PDA

View Full Version : Sunt madru de echipa pe care o sustin pentru ca:



t.b.
22nd June 2005, 21:25
Am initiat acest thread pentru a posta motivele de mandrie pe care echipa favorita ni le-a oferit de-a lungul timpului...

Eu sunt mandru ca sustin Universitatea Cluj pentru ca:

- este prima echipa infiintata in romania unita, anul 1919
- a fost infiintata de catre doctorul Iuliu Hateganu, si a ajuns in scurt timp echipa fanion a Ardealului si un simbol al spiritului studentesc
- a refuzat sa joace in campionatul Ungariei dupa ce Clujul a fost anexat Ungariei, preferand sa se mute la Sibiu intre anii 1938-1940, ajungand chiar in finala Cupei Romaniei, in timpul acestui exil
- U este printre primele din Romania la nivelul juniorilor sapte titluri nationale în 1955, 1956, 1964-1965, 1966- 1967, 1968-1969, 1971-1972, 1973-1974, 2000-2001
- in 1965 a cucerit Cupa Romaniei victorie 2-1 in fata lui Dinamo-Pitesti
- este pe locul 4 in clasamentul all-time al numarului de prezente in A
- a dat echipei nationale primul capitan Aurel Guga
- la U au jucat nume ca: Guga, Sepi, Ivansuc, Campeanu, St. Covaci, D. Anca, Campeanu, Sabau
- spre deosebire de alte echipe U si-a acceptat soarta, refuzand un loc de divizia B oferit gratis de Dacia Mioveni(?) si a jucat un sezon in Divizia C

t.b.
23rd June 2005, 11:30
haideti fratilor, numai eu sunt mandru de echipa pe care o sustin???

panDUR
23rd June 2005, 11:47
CRAIOVA MAXIMA.......LOCUL DE UNDE A INCEPUT FOTBALUL ROMANESC ADEVARAT
MANDRIA DE A FI OLTEAN, MANDRIA DE A FI PANDUR, MANDRIA OLTENIA ETERNA TERRA NOUVA.
UN SPIRIT, O IUBIRE, O LACRIMA, ALB-ALBASTRA

t.b.
23rd June 2005, 12:05
Locul de unde a inceput fotbalul??? Ma faci sa rad, Mititelu a mai zis asa ceva... in Cluj, Arad, Timisoara se juca fotbal de 50 de ani pana ati reusit voi sa promovati pentru prima oara in A....

panDUR
23rd June 2005, 12:16
Ma refeream la fotbalul adevarat. In cate cupe europene a jucat U. Cluj? Ce performante a realizat U Cluj in ultimii 30 de ani? :ciocan:

miril
23rd June 2005, 12:31
Definitie, fotbal adevarat este fotbalul jucat de la 1948 incolo. Am inteles bine?

t.b.
23rd June 2005, 12:32
Fotbal adevarat s-a jucat si inainte de Craiova, dar atunci nu existau cupe europene.... nu era posibil din mai multe motive obiective... U reprezinta ceva unic in fotbalul romanesc, o echipa care a rezistat unei ocupatii, unui razboi, unui regim comunist....

Sa stii ca Universitatea Craiova nu se afla la prima retrogradare, a mai retrogradat o data din B in C...

King of Hell
23rd June 2005, 13:41
Eu sunt mandru de echipa pe care o sustin deoarece e "U"nica!
Sunt mandru pentru ca unul a fost Zoli Ivansuc. si aici poa sa vina oricare sa mi-l bage pe dobrin sau balaci sau hagi in fata. Zoli Ivansuc a fost peste toti.
Aici nu tre sa va certati. Doar sa ziceti de ce sunteti mandrii ca sustineti echipa voastra.

panDUR
23rd June 2005, 13:47
Definitie, fotbal adevarat este fotbalul jucat de la 1948 incolo. Am inteles bine?Sa nu zicem 1948, sa zicem 1970. Sa nu imi spui mie ca fotbalul care se juca pe la 1900 toamna se mai joaca si acum. Mai ca pot sa zic ca fotbalul se schimba de la an la an.

panDUR
23rd June 2005, 13:50
Eu sunt mandru de echipa pe care o sustin deoarece e "U"nica!
Sunt mandru pentru ca unul a fost Zoli Ivansuc. si aici poa sa vina oricare sa mi-l bage pe dobrin sau balaci sau hagi in fata. Zoli Ivansuc a fost peste toti.
Aici nu tre sa va certati. Doar sa ziceti de ce sunteti mandrii ca sustineti echipa voastra.
Balaci = o parte din inima alb-albastra.

t.b.
23rd June 2005, 13:50
Fotbalul a evoluat, fara indoiala... dar asta nu inseamna ca trecutul trebuie desconsiderat....

dextercioby
23rd June 2005, 13:54
Pentru ca e prima echipa de fotbal din Romînia care a ajuns in semifinalele unei Cupe Europene.

Si pentru ca sint oltean get-beget,craiovean dat dracului.:drak:

Si pentru ca am fost linga echipa si la bine si la rau.

Daniel.

panDUR
23rd June 2005, 13:56
Fotbal adevarat s-a jucat si inainte de Craiova, dar atunci nu existau cupe europene.... nu era posibil din mai multe motive obiective... U reprezinta ceva unic in fotbalul romanesc, o echipa care a rezistat unei ocupatii, unui razboi, unui regim comunist....

Sa stii ca Universitatea Craiova nu se afla la prima retrogradare, a mai retrogradat o data din B in C...Bravo voua, dar pana sa egalati voi palmaresul Craiovei, va mai trece multa apa pe Somesul Mic sau pe Jiu.

t.b.
23rd June 2005, 14:26
Gata cu discutiile off-topic, aici nu era vorba despre comparatii intre echipe, era despre motivele de mandrie... atat trebuia sa spuneti...

panDUR
23rd June 2005, 15:11
Data infiintarii: 5 September 1948
Culori: alb-albastru
Stadion: Ion Oblemenco, capacitatea 27 915 locuri pe scaune - Nocturna 1.400 lx
Debut in Divizia A: 1964-65
Nume anterioare: Ştiinţa Craiova (1948-1966)

Castigatoare Campionat (4): 1974, 1980, 1981, 1991
Catigatoare Cupa Romaniei (6): 1977 • 2 - 1 cu Steaua Bucureşti
1978 • 3 - 1 cu Olimpia Satu-Mare
1981 • 3 - 1 cu Politehnica Timişoara
1983 • 2 - 0 cu Politehnica Timişoara
1991 • 6 - 3 cu FC Bacău
1993 • 5 - 1 cu Dacia Unirea Brăila
Finalista Cupei Romaniei(5): 1975, 1985, 1994, 1998, 2000.

