PDA

View Full Version : Mass-media romaneasca:maneaua presei europene.



Utilizator
20th June 2005, 13:18
Cand privesti posturile romanesti de televiziune ti se par ancorate undeva in anii '70-'80 comparativ cu cele europene.
Campionii sunt cei de la TVR cu o imagine neverosimil de pala, cu emisiuni realizate in studiouri prafuite ('Atentie se canta!' pare chiar o emisiune din anii '60), cu reportaje economice din alta epoca si cu prezentatori lipsiti de charisma. Filmele incununeaza fericit acest gen de televiziune, e o placere sa vezi de ex. Naica din anii '65 pe pelicula originala, fara nici un efort de remasterare macar. Ai impresia ca e o televiziune uitata in emisie de multi ani.
Stirile principale incep de obicei cu ceva crime in familie, nenorociri locale (ultima explozia din Colentina) si sfarsesc cu mondenitati dambovitzene in general de o banalitate crunta.

Ziarele stau ceva mai bine, dar tonul nefast se regaseste mai la toate, placerea de a comunica permanent stirile negative din tara (cu hiperbolizari frecvente) ocupand principalele pagini. Despre ziarele de sport nu mai are rost sa insist: fotbal 80-90% si acolo in principal aranjamente presupuse sau reale, 'proverbe' si cresteri de nivel de trai la mai marii sportului rege etc. Sportul e mai printre randuri.

In general lipsa de profesionalism primeaza.

Asta e parerea mea si cred ca mass-media romaneasca s-a cantonat intr-un stil provincial si contribuie la adancirea imaginii proaste a tarii in exterior si la daramarea oricarei sperante ce se poate naste in sufletele bastinasilor.
Nu vreau sa spun ca presa e principala vinovata de nerealizari, dar nu e nicidecum unul dintre motoarele societatii asa cum cred ca ar trebui sa fie.

Emil_Calinescu
20th June 2005, 13:25
Maneaua e ceva frumos, nu ca presa! :degete:

Darkslowstar
20th June 2005, 15:33
Te inscrii perfect in profilele din semnatura ta, manelistule!

cipi13
20th June 2005, 16:58
Off topic...daca maneaua e ceva frumos...inseamna ca romania libera este egala cu new york times
On topic nu stiu cit de mult ne '"omoara" la straini TVR....mai sint si alte posturi de televiziune...
Dar nu poti compara televiziunea facuta in Franta sau Germania de exemplu, avind in vedere ca aia fac asa ceva de 50 de ani iar noi de 15. E o diferenta pe care nu o recuperezi asa usor...sintem prafuiti dar eu cred ca sintem pe drumul cel bun..(pe la kilometrul 2 din 5000)

PS Am votat prima optiume pentru "pe drumul cel bun" nu pentru moderna...

Utilizator
20th June 2005, 17:50
"eu cred ca sintem pe drumul cel bun..(pe la kilometrul 2 din 5000)"

cipi esti de un optimism fantastic, ceea ce nu e rau :)
Totusi mie mi se pare ca dupa 15 ani (!!!) cam stagnam. Un exemplu: la inceput doar ProTV avea jurnalele 'pline de sange'. Acum toate celelalte s-au molipsit de la ei.
Alt exemplu: emisiunile de divertisment s-au cantonat in umor facil si vulgar (ca sa nu-i spun altfel). Erau mai savuroase chiar si inainte de '89.

Cati ani ne mai trebuie ca sa ajungem la normal, inca 15? Nu e cam mult?
Poti sa vezi si alte posturi TV romanesti ce emit international. Nu dau prea bine nici ele. Stirile sunt cam la fel pe toate.

Edgar
20th June 2005, 19:33
Principalul scop al televiziunilor nu este sa educe po****tia, ci sa castige bani. Daca exista cerere pentru manele si violenta, asta vor oferi. Am votat habar n-am pentru ca rareori am timp sa ma uit la televizor si atunci prefer sa ma uit la un documentar decat la stiri.

