PDA

View Full Version : Muzica de toate genurile pentru toti



DanielAndrei
20th June 2005, 22:42
Vazand ca nu prea se asculta muzica de club printre forumistii de pe OSL, m-am gandit sa fac un al thread. De aceasta data va invit sa va dati cu pararea despre orice tip de muzica ce va place, sa spuneti care sunt ultimele noutati si sa mai barfiti, tot despre muzica...spor la treaba


P.S. pt moderatori: in caz ca mai este un thread asemanator, dati-mi un link...ms

Corrado*
7th August 2005, 16:57
In sfarsit unu` de`al meu. :) Eu acum m`am pus pe trance, progressive si putin house.

DJi mei preferati sunt cam astia: Deep Dish, Danny Howells, John 00 Fleming, Above & Beyond, Gabriel, Dresden, Digweed, Mylo.

Pe 24 august vine in Kristal Danny Tenaglia, cel mai scump DJ. E rezident la cel mai tare club din NYC. O sa vina si Dubfire de la Deep Dish, parca in La Mania.

Tu ce asculti Trineo?

Dorin
18th August 2005, 18:47
Baietiimei ,
Ascultati intai Pink Floyd, Bruce Springsteen , Daire Straits si apoi sa mai vedem ce ziceti de minunatii de "compozitori " si "interpreti" pe care lumea Trance si asemanatoare ii are... :yeah: Dorin

Mihaela
18th August 2005, 22:29
Dorine, imi place destul de mult Pink Floyd am ascultat aprope toate albumele, The Wall il consider o capodopera. Cu toate astea au avut si albume destul de mediocre, lucru pe care l-a recunoscut Roger Waters insusi.

Trance-ul nu e cu nimic mai prejos. E un gen in care, la fel ca in toate celelalte, exista cateva melodii/albume exceptionale si o gramada mediocre. E un gen care stimuleaza imaginatia prin faptul ca deseori melodiile nu au versuri ci doar un ritm relativ abstract pe care tu trebuie sa fii capabil sa-l simti si sa-i dai o semnificatie personala. E un gen care in general afirma bucuria de a trai, energia tineretii, optimism, dar asta fara a-l impiedica sa exprime uneori tristete profunda sau durere pura. Nu te grabi sa-l judeci doar pentru ca tie nu-ti spune nimic.

Dorin
19th August 2005, 00:11
Din pacate tu ma judeci. Eu ascult si trance si new age si multe altele...Dar toata lumea are favoritii sai. Iar ai mei sint si muzicieni desavarsiti ! Si au rezistat anilor.Cind fiul meu a auzit prima data Child In Time (Deep Purple) a ramas shocat.Si el este master in trance etc. :yeah: Dorin

Mihaela
19th August 2005, 01:15
Sunt complet de acord ca Pink Floyd sau Deep Purple au facut muzica excelenta. I-am ascultat si ii voi asculta in continuare, mai ales pe primii. Ceea ce incerc sa spun e ca in trance si alte genuri ale muzicii electronice exista compozitori de valoare, nu "compozitori" intre ghilimele dispretuitoare. Albume de la Enigma, Chicane sau Portishead se asculta din plin, la 10 ani dupa lansare, si se vor asculta in continuare. Muzica buna nu incepe si nu se termina cu rock-ul clasic.

Gabriel
20th August 2005, 11:45
De aceasta data va invit sa va dati cu pararea despre orice tip de muzica ce va place, sa spuneti care sunt ultimele noutati

In ultima vreme m-am dat pe muzica clasica. N-as putea spune care sunt ultimele noutati...pentru ca majoritatea dintre cei pe care i-am ascultat au murit in urma cu sute de ani.
Va recomand rusii : Nikolai Rimski-Korsakov, Prokofiev, Shostakovici, Ceaikovski.........

---------

De Pink Floyd nu mai zic...ca am zis cu alte ocazii. Numai de bine :ok:

Lucky_OLD_G's
21st August 2005, 01:49
gabriel.......tzin sa te anuntz ca e anu de dizgraztie 2005 si astia sunt cam depasitzi....chiar daca sunt de o valoare incontestabila...
fiecare cu gustul sau pana la urma....da ceri cam mult cu simfonica...

Dorin
21st August 2005, 09:04
Muzica este ca si vinul . Un vin bun este si mai bun cu timpul si isi confirma valoarea. Muzica nu este ca moda pentru un ascultator. Poate pentru unii creatori. Cei ce scriu pentru ca asta se cere.... :yeah: Dorin

Mihaela
21st August 2005, 12:21
Dorine, ai citit interviul asta cu Roger Waters?