Semifinalista in Cupa UEFA: 1982-83
• 0 - 0, 1 - 1 cu Benfica Lisabona

Alte performante:
40 de participari in Divizia A
4 participari in Cupa Campionilor Europeni
14 particpari in Cupa UEFA
Clasare in ultimele 5 sezoane:
1999/2000 - locul 13
2000/2001 - locul 8
2001/2002 - locul 7
2002/2003 - locul 7
2003/2004 - locul 4
Mari jucatori ai Universitatii:
Lung, Boldici, Prunea - Deselnicu, Sameş, Smarandache, I.Bălan, Negrilă, Ştefănescu, Tilihoi, Boc, Ciupitu, Badin, Ungureanu, Purima, Bumbescu, Săndoi, Ad.Popescu, N.Zamfir, Chivu, Stoican, Bundea, Strâmbeanu, Balaci, Beldeanu, Irimescu, Gh.Popescu - Stângă, Badea, Mănăilă, Ciurea, Donose, Ţicleanu, Mitriţă, Gabi Popescu, Trică, Papură, Frăsineanu, S.Cristescu, I.Luţu, Pleşan - Oblemenco, Marcu, Ţarălungă, Martinovici, Cămătaru, Cârţu, Geolgău, Crişan, Nedelcu II, Gane, Ştefan Stoica, Agalliu, Neagoe, Craioveanu, Chivu, Stanga, Domocoş, Bărcăuan, Papura. Si multi altii.
(C) craiova-maxima.ro

spinU
23rd June 2005, 15:30
Sus: Ion Oblemenco (antrenor), Irimescu, Ştefănescu, Beldeanu, Boldici, Lung, Ciupitu,
Cămătaru, Tilihoi, C.Oţet (antrenor secund),
Jos: Donose, Cârţu, Geolgău, Crişan, Balaci, Ungureanu, Negrilă, Purima, Ţicleanu

litza
23rd June 2005, 16:31
Eu imi iubesc echipa si in general dragostea nu se poate justifica.Pur si simplu o iubesc
Universitatea a facut parte din educatia mea,din cei 7 ani de acasa.Pur si simplu e o traditie de familie si sunt mandru ca o s-o pot transmite urmasilor urmasilor mei

Angelina Jolie
24th June 2005, 02:32
Sunt mandru ca sustin echipa CFR CLUJ pentru ca:
-are in spate o istorie de 98 de ani nepatata de cumparari de locuri si alte chestii de genul asta.
-este cel mai vechi club din Romania inca in activitate.
-a avut senzationala performanta de a reveni in A dupa 28 de ani jucand doar pe teren.
-cu toate ca a fost totdeuna pe locul 2 in inimile clujenilor a rezistat si si-a pastrat identitatea in vremurile tulburi.
-totdeauna a fost o echipa mica cu jucatori fara aere de vedeta, apropiati de public si cu care se poate discuta.

metallic_rain
25th June 2005, 17:19
Sunt mandru de echipa mea pt ca sunt JIULIST! Ajunge!

HIV
25th June 2005, 19:53
Valytotrespectu ca a scris la echipa favorita "cfr gruia "

Angelina Jolie
27th June 2005, 17:55
Eu sunt mandru ca este echipa cartierului GRUIA. Asa cum rapidistii scandeaza Rapid Giulesti.
FORZA CAILE FERATE ROMANE ECOMAX SUCURSALA CLUJ SECTIA GRUIA!

HIV
29th June 2005, 14:09
Eu sunt mandru ca este echipa cartierului GRUIA. Asa cum rapidistii scandeaza Rapid Giulesti.
FORZA CAILE FERATE ROMANE ECOMAX SUCURSALA CLUJ SECTIA GRUIA!

Ai nu-mi spune ca este si sectia marasti sau ...groapa :drak:

bogho
29th June 2005, 14:24
Data infiintarii: 5 September 1948
nu e chiar cum spune site-ul respectiv.
echipa a fost infiinta in iulie 1948. pe 5 sept. 1948 a disputat primul meci de fotbal. Adversar a fost echipa de fotbal a orasului Filiasi.


Sa stii ca Universitatea Craiova nu se afla la prima retrogradare, a mai retrogradat o data din B in C.
si informatia asta e falsa.
Echipa FC Craiova a retrogradat din diviza B in divizia C. Dupa infiintarea echipei Stiinta Craiova in iulie 1948, echipa FC Craiova a fost desfiintata. De asemenea, datoria desfiintari mai multor echipe atat din C, cat si din B, Diviza C a fost si ea desfiintata in 1948, ramanand doar divizia B.

sorinl
29th June 2005, 14:43
pentru ca e echipa fanion a orasului unde m-am nascut
pentru ca e una din cele mai vechi echipe din tara -fondata in 1919 de un grup de liceeni de la petru rares.
pentru ca n-a fost niciodata in sfera de influenta a celor doi granzi
pentru ca intre anii 1980-1990 a dat o echipa intreaga in divizia a (nu odata ca oltenii,ci pe rand,pe la bacau,iasi galati sau suceava),ei continuand sa evolueze in b

Angelina Jolie
29th June 2005, 15:00
Ai nu-mi spune ca este si sectia marasti sau ...groapa :drak:
Pai nu ma da nu stiam cum sa formulez. FORZA CFR GRUIA!

metallic_rain
1st July 2005, 09:04
Sunt mandru ca in etapa a 2-a o sa jucam cu CFR-ul si o sa lamurim anumite aspecte! :)))

t.b.
3rd July 2005, 16:06
Unde jucati cu CFR? La Cluj sau la Petrosani, daca jucati la Cluj va puteti baza pe galeria noastra, ca acum 2 ani ;)... asta din respect pentru culorile noastre comune si din dispret pentru echipa cartierului Gruia...

