PDA

View Full Version : Nori negri deasupra clubului FC Arges



Vulturul
22nd June 2005, 14:25
FC Argeş – în viaţă doar până la 6 august?
Pe 6 august 2005, FC Argeş va împlini 53 de ani. Culmea ironiei, tot pe 6 august (când va avea loc prima etapă a noului campionat) s-ar putea consemna decesul acestui club cu mare tradiţie în fotbalul românesc, dacă nu se vor găsi acţionari puternici care să se decidă să investească masiv. Aseară, la sediul PIC, a avut loc o şedinţă extraordinară a Adunării Generale a Acţionarilor SC FC 2005 SA Argeş, în care ar fi trebuit să se hotărască bugetul pe anul competiţional viitor şi majorarea de capital. Că şedinţa a fost una extrem de importantă o dovedeşte şi faptul că antrenorul Sorin Cârţu, însoţit de secundul Mircea Irimescu, a fost invitat să participe. După circa o oră şi jumătate de negocieri între reprezentanţii Consiliului Local ( Cornel Ionică ), Consiliului Judeţean (Constantin Nicolescu), şi firmelor PIC (Cornel Penescu) şi Grampet (Stoica Gruia şi Gabriel Chiţu), hotărârile importante au rămas de luat până la data de 14 iulie.

Acţionarii principali se retrag
Constantin Nicolescu şi Cornel Ionică au anunţat că, pentru campionatul viitor, Consiliul Judeţean, respectiv Consiliul Local nu vor mai avea aceeaşi contribuţie ca până acum. În aceste condiţii, sumele pe care cele două instituţii le acordau (circa 16 miliarde de lei pe an) ar trebui suportate de unul dintre acţionarii principali. Până pe 14 iulie, PIC, Grampet sau Eurial Invest vor trebui să-şi definească interesul preluării pachetului majoritar, sau cel puţin să formeze împreună un grup puternic care să susţină clubul FC Argeş. Din cele 12 societăţi acţionare la fosta societate Sportag, transformată în FC 2005 SA Argeş, şase s-au retras definitiv, iar restul vor contribui în continuare cu sume mici.

PIC va continua să dea bani doar dacă va exista consens
Firma PIC şi-a precizat poziţia faţă de acuala situaţie, patronul Cornel Penescu spunând că nu va mai băga bani la FC Argeş decât dacă între instituţiile judeţului va exista înţelegere. „Grupul de firme PIC va mai ajuta echipa doar atunci când va fi un consens între instituţiile judeţului: Prefectură, Consiliu Judeţeanm şi Consiliu Local. Am dat bani ca să ajut această echipă, nu ca să fac o afacere, şi atunci când toate autorităţile locale vor trage la aceeaşi căruţă, atunci şi noi vom fi în continuare lângă echipă. Încă o dată subliniez că noi nu am luat nici un leu de la echipă, ci numai am băgat sume importante. Când toţi vor contribui să avem în continuare o echipă în Divizia A, atunci şi firma PIC va ajuta în continuare clubul FC Argeş”.

Constantin Nicolescu: „Am obosit”
Preşedintele Consiliului Judeţean, Constantin Nicolescu, spune că s-a ajuns într-un punct în care suspiciunile consilierilor judeţeni, consilierilor locali şi chiar ale prefectului Ion Cârstoiu au făcut destul rău echipei. Consiliul Judeţean şi Consiliul Local vor deveni acţionari minoritari, iar acţionarii principali au îndoieli dacă se vor băga să susţină clubul, privind incertitudinea care planează, dar şi lipsa sprijinului din partea autorităţilor locale. „Am obosit să mă tot rog de societăţile din judeţ să bage bani la FC Argeş. Am cerşit, asta am făcut până acum, dintr-o obligaţie morală faţă de acest club, de tradiţia lui şi de suporteri. Fiecare vrea să vadă fotbal de calitate pe stadion, dar nimeni nu bagă un ban. S-a spus despre noi că facem afaceri… Fotbalul nu este o afacere profitabilă, şi invit pe domnii consilieri şi pe domnul prefect să preia clubul dânşii, să vadă cât este de greu. Recunosc că am apelat la bunăvoinţa unor oameni care au băgat banii lor proprii în fotbal, fără ca să se aleagă cu ceva. I-am păcălit că îşi vor recupera banii împrumutaţi la club, după care i-am dus cu preşul şi le-am transformat investiţiile în acţiuni, numai ca să trăiască FC Argeş. Tot se întreabă ce s-a făcut cu cei 5 miliarde daţi de Consiliul Local, sau de cei 11 miliarde ai Consiliului Local… Au fost plătite salariile şi cheltuielile, ce altceva Doamne iartă-mă! Să se facă. Nimeni nu se întreabă cine a dat ceilalţi aproape 40 de miliarde în fiecare an, ca acest club să trăiască…”, a explodat preşedintele Consiliului Judeţean.

Cârţu are liber să plece
Prezent la şedinţa AGA a societăţii, antrenorul principal a aflat că semnalele sunt negative, dar nu a vrut să comenteze mai mult. „Eu sunt antrenor al acestei echipe, nu pot să mă pronunţ în probleme financiare. Dar dacă va trebui să vindem un jucător sau doi pentru a putea face buget, atunci se vor vinde. Nu avem ce face”, a spus Cârţu. În schimb, Constantin Nicolescu a dovedit fairplay şi a declarat: „Domnul Cârţu este liber să plece dacă nu vom reuşi să-i asigurăm un buget de performanţă. Ce să-i facem, să-l retrogradăm cu noi? Domnul Cârţu a declarat că ştie să scoată rezultate, şi ar merita să aspire la un loc mai înalt în clasament”. Astfel, dacă FC Argeş nu va reuşi să facă rost de 60-70 de miliarde de lei, „orice se poate întâmpla cu această echipă”, a mai spus preşedintele Consiliului Judeţean.

Dolofan nu se implică masiv
Privit ca un salvator al clubului FC Argeş, Gheorghe Dolofan nu va investi la FC Argeş, cel puţin până la începutul returului, atunci când i-a promis lui preşedintelui Nicolescu că va veni cu o sumă importantă de bani. „Domnul Dolofan are alte priorităţi acum, trebuie să schimbe statutul la unele firme, şi nu poate contribui acum cu o sumă de bani. Însă, ne-a asigurat turneul peste hotare, şi alte cheltuieli în această vară”, a spus Constantin Nicolescu.

Sursa: Top

bobycox
22nd June 2005, 18:25
Ma asteptam la asta de mai mult timp ; asta datorita si interesului scazut pe care-l aratam noi suporterii de rand pt fotbal si sport in general. Eu spun de mai mult timp ca orasul asta nu merita o echipa in div. A la cat suporterii sunt pe stadion.
Pai care ar fi logica ca un om potent financiar, sa vina sa bage 2-3 mil de euro ,ca sa fie luat apoi la puricat de catre actuala putere, " ca de unde are banii, ca pe ce i-a cheltuit " si pe deasupra sa vina si la stadion, sa il ia la intrebarii cativa asa-zisi suporterii care nici nu tin cu FC ARGES ci cu alta echipa dar au nu stiu ce interes.

