si eu, voiam sa imi zici ca secventa X vrea sa zica aia sau aia. Ce prejudecati are America in glumele cu "dah"? Asta e problema Americii? Dah? Iti zic eu, poti sa faci pe oricine sa te dea afara din casa, nu asta e problema.

Este un chici, a mai avut tupeul sa mai ia si muzica lui Bregovic, cate 10 secunde ca sa nu aiba probleme cu drepturile de autor.

RedStar
16th January 2007, 15:40
Si eu am auzit ca Borat e o mizerie de film, chiar scria undeva ca e un fel de Nea Marin Miliardar de 10 ori mai prost.

Si eu am auzit ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Chiar asa o fi ?


Dah? :D

Pe imdb pot sa ma duc si eu, voiam sa imi zici ca secventa X vrea sa zica aia sau aia. Ce prejudecati are America in glumele cu "dah"? Asta e problema Americii? Dah? Iti zic eu, poti sa faci pe oricine sa te dea afara din casa, nu asta e problema.

Este un chici, a mai avut tupeul sa mai ia si muzica lui Bregovic, cate 10 secunde ca sa nu aiba probleme cu drepturile de autor.


Nu m-am dus pe imdb, pot si singur sa fac un review.
Nu stiu ce vrei sa spui cu "dah". Chiar nu inteleg.
Cat despre furatul muzicii lui Bregovici ai cam dat-o in bara. Din 13 piese de pe OST Borat,poti sa-l cumperi de pe Amazon, doar una e a lui Bregovici si cred ca si-a primit drepturile. Ce ai auzit tu secventele de 10 secunde sunt de pe piesa Magica Mamaliga sau de pe Born to be wild a Fanfarei Ciocarlia.

irinaidu
16th January 2007, 15:41
dupa cum am mai zis, am stat aseara si am vazut globurile in direct. mie mi-a placut editia de anul asta. a fost funny. mi-a placut cel mi mult speachul lui meryl streep. desteapta femeie!!!! mi-a placut si ce-a zis jeremy irons si mai ales faza cu justin care i-a dat premiul lui prince , dar prince nu era acolo, era prins in trafic. au fost multe momente funny asa ca merita sa va uitati azi in reluare daca nu v-ati uitat aseara.
eu m-am bucurat ca a gastigat grey's anatomy.
nu pot sa cred ca americanii au facut varianta locala de la " betty cea urata".
despre sasha cohen nu am nici o parere ca nu am vazut filmul, dar nu am inteles niciodata de ce sasha e funny ( in afara ca pe mine mareu ma bufneste rasul pt ca are numele unei patinatoare americane).
m-am bucurat ca scorsese a luat in sfarsit un glob si mi-a parut rau ca leo nu a luat nimic.
helen mirren mi-a placut de cand am vazut-o prima oara acum multi ani in serialul politist.
m-am plictisit teribil de clint eastwood si filmele lui . nu vrea sa se pensioneze baiatul asta????
mi-am dat seama ca nu am vazut multe din filmele lui warren beatty care a primit premiul pt intreaga cariera.
si sunt chiar curioasa sa vad rolurile pt care au fost nominalizati eddy murphy si ben afleck. pt ca amandoi nu au mai fost laudati pt ceva de multa vreme.
gata.

Bumbescu
16th January 2007, 15:47
Si eu am auzit ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Chiar asa o fi ?

Stimabile, despre un film prost, iti dai seama ca-i prost(bineinteles daca poti:D ) vizionand doar cateva replici si eventual fetele actorilor care joaca in el.
Iar am auzit tradu-l si prin am citit cronici competente.

Vadim
16th January 2007, 16:00
Nu stiu ce vrei sa spui cu "dah". Chiar nu inteleg.
Glumeam. E secventa aia din Borat (maginifica de altfel) cand un american incearca sa il invete pe ala gluma americana cu "dah". Iti amintesti?

Legat de secventele din Bregovic, sunt cel putin 5-6 teme din Underground-ul lui Kusturica.

Iti respect parerea, fiecare are gusturile lui la urma urmei. Dar te inteb ceva. Primea premiul asta (la care sunt numai filme americane) daca era asa cum zici tu o satira la adresa SUA? Primea girul Hollywwood? Stii cum se da drumul la filme la Hollywood? Are curaj (sau mai bine zis "are voie") vreun evreu din SUA sa faca un film contra SUA si contra evreilor?

