PDA

View Full Version : Incertitudine la "U"



t.b.
23rd June 2005, 00:01
Riscă să se dezintegreze
Sătui să trăiască din promisiuni, mai mulţi jucători vor depune memorii la CSJ pentru a deveni liberi. La Universitatea Cluj nimeni nu ştie ce va aduce ziua de mîine. O parte a conducerii s-a retras, singurul rămas pe “metereze” fiind directorul executiv adjunct Cristian Dulca. Mai nou şi jucătorii vor să plece. Din Universitatea Cluj riscă să rămînă doar numele. Doi dintre conducători, Zoltan Iasko şi Lucian Danciu, au dat bir cu fugiţii, iar directorul executiv adjunct Cristi Dulca se mai agaţă cum poate de speranţe deşarte că va găsi bani pentru a pregăti sezonul viitor. Plecaţi fără bani în vacanţă, mai mulţi jucători vor să-şi depună memorii la Comisia pentru Statutul Jucătorului (CSJ) pentru a deveni liberi de contract. “Anul trecut a fost la fel, că tot fără un leu ne-au trimis acasă. De data asta nu le mai merge, că vom merge la comisie şi vom cere să fim declaraţi liberi. Nu cred că de la «U» mai vedem vreun ban. Cei din conducere nu au înţeles că jucăm şi pentru bani”, au “explodat”, sub protecţia anonimatului, cîţiva dintre jucători. Cei mai virulenţi s-au dovedit jucătorii din afara Clujului, care au revenit în vacanţă la familii cu buzunarele goale. “Păi cei care sînt din Cluj stau la mama şi la tata. Noi, ceilalţi, trăim din fotbal şi nu ne mai convine să muncim pe promisiuni. De patru luni nu am mai primit nici un ban”, au mai dezvăluit “rebelii”.

Dulca cere înţelegere de la jucători
Reacţia lui Dulca la aflarea veştii că ar putea pierde o parte dintre jucători a fost una destul de reţinută. “Eu am discutat cu ei şi le-am cerut să ne înţeleagă o vreme, fiindcă în cele din urmă le vom da toţi banii. Trebuie doar să mai aibă un pic de răbdare pînă vom pune lucrurile la punct”, a declarat Cristi Dulca.

S-a întîlnit ieri cu primarul Boc
Conducătorul Universităţii a fost ieri în biroul primarului Emil Boc, Dulca sperînd într-un nou ajutor de la oficialităţi pentru salvarea echipei. “Încerc cum pot să redresez situaţia de la club. De asta avem nevoie de sprijinul susţinut al autorităţilor locale, pentru că de unul singur îmi este foarte greu”, a mărturisit Dulca.

sursa: prosport.ro

andrei_cj
23rd June 2005, 02:44
Inevitabilul e pe cale sa se petreaca......ce sa facem asta este....pacat de oamenii care intr-adevar au pus suflet acolo si nu de hotii care au adus clubul in starea asta!

HIV
23rd June 2005, 11:23
Ceea ce nu inteleg eu e urmatorul lucru : 14,5 miliarde , asta inseamna in jur de 450 000$ . Au mai fost 450 000$ La inceputul sezonului . Pe urma au mai fost investitii mai mici, precum BT-ul.Pai ma , cum dracu a stricat un club de divizia B , cu jucatori mediocrii ( a caror contracte totalizau ...130 000$) , 1 milion de $ intr-un singur sezon ? Desfiintarea clubului nu va exista insa e foarte ciudat cum am stors 1 milion de $ intr-un sezon .

t.b.
23rd June 2005, 11:27
Daca te referi la desfiintare nu te bucura prea repede, U nu o sa se desfiinteze, in cel mai rau caz pleaca jucatorii actuali, jucam cu juniorii, picam in C, castigam iar titlul la juniori si in 2 ani avem iar echipa de A... resurse cum are U nu are nici o echipa din tara...
Tineti minte ce s-a intamplat la Roma cand din cauza datoriilor s-a zvonit ca Lazio o sa fie desfiintata??? Razboi civil... Asa ceva o sa se intample si la Cluj

HIV
23rd June 2005, 11:30
Daca te referi la desfiintare nu te bucura prea repede, U nu o sa se desfiinteze, in cel mai rau caz pleaca jucatorii actuali, jucam cu juniorii, picam in C, castigam iar titlul la juniori si in 2 ani avem iar echipa de A... resurse cum are U nu are nici o echipa din tara...
Tineti minte ce s-a intamplat la Roma cand din cauza datoriilor s-a zvonit ca Lazio o sa fie desfiintata??? Razboi civil... Asa ceva o sa se intample si la Cluj

La "U" trebe sa vina un pascanii romanesc si sa faca ordine . Altfel vom patzi ce ai spus tu mai sus .

t.b.
23rd June 2005, 11:34
multi au vrut sa investeasca la U, dar conducatorii de la noi au vrut ca investitorul numai sa dea banii si ei sa conduca... pai cine ii prost sa se bage in asa ceva...

Virus
23rd June 2005, 12:32
hehe... numai u :cya:

ginu
26th June 2005, 11:18
HIV:"La "U" trebe sa vina un pascanii romanesc si sa faca ordine "

Bravo! Sunt mandru ca sunt fan al lui "U". Asa gandire, asa suflet, spirit iluminat studentesc intr-adevar.

