PDA

View Full Version : Nebunie la Indianapolis



fia
19th June 2005, 21:11
Voi vedeti ce nebunie e la F1??????????????
Sunt doar 6 masini....

Magicul
19th June 2005, 21:13
Este absolut penibil ce se intampla... trebuia facut ceva... ma gandesc cum se simt oamenii aia care sunt acol o sa isi urmareasca favoritii :rosu: :headbang:

fia
19th June 2005, 21:14
Eu pariez pentru o duble Ferarri, voi ce ziceti?.... Si o premiera pentru acest sezon Minardi sau Joerdan pe podium :evil:

Magicul
19th June 2005, 21:16
Mie mi s-ar parea senzational sa abandoneze ferari sa vezi atunci premiera:D... sau sa abandoneze toti /hello ... nu pot sa inteleg de ce celelate 6 masini nu au iesit si ele in semn de solidaritate...

BornWild
19th June 2005, 21:18
I-a mancat pe Bridgestone.........cred ca odata cu aceasta chestie, F1 va traversa o curba descendenta.Iti dai seama, chiar la americani acasa astia nu participa.E lovitura de imagine si pt Sua.Bine, sustinatorii unchiului Sam o sa spuna ca nu e adevarat, insa e clar ca de bine nu e
@Magicul, nu abandoneaza ca merg ca la inmortantare..nu vazusi startul fulminant?

:happy

Ady
19th June 2005, 21:21
Asa ceva nu credeam ca e posibil ... si-au batut joc de noi toti si de cei din tribune ...

realmadrid.com
19th June 2005, 21:22
Acum nu stiu cine este de vina...Fia sau Michelin....
Michelin a garantat echipelor ca pneurile lor vor rezista aproximativ 10 ture...
Aici Fia nu are nici o treaba...pt ca, chiar daca regulamentul le-ar fi permis sa schimbe pneurile in timpul cursei, echipele ce-ar fi facut ?..ar fi intrat la standuri odata la 9-10 ture ?...
Iar faza cu sicana inainte de virajul dinaintea startului.....nu se putea face...nu se putea modifica regulamentul acum...

PS_Castiga si team manager-ul lui Jordan niste puncte...care dupa cum stiti este roman :)

Ady
19th June 2005, 21:23
Eu zic ca de vina este Fia , de la inceput a fost o mare prostie regulamentul asta ... si sa vedeti ce urmeaza din 2008 ...

cip_81
19th June 2005, 21:27
Ar fi culmea sa nu reuseasca nici unul sa treaca linia de sosire...daca e circ sa fie circ pana la capat.

BornWild
19th June 2005, 21:27
Fia este de vina pt ca nu o intereseaza integritatea pilotilor.
Voi ati vazut pe Raikonen acum vreo 2-3 curse (nu-mi aduc aminte sigur unde, parca in Germania).......in ultimul tur din cauza pneului ca era sa moara?.........daca ii cadea bratul care s-a desprins de la masina, cre'ca acum juca table cu Sena

Magicul
19th June 2005, 21:28
Pe mine sincer ma enerveaza ingrozitor... traiesc cu senzatia ca astia de la ferrari sunt efectiv disperati de victorie... ar fi trebuit sa abandoneze cu totii.. urat

cipi13
19th June 2005, 21:29
Pina la urma Bridgestone sint mai buni ca Michelin.....se pare

BornWild
19th June 2005, 21:30
Pe mine sincer ma enerveaza ingrozitor... traiesc cu senzatia ca astia de la ferrari sunt efectiv disperati de victorie... ar fi trebuit sa abandoneze cu totii.. urat



:ok:

dextercioby
19th June 2005, 21:34
E vorba de MONEY.Cum sa abandoneze...?;) Sadic ar fi sa nu cistige Schumi nici un punct...:drak:

Daniel.

realmadrid.com
19th June 2005, 21:35
Pe mine sincer ma enerveaza ingrozitor... traiesc cu senzatia ca astia de la ferrari sunt efectiv disperati de victorie... ar fi trebuit sa abandoneze cu totii.. urat

Ferrari nu a fost de acord cu acea sicana...
Ferrari sunt disperatzi dupa victorie :D...dar acum ei nu aveau de ce sa abandoneze...au Bridgestone...ce treaba au cu Michelin..

Mihai
19th June 2005, 21:35
Pe mine sincer ma enerveaza ingrozitor... traiesc cu senzatia ca astia de la ferrari sunt efectiv disperati de victorie... ar fi trebuit sa abandoneze cu totii.. urat

De ce maaa? Explica-mi si mie cu ce sunt ei vinovati ca cei de la Michelin nu sunt in stare sa faca ceva bun :D
Daca nu au stiut baietii :D ce "cauciuce" :D sa-si ia :drak:

PS: mai .com cum sa fie de acord cei de la Ferrari, pai schimba traseul dupa cum vor cei care fac pneurile? :o:

BornWild
19th June 2005, 21:37
"Acesta nu este un Grand-Prix, este o adevarata mascarada" ........comentatorul televiziunii franceze

irriducibile_01
19th June 2005, 21:47
in seara asta asistam la o mare porcarieeeeeeeeee !

desdemona
19th June 2005, 21:50
Ba deloc! :evil: Cel putin eu nu mai asist, ma uit imediat la un film :drak:

Ady
19th June 2005, 21:52
Ce este absolut incredibil este ca dupa cursa asta BAR va fi intrecuta si de Minardi si de Jordan , nu este nevoie decat sa termine cate o mashina de la ambele echipe ...

irriducibile_01
19th June 2005, 21:55
Ba deloc! :evil: Cel putin eu nu mai asist, ma uit imediat la un film :drak:
asta am facut shi eu . de fapt m-am apucat sa beau nishte bere rece !!! face bine , mai ales acum ! :ok:

Marquise MGP
19th June 2005, 21:59
dupa cum bine stiti formulei 1 i se mai zice si " marele circ " ... astazi sintagma este pe deplin verificata...iata spectacolul atat de mult asteptat de noi...iata ce au reusit sa faca cei de ferrari...nui asa ca va bucurati de victorie roscatilor?...cum de ati aparut asa deodata pe motorsport ?...mihai,zici ca ferrari nu au nici o vina...daca erau fair acceptau skimbarile propuse...dar au vrut si ei victorie intro cursa si sar putea sa o obtina iar eu o sai felicit anticipat ca merita pe deplin...doar ii bat pe cei de la minardi si jordan...frumoasa cursa...unde sunt sustinatorii regulamentului ?...unde sunt cei care imi sareau in cap cand ziceam ca regulamentul e idiot?...unde este armada sustinatorilor masinilor rosii care ma sufocau la inceputul sezonului ? ... ati bagat capul in nisip ? ...veniti si laudativa ca aveti cu ce ... hai, ce mai asteptati ca sunt nerabdator :no:

irriducibile_01
19th June 2005, 22:05
dak cei de la ferrari pot numi asta victorie ... inseamna ca eu sunt nicolae ceaushescu ! hahahahahaha !

Mihai
19th June 2005, 22:07
Mama ce ii "iubeste" lumea pe cei de la ferrari, ce aveti ma cu ei? Sunt prea buni? Sunteti frustrati de rezultatele lor? Sa nu va aud ca ce au facut in sezonul asta? pentru ca FIA in sezonul asta parca a luat-o razna:D

cip_81
19th June 2005, 22:11
Dupa ce ca erau doar 6 pe pista mai era sa se si ciocaneasca ouale alea rosii.

irriducibile_01
19th June 2005, 22:12
eu zic sa te uitzi in continuare la "cursa" ... sa-tzi savurezi "victoria" !!!

Marquise MGP
19th June 2005, 22:12
cine e frustrat mah ?...ce folosit e cuvantul asta pe OLs in orice situatie...eu tin cu un constructor care facea masini pe vremea cand tatucul ferrari nici nu se nascuse...nui asa ca tia placut ce au facut acum cateva secunde cei de la ferrari ?...niste mari campioni...cascadorii rasului nu altceva :happy

irriducibile_01
19th June 2005, 22:16
e un film mai interesant pe history viasat ... mult mai interesant decat parodia asta de cursa !

Sergio
19th June 2005, 22:20
Ce pacat ca nu l-a luat in plin Rubens pe Schumi. :rolleyes: Atunci se facea dreptate. :D Vreau sa vad un Minardi pe podium si cred ca nu sunt singurul. :happy

Mihai
19th June 2005, 22:23
@Marquise :D
Nu am vrut sa folosesc cuvantul asta, dar cred ca m-am contaminat si eu dupa atat OLS mii de scuze...:drak:

Unde erati mai fanilor anul trecut cand nu ati putut savurat victorii decat din an in paste :D :D

Marquise MGP
19th June 2005, 22:25
eu sunt solutie aparuta in intersezon asa ca nu pot sa comentez :D :D

Magicul
19th June 2005, 22:26
Adevarul e ca nu ii iubesc nici pe ferrari nici pe schumacher, insa nu asta e pb mi se parea o chestie de bun-simt sa nu se ajunga in situatia asta. Dupa parerea mea fie trebuiau sa accepte schimbarile fie sa nu ia nici ei startul... E ca un blat la fotbal nu inteleg ce placere pot sa aiba cei de la ferrari daca or sa castige cursa... oricum sunt curios sa vad declaratiile de dupa cursa :rolleyes:

Mihai
19th June 2005, 22:27
Marquise bine ca ai aparut tu:P, exact de tine aveau nevoie baietii:P

PS:irriducibile_01 tu te uiti la film sau postezi pe OLS, vezi sa nu pierzi firul actiunii
PSS :D: Ai mai Magic cum dracu sa nu ia startul:o: NU EI SUNT VINOVATI CA CEI DE LA MICHLEIN nu sunt in stare sa faca ceva bun :drak: :drak:
Cat despre modificarea circuitului nu cred ca se poate face de la o zi la alta :ok:

irriducibile_01
19th June 2005, 22:33
PS:irriducibile_01 tu te uiti la film sau postezi pe OLS, vezi sa nu pierzi firul actiunii

cred ca nu e asha greu sa fac 2 lucruri deodata ! :P

Sergio
19th June 2005, 22:34
Nu sunt in stare sa faca ceva bun? Pana acum in toate cursele au fost invingatori echipati cu Michelin. Asa ca poate vrei sa reformulezi... :cool:

Nu se pune problema de modificare a circuitului pt simplul fapt ca se va renunta la el dupa acest fiasco. :headbang:

Marquise MGP
19th June 2005, 22:38
nue vorba ca michelin nu pot face pneuri calumea ca , daca nu stiai,cei de la michelin nu au avut problemele celor de la bridgestone anul asta...asta a fost un accident...ideea e ca ferari au fost mereu impotriva celorlalti crezand ca pot face cea ce vor in f1 pe motiv ca sunt detinatorii titlului...si se pare ca kiar pot face cea ce vor...daca erau corecti si nu alergau dupa victorie cu orice pret se gasea o solutie acceptabila...asta nu e solutie...daca aparea problema asta anul trecut ferarri ar fi acceptat neconditionat participarea celorlalti,insa acum nu au putut face asta pt ca se simt slabi iar asta era singura solutie pt a obtine o victorie anul asta...iata ca pana la urma scumi a reusit sa termine cursa p[e primul loc...merita 2 sticle de sampanie pt victoria asta ca a muncit din plin sa o obtina...felicitari marilor campioni :no:

Sergio
19th June 2005, 22:39
Ferrari a demonstrat ca si cand sunt doar ei pe pista pot aparea probleme. :happy Ce victorie mincinoasa... :mda:

Magicul
19th June 2005, 22:47
Cred ca or sa sarbatoreasca toata noaptea acuma:D ma rog asta e... dar mi-a lasat un gust amar cursa si tot ceea ce s-a intamplat :no:

BornWild
19th June 2005, 22:50
Mihai.........tu incerci sa te iei de cineva si nu prea reusesti.Retine un sigur lucru.........atatea echipe si atata lume (televiziuni, presa etc) , acuza ceea ce se intampla si tu spui invers, inseamna ca lumea e proasta si tu esti destept.
Poate tii cu Ferrari, dar este vorba despre o decizie a Fia ce atenteaza la integritatea pilotilor.Probabil ca vrei sa mai moara piloti pe pista si eu nu stiu.
Oricum, judecata ta poate e facuta la nervi, insa este cam deplasata

Mihai
19th June 2005, 23:05
Fia a gresit clar... Dar asta nu inseamna ca Ferrari trebuia sa se retraga. Ce motiv ar fi avut sa nu participe...
Pe langa vina federatiei mai e si vina producatorului de pneuri, totusi am vazut ca Bridgestone rezista si la frane puternice, totusi Michlein nu a reusit asa ceva la aceasta cursa.
Born eu nu sunt de acord cu vina aceasta pe care o arunca pe Ferrari, de parca ei sunt vinovati de calitatea pneurilor si de deciziile Fia!

Sergio
19th June 2005, 23:13
Fia a gresit clar...
Nu-l amesteca si pe frate-tu in treaba asta... :D :D

Ady
19th June 2005, 23:15
Mah , vad ca ii acuzati toti (aproape pe ferrari) pt ca nu au acceptat solutzia cu shicana ... Daca problema ar fi fost de partea celor cu Bridgestone celelalte echipe ar fi acceptat solutia asta ? Parca putin i-ar fi pasat lui Briatore sau mai stiu eu cui de ferrari ... pana acum nu au avut probleme bridgestone ? au cerut ei modificarea regulamentului sau a vreunui circuit ?
Si daca ati urmarit conferintza de presa cei doi "rosii" au fost cat de fair-play se putea fi intr-o situatie ca asta ... aveau nevoie de puncte , nu aveau ce face ...
Si in plus nu vad de ce ne-am ce ne-am certa sau umple noi de nervi aici pentru ca fac astia tot felul de manarii ca sa castige fiecare cat mai mult ...

cipi13
19th June 2005, 23:16
Hai ca tin si eu cu ferrari....
Am si eu o intrebare. Michelin cind a aflat ca se alearga la Indianapolis ? Acu` doua zile ? Adica vreti sa spuneti ca ei au aflat acum doua ziel cum este pista de la Indianapolis si ce cauciucuri trebuie....asta nu o cred orice ati spune.
Pastrind proportiile, putea sa ceara si bridgestone sa ude pista la Monaco...pentru ca au nevoie de o temperatura mai mica a asfaltului....

