PDA

View Full Version : Gazeta Sporturilor se vinde pe net



Kainsashiki
13th January 2007, 01:11
In lipsa de idei si cu vanzarile mult coborate fata de lunile precedente aflam de pe gsp.ro ca de azi inainte ziarul se poate cumpara online.



În curînd, cititorii Gazetei Sporturilor din întreaga lume vor putea acum să cumpere online ediția completă a ziarului în format pdf. Astfel, indiferent unde te afli, simplul acces la o conexiune internet iți va permite descărcarea variantei complete a ziarului și citirea tuturor informațiilor la care au acces doar cumpărătorii variantei tipărite a Gazetei Sporturilor.

Pretul unui ziar este de 16 credite, adica 60 eurocenti (~1.8 RON)

Cum comentati noua strategie a celor de la gsp ?

delaparis
13th January 2007, 01:16
e scump :P


:happy

Ballack_29
13th January 2007, 01:47
il loc sa se tina de chestia asta, unde nu cred ca vor avea succes, mai bine sa se ocupe de interfata siteului care e jalnica,alte noutati, alte stiri NHL, NBA, clasamente http://yelims3.free.fr/Jesuis/Sculpteur.gif

YoYoyOi
13th January 2007, 02:11
da la ce naiba imi tre' sa platesc editita pdf cand am toate informatiile gratis pe site? :thinkso:

Parazitu'1919
13th January 2007, 02:28
nu's toate informatiile pe site .....

la unele meciuri nici liniile de start a echipelor nu gaseai din (Ro ma refer)

YoYoyOi
13th January 2007, 02:30
si pt asta sa dau bani pe pdf-ul lor de cacao? daca nu dau 5 bani pe hartie, sa dau mai mult pe pdf? macar cu hartia mai impachetezi una-alta...

Parazitu'1919
13th January 2007, 02:34
e mai rentabil sa il ai in mana ,....
il mai citesti in ore
oricum nu cred ca o sa il cumpere cineva ....

YoYoyOi
13th January 2007, 02:38
in orele de latrina? :lol:

asa e n-o sa-l cumpere nimeni...nici nu merita sa fie cumparat...

r0bby
13th January 2007, 09:09
nu cred ca vor avea succes..poate cum zicea Yoyo va fi folosit in orele de latrina :ras-plans:

Ferko
13th January 2007, 13:39
Chiar ne cred prosti ? Sau se cred ei prea destepti ? Pe mine sa nu se bazeze!

Kainsashiki
13th January 2007, 13:51
faza e ca o sa ne abureasca acum in continuu..o sa inceapa iar cu stiri de genul "NUMAI IN EDITIA TIPARITA DE POIMAINE VETI AFLA IN EXCLUSIVITATE...."

cum a fost cu transferul lui dica la aston villa

CrisS
13th January 2007, 14:19
Cred ca nu mai au vanzari asa de mari la chioscurile de ziare si ca sa recupereze oarecum pierderile o sa vanda ziarul pe net ...ingenioasa treaba :D ... vai de capu lor

Elphax
13th January 2007, 14:27
pai in editia pdf sunt chestii care nu sunt pe site?

Kainsashiki
13th January 2007, 15:04
da, dar nimic interesant...:)

Vadim
13th January 2007, 15:06
Eu le-am zis celor de la Prosport sa faca de acum 2 ani asta, dar nu i-a interesat. Vor cumpara poate romanii din afara tarii, e un public acolo. Dupa gsp, probabil va prelua si prosport asa cum fac mereu unii de la altii.

E posibil ca gazeta sa vrea sa recupereze astfel deficitul pe care il are la chioscuri, acolo unde prosport se vinde mult mai bine.

relansat
13th January 2007, 15:29
Mereu aveam impresia ca gazeta se vinde cel mai bine la chioscuri; cel putin, aici in iasi, la facultate la mine, se citeste mai mult gazeta sporturilor. Prosport-ul nu se cumpara asa de bine ... ai ceva date oficiale Vadime, care sunt tirajele?