Stii ca primul film din germania pe tema Hitler a fost facut in 2006 de un evreu si Hitler e luat la un supermisto?

RedStar
16th January 2007, 16:00
Stimabile, despre un film prost, iti dai seama ca-i prost(bineinteles daca poti:D ) vizionand doar cateva replici si eventual fetele actorilor care joaca in el.
Iar am auzit tradu-l si prin am citit cronici competente.

Daca nu ai vazut filmul, de ce vorbesti despre el? Ce sunt alea cronici competente? Toate cronicile sunt mai mult sau mai putin subiective.

RedStar
16th January 2007, 16:16
Glumeam. E secventa aia din Borat (maginifica de altfel) cand un american incearca sa il invete pe ala gluma americana cu "dah". Iti amintesti?

Iti respect parerea, fiecare are gusturile lui la urma urmei. Dar te inteb ceva. Primea premiul asta (la care sunt numai filme americane) daca era asa cum zici tu o satira la adresa SUA? Primea girul Hollywwood? Stii cum se da drumul la filme la Hollywood? Are curaj (sau mai bine zis "are voie") vreun evreu din SUA sa faca un film contra SUA si contra evreilor?

Stii ca primul film din germania pe tema Hitler a fost facut in 2006 de un evreu si Hitler e luat la un supermisto?

Imi amintesc de gluma cu NOT. Cu "dah" nu-mi amintesc.
Globurile de aur sunt acordate de Asociatia Presei Straine la Hollywood. In decursul timpului ei au fost mai tot timpul in opozitie cu Oscarul, acordat de Academia Americana de Film.
Parerea mea este ca Globul de Aur e un premiu mai putin influentabil decat Oscarul si mai meritat.

Am auzit si eu de filmul Hitler facut in Germania si o sa ma uit la el.
O satira cu Hitler a facut-o si Charlie Chaplin si cred ca a fost difuzata si in Germania.

Vadim
16th January 2007, 16:31
Parerea mea este ca Globul de Aur e un premiu mai putin influentabil decat Oscarul si mai meritat.
O fi. Dar de ce numai filme americane?

De aia spun eu, Borat nu e film antiamerican, ci numai praf in ochi. Borat se poate traduce asa: un taran venit din lumea a 15-a aterizeaza in marea SUA si nu intelege nimic din finetea glumelor de acolo (secventa cu gluma "dah"), din polivalenta culturilor (mancarea fina evreiasca) si nici din toleranta pentru minoritati (homesexualii). E un taran in SUA, iar SUA nu e pentru tarani, asta e mesajul. De aia a fost si nominalizat. Sa iti spun ca Dogviile sau Manderlay sunt filme interzise in SUA. Alea da filme antiamericane (mai ales al doilea)... Au fost nominalizate in SUA? Niiciodata. Deci sa incetam cu ideea ca Borat e un film antiamerican, ca nu e. E proamerican 100%.

La hollywood filmele trec simplu. Se umple o sala de 50 de oameni si ei au langa un buton. Daca dau majoritatea pe acel buton verde filmul e ok. Apoi urmeaza cenzura.

Stii ca in SUA orice secvente din filmele in care apar soldati americani trebuie facuta o informare exacta a secventei (ce face, ce zice soldatul, toata scena ce implica etc)...

Bumbescu
16th January 2007, 16:36
Daca nu ai vazut filmul, de ce vorbesti despre el? Ce sunt alea cronici competente? Toate cronicile sunt mai mult sau mai putin subiective.

Nu trebuie sa ma uit la un film cu garcea ca sa-mi dau seama ca-i mizerabil:D
Anumite cronici(in anumite publicatii) sunt destul de obiective, sau mai bine zis, daca intr-o astfel de publicatie filmul e desfiintat atunci chiar ca devine dubios.

Si ca sa fiu si subiectiv o sa-ti spun ca printre altii, l-am vazut laudand filmul pe prezentatorul ala cu un singur neuron probabil de la protv matinal, Mihai si nu mai stiu cum, deci daca aluia i-a placut....e clar:D

irinaidu
16th January 2007, 17:00
si in afara de borat, in rest ce parere v-au facut premiile si premiantii????