Marquise MGP
20th June 2005, 20:05
intradevar televiziunile si presa sunt sunt mult sub nivel european sau mondial dar cam asta e situatia in toate structurile romanesti deci nu vad cum ar putea sa iasa tvul si ziarele din tipar...situatiile financiare sunt determinante pt crearea unui "decor" profesionist si este normal ca nu se pot ridica la nivelul celor de afara...asta se vede si ,de exemplu,in filmele romanesti care nu au cum sa se ridice la nivelul celor holiwoodiene atata timp cat alea au buget de pana 50 milioane de $ iar a noastre se fac pe datorie...stirile sangeroase de la ora cinci,emisiunile tip "din dragoste",telenovelele si manelele inca se vand bine si de asta nu se renunta la ele...banii sa vina ca educatia poate sa astepte.

Utilizator
21st June 2005, 10:29
'Principalul scop al televiziunilor nu este sa educe po****tia, ci sa castige bani.'
Edgar de acord cu tine, dar banii pot fi castigati si prin emisiuni realizate profesionist, nu intr-un studio incropit cu trei-patru cetateni care se scalambaie mai mult sau mai putin haios. Nu avem scenografi de valoare sau nu-i folosim. De cate ori ai vazut un spectacol TV cu o scenografie frumoasa? Si pentru asta n-ar trebui mai multi bani ci oameni mai priceputi.
In plus publicul nu prea are de unde sa mai vada altceva, de ani de zile numai de asta avem parte.

Pe TF2 (cred ca mai retransmit inca si cei de la TV5) e o emisiune de divertisment absolut remarcabila, ceva de genul 'cel mai mare cabaret din lume'. Un show absolut remarcabil, haios, interesant, cred ca atractiv pentru toata lumea. Si la astia scenografia nu e teribila din punct de vedere tehnic (tot cu becuri in principal) dar e facuta cu gust.

Edgar
21st June 2005, 11:43
Televizunile merge pe principiul "If it ain't broke, don't fix it". Daca formatul actual are priza la public (audienta mare, deci bani din publicitate), de ce l-ar schimba? Eu cred ca mai este mult pana sa se schimbe ceva in televiziune. Sincer, eu nici nu vad rostul posturilor romanesti. De fapt, ma uit uneori la meciuri :)

Iris
21st June 2005, 13:40
Eu stiu ca emisiuni din gama din dragoste sunt si in alte tari, nu numai la noi. E un format importat la fel ca multe altele din televiziunea romana. Ati fi uimiti totusi sa aflati ca am nimerit odata pe un post tv german unde rula o telenovela. Si eu am fost surprinsa. Nu imi imaginam ca germanii sunt siroposi. Telenovele rulau si pe canale italiene. La danezi am vazut un tip foarte pueril de emisiuni de divertisment.
Sa zicem ca maneaua ne e specifica.
Nu e vorba de educatie, e vorba de gust. Fiti mai toleranti.
A se nota ca eu nu am tv in momentul de fata.

Utilizator
21st June 2005, 14:56
Nu vorbeam de telenovele sau de emisiuni importate. Vorbeam de productii proprii, de modul de filmare, calitatea imaginii...vorbeam de insistenta de a da la jurnalele de stiri de maxima audienta stiri minore dar sangeroase sau cel putin cu distrugeri.

Divertisment: italienii au show-uri de divertisment cu subiect foarte facil. Problema e ca arata altfel. Modul de filmare, scenografia, participantii la spectacol. In plus Vulgaritatea umorului de tip vacanta mare nu prea are loc la televiziunile europene. Si ei, si mai ales americanii, au o gramada de glume cu tenta sexuala, dar suna altfel, nu sunt agresive. In plus mie mi se par deprimante: sa vezi povesti despre tampiti cu pretentia de a te amuza.

