PDA

View Full Version : Cfc genoa



HIV
21st June 2005, 13:48
Nu stiu echipa in ce stare e dar stiu ca au o galerie de 10 stele .

Al Dracu
21st June 2005, 13:53
Echipa in momentul asta e la polul opus galeriei :D

PS: O sa fac si eu topic pentru echipa mea, Romagnano! Sa scriu singur acolo ca popica pe Fiorentina :P

miril
21st June 2005, 13:56
Sa inteleg ca galeria se comporta deplorabil! Ah, uitasem de ancheta, scuze! Deh, n-ar fi primii suspectati de lucruri necurate si care scapa nepedepsiti.

Leo_
21st June 2005, 13:58
Echipa deocamdata e cam acuzata de blaturi...ciudat e ca au facut blat cu Piacenza si meciul s-a terminat 2-2...ciudat.

miril
21st June 2005, 14:00
Mi-am adus aminte si eu, Leo si mi-am facut mea culpa. Altfel, o echipa de mare traditie.

Al Dracu
21st June 2005, 14:02
Pentru cine vrea sa aprofundeze problema, sa urmareasca ultimul gol din ultima etapa cu Venezia! :D De mare spectacol! :drak:

miril
21st June 2005, 14:07
Am auzit si eu ca Venezia a intrat, de data asta, voit, la...apa. C(e) sa-i faci, inundatii se mai intampla si pe la ei.

Leo_
21st June 2005, 14:22
Totusi, venezia era retrogradata cu multe etape inainte de disputarea meciului cu Genoa. Acum, cat de prost sa fii sa nu-i poti bate pe niste retrogradati?? Si sa mai vrei sa si promovezi?? Cred ca blatul s-a petrecut in pauza meciului cu lagunarii...

HIV
21st June 2005, 18:32
http://www.ultrasinside.it/Concorso2/a17.jpg

http://www.ultrasinside.it/foto/c3f8.jpg

Ce frumusete

inter
21st June 2005, 18:34
HIV ,sa vezi ce te cinsteste Apparte :D:D

HIV
21st June 2005, 18:38
de ce ?

inter
21st June 2005, 18:39
e fan Genoa ... si poate va intalniti ca e relativ aproape de Cluj ..

HIV
21st June 2005, 18:42
aha . Eu nu sunt neaparat fan dar imi place f mult galeria lor . Am ramas crucit cand am vazut ca au fost 10 000 de insi in nush ce deplasare . Serie B :)

inter
21st June 2005, 18:46
o sa-ti dea el amanunte ..

HIV
21st June 2005, 18:46
http://www.ultrasinside.it/Concorso1/genoa.jpg

http://www.ultrasinside.it/Concorso4/genoa.jpg

http://www.ultrasinside.it/Concorso5/genoa.jpg

http://www.tifonet.it/fotousr2/8714_24052005021456.jpg

http://www.tifonet.it/fotousr2/8714_24052005022816.jpg


Degeaba , ce e frumos e frumos . E o mare diferenta intre serie B (chiar si C) si divizia A .

HIV
26th June 2005, 13:16
Asadar am auzit cum ca i-au prins cu blatu si ii retrogradeaza in C sau ceva de genu . Poate da cineva mai multe informatii?

inter
27th June 2005, 18:34
Genoa: tutti in coda per l`abbonamento
27/06/2005 16:17.53

Qualche tifoso in attesa da mezzanotte di domenica

(DS) - Genova, 27 giugno - La tifoseria rossoblù regala un altro atto di fiducia verso la società.

acum problema majora e pt. ce divizie sunt abonamentele?
n-ar fi exclus sa fie pt.C1 .... in urma anchetei!

HIV
28th June 2005, 00:34
doamne fereste .

Genoa in A !

inter
23rd July 2005, 23:23
la meciul amical disputat in Austria cu noua promovata in div.C Val Stubaj , castigat cu 10-0 de grifoni au facut deplasarea peste 1.000 de suporteri!

Felicitari!

apparte
25th July 2005, 01:25
Intere,septembrie ma prinde-n Italia sper(la Brescia,normal),dar o fuga pana la Genoa tot o sa dau intr-o duminica(sau poate-or juca la Milano)! :evil:
Iti dai seama ca ma potrivesc perfect in peisaj :D !

inter
25th July 2005, 01:26
sunt sigur! Bafta!

apparte
25th July 2005, 23:46
Din cate se pare,s-a cerut de catre procurori mentinerea in serie B sau chiar retrogradarea in C1! :headbang: :headbang: :rosu: :no:

