PDA

View Full Version : Natatie



Tess
23rd June 2005, 10:41
...am vazut ca exista mai multe thread-uri legate de inot, dar fiecare tematic...propun ca acesta sa fie si general si tematic totodata, dat fiind faptul ca, dupa cum am observat, inotul se bucura de apreciere doar la evenimentele mediatizate...

Asadar... pana marti, se desfasoara la bazinul `Lia Manoliu`,Nationalele -- la care participa si Camelia Potec, Răzvan Florea, Dragoş Coman, Simona Păduraru şi Ioan Gherghel -- competitia contand pt calificarea la Mondialele din Montreal de luna viitoare.
...tot in cadrul Nationalelor s-a desfasurat ieri, retragerea oficiala a Dianei Mocanu..“Nu mai voiam să chinui pe nimeni. N-am mai avut tragere de inimă după Berlin 2002. Toată lumea se gīndeşte că am renunţat fiind prea tīnără, dar să nu uite că am īnceput foarte devreme. [...]Poate pe parcurs mă voi reapuca de īnot, dar nu m-aş mulţumi cu o finală, ci aş ţinti locul īntīi”

...deci daca aflati de recorduri doborate, retrageri, declaratii sau programe de la bazinele de inot (ca tot veni vara), aveti unde scrie... :D

Tess
26th June 2005, 16:28
Camelia Potec (STE) si Gherghel Ioan (CPT) au obtinut cate doua titluri de campioni nationali in cea de-a patra zi a CN pentru seniori (+ juniori) la inot ce se desfasoara la in bazinul descoperit din cadrul complexului sportiv "Lia Manoliu".

Camelia s-a impus in finala probei la 200m liber feminin, proba in care este Campioana Olimpica si Europeana, cu timpul de 2:00.79. Ea a fost secondata de Simona Paduraru (DIN) 2:01.90 iar treapta a treia a podiumului a fost ocupata de sportiva legitimata la CPT, Ionela Cozma cronometrata in doua minute 4 secunde 37 sutimi.

Vicecampionul European, de la Madrid 2004, al probei de 200m fluture s-a impus in finala CN in fata colegului sau de la lotul olimpic Razvan Florea. Timpul 2:02.74 nu reprezinta o performanta deosebita, insa ii readuce lui Stefan titlul de campion national, dupa ce in primavara la Pitesti el s-a retras de la startul probei favorite din cauza unei accidentari. Razvan a inotat cele 4 lungimi de bazin in procedeul fluture in 2:04.05, locul trei a fost ocupat de Sebastian Tecar (CPT) 2:04.65.


In finala probei de 100m liber stelistii Dragos Coman si Maestru Felix au tinut capul de afis, ei terminand in aceasta ordine pe primele doua pozitii. Dragos 51.83 s-a impus in fata colegului sau Felix pentru doar doua sutimi de secunda, 51.85. Mihalca alin, s-a clasat pe pozitia a treia 52.37 insa avea sa-si ia revansa mai tarziu in ultima finala masculina a zilei ce de stafeta 4 X 100m liber unde alaturi de colegii sai de la CPT : Minca Andrei, Preda Valentin si Ioan Gherghel. Timpul stafetei castigatoare 3:28.89. Stafeta Clubului Steaua in componenta Maestru, Culea, Radu, Coman sosita a doua a fost inregistrata in 23:29.98. Stafeta a doua a clubului din Pitesti a sosit a treia.

Finala feminina la 200m fluture a fost castigata Simonei Paduraru care cu timpul 2:14.71 a intrecut-o pe Camelia Potec 2:14.92 sosita a doua. Coros Daria sportiva legitimata la Clubul Municipal Arad a sosit a treia si a obtinut medalia de bronz, timpul sau 2:22.55.

Ultima finala a zilei, stafeta feminina de 4X100m liber a revenit la mare bataie clubului Steaua Bucuresti care in componenta Negru, Malcomete, Brat, Potec s-a impus in fata CPT (Samoila, Bejinariu, Stefan, Cozma). Timpul invingatoarelor 3:57.86 fata de 3:58.86 timp inregistrat de stafeta Pitesteana. Medaliate cu bronz sunt sportivele clubului Municipal Braila (Lazar, Barbu, Popa, Leu) 4:12.54.


Sursa : inot.ro

mistress of ice
26th June 2005, 22:18
in curand o sa inceapa campionatele ...abia astept:D

Sharkie
1st July 2005, 14:26
Din punct de vedere al dezvoltarii fizice,inotul e unul din cele mai bune sporturi.
Iti stimuleaza si cresterea in inaltime ( nu mult,dar nici nu o stopeaza ) dar mai ales dezvoltarea musculaturii.

Tess
6th July 2005, 01:05
...pe 17 iulie incep C.M. de natatie, in Montreal...abia astept sa aflam componentza echipei noastre -- e drept, putzin previzibila :D...