Vadim
16th January 2007, 17:03
Am vazut Volver (Almodovar) e un film ok, joaca bine Penelope Cruz. In rest as vrea sa vad filmul lui Scorsese, atat.

jas2002ro
16th January 2007, 17:16
Stii ca primul film din germania pe tema Hitler a fost facut in 2006 de un evreu si Hitler e luat la un supermisto?
Vadim, tu ai o problema grava cu evreii...plus ca nu stii ce vorbesti.
Numai la o simpla cautare am gasit zeci de filme germane despre Hitler:

Löwengrube (1989)
Speer und er (2005)
Adolf und Marlene (1977)
As der Asse, Das (1983)
Attentäter, Der (1969)
Bauten Adolf Hitlers, Die (1938)
Blodiga tiden, Den (1960)
Verdammten, Die (1970)
Canaris (1954)
Gespräch mit dem Biest (1997)
Es geschah am 20. Juli (1955)
Hitlerjunge Salomon (1991)
Ewige Jude, Der (1940)
Fünf letzte Tage (1982)
Goebbels-Experiment, Das (2005)
Gustav Heckmann - Ein Leben im 20. Jahrhundert (1992)
Hanussen (1988)
Hitler: The Unknown Soldier 1914-1918 (2004)
Hitlerjunge Quex: Ein Film vom Opfergeist der deutschen Jugend (1933)
Unbesiegbar (2001) (Germany)
Karl Weschke: Myths of a Life (2001)
Letzte Akt, Der (1955)
Letzte U-Boot, Das (1990)
Last U-Boat, The (1990)
Lili Marleen (1981)
Martha und ich (1991)
Molokh (1999)
Neger, Neger, Schornsteinfeger (2006)
Neunte Tag, Der (2004)
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (1938)
Reinhard Heydrich - Manager des Terrors (1977)
Reunion (1989)
Salon Kitty (1976)
Schartl (1994)
Schtonk! (1992)
Hitlers Sohn (1978)
Stauffenberg (2004)
Trapp-Familie, Die (1956)
Triumph des Willens (1935)
Untergang, Der (2004)
W.R. - Die Mysterien des Organismus (1971)
Warn Sie schon mal in mich verliebt? (2004)


De Borat nu comentez nimic caci nu l-am vazut inca, dar mi se pare ridicol sa cineva sa isi dea cu parerea doar pe baza opiniei altor persoane. Daca m-as lua dupa ce zic altii, ar trebui sa mi se para extraordinare filme ca Spiderman sau seriale ca Jericho.

Bumbescu
16th January 2007, 17:19
The Queen cred ca-i f bun.

Jas: mai usor cu cuvintele desteptule(vezi ridicol). Daca ai prieteni care-ti povestesc despre cat de bun e Spiderman e treaba ta, la fel si daca citesti cronici despre astfel de filme.

Vezi ca o sa apara continuarea la comisarul moldovan si la liceenii, du-te sa le vezi ca poate o sa fie bune, n-ai de unde sa stii pana nu le vezi, nu?:D

Vadim
16th January 2007, 17:39
@jas2002ro: sunt productii din Germania, facute de nemti? Ca asa s-au facut N filme despre Hitler, vedem zilnic si la Discovery.

jas2002ro
16th January 2007, 19:56
Jas: mai usor cu cuvintele desteptule(vezi ridicol). Daca ai prieteni care-ti povestesc despre cat de bun e Spiderman e treaba ta, la fel si daca citesti cronici despre astfel de filme.

Sper ca nu astepti si un raspuns la atacul asta.


Vezi ca o sa apara continuarea la comisarul moldovan si la liceenii, du-te sa le vezi ca poate o sa fie bune, n-ai de unde sa stii pana nu le vezi, nu?:D
Nu vad legatura intre continuarea unor filme proaste pe care le-am vazut si Borat.


@jas2002ro: sunt productii din Germania, facute de nemti? Ca asa s-au facut N filme despre Hitler, vedem zilnic si la Discovery.
Poti sa le verifici si tu...oricum Der Untergang e foarte cunoscut si e destul de recent (2004). Si nu inteleg ce e asa de greu de crezut ca nemtii au facut si fac in continuare filme despre Hitler.