BoboCosta
25th July 2005, 23:53
Procurorul Comisiei de disciplină a Federaţiei italiene de fotbal (FIGC) a cerut menţinerea în divizia secundă a clubului Genoa şi chiar retrogradarea acestuia în divizia a 3-a, în cadrul afacerii de corupţie în care este implicată această grupare de tradiţie din fotbalul italian, care a reuşit să promoveze în Serie A la finalul acestui sezon.
Procurorul Stefano Palazzi a solicitat, totodată, o interdicţie sportivă de patru ani împotriva preşedintelui clubului genovez, Enrico Preziosi, şi administratorului-delegat al formaţiei Venezia, Franco Dal Cin, implicat la rândul său în această afacere.
Trimiterea acestui caz în faţa justiţiei sportive a fost decisă după deschiderea unei anchete, pe 16 iunie, de către procurorul Parchetului din Genova, Alberto Lario, asupra regularităţii ultimelor două meciuri disputate de Genoa în Serie B, cu Piacenza (2-2), pe 5 iunie, şi Venezia (3-2), pe 12 iunie. Aceste victorii au permis clubului Genoa să promoveze în prima divizie a campionatului italian de fotbal.
La baza acestei anchete au stat înregistrările convorbirilor telefonice dintre directorul sportiv al clubului Genoa, Stefano Capozucca, şi atacantul echipei Venezia, Massimo Borgobello, precum şi suma de 250.000 de euro găsită de poliţişti în maşina directorului general al clubului veneţian, Giuseppe Pagliara, la finalul unuia din cele două meciuri suspecte.
Stefano Palazzi a cerut ca Genoa să fie declasată pe ultimul loc în Serie B dacă responsabilitatea sa va fi dovedită, ceea ce antrenează retrogadarea automată în divizia a 3-a. În caz de responsabilitate indirectă, procurorul a solicitat ca formaţia roş-albastră să fie depunctată, ceea ce înseamnă că Genoa nu va mai reveni în Serie A.

HIV
27th July 2005, 00:02
dar sunt sanse sa joace in serie A , nu ?

Leo_
27th July 2005, 00:17
Slabe sanse...mai degraba ajunge Clujul sau Craiova in A :D

Zebrone
27th July 2005, 09:43
genoa se duce spre c1 cu viteza.

apparte
27th July 2005, 10:16
genoa se duce spre c1 cu viteza.
De ce esti atat de sigur?Eu inca astept un anunt oficial!Si oricum,suporterii raman alaturi de echipa,orice-ar fi!

Zebrone
27th July 2005, 11:30
n-am zis de suporteri, dar torino si messina au fost excluse deja din A si am impresia ca sunt pusi pe curatenie.

Zebrone
27th July 2005, 14:25
Genoa (http://www.goal.com/NewsDetail.aspx?idNews=76311&progr=8) e in C1

Al Dracu
28th July 2005, 01:05
Hai ca a venit si anuntul oficial! Daca merge treaba bine ne vedem in A peste 2 ani! Daca nu s-o apuca Preziosi sa vorbeasca iar la telefon in ultima etapa! :happy

HIV
29th July 2005, 01:29
da , mare pacat . Sa speram ca in 2 ani vor fi in serie A . Oricum au promovat niste echipe de tot kktu .

apparte
29th July 2005, 20:43
Jucatorii au anuntat ca vor ramane la echipa chiar daca vor evolua in C1!

t.b.
29th July 2005, 20:51
Ce echipa a intrat in locul lor?
Despre Torino si Messina s-a stabilit ceva??? Parca torinezii stateau bine cu banii... Nu?

In urma cu vreo doua sezoane s-a marit Serie B, ca sa nu retrogradeze Napoli, acum pe Genoa o baga din A direct in C... Napoli va intra iar B? Pacat de Genoa, publicul ala ar merita sa joace in prima divizie... Mare pacat :(

Edgar
30th July 2005, 00:01
A zis alpi acum cateva zile: Bologna ia locul celor de la Messina. Ascoli si Treviso urca din B, inlocuind Genoa si Torino. Provizoriu, pana se termina cu toate apelurile.

t.b.
30th July 2005, 14:14
Si Napoli intra in B in locul lui Genoa? Nu?

HIV
30th July 2005, 16:13
da , asa e

apparte
30th July 2005, 23:33
Rectific o postare anterioara,jucatorii si antrenorul au anuntat ca raman la echipa pana la definitivarea cauzei!

Edgar
3rd August 2005, 10:28
Messina a fost readmisa in Serie A -> link (http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s22/e10066/sport_lng0_spo22_evt10066_sto749298.shtml)

inter
6th August 2005, 23:48
luni se va hotara ... daca Genoa va fi trimisa irevocabil in Serie C :(

Corrado*
7th August 2005, 00:15
http://www.ultrasinside.it/arte.html

Uitati aici, din 7 concursuri, 3 castigate de Genoa, iar la celelalte 4 editii cu prezente pe podium. Dar puteau sa le castige la fel de usor pe toate.

In Top 10 sunt lideri detasati.

PS: E si Steaua pe undeva la o editie :D

Triphat
7th August 2005, 00:20
Foarte frumosi suporteri au Genoa. La fel si Doria.. :) Sper sa nu ajunga Genoa in C. Ii vreau in Serie A, acolo unde le-a fost locul mai demult.

inter
7th August 2005, 02:06
pana una alta, in cupa impotriva lui Catanzaro ... vor trimite "primavera" in teren!

inter
7th August 2005, 22:36
http://www.datasport.it/vignette/617.jpg

asta ca sa fim on-topic :cool: , ce zici apparte? :rolleyes: de intreruperea partidei de azi in min.25?

http://www.zenarossoblu.net/photogallery/Vecchie%20Foto/Sciarpata.jpg

asta e de la meciul de azi ... :cool:

http://img237.imageshack.us/img237/9827/coreografiavenezia31sl.jpg

iar asta de la meciul cu venezia :ok:

BoboCosta
8th August 2005, 00:44
Statzi sa inteleg si eu....asta e galeria lu' genoa-echipa care de cativa ani se zbate in anonimat? :o: at pt coregrafie :yeah:

inter
8th August 2005, 01:05
exact! ... de ce te mira? :D:D

Sergio
8th August 2005, 02:05
In Italia se fac coregrafii si in C cum n-a vazut divizia A la noi. :D Super grifonii.