Darkslowstar
6th July 2005, 11:46
Cam aceleasi componenta, din pacate nu avem foaret multi inotatori valorosi.:(

rox
8th July 2005, 11:27
site-ul campionatelor:
http://www.montreal2005.org/eng/index.cfm
conform site-ului europsort, la campionate nu vor participa Pieter van den Hoogenband si
Ian Thorpe.
http://www.eurosport.co.uk/home/pages/v4/l2/s54/e7372/sport_lng2_spo54_evt7372.shtml

Freestyle
14th July 2005, 13:14
pai thorpe zicea de mult ca nu participa.cam de prin decembre
si Hoogenband a fost operat de apendicita sau asa ceva si nu e complet refacut


Tess,mersi ca ai readus in atentie inotul.nu-l prea baga nimeni in seama

de abea stept si eu sa inceapa mondialele!!!!
componenta lotului... pai Paduraru,Potec,Gherghel,Florea si Coman sigur.pt stafeta teoretic e si Cozma. La baieti ma gandesc ca-l iau pe Maestru,ca pe Preda parca nu-l lasa federatia sa plece( aplauze pt federatie va rog). si eu zic ca Preda e de perspectiva,da ca de obicei mai dureaza ceva ani pana e lasat sa arate ce poate.
la fete...ma tot gandeam pe cine mai iau? potec, paduraru ,cozma si mai cine? cine credeti ca o sa completeze stafeta la fete?


face careva din voi inot?
eu da,de ceva timp.ce-i drept cu pauze fortate care mi-o cam distrus forma

Tess
14th July 2005, 15:09
...pai in privintza fetelor, sa analizam rezultatele de la natzionale si ne putem lua dupa ele, nu?cel putzin estimativ...oricum peste putzin timp ar trebui sa plece si lotul nostru,nu?

io am facut inot, da` m`am lasat cand am dat la (alt) liceu :(...am de gand sa reincep, bineintzeles doar de placere :)

Darkslowstar
14th July 2005, 15:37
Se vede Tess :)

mistress of ice
14th July 2005, 16:07
14-17 iulie 2005 campionatul national de inot juniori II :yeah:

ce coincidentza tess ji io vreau sa ma apuc de inot da nu te placere :D sa vad dak mai pot sa recuperz ....cu toate k oscilez intre inot shi alt sport :evil:

Darkslowstar
14th July 2005, 16:17
Si la tine se vede ca ai facut inot ceva timp Dea (nu-ti divulg numele real aici :D).

Tess
14th July 2005, 18:19
http://www.inot.ro/index/index.php?evenimentID=55&go=eveniment&tipInot=&tipCateg=&&siteType=inot
aici sunt rezultatele de la nationale (18-22.06)...
si stafetele de la 4 X 100 mixt
1 4 1 FS) SAMOILA,BEJINARIU,STEFAN,COZMA 04:26:93
1 5 2 FS) BRAT,NEGRU,POTEC,MALCOMETE 04:30:19
1 3 3 FS) POPA,TAPOCA,LAZAR,LEU 04:39:1
1 2 4 FS) IMLING,PAU,OSIAC,ZAHARIA 04:41:50
1 6 5 FS) CARTU,CARP,SCURTU,GAUCAN 04:43:27



ce coincidentza tess ji io vreau sa ma apuc de inot
ce frumos, dea, pai poate ne intalnim si mergem impreuna, ce zici?:ok: vezi ca-ti dau un pm cu nr meu, pt detalii :D :P

@dark: :thinkso: :D

Darkslowstar
14th July 2005, 18:30
Hai ca e de bine :drak:

mistress of ice
14th July 2005, 22:45
ok tess vb pe PM sa nu zik lumea k facem posturi :mda: da oricum eu nu vreau sa fac la anumitzi antrenori la care bauiesc k ai vrea sa faci TU:evil:

Tess
15th July 2005, 00:40
pai micutzo, daca tu nu vrei sa faci cu anumitzi antrenori, nici io nu vreau anumitzi inotatori pe acelasi culoar :evil:

Darkslowstar
15th July 2005, 10:25
ok tess vb pe PM sa nu zik lumea k facem posturi

Voi aveti voie, am vorbit cu moderatorul de aici si a zis ca e oki, dar numai pt voi doua :P

mistress of ice
15th July 2005, 11:22
@dark pey dak nu ne opreste cineva o sa incepem sa ne zicem toate "secretele" :evil:
@vezi tu tess io sunt mai mik tu esti mai mare deci ar trebui sa cedezi:P.... cu toate k banuiesc k nu-ti displac deloc gusturile mele:mda: si nu te-ar deranja sa facy cu "alte" persoane pe culoar

azi am fost la calificari.... shi s-a calificat cine e trebuit :Dadik cei mai buni asha ca cine se plictiseste azi pe la 17.00 si cei care stau aproape de bazin:P sa dea o tura pe acolo la finala

Tess
15th July 2005, 17:19
Voi aveti voie, am vorbit cu moderatorul de aici si a zis ca e oki, dar numai pt voi doua :P
:kiss:ici pt un anumit moderator de aici

@dea: am vaga impresie ca ai cam maincat un `o` :drak: cand te intorci de la concurs poate ne spui si ce`au facut elevii acelui anumit antrenor...si cateva barfulitze despre EL (de bine of course, ca altfel nu mai vezi marea anu` asta :mda: )

Iete ce`am gasit... programul competitzional pe 2005 (bine, era si pe 2006 si 2007, da` m-am gandit ca asta ajunge :D)