Chiar asa rau v-a in*******it Funar? Bine ca nu vreti sa schimbati numele stadionului in "Ion Antonescu". La gandirea asta, "U" merita sa joace la Unirea Sannicolau Mare si la Ineu (imi cer scuze daca i-am jignit pe cei din Sannicolau Mare sau din Ineu, nu am nimic cu ei...era doar o parabola)
Pacat de ceva frumos, cum era "U"

Hai "U". Dar nu asta pe care il vreti voi...aia nu mai e echipa studenteasca

HIV
26th June 2005, 11:58
Ginu : "U" simbolul unor inimi romanesti . Mie nu mi-ar fi convenit sa vina paskcutza la "U" si acuma sa fim condusi de un ungur .

P.S. Ginule , aci au loc batai de strada intre romani si unguri daca nu stiai .

ginu
26th June 2005, 22:04
bravo. chiar ca sunt mandru.
Pacat de echipa asta. Cine a fost cel mai mare nume care a plecat de la U? Remember Stefan Kovacs? Iti spun o veste socanta...asta e nume unguresc. Acuma il veti renega si pe el, ca si pe Sabau?

Scoateti mai capul din nisip si reveniti la realitate. Cam e timpul...

HIV
26th June 2005, 23:51
Eu nu spuneam ca trebuie sa ne apucam sa ne batem ungurii din lot . Tot ce spuneam eu e ca nu ar fi firesc sa ne conduca un ungur .

pai daca ne gandim asa si Ivansuc a fost ungur si toata lumea il respecta . Cu Sabau e altceva : cat timp a fost jucator avea caracter . De cand e antrenor parca e alt om . Sa ii fie rusine !

t.b.
27th June 2005, 23:28
Hai ma` las-o naibii de treaba, nu-i vorba de ce nationalitate ar avea finantatorul, important e sa fie un nume nepatat, care si fi castigat bani din afaceri cinstite, nu ca Paskany, un individ dubios, malefic si arogant... "Arpi" chiar a vrut sa puna mainele jegoase pe "U" dar conducerea de atunci l-a trimis la plimbare, si uita ca a aterizat tocmai in Gruia, ca toti fotbalistii refuzati de "U" vezi Anca, Vasie, Astilean, Oncica...

Atat Pisti Kovacs cat si Ivansuc nu pot fi comparati cu indivizi gen Paskany...

Virus
28th June 2005, 20:56
Bai, voi astia mari suporteri si asa de multi cum va dati... daca intradevar aveati un cavant de spus cereati demult schimbarea intregii conduceri, si reauseati schimbarea lor. Dar nu e tocmai cum va place voua sa credeti ca cica ati avea de spus si daca se desfiinteaza U voi visati la razboaie civile... Dormiti in continuare, pt ca la voi in galerie domina prostia! Dar atat aveti un oarecare respect ca unii dintre suporterii U chiar pun si suflet in ceea ce fac dar deageaba.
La voi conducerea e principalul vinovat pt toate. Sa nu uitam ca U are de 3 ori bugetul lui Medias si nici macar nu si-a platit jucatorii. Ii platiti voi cu pumni ca atata stiti! Poate credeti ca or juca mai bine de frica decat daca joaca din suflet cel putin pt voi si nu pt bani. Sunteti cu adevarat PENIBILI!!!

HIV
29th June 2005, 00:19
Virus : de ce ne explici tu noua ce e aceea o galerie ? "U" are galerie din 1919 , cfr din 2002, 2003 ? Penibil esti tu si cu "eterna" galerie a lui c.f.r. Intreaba si un cfr-ist mult mai adevarat ca tine care e parerea lui despre galeria lui c.f.r. (ma refer la valy) . Voi nu va dati seama cat de penibili sunteti , va e frica de orice , la cel mai mic incident apelati la politzie , eu rar am placerea sa bat un cfr=ist pe strada ca nu vad cu fular sau tricou pe nimeni ...si daca-l bat imi vine premiu acasa ca voi nu aveti onoare . Nu stii nimic , mai bine te-ai lasa de meserie .

King of Hell
2nd July 2005, 19:26
Declar ca azi am hotarat cu tata sa cumparam echipa si sa o ducem acolo unde ii locu'. (hiv daca vrei iti dau si tie un procent din actiuni).

HIV
2nd July 2005, 20:57
51%...numa ca avand in vedere ca tre sa colaborez cu tatato mai bine nu :)

t.b.
8th July 2005, 17:33
În această dimineată a avut loc reunirea echipei de fotbal "U" Cluj, la stadionul "Ion Moina". La întâlnire au fost prezenti 32 de sportivi, printre care foarte multi juniori: Szolomajer, Bondar, Codreanu, Damian, Giurgiu, Goga, Dobrău, Suller, Purcar, Radu Pop, Sancira, Szilagyi, Soporan, Szekely, Aldea-Ciurar, Târlea, Farkas, M. Popescu, Hădărean, Grigoroscută, Cordos, S. Serban, Barna, A. Bălan, Dolha, Borza, Breaz, Borca, Incze, Fărcas, Pintea si A. Muresan. Bus este la lotul national, Jula II s-a învoit câteva zile, iar Abrudan a plecat la Bistrita. Antrenorul Marin Ion a afirmat că în cursul acestei zile este foarte probabil să i se rezilieze contractul cu clubul, de comun acord. "U" va juca sâmbătă, în deplasare, un amical cu campioana Ungariei, VSC Debrecen.

King of Hell
13th July 2005, 16:31
amical castigat de U cu 3-0.