BoboCosta
8th August 2005, 17:20
Comisia de Apel a Federaţiei Italiene de Fotbal (CAF) a respins, azi, toate recursurile făcute de clubul Genoa. CAF a confirmat deciziile adoptate de Comisia de Disciplină a Ligii considerînd că Genoa "a acţionat pentru a modifica desfăşurarea şi rezultatul partidei cu Venezia", scor 3-2, din 12 iunie, rezultat care a permis grupării din Genova să promoveze în Serie A. Astfel, gruparea a fost retrogradată în Serie C1 şi penalizată cu trei puncte în următorul sezon. De asemenea, CAF a confirmat suspendările pe cinci ani ale preşedintelui clubului Genoa, Enrico Preziosi, şi administratorului delegat al grupării Venezia, Franco Dal Cin. Totodată, suspendările jucătorilor Martin Lejsal şi Massimo Borgobello, pe şase şi, respectiv, cinci luni au fost confirmate. Decizia retrogradării echipei Genoa este definitivă, dar conducătorii cluburilor implicate vor mai putea face recurs la Comisia de Arbitraj a Comitetului Olimpic Italian.

inter
9th August 2005, 16:43
mda, si a dat meciul din cupa pierdut cu 3-0 , suspendarea terenului propriu pt. 1 etapa si 750 euroi amenda!

apparte
10th August 2005, 20:12
In plus,confruntari violente intre fani si carabinieri!

BoboCosta
20th August 2005, 19:41
Apelul clubului italian de fotbal Genoa 1893 de a evolua în prima ligă din peninsulă (Serie A) a fost respins vineri de tribunal, astfel că gruparea ligurică va evolua în liga a treia, unde a fost retrogradată din cauza trucării unui meci.
În urma acestei decizii, au izbucnit manifestaţii ale suporterilor genovezi, care au protestat în legătură cu decizia autorităţilor. În urma încăierărilor dintre fani şi forţele de ordine, două persoane au fost arestate, împotriva unuia dintre fani fiind demarată acţiunea juridică. Mai mulţi suporteri au fost reţinuţi, însă, pentru verificări.

Peste 3.000 de suporteri ai grupării genoveze, care promovase în Serie A la sfârşitul sezonului trecut, şi-au dat întâlnire ieri seara, în centrul oraşului Genova. În ultimele săptămâni au avut mai multe manifestări pentru ca Genoa să evolueze în Serie A.

Incidentele de vineri noaptea s-au produs după ce fanii au incendiat mai multe tomberoane şi au aruncat cu petarde, pietre şi bare de fier către forţele de ordine, iar poliţiştii au replicat cu gaze lacrimogene şi lovituri de bastoane. Nu s-au înregistrat răniţi.

Genoa a fost retrogradată în lia a treia pentru trucarea meciului din ultima etapă a sezonului trecut, 3-2 cu Venezia, în urma căruia Genoa a promovat.

În altă ordine de idei, clubul genovez a semnat un contract cu antrenorul Giovanni Vavassori (53 ani), fost tehnician la Atalanta Bergamo. Vavassori l-a înlocuit pe Francesco Guidolin, care venise în această vară să conducă Genoa în prima ligă.

Al Dracu
21st August 2005, 18:45
Singurul derby pe care o sa-l joace Genoa la anul o sa fie cu La Spezia! :drak:

apparte
21st August 2005, 19:24
In afara de Forza vecchio cuore rosso-blu nu pot sa mai spun nimic!

inter
3rd September 2005, 01:11
http://www.gazzetta.it/Hermes%20Foto/2005/09/02/0ILH1Y0P--280x190.jpg

desi retrogradati cei peste 15.000 de abonati /hello , vor lua cu asalt Torino pt. meciul din prima etapa cu Pizzighettone , deoarece stadionul din Monza unde fusese programat initial meciul nu avea capacitatea necesara :ok:

Sergio
3rd September 2005, 18:43
Pacat de suporteri ca trebuie sa sufere pt magaria mai marilor clubului. :jerk:

apparte
26th September 2005, 22:00
Oricum,a inceput razboiul cu fosta conducere!Fostul presedinte a primit o scrisoare exploziva!! :ok: Din pacate,a supravietuit :mda: :jerk: !

Leo_
6th October 2005, 11:28
A incetat din viata Franco Scoglio, fost antrenor al echipei Genoa, pe care a promovat-o in serie A in 1989 (cred). A mai antrenat pe Bologna, Udinese, Napoli si Torino. Avea 64 de ani. Dumnezeu sa-l odihneasca!