July 17-31 11th FINA World Championships Montreal (CAN)
July 30 Marathon Swimming World Cup 9 Lac St-Jean (CAN)
August 6 Marathon Swimming World Cup 10 Lac Magog (CAN)
August 11-14 Men's Water Polo World League Super Final Belgrade (SCG)
August 18-21 Women's Water Polo World League Super Final Kirishi (RUS)
September 11 Marathon Swimming World Cup 11 SUEZ (EGY)
September 17 Marathon Swimming World Cup 12 Al Fujairah (UAE)
September 23 Marathon Swimming World Cup 13 Dubai (UAE)
October 2 Marathon Swimming World Cup 14 Hong Kong (HKG)
October 7-15 13th FINA Junior Men's Water Polo World Championships ARG (tbc)
November 11-13 Swimming World Cup 1 - 2005/2006 series Durban (RSA)
November 19-20 Swimming World Cup 2- 2005/2006 series Sydney (AUS)
November 24-25 Swimming World Cup 3 - 2005/2006 series Daejon (KOR)

...si intreagul program pt CM de la Montreal (polo, inot, sarituri etc)
http://www.fina.org/montreal05_schedule.html#WP (pt a afla ce se transmite la tv, consultatzi programele respectivelor televiziuni :P)

Darkslowstar
16th July 2005, 14:47
:kiss: si de individul ala :drak:

Bdw, voi unde mereti sa inotati? Ca de multa vreme vreau sa merg undeva, dar n-am chef sa ma aleg cu vreo boala de piele. Ceva sfaturi?

Freestyle
16th July 2005, 17:05
...pai in privintza fetelor, sa analizam rezultatele de la natzionale si ne putem lua dupa ele, nu?cel putzin estimativ...oricum peste putzin timp ar trebui sa plece si lotul nostru,nu?

io am facut inot, da` m`am lasat cand am dat la (alt) liceu :(...am de gand sa reincep, bineintzeles doar de placere :)

eu stiu ca pleaca azi sau maine...asa mi-o zis mie
si ionela (cozma) e la budapesta pana maine ,la europenele de juniori.ea pleaca direct de acolo in canada.iti dai seama ce stres pe ea.da am incredere ca se descurca bine!

oricum ,hai ca-s mandra,tre sa va zic ca o luat argint la 800 liber ieri :ok:

Freestyle
16th July 2005, 17:09
Tess iti zic eu ca merita sa te apuci de inot ;) chiar si daca e numa de placere

Dea ,tu mai ai inca timp sa recuperezi :ok: plus ca ai facut destui ani de inot ca sa nu fi chiar paralela.

hai ca ma derutazti aici :P

care-i antrenoru asta care va place asa mult? daca nu vreti sa scrieti pe topic,humor me si dati un PM ca ma ucid curiozitatile

Freestyle
16th July 2005, 17:13
p.s: sorry pt posturile consecutive

realmadrid.com
16th July 2005, 18:12
Bdw, voi unde mereti sa inotati? Ca de multa vreme vreau sa merg undeva, dar n-am chef sa ma aleg cu vreo boala de piele. Ceva sfaturi?

Iti recomand Dambovitza :D. Foarte mare si nu te deranjeaza nimeni :D

Freestyle
16th July 2005, 19:53
Bdw, voi unde mereti sa inotati? Ca de multa vreme vreau sa merg undeva, dar n-am chef sa ma aleg cu vreo boala de piele. Ceva sfaturi?

tu esti din bucuresti?

Tess
16th July 2005, 20:04
@dark: pai noi o sa merem la bazin la 23 :D



Tess iti zic eu ca merita sa te apuci de inot ;) chiar si daca e numa de placere

Dea ,tu mai ai inca timp sa recuperezi :ok: plus ca ai facut destui ani de inot ca sa nu fi chiar paralela.

hai ca ma derutazti aici :P

care-i antrenoru asta care va place asa mult? daca nu vreti sa scrieti pe topic,humor me si dati un PM ca ma ucid curiozitatile

stiu ca merita...am facut si io inot vreo 8 ani...numai ca era criminal clorul ala, mai...si aveam si doua antrenamente pe zi :(...acum va fi de placere si exclusiv cand voi vrea eu :D

...cat despre antrenorul meu preferat:D, nu`i vei afla niciodata numele :evil:

Freestyle
18th July 2005, 14:14
@dark: pai noi o sa merem la bazin la 23 :D




stiu ca merita...am facut si io inot vreo 8 ani...numai ca era criminal clorul ala, mai...si aveam si doua antrenamente pe zi :(...acum va fi de placere si exclusiv cand voi vrea eu :D

...cat despre antrenorul meu preferat:D, nu`i vei afla niciodata numele :evil:
cloru....n-ai ce sa-i faci
si mie mi s-o inverzit paru un pic :P erai alergica la clor ,sau de ce?
partea buna e ca tot paru de pe maini si picioare o devenit auriu :D



antrenoru..we all love someone.... :evil:
tu faceai la steaua?

Tess
22nd July 2005, 15:23
cum adica ti s`a inverzit parul de la clor? io ma refeream la faptul ca noi ne antrenam fara ochelari, ca sa nu existe riscul ca la concursuri sa ne cada in timpul probei(stii ce greu se inoata cu ei la gat), si ma usturau ochii ingrozitor...abia vedeam la tabla dupa antrenamentele de dimineatza...