Pacat de ce a reprezentat odata clubul asta in peisajul fotbalului romanesc. Ramasasem ultimul bastion impotriva hoardei bucurestene.

PS. DUMNEZEU CU MILA.

ultravioletcanada
22nd June 2005, 20:38
craiova, uita-te, la anul ne vedem in B :headbang:
soarta asta ne paste :mda:

Maximus
22nd June 2005, 21:27
va lasam singuri ca noi promovam. sau ajungem in c... :(

Vulturul
22nd June 2005, 23:35
Scrisoare deschisa ce va apare in presa locala de maine

Asociatia Suporterilor Argeseni a luat cunostinta cu deosebita ingrijorare despre dificultatile financiare cu care se confrunta echipa FC Arges Pitesti. Nu putem sa nu remarcam politica conducerii din ultimii ani, o strategie de supravietuire axata pe vanzari de jucatori, fara a lua in calcul un management modern, promovarea imaginii clubului, marketing si publicitate care sa starneasca interesul si sa atraga mai multi spectatori in tribune. Nu este chiar surprinzator acum faptul ca sponsorii nu se inghesuie deloc pentru a investi in ceea ce este prea putin cunoscut.

Nu este insa scopul nostru de a acuza si a gasi vinovati. Avem nevoie mai degraba de solutii, cel putin pentru viitorul apropiat. Solicitam deci conducerii clubului mai multa actiune si mai putine lamentari. Fotbalul in zilele noastre este mai mult decat un simplu joc. Spre deosebire de alte sporturi care sunt destinate paturilor aristocratice sau sunt mai pretentioase ca necesitati materiale, fotbalul este un adevarat fenomen social, cu larga raspandire si care se adreseaza maselor. Iar FC Arges este unul din cele mai bune exemple in acest sens. Fotbalul a reusit sa atraga atentia asupra orasului nostru din anii '60 - '70 (cand oriunde ai fi mers si mentionai ca esti din Pitesti urma intrebarea fireasca "Ce mai face Dobrin?"), pana in zilele de azi, ca urmare a masivului exod de jucatori valorosi catre echipele din Bucuresti si din strainatate.

Si totusi, iata ca fotbalul nu mai reprezinta o prioritate pentru cei care se ocupa de destinele judetului nostru sau pentru oamenii de afaceri argeseni... Noi consideram ca este o datorie pentru cei pe umerii carora apasa raspunderea conducerii organismelor locale de a ajuta clubul in aceste momente grele. Dorim sa subliniem faptul ca municipiul si judetul pe care domniile lor le conduc datoreaza foarte mult ca po****ritate si imagine fotbalului si echipei fanion a Pitestiului, FC Arges. Nu putem sa nu remarcam interesul manifestat de edilii nostri in momentul in care s-a pus problema acordarii titlului de cetatean de onoare unuia dintre jucatorii formati la scoala de fotbal pitesteana, un nume ajuns de notorietate in Europa. Daca la momentul respectiv aceasta asociere de imagine a dat bine, iata ca astazi suntem pe punctul de a ucide "gaina cu oua de aur".

In ceea ce priveste posibilii investitori care ar veni la FC Arges, este un lucru cunoscut faptul ca fotbalul este si o afacere. Este greu de inteles cum pentru echipe nou-promovate si fara traditie se gasesc resurse financiare, in timp ce intr-unul din judetele bogate ale Romaniei acest lucru nu este posibil pentru o formatie cu potential sportiv enorm si care a dus faima Pitestiului in toata tara si in Europa. A te implica in fotbal la FC Arges nu este o investitie pe termen foarte scurt, care isi poate arata viabilitatea dupa cativa ani. Un singur exemplu, tot dintr-o tara ex-comunista: anonima (pe atunci) echipa poloneza Groclin a participat in Cupa UEFA si a reusit performanta de a elimina prestigiosul club englez Manchester City. Ca urmare, jucatorii sai au inceput sa aiba mare cautare pentru formatiile din Vest, fiind transferati pe bani grei in campionatele din Occident. Oare la noi nu este posibil acest lucru? Nu se arata nimeni tentat de o investitie care sa isi dovedeasca rentabilitatea pe termen mediu?

Vulturul
23rd June 2005, 09:31
Cine stă în spatele desfiinţării clubului FC Argeş?
Puterea e vinovată!
Preşedintele Constantin Nicolescu s-a arătat extrem de deranjat de poziţia pe care consilierii locali şi judeţeni ai Puterii au adoptat-o după alegerile locale, vizavi de clubul de fotbal FC Argeş. Invocând anumite motive puerile, aleşii Alianţei în cele două structuri de conducere ale oraşului şi judeţului au lăsat să se înţeleagă că nu mai sunt de acord cu investiţiile la FC Argeş. Astfel, se pare că pentru ediţia viitoare de campionat, Consiliul Local şi Consiliul Judeţean se vor implica doar cu sume modice la echipa din Divizia A. „Există un moment foarte radical în viaţa acestui club: cine va da cele 60-80 de miliarde pentru anul competiţional 2005-2006? În cele două consilii se discută de cei care sunt la putere, dar în opoziţie în aceste consilii, despre necesitatea de a mai da bani, însă curentul este următorul: ele nu vor mai putea băga bani la FC Argeş, cel puţin o sumă determinantă, care să dea garanţia funcţionării clubului”, a declarat preşedintele CJ, Constantin Nicolescu.
„Nu-l înjură nimeni pe Sofianu”
Constantin Nicolescu a dezvăluit că luni va avea loc o şedinţă extraordinară a Consiliului Local, pentru a vedea cu cât se va implica, iar Consiliul Judeţean se va întruni pe data de 1 iulie pentru a purta o discuţie, să vadă cu ce mai contribuie acesta sau nu. „Bineînţeles că o să prezentăm şi ce s-a mai făcut cu banii, pentru că există „n” întrebări… Toată lumea întreabă ce s-a făcut cu banii pe care i-a dat Consiliul Local (circa 5,5 miliarde) şi Consiliul Judeţean (11 miliarde)… Nu s-a făcut altceva decât s-au plătit salariile şi cheltuielile echipei FC Argeş. Eu personal o să iau cuvântul în Consiliul Judeţean să cer să terminăm odată cu întrebările astea tendenţioase, ale celor care n-au făcut nimic pentru judeţul acesta şi pentru fotbal. Ei ştiu numai să pună întrebări, dar să vedem şi cum rezolvă…Dacă nu vom avea fotbal pe stadionul din Trivale lumea o să ne înjure pe noi, Nicolescu, Pendiuc sau Ionică, pentru că pe noi ne ştie lumea, n-o să se ia nimeni de Sofianu, n-o să fie înjurat niciodată nimeni din Consiliul Local sau Judeţean. Noi am luptat să existe clubul FC Argeş, dar orice lucru are o limită”, a răbufnit Nicolescu, cel care s-a luptat de doi ani şi jumătate ca FC Argeş să mai existe.
Fotbal cu gura
„Trebuie să înţelegem odată că s-a terminat cu cei care vor să facă fotbal numai cu gura. Fotbalul se face cu bani! Iar ca să faci fotbal cu bani, trebuie să convingi investitorii că fotbalul e cât de cât o afacere. Societatea aceasta comercială este necesară, nu se mai putea merge pe asociaţie. În vechea asociaţie erau 200 de inşi, majoritatea microbişti şi foşti fotbalişti, care vorbeau toţi, dar nu băga nimeni bani. Ca să nu mai spun de actualii consilieri, vorbesc de cei care sunt la putere, dar în opoziţie în consiliile noastre, care tot pun întrebări... Dacă dumnealor au resurse financiare, îi invit să vină să-i bage în clubul FC Argeş, dacă ei cred că FC Argeş este o afacere extraordinară. Dacă domnii consilieri de la actuala putere au resurse financiare, şi cred că lucrurile sunt aşa de avantajoase financiar, îi rog chiar foarte mult să ia conducerea de mâine. Eu, ce am înţeles de doi ani şi jumătate, este că noi, cei ce suntem în administrarea judeţului, avem datoria şi obligaţia faţă de cetăţenii judeţului Argeş, să nu lăsăm clubul şi echipa să cadă din Divizia A, şi să asigurăm sursele financiare, atât cât putem, să rezistăm”, a încheiat Nicolescu.