Zebrone
6th October 2005, 14:57
De fapt Scoglio a murit in timpul unei emisiuni televizate, urmare a unei discutii contradictorii cu Preziosi, cel care a dus Genoa in C dealtfel si care a declarat ca nu se va duce la funeralii. Il Professore s-a agitat foarte tare si a facut un infarct miocardic.

t.b.
21st November 2005, 02:30
Serie C :o: in deplasare...

t.b.
21st November 2005, 02:32
De la acelasi meci :)

Cum stau in clasament, promoveaza in B?

Al Dracu
21st November 2005, 16:01
Sint pe locul 1 cu 22 de puncte la un punct de a doua clasata (verisoara Spezia) :D

vladi
25th January 2006, 15:59
Si eu care credeam ca sint singurul fan Genoa din Romania!;-)/hello

...are cineva fulare de vinzare ?:-) ca ma intereseaza

Leo_
25th January 2006, 16:05
Crezi ca mai cumpara cineva fulare cu Genoa? asteapta sa promovati :P asta daca nu va face Spezia vreo surpriza :drak:

vladi
25th January 2006, 16:45
daca te uiti putin in clasament o sa vezi ca sintem deja in B :-))

apparte
20th March 2006, 22:55
Vladi,am eu unul,dar nu-l vand!

Mario Di Lazi
31st March 2006, 12:28
"Barcelona" Italiei este in Serie C.
Nu mai tin minte pt ce au retrogradat pe Genoa, pt blaturi sau pt probleme financiare?

Leo_
31st March 2006, 12:32
Pentru blaturi, dar si pentru lipsa de bani, ca deh...blaturile "e" scumpe :D:D

apparte
23rd April 2006, 18:26
Pai noi nu-l avem pe Moggi!:evil: Urcam inapoi in serie B anul asta iar de acolo...cine stie!:)

Leo_
23rd April 2006, 20:33
Urcam inapoi in serie B anul asta iar de acolo...cine stie!:)
Poate inapoi in C1 :happy

apparte
30th April 2006, 04:37
Astea-s vise,gen juventus-castigatoarea CL:D !

inter
30th April 2006, 04:42
apparte da-i un serch :happy :happy :happy

http://img140.imageshack.us/img140/889/giuvegoogle1it.jpg

Zebrone
30th April 2006, 14:12
Astea-s vise,gen juventus-castigatoarea CL:D !

sau stoia in finala uefa :D :D intere, mai respira ma. pentru unul care e fanul echipei considerata "la vera commedia dal 1908" te simt cam necajit asa.oare de ce? :D

Leo_
1st May 2006, 19:28
Hai sa mai fim si on-topic...ca de Inter putem rade si pe alte threaduri :D:D
Se pare ca de ce le-a fost frica genevezilor, n-au scapat...Spezia e aproape de promovare, Perotti si-a dat demisia, Genoa se pregateste de play-off :D:D
Daca nu s-au tinut de cricket...:P

vladi
9th May 2006, 18:51
Incredibil cum au pierdut promovarea directa! A ajuns Spezia in B! O echipa de amatori

Leo_
9th May 2006, 18:54
Vladi, o fi Spezia echipa de amatori, dar oricum, sunt mai profesionisti ca voi :D

Crezi ca mai cumpara cineva fulare cu Genoa? asteapta sa promovati :P asta daca nu va face Spezia vreo surpriza :drak:
iata ca ce ziceam, s-a intamplat de fapt...grav :D

inter
9th May 2006, 18:59
Leo .. o dai rau de tot in balarii cu rasetele .... ia zii tu de detaliile alea "picante" cu care ameninti niste amici de vreo 3 zile .... ca vad ca a "promite e o noblete, a te tine de cuvant o prostie" ... asta e una din primele voastre 10 porunci :D:D

Leo_
9th May 2006, 23:57
Intere, ce te bagi? :D N-am voie sa rad? Detaliile alea picante? mai stai vreo saptamana...o sa vina ele singure :D

HIV
16th May 2006, 15:14
Cu salernitana joaca Genoa play-off`ul din cate am inteles . No ...hai si-om mere !

FORZA GENOA !

inter
5th June 2006, 01:18
Genoa in "finala" cu Monza pt. promovare in Serie B , iar Torino cu Mantova .. pt. promovarea in Serie A.

Leo_
5th June 2006, 11:29
Le merde granata cu Mantova? forza Mantova!! :drak:

Zebrone
5th June 2006, 11:34
toro merda! :D

rapidashul
18th July 2006, 18:27
Stiti vreun site al echipei Genoa? As vrea sa aflu mai multe detalii despre clubul genovez :)

inter
18th July 2006, 18:36
http://www.genoacfc.it/

Mario Di Lazi
18th July 2006, 19:45
Stiti vreun site al echipei Genoa? As vrea sa aflu mai multe detalii despre clubul genovez :)
Acum sa nu-mi spui ca esti mare suporter a lui Genoa. Vezi ca Genoa are culorile rosu-albastru. :D
Acum cateva sezoane la Genoa au jucat Codrea, Mihalcea, Niculescu si Nastase.