E vorba de bun gust ai dreptate. Dar gustul asta trebuie sa-l cultive cineva. Nu mi se pare greu, nu inseamna ca trebuie sa bagi poporului pe gat ore de poezie, muzica clasica si talksow-uri culturale.
Si mai e vorba de valoarea celor ce fac televiziune. de la realizatori, operatori si pana la comentatori.

Apropo de manele: nu uit ceva spectacole televizate cu manelisti de acum cativa ani. imagine de bordel de categoria aIIIa, pentru soferi in tranzit, militari in termen si proaspat eliberati din pushcarii. Niste indivizi care cantau duios turcisme adaptate cu versuri siropoase si niste, hai sa fiu politicos, domnisoare imbracate extrem de sumar care se impingeau mandre in jurul guristilor ca sa-si scoata in evidenta fundurile unduioase filmate 'artistic' (de undeva de jos ca sa se vaza chilotii). Evident domnisoarele imbracate si fardate tipator, totul intr-un cadrul inghesuit, de camin cultural.

Nu stiu de ce mie mi-e greu sa mai fiu tolerant. De asta ma si uit destul de rar la posturile romanesti.
Mass-media este imaginea tarii, asa cum spuneti si voi. Sincer vorbind e de ajuns sa vezi cateva ore de program TV si sa rasfoiesti cateva ziare ca sa intelegi mai bine de ce suntem renumiti in Europa pentru cersetori, infractori, curve ieftine si peshti (duminica seara la italieni era un reportaj cu trei fete de 15-16 ani silite sa se prostitueze in Italia. era chestionat si 'coloratul' care le avea in 'grija').

Din cand in cand mai scapa si cateva pozitiv despre noi. Am vazut de curand un reportaj frumos despre olimpicii romani la matematica. Mai sunt ceva documentare despre locuri frumoase din tara (peisaje in general). Atat, in rest ne blamam singuri.

Iris
21st June 2005, 18:26
Adevarul e ca nu ajuta foarte tare la stima fata de natiune a cetatenilor stirile de la ora 5. Probabil ca oamenii socati s-au uitat la primele editii ale jurnalelor si apoi s-a interpretat gresit ca asta ar fi ceea ce ei vor. Mi se pare ca e si un factor de alienare fenomenul stirilor de genul asta. Oamenii nu mai au incredere in ceilalti si nu se mai asteapta la nimic bun din partea altora. E un fel de pesimism indus parerea mea.

Utilizator
21st June 2005, 18:36
"un fel de pesimism indus parerea mea." pe plan intern :ok:

E intentionat sau nu? sau e fatalismul nostru istoric?
Oricum ar trebui renuntat la el face rau tuturor.

Iris
21st June 2005, 18:47
Ar trebui intr-adevar renuntat la pesimismul asta.
Ar fi interesant de vazut c stiri prezinta americanii dat fiind ca ei au printre cele mai ridicate rate de criminalitate.

Utilizator
21st June 2005, 18:59
din cate stiu si am vazut poate pe pay-tv pentru maniaci dau stiri dure.
Sau ma rog, daca e una de interes general trebuie data de catre oricine, dar sa-mi spui la teveu ca nu stiu ce betivan dintr-un sat uitat de lume si-a omorat parintii cu sapa mi se pare cam mult.

Si parerea mea este ca e si chestie de educatie, nu numai de bun gust. daca ai realizatori fara educatie sa nu te astepti sa-ti produca capodopere.

Cat despre imaginea Romaniei exportata de televiziunile noastre eu cred ca e importanta. In Europa suntem perceputi cu cetatenii romani de joasa categorie care i-au invadat. Daca intamplator mai nimeresc pe vreun canal romanesc (si in vest e raspandit satelitul, nu multi au dezvoltarea TV cablului de la noi) si vad acelasi lucru prezentat cu obstinatie in emisiuni de amatori atunci e clar ca suntem catalogati de inapoiati (nu e nevoie sa intelegi limba, sunt suficiente imaginile).
Si nu te gandi doar la oamenii de rand, presarii lor mai arunca din cand in cand cate un ochi pe la mass-media romaneasca.