Angelina Jolie
3rd July 2005, 16:33
Asa ma tb, dar cum e sloganul ala al vostru: "numai u" sau cum? sau "numai u si jiul"?
Jiulistule, o sa le lamurim sa nu mai avem discutii pana in retur. Cafteala de mineri va fi. No offence.
HAI CFR! MANDRU CA SUNT CFR-IST!

t.b.
3rd July 2005, 17:54
Nu vom face galerie Jiului pentru ca au si ei galerie, noi vom striga M**e cfr, si alte chestii de-alea, cum s-a intamplat si acum 2 ani, sau nu ai fost la meciul ala?

Angelina Jolie
4th July 2005, 14:23
Bine ma. M**e si de la mine pt voi atunci.

t.b.
4th July 2005, 15:54
Cred ca ai luat destula si ai de unde da... marlynico

CFR = 0 ( Z E R O )

andrei_cj
4th July 2005, 19:38
1. Este cea mai veche din tara (1907)
2. Are cea mai serioasa conducere din divizia A (Arpad Paszkany si Iuliu Muresan)
3. Are un antrenor-jucator deosebit (Dorinel Munteanu)
4. Este singurul club din tara care nu are datorii la Stat

SI PENTRU CA SE NUMESTE CFR CLUJ (Echipa CLUJULUI) - prin rezultate nu prin povesti!

roxana_cj
4th July 2005, 20:02
Pentru ca e singura echipa din Cluj prezenta intr-o mare competitie Europeana! :)
Pentru ca are rezultate de exceptie! :D
Pentru ca au intotdeauna in momentele grele rezultete bune! ;) Dovada meciul de sambata!

t.b.
4th July 2005, 20:50
Luati in mana o carte de istorie si raspundeti la urmatoarea intrebare? In 1907 cum se numea orasul in care astazi locuit? Sub ce ocupatie era? Cum s-a numit echipa voastra favorita la infiintare?
Faptul ca CFR e cel mai vechi club romanesc e o fabula actuala FC Oradea este urmasa unei formatii infiintate in 1902 (CAO Oradea) si care a cucerita chiar si un titlu de campioana a Ungariei...

Daca cupa intertoto e o "mare competitie europeana" atunci cred ca cineva de aici ar trebui sa stea la coafor nu pe un forum de sport...

Exemple de rezultate de exceptie
Poli Tm - CFR 3-0
Dinamo - CFR 4-0
Rapid - CFR 3-0

andrei_cj
4th July 2005, 22:36
CFR - POLI TIM 2-1 /hello
CFR - RAPID 1-1 :ok:
CFR - Dinamo 4-2 :yeah:

Deci..uite ca, cu ceea ce ai scris mai sus nu ai dovedit nimik.....so? Bun....stai sa iti explic: Cupa uefa intertoto este a treia cupa ca valoare din EUROPA! Deci cred ca e mai mare lucru sa joci in UEFA de cat in SERIA B3 :P si inca ceva...voi nu va dati seama ca sunteti PENIBILI! Fratilor jucati cu Sanicolau Mare care v-a tras-o in doua randuri anul asta (si e echipa nou promovata) cu echipe de care nu a auzit nimeni....si mai aveti si gura...mare...nu va dati seama ca daca prmoveaza Gazu si Olimpia...ramaneti..numai cu echipe de kkt!

P.S. /OLE/

t.b.
4th July 2005, 23:23
Bun....stai sa iti explic: Cupa uefa intertoto este a treia cupa ca valoare din EUROPA! Deci cred ca e mai mare lucru sa joci in UEFA de cat in SERIA B3 :P si inca ceva...voi nu va dati seama ca sunteti PENIBILI! Fratilor jucati cu Sanicolau Mare care v-a tras-o in doua randuri anul asta (si e echipa nou promovata) cu echipe de care nu a auzit nimeni....si mai aveti si gura...mare...nu va dati seama ca daca prmoveaza Gazu si Olimpia...ramaneti..numai cu echipe de kkt!

P.S. /OLE/

Sanicolau nu ne-a batut de doua ori aici a fost 4-1 pentru noi iar acolo 0-0... nu vorbi daca nu stii... echipa la care te referi tu e Salonta... n-are importanta, au fost infrangeri pentru "U", unele foarte dureroase...

Locuiesti si tu in Cluj si stii care sunt motivele pentru care cea mai iubita echipa din Ardeal se zbate in divizia B...

Virus
4th July 2005, 23:51
Imi place ca a promovat CFR Timisoara din C in B. Nu stiu exact dar cred ca o sa aveti o mica intalnire cu ei pe Moina. Sa vina aia sa strige CFR, comic rau de tot.
Si sa nu vorbesc prostii, tin cu CFR CLUJ pentru ca este ECHIPA CLUJULUI! Daca ce aveti voi acolo lotul ala de B3 o poti numi echipa de fotbal atunci cum numesti pe Real Madrid sau pe Athletic Bilbao care a batut pe REAL???
Nu se merita inca o data mentionat scorul dintre CFR CLUJ si Athletic Bilbao :)

andrei_cj
5th July 2005, 01:07
Ma ECHIPA CLUJULUI NU ESTE CEA CARE ARE NUMELE CI CEA CARE ARE REZULTATE!!! DE CATE ORI SA VA REPET!

P.S. Stai sa-ti mai zic...motivele sunt conducere proasta (foarte proasta) lipsa banilor , lipsa valorii jucatorilor lipsa suporterilor! Si nu stiu cum sa ii spui la U echipa de FOTBAL? doar nu tot ceea ce am enumerat eu mai sus inseamna acest fenomen? DECI VOI NU EXISTATI IN ACEST FENOMEN! U CLUJ ESTE APROAPE INEXISTENTA! SI MAI NOU AM AUZIT CA E SI IN PRAG DE DESFINTARE!