rapidashul
18th July 2006, 23:57
Nu,in nici un caz :D,eu toata viata am sa fiu suporter al Barcei si al Rapidului,astea doua sunt echipele de suflet,Genoa imi place datorita suporterilor,sunt de 10 stele :D

grifone
28th August 2006, 20:27
As Vrea Sa-l Felicit Pe Hiv-fanatic!!!!eu Sint Genoana Si Am Fost Pe Stadion In Meciul Cu Venetia(meci De Infart),se Juca Intr-un Ritm Infernal Cu Neacordarea De 11m ,gol Anulat Pt.genoa De Arbitru!!!!!cararro A Fost Cel Care A Respins Orice Drept De Recurs Prin Influenta (vezi Cazul Juve).justitia Sportiva Ca Si La Noi Nu A Functionat Tot Datorita Influentei .presedintele Preziosi Era Un Om Incomod Si Ambitios Care Deranja Si Incurca Anumite Interese.IN SALA DE JUDECATA CEI CARE TREBUIOA SA DECIDA SOARTA ECHIPEI ISI TRIMITEAU BILETELE SI ERAU PREOCUPATI CUM A FACUT PREZIOSI AVERE!!! SA_U FACUT MARI NEDREPTATI :GENOA IN SERIE C CU 3PUNCTE PENALIZ. IAR JUVE 1DATA VERDICTUL AFOST SERIE C CU 32PUNCTE PENALIZ,APOI SERIE B CU 17PUNCTE PENALIZ. TIFOSI VOR FI MEREU ALATURI,IN SERIE C AM AVUT 25000ABONATI,INDEPLASARE MERG 4000PERS.CIND A RETROGRADAT IN C AU CRESCUT NR.DE ABONATI ....ASTA INSEAMNA CUORE ROSO-BLU!!! GRADINADA NORD!!!!!!!!!!!!!! APROPO NICULESC A FOST IMPRUMUTAT SI DAT INAPOI PT CA NU FACEA NIMIC!!!!!

BoboCosta
28th August 2006, 21:22
Pana la urma in ce divizie sunteti ?

grifone
29th August 2006, 15:22
Sintem In Serie B Iar In Cupa Italiei Vom Juca Cu Empoli .daca Vom Cistiga Jucam Cu Inter Si Incet ,incet Ajungem In Semifinala!! Pentru Cei Care Nu Stiu Genoa A Fost Primul Club De Fotbal Din Italia De Aceia Se Chiama " Genoa1893 "!!desi Franco Scoglio A Murit In Studioul Televiziunii Locale(primocanale) Certinduse Cu Preziosi E Respectat De Toti Tifosii.Preziosi A Cumparat Echipa Cind Nimeni Nu O Vroia,era In Faliment.a Investit Enorm Si A Mai Spus Un Lucru:NON MOLO MAI( NU VOI DA INAPOI NICIODATA,NU VA ABANDONA ECHIPA MAI ALES LA GREU NICIODATA).IL STITI PE DIEGO MILITO DE LA REAL ZARAGOZA (A FACUT 2 GOL IMPOTRIVA BARCELONEI) EI BINE PREZIOSI LA VAZUT JUCIND IN ARGENTINA SI LA CUMPARAT IMEDIAT.GENOANII IL NUMESC "IL PRINCIPE" .DACA AVETI OCAZIA MERGETI MACAR O DATA PE STADIONUL FERRARIS SI VETI VEDEA CE INSEAMNA GENOA!!!!

Al Dracu
29th August 2006, 16:48
Noi parlare rumeno, ingleze, poco italianu! Scrivere rumeno molto bene face la noi legere! :D

Mario Di Lazi
29th August 2006, 17:56
Hai ma Al Dracu nu fi asa rau ... poate omu e in Italia de ... 16 ani ...

Leo_
29th August 2006, 23:09
Genoa? nu cunosc...sunt aia care sunt denumiti Blucerchiati? Mantovani, Vialli, alea-alea? :D

grifone
9th September 2006, 19:14
/hello A inceput campionatul !! VICENZA-GENOA = 0-1( prima repriza).Daca vreti ascultati in direct pe RADIO NOSTALGIA LIGURIA!!!! FORZA GRIFONE!!!

apparte
10th September 2006, 20:28
Genoa? nu cunosc...sunt aia care sunt denumiti Blucerchiati? Mantovani, Vialli, alea-alea? :D

doria! Leo,aia nu exista,sunt un fel de Extensiv:drak: !
Victorie a grifonului in prima etapa din serie B,in deplasare cu 2-1!

Leo_
10th September 2006, 20:34
Apparte, stiu mah, dar glumeam si eu cu Grifonele :D
Mai invioram si noi atmosfera pe aici, ca vad ca suporterii grifonilor nu se inghesuie :D
Un fel de Extensiv? adica s-au desfiintat? :drak:

apparte
10th September 2006, 20:45
Inca nu,urmeaza:drak: !

racer06_lazio
12th September 2006, 22:11
stiu ca au o galerie de 10 stele .
nu stiu dak ai vazut dar pe threadu ss lazio roma am lansat un anunt prin care cei care credeau k exista suporteri mai tari k IRRIDUCIBILI LAZIO sa imi scrie!nu ii stiu pe cei de la genoa dar dak imi dai cateva detalii despre ei iti demonstrez k IRRIDUCIBILI sunt mai tari.sau altcineva dak poate sa-mi raspunda......

Al Dracu
12th September 2006, 23:31
Poate o puneti si de o intilnire ca in Beat It! :D

dardar_3
9th November 2006, 11:03
Empoli - Genoa 1-0....