Sint de acord ca e o victorie trista si ca nu asa trebuie sa se desfasoare un mare premiu...dar asta este alta poveste....

Ady
19th June 2005, 23:18
Am si eu o intrebare. Michelin cind a aflat ca se alearga la Indianapolis ? Acu` doua zile ? Adica vreti sa spuneti ca ei au aflat acum doua ziel cum este pista de la Indianapolis si ce cauciucuri trebuie....asta nu o cred orice ati spune.

Aici este tot vina FIA pentru ca nu ii mai lasa sa faca suficiente teste ...

cipi13
19th June 2005, 23:20
Corect.....atunci de ce acest cor de blamari la adresa Ferrari ?

fia
19th June 2005, 23:22
Nu-l amesteca si pe frate-tu in treaba asta... :D :D
Imi asum responsabilitatea pentru tot ce s-a intamplat in aceasta cursa.

Nu doar Ferrari a refuzat sicana, ci si FIA. Nu era o solutie.


The sport's governing body ruled out the chicane while champions Ferrari were also against the idea. The six cars that started the race were those on Bridgestone tyres.

(c) Eurosport

"Nu pot să risc viaţa unui pilot pentru spectacol. Era de ajuns să avem o şicană, dar pînă la urmă Federaţia ne-a răspuns negativ. E în exclusivitate vina organizatorilor", a declarat Flavio Briatore, manager general la Renault

Puteti acuza pe cine vreti voi dar nu pe Ferrari. Cine acuza Ferrari habar nu are de sportul asta. Vorbeste frustrarea din ei acumulata in ultimii ani de dominare Ferrari.

cipi13
19th June 2005, 23:24
Amin !
Ca multa dreptate ai...

fia
19th June 2005, 23:38
In light of Friday's two failures on the Toyotas, Michelin told the FIA that they are unsure the tyres used in qualifying are safe to race unless the speeds in Turns 12 and 13 can be reduced, and that they will not allow the tyres to be used on the existing track layout.

In response, the FIA has outlined a number of options available to Michelin, the most obvious being to instruct their teams to run at reduced speeds through the final corner, while not obstructing other cars.

If Michelin teams were to run the new tyres they would face a penalty. The FIA stated that this was unlikely to be exclusion from the race, but that it would be heavy enough to ensure teams were not tempted to change tyres after qualifying at future events.

Another option available to the teams would be running the existing tyres, but changing them frequently if they could show this was needed on safety grounds and if no competitive advantage was gained. Using more than their allocated tyres could, however, present further complications.

Finally, the FIA ruled out the possibility of modifying the track to slow the entry into Turn 13, as this would be outside the rules and also unfair to Michelin’s Bridgestone competitors who have had no problems with their tyres.

After receiving these guidelines, Michelin went back to the FIA on Sunday morning, repeating their requests to have the speeds in Turns 12 and 13 somehow reduced.

In his response FIA Race Director Charlie Whiting stated: "As explained in our earlier letter, your teams have a choice of running more slowly in Turn 12/13, running a tyre not used in qualifying (which would attract a penalty) or repeatedly changing a tyre (subject to valid safety reasons). It is for them to decide. We have nothing to add."

What the Michelin teams will actually do remains unclear. Some are likely to be unhappy if they have to run different tyres to those they tested all through practice, and there has even been speculation that some might simply take the start and then retire. More news to follow as developments occur.

Dupa cum se vede echipele incaltzate de Michelin au avut nenumarate variante. Asta au ales ele, sa nu participe.

Deci revin si zic: nici macar FIA nu este vinovata!!!!!!!!!!
Vinovate sunt doar echipele ce folosesc Michelin, asta a fost decizia lor. De ce nu puteau sa merga un pic mai incet in sicanele 12 si 13? Au vrut sa face pe smecherii si nu le-a iesit.

Cererea de introducere a sicanei e la fel de abaranta ca o cerere de genul: hai sa dam echipei x 2 ture avans.

Tess
19th June 2005, 23:41
...uite asta-i unul dintre motivele pt care am iubit mereu F1...surpriza si neprevazutul...dar ce s-ar fi intamplat oare daca si celelalte echipe ar fi refuzat sa participe, din spirit de solidaritate si din respect pt colegi si spectatori?
...parerea mea e ca vina este impartzita...totusi Michelin nu este de ieri de azi in F1...pe de alta parte s-a dovedit din nou, ca fia este interesata doar sa faca Marele Circ tot mai spectaculos...

cipi13
19th June 2005, 23:49
Tu crezi ca daca bridgestone anunta asa ceva michelin refuza sa participe la cursa din solidaritate? Eu unul nu cred...
Si intre cine e impartita vina ?

BornWild
19th June 2005, 23:58
Atunci americanii iar au luat-o in barba.........ceea ce ma bucura infinit mai mult :yeah:

Tess
20th June 2005, 00:00
...nici eu doua....una e sa participe 6 masini, alta 20...
...ceea ce vreau sa spun este ca aceasta cursa putea sa se amane pt ca fiecare echipa sa intre in competitie...iar conform articolului postat de fia, alt(a) FIA a fost prea intransigenta...

cipi13
20th June 2005, 00:09
Daca asa crede FIA ca face F1 mai interesanta....sa se mai gindeasca...si la modificarile avute in plan...e si mai nasol.
Si, da au fost prea intransigenti....dar din cite am citit mai sus aveau mai multe variante....au ales-o pe asta...

Magicul
20th June 2005, 00:18
Nu cred ca ar fi avut cum sa ia startul si sa incetineasca in sicanele 12 si 13 iti dai seama ce ar fi iesit? sa fie cativa piloti de la michelin in fata si schumacher in spatele lor si astia sa tot incetineasca brusc acolo ar fi existat tot timpul riscul unui accident.... sunt de acord ca sunt si michelin in culpa...dar si cei de la fia puteau sa fie mai intelegatori... e complet anormala o cursa desfasurata asa :mda:

Tess
20th June 2005, 00:45
....da...fiecare dintre solutiile oferite de fia se terminau cu spectacol...michelin si respectivele echipe au ales-o pe cea mai putzin periculoasa...

Marquise MGP
20th June 2005, 02:19
uite ca au aparut si suporterii roscatilor...idiotii care au tampit regulamentul inca dinainte de inceperea sezonului...nui asa ca va place neprevazutul...vai ce frumos a fost neprevazutul asta si cel care se intampla de la inceputul sezonului in fiecare cursa...las ca am eu grija sa va dau cu posturile astea in cap la momentul potrivit...credeti ca mie imi pasa de punctele pe care lea luat ferrari...sa le stea in gat ca oricum nu fac nimic cu ele...ekipele importante practic au sarit peste o cursa...dar ciupercutele rosii au aparut acum dupa ploaie ca a castigat ferrari si vor sa ne explice cat de corecta a fost fia si cat de fair a fost ferrari...dar iar numi fac probleme ca la cursa urmatoare iar bagati capul in nisip...auzi la ei spectacol si neprevazut...se pare ca performantele ekipei se reflecta si asupra suporterilor...crap de ras nu altceva.

EDMOND_
20th June 2005, 03:46
Nu am urmarit discutia de la inceput, insa din punctul meu de vedere echipele echipate cu Michelin nu s-au gandit in nici un moment la spectatori. Puteau accepta retrogradarea cu zece locuri pe grila si puteau schimba cauciucurile.
Nu era un capat de tara ....
Insa au fost interesate doar de punctele puse in joc. Au incercat sa forteze mana FIA care insa nu a avut de ales , regulamentul actual a fost adoptat tocmai pentru a-i "linisti"pe cei de la Ferrari.

Fiecare Mare Premiu este pregatit cu mult timp inainte, la un astfel de nivel nu poti spune ca nu ai avut suficinte informatii .. cei de la Michelin au incurcat borcanele, sunt singurii vinovati.

axterix
20th June 2005, 07:53
Edmond, nu ai dreptate, sa iti explic de ce:
- pista de la Indianapolis difera de celelalte piste de F1
- testele facute in extra sezon se fac pe alte piste de F1, deci nu au avut cum sa adapteze pneurile pt. Indianapolis
- Michelin a spus ca nu garanteaza pt. pneurile aduse si a cerut acorul FIA sa aprobe aducerea unui nou set de pneuri pt. toata echipele ce folosesc aceste cauciucuri dar FIA nu a fost de acord
ei au vrut sa schimbe pneurile dar nu pe acelasi set de pneuri care era in state ci pe unul total diferit, insa FIA...
prin aceasta s-a dovedit ca exista totusi o lipsa de responsabilitate fata de piloti
s-a vazut ca si Bridgestone avea probleme cu cauciucurile, erau pregatiti sa schimbe roata stanga spate, cea care era afectata cel mai mult, si toate astea in conditiile in care erau doar 6 masini pe pista, masinile rulau cu mult sub capacitatea lor maxima
iti dai seama ce uzura era in cazul unui concurs obisnuit?:)

Sorin Blaj
20th June 2005, 09:25
@axterix. Habar n-ai de regulamente. La inceputul sezonului s-a cazut de acord asupra unui regulament care a fost semnat si insusit de toate echipele.
Tot aruncati vina pe Ferrari.
Singurii vinovati sunt cei de la Michelin, care in loc sa-si faca temele se pare ca merg la noroc. Si un copil de doi ani stie ca fiecare cursa are particularitatile ei: asfalt diferit, mai abraziv, mai alunecos, traseu virajat, traseu modificat de la un an la altul, sicane, linii drepte, circuite de viteza, circuite cunoscute, circuite necunoscute (Turcia), si pot continua doua zile pe tema asta.
Ce ar trebui, ca la fiecare cursa sa schimbam regulamentul pentru ca unii sunt incompetenti?

axterix
20th June 2005, 09:34
cred ca stiu mai multe ca tine sorinel
si nu te mai uita la cursa transmisa pe tvr1 ca vad ca esti infectat de michi mitocanu
daca te uiti si tu pe alte posturi poate intelegi care e problema, desigur daca cunosti si alte limbi straine
apropo, am zis eu ca ferrari e vinovata????
poate inveti sa citesti corect, niciodata nu am afirmat acest lucru!
normal ca Michelin are partea de vina, dar daca inginerii lor au recomndat ca e mai sigur sa nu participe la cursa ce vrei?
poate stii tu mai bine decat ei cat tineau pneurile?, poate:D
si nu uita ca Michelin a fost de acord sa aduca seturi noi de pneuri dar FIA nu a aprobat acest lucru, intelegi omule?
referitor la particularitatile circuitelor de f1, vezi si tu parerea specialistilor din domeniu, care clasifica separat circuitul american, asta nu am nascotit-o eu ci cei care lucreaza indomeniu, poate si tu esti unul dintre ei? cine stie, sau o stii mai bine decat ei, maybe man:D
asa ca mai bine documenteazate inainte sa vorbesti, desteptule

Vadim
20th June 2005, 09:38
FIA si conducerea F1 sint o adunatura de mosi depasiti. Este total incorect sistemul actual in care nu ai voie sa schimbi pneurile in cursa, asta in primul rind. Apoi, schimbare aproape sezon de sezon a regulamentelor, schimbarea la mijlocul sezonului a procedurii de calificare denota ca nu se stie ce se vrea...

Pilotii ramasi in cursa de la Indianapolis nu au nici o vina. Vina o poarta Michelin si apoi Bernie, pentru faptul ca nu e in stare sa faca un regulament limpede.

papusil
20th June 2005, 10:01
Se pare ca fia si-a acoperit spatele cu scrisoarea aia de raspuns si cu acele variante (toate in detrimentul echipelor si al pilotilor).
Probabil ca Michelin o sa plateasca ceva daune echipelor, cel putin asa ar fi normal.
In ceea ce priveste cele 3 echipe care au concurat, e penibil cum calutul cabrat a ajuns sa se bucure ca a batut pe Minardi si Jordan. Nu ii obliga nimeni sa iasa din cursa, poate toar blazonul si renumele si ceva bun simt.
Imi place sa cred ca sunt obiectiv (desi sun fun Kimi), dar o echipa cu renumele lui Ferrari ar fi trebuit sa se retraga pt ca era clar deznodamantul. Asa intre Minardi si Jordan poate ar fi fost ceva "suspans"

In ceea ce priveste regulamentul, nu prea m-a interesat subiectul, dar anul asta a fost ciudat pentru ca s-a tot schimbat.

Cineva zicea ca nu se poate schimba regulamentul asa la mijlocul sezonului, ca e gandit pe un an intreg. Daca pt calificari s-a putut, de ce nu se putea si acum?!?

Nu zic ca ar fi fost corect, dar sunt alte argumente nu asta....

Cristi
20th June 2005, 10:19
Nu stiu cat de vinovati sunt Michelin, avand in vedere ca ei trebuiau sa ghiceasca compozitia corecta a pneurilor anul asta (circuitul fusese modificat iar Michelin nu putusera face teste deloc). Nu poti face o treaba ca lumea fara sa testezi intensiv si nu poti face nici o treaba daca nu testezi deloc. Prin reducerea testarilor FIA a vrut sa introduca incertitudinea, nepasandu-i ca pot sa moara oameni.

Circuitul de la Indianapolis nu prea are ce cauta in F1, trebuie gasite alte variante in SUA.

Cat despre 'variantele' oferite de FIA pentru cei care foloseau Michelin, acestea sint praf in ochi.

Ideea cu mersul mai incet este pur si simplu un raspuns in bataie de joc. Nici nu are rost sa mai comentam stupiditatea ideii.