Sasuke Uchiha
16th January 2007, 20:24
eu inca nu pot sa cred ca nu a castigat leonardo dicaprio la cel mai bun actor
iar la cel mai bun film, the departed era cu mult peste celalalte

Lavinia
16th January 2007, 20:58
babel cel mai bun film?sincer cel putin 3 filme nominalizate erau mai bune...ma asteptam sa castige the departed sau the queen cu toate k mie cel mai bun film mi s-a parut Little Children,insa nu a avut parte de destula promovare,din pacate
mie mi'a placut si de tipu care a castigat cel mai bun actor...a jucat foarte bine in film

irinaidu
16th January 2007, 21:22
lala, a fost o faza faina apropo de promovare , pe care a zis-o meryl streep. ea a fost recompensata pt rolul din the devil wears prada. si la sf speachului a zis ca filmul a fost asa de po****r pt ca a fost f publicizat si pt ca a rulat in multe sali de cinamatograf. apoi s-a adresat privitorilor si a zis ca daca ei is doresc sa vada si altceva decat the devil wears prada sa se duca la managerul cinematografelor sa ceara. bine eu una vreau sa ma duc undeva sa cer un cinematograf pt constanta!!!!!

Vadim
17th January 2007, 01:39
Devil wears prada era nimic fara Meryl Streep. Super-rol, superactrita. (Da, jas2002ro, Meryl Streep e evreica si e superactrita. Nu are sens sa punem etichete, daca nu imi plac unii americani, romani, rusi sau evrei nu inseamna ca sunt anti-toti. Sunt anti cei care ne conduc cum ne conduc in societatea asta. Nu contra omului de pe strada... Nu suport Hollywoodul asa cum e el acum.)

herculis
17th January 2007, 09:48
si in afara de borat, in rest ce parere v-au facut premiile si premiantii????

Atat , Hugh Laurie din House M.D. cat si Kyra Sedgwick din The Closer, care au luat premiul de cel mai bun actor/actrita in drama series, le meriat cu prisosinta.

House este deja un hit, si poate un serial mai bun decit Grey's. Dar faptul ca Kyra a luat premiul cu un serial care ruleaza doar in extra-sezon (iulie - septembrie) spune multe despre performanta ei. Astept cu nerabdare sa o revad in sezonul 3, si poate ca la anul va lua marele premiu!

irinaidu
17th January 2007, 13:28
eu din pacate nu am vazut nici the closer nici house. kyra insa imi place de mult ca actrita. pe hugh laurie nu l-am vazut nicaieri, dar mi-a placut speachul lui : " I know everyone says they have a wonderful crew and certainly that can't be the case. We can't all be wonderful. Somebody somewhere is working with a crew of drunken thieves. But it's not me. They smell of newly mown grass ".
a si m-a distrat si tom hanks cu " he has balls and by balls i mean artistic vision "

phyxius
17th January 2007, 14:28
mda... "24" trebuia sa ia premiul pentru cel mai bun serial drama si kiefer sutherland pt. cel mai bun actor intr-un rol principal in "24" :P :yeah:

Sasuke Uchiha
17th January 2007, 15:13
24 :rosu: nu mia placut niciodata si nici the closer
ma bucur ca a castigat Hugh Laurie pt House
am mai zis, nu pot sa cred ca nu a castigat dicaprio :rosu:

jas2002ro
17th January 2007, 15:14
De aia spun eu, Borat nu e film antiamerican, ci numai praf in ochi. Borat se poate traduce asa: un taran venit din lumea a 15-a aterizeaza in marea SUA si nu intelege nimic din finetea glumelor de acolo (secventa cu gluma "dah"), din polivalenta culturilor (mancarea fina evreiasca) si nici din toleranta pentru minoritati (homesexualii). E un taran in SUA, iar SUA nu e pentru tarani, asta e mesajul. De aia a fost si nominalizat. Sa iti spun ca Dogviile sau Manderlay sunt filme interzise in SUA. Alea da filme antiamericane (mai ales al doilea)... Au fost nominalizate in SUA? Niiciodata. Deci sa incetam cu ideea ca Borat e un film antiamerican, ca nu e. E proamerican 100%.
Am vazut azi Borat si am sa dau un copy/paste de pe un alt forum unde mi-am zis parerea.