„Astăzi am ajuns la o barieră, pe care trebuie s-o trecem după posibilităţi, pe sus sau pe jos… Dacă o trecem pe jos, renunţăm la club, dacă o trecem pe deasupra, înseamnă că mergem înainte” – Constantin Nicolescu

Sursa:Top

Vulturul
23rd June 2005, 09:33
Neguş nu mai vrea gratuitate la stadion
Unul dintre consilierii locali care sunt împotriva acordării de facilităţi clubului FC Argeş de către municipalitate este Ion Neguş, consilier din partea Partidului România Mare. Acesta a fost prezent la şedinţa AGA a societăţii FC 2005 Argeş, dar neavând calitate oficială, nu a fost invitat în primă fază la discuţii. Abia după ce a insistat, şi după ce a lăsat să se înţeleagă că nu este dorit înăuntru pentru că este o persoană incomodă, Ion Neguş a fost chemat alături de ceilalţi acţionari prezenţi. Neguş a afirmat că nu este mulţumit de activitatea clubului FC Argeş, şi va cere Consiliului Local în următoarea şedinţă anularea hotărârii de a acorda gratuitate grupării alb-violete pentru folosirea stadionului „Nicolae Dobrin”. Constantin Nicolescu n-a fost foarte bucuros de intervenţia lui Ion Neguş, declarând că „Venise un coleg de la Consiliul Local şi era supărat că nu a fost invitat înăuntru… Probabil credea că noi avem secrete, dar nu făceam altceva decât vedeam care dintre acţionari mai vrea să bage bani sau nu”.
Ionică e sceptic
Viceprimarul Piteştiului, Cornel Ionică, nu este prea încrezător în şansele ca Primăria, prin Consiliul Local, să dea aceeaşi sumă pentru FC Argeş şi în sezonul viitor. „Luni, la şedinţa extraordinară a Consiliului, se va decide dacă va fi acordată tot suma de 5,7 miliarde de lei. Nu sunt semne încurajatoare însă că vor veni mai mulţi bani, mai ales că a fost aprobată şi investiţia de opt miliarde de lei la modernizarea gazonului”, a declarat viceprimarul, care este şi vicepreşedinte al clubului FC Argeş.

Sursa:Top

Vulturul
23rd June 2005, 09:34
Nu se mai cumpără locuri
În cazul nefericit în care clubul nu va face rost de bani până pe data de 14 iulie, termenul limită stabilit la şedinţa AGA a societăţii, FC Argeş va avea două soluţii: ori va vinde jucători pentru a putea supravieţui, ori va trebui să se retragă din campionat. Problema este că nu ar mai putea beneficia cât de cât de pe urma tragediei, fiindcă Federaţia Română de Fotbal a decis că din acest an nu se vor mai putea vinde sau cumpăra locuri în Divizia A. Preşedintele Comisiei de Licenţiere, Viorel Duru, spune că în cazul în care echipa X sau Y se retrage din campionat, locul ei va fi ocupat de echipa clasată pe locul 14 sau 15 în Divizia A, şi nicidecum de o alta, care este dispusă să dea bani. „Sper că astfel se va pune capăt zvonisticii ca X vinde locul lui Y. Nu se mai poate trafica locul în Divizia A. Este istorie ceea ce s-a întâmplat până acum. Până să se introducă sistemul de licenţiere, a fost posibilă această practică, pentru că participarea la competiţie nu era legată de obţinerea licenţei. Fuziuni se pot face, dar între echipe care au licenţe pentru eşaloane asemănătoare“, a spus Duru.

Sursa:Top

Vulturul
23rd June 2005, 09:38
Prefectul Cârstoiu se menţine pe poziţie
Prefectul judeţului Argeş, Ion Cârstoiu, şi-a menţinut poziţia de forţă, declarând că un club ca FC Argeş nu trebuie să se bazeze pe banii de la consiliile judeţean şi local. Preşedintele PD a exclus din start ideea că ar avea ceva cu fotbalul, sau cu sportul, declarând că este absolvent al Liceului cu Program Sportiv din Câmpulung, în 1966, şi mare microbist. Cârstoiu susţine în continuare că la FC Argeş se fac afaceri şi sunt interese ascunse.
Ion Cârstoiu: „Statul trebuie să bage bani în sportul de masă”
# Domnule prefect, de ce vă opuneţi ca FC Argeş să primească în continuare bani de la stat?
- Eu nu mă opun, am spus doar două lucruri foarte clare: fotbalul profesionist trebuie susţinut cu bani privaţi. Atâta timp cât încurci publicul cu privatul este ceva în neregulă. FC Argeş trebuie să rămână acolo unde îi este locul, dar să fie privat. Bugetul Primăriei şi al Consiliului Judeţean trebuie să susţină doar sportul de masă, amator.
# Nici un investitor privat nu se înghesuie însă, dacă nu are susţinere şi din partea autorităţilor locale…
- FC Argeş are privilegiul de a folosi gratis stadionul, care e dat în folosinţă fără a se plăti ceva. Iată că Primăria se implică, şi încă foarte mult. Problema este că din FC Argeş vor să se stoarcă bani, nu se va face treabă aşa. Nu sunt împotriva acestei susţineri, dar să se respecte legea, nu să fie un grup de interese. În loc să se transforme clubul într-o societate comercială care să facă bani pentru FC Argeş, s-a transformat într-o societate de interes, unde s-au luat toate drepturile care aduc bani: cele de televizare, asupa transferului jucătorilor… Nu am nimic cu societatea, dar cred că jucătorii ar trebui să profite, nu oamenii din jurul lor.
# Societăţile au anunţat însă că nu mai vor să bage bani, şi că pentru ele nu a fost o afacere, ci o acţiune benevolă, din care nu au câştigat…
- Nu cred că nu există nici o societate care să nu investească la FC Argeş, dar într-o echipă curată. Acel FC 2005 nu sună foarte fotbalistic, acolo sunt afaceri peste afaceri, din care se duc ceva bani şi pe la fotbal. Fotbalul e fotbal, şi trebuie ca FC Argeş să arate precum Steaua, Dinamo sau Rapid, să existe un investitor. Sunt şi alte interese acolo, dar nu vreau să spun mai multe.
”N-am vrut să dau şpagă în ’92”
# Singura retrogradare din istoria clubului FC Argeş se leagă tot de numele dumneavoastră…
- Nu este adevărat, echipa a retrogradat fiindcă n-a avut valoare, de aceea nici nu au promovat imediat, ci după numai un an. Păi să vă spun eu de ce se dă vina pe mine: erau pe ultimul loc, şi au venit la Prefectură să se roage de mine, să le dau 140 de milioane, erau bani mulţi atunci, să cumpere meciul de la Sibiu. Le-am spus: „Băi, eu nu dau şpagă nimănui!”. FC Argeş a pierdut acolo, în timp ce Sportul a câştigat şi s-a salvat. Nu eu sunt vinovat că n-au câştigat. Cum ar fi să vină cineva să ceară acum un miliard ca să cumpere un meci? Acela nu mai e fotbal. Cu banii ăia am plătit impozite, şi FC Argeş nu a avut în 1992 datorii la stat.