Returul pare destul de interesant:ok:...

BoboCosta
9th November 2006, 13:39
PE garduri o sa fie genovezii :)

geno
1st December 2006, 01:37
super tare !!! cica maine dau astia de la tv sport derbyul seriei b de pe luigi ferraris. incepe la 21:45 tre sa fac cumva sa fug de la artificii si sa prind inceputul , sincer is foarte curios sa vad in direct un meci a lui genoa mai ales contra lui juve.

Sincer eu din Italia cel mai mult tin cu Samp dar imi doresc din tot sufletul ca genoa sa promoveze ca sa avem din nou derby della lanterna. Dupa parerea multor oameni de fotbal e cel mai tare din italia chiar daca niciodata cie din roma nu vor recunoaste asta .Specialistii spun ca ira dintre cele doua e egala cu cea din roma daca nu chiar mai mare .Parca si pe footballderbies.com spuneau asta . oricum sa intrati acolo si la reports parca e un reportaj foarte fain facut parca de un olandez care s-a dus in italia la samp-genoa doar pt ca vazuse galeria lui genoa intr-un meci in olanda in uefa. era prin 94 cred .Parerea omului e ca e cea mai tare galerie care a vazut-o in deplasare.
ideea e ca un derby samp-genoa va umple stadionul si in serie c , lucru de care m-as indoi la roma.

apropo de genoa isi mai aduce lumea aminte cand a eliminat una dupa alta pe dinamo si steaua din ceva cupa europeana prin 1991????? era atunci la ei celebrul Skuhravy(nu stiu cum se scrie).Asta nu i-a impiedicat pe sampdoria sa castige titlul chiar daca mi se pare genoa a fost cam singura echipa care i-a incurcat . asta inseamna un derby , nu conteaza valoarea echipelor , rezultatul este intotdeauna imprevizibil.

ORGOGLIOGRANATA
1st December 2006, 02:15
apropo de genoa isi mai aduce lumea aminte cand a eliminat una dupa alta pe dinamo si steaua din ceva cupa europeana prin 1991????? era atunci la ei celebrul Skuhravy(nu stiu cum se scrie).Asta nu i-a impiedicat pe sampdoria sa castige titlul chiar daca mi se pare genoa a fost cam singura echipa care i-a incurcat . asta inseamna un derby , nu conteaza valoarea echipelor , rezultatul este intotdeauna imprevizibil.


si mai era Pato Aguilera, Branco, Panucci, Stefano Eranio, Ruotolo, Torrente si Cpt. Gianluca Signorini (dumnezeu sa-l ierte). Antrenorul era Osvaldo Bagnoli cel care castigase Scudetto cu Verona.

Forza ZENA
http://forum.toronews.net/images/avatars/uploads/64629233944beb1f2b2d5f.gifhttp://img1.freeforumzone.it/upload1/764438_GENOA.gif
nu am cum sa uit editia 1991:headbang:

apparte
1st December 2006, 04:02
Grifonii vor musca din zebre:D !Geno,imi aduc aminte perfect de amandoua meciurile,de gafa lui Bucur Bogdan din tur si de meciul excelent facut de Steaua la Genoa!Forza vecchio cuore rosso-blu!Iar ceea ce spui tu (ca tii cu doria si cu Genoa) e ca si cum ai spune ca tii cu U si cu CFR(U fiind bineinteles Genoa)!

BoboCosta
1st December 2006, 04:30
Pai in cazul asta....maine seara cu seminte cola si tot arsenalu in canapea si cu ochii pe meci.E interesant....va tin pumnii ;)

geno
1st December 2006, 14:43
Grifonii vor musca din zebre:D !Geno,imi aduc aminte perfect de amandoua meciurile,de gafa lui Bucur Bogdan din tur si de meciul excelent facut de Steaua la Genoa!Forza vecchio cuore rosso-blu!Iar ceea ce spui tu (ca tii cu doria si cu Genoa) e ca si cum ai spune ca tii cu U si cu CFR(U fiind bineinteles Genoa)!

Ai dreptate ce zici .Ideea care am zis-o era ca imi doresc ca genoa sa promoveze pt a vedea din nou derbyul (mai ales in serie a).Nu am o ura pt genoa , probabil si pt ca nu traiesc acolo, Genoa e intradevar traditie.
Pe de alta parte am vazut ca multi ataca Sampdoria (ma refer la romani) datorita modului in care a aparut si anului de infiintare.Dar ar trebui sa se gandeasca ca se cam intampla in aceeasi perioada in care au aparut cele doua echipe din bucuresti.
Cred ca toti fanii adevarati au o singura echipa favorita (la mine e U) , dar cum toata lumea e prinsa de fenomenul fotbal mai avem "simpatii" sa le zic asa prin alte campionate asta probabil din dorinta de a urmari mai intens evenimentele de acolo.Multi suporteri a lui U admira pe juve (in mare parte datorita culorilor) dar pt mine este cea mai antipatica echipa din europa , alaturi de real madrid.
Legat de treaba asta chiar daca din cate stiu fanii doriei si cei a lui toro sunt la cutite(genoa e parca mai prietena cu ei )
daca asa fi in torino si as merge la toro-juve nu m-ar putea opri nimeni sa urmaresc meciul din peluza granata.(cred ca multi de aici ar face la fel ca mine , inafara de cei care tin cu juve).