Schimbarea pneurilor cu totul ar fi lasat echipele la cheremul FIA, care ar fi putut efectiv lua orice decizie voia, inclusiv descalificarea.

Schimbarea pneurilor cand uzura lor ar fi pus in pericol siguranta pilotilor ar fi fost o idee de luat in seama, insa iarasi revine problema: cum poti demonstra ca trebuiau schimbate??? A schimbat cineva vreun pneu pana acum? Oare de ce au preferat sa ruleze in continuare?

Si mai e ceva: cred ca Michelin au facut ceea ce trebuiau sa faca iar Bridgestone au profitat ca niste lasi. Nu cred ca intr-o cursa 'pe bune' (mers mult mai repede, franari bruste neasteptate etc.) pneurile japoneze ar fi rezistat toata cursa!

In locul echipelor, as fi rulat cele 10 tururi garantate de Michelin si as fi iesit abia dupa accea. Probabil ca ar fi ramas doar 4 masini in cursa in loc de 6 (iesiri in decor, etc) si s-ar fi vazut daca pneurile Bridgestone mai rezistau 63 de tururi dupa 10 'pe bune'.

Era sa uit. Bernie nu vrea un regulament clar, ci unul interpretabil. Pentru ca el il interpreteaza dupa cum ii convine.

Sorin Blaj
20th June 2005, 10:31
@axterix. Ce anume stii mai bine? Stii regulamentul? Atunci acolo ai si raspunsul.
Michelin nu are o parte de vina, are toata vina. Ai vazut vreo luare de pozitie din partea lor? Nu. Stiu ca au gresit si o sa te convingi in zilele urmatoare de acest lucru.
S-au ai impresia ca echipele care nu au luat nici un punct din cauza lor o sa stea cu mainile in san si o sa astepte sa o mai comita o data. Te inseli.

axterix
20th June 2005, 10:41
pai omule, am zis-o deja
Michelin a vrut sa aduca un set nou de pneuri care erau "bune" pt. a participa la concurs
dar cum spune procedura, fia tre sa isi de-a acordul
dar fia nu a facut-o, daca isi dadeau acordul erau toate echipele la start, cei care au schimbat pneurile fiind penalizati
dar nu s-a ajuns pana aici, asta e
de ce era asa de greu pt. fia sa isi dea acordul? nu au vrut si atata tot.
daca nici faptul ca Michelin a avut curajul sa afirme ca aceste pneuri pun in pericol siguranta pilotului si nu le recomnda in cursa, si cer acordul fia pt. seturi noi de pneuri nu e luare de pozitie atunci ce e?
acuma cum crezi ca arata un con curs, sa faci schimbari la boxe din 10 in 10 ture? asta inseamna 7 intrari la boxe + 2 intrari pt. realimentare, cca 9 schimbari
asa chiar ca nu era concurs de f1

Ady
20th June 2005, 10:45
Oamenilor chiar daca fia isi dadea acordul , cat dureaza ca pneurile sa fie aduse din Europa ? ... era imposibil sa fie aduse la timp ... si aici fia a gresit din nou trebuia sa le dea voie , ca oricum nu le puteau aduce ...

Vadim
20th June 2005, 10:49
Pilotii care au ramas in cursa nu au absolut nici o vina. Nu inteleg de ce unii discuta de retragerea celor pe Bridgestone? Trebuie sa plateasca si ei incompetenta Michelin?

fia
20th June 2005, 10:53
pai omule, am zis-o deja
Michelin a vrut sa aduca un set nou de pneuri care erau "bune" pt. a participa la concurs
dar cum spune procedura, fia tre sa isi de-a acordul
dar fia nu a facut-o,De unde afli tu minunatiile astea?
Fia si-a dar acordul... doar ca a zis ca ii penalizeaza (si nu cu excluderea). Probabil ca ii retrograda 10 poz pe grila.

@Vadim: vorbeste invidia din ei ca echipele lui Michelin s-au facut de kko.

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=296628&postcount=48
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=296610&postcount=46

Sorin Blaj
20th June 2005, 10:54
Asta spun si eu de o ora. Cand cei de la Bridgestone au venit cu cauciucuri proaste toti cei care sunt impotriva Ferrari erau in extaz. Acum ca va venit si voua randul, gasiti tot felul de scuze puerile si nu puteti sa fiti barbati si sa recunoasteti ca au dat-o in bara.

oaspetele
20th June 2005, 10:56
s-a vazut ca si Bridgestone avea probleme cu cauciucurile, erau pregatiti sa schimbe roata stanga spate, cea care era afectata cel mai mult, si toate astea in conditiile in care erau doar 6 masini pe pista, masinile rulau cu mult sub capacitatea lor maxima
iti dai seama ce uzura era in cazul unui concurs obisnuit?:)


gresesti....
cand i-au masurat guma de pe spate la masina lui Schumi, i s-a comunicat in casti : tine inca 100 de ture !!! era cam 28-29 lap. deci nu numai ca ar fi tinut (si a tinut) toata cursa, dar ar mai fi p[utut merge inca o juma.

singura problema a aparut la Alberts, dar ala are alt sasiu. i s-a comunicat in boxe : inceraca sa mergi timpi de genu 1.15.xxx. s-a conformat, si n-a avut probleme.

la fel trebuia sa faca si Michelin : au primit aprobarea FIA sa aduca pneurile cu specificatia Barcelona. (se pare cea mai apropiata ca si carcateristici de circuitul american). nu au vrut.....


chiar nu vad cum poate fi vinovata o echipa (ferrari) de incompetenta celor de la Michelin ??!??!??!?!?
atunci, hai sa anulam toate cursele in care Bridgestone au fost inferiori, sau sa construim sicane si racitoare de piste ca sa le oferim conditii egale...

fia
20th June 2005, 10:56
Tu spui de o ora, eu zic de aseara...
Fanii Renault si Mercedes... (aia 10 din toata lumea) gandesc si ei obtuz si sunt suparati ca a reintrat Ferrari in lupta pentru titlu :D. Lasa-i si tu ca le trece :D

Sorin Blaj
20th June 2005, 10:57
Hai sa va mai zic ceva. S-a anuntat ca in viitorul apropiat va fi doar un furnizor de pneuri in Formula 1. Dupa ce Michelin a pus Formula 1 intr-o pozitie atat de proasta discreditand-o atat in fata specialistilor cat si a fanilor cine credeti ca va fi acest furnizor?

oaspetele
20th June 2005, 10:58
aaa. si inca ceva : asa-zisa retrogradare cu 10 pozitii.....care 10?? ca mai mult de 6 nu erau. daca nici asa nu au fost de acord.....

Sorin Blaj
20th June 2005, 11:03
In ceea ce priveste pneurile Michelin acesta a fost doar varful aisbergului. Ia aduceti-va aminte ce s-a intamplat cu cateva curse in urma:
- accidentul lui Raikkonen
- monoposturile Renault la cursa de la Monte Carlo
- iesirile in decor de la Nurburgring

Sorin Blaj
20th June 2005, 11:06
Nimeni nu si-a pus problema de ce au iesit totusi pe pista cei 14 piloti? Pentru ca erau in culpa si riscau depunctari drastice de trebuiau sa faca puncte ca sa termine pe zero (cazul BAR), nu sa se mai gandeasca la castigarea campionatului.

schubert
20th June 2005, 11:07
chiar nu se intreaba nimeni de ce toate echipele incaltate cu michelin s-au retras? si au dat impresia ca pot rezolva ceva prin improvizari? au mers la cacealma sa poate acuza FIA si FERRARI...! :cool: sa-mi spuna mie cutu ca nu se asteptau sa fie refuzati...
nu trebuie uitat ca toate echipele cu axceptia ferrari au inceput demersurile ptr o alta formula 1!.
in concluzie marea majoritate au uitat acest aspect... si se pare ca le-a mers...
pacat de banii sponsorilor... partea comerciala cui o lasam?
mersi :)

Ady
20th June 2005, 11:08
asta deja imi suna a "teoria conspiratiei" :P

Sorin Blaj
20th June 2005, 11:29
Ferrari nemultumit de pneuri

Luca di Montezemolo, presedintele echipei Ferrari acuza firma producatoare de pneuri, Bridgestone, pentru esecul înregistrat de scuderia italiana în MP de Formula 1 al Spaniei.

"Sînt preocupat, deoarece masina este din nou competitiva, este foarte rapida, dar avem mari probleme cu pneurile. Bridgestone a facut multe lucruri bune în anii trecuti, dar cu noul regulament este mai mult un campionat al pneurilor. Cu sigurata, acest regulament a fost facut pentru a stopa suprematia Ferrari", a spus Luca di Montezemolo.

Declaratie data de Luca di Montezemolo la 9 mai 2005.

Asa ca nu mai acuzati Ferrari de tot felul de scenarii. Ei sunt primii care sufera dupa actualul regulament si merg mai departe. Daca nu se schimba regulamentul, Ferrari era iarasi la ani lumina in fata celorlalti (a se citi puncte lumina).

Sharkie
20th June 2005, 11:36
Nu cred ca la Indianapolis a fost vina Ferarri.A fosta vina echipelor echipate cu Michelin (cu parere de rau),poate si a FIA.Oricum,frumos ar fi fost sa nu participe nici cele 3 echipe.

Mihai
20th June 2005, 11:38
Nu cred ca la Indianapolis a fost vina Ferarri.A fosta vina echipelor echipate cu Michelin (cu parere de rau),poate si a FIA.Oricum,frumos ar fi fost sa nu participe nici cele 3 echipe.

DE CE? DE CE? DE CE?
Zi-mi si mie un motiv bun...

Asa si eu cred ca frumos ar fi fost ca Olanda sa nu joace cu primul 11 si cu jucatori care joaca prin divziile inferioare ale olandezilor, pentru ca ei sunt la acelasi nivel de pregatire cu primul 11 al nostru :ok:

Sorin Blaj
20th June 2005, 11:44
Michelin apologise for unsuitable tyres


French firm insist accent was on safety in US race

Formula One tyre suppliers Michelin put out the following statement after their teams withdrew at Indianapolis on safety grounds:

“Michelin is very disappointed about the way the United States Grand Prix turned out at Indianapolis today, for the public, the drivers and the teams.

“Michelin is sorry that the tyres it ran in free practice and qualifying were not suitable for use in racing conditions this weekend, but driver safety is always a priority. Michelin will never change its stance on this principle, whether we are talking about tyres for competition or any other purpose.

“It is regrettable that our pre-race suggestions, agreed in conjunction with our partner teams, were not adopted. Had our ideas been followed, we could have guaranteed driver safety, the participation of our teams and added interest for the public.

“Michelin would like to thank its seven partner teams for their close collaboration, for having made propositions to the FIA and for having respected our advice on safety issues.

“Michelin will continue to investigate the technical reasons for the tyre-related incidents that affected Toyota during Friday's free practice.”

http://www.formula1.com/race/news/3202/740.html

Daca si cei de la Michelin isi cer scuze pentru cauciucurile nereusite, nepotrivite, cum vreti s-o luati, atunci cred ca toti fanii Renault, McLaren, Williams etc. ar trebui sa fie lamuriti si sa termine cu acuzele. Daca vor sa acuze pe cineva atunci sa acuze pe cei de la Michelin.

Triple H
20th June 2005, 11:50
Race winner Michael Schumacher, not his usual chirpy self on the winner's podium, also jabbed at Bridgestone's French F1 rival. "I know that we left at home tyres that had more performance," the 36-year-old German said, "and less durability."

That says all.

Abia astept sa ia Ferrari si campionatu asta sa va sinucideti :drak:

La asta nici eu nu ma asteptam ;)

uti2102
20th June 2005, 11:54
Michelin e de vina !
Fia shi Ferrari sunt cei mai adevaratzi !
PUNCT ! :mda:

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:02
Trebuie sa va spun ceva. Fiecare este liber sa ia lucrurile cum vrea dar ele s-au petrecut exact asa.
Vineri dupa antrenamentele libere ii spuneam unui prieten, si el fan Ferrari si Michael Schumacher, ca am o premonitie ca incepand cu aceasta cursa se va rasturna raportul de forte si daca pana acum lupta pentru locul intai s-a dat intre Alonso si Raikkonen, la piloti si intre Renault si McLaren, la constructori, lucrurile se vor schimba si lupta se va duce, in continuare, intre Raikkonen si Michael Schumacher, la piloti si intre McLaren si Ferrari, la constructori.
Cursele ramase de disputat vor confirma sau infirma aceasta premonitie.

Nea Vasile
20th June 2005, 12:04
(...)nu mai acuzati Ferrari de tot felul de scenarii. Ei sunt primii care sufera dupa actualul regulament si merg mai departe. Daca nu se schimba regulamentul, Ferrari era iarasi la ani lumina in fata celorlalti (a se citi puncte lumina).

Ba sa-mi fie cu iertare Sorine, situatia de ieri a demonstrat cit se poate de clar ca situatia e exact pe invers: regulamentul a fost facut tocmai pentru Bridgestone, in ideea ca la performantze aproximativ egale, Bridgestone va avea cistig la capitolul ANDURANTZA. Cite pene de Bridgestone ai vazut sezonul asta? Si cite de Michelin?

E adevarat ca Bridgestone au mers slab tot sezonul, dar asta pentru ca Michelin au dezvoltat niste solutii extrem de competitive, si cu toate astea destul de rezistente pentru aberatia de "tyre-rule" din acest sezon. Pina la urma insa s-a intimplat ceea ce foarte probabil Ecclestone a sperat: Michelin a clacat. Drumul spre o competitie F1 echipata de un furnizor UNIC de pneuri (surprize, surprize, chiar Bridgestone!) e deschis!

Traiasca Formula Ferrari, glorie marelui campion care a fost nevoit sa "busheasca" singurul concurent (semi)veritabil ca sa cistige!