Am reusit si eu sa vad Borat, un film care a starnit destule controverse pe aici. Poti pleca de la film amuzat, socat sau dezgustat, dar in final ramane doar o satira care demasca anti-semitismul, rasismul, sexismul unei societati ce se vrea a fi etalonul moral al lumii.
Pentru cine a vazut la TV schitele cu Borat, filmul nu aduce prea multe lucruri noi.
Nota: 7.5/10
Si inca un copy/paste de acum un an despre Dogville.

Dogville n-are nici o legatura cu America, ci analizeaza natura umana in "splendoarea" ei. Ca unii se simt ofensati de film si ii dau nuante de anti-american ca sa-si jutifice alegerea, asta e alta poveste...Plus ca nu-i interzis, se gaseste in US de cumparat si foarte multi l-au vazut. Dar e bine ca e adus in discutie caci e un film foarte bun, care e greu de uitat.

Elphax
17th January 2007, 15:25
m-a surprins aparitia lui Sacha Baron Cohen
a fost extrem de ponderat, foarte cuminte si a revenit la look-ul lui normal

Bumbescu
17th January 2007, 16:53
O fi. Dar de ce numai filme americane?

De aia spun eu, Borat nu e film antiamerican, ci numai praf in ochi. Borat se poate traduce asa: un taran venit din lumea a 15-a aterizeaza in marea SUA si nu intelege nimic din finetea glumelor de acolo (secventa cu gluma "dah"), din polivalenta culturilor (mancarea fina evreiasca) si nici din toleranta pentru minoritati (homesexualii). E un taran in SUA, iar SUA nu e pentru tarani, asta e mesajul. De aia a fost si nominalizat. Sa iti spun ca Dogviile sau Manderlay sunt filme interzise in SUA. Alea da filme antiamericane (mai ales al doilea)... Au fost nominalizate in SUA? Niiciodata. Deci sa incetam cu ideea ca Borat e un film antiamerican, ca nu e. E proamerican 100%.

La hollywood filmele trec simplu. Se umple o sala de 50 de oameni si ei au langa un buton. Daca dau majoritatea pe acel buton verde filmul e ok. Apoi urmeaza cenzura.

Stii ca in SUA orice secvente din filmele in care apar soldati americani trebuie facuta o informare exacta a secventei (ce face, ce zice soldatul, toata scena ce implica etc)...


Desi nu am vazut Borat:D cred ca nici nu poate fi pomenit alaturi de un film ca Dogville(cel mai bun film din ultimii multi ani in opinia mea, eventual alaturi de Amelie). Din pacate este foarte adevarat,nominalizarile nu sunt neaparat cele mai bune filme, ba chiar din contra cateodata. Nu mi s-a parut antiamerican dogville, manderley nu l-am vazut.
Imi aduc aminte ca acum 3,4 ani a fost nominalizat si parca a si castigat ceva, Training Day, cred ca cel mai prost film in care a jucat Ethan Hawke vreodata, un film politist absolut banal.

irinaidu
17th January 2007, 22:01
m-a surprins aparitia lui Sacha Baron Cohen
a fost extrem de ponderat, foarte cuminte si a revenit la look-ul lui normal

doar pt ca nu avea mustatat nu inseamna ca a fost si cuminte. ca totusi sa vorbesti despre basini si coaie sbarcite nu as numi cuminte.

cat despre training day si eu sunt de acord. numai ca era vb de denzel. lui iau dat oscarul pt interpretare. iar denzel chiar a jucat si in filme f bune. training day e chiar un film mediocru.

Bumbescu
18th January 2007, 08:22
cat despre training day si eu sunt de acord. numai ca era vb de denzel. lui iau dat oscarul pt interpretare. iar denzel chiar a jucat si in filme f bune. training day e chiar un film mediocru.


Da, a jucat in multe filme bune, in asta insa nu a fost cine stie ce, mie chiar nu mi s-a parut potrivit in rol, nu stiu, nu prea-l prind rolurile de bad guy.