Sursa:Top

bobycox
23rd June 2005, 13:12
Nu se mai cumpără locuri
În cazul nefericit în care clubul nu va face rost de bani până pe data de 14 iulie, termenul limită stabilit la şedinţa AGA a societăţii, FC Argeş va avea două soluţii: ori va vinde jucători pentru a putea supravieţui, ori va trebui să se retragă din campionat. Problema este că nu ar mai putea beneficia cât de cât de pe urma tragediei, fiindcă Federaţia Română de Fotbal a decis că din acest an nu se vor mai putea vinde sau cumpăra locuri în Divizia A. Preşedintele Comisiei de Licenţiere, Viorel Duru, spune că în cazul în care echipa X sau Y se retrage din campionat, locul ei va fi ocupat de echipa clasată pe locul 14 sau 15 în Divizia A, şi nicidecum de o alta, care este dispusă să dea bani. „Sper că astfel se va pune capăt zvonisticii ca X vinde locul lui Y. Nu se mai poate trafica locul în Divizia A. Este istorie ceea ce s-a întâmplat până acum. Până să se introducă sistemul de licenţiere, a fost posibilă această practică, pentru că participarea la competiţie nu era legată de obţinerea licenţei. Fuziuni se pot face, dar între echipe care au licenţe pentru eşaloane asemănătoare“, a spus Duru.

Sursa:Top


Pacat ca nu mai putem vinde locul. Pai decat sa ne facem de ras ca U. Craiova in sezonul trecut, mai bine am juca in B in C unde vor rahatii astia de la putere.

PS. Sa ne mai lase Negus si cu altii ca el, ca suntem satui de atatia papagali vorbitori ,cati apar pe la TV. :headbang:

Vulturul
23rd June 2005, 13:30
Pacat ca nu mai putem vinde locul. Pai decat sa ne facem de ras ca U. Craiova in sezonul trecut, mai bine am juca in B in C unde vor rahatii astia de la putere.

PS. Sa ne mai lase Negus si cu altii ca el, ca suntem satui de atatia papagali vorbitori ,cati apar pe la TV. :headbang:

Negus e unul din personajele negative din Consiliul Local.Nu are in cap decat scandaluri si alte chesti d-astea.
Cat priveste o vanzare de loc, mai bine sa nici nu pomenim de o asa rusine!

Vulturul
23rd June 2005, 13:31
Domnule Pendiuc situatia este complicata la FCARGES.Nimeni nu vrea sa ajute clubul.Dumneavoastra cum comentati?
-Situatia este grea si multi nu o inteleg.Cei care ar trebui sa ajute echipa nu o fac ba din contra,pun piedici.Ma refer aici la unele autoritati locale.Va rog mult sa nu ma obligati sa dau nume ,pentru ca deocamdata,prefer sa tac.Dar va veni vremea in care am sa vorbesc,si atunci...

Din punct de vedere al primarului ,ati acordat tot sprijinul?
-Primaria pune la dispozitie gratis,stadionul.Ba mai mult am dat si bani plus faptul ca modernizam stadionul si gazonul.Din aceste motive in CL s-au iscat unele mici discutii.Oricum eu am facut tot ce am fost lasat sa fac.

Adica?
-Cum adica?...Pai cei de la club care si-au luat responsabilitati acolo ce au facut?Trebuiau sa ajute echipa ca adaia au functii de conducere!Cum e posibil ca eu primarul care ajut echipa,sa nu stiu nimic din ce se petrece acolo?Nimeni nu m-a informat cu nimic.Au vrut bani si atata tot.Am aflat din ziare ce fotbalisti s-au vandut si ce bani s-au luat pe ei.

Sunteti tare suparat...
-Sunt tare nervos.Pana acum am fost lasat deoparte.Iata ca atunci cand au nevoie de bani sar imediat si se plang.O sa incep si eu sa pun intrebari,si o sa ii intreb ce au facut ei la club.Eu le-am dat stadionul,plus alte facilitati.Ei?..Nimic!Atunci sa plece domnule si sa ne lase in pace!

Inteleg din cele spuse de dumneavoastra,ca o sa va implicati?
-Nu mai pot sa rabd!Daca ma implic or sa plece multi.Sa nu se gandeasca cineva ca se poate vinde locul in Divizia A.Daca fac asta eu cu mana mea ii dau in judecata!Doamne atat le trebuie!Totul este o enigma pe care o sa o deslusim totusi.Vreau sa se inteleaga foarte bine,nu am nimic cu cei care baga bani la echipa de exemplu cu cei de la PIC! NU! Pentru dansii toata stima...Dar o sa vedeti ca o sa iasa scandal mare daca se incearca ceva necurat.

In aceasta situatie echipa poate retrograda.
-Nimeni nu stie ce inseamna sa promovezi din B in A si cat de greu e.Eu cu domnul Stroe am facut asta...Am stat atunci nopti intregi sa punem la cale o stategie care a dat roade.Sa nu prind acum pe cineva ca retrogradeaza echipa!Concluzia este ca m-am saturat sa fiu mereu faultat, sa mi se dea la picioare din partea unora de la club!..

