PDA

View Full Version : Argument ban King of Hell



CFR1907
12th January 2007, 21:19
Kink of Hell, ban permanent pentru cedarea contului sau de pe forumul unor distrusi de viata. Ban permanent si pe IP-ul de SUA: 64.173.59.173 - adsl-64-173-59-173.dsl.snfc21.pacbell.net.

Scuze daca nu am postat unde trebuie, dar vreau sa aduc in discutie ultima decizie luata in cazul lui King of Hell. Am citit de 2 ori regulamentul si am ajuns la concluzia ca decizia este putin abuziva. Singura regula, care se poate lua in discutie ca a incalcat-o King of Hell este 8.2, mai exact:

Citez:"8.2 Este interzis ca membrii banati sau care decid sa se retraga de pe forum sa publice mesaje in care sa anunte cu tam-tam acest lucru. Experienta arata ca acest demers creeaza scandal. Se pleaca la fel cum s-a venit. Userii care pleaca isi pot semnala plecarea de pe forum prin PM-uri catre prieteni sau prin mijloace externe forumului."

Aceasta este singura regula incalcata (oarecum) in aceasta disputa. Dar si aici se poate lua in discutie ca nu a fost facut mare tam-tam si nici scandal.
Concluzia este urmatoarea. King of Hell, conform regulamentului site-ului, merita o suspendare de 3 zile pentru ca a incalcat punctul 8.2 din regulament, si nici decum ban permanent.

Sa va zic sincer am fost foarte dezamagit si de staff-ul site-ului, caruia in mod normal ii este interzis sa faca publica orice informatie privata a unui user, cum ar fi numele real, varsta, adresa de acasa sau a IP-ului etc. fara aprobarea userului respectiv. Asa ca in postul respectiv ar fi indicat sa se editeze adresa IP (ca asa scrie si cand vrei sa te inscri pe site, ca lucrurile personale nu o sa fie facute publice de staff).

In final vreau sa fac niste lamuriri. Eu nu sunt prieten cu King off Hell si nici nu ma inteleg foarte bine cu el, avand in vedere ca fiecare dintre noi sustine o echipa rivala una cu cealalata. Totusi am postat aici cu scopul de a corecta o gresala facuta si sper sa tineti cont de acest lucru. Si in plus King of Hell e unul dintre putinii fani ai lui U Cluj cu care poti sa discuti civilizat pe forum. (atunci cand nu e sub influenta alcoolului fireste:D )

delaparis
12th January 2007, 21:35
extras din regulament
"1.3 Fara "Trolling": Va rugam sa nu postati mesaje care intrerup pacea, armonia si buna-dispozitia Forumului Onlinesport. Discutiile trebuie sa aiba logica, sa fie fluente, agreabile, iar bagarile in seama nu sint bine-venite. .... "

Sa se inteleaga definitiv ca atitudini de genul acesta nu sunt tolerate pe forum. King of Hell a dat contul lui altcuiva in scopul de a continua actiunea respectivului pentru care a fost banat deci el nu mai exista ....

adresele IP care au fost blocate apartin celui care a postat cu contul lui King of Hell deci actiunea e cat se poate de logica deoarece se va evita pe viitor ca alte conturi sa fie imprumutate pentru a face trolling.

Stiu ca aceasta interventie este oarecum subiectiva deoarece individul in cauza de fapt este un prieten al tau care nu are legatura cu adevaratul King of Hell deci acum zic sa incetezi sa prostesti lumea ...

Thread inchis