BAK
18th January 2007, 09:11
E pararea ta si a kazahilor.

....se pare ca si a romanilor, ca doar Borat a fost filmat intr-un sat de la noi, la 80 de km de bucuresti

Lavinia
18th January 2007, 22:50
Devil wears prada era nimic fara Meryl Streep. Super-rol, superactrita.

mie mi'a placut cum a jucat si de tipa care a fost nominalizata la cea mai buna actrita in rol secundar ptr filmu' asta da nu a castigat

Bumbescu
19th January 2007, 09:29
Am auzit si eu de filmul Hitler facut in Germania si o sa ma uit la el.
O satira cu Hitler a facut-o si Charlie Chaplin si cred ca a fost difuzata si in Germania.

Acum am vazut minunea asta:D : Dictatorul a fost facut de Chaplin in America inainte de izbucnirea razboiului sau cel tarziu in 40, nu avea cum sa fie difuzat in Germania in perioada respectiva. Daca a fost difuzat in Germania, asta s-a intamplat dupa razboi, in timpul ocupatiei.
Refereritor la Hitler, nemtii nu au suportat niciodata satirele la adresa lui, perioada a fost mult prea dureroasa pt tara si nu fac glume pe seama asta.

Am mai vazut pe aici remarci referitoare la antisemitismul american, asta e tare de tot. 90 % din americani nici nu stiu ce-i aia un semit:D

In 2001 , dupa WTC, s-a facut un sondaj in care po****tia era intrebata despre motivul atentatelor: 60% din cei chestionati au raspuns ca de vina e politica guvernului cu privire la imigratie:D , deci oamenii nu aveau nici o legatura cu realitatea.

Bumbescu
20th January 2007, 09:35
In ciuda demolatoarelor cronici din Dilema Veche, Academia Catavencu sau Romania Libera, am vazut si eu Borat(eventual ca sa nu mai fiu ridicol:D si sa vorbesc despre filme p care nu le-am vazut). M-am simtit ca si cum cineva m-ar fi obligat sa vad Vacanta Mare si sa ascult manele. Filmul este infect, o mizerie din absolut toate punctele de vedere(scenariu, regie, interpretare).
Celor carora le-a placut filmul nu pot sa le spun decat:"fericiti cei saraci cu duhul" iar celor care au filosofat pe aici, "poate sa-ti placa,sau sa nu-ti placa, ca e o satira...bla bla" le spun doar atat: "Hai sictir":D

jas2002ro
20th January 2007, 11:01
In primul rand, nu am zis niciodata ca tu esti ridicol, ci ca datul cu parerea cand de fapt e o parere neavizata e ridicol. E o mica mare diferenta, dar ma rog...
In al doilea rand, tu nu combati aproape deloc subiectul, ci persoana, folosind un limbaj care intra in contradictie cu bagajul cultural pe care pretinzi ca-l ai. :rosu:

Bumbescu
20th January 2007, 12:15
"Hai sictir"-ul era totusi scris in gluma(de asta si era urmat de un smiley).
Eu nu am pretins nici un bagaj cultural, iar in privinta ta, ai putea lasa ipocrizia la o parte referitor la borat.
Sunt convins ca nu ti-a placut, nu avea cum, dar nu vrei sa recunosti asta si te lansezi in tot felul de analize.
Despre subiect/film am mai spus: zero, nimic; scenariu mizerabil, replici imbecilo-infantilo-pornografice, joc actoricesc submediocru, filmari f slabe.
Per total o rusine de film, care a mai fost si premiat.

jas2002ro
20th January 2007, 13:13
Eu nu am pretins nici un bagaj cultural, iar in privinta ta, ai putea lasa ipocrizia la o parte referitor la borat.
Sunt convins ca nu ti-a placut, nu avea cum, dar nu vrei sa recunosti asta si te lansezi in tot felul de analize.
(...)
Per total o rusine de film, care a mai fost si premiat.

Daca imi placea, ii dadeam o nota peste 8. Nu l-am gasit nici genial, dar nici mizerabil. Nu ma consider ipocrit atat timp cat nota pe care i-am dat-o o consider justa din punctul meu de vedere.
Daca te referi la Globul de Aur, nu filmul a fost premiat, ci actorul.