Societatea Argeseana

bobycox
23rd June 2005, 13:45
Domnule Pendiuc situatia este complicata la FCARGES.Nimeni nu vrea sa ajute clubul.Dumneavoastra cum comentati?
-Situatia este grea si multi nu o inteleg.Cei care ar trebui sa ajute echipa nu o fac ba din contra,pun piedici.Ma refer aici la unele autoritati locale.Va rog mult sa nu ma obligati sa dau nume ,pentru ca deocamdata,prefer sa tac.Dar va veni vremea in care am sa vorbesc,si atunci...

Din punct de vedere al primarului ,ati acordat tot sprijinul?
-Primaria pune la dispozitie gratis,stadionul.Ba mai mult am dat si bani plus faptul ca modernizam stadionul si gazonul.Din aceste motive in CL s-au iscat unele mici discutii.Oricum eu am facut tot ce am fost lasat sa fac.

Adica?
-Cum adica?...Pai cei de la club care si-au luat responsabilitati acolo ce au facut?Trebuiau sa ajute echipa ca adaia au functii de conducere!Cum e posibil ca eu primarul care ajut echipa,sa nu stiu nimic din ce se petrece acolo?Nimeni nu m-a informat cu nimic.Au vrut bani si atata tot.Am aflat din ziare ce fotbalisti s-au vandut si ce bani s-au luat pe ei.

Sunteti tare suparat...
-Sunt tare nervos.Pana acum am fost lasat deoparte.Iata ca atunci cand au nevoie de bani sar imediat si se plang.O sa incep si eu sa pun intrebari,si o sa ii intreb ce au facut ei la club.Eu le-am dat stadionul,plus alte facilitati.Ei?..Nimic!Atunci sa plece domnule si sa ne lase in pace!

Inteleg din cele spuse de dumneavoastra,ca o sa va implicati?
-Nu mai pot sa rabd!Daca ma implic or sa plece multi.Sa nu se gandeasca cineva ca se poate vinde locul in Divizia A.Daca fac asta eu cu mana mea ii dau in judecata!Doamne atat le trebuie!Totul este o enigma pe care o sa o deslusim totusi.Vreau sa se inteleaga foarte bine,nu am nimic cu cei care baga bani la echipa de exemplu cu cei de la PIC! NU! Pentru dansii toata stima...Dar o sa vedeti ca o sa iasa scandal mare daca se incearca ceva necurat.

In aceasta situatie echipa poate retrograda.
-Nimeni nu stie ce inseamna sa promovezi din B in A si cat de greu e.Eu cu domnul Stroe am facut asta...Am stat atunci nopti intregi sa punem la cale o stategie care a dat roade.Sa nu prind acum pe cineva ca retrogradeaza echipa!Concluzia este ca m-am saturat sa fiu mereu faultat, sa mi se dea la picioare din partea unora de la club!..

Societatea Argeseana


Sa inceapa sa faca curatenie. Si stie toata lumea cu cine sa inceapa. /hello

PS. Rog din tot sufeletul , pe mai marii urbei noastre , sa nu se mai vaite ca nu stiu cine "ii mai faulteaza " de prin opozitie, ci sa riposteze si chiar ,daca pot , sa o faca in dezbateri publice ca sa vada toata lumea cine sunt vinovatii. :ciocan:

ultravioletcanada
23rd June 2005, 14:41
pendiuc are dreptate. e mai greu de promovat decit de supravietuit in A. dar problema e alta. si pendiuc, si nicolescu, spun ca stiu multe, dar nu vor sa vorbeasca. pai cind mama dacu vorbiti ma, cind om fi in C. pina una alta, mitica are o dovada de blat. precum se vede, cirstoiu a declarat ca argesul ar fi vrut sa cumpere meciul de la sibiu, dar nu au avut bani. ia zi mitica, povesti, nu-i asa?
p.s. o fi chestie politica, sau se fac niste jocuri pentru netoiu in continuare?
oricum, dupa craiova, se pare ca sintem noi la rind...

lucas1977
23rd June 2005, 16:21
ZIC SI EU:
FC Arges trebuie sa devina o afacere sau sa dispara. Eu, ca microbist, nu sunt de acord ca Consiliul Local sa cheltuie banii publici pe salariile fotbalishtilor. Nu stiu de ce numai mie imi pare asta o anormalitate. Sunt bani publici, si nu trebuie folositi pentru entertainment. Mai ales in situatia romaniei.
Anyway, la cati bani cer pseudo-fotbalistii din romania, probabil ca e greu sa faci o afacere din fotbal. Sau pentru asta chiar trebuie sa fii inteligent si nu sa te bazezi pe manareli si transferuri unde banii intra un sfert la club, restul in buzunarul unora.
Asa ca managementul lu peshte de la FC Arges, de ajuns cu pomana! Vreti FC Arges? Bagati banii vostri si riscati. Nu vreti? Marsh inapoi la manarelile voastre!
Iar pseudo-fotbalishtii lu peshte sa ne mai lase. Io muncesc de-mi sar ochii pentru 500 de euro si ei dau pe langa minge pentru de 10 ori pe atat. Daca sunt asa buni sa plece afara. Drum bun!
Eu unul sunt satul de atata mediocritate si la cum au stat lucrurile in ultimii ani cu FC Arges in A, B sau C tot aia e ca la fel de prost joaca.

bobycox
23rd June 2005, 17:41
ZIC SI EU:
FC Arges trebuie sa devina o afacere sau sa dispara. Eu, ca microbist, nu sunt de acord ca Consiliul Local sa cheltuie banii publici pe salariile fotbalishtilor. Nu stiu de ce numai mie imi pare asta o anormalitate. Sunt bani publici, si nu trebuie folositi pentru entertainment. Mai ales in situatia romaniei.
Anyway, la cati bani cer pseudo-fotbalistii din romania, probabil ca e greu sa faci o afacere din fotbal. Sau pentru asta chiar trebuie sa fii inteligent si nu sa te bazezi pe manareli si transferuri unde banii intra un sfert la club, restul in buzunarul unora.
Asa ca managementul lu peshte de la FC Arges, de ajuns cu pomana! Vreti FC Arges? Bagati banii vostri si riscati. Nu vreti? Marsh inapoi la manarelile voastre!
Iar pseudo-fotbalishtii lu peshte sa ne mai lase. Io muncesc de-mi sar ochii pentru 500 de euro si ei dau pe langa minge pentru de 10 ori pe atat. Daca sunt asa buni sa plece afara. Drum bun!
Eu unul sunt satul de atata mediocritate si la cum au stat lucrurile in ultimii ani cu FC Arges in A, B sau C tot aia e ca la fel de prost joaca.


Observ ca nu esti de acord sa se investeasca banii publici in Sport in general sau in divertisment. Dar atunci in ce? IN strazi care costa mai mult decat Route 66 si nu sunt decat niste uliti? In Medicamente care nu ajung niciodata? In locuri de munca care nu apar decat in statistici?

Din punctul de vedere al celor de la guvern, sportul nu intra in primele 10 prioritati ale lor. Dar ce intra? Averile nerecuperate, razbunarile tarzii, rascoala din 1907?