inter
1st December 2006, 20:17
pe ei , pe ei ...:D:D .. sunt fan Genoa asta seara :D

racer06_lazio
1st December 2006, 21:55
si eu...ma uit la meci...
si dak e maine vorbesc cu juventinii sa le zic ce sa schimbe ca sa nu ia bataie la scor la anul de la lazio :D:D:D:D:D:D:D:D

apparte
2nd December 2006, 00:36
Pacat,i-am avut in mana...

geno
2nd December 2006, 01:13
La mine repriza a doua nu s-a vazut deloc . a inghetat pur si simplu imaginea. la toti a fost la fel????Poate revine maine la reluare. la naiba de tv sport.

apparte
2nd December 2006, 01:51
N-am avut deloc probleme...i-am dominat copios,dar l-au avut pe Buffon:jerk: !

racer06_lazio
2nd December 2006, 08:37
ati jucat mai bine....asta e...bravo

Mario Di Lazi
2nd December 2006, 12:25
Cine e Greco ala ca tare mult mi-a placut cum a jucat ... ?

Mario Di Lazi
3rd December 2006, 00:54
Dupa cum am zis ... sa vedem cine este Greco asta :
Giuseppe Greco , nascut la Palermo la data de 06/08/1983 si a jucat pana acum la :
2006/2007 GENOA Serie B 10 3
2005/2006 CATANZARO Serie B 8 1
2005/2006 GENOA Serie C1 15 3
2004/2005 PADOVA Serie C1 25 3
2003/2004 COMO Serie B 16 -
2002/2003 COMO Serie A 2 -
2001/2002 PAVIA Serie C2 13 1

BoboCosta
17th January 2007, 13:43
Honduras star international Leon joined Genoa from Reggina, in a transfer worth around 3 million Euros for the Calabrese club.

Leon has been one of the best midfielders of the first part of the current Serie A season.

velcovici222
3rd February 2007, 23:36
Genoa ... o viata traita in B .
Isi merita soarta!

dardar_3
4th February 2007, 16:15
Genoa este a patra echipa din Italia ca numar de Scudetti:ok:...

N-au lazio, roma sau fiorentina la un loc cate titluri are genoa....:ok:

racer06_lazio
4th February 2007, 17:02
velcovici uite poate ziceai ca io iti zic sa te trezesti/sa pleci akasa fara motiv...uite colea la nenea dardar dovada pt care ar trebui sa te trezesti/sa pleci akasa..si sa incetezi sa mai fi penibil....

dardar_3
4th February 2007, 20:53
Te supara adevarul racer???????

Cand o sa ajungeti si voi la 9 Scudetti atunci sa ai ce spune:ok:

velcovici222
7th February 2007, 22:02
racer , penibilitatea e modul vostru de a trai.

BoboCosta
2nd March 2007, 23:50
Patru luni de inchisoare pentru blatul facut de presedintele lui Genoa

Enrico Preziosi, patronul gruparii ligurice din Serie B, a primit aceasta sentinta dupa ce a fost gasit vinovat ca a trucat meciul cu Venezia (3-2), din ultima etapa a sezonului 2005-2006, rezultat gratie caruia Genoa ar fi obtinut promovarea. Aceeasi condamnare va fi executata si de ceilalti oficiali implicati, fiul patronului, Matteo, fostul director sportiv, Stefano Capozucca, dar si fostii conducatori ai Veneziei, care au primit o valiza cu bani drept recompensa pentru facilitarea victoriei adversarilor, Franco Dal Cin si Giuseppe Pagliara.

inter
25th March 2007, 19:21
Genoa 3-0 la Crotone ... ajunge pe 3 la egalitate de puncte cu Napoli ( care mai are restanta cu Juve pe 10.04) ... interesant!

Granata
25th March 2007, 19:35
Una dintre cele mai iubite echipe din Italia...un forumist nu intelegea cum au astia atatia suporteri chiar si in Serie B...

un clip superb cu 15.000 de suporteri ros-albastri in deplasare la Piacenza...

http://www.youtube.com/watch?v=FLJs9MG__PY

:cool:

inter
31st March 2007, 00:54
inca o victorie 1-0 cu Albinoleffe ....

Jus7M3
31st March 2007, 02:05
naspa ... victoria cu Bari este imperios necesara :D

steck68
7th June 2007, 13:22
Genoa-Napoli: rischio play-off (se il Piacenza vince...)

apparte
11th June 2007, 22:17
Yeeeeeeeeeeeeesss!!!!!!!!!!!!!!

inter
13th June 2007, 00:07
asta e .. au venit ai lui apparte in A .. sa vezi acu dispute cu verishorii si gobbi :D:D

Apparte tata ... felicitari!

Jerry20cm
13th June 2007, 00:23
aoleooo, de cand ii asteptam pe Genoa.
abia astept sa le vad coregrafiile ;)

Mario Di Lazi
13th June 2007, 08:53
ăștia au galerie mai tare decât pensionarii de la Samp :D

steck68
13th June 2007, 17:15
Preziosi=scandalo!

apparte
14th June 2007, 01:30
Intere,mersi tata!
Ce bine-ar fi daca l-am putea "repatria" pe Diego Milito!