...a, si din pacate, adio Brickyard ! Traiasca Bahrein, China si ce o mai fi...daca va mai fi.

sun
20th June 2005, 12:05
nu conteaza cauzele , conteaza efectul Ferarri a recuperat 18 puncte LA ZERO , si Schumacher 10 Puncte tot LA ZERO. Campionatul s-a relansat . Eu cred ca totusi Raikkonen va fi campion , pentru ca e mai experimentat ca Alonso , si MAI TANAR CA SCHUMACHER :ok:

axterix
20th June 2005, 12:06
@oaspetele, daca tu chiar crezi ca gumele lui schumi mai rezistau 100 de ture esti tare naiv, banuiesc ca roata de rezerva era pregatita doar asa, ca sa mai traga ala la biceps ca nu avea ce sa faca
@sorin si restu, am zis eu ca ferrari sau bridgestone au o vina??????
@fia, daca te uiti un pic si la alte posturi ce transmit F1 mai afli niste "minunatii" ce nu le afli de la cei de la tvr1

fia
20th June 2005, 12:11
@fia, daca te uiti un pic si la alte posturi ce transmit F1 mai afli niste "minunatii" ce nu le afli de la cei de la tvr1Stai linisitit ca nu pun eu baza pe ce zic aia de la TVR. Altele sunt sursele mele, mult mai demne de incredere :)

oaspetele
20th June 2005, 12:13
roata era pregatita pentru orice evntualitate.
desigur, nu aveau de unde stii cum se prezinta pneul fara a-l verifica in prealabil....
dupa ce l-au verificat, i-au comunicat in casti : tine 100 de ture !!
dupa cum s-a vazut, pneurile au rezistat fara probleme....

deci sint sau nu naiv ??

mai lasati TVR-ul si puneti mana pe limba germana. nu veti regreta...

Ross Brawn (Technical Director):
“We had no problems during the race and the tyre performance was consistent throughout. Our drivers were pushing one another quite hard and it got exciting after the second pit stop. We tried to put on the best show we could under these circumstances. During the pit stops we were being cautious simply because we had time to spare.

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:17
Eu cred ca lucrurile stau altfel.

Si Bridgestone si Michelin au testat pana la limita si dincolo de ea, atat in ceea ce priveste numarul de tururi cat si in ceea ce priveste limitele rezistentei cauciucurilor pentru un weekend.

Toti ii acuza pe Ferrari ca au testat mai mult decat ceilalti competitori, dar nimeni nu spune nimic de avantajul celor de la Michelin care testeaza de sapte ori mai mult. Daca Michelin obtine rezultate obiective de la sapte echipe si 14 si chiar mai multe masini, Bridgestone le obtine de la o singura echipa si doua masini.

Dar nu asta era ideea. Din punctul meu de vedere fiecare dintre cei doi furnizori de pneuri mizeaza pe o alegere corecta a pneurilor fortand limita rezistentei acestora. De aceasta data si din punctul meu de vedere nu numai de aceasta data au dat-o in bara, astfel ca exista o vorba: daca nu risti, nu castigi, dar asta nu inseamna ca vei si castiga. Asa ca pe viitor, cei de la Michelin, vor fi mai prevazatori si nu vor mai risca la fel de mult, optand mai mult pentru cauciuri care sa reziste tot weekendu-l in detrimentul vitezei pe tur, care clar va fi mai mica. Aceasta este opinia mea si vom vedea ce se va intampla incepand cu prima cursa, care intamplator este chiar in franta, la Michelin acasa.

fia
20th June 2005, 12:17
roata de rezerva era pregatita doar asa, ca sa mai traga ala la biceps ca nu avea ce sa facaIncredibil dar ai nimerit-o :)
Ala chiar voia sa faca muschi :D (conf. declaratiilor lui Ross Brown)

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:20
@oaspetele, daca tu chiar crezi ca gumele lui schumi mai rezistau 100 de ture esti tare naiv, banuiesc ca roata de rezerva era pregatita doar asa, ca sa mai traga ala la biceps ca nu avea ce sa faca
@sorin si restu, am zis eu ca ferrari sau bridgestone au o vina??????
@fia, daca te uiti un pic si la alte posturi ce transmit F1 mai afli niste "minunatii" ce nu le afli de la cei de la tvr1

Mai las-o mai moale cu tvr1. Pentru ca toti au mers pe aceeasi idee: cei de la Michelin nu au garantat securitatea masinilor si pilotilor pentru toata cursa, asa ca nimeni nu a vrut sa riste sa se intample un nou accident cu victime si au preferat sa-i injure pe cei de la Michelin intre patru ochi si sa retraga masinile.

Cristi
20th June 2005, 12:36
Nimeni nu si-a pus problema de ce au iesit totusi pe pista cei 14 piloti? Pentru ca erau in culpa si riscau depunctari drastice de trebuiau sa faca puncte ca sa termine pe zero (cazul BAR), nu sa se mai gandeasca la castigarea campionatului.

Conform regulamentului nu cred ca riscau nimic. Insa riscau sa il supere pe Bernie si nu au vrut.

Cauciucurile puteau fi aduse in cateva ore din Europa, pun pariu pe cat vreti voi.

Ideea cu un singur furnizor de pneuri suna a dictatura si nu incurajeaza deloc performanta. Ca sa existe progres trebuie sa existe concurenta.

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:39
Da Cristi, dar tocmai asta e ideea: sa se concureze cu masini apropiate din punct de vedere tehnic si sa faca diferenta pilotul.

Daca era un singur furnizor de pneuri, nu ar mai fi fost nici o problema ca sa schimbe cauciucurile si nu s-ar fi ajuns aici.

Nea Vasile
20th June 2005, 12:39
Trebuie sa va spun ceva. Fiecare este liber sa ia lucrurile cum vrea dar ele s-au petrecut exact asa.
Vineri dupa antrenamentele libere ii spuneam unui prieten, si el fan Ferrari si Michael Schumacher, ca am o premonitie ca incepand cu aceasta cursa se va rasturna raportul de forte si daca pana acum lupta pentru locul intai s-a dat intre Alonso si Raikkonen, la piloti si intre Renault si McLaren, la constructori, lucrurile se vor schimba si lupta se va duce, in continuare, intre Raikkonen si Michael Schumacher, la piloti si intre McLaren si Ferrari, la constructori.
Cursele ramase de disputat vor confirma sau infirma aceasta premonitie.

Nu e nici o premonitie, e din pacate sezonul 2003 reloaded. Si atunci Ferrari scapa situatia din mina si a fost inventat scandalul de la Budapesta (tot cu pneurile), iar FIA a fost si atunci (ca oricind in ultimii ani) de partea lui Ferrari. Coincidentza? Fanii Ferrari vor spune ca nu, dar adevaratilor pasionati de F1(nu de echipe rivale, ci pur si simplu de competitia in sine) le "pute" de la o posta...

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:42
Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste competitia in sine. Si eu doresc ca pilotul care va castiga titlul sa o faca in lupta directa si nu in culise, dar scandalul acesta a fost provocat, daca se poate spune asa, de catre Michelin.

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:44
In plus eu ma refeream la faptul ca Indianapolis este fieful Ferrari si ca acestia vor seta cel mai bine masina si vor alege cele mai bune seturi de pneuri pentru cursa. Pe asta se baza premonitia mea.

axterix
20th June 2005, 12:44
pai de Michelin, de cine naiba altcineva?
tu ce ai crezut pana acuma?

Nea Vasile
20th June 2005, 12:47
Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste competitia in sine. Si eu doresc ca pilotul care va castiga titlul sa o faca in lupta directa si nu in culise, dar scandalul acesta a fost provocat, daca se poate spune asa, de catre Michelin.

Nu, "provocat" a fost de FIA (prin regulament), si cei care au avut de profitat (intimplator sau nu) au fost Bridgestone si Ferrari. Michelin poate fi acuzata de incompetenta (cel mult), sau mai degraba de naivitate. Dar chiar si asa se puteau gasi solutii. Nu s-a vrut. Ce spui, la fel s-ar fi intimplat lucrurile daca Ferrai era echipata cu Michelin? Stii bine ca nu.

Iar cei care au pierdut sint publicul din tribune si toti cei care iubesc F1.

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:49
@ axterix. Cred ca noi discutam in paralel. Acelasi lucru il spuneam si eu ca este vina Michelin. Daca ai fi citit macar cateva dintre posturile mele erai edificat. Dar eu ma refeream la scandal, daca se poate spune ca este un SCANDAL.

axterix
20th June 2005, 12:51
roata era pregatita pentru orice evntualitate.
desigur, nu aveau de unde stii cum se prezinta pneul fara a-l verifica in prealabil....
dupa ce l-au verificat, i-au comunicat in casti : tine 100 de ture !!
dupa cum s-a vazut, pneurile au rezistat fara probleme.....[/B]

da, au rezistat, dar sa nu imi zici mie ca au fost supuse la eforturile dintr-o cursa cu 20 de masini
dar nu inteleg voi fani schumi/ferrari ce naiba va tot ofticati?
e normal ca schumi a continuat cursa, il acuza cineva?
sau care-i problema?
Michelin a dat-o in bara! voi bucurati-va:)
ca banuiesc daca bridgestone avea probleme asemanatoare cu Michelin, cei echipati cu Michelin participau la cursa ca in cazul celor 3 echipe

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:52
Nu, "provocat" a fost de FIA (prin regulament), si cei care au avut de profitat (intimplator sau nu) au fost Bridgestone si Ferrari. Michelin poate fi acuzata de incompetenta (cel mult), sau mai degraba de naivitate. Dar chiar si asa se puteau gasii solutii. Nu s-a vrut. Ce spui, la fel s-ar fi intimplat lucrurile daca Ferrai era echipata cu Michelin? Stii bine ca nu.

Iar cei care au pierdut sint publicul din tribune si toti cei care iubesc F1.

Regulamentul este unul pentru toti. Daca nu ar exista reguli nu ar exista Formula 1. Daca toate masinile erau "incaltate" cu Michelin nu s-ar fi ajuns aici. Am mai spus asta intr-un post anterior.

axterix
20th June 2005, 12:54
da spune-mi tu mie unde naiba s-a incalcat regulamentul de catre Michelin?

Sorin Blaj
20th June 2005, 12:56
da, au rezistat, dar sa nu imi zici mie ca au fost supuse la eforturile dintr-o cursa cu 20 de masini
dar nu inteleg voi fani schumi/ferrari ce naiba va tot ofticati?
e normal ca schumi a continuat cursa, il acuza cineva?
sau care-i problema?
Michelin a dat-o in bara! voi bucurati-va:)
ca banuiesc daca bridgestone avea probleme asemanatoare cu Michelin, cei echipati cu Michelin participau la cursa ca in cazul celor 3 echipe

Poti sa fi sigur ca ar fi participat. Iar scandalul nu ar fi fost atat de mare.

axterix
20th June 2005, 12:58
dute mai de aici
vine Bridgestone si iti spune ca pneurile sunt nashpa si nu rezista decat 10 ture si tu participi la concurs?
nu cred.
pt. tine nu conteaza deloc siguranta pilotului???

Nea Vasile
20th June 2005, 12:58
Regulamentul este unul pentru toti. Daca nu ar exista reguli nu ar exista Formula 1. Daca toate masinile erau "incaltate" cu Michelin nu s-ar fi ajuns aici. Am mai spus asta intr-un post anterior.

Nu vorbeam de toate masinile, vorbeam doar de Ferrari.
In plus observa te rog ca a 3a ta propozitie le contrazice (subtil) pe primele doua (in sensul ca uneori un regulament care nu tine cont de toate aspectele, sau e prea interpretabil, poate fi ajustat pe parcurs in situatii delicate spre beneficiul competitiei si in spirit de fair-play)

Sorin Blaj
20th June 2005, 13:00
da spune-mi tu mie unde naiba s-a incalcat regulamentul de catre Michelin?

Ma refeream la schimbarea cauciucurilor cu altele aduse din Europa cum va tot place sa spuneti. Se pleca in cursa normal, pe primele 6 locuri la start ar fi fost cele sase masini cu Bridgestone, urmate de ceilalti. Dar cred ca problema este alta. Michelin nu garanta rezistenta cauciucurilor nici daca le inlocuiau.

S-a vehiculat ca se aduc cauciucuri cu care s-a alergat la Barcelona, ca si cum Barcelona si Indianapolis sunt circuite identice. Va spun eu ca nu a fost decat vrajeala.

axterix
20th June 2005, 13:04
"Michelin nu garantat rezistenta cauciucurilor nici daca le inlocuiau. "
asta de unde o stii tu? lucrezi cumva acolo?

oaspetele
20th June 2005, 13:07
da, au rezistat, dar sa nu imi zici mie ca au fost supuse la eforturile dintr-o cursa cu 20 de masini
dar nu inteleg voi fani schumi/ferrari ce naiba va tot ofticati?
e normal ca schumi a continuat cursa, il acuza cineva?
sau care-i problema?
Michelin a dat-o in bara! voi bucurati-va:)
ca banuiesc daca bridgestone avea probleme asemanatoare cu Michelin, cei echipati cu Michelin participau la cursa ca in cazul celor 3 echipe

poi tu nu-l acuzi, dar sint o gramada care-l acuza.

dupa cum a spus Barri parca, pe o pista "imbibata" de cauciucuil de pe 20 x 4 pneuri, Bridgestone ar fi mers mai bine...
:)

remarc faptul ca esti sincer, fii sigur ca daca ferrari nu ar fi concurat, restul n-ar fi avut nici cea mai mica problema sa o faca.

Dear Mr Dupasquier,
Dear Mr Shorrock,

Thank you for your letter of today's date.

As explained in our earlier letter, your teams have a choice of running more slowly in Turn 12/13, running a tyre not used in qualifying (which would attract a penalty) or repeatedly changing a tyre (subject to valid safety reasons).

It is for them to decide. We have nothing to add.