PS. In Franta (o parte si in Olanda) sunt finantate 95% din cluburi din bani publici! Nu au Societati Private potente? Sau Fotbalul si sportul in general e privit ca un fenomen social?

Tudose
23rd June 2005, 18:17
Lucas, si eu consider ca un club de fotbal ar trebui sa fie privat. Insa trebuie sa privim situatia in functie de contextul in care ne aflam.
In Romania, din pacate, banii publici au fost batjocoriti si furati. Noi nu am dori ca aceasta finantare sa insemne de fapt o risipa sau un paravan pentru afaceri necurate. Insa sub masca protectiei banilor publici se ascund de fapt dispute politice. Una in parti incearca sa arate ca reprezinta salvatorul clubului, cealalta acuza de afaceri necurate, disputa risca sa ia amploare. Din toate acestea nu pierde decat FC Arges. Crezi ca daca ar fi fost rost de o premiere a lui Mutu in an electoral sau de mers in deplasari in Cupele Europene nu ar fi aparut in fata si domnul prefect, sa il vada lumea ce suporter infocat e?
Vinovati pentru ca s-a ajuns aici sunt cei care au condus in ultimii ani clubul, fapt subliniat si in scrisoarea deschisa a Asociatiei Suporterilor. Insa ceea ce ar trebui sa ii preocupe ACUM pe cei care au puterea de decizie este sa gaseasca o solutie, nu sa se lamenteze sau sa caute vinovati. Daca acest club dispare pierd si orasul, si comunitatea. Pana la a gasi pe cei responsabili si patati si a asigura finantare, intr-o astfel de situatie de criza trebuie in primul rand intervenit pentru a nu se alege praful.
Domnul prefect afirma ca este cinstit si doreste binele fotbalului argesean si mai mult, ca sunt investitori pregatiti sa preia clubul dar nu sunt lasati de cei care vor sa faca afaceri in spatele lui FC Arges. In acest caz, dupa parerea mea ar trebui sa contribuie la eliminarea celor vinovati si sa discute cu investitorii pentru a prelua echipa, nu sa se lanseze in certuri cu adversarii din alt partid.
Nu suntem in SUA sau Canada, acolo unde practic totul e privat, si chiar as fi interesat de modul cum functioneaza cluburile din Occident (amintitele Franta si Olanda) si daca folosesc si bani publici (eu unul nu am informatii in acest sens). Exemplul care insa imi vine acum in minte referitor la sprijinul politic este AC Milan - un club de prim rang in Italia si in Europa.

Si inca ceva: cum comentezi opinia consilierului Negus, care considera ca stadionul nu mai trebuie sa fie dat spre folosinta gratuita echipei?

lucas1977
24th June 2005, 11:13
OK. Ipoteze:
1. Eu platesc impozit
2. O parte din banii mei se duc pe pregatirea si salariul lui Dica
3. Dica ajunge jucator relativ celebru in tara
4. Dica pleaca la Steaua pe jumatate cat oferise un club german
5. Orice om bine intentionat isi da seama ca jumate din banii de transfer s-au dus la conducatorii lu' FC Arges CARE NU TREBUIE SA DEA SOCOTEALA NIMANUI
6. Eu iar platesc impozit...

Cat timp lucrezi/primesti bani de la stat nu te obliga nimeni sa faci performanta, ca primesti bani de pomana. Si intre timp iei si bani din transferuri si te mai dai si Sheic sau alta mare personalitate prin tabloidele locale de 2 bani. Si pentru asta platesc eu impozit. Si macar de am avea parte de ceva entertainment. Da' la meciurile Argesului din ultimii ani adormi si te trezeshti in minutul 90 pe scaune de plastic pline de seminte.

referitor la Negus (habar n-am cine e asta). Stadionul e al Pitestiului. Habar n-am daca trebuie inchiriat gratis echipei. Asta trebuie sa hotarasca pitestenii. Eu as zice da (cel putin temporar) da ei sa plateasca tot ce tine de intretinere ca un chirias de buna credinta.

Ultras
24th June 2005, 11:22
Eu chiar il stiu pe Negus. E un *******. E Gica-contra. Buricu' pamantului, cel mai destept, cel mai frumos etc. In conditiile in care municipalitatea este implicata la club, mi se pare absurd sa le ceara chirie. Eventual, poate sa pretinda clubului sa raspunda de intretinerea stadionului. Din ce stiu acolo se pregatesc si alti sportivi (atletism de ex.) carora nu li se cere sa plateasca ceva. In conditiile in care edilii orasului sunt principalii beneficiari de imagine in eventualitatea unor performante sportive cererea tampitului mi se pare absurda...

Tudose
24th June 2005, 11:47
Lucas, este relevant exemplul pe care l-ai dat, cu Dica (care a plecat la Steaua nu pe jumatate, ci pe mai putin de o treime din banii oferiti de Eintracht :ciocan: ) - ipoteza unor bani negri mi se pare mai mult decat plauzibila. Insa daca X sau Y au mani****t bani murdari, sa plateasca respectivii, nu sa se loveasca in club.
Vine acum domnul prefect sa spuna ca in 1992 i s-a cerut sa cumpere un meci la Sibiu. De ce nu a vorbit ATUNCI si vine ACUM sa ne demonstreze cat a fost de cinstit? Si spune ca stie ca se fac lucruri necurate la club. De ce nu le da in vileag, concret? Sau asteapta sa treaca inca 13 ani, iar acum prefera balacareala pe linie de partid?
La fel, domnii Pendiuc si Nicolescu afirma ca stiu multe, dar nu doresc sa vorbeasca. Dar cand vor vorbi, cand va fi prea tarziu si clubul nu va mai exista? Cand le vor permite propriile interese?

Pornesc si eu de la urmatoarele:

Postulat:
Municipiul Pitesti si judetul Arges datoreaza mult fotbalului si clubului FC Arges - cel putin in planul imaginii.

Ipoteze:
Domnul prefect doreste sa sprijine sportul si echipa de fotbal (dupa propriile afirmatii). In plus, conform a ceea ce am scris mai sus, ar trebui sa isi dea seama ca e de datoria autoritatilor locale sa sprijine un domeniu care a dus faima judetului pe care acum il conduce.
Domnul prefect spune ca la club se fac afaceri necurate.
Domnii Nicolescu si Pendiuc afirma ca stiu multe dar nu spun nimic.
Toata lumea prefera sa atace adversarii politici in loc sa caute solutii.

Intre timp, clubul se scufunda iar banii nostri din impozite vor fi in continuare folositi aiurea.