Angelina Jolie
5th July 2005, 14:28
Cred ca ai luat destula si ai de unde da... marlynico

Ma parasuta, fara jigniri la persoana. Vezi-ti de desfiintarea voastra nu tot baga aiurea in seama.

t.b.
5th July 2005, 14:42
Pai ce tu esti persoana??? Eu credeam ca esti ceferist...

Angelina Jolie
5th July 2005, 15:38
Bine mai jegule. Daca asa vrei sa vorbim asa vom vorbi de acum inainte ma tbc. DESFIINTATI-VA!

t.b.
5th July 2005, 23:48
Tu ai inceput cu chestiile astea, eu am vorbit civilizat pana cand mi-am dat seama ca nu am cu cine... hai termina cu chestia cu desfiintarea ca stii si tu foarte bine ca 85 de ani de istorie si 52 de sezoane in divizia A (asta incluzand si campionatele jucate la Sibiu) nu pot fi sterse cu buretele, "U" ca ramane mereu in inimile clujenilor si a ardelenilor... Chiar daca nu iti place Echipa reprezentativa a Clujului si a Ardealului este "U"...

Angelina Jolie
6th July 2005, 12:25
Ma omule, sunteti mai aproape de desfiintare ca oricand chiar daca te roade chestia asta. Da nu tre sa te conving eu pe tine de asta. Asteapta doar si vei vedea.

t.b.
6th July 2005, 16:29
Vrei sa punem pariu??? Cel mai aproape de desfiintare am fost la retrogradarea in C, acum nu vad ce motive ar fi pentru desfiintare, echipa a terminat pe 7, dupa un sezon in care a reusit sa o elimine pe Steaua din Cupa Romaniei, deja au fost alocati bani de catre consiliul local, ultimele vesti sunt ca BT s-a hotarat sa sponsorizeze clubul cu 200.000$, asa ca spre dezamagirea tam "U" nu se va desfiinta NICIODATA

Angelina Jolie
7th July 2005, 10:54
Mda, foarte amuzant. Las ca mai vedem noi. Ce am vazut eu e ca ati facut niste transferuri de senzatie vara asta, in sensul ca nici vorba. Si daca aia sponsorizeaza cu $200.000 si anul trecul ati avut $450.000 pe cocis si florescu iti cam poti da seama cat de mult e $200.000 pt o echipa de fotbal. Dar tu viseaza in continuare.

t.b.
7th July 2005, 16:23
Nu aveam nevoie de transferuri, cu lotul actual putem bate muuuulte echipe din A... asta s-a vazut in meciurile de cupa, sa-ti reamintesc U Cluj-Steaua 1-0, Otelul - U Cluj 1 -1 (otelul a egalat in prelungiri minutul 94)... 200.000 $ de la BT, inca 250.000 de la consiliul local... e unul dintre cele mai mari bugete din B...

Angelina Jolie
7th July 2005, 17:04
Ma tu esti aerian complet. Adica tu crezi in promovare cu $450.000 cand contracandidatele au dublu numai pt cumparari de meciuri. Tu esti mai rau ca Mititelu ala de la Craiova. Dar las ca vorbim noi in toamna dupa 5 etape. Nu va dau mai mult. La fel am zis si anul trecut la fel zic si acum. Dupa 5 etape incepe scandalul.

t.b.
7th July 2005, 18:50
Cine are buget dublu in B???? Adica bugetul e ala cu care se platesc jucatorii si antrenorii, se fac transferuri, se platesc cheltuielile la stadion, se fac deplasari... "U" nu a cumparat niciodata meciuri deci nu are nevoie de bani pentru asa ceva... Dupa 5 etape o sa avem 15 puncte, si-atunci sa vad ce mai postezi....

Angelina Jolie
8th July 2005, 00:53
Dupa 5 etape o sa avem 15 puncte, si-atunci sa vad ce mai postezi....
Abia astept. :drak:

andrei_cj
13th July 2005, 23:33
T.B nu te amagii pt ca este imposibil sa PROMOVATI mai aproape sunteti de C de cat de A! No Offence!

don_denver
13th July 2005, 23:34
offf..nici macar aici nu va menajati....

King of Hell
13th July 2005, 23:58
TB io stiam ca avem buget de 6 miliarde..

andrei_cj
14th July 2005, 00:53
King of Hell ti-am lasat pe private id-ul de messenger daca vrei vb acolo!

Vi3rme_X
7th September 2005, 21:10
Sunt madru de echipa pe care o sustin pentru ca:
-din cei 52 de ani de existenta 41 de ani au participat in Divizia A
-a castigat 2 titluri de campioana a tarii
-a participat de 2 ori in Cupa Camionilor Europeni
-a participat de 8 ori in Cupa UEFA
-a scos fotbalisti buni pe banda(nu are rost sa-i mai enumar) printre care si Dobrin care a fost cel mai bun fotbalist roman din toate timpurile
-odata a fost printre cele mai iubite echipe de fotbal din Romania

andrei_cj
14th January 2006, 13:04
Sunt mandru de echipa pe care o sustin pentru ca:
- Este mandria clujuli
- A reusit o ascensiune formidabila in 2 ani jumate din divizia C in A!
- Este finalista cupei UEFA INTERTOTO!
- Si scrie istoria cu care se lauda toata lumea in prezent!
- Echipa este nimeni alta de cat echipa CLUJULUI CFR!

King of Hell
14th January 2006, 13:24
Pola lela, parca suntem la gradinita...

de_kid
18th January 2006, 15:45
in loc sa ne unim toti impotriva buCUResti-ului

Darkslowstar
20th February 2006, 15:23
Vezi de treaba, ne e mai bine cu orgoliile locale si rivalitati stupide. Cum e vrajba noastra cu oltenii. Asta cum iti suna?

Mario Di Lazi
21st February 2006, 10:42
Universitatea Cluj - CFR Cluj
9-9
Acesta este scorul jignirilor de pe acest therd ... hai mai ziceti ceva ... nu abandonati lupta ...
Cred ca explicatia de va urati atat este ca o echipa e sustinuta de romani si cealalta este sustinuta de unguri.
Eu tin cu echipa care e sustinuta de romani, dar nu stiu care este.