Kainsashiki
13th January 2007, 15:36
Eu le-am zis celor de la Prosport sa faca de acum 2 ani asta, dar nu i-a interesat. Vor cumpara poate romanii din afara tarii, e un public acolo. Dupa gsp, probabil va prelua si prosport asa cum fac mereu unii de la altii.

E posibil ca gazeta sa vrea sa recupereze astfel deficitul pe care il are la chioscuri, acolo unde prosport se vinde mult mai bine.

nu vad de ce ar cumpara cineva ziarul online daca tot la ora 1:00 se pun si stirile pe site.

in caz ca nu vor mai baga stirile pe site vor avea de suferit la numarul de vizitatori si nu cred ca le convine.

gsp.ro nu e singurul site de sport online si cred ca lumea se va indrepta catre alte ziare online de sport daca o vor tine tot asa.

relansat
13th January 2007, 15:48
Au putere de regenerare cei de la gazeta sporturilor, o echipa imbatabila si pot oricand reveni. Tolontan+Vochin, ce vrei mai mult? Insa cum orice imperiu decade, e foarte posibil ca gsp-ul sa fie numarul 2 cat de curand, desi ma indoiesc...

Kainsashiki
13th January 2007, 15:49
e deja numarul 2 :P

relansat
13th January 2007, 16:09
Nu stiu pt cat timp, gsp-ul e un brand si prosport-ul e o publicatie prea "palida" sa ii depaseasca. Vadime, spune tu, cum se vede de acolo situatia acest doua ziare?

Elphax
13th January 2007, 16:30
din cate stiu eu prosport are tiraj mai mare. gsp castiga pe net datorita unui marketing mai bun adaptat pe acest sector

Vadim
13th January 2007, 19:14
Mereu aveam impresia ca gazeta se vinde cel mai bine la chioscuri; cel putin, aici in iasi, la facultate la mine, se citeste mai mult gazeta sporturilor. Prosport-ul nu se cumpara asa de bine ... ai ceva date oficiale Vadime, care sunt tirajele?
La impresia artistica poate se vinde mai bine. Mai jos se afla cifrele de traj si vanzari de pe 2006 ale celor doua ziare:
Prosport: http://www.brat.ro/index.php?page=publications&id=104&index=0
Gazeta: http://www.brat.ro/index.php?page=publications&id=69&index=0

Nu conteaza tirajul, conteaza cat s-a vandut. Prosport vinde in ultimele luni mult mai mult. Asta conteaza cel mai mult: vanzarea. Nu tiraj, nu "audienta" care se masoara in Romania si e total subiectiva. Cat se vinde, numarul brut, aia conteaza.

Eu nu mai sunt la prosport, am plecat din iulie, ma ocup de onlinesport.ro.

Legat de branduri, prosport ramane numarul 1 ca brand de presa sportiva scrisa in Romania, nici nu se compara cu Gazeta. Prosport e un brand construit de actuala echipa (in parte) a Gazetei, iar echipa venita apoi la Prosport prin Ringier l-a consolidat mai bine. Pe presa online, onlinesport.ro e numarul 1. :) Cele mai multe inovatii in Romania, cele mai multe stiri la ora actuala zilnic le are onlinesport.ro (de exemplu gsp.ro are 5-10 stiri pe zi, restul fiind preluate de pe alte siteuri catre care se face redirectare - stelisti.ro, dinamovisti.ro si alte siteuri obscure etc. Pe net, gsp.ro nu mai are continut deloc). Macar avea continul de articole din ziar, acum nici macar alea nu vor mai fi.

Gontel
13th January 2007, 20:05
gsp nu merita citit nicidecum.

Andreiy
13th January 2007, 20:06
mai ales pagina de net. innebunesti in ea.

Vadim
13th January 2007, 21:39
Pagina gsp.ro de net e practic un homepage care preia 90% stiri de pe alte siteuri. Nu are continut.