In ceea ce il priveste pe Negus, cred ca e o bagare in seama a unui consilier care pana acum nu s-a remarcat cu nimic. Nu am auzit sa se puna atat de stringent problema chiriei la stadion pentru alte sporturi care il utilizeaza (atletismul de exemplu). Si daca FC Arges va disparea, sa ne explice domnul consilier daca va fi spre binele orasului si cui va inchiria stadionul la momentul respectiv.

bobycox
24th June 2005, 12:16
Domnul prefect Carstoiu spune ca a fost corect si nu a dat bani clubului sa se salveze de la retrogradare. Dar sa spuna cum s-au salvat ceilalti, daca cunoaste. Sa spuna daca stie cati bani a costat promovarea. Stie? Habar nu are despre ce vorbeste! Va spun eu, cam de 15 ori banii de care vorbeste domnul Carstoiu. Si banii aceia de unde erau, domnule prefect? Nu tot de la noi? Ce, uzina era mamei lui STROE? Negus poate are vreun card de oi, care nu mai au unde sa pasca si de aceea vrea sa nu se mai joace fotbal pe Stadion.

PS. PT LUCAS.
Nimic nu se intampla in tara asta fara implicarea politicului. Ceea ce ai vazut tu "afara" nu se aplica momentan nici 1% in ROMANIA, si nici nu se va aplica in urmatorii 10 ani.

lucas1977
24th June 2005, 12:43
Si politicul e emanat tot de catre societate.
Uite ca facem si facem si orice discutie despre fotbal se transforma intr-una asupra socialului-politicului-istoriei etc. Exact ca in articolele lui Traian Ungureanu :-)

bobycox
24th June 2005, 12:58
Si politicul e emanat tot de catre societate.
Uite ca facem si facem si orice discutie despre fotbal se transforma intr-una asupra socialului-politicului-istoriei etc. Exact ca in articolele lui Traian Ungureanu :-)


Schimba tu societatea daca poti? Si implicit si politicul.

Eu vorbesc de ceea ce este acum in Romania nu de ce as dori eu sa fie. Si in Franta se investesc bani publici in sport si nu la un club ci la vreo 14-15 din prima liga (si nu cred ca aia nu au Societati private care sa investeasca bani in sport).

lucas1977
24th June 2005, 16:19
Schimba tu societatea daca poti? Si implicit si politicul.

Eu vorbesc de ceea ce este acum in Romania nu de ce as dori eu sa fie. Si in Franta se investesc bani publici in sport si nu la un club ci la vreo 14-15 din prima liga (si nu cred ca aia nu au Societati private care sa investeasca bani in sport).

Nu am incercat sa par mantuitorul societatii romanesti asa ca nu inteleg de ce ma indemni ironic sa o schimb. In fine...

Tot ce am zis e ca nu sunt de acord ca din impozitul meu sa ii se cumpere mingi lu' Tanasa sa dea cu ele peste poarta/peluza/tabela.
In schimb sunt de acord sa platesc bilet la meci si sa vad un spectacol meserash in care acelasi Tanasa alearga sa isi rupa ghetele.

In Franta nu stiu cum e si sincer nici nu imi pasa. Singurele lucruri la care se pricep francezii sunt grevele si joaca de-a socialismul in nisip.

bobycox
24th June 2005, 16:35
In sprijinul celor afirmate mai sus cu privire la implicarea autoritatilor locale din Franta in sport, vin si adaug cateva cifre valabile pt 2005 prinse in bugetele oraselor respective :

RENNES---6.8 mil EURO

LYON----- 10.26 mil EURO

Bordeaux---6 mil euro + 3 mil Euro pt contruirea unui nou bazin.

PS. De retinut ca acesti bani sunt atribuiti mai multor discipline sportive. :yeah:

lucas1977
27th June 2005, 08:56
Ar fi bine de stiut daca astia sunt bani ce se folosesc pentru plata salariilor fotbalistilor francezi sau la construirea & intretinerea de baze sportive, organizarea de activitati sportive la care are access INTREAGA COMUNITATE platitoare de impozite. E o diferenta. Plus ca din ce am vazut io la TV, fotbalistii francezi (chiar daca nu stiu prea mult cu mingea) sunt profesionisti. La noi in echipa, cu 2-3 exceptii nu gasesti asa ceva.

bobycox
27th June 2005, 12:57
Care ar fi diferenta? Marea majoritate din banii de la Consiliul Local se duc in intretinerea bazei sportive. Iar ca salariati ai Primariei sunt prinsi doar personalul de ingrijire al stadionului.
De unde altundeva ar putea sa vina bani pt sportul romanesc in general?

lucas1977
27th June 2005, 13:52
pai e, ca la ei exista tot felu de community centers cu baze sportive indoor sau nu unde are access si sportivu amator de rand nu doar elita lu peshte cum e la noi. Si acolo se duc banii din impozite.
Prin tarile unde am fost eu am vazut asa ceva si acolo puteai sa intri gratis sau abonament ft mic. La noi, daca mergi pe vreun teren d'asta vine unu "antrenor" cu trening, betzivan, mers leganat si fara pic de rezultate si te injura de toate rudele ca de ce ai indraznit tu, un necunoscator al sportului cu bashica sa intri pe terenul lu' ma-sa.
Daca oamenii din fotbal vor pomana, pai sa munceasca, nu sa se plimbe prin baruri si sa dea cu banii in lautari.

bobycox
27th June 2005, 15:39
Pai ce da cu bani nemunciti ? Stii ce inseamna fotbalist? Iti spun eu:
- sa-ti dea mamica bani de acasa de echipament, cantonamente, etc.
- Sa faci la 15 ani si 8 luni smulgere de ligamente si ruptura de menisc
- sa dea mamica de acasa 1200 de euro pt operatie, pt a mai avea o sansa.
- sa stai 3 luni cu piciorul in ghips, si sa faci de 4-5 ori drumuri la Bucuresti la P. POPESCU ca sa te vada, tot pe banii lui mamica (imprumutati de la diferite persoane)
Cu cate belele din acestea te-ai confruntat tu, ca sa ai dreptul sa judeci un fotbalist? Cariera ta tine doar pana la 32-33 de ani? Nu prea cred. Cred ca poti munci si la 60 cu ce meserie practici.

bobycox
27th June 2005, 15:54
Inca ceva, stii cine s-a implicat in anii 90 in redresarea Fotbalului in Franta? Nu cumva Guvernul?

Tudose
27th June 2005, 16:01
Eu zic ca nu e cazul sa deviem de la subiectul situatiei financiare a clubului. Daca in Romania lucrurile merg asa cum merg, (cu susul in jos, inclusiv sau mai ales in sport...), vina este in primul rand a celor care conduc si au putere de decizie. Si daca respectivii (indiferent de nivelul la care se afla) nu sunt capabili sa gestioneze bine situatia, nu vad un motiv ca noi, suporterii, sa ne certam din aceasta cauza. Sugerez ca eventual discutia sa fie continuata pe alt subiect, sau in particular.
Daca nici pe cei care sunt pe acest forum nu punem baza, si care, in opinia mea, sunt toti oameni unul si unul, atunci ma intreb pe cine? Pe unii betivi care vin la meciuri si injura fotbalistii indiferent de ce se intampla in teren? Pe ziaristii de 2 bani care cauta numai scandal la echipa? Pe o conducere depasita?
Pasiunea nu trebuie sa ne faca sa ne infierbantam prea tare si sa uitam ratiunea. Pana la urma, sustinem aceeasi echipa (deci, aceeasi cauza), chiar daca in anumite probleme mai exista si divergente de opinie.