Mario Di Lazi
23rd February 2006, 12:13
La cat de mult va "iubiti" ...
1975-1976 Divizia A
17 CFR Cluj 34 9 10 15 30 39 28
18 Universitatea Cluj 34 8 3 23 30 45 19
Asa s-a intamplat in sezonul 1975-76 cand si U si CFR au retrogradat

ULTRAS-CT
25th February 2006, 23:19
FARUL CONSTANTA - pentru ca a dat lumii marile valori care au scris pagini in istoria romanilor cel mai elocvent exemplu este Gheorghe Hagi mai sunt si alti jucatori poate nu de valuarea lu Hagi , cum ar fi : Denis Serban , Carabas , Curt etc. ; echipele de fotbal ( juniori ) au castigat nenumarate competitii ( ceea ce arata ca viitorul suna bine ) ; galeria Farului a adus fenomenul ULTRAS in Romania ... in 92' ; un public minunat etc

cap
14th March 2006, 21:43
otelul galati e echipa unde mai nascut eu si de cate ori o echipa cu nasul pe sus venea la galati otelul le scotea fotbalul din cap sii trimitea acasa cu capul in jos farul a avut noroc de grigorasa nu pote sa spuna ca era o echipa puterninca sau ca este pana anul trecut se batea la retrogradare dar poate otelul is va reveni si va juca acel fotbal placut cu faze de oriice echipa is dorea sa nu joace cu otelul in rest otelul a dat clasa multor echipe forta galati vinci pt. noi

OVIDIU 62
25th March 2006, 12:40
Dupa meciul cu VASLUIUL vreau sa vad clujenii daca mai sunt asa de increzatori ca pana acum.FORZZA MOLDOVA.

Red-Castorryy
14th April 2006, 00:54
http://www.prosport.ro/index.php?c=50&a=103317

tchibos
7th July 2006, 01:55
Farul Constanta pentru ca e de departe mult mai frumoasa decat oricare echipa din Bucuresti care castiga doar pentru ca asa se vrea/dicteaza. Fata de cele din provincie Farul a fost de foarte multe ori mult peste ele... cel putin in ultimul timp. Sa speram ca anul asta ajungem si noi in Europa. Ma bucur ca vad ca in tara Farul este echipa preferata de multi in defavoarea altora cu palmares mult mai mare.

Nu avem cupe sau campionate
Avem doar dragoste pentru culorile preferate
Alb-albastrii pana la moarte !!!

OVIDIU 62
23rd August 2006, 23:21
Da sunt mandru de echipa mea de suflet pentru ca este singura din tara care a reusit sa o invinga,si ce echipa mare:IUVENTUS TORINO.

The_Blonde
6th September 2006, 18:51
Peluza nord de pe stadionul Otelul este locul in care am trait momente foarte frumoase....Otelul reprezinta pentru mine antidotul impotriva blazarii ....echipa asta imi face corpul sa vibreze.....e ceea ce se poate numi vicul meu pentru care uneori as putea renunta si m-as putea certa la tot si cu toata lumea ...... I LOVE OTELUL 'COUSE IT GOTS ATTITUDE.....

reseter
15th October 2006, 21:16
STIINTA CRAIOVA ..PENTRU CA...
- E UNICA ECHIPA CARE IN ANII DE VARF AI COMUNISMULUI, AI SECURITATII...SE ISI BATEA JOC DE ECHIPELE GENERALILOR (STEAUA, dinamo, VICTORIA, FC OLT, FLACARA MORENI)
- E UNICA ECHIPA CARE IN TIMP CE rapid SE ZBATEA INTRE B SI A, REUSEA SA II BATA PE CEI DE LA MINISTERE (si acum sunt tot acolo...putin mia voalat...vezi dinamo..primeste sponsorizare de la MAI....!!!a ce seamana faptul ca un minister - bugetar poate sa faca sponsorizari???-din ce bani, cand amaratziid emilitzieni tipa ca au salarii mici????)
- E PRIMA ECHIPA ROMANEASCA CE A AJUNS IN SEMIFINALELE UNEI CUPE EUROPENE....
- E UNICA ECHIPA CARE POATE SPUNE CU ADEVARAT CA ARE DEMNITATE....amintiti-va rezultatul din meciul cu rapid (Ganea)..cand rapidul devenit club departamental (prorapid construit cu bani de la ministerul transporturilor)...pierdea titlul intr-un meci in care se stia ca daca STIINTA PIERDE..MERGE IN UEFA si rapid lua titlul, dar STIINTA A PREFERAT SA RAMANA DEMNA....mai dati un asemenea exemplu....
- E UNICA ECHIPA PENTRU CA DESI AN DE AN A AVUT JUCATORI DE TOP a fost desfiintata de netzoiu (patron vincon vrancea)...si mutata la bucuresti..in groapa....a reusit sa renasca si a promovat
-E UNICA ECHIPA PENTRU CA DESI ARE JUCATORI TINERI, DACA VOR FII TINUTI LA ECHIPA...IN 2-3 ANI O SA CASTIGE CAMPIONATUL
-E UNICA ECHIPA DIN PROVINCIE CARE CASTIGA CAMPIONATE ATUNCI CAND TOATA PROVINCIA PLECA RUSINATA CAPUL IN FATA ordinelor primite "de sus"
- IATA DOAR CATEVA DIN MOTRIVELE PENTRU CARE SUNT MANDRU DE FAPTUL CA IUBESC STIINTA
- IATA DOAR CATEVA MOTIVE PENTRU CARE NICIODATA NU AS FI PUTU TINE CU ALTII
- PE SCURT: NOI NE-AM CREAT ISTORIA, echipele din bucuresti....si-au cumparato iar ceilalti...POATE O SA ISI FACA UNA...