Yours sincerely,

Charlie Whiting
FIA Formula One Race Director

cc: Bernie Ecclestone
Ron Dennis (West McLaren-Mercedes)
Flavio Briatore (Mild Seven Renault F1)
Frank Williams (BMW WilliamsF1 Team)
Peter Sauber (Sauber Petronas)
Christian Horner (Red Bull Racing)
Nick Fry (B-A-R Honda)
John Howett (Panasonic Toyota Racing)
Jean Todt (Scuderia Ferrari)
Colin Kolles (Jordan Grand Prix)
Paul Stoddart (Minardi F1 Team)
http://www.fia.com/mediacentre/Press_Releases/FIA_Sport/2005/June/190605-03.html

Cristi
20th June 2005, 13:16
Consider ca Michelin si Bridgestone nu au avut conditii egale pt Indianapolis. Vom vedea la sfarsit care a fost cel mai bun furnizor de pneuri, atunci cand se va trage linie. S-ar putea ca acest incident sa nu conteze absolut deloc in economia campionatului si Ferrari / Schumacher sa nu termine nici macar pe podium.

Abia astept un nou campionat de F1. Macar ca o pisica aratata lui Bernie.

Bernie, Todt, Brown :rosu: Sunt cei care distrug F1... eu stiu ca F1 nu inseamna "Ferrari pe locul 1" asa cum planuiesc cei 3.

speedman2004
20th June 2005, 13:17
Se pare ca tandemul Ferrari si Bernie functioneaza de minunbe,asta e singurul fel in care poate castiga ferrari o cursa.
Ce mai cauta un om cu cateva rotite lipsa sa conduca F1?
probabil ca ceea ce nu se credea se va intampla daca se merge pe linia de acum.va exista un campionat Ferrari iar celalalt cu restu.Sa alerge bernie cu ferrari pana i s-o acri.
In mod normal tb sa se permita ca celelalte echipe sa schimbe cauciucurile sau sa se faca acea sicana,dar se pare ca 9 la 1 nu e destul,daca nu s-a ajuns la nici un compromis tb anulata cursa.Foarte urat ceea ce s-a intamplat iar FIA a ajuns de rasul lumii,iar dupa propunerile care le-au facut pt anul 2008 se pare ca toti tb bagati la 9,oamenii aia nu sunt intregi.
De ce tb stricat acest campionat,pt ca Bernie are alte interese si vrea sa scoata Indianapolis din calendar,asemenea rafuieli nu-si au locul in F1.
RUSINE SA LE FIE DESI PE EI II DOARE UNDEVA DE CE SPUNE LUMEA

axterix
20th June 2005, 13:18
pai de ce sa nu fiu sincer?:)
incerc sa vad problema din ambele puncte de vedere

Sorin Blaj
20th June 2005, 13:20
[/QUOTE]

As explained in our earlier letter, your teams have a choice of running more slowly in Turn 12/13, running a tyre not used in qualifying (which would attract a penalty) or repeatedly changing a tyre (subject to valid safety reasons).

It is for them to decide. We have nothing to add.

[/QUOTE]

Practic au avut la dispozitie trei variante:
- sa ruleze mai incet in curbele 12 si 13
- sa aduca noi cauciucuri
- sa schimbe mai des cauciucurile

Ei au ales varianta nr. 4. Sa se retraga din cursa.

Sorin Blaj
20th June 2005, 13:27
"Michelin nu garantat rezistenta cauciucurilor nici daca le inlocuiau. "
asta de unde o stii tu? lucrezi cumva acolo?

Nu lucrez acolo, dar tu ce concluzie tragi din faptul ca au preferat sa se retraga din cursa in loc sa inlocuiasca setul de cauciucuri.

axterix
20th June 2005, 13:41
As explained in our earlier letter, your teams have a choice of running more slowly in Turn 12/13, running a tyre not used in qualifying (which would attract a penalty) or repeatedly changing a tyre (subject to valid safety reasons).

It is for them to decide. We have nothing to add.

[/QUOTE]

Practic au avut la dispozitie trei variante:
- sa ruleze mai incet in curbele 12 si 13
- sa aduca noi cauciucuri
- sa schimbe mai des cauciucurile

Ei au ales varianta nr. 4. Sa se retraga din cursa.[/QUOTE]

din cate stiu eu F1 e despre viteza nu sa circuli la 80-90%, sau sa faci 9 opriri la boxe

pai ei au vrut sa aduca un set nou din Franta dar fia nu a fost de acord
fara preavizul Fia nu poti folosi setul nou de pneuri

Sorin Blaj
20th June 2005, 13:45
@axterix. Hai sa fim seriosi si sa nu discutam aiurea. Comunicatul FIA este clar ca lumina zilei, numai tu vezi umbre. Cum adica au vrut si FIA nu a fost de acord, cand FIA le-a propus aceasta varianta (a doua). Comunicatul era chiar acel preaviz de care vorbesti.

Cristi
20th June 2005, 13:51
Practic au avut la dispozitie trei variante:
- sa ruleze mai incet in curbele 12 si 13
- sa aduca noi cauciucuri
- sa schimbe mai des cauciucurile

Ei au ales varianta nr. 4. Sa se retraga din cursa.

Prima varianta am mai spus ca e o bataie de joc (si o comentez doar deoarece unii chiar au luat-o in serios), mai ales avand in vedere ca li s-a pus in vedere sa ii lase pe cei cu Bridgestone sa ii depaseasca pe acea portiune CEEA CE NU CRED CA E CONFORM CU REGULAMENTUL. Aceasta atentionare este abuziva dupa parerea mea si arata clar ca jocurile erau deja facute in favoarea lui Ferrari.

Oricum nu cred ca o simpla incetinire era suficienta si sunt sigur ca ar fi avut loc multe accidente din cauza diferentelor de viteza.

A doua varianta era neserioasa. Sa aduci niste pneuri care POATE erau mai bune si sa le arunci direct in cursa, fara a avea vreo ocazie sa le testezi, era o dovada de neprofesionalism si ma bucur ca Michelin nu a muscat momeala.

A treia, cum am mai zis mai sus, era prea discutabila. Ar fi existat oricum tendinta sa se ruleze mai mult decat cele 10 tururi garantate si mai mult ca sigur ca apareau probleme. In rest, au mai existat strategii cu 4 opriri, ce mare diferenta intre 4 si 5-6 opriri? Problema era cum sa demonstrezi ca pneul nu mai ofera siguranta...

Toate variantele aduceau echipele la mana FIA. Adica in final a lui Ferrari. Asa ca s-a ales varianta 4 si cea mai demna dintre toate. Pacat ca s-a ales varianta 4b, adica s-a plecat in turul de incalzire. Eu as fi ales varianta 4a, adica neprezentarea si deci anularea cursei.

Echipele echipate cu Michelin au dat dovada de extrem de mult fair-play facand turul de incalzire :ok:. In schimb, Ferrari a demonstrat lipsa de sportivitate neacceptand introducerea unei sicane, desi toti ceilalti erau de acord :rosu: .Ca de obicei, as zice.

Sharkie
20th June 2005, 13:54
S-au bucurat ca poa sa ai si ei puncte.

Sorin Blaj
20th June 2005, 13:58
Mai Cristi, ce stii sa le infloresti. Ca li s-a pus in vedere sai ii lase pe cei cu Bridgestone sa ii depaseasca pe acea portiune. De unde ai mai inventat si lucrul asta. In comunicatul FIA toate lucrurile sunt clare si nu se pomeneste de asa ceva. Conform regulamentului Formulei 1 esti obligat sa faci loc doar in situatia in care esti depasit cu un tur sau mai multe. Asa ca esti in greseala indiferent daca o faci intentionat sau din necunoastere.

papusil
20th June 2005, 14:26
Din cate imi aduc eu aminte in comunicatul lor spuneau ca o varianta ar fi sa incetineasca, dar sa nu deranjeze ceilalti concurenti.
printr-un simplu rationament logic.....ceilalti concurenti nu puteau fi decat cei 6 - 2 principali.
Sincer, nu prea imi vine sa cred ca e o conspiratie sa iasa Ferrari, pt ca pur si simplu nu vad cu ce il ajuta pe Bernie chestia asta.(doar daca vrea sa schimbe denumirea din Formula 1 in Formula Ferrari)
Mult mai plauzibila e chestia cu furnizor unic de pneuri pt ca se pot vedea avantaje din chestia asta.
Sunt absolut sigur ca sunt anumite interese in spatele acestui "scandal", interese care o sa apara odata si odata (sper ca nu in 50 de ani :))
Din ce am citit pana acum, nimeni nu a acuzat Ferrari de ce s-a intamplat cu pneurile Michelin ci doar i-au considerat "bulangii", dar mai voalat, pt ca au decis sa continue cursa.
Desi ma declar anti-Schumi, lipsa de bun simt si deci, decizia de a concura, apartine echipei, a managerului, pilotii neputand face altceva decat sa respecte politica celor care ii platesc.
Oricum e incurcata rau si deja e tardiv sa dai intr-unul sau altul
Sunt nerabdator sa vad ce masuri se vor lua in continuare din partea tuturor.

Cei care se ocupa de PR si imagine atat pentru FIA cat si pentru Ferrari au ceva de munca acum si in viitor si nu stiu daca o sa reuseasca mare branza.

Nu am la dispozitie nici o statistica, dar cred ca po****ritatea F1 scade pe sezon ce trece, iar aceste "situatii" nu ajuta.

Nea Vasile
20th June 2005, 15:08
As explained in our earlier letter, your teams have a choice of running more slowly in Turn 12/13, running a tyre not used in qualifying (which would attract a penalty) or repeatedly changing a tyre (subject to valid safety reasons).

It is for them to decide. We have nothing to add.



Practic au avut la dispozitie trei variante:
- sa ruleze mai incet in curbele 12 si 13
- sa aduca noi cauciucuri
- sa schimbe mai des cauciucurile

Ei au ales varianta nr. 4. Sa se retraga din cursa.

Sorine, pari un tip serios si nu se poate sa nu vezi ca "variantele" FIA sunt praf in ochi. FIA joaca rolul marinimiei, iar in caz de accident Michelin sunt de vina (si avem un motiv sa-i dam afara). "Nothing to add".

Darkslowstar
20th June 2005, 15:12
ca de obicei ferari au aratat ca fair play este o notiune straina pt ei. S-a vazut ca numai asa mai poate castiga si Schumi o cursa, daca alearga singur si si acolo are nevoie de ordine de echipa. De rahat.

desdemona
20th June 2005, 15:23
Niste mocangii ... :mda: Dar sa vedem ce se va intampla in continuare...

realmadrid.com
20th June 2005, 15:36
@Dark...
Nu aveau de ce sa se retraga...
Cu toate ca nu ii suport...nu este vina lor ca Michelin nu a executat teste pe acest circuit...
Iti zic eu ca daca Bridgestone si-ar fi retras masinile...echipele cu Michelin nu ar fi facut la fel...
Iar Schumi...totusi a fost fair-play...nu-mi place sa recunosc...
A castigat cursa...dar nu s-a bucurat pt ea...nici macar mana nu a ridicat-o...trebuie amintit si asta...
Repet...nu sunt fan Ferrari...iar de la retragerea lui Hill nu mai am un favorit clar...dar aici nu Ferrari au gresit...

Mihai
20th June 2005, 15:41
ca de obicei ferari au aratat ca fair play este o notiune straina pt ei. S-a vazut ca numai asa mai poate castiga si Schumi o cursa, daca alearga singur si si acolo are nevoie de ordine de echipa. De rahat.

De rahat sunt cei de la Michlein... A spus bine FIA (frati-miu, nu federatia :D) ca vorbeste supararea din voi, acumulata in ultimii ani de dominatie ferrari :ciocan:

Nea Vasile
20th June 2005, 15:45
Repet...nu sunt fan Ferrari...dar aici nu Ferrari au gresit...

Adevarat, nu ei au gresit (daca acceptam ca Ferrari sunt "usa de biserica" in materie de jocuri de culise), dar puteau sa fie domni (ca mari campioni ce sunt) si sa accepte o solutie de compromis. Nu au facut-o. La Minardi sau Jordan pot intelege ca si-au frecat miinile de bucurie, dar la o echipa de super-top ca Ferrari e jenant.
Dar la cite scrupule (fata de spectatori si pasionati de F1, nu fata de competitori) au avut Ferrari in ultimii ani, decizia lor a fost una "corecta". Felicitari ! :no:

Marquise MGP
20th June 2005, 15:50
ferrari nu a gresit in mod direct dar a facuto mascat refuzand introducerea sicanei in conditiile in care se cerea unanimitate pt adoptarea deciziei...cu ocazia asta siau dat arama pe fata si au aratat ca nu sunt altceva decat o ramificatie a federatiei...acuma nu mai sunt dificultati in alegerea constructorului de pneuri pt sezonul viitor...cine are de profitat ?...evident ca ferrari...cine are de pierdut ?...competitia, pt ca monopolul este evitat peste tot unde se vrea performanta...dar scuderia e curata ca lacrima iar eu sunt papa pius :no:

realmadrid.com
20th June 2005, 15:52
Da, am auzit ca pt anul viitor sa fie un singur furnizor de pneuri....si ma rog, cum se va alege ?

Nea Vasile
20th June 2005, 15:55
Da, am auzit ca pt anul viitor sa fie un singur furnizor de pneuri....si ma rog, cum se va alege ?

Nu te-ai prins ca e deja ales? Guess who? :D

Mihai
20th June 2005, 16:09
(daca acceptam ca Ferrari sunt "usa de biserica" in materie de jocuri de culise)

Mama mama, teoria conspiratiei :D
Maine - poimanie aflam ca Jean Todd l-a impuscat pe JFK :drak:

FcPoliFan
20th June 2005, 16:24
Tovarasi, linsititi-va nitel. Ferrari nu a dat nici o dovada de lipsa de fair-play, ci si-a aparat sansele dupa ce si-a facut temele ca lumea. E atat de simplu.