Freestyle
23rd July 2005, 12:34
teoretic e bine sa poti inota fara ochelari,ca si eu am patit-o la concurs cand imi alunecau sau se deplasau ochelarii la start si-mi venea sa mor.partea buna e ca eu inot 50-100 in general deci nu era tragedie,da oricum pierzi mult ca nu poti inota cum vrei.
parul? parul o luat nunatze de verde :) la noi la bazin,apa e f clorata si apa care intra sub casca imi decolora paru.bine,o fost nevoie de vreo 3 luni ca sa se decoloreze vizibil,da si acuma cand stau in soare mi se vad sclipiri verzui in cap. e un verde d-ala sters,si cum eu am si o culoare destul de deschisa se vede ...
la voi nu si-o schimabt nimeni culorile in cap pana acuma? :P

Sharkie
23rd July 2005, 14:52
Am auzit ieri de la cineva ca o participanta la sarituri si-a rupt coloana.Are cineva vreun link legat de asta ??

Tess
23rd July 2005, 17:40
http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s20/e10054/sport_lng0_spo20_evt10054_sto745089.shtml
cam asta`i ce`am gasit despre ceea ce zici tu...numai ca s`a lovit de trambulina si s`a ranit la cap...gasesti detalii in link...

btw, cine a vazut bazinul de sarituri gol? io dupa ce l`am vazut, mi`am jurat ca nu mai intru acolo nici macar pt joaca :(

Sharkie
23rd July 2005, 18:59
Merci mult de link.
Io n-am vazut bazinul gol.
De ce te-ai speriat asa ? :)

Tess
24th July 2005, 00:15
ametzitor de adanc...am avut impresia ca daca mai inot acolo nu mai ies din bazin...ei, impresia mea :D

Tess
25th July 2005, 01:43
23.01 record mondial la 5o fluture (in semifinale; finala luni)-- Roland Schoeman...fluturele a fost si va ramane preferatul meu :ok:

400 liber -- record natzional stabilit de Dragos Coman :kiss: -- care a terminat al cincilea

later edit: 400 liber -- :( camelia potec locul 5, dupa ce la 300 si 350 era a treia


Lotul nostru:
Dragos Coman, camelia potec,razvan florea, ioan gherghel, simona paduraru, ionela cosma

Sorin Blaj
25th July 2005, 09:26
In prima zi de finale la CM de natatie din Canada romanii au obtinut doua locuri cinci, prin:

1. Dragos Coman: la 400 m liber
2. Camelia Potec: la 400 m liber

Lorababy
25th July 2005, 15:58
aur pt stafeta din SUA(la baietzi)...mie ink nu-mi vine sa cred k Michael Phelps n-a prins finala la 400 m liber...Sper sa arate in urm probe d c este in stare...

Tess
25th July 2005, 16:05
da...dar a prins`o Dragos Coman :ok:

Freestyle
26th July 2005, 13:36
Am auzit ieri de la cineva ca o participanta la sarituri si-a rupt coloana.Are cineva vreun link legat de asta ??
coloana ma indoiesc.da una din usa o dat cu nasu,adica si-o cam rupt tot....

Freestyle
26th July 2005, 13:39
ce mandra am fost eu de Kiki! :ok: al doilea timp pt finala.pacat ca pe ultimu 50 o ramas in urma...in orice caz a inotat f bine


23.01 record mondial la 5o fluture (in semifinale; finala luni)-- Roland Schoeman...fluturele a fost si va ramane preferatul meu
Tess,inotai fluture? e f misto de inotat,da e si cel m greu

Freestyle
26th July 2005, 13:42
astazi:Gherghel,Cozma si Potec

Gherghel la 200 fluture,seria a patra,cu cel m bun timp :ok: :ok:

Ionela si Camelia in seriile de la 200 liber. ionela in seria a sasea,cami in a opta..parca.. :p
nu stiu daca Ionela reusese sa se califice,chiar daca inoata f bine.sper sa nu aiba prea mari emotii

in rest,tinem pumii la Cami sa castige aurul la 200 si poate ne face fericiti si Fane la 200 fly cu un aur... ;)

Tess
26th July 2005, 15:30
ce mandra am fost eu de Kiki!
Tess,inotai fluture? e f misto de inotat,da e si cel m greu

si eu sunt mandra de el, mai ales ca participa la 1500 liber ceea ce e demn de admirat :ok:

dap, inotam fluture -- este intr`adevar cam greu, dar si cel mai spectaculos :D

Cat despre C.M. trebuie consemnat faptul ca ieri, un alt record mondial a fost dobarat -- Jessica Hardy - 100 fluture - 1.06.20 (in semi-finale)