777
10th November 2006, 21:26
atunci cand voi aveati televizoare alb-negru... al meu era alb-albastru :ok:

Mario Di Lazi
10th November 2006, 21:28
Ce gluma buna ... :ras-plans:

YoYoyOi
10th November 2006, 21:42
Pina la urma asta este thread doar pt clujeni? Sa stiu sa nu fiu off-topic:D

Leo
24th November 2006, 14:56
Locuiesc in Timisoara si tin cu DINAMO de cand ma stiu . Ma mandresc cu asta si nu cred ca trebuie sa mi justific sentimentele . Toata lumea stie : DINAMO a fost este si va ramane cea mai buna echipa din tara . FORZA DINAMO !!!!!!!

caine19
2nd December 2006, 22:57
Locuiesc in Timisoara si tin cu DINAMO de cand ma stiu . Ma mandresc cu asta si nu cred ca trebuie sa mi justific sentimentele . Toata lumea stie : DINAMO a fost este si va ramane cea mai buna echipa din tara . FORZA DINAMO !!!!!!!

:ok:

starsteel
2nd December 2006, 23:30
... Toata lumea stie : DINAMO a fost este si va ramane cea mai buna echipa din tara ...
E adevarat toata lumea stie, numai ca ai incurcat echipele....e vorba evident de,
STEAUA BUCURESTI No.1 in Romania

Parazitu'1919
2nd December 2006, 23:31
Sunt madru ca imi sustin singura echipa LOCALA !!! (era sa uit de Sanatatea Cluj)
sunt mandru ca marea majoritate a CLUJULUI a ramas langa SINGURA echipa din CLUJ 8 ani in care ne-am zbatut in mocirla ligii secunde !!!
sunt mandru ca in sezonul 2007-2008 vom fi din nou pe prima scena a fotbalului romanesc !!!
nUmai "U"

aLEX_U_1919
31st December 2006, 00:18
Si eu sunt mandru ca sustin pe Universitatea.
Universitatea va ramane mereu in inimile Clujenilor
Forza "U" si un an nou fericit tuturor sUporetrilor indeferent de echipa pe care o sustine

CFR1907
31st December 2006, 00:58
Si eu sunt mandru ca sustin echipa CFR ECOMAX Cluj. CFR este echipa de care avea nevoie un oras frumos ca si Clujul.... adica o echipa care poate sa reprezinte cu succes ardealul in liga 1.

Pt necunoscatori, ofer o scurta trecere prin istoria (nu prea bogata) a lui CFR.

CFR-Ecomax (magh. KVSC) este unul dintre cele două cluburi de fotbal mai renumite din Cluj-Napoca, fondat în 1907, cel de-al doilea club fiind FC Universitatea. De-a lungul istoriei a participat cel mai mult în diviziile B și C, însă a promovat și în A, rămânând acolo în perioada 1969-1976, când a obținut și cea mai bună performanță a sa în competițiile interne, ocupând locul 5. Aceeasi performanță a fost egalată și în sezonul 2005-2006.

Din punct de vedere financiar, CFR s-a zbătut pentru supraviețuire, în special după 1989. Salvarea a venit din partea unui dealer local de autoturisme, S.C. Ecomax M. G. SRL, în anul 2002. Principalul finanțator al echipei este Pászkány Árpád Zoltán. Noua conducere și-a propus promovarea în diviziile B și apoi A. Primul obiectiv a fost îndeplinit 2002, alături de un loc 6 în clasamentul diviziei B. În anul 2004 CFR-Ecomax a câștigat seria a III-a a diviziei B în ultimul meci și a promovat în divizia A pentru sezonul 2004-2005.

În anul 2005 echipa a obținut cea mai bună performanță din istorie, jucând una din finalele Cupei Intertoto.

Antrenorul echipei este, din octombrie 2006, Cristiano Bergodi, după plecarea antrenorului-jucător Dorinel Munteanu.
__________________
http://img220.imageshack.us/img220/3037/cggifft2.png http://img220.imageshack.us/img220/9656/coregrafiecfrcp5.gif http://img220.imageshack.us/img220/3037/cggifft2.png

caine19
31st December 2006, 01:03
DINAMO!!!

Am nevoie de motiv... e chestie innascuta:ok:

Andreiy
13th January 2007, 14:14
-sunt din iasi
-steaua e cea mai buna echipa din romania 4 ever si cea mai frumoasa

Nico21
24th January 2007, 12:20
1. Este singura echipă din România care a cucerit șase Cupe ale României consecutive ( între 1937 și 1942 )
2. Este prima echipă românescă ajunsă într-o finală europeană: Cupa Europei Centrale în 1940
3. Este echipa cu cele mai multe participări în Divizia A ( alături de Steaua )
4. Este prima echipă care a avut galerie, fanii giuleșteni umplând tribunele Stadionului Național, chiar și când Rapid juca în Divizia B.
5. Singura echipă de fotbal din lume, al cărei portar a fost prins in ofsaid. ( este vorba de un adevăarat simbol al giuleștenilor, Rică Răducanu )
6. Singura galerie care avea curaj să se ducă pe stadioanele rivalelor din București, reciproca fiind valabilă doar la ceva vreme după Decembrie ’89.
7. Este echipa ai cărei suporteri pătimași își alergau idolii pe calea ferată, din apropiere, după o serie de meciuri care îi dezamagiseră.
8. Rapid este prima echipă din țară care a avut prima liga a suporterilor înființată în 1990.
9. Rapid se poate mândri cu un suporter care s-a născut înaintea înființării clubului ( este vorba de Nicolae Dumitrescu, născut la data de 1 martie 1904)
10. Este prima și singura grupare din România care i-a adus alături pe suporterii de elită, în 2001 înființându-se Clubul Aristocratic RAPID.
11. Cele mai multe cărți dedicate unei echipe de fotbal din România (O galerie nebuna, nebuna, nebuna... de Ilie Dobre, RAPID-iubire fara sfarsit de M. Barbulescu, Finala se joaca astazi de Ioan Chirila, Glasul rotilor de tren de Ioan Chirila, etc..)
12. Singura echipă ai cărei suporteri s-au întors pe jos, după un meci la Ploiești. Fanii alb-vișinii s-au întors pe jos din localitatea prahoveană, după ce Rapid câștigase primul titlu din istoria clubului, în 1967.

noir_desir
24th January 2007, 12:34
-sunt din iasi


N-am inteles ce legatura are locatia cu faptul de a sustine o echipa...