Ca nu au acceptat ideea cu sicana (care a fost si asa refuzata de FIA pentru ca era o abatere de la regulament si ar fi creat un precedent, nu pentru ca Ferrari n-ar fi fost de acord) e si normal, iar Barrichello pune punctul pe i in conferinta de presa intreband retoric: I mean, if I had changed one of the corners in Bahrain, my tire would have finished, it wouldn't be in such a problem and I probably would have finished even on the podium. So why would we have to agree to that? People think, okay, you put in a chicane, but we haven't tested with that chicane so that could have been even more dangerous. If you take a different line and people spin to the other side, crash into the side wall, how can we do it? It's silly

Cat despre avantajele noului regulament in favoarea echipei Ferrari - ce gluma buna! Puterea masinii a scazut dramatic de anul trecut si asta pentru ca o cer noile reglementari. Poate ca Renault si Mercedes n-au prea avut de unde sa scada, dar Ferrari a avut. Ce-i drept, Ferrari nu a reusit sa se adapteze la fel de bine la acest noi set de reguli si pana acuma au tot suferit consecintele.

Problema nu este doar la Michelin, ci si la echipele care nu au fost dispuse sa faca un compromis - si nu ma refer la cei care s-au pregatit cum trebuie pentru Indianapolis, ci la cei care s-au echipat cu Michelin-uri. Nu se lucreaza unit in F1 si astfel sportul isi pericliteaza viitorul. Este o mare rusine ca s-a ajuns la asa ceva. Cand am auzit - vag - ca exista o situatie destul de ciudata la aceasta cursa (vineri) am ramas linsitit caci pur si simplu nu-mi imaginam ca nu se va ajunge la o solutie. Am fost socat. Pur si simplu.

cipi13
20th June 2005, 16:38
Adevarat, nu ei au gresit (daca acceptam ca Ferrari sunt "usa de biserica" in materie de jocuri de culise), dar puteau sa fie domni (ca mari campioni ce sunt) si sa accepte o solutie de compromis. Nu au facut-o. La Minardi sau Jordan pot intelege ca si-au frecat miinile de bucurie, dar la o echipa de super-top ca Ferrari e jenant.
Dar la cite scrupule (fata de spectatori si pasionati de F1, nu fata de competitori) au avut Ferrari in ultimii ani, decizia lor a fost una "corecta". Felicitari ! :no:


Sa fie domni pe banii lor ? asta de unde ai scos-o ? Cred ca zicea bine cine zicea ca tot ce se scrie acum reprezinta refularea dupa atita dominatie ferrari....
Si inca o data...fanii michelin...puteti jura ca daca era invers michelin se retragea din fair play ? Eu cred ca ii durea la basca...

Darkslowstar
20th June 2005, 16:44
@Mihai
Ceea ce omiti tu este faptul ca F1 ar trebui sa fie un sport, iar sport presupune notiunea de fair play. Ca sa-ti fac o analogie cu fotbalul, este ca si cand eu mi-am rupt piciorul si tu inscrii gol dupa gol.
Nu a zis nimeni ca Michellin nu sunt vinovati. Sunt principalii vinovati pt situatia creata, dar pt ca 70% din echipe sunt echipate de Michellin, trebuia gasita o solutie de compromis pt ca MP sa se poate desfasura in conditii corecte pt toti. FIA a aratat inca o data ca e profund partizana si ca este necesara o alta competitie pt a scapa de jigodii lacome ca Bernie, Max Mosley.
Nu e Ferari!

Mihai
20th June 2005, 16:52
NU Dark :P
Ferrari nu are nici o vina... nu trebuia sa dea dovada de fairplay... Nu s-a pus problema de asa ceva... Pentru ca daca cei de la Bridgestone erau in situatia asta, nu isi aducea aminte nimeni de fair play Atunci voi mari sustinatori ai fair-play-ului de ce nu va luati de Minardi si Jordan...
Dar cand FIA a facut tot posibilul ca Ferrari sa nu mai castige clar, facand reguli aproape impotriva lor... ati tacut... aaa?:P

Sorin Blaj
20th June 2005, 17:03
Cred ca dupa gafa facuta de Michelin, furnizorul de pneuri pentru toate echipele din Formula 1 va fi Bridgestone.

Nea Vasile
20th June 2005, 17:03
Cred ca zicea bine cine zicea ca tot ce se scrie acum reprezinta refularea dupa atita dominatie ferrari....
Si inca o data...fanii michelin...puteti jura ca daca era invers michelin se retragea din fair play ? Eu cred ca ii durea la basca...

Prima propozitie e indeajuns de jenanta pentru cel care o face ca sa ma mai obosesc sa raspund (afara de cazul in care a fost o glumitza)

Cit despre "fanii michelin" si alti fani (inclusiv Ferrari), nu era vorba de asta...era vorba de fair-play si respect fata de cei care au dat banii pe bilete si care iubesc F1 si chiar de suporterii Ferrari adevarati, nu de "fanii" orbi care sunt capabili sa digere orice facatura doar pt ca MS e pe primul loc.

Darkslowstar
20th June 2005, 17:03
Mihai, tu si ceilalti feraristi ati luat-o rau de tot pe aratura. Hai sa vb despre ce vor face cei la Michellin in situatia asta atunci cand se va intampla. Pana una alta ce spui tu este o simpla speculatie cu baza reala 0, pe cand faptul ca ferari a dat dovada de lipsa de fair play e un fapt cert.
Regulile acelea de care te plangi tu nu se aplica numai pt Ferari, ci pt toata lumea si nu i-am auzit sa se planga mai mult ca restul echipelor.
Minardi, Jordan? Cine mai sunt si astia si ce pretentii sa avem de la ei. De la echipa campioana si de la campionul mondial en-titre in schimb da.

Cristi
20th June 2005, 17:04
NU Dark :P
Atunci voi mari sustinatori ai fair-play-ului de ce nu va luati de Minardi si Jordan...
Dar cand FIA a facut tot posibilul ca Ferrari sa nu mai castige clar, facand reguli aproape impotriva lor... ati tacut... aaa?:P

Minardi si Jordan au acceptat ideea sicanei.

Cat despre regulile anti-Ferrari... asta e o prostie. Pur si simplu s-au bagat bani la greu in McLaren, Renault, Toyota, BAR asa ca au devenit competitivi. Asa cum Ferrari a bagat o groaza de ani cu ceva vreme in urma si a dominat pe urma 2 ani.

Nea Vasile
20th June 2005, 17:07
Mama mama, teoria conspiratiei :D
Maine - poimanie aflam ca Jean Todd l-a impuscat pe JFK :drak:

Esti sigur ca n-ai gresit forumul?

Sorin Blaj
20th June 2005, 17:07
NU Dark :P
Ferrari nu are nici o vina... nu trebuia sa dea dovada de fairplay... Nu s-a pus problema de asa ceva... Pentru ca daca cei de la Bridgestone erau in situatia asta, nu isi aducea aminte nimeni de fair play Atunci voi mari sustinatori ai fair-play-ului de ce nu va luati de Minardi si Jordan...
Dar cand FIA a facut tot posibilul ca Ferrari sa nu mai castige clar, facand reguli aproape impotriva lor... ati tacut... aaa?:P

Mihai. "Tu nu vezi ca toti cred ca regulile au fost facute pentru a ajuta pe Ferrari. Echipa care in ultimii ani se lupta in subsolul clasamentelor cu Minardi. Si dintr-o data sau hotarat sa-i scoata in fata pentru a le da si lor sansa sa se lupte pentru titlu. Dupa atatia ani de seceta, merita si ei un titlu."

cipi13
20th June 2005, 17:11
Prima propozitie e indeajuns de jenanta pentru cel care o face ca sa ma mai obosesc sa raspund (afara de cazul in care a fost o glumitza)

Cit despre "fanii michelin" si alti fani (inclusiv Ferrari), nu era vorba de asta...era vorba de fair-play si respect fata de cei care au dat banii pe bilete si care iubesc F1 si chiar de suporterii Ferrari adevarati, nu de "fanii" orbi care sunt capabili sa digere orice facatura doar pt ca MS e pe primul loc.
Nu a fost glumitza...desi mi-ar fi placut....dar remarc o pofta uriasa in a-i face varza pe cei de la Ferrari...care anul trecut nu era...

Respectul pentru fani inseamna sa iesi pe pista...inseamna sa faci ce a facut Kimi si sa risti, sa accepti sa schimbi eventual la 10 tururi cauciucurile, chiar daca asta insemna ca nu mai iei nici un punct.....nu sa anunti ca esti incapabil sa faci caucuicuri bune si sa te astepti sa abandoneze toti...
A si apropo de facaturi...sunt fan ferrari si nu sunt de acord cu tot ce face Schumacher...asa ca stai linistit..

Sorin Blaj
20th June 2005, 17:12
Prima propozitie e indeajuns de jenanta pentru cel care o face ca sa ma mai obosesc sa raspund (afara de cazul in care a fost o glumitza)

Cit despre "fanii michelin" si alti fani (inclusiv Ferrari), nu era vorba de asta...era vorba de fair-play si respect fata de cei care au dat banii pe bilete si care iubesc F1 si chiar de suporterii Ferrari adevarati, nu de "fanii" orbi care sunt capabili sa digere orice facatura doar pt ca MS e pe primul loc.

Ce dovada de fair play gasesti tu in abandonarea luptei. Cei care abandoneaza nu sunt decat niste lasi care nu merita nici cea mai mica atentie.

Pe toate site-urile de internet din lumea asta, "cei sapte" isi cer scuze fata de fani. Decat sa-si ceara scuze mai bine isi faceau temele si nu ajungeau sa ceara pomana pentru niste favoruri pe care ei nu le-ar fi acordat niciodata. Este usor sa fim ipocriti atunci cand suntem la greu dar cand trebuie sa aratam ca stim sa pierdem ne facem ca ploua.

fia
20th June 2005, 17:13
Ferrari a bagat o groaza de ani cu ceva vreme in urma si a dominat pe urma 2 ani.2 ani adica din 1999 pana in 2004.... Nu stiu de ce dar nu prea imi ies la socoteala aia 2 ani, la mine parca ar fi vreo 6 asa....

Sorin Blaj
20th June 2005, 17:16
Nu le ies calculele indiferent ce vor face.

Nea Vasile
20th June 2005, 17:28
Ce dovada de fair play gasesti tu in abandonarea luptei. Cei care abandoneaza nu sunt decat niste lasi care nu merita nici cea mai mica atentie..

Sti bine ca era o situatie cu totul speciala, provocata de un regulament care favorizeaza clar andurantza in locul vitezei. Oamenii au abandonat pt ca altfel faceau figuratie si puneau vieti in pericol. Poate pt tine asta inseamna "lasitate", dar trebuie sa admit ca ai un sistem de valori foarte sucit.


Pe toate site-urile de internet din lumea asta, "cei sapte" isi cer scuze fata de fani. .

Asta inseamna sa ai caracter, atunci cind ai gresit (sau te-ai lasat pacalit, cum vrei s-o iei in cazul de fata)



Decat sa-si ceara scuze mai bine isi faceau temele si nu ajungeau sa ceara pomana pentru niste favoruri pe care ei nu le-ar fi acordat niciodata..

Ipoteza neverificabila, deci neconcludent. Si eu pot spune ca daca era si Ferrari "incaltata" cu Michelin s-ar fi gasit o solutie pt toata lumea. Tu ce crezi?


Este usor sa fim ipocriti atunci cand suntem la greu dar cand trebuie sa aratam ca stim sa pierdem ne facem ca ploua.

Vad ca incepi sa vorbesti la persoana intii, si in general o iei cam prea personal. Fii mai detasat, si poate mai obiectiv. Eu iubesc F1 in general si nu sint fanul nimanui, tu vad ca vorbesti ca reprezentantul Ferrari pe Onlinesport. :bere:

Ady
20th June 2005, 17:40
Regulile acelea de care te plangi tu nu se aplica numai pt Ferari, ci pt toata lumea si nu i-am auzit sa se planga mai mult ca restul echipelor.


Dark o singura intrebare : daca regulile sunt pentru toata lumea , de ce voi sustineti ca ferrari a dat dovada de lipsa de fair-play cand tot ce a facut a fost sa ceara raspectarea regulamentului . Ferrari nu au fost in stare sa faca o mashina competitiva anul asta si cu toate astea nu au cerut schimbarea regulamentului (sau incalcarea lui) cum au facut acum cele 7 echipe ...

Daca toate regulile se aplica pentru toata lumea , regula cauciucurilor de ce s-ar fi incalcat in cazul de fata?

Darkslowstar
20th June 2005, 18:10
Ady, e o diferenta intre fair play si reguli. Nu este nici o regula sa inapoiezi mingea adversarului care a dat-o afara pt ca un jucator s-a acccidentat, dar totusi majoritatea asa face. Nu vad de ce nu se poate face asa ceva si in F1.
FIA a schimbat regulile de multe ori pe an, asa ca nu vad de ce nu se putea face o noua regula acuma. FIA a dovedit ca nu stie sa conduca o competitie de genul F1.

cgrecu
20th June 2005, 18:48
Pentru cei care (inexplicabil pentru mine, care sunt relativ neutru) acuza Ferrari pentru Indianapolis, am un citat luat de pe Eurosport:

"Indianapolis Motor Speedway chief executive Tony George had earlier issued a statement listing the addresses of Michelin, the International Automobile Federation (FIA) ruling body and Bernie Ecclestone's Formula One Management for angry fans to complain to."

E clar pe cine considera vinovatzi organizatorii cursei ...
In opinia mea este evident ca principalul vinovat este Michelin care nu putea sa suporte o infringere chiar in principala lor piatza de desfacere, USA. Echipele de F1 nu au nici o vina, pentru ele nu era mare lucru sa schimbe caucicurile cu versiunea mai lenta, chit ca ar fi pierdut max. 6 locuri pe grila de start , dintre care 4 ocupate de echipe ushor de depashit. In cel mai rau caz Schumacher ar fi luat 10 puncte si Raiko/Alonso 5-8 puncte ceea ce era mult mai bine pentru ei decit sa ia 0. Plus ca Ferrari/Schumi nu mai au oricum sanse anul asta dat fiind performatzele mai slabe pentru Bridgestone.