Tess
26th July 2005, 22:53
stiu cat poate fi de hotarat,da daca ai prins o zi proasta,hotarat ramai...din pacate

de ce zici,ca vedem cu va fi in Montreal? crezi ca Fane n-are sanse la o medalie?
eu zic ca are,si inca foarte mari

acum am vazut postul tau, si m`am gandit sa raspund aici ca sa nu facem off topic...
...n`am zis ca Fane n`are sanse la medalie...dar tocmai ma intorsesem de la bazin unde`l vazusem pe Kiki la antrenamente...si parea foarte hotarat si inversunat...sper sa i se mentzina starea si acum :ok:
oricum succes tuturor componentzilor lotului nostru de natazie! :D

dragosblue
27th July 2005, 03:20
Cred ca acest mesaj ar fi trebuit pus in "Polo", dar timind cont ca vorbim aici de mondialele de natatie, il voi scrie aici.
Vreau sa FELICIT din toata inima echipa nationala de polo a Romaniei care a adus multa bucurie in rindurile romanilor din Montreal si, banuiesc, al celor de pretutindeni.
Azi am vazut un meci pe care eu cred ca am fi putut sa-l cistigam, dar si arbitrii ne-au ajutat sa nu o facem.
Romania a jucat extraordinar, de la egal la egal, cu una dintre marile forte mondiale, Serbia.
Nu pot decit sa pastrez regretul ca n-am invins, dar si amintirea unui meci memorabil.
Publicul si suporterii romani i-au tratat pe ai nostri ca pe niste invingatori.
Inca o data, BRAVO BAIETI, BRAVO ROMANIA !!!!

Sorin Blaj
27th July 2005, 09:21
Gherghel si Potec au dezamagit ieri, nereusind nici macar sa se califice in finale. Ultima speranta de medalii este Razvan Florea.

Freestyle
27th July 2005, 13:34
da..si io care-i faceam propaganda la Fane.pacat ca nu s-a calificat.da e greu sa recuperezi jumate de an in doua luni. si Cami o avut un ghinion extraordinar.pt 6 sutimi a ratat finala.
imi pare rau da nu e cine stie ce dezastru ca nu s-au calificat in finala.gandeste-te ca erau in primii 16 din lume care deja e ceva.normal ca puteau sa prinda amandoi lejer finala,dar asta e

eu zic ca si Kiki poate lua medalie la 1500. Si Razvan are sanse.si de fapt,cine stie ce face Paduraru,sau Gherghel la 100 fluture?

Tess
27th July 2005, 16:59
Zi de " pauza fortata " pentru sportivii romani la CM de natatie Montreal 2005...
Ziua a treia a competitiei de inot din cadrul CM de Natatie Montreal 2005 a adus delegatiei din Romania doua rezultate nescontate.

Calificat cu timpul (1:59.09) intre cei mai buni 16 sportivi ai lumii in proba de 200m fluture Gherghel Ioan a inotat in prima din cele doua semifinale ale probei.
Desi a reusit sa-si imbunatateasca timpul din calificari si sa coboare sub un minut si 58 de secunde (1:57.97), sportivul pregatit de dn. Petre Deac la CSM Pitesti nu a obtinut si calificarea in ultimul act al competitiei, lucru care parea posibil avand in vedere ca era inscris cu al treilea timp al probei.
Ultimul timp de acces in finala din aceasta noapte (00:00 CET) a apartinut sportivului japonez Ryuichi Shibata (1:57.36).
Pawel Korzeniowski a obtinut cel mai bun timp al semifinalelor si va inota pe culoarul favoritului (4) in finala, finala care in absenta celor trei medaliati olimpici de la Atena este deschisa oricarui rezultat.



In competitia feminina au luat startul ieri in calificarile probei de 200m liber Cozma Ionela (seria 6) si Camelia Potec (seria 7).
Ionela Cozma (2:04.13) nu a reusit sa acceada in semifinalele probei, lucru reusit insa de Camelia, sportiva pregatita de doamna Doina Sava fiind Campioana Olimpica de la Atena a acestei probe. Timpul Cameliei in calificari 2:00.11.

Timpul al zecelea al calificarilor a facut ca braileanca sa inoate in prima semifinala a probei, o semifinala extrem de echilibrata in care 6 sportive au terminat intr-un interval de timp de 23 de sutimi de secunda. Ghinion pentru Camelia care a fost chiar a sasea astfel ca rezultatul ei, 1:59.41, cumulat cu o semifinala a doua mai puternica, castigata de Solenne Figues (1:58.75) a facut ca sportiva romanca sa nu intre in primele 8 sportive, cele care vor inota in aceasta noapte pentru laurii mondiali.

Ghinion a avut si Dragos Coman, in calificarile probei de 800m liber masculin, el fiind nevoit sa inoate practic fara adversar pe cele 16 lungimi de cursa, asta, deoarece a fost repartizat intr-o serie, a treia, slaba valoric. Dragos a inotat excelent avand in vedere conditiile, 7:57.79 la 6 zecimi de secunda de recordul national care ii apartine de la editia precedenta a CM. :( :headbang:

Seriile 4, 5 si 6 care au urmat au fost cele care au stabilit cei 8 finalisti, ultimul timp de accedere in finala mondiala apartinand polonezului Lukasz Drzewinski 7:53.33.

Creditat cu (7:50.40) timpul al doilea inaintea CM, Rosolino Massimiliano (ITA) nu a reusit sa obtina decat al XV-lea timp 7:59.60.