OT: Vad ca unii se mandresc cu o gramada de lucruri... Eu nu am foarte multe lucruri cu care sa ma mandresc, Poli Iasi e o echipa de pluton... Mi-ar fi fost mult mai simplu sa tin (si) cu o echipa care are rezultate foarte bune, dar sunt fidel locurilor natale si echipei din oras.

caine19
1st February 2007, 22:49
1. Este singura echipă din România care a cucerit șase Cupe ale României consecutive ( între 1937 și 1942 )
2. Este prima echipă românescă ajunsă într-o finală europeană: Cupa Europei Centrale în 1940
3. Este echipa cu cele mai multe participări în Divizia A ( alături de Steaua )
4. Este prima echipă care a avut galerie, fanii giuleșteni umplând tribunele Stadionului Național, chiar și când Rapid juca în Divizia B.
5. Singura echipă de fotbal din lume, al cărei portar a fost prins in ofsaid. ( este vorba de un adevăarat simbol al giuleștenilor, Rică Răducanu )
6. Singura galerie care avea curaj să se ducă pe stadioanele rivalelor din București, reciproca fiind valabilă doar la ceva vreme după Decembrie ’89.
7. Este echipa ai cărei suporteri pătimași își alergau idolii pe calea ferată, din apropiere, după o serie de meciuri care îi dezamagiseră.
8. Rapid este prima echipă din țară care a avut prima liga a suporterilor înființată în 1990.
9. Rapid se poate mândri cu un suporter care s-a născut înaintea înființării clubului ( este vorba de Nicolae Dumitrescu, născut la data de 1 martie 1904)
10. Este prima și singura grupare din România care i-a adus alături pe suporterii de elită, în 2001 înființându-se Clubul Aristocratic RAPID.
11. Cele mai multe cărți dedicate unei echipe de fotbal din România (O galerie nebuna, nebuna, nebuna... de Ilie Dobre, RAPID-iubire fara sfarsit de M. Barbulescu, Finala se joaca astazi de Ioan Chirila, Glasul rotilor de tren de Ioan Chirila, etc..)
12. Singura echipă ai cărei suporteri s-au întors pe jos, după un meci la Ploiești. Fanii alb-vișinii s-au întors pe jos din localitatea prahoveană, după ce Rapid câștigase primul titlu din istoria clubului, în 1967.

1. si campionate:confused: ?
2. A ajuns in finala prin retragerea marilor echipe Europene din acea competitie;)
3. Ai uitat sa povestesti si de perioada petrecuta prin B
7. halal pasiune pentru rapid:happy
10. 1% suporteri de elita , 99% rromi
11. Carti ati scris , dar cati suporeri stiu sa le citeasca:happy

Bonus:
- Singura galerie din romania care nu a fost capabila sa isi scrie propriile steaguri de gard corect gramatical(" diavolii visini" , " brigada cutitelor visini")

Cappone
23rd March 2007, 19:33
nu trebuie sa ai vreun motiv.
asa esti obisnuit de mic sa ti cu o anumita echipa si asta nu se va schimba niciodata!
nu tine de trofee neaparat;ganditiva ca in londra multi tin cu fulham si nu cu arsenal sau chelsea.

interro
11th April 2007, 11:20
Imi place F. C. Interro deoarece nu are antrenor, nu are manager si toate deciziile se iau online direct de pe site-ul echipei de catre oricine vrea. Se pot face chiar si schimbari in timpul meciului daca se voteaza asa. Sper sa devina o echipa de club puternica, ar fi interesant la un meci cu Cluj sa vezi cum 5000 de oameni voteaza sa se schimbe schema de joc in minutu 15 :yeah:; sau sa voteze sa-l inlocuiasca pe un fundas din cauza ca joaca ca cizma, nu ca acuma ca 90 min stai si injuri de toti dracii de ce antrenoru nu-l scoate afara pe unu sau altu.

steauasv
15th April 2007, 15:52
Hai ba TB lasa-ma..ce in 1919...pana prin anii 50-60...se juca fotbal? adica jocul acela cu cizme cu o minge facuta din carpe, cu niste uniforme de parca erau la puscarie...portarul fara manusi...fara o multime de reguli...care azi fac fotbalul frumos...fara suporteri...asta zici tu....fotbal adevarat?:groggy:

steauasv
15th April 2007, 15:53
Da...si Forza Suceava...chiar daca a jucat mult timp in B..a dat multi jucatori de valoare...

steauasv
15th April 2007, 15:56
Imi place F. C. Interro deoarece nu are antrenor, nu are manager si toate deciziile se iau online direct de pe site-ul echipei de catre oricine vrea. Se pot face chiar si schimbari in timpul meciului daca se voteaza asa. Sper sa devina o echipa de club puternica, ar fi interesant la un meci cu Cluj sa vezi cum 5000 de oameni voteaza sa se schimbe schema de joc in minutu 15 :yeah:; sau sa voteze sa-l inlocuiasca pe un fundas din cauza ca joaca ca cizma, nu ca acuma ca 90 min stai si injuri de toti dracii de ce antrenoru nu-l scoate afara pe unu sau altu.

?? despre ce vorbesti ?:D :D

interro
16th April 2007, 07:50
?? despre ce vorbesti ?:D :D

http://interro.trei.ro

Balaci
16th April 2007, 13:02
Tin cu Craiova pentru ca:
-Este echipa cu care tine si tatal meu
-Este prima echipa pe care am vazut-o live,pe Oblemenco,cand eram mic
-Sunt oltean,si a tine cu U.Craiova e o chestie de onoare
Tin cu Pandurii:
-Este echipa din orasul meu,cunosc oameni din conducerea de acolo
-Pot sa merg la toate meciurile de acasa ale lor

Sunt mandru de amandoua pentru ca sunt echipe oltenesti,si de Universitatea mai ales pentru suporterii si traditia pe care le are.Ar fi multe de spus despre ce inseamna Universitatea pentru Oltenia...pagini intregi chiar!