In rest, ziarele prosport si gazeta sunt relativ asemanatoare, cu un plus de seriozitate pentru prosport (mai focusat pe sport si nu femei sau scandaluri), iar gazeta are un plus la Steaua, acolo unde MM e tatal lor si le da toate "exclusivitatile".

Romeo
13th January 2007, 22:05
nu vad de ce ar cumpara cineva ziarul online daca tot la ora 1:00 se pun si stirile pe site.
in caz ca nu vor mai baga stirile pe site vor avea de suferit la numarul de vizitatori si nu cred ca le convine.
gsp.ro nu e singurul site de sport online si cred ca lumea se va indrepta catre alte ziare online de sport daca o vor tine tot asa.

in tara asta orice incercare inseamna cheltuire de bani si dupa aia vezi daca merita. Ei vor incepe cu cheltuiala, punerea pe net, punerea la punct a unui sistem de abonare si normal ca aceasta munca va fi recompensata. Apoi va fi treaba managerului sa vada daca a fost rentabil sau nu, dar dupa ce se va cheltui ca sa se faca totul, probabil "editarea" nu va mai fi costisitoare si nu se va renunta. Conditia necesara, dar nu suficienta, sa faci bani este sa incepi o afacere.
Este clar ca daca pretul este mai mare, editia electronica va fi destinata celor care vor neaparat asa ceva sau celor din strainatate care vor plati cu carduri. De unde sunteti voi atat de siguri ca nu merge ? Sa-i lasam, sa vada singuri, chiar nu e treaba mea sa ii apreciez. Eu am colectia completa si o voi cumpara in continuare, apoi am nevoie de doua surse pentru formatiile di L1 si L2, in caz ca Pro Sport uita ceva.

Vadim
14th January 2007, 10:55
Nu e o mare cheltuiala in treaba asta. E ceva banal. Per total e o idee buna, o fac toate ziarele de afara.

Romeo
16th January 2007, 09:41
Nu e o mare cheltuiala in treaba asta. E ceva banal. Per total e o idee buna, o fac toate ziarele de afara.

sa nu uitam ca la noi se cheltuie de 50 ori mai mult decat costa, iar presa scrisa sau electronica a intrat in declin din cauza concurentei si a scaderii interesului. Oricum, este treaba managerului sa vada daca merita sau nu sa faca o editie electronica. Daca ei au bani, n-au decat. Mie nu-mi va aduce nimic in plus.

herculis
16th January 2007, 10:05
Daca am inteles eu bine, ei doar vor vinde editia tiparita in format PDF, ceea ce nu presupune un efort deosebit.
Vinzarea PDF-urilor este doar o incercare de a scoate mai multi bani din acelasi produs.
Exista insa o piata pentru asa ceva, cind exista citeva site-uri de sport forte bune in limba romana? Eu nu cred.

In Romania Academia Catavencu face acest lucru de mai multi ani, si cred ca au avut succes, dar continutul Academiei este unic, ca sa zic asa.

GSP este un fel de Playboy cu citeva stiri din sport, si asta arata ca forta editoriala a scazut si este inlocuita cu alti stimuli extra-sportivi. Sincer, si formatul, si continutul (sportiv) par obosite si vechi. Asa ca, cel mai probabil, aceasta tentativa va fi precum un glont tras in aer.

Vadim
16th January 2007, 11:38
Oricum, este treaba managerului sa vada daca merita sau nu sa faca o editie electronica. Daca ei au bani, n-au decat. Mie nu-mi va aduce nimic in plus.
Tie nu, dar vin alte generatii din spate... Parerea mea e ca singura idee buna a gazetei pe internet din ultimii doi ani. Repet, eu am propus-o de mult la prosport, se putea face demult in .ro.

relansat
16th January 2007, 12:10
Repet, eu am propus-o de mult la prosport, se putea face demult in .ro.