Sa dai vina pe Ferrari este aberant, normal ca Ferrari s-a opus, pai cererea era absurda ... sa modifici circuitul special pentru nishte cauciucuri, mai ales in conditziile in care Ferrari au avut probleme tot anul cu pneurile. Pai asha si Schumacher ar putea zice sa se tzina cursa dimineatza, ca altfel caucicurile lui se pot sparge (asha cum s-a intimplat la Monaco).

In plus de asta, nimeni nu a shtiut ca Michelin va ordona retragerea, pentru ca eu am urmarit cursa in America la TV, si cei de acolo speculau in turul de incalzire daca McLaren va pleca de la boxe, sau de pe circuit, urmind sa schimbe pneurile in primele tururi. Si ei au fost foarte shocatzi de chestia asta.

Ca sa nu mai zic de ce le-a facut la spectatori, eu am fost la ultimul mare premiu in Montreal si am platit $60 pe bilet, dar biletele pe 3 zile ajungeau si la $300. Poate ca pare incredibil, dar $300 este o suma destul de mare si pentru un american. Daca Michelin shtia ca nu mai participa, trebuia sa anuntze de dimineatza ca sa nu mai vina lumea degeaba la circuit, nu sa le dea false sperantze.

Una peste alta, un gust foarte amar si probabil ca viitorul lui Michelin in F1 este terminat. Din pacate chestia asta s-ar putea sa insemne inceputul sfirshitului pentru Formula 1 in general, probabil ca cei care vor sa organizeze un circuit paralel vor continua cu propunerea lor dar Formula 1 fara Ferrari nu cred ca va mai fi la fel.

fia
20th June 2005, 20:31
The summons follows a statement issued by Formula One racing’s governing body earlier on Monday, in which it outlines its position on Michelin's decision to pull out of the race. The statement reads:

"Formula One is a sporting contest. It must operate to clear rules. These cannot be negotiated each time a competitor brings the wrong equipment to a race.

"At Indianapolis we were told by Michelin that their tyres would be unsafe unless their cars were slowed in the main corner. We understood and among other suggestions offered to help them by monitoring speeds and penalising any excess. However, the Michelin teams refused to agree unless the Bridgestone runners were slowed by the same amount. They suggested a chicane.

"The Michelin teams seemed unable to understand that this would have been grossly unfair as well as contrary to the rules. The Bridgestone teams had suitable tyres. They did not need to slow down. The Michelin teams’ lack of speed through turn 13 would have been a direct result of inferior equipment, as often happens in Formula One. It must also be remembered that the FIA wrote to all of the teams and both tyre manufacturers on June 1, 2005, to emphasise that "tyres should be built to be reliable under all circumstances".

"A chicane would have forced all cars, including those with tyres optimised for high-speed, to run on a circuit whose characteristics had changed fundamentally – from ultra-high speed (because of turn 13) to very slow and twisting. It would also have involved changing the circuit without following any of the modern safety procedures, possibly with implications for the cars and their brakes. It is not difficult to imagine the reaction of an American court had there been an accident (whatever its cause) with the FIA having to admit it had failed to follow its own rules and safety procedures.

"The reason for this debacle is clear. Each team is allowed to bring two types of tyre: one an on-the-limit potential race winner, the other a back-up which, although slower, is absolutely reliable. Apparently, none of the Michelin teams brought a back-up to Indianapolis. They subsequently announced they were flying in new tyres from France but then claimed that these too were unsafe.

"What about the American fans? What about Formula One fans world-wide? Rather than boycott the race the Michelin teams should have agreed to run at reduced speed in turn 13. The rules would have been kept, they would have earned Championship points and the fans would have had a race. As it is, by refusing to run unless the FIA broke the rules and handicapped the Bridgestone runners, they have damaged themselves and the sport.

"It should also be made clear that Formula One Management and Indianapolis Motor Speedway, as commercial entities, can have no role in the enforcement of the rules."

Mihai
20th June 2005, 20:49
Esti sigur ca n-ai gresit forumul?

Pai la ce ai scris tu acolo, ai primit un raspuns pe masura :ok:

oaspetele
20th June 2005, 23:10
@Mihai
Ceea ce omiti tu este faptul ca F1 ar trebui sa fie un sport, iar sport presupune notiunea de fair play. Ca sa-ti fac o analogie cu fotbalul, este ca si cand eu mi-am rupt piciorul si tu inscrii gol dupa gol.


bine, dar ce ne facem ca pana acum, exceptand San Marino, schiopul a fost ferrari ?? au lasat echipele cu michelin sa intervina medicul >>??
au trimis mingea afara ???

imi pare rau sa o zic, dar incercarea asta ridicola de a da vina pe Ferrari ma scarbeste. tot ceea ce s-a intamplat a fost din vina Michelin, si indirect, FIA.
Ferrari nu au incalcat nici o regula. nu erau obligati de regulament sa fie de acord cu sicana sau alte gaselnite, de altfel contrare spiritului de fair play....

Sorin Blaj
21st June 2005, 08:42
Daca nu ai nici o justificare reala incepi sa bati campii, poate ca iti gasesti si alti aliati si la final cel putin creezi deruta.

Sorin Blaj
21st June 2005, 08:59
http://www.eurosport.com/home/pages/v4/l0/s25/e9216/sport_lng0_spo25_evt9216_sto733089.shtml

Toti acuza pe Ferrari ca nu a fost de acord cu crearea sicanei, dar cititi un articol pe eurosport.com intitulat mai mult decat sugestiv:

Williams: "All teams wanted to race"

De unde rezulta clar ca nu Ferrari s-a opus pentru crearea sicanei. Williams recunoaste ca toate echipele au vrut sa se alerge in cursa, deci si Ferrari, inclusiv Tony George si Bernie Eclestone fiind de acord, dar Max Mosley a spus nu. Asa ca daca vreti sa cautati vinovati, cautatii in alta parte si nu la Ferrari.

EDMOND_
21st June 2005, 09:51
Uite un raspuns de la brazilianul din echipa Ferrari:

"Dacă virajul cu numărul 13 era singura problemă pentru maşinile cu cauciucuri Michelin, trebuia ca piloţii să treacă la sfîrşitul fiecărui tur pe la boxe, ca să-l evite". :ok:

Darkslowstar
21st June 2005, 11:34
Nimeni nu a acuzat ferari ca e vinovata de aceasta situatie. Mai cititi si voi cu atentie cele scrise. Michellin este principala vinovata, impreuna cu FIA, care a stabilit aceste reguli idioate si care a nu a dat de suficienta flexibilitate.
Ferari e vinovata numai de o lipsa crasa de fair play, devenita o obisnuinta de cand a venit Schumi, un campion al genului.

oaspetele
21st June 2005, 12:03
mai oameni buni !!
atunci de ce nu deschideti un alt thread, intitulat de exemplu : 'lipsa de fair play in F1 si in special la Ferrari si in special de cand a venit M SCH." si ne lasati pe noi sa descutam despre ceea ce s-a intamplat in america si sa gasim vinovatii ???

:P

unde se contabilizeaza fair - play-ul ???
Senna l-a scos din cursa pe Prost..
David l-a lasat de 2 ori pe Mika sa castige, o data l-a impiedicat pe Schumi sa castige
Renaul foloseste launch control interzis
Michelin a venit cu cauciucuri mai groase decat prevedea regulamentul...
BAR a trisat
Montoya a periclitat de multe ori integritatea corporala a colegilor din F1
Ferrari are de asemnenea o garmada de pete, nimeni nu a zis ca Schumi e sfantul F1.....departe de mine.
Spionajul e in floare in F1, la fel si furtul de piloti, motoristi sau ingineri

cand se trage linie, raman la suprafata campionii.
faza cu fair-play ramane asa, superflua...

sau nu >??
iata ce declara Stirling Moss, un legendar pilot de F1 : ''After an apology of an event ... I am so embarrassed for Formula One.

We were let down by Michelin."
asta zice ca Michelin nu au prea respectat regula jocului.....

alin
21st June 2005, 12:16
'urasc' ferrari pt lipsa de fair-play de care da dovada prin impunerea unui contract pentru barrichello, dar in acest caz ferrari nu are nici cea mai mica vina.

alin
21st June 2005, 12:17
Michelin a venit cu cauciucuri mai groase decat prevedea regulamentul...


nu e momentul sa redeschidem subiectul, dar michelin n-a venit cu pneuri mai late... au fost pur si simplu mai isteti, n-au incalcat atunci nici un regulament.

oaspetele
21st June 2005, 12:33
eh, si tu acuma, eu le spicuiam asa, ca enumerare....
multe au fost dovedite si poate si mai multe nu.

iata o declaratie de-a lui Todt. nu degeaba e bun omu'
Ferrari\'s Jean Todt has denied that he formally objected to the construction of a temporary chicane at Indy.

The Maranello chief said he was \'never involved\' in a discussion, apart from with Bernie Ecclestone, but confirmed that he objected anyway.

\'\'We were never asked about that,\'\' said Todt, a Frenchman.

\'\'But is it serious to put in a chicane without testing it? It\'s ridiculous.\'\'

Jean Todt said making rules and modifying circuits is a matter for the FIA, not Bernie or a bunch of crisis ridden teams.

\'\'Imagine if we asked for two more laps in qualifying because we have better speed on the third lap.

\'\'Everybody would laugh at us.

\'\'You have to be prepared. If we knew beforehand that there would be a chicane, we would come with different tyres.

\'\'Why should we compromise? This has been a hard hit for F1.\'\'

Darkslowstar
21st June 2005, 14:19
Uite ce spun 2 titani ai F1:

You cannot blame the teams, who had to react to the advice they were given and not risk the safety of their drivers," said 1992 world champion Nigel Mansell. "When the safety of drivers and, possibly, supporters comes into question, you don't mess about.

The Brit also believes that the installation of a chicane was the best solution to the problem. "You do whatever is necessary in order to race," he said. "A compromise had to be found and that compromise was a chicane being installed at that final fast corner. Simple and effective."

Mansell's views were backed up by compatriot and three-time world champion Jackie Stewart. "I believe that the United States Grand Prix should have taken place in the proper way. For that to have happened, you would have needed a chicane to be put in place," he said.

"There was plenty of time to do that, and the governing body has to be open to some kind of compromise when faced with unique or unusual situations like that - especially in that part of the world," he added. "F1 cannot afford too many days like this"

SYLENTZYU
21st June 2005, 14:49
pai trebuia sa obtina si ferrari o victorie anul asta .... saraci :)

Sorin Blaj
21st June 2005, 16:28
FIA acuza echipele Michelin

Federaţia Internaţională de Automobilism (FIA) a anunţat, marţi într-un comunicat, infracţiunile reproşate celor şapte echipe implicate în afacerea Michelin cu ocazia Marelui Premiu al Statelor Unite la Formula 1, desfăşurat duminică.

F1: Clasament | Rezultate | Calendar | Piloti | Echipe
Forum: F1, Motor & Auto | Nebunie la Indianapolis

FIA a decis să trimită câte o scrisoare fiecăreia din cele şapte echipe pentru a le convoca la audieri pe 29 iunie în faţa Consiliului mondial al organizaţiei internaţionale.

În opinia FIA, cele şapte echipe au comis mai multe infracţiuni la articolul 151 c din codul sportiv internaţional:

1. Ele nu s-au asigurat de a avea pneurile corespunzătoare cursei

2. Au refuzat in mod eronat să permită maşinilor lor să ia startul

3. Au refuzat in mod eronat să permită maşinilor lor să dispute cursa, prin respectarea unei limitări de viteză, într-un viraj, care permitea pneurilor de care dispuneau să asigure securitatea piloţilor

4. S-au asociat cu alte echipe pentru a crea o imagine nefastă Formulei 1 prin părăsirea grilei de start înainte de începerea cursei

5. Nu au informat stewarzii ca nu vor lua startul

6. În fine, echipelor le este reproşat că nu au avertizat comisarii în legătură cu intenţia lor de a nu disputa cursa, încălcând astfel articolul 131 al regulamentului sportiv din Formula 1.

Cele şapte echipe urmează să primească în 48 de ore un dosar complet.

Toyota, Renault, McLaren-Mercedes, Williams-BMW, BAR-Honda, Sauber-Petronas şi Red Bull-Cosworth s-au retras duminică de la Marele Premiu al Statelor Unite din motive de securitate, la recomandarea fabricantului francez.

Ce sa mai comentam?

Darkslowstar
21st June 2005, 17:20
FIA sunt penibili, ca de obicei. Ar trebui sa se audieze mai intai pe ei, pt conceperea unui regulament cretin. E drept ca Michellin merita o amenda super-grasa, dar principalul vinovat e chiar FIA, cu regulile lor idioate.

GoPens
21st June 2005, 17:52
nu-i problema lu' ferrari si nici a lu fia (organizatia, nu useru :D ) ca michelin nu-s in stare sa produca un cauciuc pentru indianapolis. cind mergea prost brigestone-ul toata lumea facea misto de ei.
ce-ar fi zis toti daca ar fi venit ferrari sa zica "hai sa modificam parcursul mincatzi-as, ca nu ne tin cauciucurile altfel".

daca vreun fan de echipa michelin e nervos, apai pe michelin sa-si verse furia. restu n-au nici o vina, iar regulamentul e regulament. din fericire nu-i sef becali la F1.