P.S. La subiect, eu unul as fi de acord cu alocarea de bani de la buget, in ideea ca acestia sa reprezinte doar un procent din finantare (nu cel mai important), sa fie destinati in primul rand intretinerii stadionului, utilitatilor si acoperirii costurilor de deplasari, si sa existe un control strict asupra lor (sa nu puna nimeni mana, cum s-ar zice...)

lucas1977
27th June 2005, 16:52
ok. de acord. cam off topic.
ca sa raspund si eu (si ma retrag, promit), mesajul cu "cat de greu e sa fii fotbalist" e mult prea patetic ca sa il iau ca atare. As putea sa incep si eu sa plang cat de greu sa fii programator si sa stai cu ochii in monitor 14 ore/zi und so weiter. Dar nu ma plang, ca asta e meseria mea si eu mi-am ales-o. Muncesc pe branci, platesc impozit din salariu (nu ca fotbalishtii) si nu cer pomeni.
E adevarat ca inca nu imi permit o mashina din afara, nu merg la restaurante de lux, nu am haine de figuri.

Au fost fotbalisti adevarati acu 20 de ani care nu aveau figurile celor de acum pentru ca aveau bucuria de a juca. Nu neg ca e greu sa ajungi fotbalist. Dar odata ajuns, fa-ti meseria daca te pricepi. Daca nu, da-te la o parte.

ultravioletcanada
27th June 2005, 17:55
:D visezi. atunci ne-am numi germania, nu romania. numai la noi, daca iei 100 se insi o sa ai 100 de antrenori, numai la noi toata lumea se pricepe la toate.

Vulturul
22nd October 2005, 07:35
FC Argeş e pe moarte
# „În maxim 10 zile închidem porţile şi plecăm acasă”
# Datoriile la jucători sunt de 100.000 de dolari
Declaraţia şocantă aparţine preşedintelui clubului FC Argeş, Viorel Ilinca! Clubul piteştean se confruntă cu o situţie de criză financiară fără precedent, în conturile noii societăţi neintrând nici un ban de la începutul campionatului. FC Argeş are peste 100.000 de dolari datorii la jucători şi de trei luni de zile la Piteşti se supravieţuieşte miraculos. „Dacă în maxim zece zile nu vine nici un investitor la FC Argeş, închidem porţile şi plecăm acasă! Sigur, există şi varianta vânzării jucătorilor şi pot să declar că, după expirarea acestui termen, orice fotbalist de la FC Argeş este transferabil. Situaţia e gravă şi numai noi ştim cum supravieţuim. Încercăm să salvăm ce putem, iar dacă nu, fiecare ne putem vedea apoi de treabă”, a spus Ilinca. Preşedintele clubului FC Argeş se află în tratative cu câţiva oameni de afaceri din zonă pentru preluarea pachetului majoritar de acţiuni, dar aceştia se feresc să intre în fotbal, mai ales după acţiunea în forţă de recuperare a vechilor datorii, pe care a demarat-o ANAF. Incredibila declaraţie despre falimentul clubului FC Argeş vine la doar două zile înainte de meciul cu Poli Timişoara, o grupare care se scaldă în bani.
„Oricine e binevenit”
Viorel Ilinca atrage atenţia că FC Argeş nu mai are nici un ban de foarte mult timp, iar jucătorii sunt neplătiţi de trei luni de zile. „Societatea noastră este una deschisă, orice persoană, fizică sau juridică, poate cumpăra acţiuni. E de preferat să avem un acţionar majoritar, oricine e binevenit, poate să fie din Baia Mare sau Suceava, dacă din Argeş nu este nimeni interesat”. Dacă FC Argeş va ajunge cu bine în iarnă, atunci este posibil ca cei mai buni jucători să fie vânduţi pentru a se asigura continuitatea echipei. „Este păcat că s-a ajuns aici, mai ales într-o perioadă în care echipa avea un parcurs ascendent”, a mai spus Ilinca.

Sursa:Top

Bbi's rules
23rd October 2005, 13:33
Mie mila de echipa:(

bobycox
24th October 2005, 00:12
Sa-l inchida, pt ca nu au facut nimic in vara in cele cateva Adunari Generale care au avut loc. Managementul care a fost in ultimii ani la FC Arges e desprins de undeva de pe la CAP-urile lui Ceausescu, de la colectivizarea de pe vremea lui Gheorghiu Dej, adica "totul la gramada" si "cine poate oase roade".

PS. Eu ii garantez lui Ilinca ca orice baiat destept si profesionist tine echipa cu 1.5 mil Euro in primele 5-6 lejer, an de an. Pt sufletul meu, sper sa vina unul si sa-i zboare pe toti "parazitii" ce sug de cativa ani din acest club fara sa-i traga cineva la raspundere.
DOAMNE Ajuta!

ultravioletcanada
24th October 2005, 22:28
da, ar fi mai bine decit sa ajungem apendicul unora, asa cum se pare ca vrea nicolescu. vad ca nu mai avem loc de citi ne iubesc (incepind de la netoiu, si sfirsind la copos).

Vulturul
5th January 2006, 11:14
Sub sechestru?
Deşi acţionarii au anunţat că au dublat capitalul clubului, gruparea din Trivale nu şi-a plătit datoriile către stat şi ar putea intra în executare silită
"Vremea compromisurilor a trecut! Acum, FC Argeş trebuie să-şi plătească datoriile către stat. Nu mai acceptăm nici un fel de reeşalonare. Vrem banii!", ameninţa Gheorghe Banzea, directorul Finanţelor Publice Argeş, în vară. Pe atunci, piteştenii datorau statului 57 de miliarde de lei vechi, între timp datoria alb-violeţilor ajungînd la 65 de miliarde, sumă pe care Direcţia Finanţelor Publice doreşte să o recupereze de la acţionarii asociaţiei care finanţa clubul sezonul trecut.

"Fostul club FC Argeş trebuie declarat insolvabil, să intre în faliment. După declararea falimentului, cei care au avut acţiuni şi la vechiul club vor putea fi traşi la răspundere, pentru a se recupera datoriile", a declarat Banzea zilele trecute, confirmînd faptul că nu a abandonat ideea de a intenta procedură de faliment clubului piteştean.

"FC Argeş nu are nici o datorie la stat. Nu vreau să polemizez cu cei de la Finanţe, pentru că ar însemna să le acord mai multă atenţie decît merită"
Viorel Ilinca, preşedinte FC Argeş

6 era locul
ocupat de argeşeni în topul datornicilor din Divizia A, după Steaua, Dinamo, FC Naţional, Oţelul şi Rapid, în clasamentul alcătuit de ANAF pe 30 septembrie 2005

www.gsp.ro