Cum nici unul din sportivii romani prezenti la Montreal nu vor lua startul in calificarile probelor de astazi ( 50m spate si 200m fluture feminin si 100m liber si 200m mixt masculin), iar in finalele probelor care au loc tot astazi nu sunt calificati inotatorii romani, acestia au " zi libera" :( urmand ca maine Razvan Florea si Cozma Ionela sa ia startul in probele de 200m spate si 100m liber feminin.


inot.ro

Lorababy
27th July 2005, 19:08
eu sper k Phelps sa ia kt mai multe medalii...a luat 2 de aur deja(cu stafeta si la 200m liber) si sunt convinsa k mai are multe de aratat...imi pare rau k a renuntat la probele la kre era favorit(bine k incerak si la alte probe,la kre nu incerk pana acum)si k nu s-a klifikt la 400m.In ceea ce priveste duelul Phelps-Hackett,mi se pare k Phelps e net superior...

Tess
28th July 2005, 14:24
Un nou record mondial a fost stabilit aseara: Grant Hacket -- 800m liber -- 7.38.65...de remarcat este faptul ca dupa 2oo m avea deja un avans de 3 sec fatza de ceilaltzi concurentzi

Michael Phelps s`a calificat al cincilea in finala la 100 liber, si al doilea la 200 mixt.

Astazi vor concura R. Florea si I. Cosma :)

Freestyle
28th July 2005, 15:11
va dati seama ca Phelps nu se chinuie prea mult in serii si semi...numa cat sa ajunga in finala si dup-aia s-o castige.degeaba ca e tare d tot. ;)

Eu ii tin pumnii la Cozma,numai ca la o proba prea scurta pt ea,nu cred ca o sa reuseasca calificarea.in orice acz,e inca tanara si are timp :)

razvan,make us proud!!!!! :ok: :ok:

SORENSEN
28th July 2005, 17:55
Cam slab campionatul asta mondial pt noi , dar asta e , poate trebuia sa se ia o pauza cum au luat Thorpe sau v.d.Hodenband dupa Olimpiada , dar noi ne avand altii care sa concureze in locul lor asta e inca o data

andreiush
29th July 2005, 12:59
Razvan Florea in finala la 200m spate cu al treilea timp din semifinale! Avem si noi sanse la o medalie.

Lorababy
29th July 2005, 15:03
Phelps a castigat finala la 200 mixt,ceea ce era de asteptat,dar din pakte a ratat medalia la 100 liber.Oricum,pe viitor cred k va fi f bun si la probele la kre concureaza mai nou...e de laudat faptul k vrea sa fie cel mai bun si la alte probe...k doar avea 2 medalii de aur asigurate,dar a renuntat la ele pt probe noi...

Sorin Blaj
29th July 2005, 16:08
Razvan are sanse reale pentru o medalie de bronz. Poate chiar de argint.

andreiush
30th July 2005, 01:30
Medalie de bronz ratata de Razvan Florea la doar 3 sutimi!!! Se pare ca nu castigam nimic la campionatele acestea...:(

Freestyle
31st July 2005, 14:42
felicitaaaari pt CAMI!!!!!!!!!!!!!!!!!

a 5a la 800 liber!!! buna performanta avand in vedere ca nu era antrenata pe distanta respectiva!!!!


eu zic ca tre sa ne resemnam....asta e,m facem si cate un campionat prost...

Sorin Blaj
1st August 2005, 14:10
Pacat de locul 4, Razvan merita locul 3, tinand cont de timpul realizat: nou record personal si national.

Tess
5th September 2005, 13:47
Ian Thorpe va reveni in competitiile de inot, prin participarea la calificarile pt. Jocurile Commonwealth-ului, gazduite anul viitor de Australia; Thorpe a facut o pauza competitionala dupa castigarea medaliilor olimpice de aur la 200 si 400 m liber, in 2004, la Atena.

http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/other_sports/swimming/default.stm

Shony
6th September 2005, 09:59
... VA RECOMAND SA INCERCATI TRIATLONUL!

TRIATLON Olimpic = 1500m-inot/40Km-ciclism/10Km-alergare
TRIATLON Sprint = 750m-inot/20Km-ciclism/5Km-alergare

Cele mai bune exemple autohtone de "fosti inotatori" deveniti TRIATLONISTI buni - CEZAR BADITA (locul 3 la nationale) si VALENTIN ROSIOARA (vicecampion national 2004&2005)!

Tess
7th September 2005, 20:13
...si Mircea Coltoi :) (campion national pe echipe, impreuna cu Vali Rosioara, in 2004).
cat despre Vali Rosioara, din cate am inteles, a fost votat "cel mai frumos triatonist in activitate":D http://www.thunderstorm.4t.com/ :ok:

Anauzzy
8th September 2005, 21:36
unde as putea sa gasesc un bazin de innot, care sa aiba instuctori pentru grupe de incepatori si sa primeasca in aceasta grupa persoane peste 16 ani???

desdemona
8th September 2005, 21:54
In ce oras vrei sa inoti? Ca daca, de exemplu, vrei in Constanta.... :evil:

Anauzzy
16th September 2005, 16:54
[QUOTE=Anauzzy]unde as putea sa gasesc un bazin de innot, care sa aiba instuctori pentru grupe de incepatori si sa primeasca in aceasta grupa persoane peste 16 ani??? In Bucuresti!