De ce n-ai brevetat-o? :ras-plans:

Romeo
16th January 2007, 15:30
GSP este un fel de Playboy cu citeva stiri din sport, si asta arata ca forta editoriala a scazut si este inlocuita cu alti stimuli extra-sportivi. Sincer, si formatul, si continutul (sportiv) par obosite si vechi. Asa ca, cel mai probabil, aceasta tentativa va fi precum un glont tras in aer.

GSP nu mai are foto cu gagici in chilotei, dar le-a avut o lunga perioada de timp. In final a dat satisfacie celor care nu vor sa amestece sportul cu corpul feminin. Anul acesta GSP e plina de stiri, dar apare in 16 pagini (deci 8 pagini mari), doua fiind stricate de reclame, altele fiind si ele folosite pe jumatate

Vadim
16th January 2007, 17:54
De ce n-ai brevetat-o? :ras-plans:
Nu e vorba de brevet si sincer mi se rupea la cat de tari sunt unii oameni pe online in Romania. Te bateai cu morile de vant.

Uite, prosport anunta azi ca de la 1 februarie ofera editia PDF gratuit. Asa cum ziceam mai sus, face gazeta ceva hop si prosport, si invers e valabil. Din cate stiu gsp in PDF e pe bani, prosport o da gratuit pentru a da o lovitura financiare concurentei.

Ideea ramane: prosport putea sa aiba de acum 2 ani editie PDF.

Kainsashiki
16th January 2007, 18:03
:happy :happy :happy ahahaha ce ti-e si cu presa din romania :D

acum gsp ar trebui sa mute. sa ne dea bani sa downloadam pdf`ul :happy

relansat
16th January 2007, 18:40
Oricum, cea mai buna idee de a bate concurenta, sau mai bine spus de a te mentine pe locul intai este sa preiei toate ideile bune pe care le pune in practica dusmanul si sa le perfectionezi, daca se poate. Geniali cei de prosport :D

Kainsashiki
16th January 2007, 23:14
faza e ca o sa ne abureasca acum in continuu..o sa inceapa iar cu stiri de genul "NUMAI IN EDITIA TIPARITA DE POIMAINE VETI AFLA IN EXCLUSIVITATE...."

cum a fost cu transferul lui dica la aston villa

STEAUA
Află din ediția tipărită de mîine cine este noua stea a Stelei!


mda..se pare ca deja au inceput..si parca vad ca o sa zica ceva de meme ca e gata sa joace cu borcea..:mda:

Vadim
16th January 2007, 23:23
Un alt portar? :D

A mai dat MM o exclusivitate la Gazeta dupa ce Prosport a scris azi ca nu exista oferta de la Alkmaar. :D

Romeo
17th January 2007, 08:05
Uite, prosport anunta azi ca de la 1 februarie ofera editia PDF gratuit. Asa cum ziceam mai sus, face gazeta ceva hop si prosport, si invers e valabil. Din cate stiu gsp in PDF e pe bani, prosport o da gratuit pentru a da o lovitura financiare concurentei.


De ce nu ne ofera si transport gratuit, carne de porc gratuita, 5 mese la restaurant pe saptamana ? Nu este normal sa oferi un produs gratuit, asa cum nu e normal sa iei de la unii ca sa dai gratuit la altii ? Miroase a comunism, numai ca atunci era frica statului sa tipareasca mai multe ziare, acum tirajul celor 3 cotidiene este jumatate din cat vindea Sportul intr-o ora, ca dupa 8 dimineata nu se mai gasea.
De ce trebuie Renault sa fie eficient cu Dacia si sa mai intretina si cateva ziare ? La fel, de ce trebuie Vodafone sa intretina toate convorbirile jurnalistilor ? Toate astea se platesc de catre altii.
Tabloidizarea Pro Sport si GSP nu a dus la cresterea tirajului, dar a omorat aspectul. Ziarele au ramas la cel mai mic pret din cotidienele serioase si faptul ca le criticam inseamna, totusi, ca le urmarim. Alte cotidiene sunt bucuroase daca vand 500 exemplare.
Dar, vorba ta, ne racim gura de pomana!

andreidr
26th January 2007, 03:57
GSP.ro SUGE!