NS: Go on...to get off the road? ...have some breathing space?

RW: Yeah. But I don't think it was as conscious as that really. I think it was that when Dark Side of the Moon was so successful, it was the end. It was the end of the road. We'd reached the point we'd all been aiming for ever since we were teenagers and there was really nothing more to do in terms of rock'n roll.

NS: A matter of money?

RW: Yes. Money and adulation...well, those kinds of sales are every Rock'n roll band's dream. Some bands pretend they're not, of course. recently I was reading an article, or an interview, by one of the guys who's in Genesis, now that Peter Gabriel's left, and he mentioned P.F. in it. There was a whole bunch of stuff about how if you're listening to a Genesis album you really have to sit down and LISTEN, its not just wallpaper, not just high class musak like P.F. or 'Tubular Bells', and I thought, Yeah, I remember all that years ago when nobody was buying what we were doing. We were all heavily into the notion that it was good music, good with a capital G, and of course people weren't buying it because people don't buy good music.

I may be quite wrong but my theory is that if Genesis ever start selling large quantities of albums now that Peter Gabriel their Syd Barrett if you like, has left, the young man who gave this interview will realize he's reached some kind of end in terms of whatever he was striving for and all that stuffabout good music is a load of fucking bollocks.

http://www.pinkfloyd-co.com/band/interviews/rw/rw_wywh.html

Dorin
21st August 2005, 15:58
Nu prea inteleg ce vrei sa demonstrezi.Nu e nimic special cu interviul. Bineinteles ca toata lumea vrea sa castige bani. Iar Roger Waters este foarte frustrat de prostia lui de a parasi Pink Floyd. Mie imi plac de fapt mult mai mult albumele de dupa el....Cu cateva exceptii. Si mai e ceva. Poti sa faci afaceri din multe altele. Daca alegi muzica o faci pentru ca iti place muzica si daca ai si talent care are norocul sa fie descoperit si apreciat vin bineinteles si banii.Altfel ne-am face toti un fel de Becali.....!!! :yeah: Dorin

Mihaela
21st August 2005, 16:11
Cei ce scriu pentru ca asta se cere....

Voiam sa demonstrez ca pana si formatiile mari compun "pentru ca asta se cere", ca sa placa publicului si sa castige bani si faima. Cu alte cuvinte sunt mai mult sau mai putin comerciale. Deci nu poti sa sustii superioritatea Pink Floyd pe temeiul ca ar fi facut arta de dragul artei.

Dorin
21st August 2005, 16:57
Wish You Were Here a fost scris " la cerere" caci nu aveau asa zisele singles pentru radio tv etc. Si astazi este considerat un cantec in top 3 mondial al tuturor timpurilor. Deci este o anumita calitate de care vorbim. Iar muzica " la cerere" este uneori necesara pentru a sensibiliza lumea si la restul creatiei. La urma urmei si clasicii scriau opere si simfonii la cerere. Dar nu-i face cu nimic mai prejosi pentru asta. Cind m-am referit la muzica la cerere , m-am referit in primul rand la studiourile cu multi compozitori care scriu conform pietei si cerintelor ei. Intreaba-i pe Westlife, miss Spears de unde au compozitiile lor si intelegi ce vreau sa spun.Din masa de artisti moderni si actuali vor ramane cativa care vor fi ascultati si peste 20 de ani cu pietate. Ei vor fi "Pink Floyd"-ul si "Beatels"-ul generatiei actuale. Eu nu contest muzica actuala ci recomand o mai bogata sfera de ascultare. E mai usor atunci sa apreciezi valoarea individuala. Sint mii de exemple de "pasari care au cantat numai o vara". Asa ca las-i in pace pe monsrtii muzicii rock si asculta-i si mai departe cu bucurie ! :yeah: Dorin
PS Felicitari lui Gabriel pentru noua lui pasiune.

tacitus
26th August 2005, 11:03
Mozart,Bach,Duran Duran,Louis Amstrong,Bobby McFerin,Roxette...

aliss
30th November 2005, 10:39
Hm...am gasit un thread interesant...:D Cu alte cuvinte...off-topic despre muzica...very nice:D
Logic...l-am si cautat...daca nu era, il deschideam eu:D

Am vazut dimineata pe VH1, Bon-Jovi -Keep the faith (1992). Stiam eu de ce imi place Bon-Jovi....frumos videoclip (ce tanar era:D)...De piesa numai zic...probabil de asta am inceput ziua asa bine:P

@denvere...n-am cautat piesele alea...dar probabil o sa raman tot la enya si enigma...in domeniul ala:P..chiar daca le gasesc:P