Mario Di Lazi
10th July 2007, 09:21
După interesul arătat de Atatalanta Bergamo pentru atacantul român - Cristian Cigan ... echipa Genoa îl dorește pe fundașul român Ștefan Radu ...

Mario Di Lazi
12th November 2008, 20:48
Milito, Eto'o și Anelka, golgeterii Europei
Milito, marea revelație din Serie A
După retrogradarea cu Zaragoza, "Principele" Milito, cum îl numesc italienii, conduce în clasamentul marcatorilor în Serie A. În Spania pe primul loc se află camerunezul Barcelonei, căruia i se spusese că nu se va conta pe el în acest sezon.
În schimb, în Premier League, top scorer-ul este Anelka, omul care a ratat penalty-ul decisiv în finala de la Moscova, rezerva lui Drogba. În campionatele mai mici din Europa au apărut, pe de altă parte, nume absolut noi: Ibisevic, El Hamdaoui, Maazou...

Man on fire
Cam asta era starea fiecăruia dintre cei trei, nu mai departe de trei luni. Astăzi, în schimb, umflă plasele adversarilor și se află, din nou, pe cai mari. Dar, ce se întampla, de fapt, acum nici o sută de zile? De ce situația lor era incerta?

Italia: Diego Alberto Milito (Genoa 1893)
A revenit la Genova pe ultima sută de metri, transferul său fiind înregistrat cu câteva minute înainte de expirarea perioadei limită pentru mercato. Mai exact, până pe data de 1 septembrie, Milito era legat practic de Zaragoza, echipă proaspăt retrogradată, eveniment la care nu se gândise nimeni că ar putea fi posibil. Pe urmă, revenirea la roș-albaștri, pentru care mai evoluase în Serie B și pentru care marcase 33 de goluri în respectiva categorie și pentru care a simțit o plăcere deosebită să revină după trei ani de despărțire.

De altfel, în toți acești ani în care a evoluat în Spania, "Il Principe" marcase 51 de goluri în La Liga și s-a bucurat de o presă extrem de favorabilă în Peninsula Iberică. După come-back-ul în Cizmă, a disputat 10 partide și a marcat de nouă ori. Evident, suporterii de pe Marassi au salutat cum se cuvine revenirea golgeterului de care Genoa avea atâta nevoie. Ciudat este că, ajuns la 29 de ani, Milito nu a reușit niciodată să trezească interesul vreunei mari echipe. Oricum, mai este ceva vreme.

prosport.ro

ducus
12th February 2010, 14:31
Lotul din retur al lui Genoa:
1 Italy GK Alberto Frison (on loan from Vicenza)
3 Italy DF Dario Dainelli
4 Italy DF Domenico Criscito
5 Morocco MF Houssine Kharja
7 Italy MF Marco Rossi (captain)
8 Argentina FW Rodrigo Palacio
9 Italy FW Robert Acquafresca
10 Italy FW Raffaele Palladino
11 Italy MF Stephan El Shaarawi
13 Montenegro DF Ivan Fatiæ
14 Italy FW Giuseppe Sculli
15 Greece DF Sokratis Papastathopoulos
17 Serbia MF Bočko Jankoviæ
19 Honduras FW David Suazo (on loan from Internazionale)
20 Italy MF Giandomenico Mesto
21 Spain MF Alberto Zapater
22 Serbia FW Danijel Aleksiæ
24 Italy DF Emiliano Moretti
26 Italy DF Salvatore Bocchetti
28 Croatia MF Ivan Juriæ
32 Italy GK Marco Amelia
40 Serbia DF Nenad Tomoviæ
73 Italy GK Alessio Scarpi
77 Italy MF Omar Milanetto
92 Italy GK Mattia Perin

Shinnok
29th July 2011, 22:34
Genoa l-a transferat pe Frey


Genoa l-a transferat pe Sebastien Frey de la fosta echipă a lui Adrian Mutu, Fiorentina. Portarul de 31 de ani a semnat un contract pe 5 sezoane și va cîștiga 1,8 milioane de euro în fiecare stagiune

Genoa l-a preferat inițial pe Emiliano Viviano, dar accidentarea foarte gravă a acestuia le-a mutat atenția către portarul Fiorentinei.

Tehnicianul toscanilor, Sinișa Mihajlovici, declarase în urmă cu cîteva săptămîni că Frey nu mai este prima variantă pentru poarta echipei sale, întîietate avînd Artur Boruc și Neto.

Sebastien Frey și-a început cariera la Cannes, a mai jucat la Inter, Verona, Parma, iar în 2005 s-a transferat la Fiorentina, pentru care a jucat peste 200 de partide.

Genoa a mai transferat în această vară 3 fotbaliști: Andreas Granqvist, Alexander Merkel și Valter Birsa.

gsp

Numero Dieci
30th July 2011, 00:50
Foarte bun transfer.

Grinco
30th July 2011, 02:12
Nici nu ma asteptam sa nu aminteasca si despre Mutu in articolul ala.

Shinnok
30th July 2011, 04:24
logic, unde te uitai/uiti, "...Fiorentina, echipa lui Mutu..."/"...Fiorentina, fosta echipa a lui Mutu...". :D