Hard
16th April 2007, 13:17
IUBESC OTELUL GALATI PENTRU CA:
-ESTE ECHIPA CU CEL MAI FRUMOS NUME DIN LUME SI CARE IMPUNE RESPECT,
-ESTE SI ERA SI PE VREMEA CAND MAM NASCUT EU ECHIPA FANION A GALATIULUI
-IMI IUBESC ORASUL FOARTE MULT,AUTOMAT SI ECHIPA FANION
-IMI PLAC CULORILE,ECHIPAMENTUL,STADIONUL

tu esti din braila,nicidecum din GALATI ! :mda:

Sustin STEAUA BUCURESTI pt ca:
-tatal meu e stelist
-am fost la meciul Romania-Danemarca din 89 si mi-a placut atmosfera de pe Steaua,am ramas entuziasmat la varsta aia.
-este singura echipa din Romania la care ma uit.De 2 ani,nu am mai vazut-o live,insa in curand o sa intrerup aceasta perioada :D.De 3 ani nu am mai vazut nici un meci al altei echipe in afara de Steaua in campionatul intern,nici macar la TV!
-atunci cand marcheaza STEAUA,stie tot blocul :D
-Nu sunt de acord cu conducerea actuala,insa STEAUA este STEAUA si la bine si la rau,am mai avut noi astfel de momente si am trecut cu brio peste ele :ok:
-am la activ ,cateva meciuri live pe stadionul Steaua intre anii 1997-2001 (mai ales la derbyuri),4 ani 2001-2005 prezent la meciurile de acasa,cateva deplasari,printre care 2 ori la Farul,1 data la Craiova,7 ori la Galati,1 data la Ploiesti.Timpul nu mi-a permis pt altceva.
:yeah:

mike chindia
2nd November 2007, 12:28
sunt mandru ca sustin echipa de fotbal f.c.m. targoviste dar avem un patron care nu merita sa gestioneze fotbalul targovistean a distrus fotbalul targovistean ptr el sunt interese sa spele bani negri care a facut de la zisa revolutie afara cu zotic din fotbalul targovistean

trotica
21st March 2008, 12:31
Țin cu Poli Timișoara de când eram copil, mai întâi pentru că erau povestirile lui bunică-miu despre Chinezul și Ripensia, despre Dobay care-a rupt plasa porții cu șutul său, etc. Apoi, tot el m-a dus pentru prima oară pe stadion, atunci se numea "1 Mai", și tot el m-a "vrăjit" cu povestirile despre Dembrovschi, cel care avea statuie în Mexic în '70, etc.

Pentru cine-i amator de astfel de imagini/povestiri vechi, vă ofer prima parte dintr-un mini-documentar la care lucrez acum, despre istoria Poli, episod care acoperă, într-o oarecare măsură, perioada Chinezului:

http://www.youtube.com/watch?v=CtJV3Idz-Rg

Ce mult farmec avea fotbalul :(

trotica
4th April 2008, 14:21
[...]Pentru cine-i amator de astfel de imagini/povestiri vechi, vă ofer prima parte dintr-un mini-documentar la care lucrez acum, despre istoria Poli, episod care acoperă, într-o oarecare măsură, perioada Chinezului:

http://www.youtube.com/watch?v=CtJV3Idz-Rg

Ce mult farmec avea fotbalul :(Acum e și partea a II-a, despre Ripensia:

http://www.youtube.com/watch?v=gY_ZW3g2sn4

trotica
28th April 2008, 22:08
partea a III-a, aparent mai neobișnuită, Cornel Dinu ar trebui s-o studieze :evil:

http://www.youtube.com/watch?v=Ua1dA9FggEo

Leo
17th May 2008, 13:13
pt ca este UNICA

Vincitor
17th May 2008, 13:18
SUSTIN JIUL SI MINERUL LUPENI pentru ca :

Sunt nascut crescut in vale
si am crescut alaturi de aceste 2 echipe .

obama
30th April 2009, 12:27
Am initiat acest thread pentru a posta motivele de mandrie pe care echipa favorita ni le-a oferit de-a lungul timpului...

Eu sunt mandru ca sustin Universitatea Cluj pentru ca:

- este prima echipa infiintata in romania unita, anul 1919
- a fost infiintata de catre doctorul Iuliu Hateganu, si a ajuns in scurt timp echipa fanion a Ardealului si un simbol al spiritului studentesc
- a refuzat sa joace in campionatul Ungariei dupa ce Clujul a fost anexat Ungariei, preferand sa se mute la Sibiu intre anii 1938-1940, ajungand chiar in finala Cupei Romaniei, in timpul acestui exil
- U este printre primele din Romania la nivelul juniorilor sapte titluri nationale în 1955, 1956, 1964-1965, 1966- 1967, 1968-1969, 1971-1972, 1973-1974, 2000-2001
- in 1965 a cucerit Cupa Romaniei victorie 2-1 in fata lui Dinamo-Pitesti
- este pe locul 4 in clasamentul all-time al numarului de prezente in A
- a dat echipei nationale primul capitan Aurel Guga
- la U au jucat nume ca: Guga, Sepi, Ivansuc, Campeanu, St. Covaci, D. Anca, Campeanu, Sabau
- spre deosebire de alte echipe U si-a acceptat soarta, refuzand un loc de divizia B oferit gratis de Dacia Mioveni(?) si a jucat un sezon in Divizia C
________________________
online business degree (http://www.online-college-education.com/category/business-degree)
retirement homes (http://comfortlife.ca)

mexes5
2nd May 2009, 08:26
salutare
pentru oricine citeste acest post, cunoaste limba engleza nivel mediu si are disponibilitatea de a merge pe stadion la vreuna din echipele de liga 2 din oricare dintre cele 2 serii, poate sa-mi trimita un mail pe adresa allrampageblacks@yahoo.com
nu conteaza varsta , trebuie doar sa puteti merge pe stadionul echipei din orasul dvs si sa fiti o persoana serioasa si responsabila
pentru mai multe detalii folositi cu incredere adresa mea de mail