Tess
19th September 2005, 00:21
...restul calendarului competitional intern 2oo5:


Campionat National Seniori Bazin 25m indoor Seniori si Juniori I-II
25.11.05-27.11.05 HUNEDOARA ( SIBIU )

Campionat National indoor Baieti 10-11ani Fete 10ani
03.12.05-04.12.05 PITESTI

Campionat National indoor Baieti 12-14ani Fete 11-13ani
09.12.05-11.12.05 BAIA MARE (CLUJ)

Campionat National indoor Baieti 14-18ani Fete 13-16ani
15.12.05-18.12.05 PITESTI

Tess
7th October 2005, 22:58
Campiona mondiala si olimpica la 200 fluture Otylia Jedrzejczak a fost implicata sambata intr`un accident de masina.

"The 21-year old Jedrzejczak crashed against a tree Saturday near Plonsk, some 70km northwest of the capital, Warsaw. Her brother Szymon, 19, a passenger in the car was killed. He was also a swimmer.
The world and Olympic 200m butterfly champion was reportedly in shock Saturday, telling her coach "I will never again take the wheel of a car, I killed my brother." (eurosport.com)

Tess
12th November 2005, 18:41
Sportiva Camelia Potec a obţinut primul loc īn proba de 800 de metri liber din cadrul Cupei Mondiale de Nataţie īn bazin scurt, care se desfăşoară la Durban, īn Africa de Sud.

O altă sportivă din Romānia, Valentina Brat, a ocupat locul doi īn proba de 200 metri spate, cu două minute, 11 secunde şi 45 de sutimi.

Īn proba de 400 metri liber, Dragoş Coman a ocupat poziţia secundă, cu trei minute, 42 de secunde şi 99 de sutimi....
(gsp)

Tess
14th November 2005, 01:08
Dragos Coman a ocupat primul loc in finala de la 1500 liber, aducand inca o medalie de aur, la C.M. de Natatie in bazin scurt (25m :D) care se desf in Durban, Africa de Sud.

Tess
17th November 2005, 19:53
Mai pe larg...

In a doua zi a concursului de inot de la Durban, din cadrul Cupei Mondiale in bazin scurt, sportivul roman Dragos Coman a castigat proba de 1.500 m liber, fiind cronometrat cu timpul de 14 min 41 sec 41/100.

Coman i-a devansat pe sud-coreeanul Tae-Hwan Park, 14 min 42 sec 51/100, si pe Troyden Prinsloo (Africa de Sud), 14 min 49 sec 68/100.
La 200 m liber feminin, Camelia Potec, campioana olimpica la Atena in aceasta proba, a incheiat doar pe locul 5, cu timpul de 2 min 00 sec 79/100. Primul loc a fost ocupat de olandeza Marleen Veldhuis, in 1 min 56 sec 38/100, urmata de suedeza Josefin Lillhage, 1 min 57 sec 25/100, si de poloneza Paulina Barzycha, 1 min 57 sec 34/100.

In prima zi a concursului de la Durban, Camelia Potec a castigat proba de 800 m liber, Dragos Coman a terminat pe locul doi la 400 m liber, iar Valentina Brat tot pe 2 la 200 m spate.

(netsport.ro)

Tess
5th December 2005, 01:05
In Trieste, Italia, se va desfasura Campionatele Europene in bazin de 25 de metri, competitie transmisa in direct de catre Eurosport, in perioada 8-11 decembrie.

Tess
30th December 2005, 22:59
Proba de 10k inot in ape deschise inclusa in programul Olimpic din 2008
In data de 27 Noiembrie FINA a anuntat intr-un comunicat de presa ca Comitetul Executiv al IOC a hotarat sa includa proba de 10km inot in ape deschise in programul Olimpic pentru Beijing 2008 atat pentru barbati cat si pentru femei.

" Aceasta decizie confirma valoarea disciplinelor acvatice din programul olimpic. In acelasi timp reprezinta o responsabilitate pentru FINA care impreuna cu Federatiile Nationale si Asociatiile Continentale va continua sa incerce dezvoltarea Sportului in lumea intreaga. " Mustapha Larfaoui presedinte FINA

(inot.ro)

denisuka
26th March 2006, 01:05
eu sunt din galati, dar fac inot la braila, si am vazut-o de cateva ori pe diana mocanu pe acolo.. sunt la cei de perfomanta, dar nu fac chiar performanta ptr ca am inceput tarziu si nu mai pot. sa zicem ca fac ptr un corp frumos. :P apropo, e super sa stiu ca sunt in preajma dianei mocanu...

denisuka
26th March 2006, 01:07
se scrie `inot` nu `innot`........ =))