Angelina Jolie
21st June 2005, 17:59
Ferarri si Schumi nu au nici o vina. Ei au fost dezavantajati tot sezonul de faptul ca gumele Bridgestone au fost mai dure (=>mai lente). Ie-te ca acum s-a intors roata. Sper sa fie aceasta cursa trambulina de lansare spre un nou titlu al lui Schumacher.

cgrecu
21st June 2005, 18:17
ce mi se pare interesant este cita furie exista impotriva lui Ferrari si Schumacher doar pentru ca au fost asha e buni in ultima vreme ... Imi aduce aminte de acceashi furie impotriva americanilor, probabil determinata de aceeashi incapacitate de a suporta ca altzii sunt mai buni decit noi ... nimeni nu zice ca Ferrari sunt nishte campioni la fair-play, dar fie vorba intre noi daca eu eram shefu lu Todt si Todt ar fi acceptat chestia asta l-ash fi sanctzionat destul de aspru, pentru ca responsabitatea lui este ca Ferrari sa cishtige prin orice mijloace legale ( shi sa fim oneshti, daca cineva ar avea posibilitatea sa trisheze fara a fi prins, credetzi ca nu ar face-o?).

fia
22nd June 2005, 10:11
The seven Michelin teams who pulled out of Sunday’s race at Indianapolis are to face charges of breaching the International Sporting Code by committing "one or more acts prejudicial to the interests of a competition, namely the 2005 United States Grand Prix, and/or to the interests of motor sport generally."

In identical letters to the seven team bosses published by the FIA on Tuesday, Formula One’s governing body, who has summoned the teams to appear before the World Motor Sport Council next Wednesday, listed a number of charges.

The charges given are that, according to the FIA, each team:

• failed to ensure that they had a supply of suitable tyres for the race
• wrongfully refused to allow their cars to start the race
• wrongfully refused to allow their cars to race, subject to a speed restriction in one corner which was safe for such tyres as they had available
• combined with other teams to make a demonstration damaging to the image of Formula One by pulling into the pits immediately before the start of the race
• failed to notify the stewards of their intention not to race, in breach of Article 131 of the FIA Formula One Sporting Regulations.

Article 131 states: "The starting grid will be published four hours before the race. Any competitor whose car(s) is (are) unable to start for any reason whatsoever (or who has good reason to believe that their car(s) will not be ready to start) must inform the stewards accordingly at the earliest opportunity and, in any event, no later than 45 minutes before the start of the race.”

The FIA told the teams they will be sent a full dossier of the charges within the next 24 hours and invited them to send any comments they should have in writing prior to their meeting with the Council in Paris on June 29.

Sorin Blaj
22nd June 2005, 13:33
Domnilor, cei care nu tineti cu Ferrari, nu mai spuneti nimic? V-ati lamurit cum stau lucrurile?

fia
22nd June 2005, 13:39
Shhhhhh! Liniste ca ii trezim!

Marquise MGP
22nd June 2005, 13:59
dupa cum am spus nu ma mai pasioneaza sezonul asta ... eu sunt lamurit cei cu el...2 tabere clare...ferrari care pupa picioarele federatiei...si restul care vor sa se impuna singure prin performanta...sper sai amendeze ba kiar sai suspende ca sa aiba sanse ferrari sa castige sau poate ca vor avea taria de a se retrage din campionat sa vad atunci pe cine va mai amenda FIA...sezonul asta e o porcarie si nu se incadreaza in viziunea mea pentru competitie si formula 1...ca urmare sper ca asta sa fie ultimul meu post pe forumul de formula 1 din sezonul asta...ne vedem in alte imprejurari :ok:

fia
22nd June 2005, 14:04
Vei aparea la primul abandon al unei masini Ferrari...

axterix
22nd June 2005, 14:28
referitor la comunicatul FIA
sa asteptam si ce spun baietii de la Michelin
sa nu imi laudati voi FIA atata timp cat sunt incapabili de a pune bazele unui regulament stabil, si il schimba de la o cursa la alta, de ex. vezi calificarile
iar fanii Ferrari tre sa fie mandrii ca au luat si ei o cursa in sezonul asta, mai ales in cadrul unei concurente acerbe cu codasele F1

Nea Vasile
22nd June 2005, 14:36
Domnilor, cei care nu tineti cu Ferrari, nu mai spuneti nimic? V-ati lamurit cum stau lucrurile?

Sorine, vezi c-ai coborit standardul la cote alarmante dupa o anumita virsta.
De comunicatul FIA rid si curcile. FIA incearca sa dreaga busuiocul dindu-se cocosh si trecind la atac de ochii lumii, de parca toti suntem veniti cu pluta.
"Comunicatul" poate fi facut varza fara nici un efort, e de risul lumii.

Si inca ceva Sorine, incearca sa renunti la optica "noi astia de la Ferrari" si "restul lumii care moare de ciuda". E ridicol, sincer (tot dupa o anumita virsta)

axterix
22nd June 2005, 14:38
eu nu cred ca cineva ar murii de ciuda ca ferrari a castigat in cursa de la Indianapolis:)
nici pilotii nu s-au laudat cu marele succes:)

Darkslowstar
22nd June 2005, 14:47
Sorine, noi ne-am lamurit mai de mult (vezi si postarile anterioare). Stiam ca FIA sunt niste imbecili incompetenti, acum avem inca o dovada. Ancheta asta ingroapa si ultima sansa ca acordul concorde sa fie reinoit. In curand vom avea formula ferari (ei, minardi si red bull, prob) si adevarata F1, in afara FIA.

In schimb nu sunt lamurit daca si ce ai inteles tu.

EDMOND_
22nd June 2005, 15:00
Povesti, Dark.... Vor lua o amenda substantiala si lucrurile vor reintra in normal.

Nea Vasile
22nd June 2005, 15:09
Vor lua o amenda substantiala si lucrurile vor reintra in normal.

Foarte posibil, pt ca sunt multe alte interese in joc (din toate partile)

Darkslowstar
22nd June 2005, 15:15
Eu cred ca s-au saturat definitiv de FIA si de regulile lor idioate. Au forza financiara si exista o groaza de circuite disponibile. Totul e posibil

Sorin Blaj
22nd June 2005, 17:54
Sorine, vezi c-ai coborit standardul la cote alarmante dupa o anumita virsta.
De comunicatul FIA rid si curcile. FIA incearca sa dreaga busuiocul dindu-se cocosh si trecind la atac de ochii lumii, de parca toti suntem veniti cu pluta.
"Comunicatul" poate fi facut varza fara nici un efort, e de risul lumii.

Si inca ceva Sorine, incearca sa renunti la optica "noi astia de la Ferrari" si "restul lumii care moare de ciuda". E ridicol, sincer (tot dupa o anumita virsta)

Poate nu realizezi, dar ce s-a intamplat la acest mare premiu este cea mai mare pata pe imaginea Formulei 1 din istorie. Vinovatul principal este Michelin. Ce ar trebui sa faca FIA, sa-i felicite.

Eu urmaresc Formula 1 de vreo douazeci de ani si asa ceva nu am mai pomenit. Sa nu fie in stare un producator de pneuri sa puna la dispozitia unei echipe un pneu cu care sa poti termina o cursa, fie ea de Formula 1 sau nu. Poate voi nu va dati seama de implicatiile acestui fapt. Se poate merge foarte departe, pana la pierderea pietei americane de catre Michelin. Ganditi-va la suporterii care vor da in judecata FIA sau organizatorul circuitului. Cine credeti ca va plati pagubele? FIA si proprietarii circuitului? Hai sa fim seriosi. Singurii care vor plati oalele sparte vor fi cei de la Michelin. Cred ca deja regreta ca s-au implicat in Formula 1, de unde ve-ti vedea, ca vor iesi cu coada intre picioare.

Si inca ceva. Care varsta?

fia
29th June 2005, 08:30
Michelin has said it will compensate fans who attended the United States Grand Prix after its seven teams pulled out of the race.

The withdrawal, which came about after Michelin said it could not guarantee the safety of its tyres, resulted in only six cars competing at Indianapolis.

Michelin has offered to refund the tickets of spectators and also to provide 20,000 of those with free tickets for next year’s US race. The French company stressed that the move is a goodwill gesture and not the result of any legal obligation.

The offer comes a day before Michelin's seven partner teams are due to appear before the World Motor Sport Council in Paris to explain their failure to race.

Michelin’s statement in full:

Straight talk and a sincere gesture for the American spectators: It could have been an exciting race.

One week after the Indianapolis Grand Prix, Michelin wishes to make a sincere gesture of goodwill towards the people present at the GP, a group whose passion for F1 is encouraging in the development of this sport in the United States.

Therefore, on our own initiative and in total solidarity with our partners, we have taken two decisions:

1. Michelin has decided to contribute to the costs incurred by the spectators present at the circuit on Sunday June 19th 2005 by offering to refund their tickets. This is an important decision, since Michelin is not at all legally bound to do this.

Michelin deeply regrets that the public was deprived of an exciting race and therefore wishes to be the first, among the different groups involved in the Indianapolis race, to make a strong gesture towards the spectators.

2. Michelin also offers to buy 20,000 tickets for the 2006 U.S. Grand Prix to be given to spectators who were present at the Indianapolis race in 2005. We are offering this to promote further Formula One interest in the United States.

We would also like to take this opportunity to underline the fact that it is unacceptable that our partner teams have been accused by the FIA of having boycotted the Indianapolis Grand Prix. The reality is that together, Michelin and its partners have done everything possible to assure that the race could take place in total safety.

We are extremely disappointed that the proposals made with all our teams were not accepted. These proposals, including a chicane, were technically viable and totally met all safety requirements. On Sunday morning, June 19, the sporting authority had all the means necessary to preserve the interest of the race.

And yet, the sporting authority rejected the proposed solutions. Why? In our view this is totally incomprehensible and reflects a lack of respect for the spectators.

It is the spirit of respect for the spectators that brought us, with our partners, to propose solutions to allow the race to take place in total safety. It is this same spirit that leads us today to make this gesture.

(C)f1.com

Sharkie
29th June 2005, 12:33
Mmm,destul de previzibil comunicatul Michelin.....
Isi cer scuze fata de fani........

Nea Vasile
4th July 2005, 19:42
Poate nu realizezi, dar ce s-a intamplat la acest mare premiu este cea mai mare pata pe imaginea Formulei 1 din istorie. Vinovatul principal este Michelin. Ce ar trebui sa faca FIA, sa-i felicite.

Eu urmaresc Formula 1 de vreo douazeci de ani si asa ceva nu am mai pomenit. Sa nu fie in stare un producator de pneuri sa puna la dispozitia unei echipe un pneu cu care sa poti termina o cursa, fie ea de Formula 1 sau nu. Poate voi nu va dati seama de implicatiile acestui fapt. Se poate merge foarte departe, pana la pierderea pietei americane de catre Michelin. Ganditi-va la suporterii care vor da in judecata FIA sau organizatorul circuitului. Cine credeti ca va plati pagubele? FIA si proprietarii circuitului? Hai sa fim seriosi. Singurii care vor plati oalele sparte vor fi cei de la Michelin. Cred ca deja regreta ca s-au implicat in Formula 1, de unde ve-ti vedea, ca vor iesi cu coada intre picioare.

Si inca ceva. Care varsta?

Mda...nu stiu cine mai citeste topicul asta, dar daca tot te-ai obosit sa-mi raspunzi ma simt dator (din principiu) sa-ti intorc favorul (scuze pt intirziere)

Remarca mea se referea la faptul ca incidentul Indianapolis 2005 nu e o disputa intre "domnii care nu tin cu Ferarri" si "domnii care tin cu Ferarri", ci intre FIA (cu al ei purtatator scirbos de cuvant numit Max Mosley) si fanii F1.
E o mica diferenta, nu crezi? Tot respectul ca urmaresti F1 de 20 de ani si ceva, dar nu poti pretinde respect cind ii iei pe cei care-ti sunt impotriva cu remarci malitioase care nu-si au rostul.

Sorine, nu se poate sa nu-ti dai seama ca principalul vinovat e FIA (la Indianapolis si nu numai, nu mai stau sa le reiau). Gresesti profund si te expui aiurea daca insa echivalezi pozitia FIA cu pozitia Ferarri (cum ai facut-o deja, luind in brate "celebrul" comunicat incriminatoriu (cel cu 5 charge-uri) de care ai vazut ca s-a ales praful. Mai citeste-l odata acuma la "rece" daca vrei sa te distrezi. Noroc ca le-au gasit intre timp o alta "vina" si "au dres-o" pina in septembrie, cind se va termina cu o mustrare si pupaturi in coor.

Michelin a gresit grav, sunt de acord, dar are mari circumstante atenuante si s-a comportat admirabil asumindu-si intreaga raspundere (desi nu era cazul, daca cunosti in amanunt problema). Subiectul e inchis in privinta lor.

Dar ar fi o dovada de caracter sa accepti ca FIA a luat-o rau pe aratura in prea multe privinte si sa nu mai cautionezi un tip plecat cu sorcova (Max Mosley, vezi "nastrusnicele" lui propuneri de revitalizare F1 care sunt deja cu un picior in groapa) doar pt ca se intimpla sa-ti convina deciziile lui (ca si "domn care tii cu Ferarri").


Singurii care vor plati oalele sparte vor fi cei de la Michelin. Cred ca deja regreta ca s-au implicat in Formula 1, de unde ve-ti vedea, ca vor iesi cu coada intre picioare.

Facem pariu? Cine crezi ca v-a iesi primul (si definitiv) cu coada intre picioare, Michelin sau Max Mosley? :)

Mario Di Lazi
14th September 2005, 11:33
Nu va mai certati ma pe F1. A ajuns o porcarie de competitie. Priviti si voi la CHAMP CAR. Mult mai spectaculos, si mult mai palpitant. In ultima etapa primii 5 au ajuns la SOSIRE in acelasi minut. Cand vezi asa ceva in F1??

Ayrton
14th September 2005, 17:04
in acelasi minut? pai de multe ori... :D

fia
14th September 2005, 17:33
Se pare ca singura victorie Ferrari ramane in acesta cursa de pomina.

Darkslowstar
15th September 2005, 12:08
Pai numai asa pot sa castige si ei, atunci cand concureaza singuri. :D