Freestyle
31st March 2006, 18:30
eu sunt din galati, dar fac inot la braila, si am vazut-o de cateva ori pe diana mocanu pe acolo.. sunt la cei de perfomanta, dar nu fac chiar performanta ptr ca am inceput tarziu si nu mai pot. sa zicem ca fac ptr un corp frumos. :P apropo, e super sa stiu ca sunt in preajma dianei mocanu...
cati ani ai,si ce procedeu inoti? zici ca nu m poti performanata din cauza timpilor sau a varstei?
cred si eu ca e mosto cu diana pe acolo. cum e ca antrenoare? adica,cum ti se pare tie? din cate stiu ,ea face cu grupe de copii m mici

mirru
11th May 2006, 19:58
buna tuturor.poate ca toti aici sunteti inotatori de performanta. dar, inotul este pasiunea vietii mele, este viata mea. inot aproape zilnic.
ma bucur ca exista fani ai inotului si sper ca putem impartasi din acest mare sport.
iubesc freestyle.am inceput sa inot serios de la 20 de ani si de atunci, incet-incet...m-am capat cu "boala" asta. as vrea sa stau de vorba cu voi toti si cu cei care iubesc inotul ca hobby, ca pasiune.
inotul este cel mai bun sport. inotand atata vreme, m-a transformat nu numai fizic ci si psihic. mi-a adus pace, mult calm, multa rabdare, mult optimism. daca nu inot o saptamana, imi pierd echilibrul.mananc mult, sunt agitata.
oare puteti explica acest "simptom"?
as vrea sa stiu parerile voastre.

Pepsi-Cola
15th May 2006, 21:50
mie mi-ar placea sa fac inot la Constanta ,,,, e orasul meu preferat desi nu locuiesc in el .

Freestyle
21st May 2006, 13:57
buna tuturor.poate ca toti aici sunteti inotatori de performanta. dar, inotul este pasiunea vietii mele, este viata mea. inot aproape zilnic.
ma bucur ca exista fani ai inotului si sper ca putem impartasi din acest mare sport.
iubesc freestyle.am inceput sa inot serios de la 20 de ani si de atunci, incet-incet...m-am capat cu "boala" asta. as vrea sa stau de vorba cu voi toti si cu cei care iubesc inotul ca hobby, ca pasiune.
inotul este cel mai bun sport. inotand atata vreme, m-a transformat nu numai fizic ci si psihic. mi-a adus pace, mult calm, multa rabdare, mult optimism. daca nu inot o saptamana, imi pierd echilibrul.mananc mult, sunt agitata.
oare puteti explica acest "simptom"?
as vrea sa stiu parerile voastre.
cred ca inotul ti-a intrat deja in program.asa se intampla dupa ceva timp.
bine,eu cand am o saptamana libera,stau si dorm /hello :D
dar inotul e un sport incredibil de frumos

miril
5th August 2006, 18:48
Razvan Florea, bronz la CE de la Budapesta, 200 metri spate, dupa Viachianin si Cheh.

giovanni BV
18th August 2006, 10:48
Bravo lui Florea , Potec si celorlalti sportivi romani !!! Acest sport ar trebui sa fie mult mai sustinut in Romania !!! Acesti sportivi dovedesc ca se poate si mai mult !!!

anque90
18th August 2006, 21:00
I LOVE IAN THORPE:d:))

adriana18p
31st October 2006, 23:11
I LOVE IAN THORPE:d:))
ME TOO :D

Iulya
24th November 2006, 00:32
I LOVE IAN THORPE:d:))


Thorpe s-a retras la doar 24 ani...

http://www.eurosport.com/swimming/sport_sto1013690.shtml

adriana18p
25th November 2006, 20:14
nu pot sa cred :(
credeam ca o sa participe si la olimpiada din 2008

georg40
9th January 2007, 19:36
Informatia mea cred ca se potriveste aici cel mai bine, fara a fi off-topic !

Franziska van Almsick inotatoarea germana, multipla campioana olimpica, mondiala si europeana a devenit pentru prima oara mama, probabil cea mai mare satisfactie din viata ei ! Fiul venit pe lume se numeste Don Hugo.

georg40
9th January 2007, 19:52
Informatia mea cred ca se potriveste aici cel mai bine, fara a fi off-topic !

Franziska van Almsick inotatoarea germana, multipla campioana olimpica, mondiala si europeana a devenit pentru prima oara mama, probabil cea mai mare satisfactie din viata ei ! Fiul venit pe lume se numeste Don Hugo.

inotatorul
13th January 2007, 17:47
cine stie niste nume de aminoacizi sau vitamine..........??? fac sport de performanta si vine nationala:cool: :cool: :cool: :cool: ;) :) :) :)
:ok: :evil:

inotatorul
14th January 2007, 08:06
cine imi spune timpul de nationala 10 ani la 50 m fluture?

Shony
15th January 2007, 09:03
De pe site-ul federatiei - http://www.swimming.ro/rezultate_interne.php

Id.: 13 Proba: 50 m fluture masc. 10 ani Clasament final
12 5 1 BADEATA ALEXANDRU COSTEL 8494 1996 DHD 00:36:75
12 2 2 HAINALA DARIUS VLAD 8484 1996 MBV 00:37:35
12 6 3 HELER ANDREI 8634 1996 MTM 00:37:66
12 3 4 BARBU GEORGE EDUARD 8568 1996 LPT 00:38:56
11 6 5 KADAR NORBERT IANOS 8466 1996 STG 00:38:63
11 4 6 MIRCIU MAXIMILIAN COSTIN 8542 1996 PCT 00:38:88
3
12 7 7 ICHIM SEBASTIAN 8465 1996 STG 00:39:98
10 2 8 ROBESCU THEODOR LAURENTIU 8752 1996 DTS 00:40:09
9 3 9 CADAR LAZAR BOGDAN 8504 1996 SHD 00:40:27
8 2 10 STINCEANU SEBASTIAN RAUL 8493 1996 MBV 00:40:58